„Wettig is Saarland nog steeds een deel van Duitsland" Rusland uitgenodigd tot conferentie van ministers Regeringspartijen begrijpen noodzaak van samenwerking en lijstverbinding OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Weerbericht De Grote Jubilaresse Perzisch communiqué „Engeland is geen partij in oliegeschil" Nieuwe aanvallen der Indochinese rebellen Adenauer in de Bondsdag: „In Saarland herleven Franse koloniale methoden", zegt Carlo Schmid Minister Stikker over Europese eenheid Gevaar voor uitbreiding pokkenepidemie geweken Perzië wijst twee Britse journalisten uit Bereikte resultaten vormen goede basis ondanks tegenstellingen Opperbevelhebber van het Griekse leger afgetreden Admiraal Sherman wenst vlootblokkade van China Het woord is aan Franse verkiezingen op komst Regen en verzet in Korea Geen hoop op redding van slachtoffers Britse mijnramp Mijnramp in Westfalen Omroepverenigingen richten televisie-stichting op Soepomo over herziening van cie RTC-overeenkomsten HET WEER AFGEBEELD g5e JAARGANG NO 272 hoofdkantoor Grote Houtstraat 98, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 31 MEI 1951 Haarlems Dagblad 29 5e JAARGANG No 130 Uitgave van de Grafische Bedrijven- Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PARIJS zal zijn tweeduizendjarig bestaan vieren. Die viering vangt morgen aan. 7Ü zal maandenlang duren in een opeen volging van herdenkingen en feesten, in pen voortzetting van tentoonstellingen. Ge kunt u dat voorstellen: de aspecten van het lan"e leven der stacl zijn zo talloos, dat de bron der historie onuitputtelijk moet blij- ken Maar wel zullen schrijvers en dich ters zich uitputten om voluit te zeggen wat Parijs is. Opnieuw zal het bij het streven moeten blijven (al kan het tot grote hoogten stijgen) omdat gelijk bij een kunst werk het laatste woord, dat het diepste seheim ontsluieren zou, niet binnen men selijk vermogen ligt. Schoon, charmant en eeuwig jong heeft een onzer, diegene onder ons die het voor recht geniet in Parijs te wonen en te wer ken, de meest geprezen stad op Aarde ge noemd. En zulke lof is haar in velerlei toonaarden toegedicht. Zij spreekt in die enkele woorden niet van de schrille con trasten die haar immer gekenmerkt hebben, zo klaar en zo openlijk dat zij niet te mis kennen zijn voor wie haar ontdekken wil: van liefde en wreedheid, weelde en armoede, schoonheid en lelijkheid, vreugde en vertwijfeling. Parijs, geloof ik, is boven al menselijk en in zijn menselijkheid openhartig gelijk geen andere stad ter wereld. Het schijnt alle krachten die in de mens leven, alle mogelijkheden die in hem verenigd zijn, alle goed en kwaad tot uiting te moeten brengen. Een bijzondere taak moet de stad ten deel zijn gevallen: aan de Mens de Mens te tonen. Daarom zal zij met die magnetische aantrekkings kracht zijn begaafd, die in haar steeds weer die wonderlijke verzameling mensentypen uit alle landen bijeenbrengt, die zovelen ten onrechte voor „het Franse volk" aanzien, als zij temidden van talloze vreemdelingen en weinig Fransen in sommige oorden des vermaaks vertoeven. Er zijn lijden geweest waarin Frankrijk het machtigste, het poiiliek-leidende en toonaangevende land der wereld was. Die tijden zijn voorbij. Waarschijnlijk zullen zij nooit weerkeren. Maar er zijn andere dan machts-over- wegingen die Frankrijk en Parijs toon aangevend doen blijven in de wereld. Ge denkt daarbij aan een verfijning, een distinctie, een schoonheid van vorm die ook in eenvoud het hoogste weet te bereiken, aan klaarheid en logica, aan bewogenheid die zo vaak in het grote, edelmoedige gebaar tot uiting is gekomen. Het schone land, la belle France, is een wonder-van verscheidenheid. Het is ook la douce France, vriendelijk en gastvrij, ver vuld van blijheid des levens, bereid allen welkom te heten. En Parijs is zijn brillante middenpunt. Niet zacht, niet vriendelijk gelijk het land, en ge kent Frankrijk niet als ge alleen in Parijs zijt geweest. Maar wèl boeiend en bekorend, prikkelend en tot energie aansporend, hard werkend en van het leven genietend, overwinnend en falend. Het Franse land is zich wel bewust van Parijs' veeleisendheid. Er is vaak ge zegd dat de stad ten koste van het land leeft gelijk geen andere hoofdstad dat doet. Zij trekt aan en slorpt op. Zij heeft veel te geven aan de moedigen, zij kent weinig mededogen met de lafhartigen. Vaak is zij verraderlijk geweest jegens de machtigen; de machtigste mens van allen, die in haar midden geheerst hebben, de keizer Napo leon, was zich daarvan bewust. Hij ontzag haar, hij kende haar grillen. De vraag „wat zegt Parijs?" vervulde hem als het lot hem ongunstig was geweest en hij zich haastte om uit verre landen terug te keren. Parijs is grillig als een schone, bekoorlijke vrouw: het heeft koningen ten val gebracht op ogenblikken, waarop zij dat geenszins verwachtten. Het heeft genie en talent daarom niet minder grootmoedig erkend en tot hun grootste ontplooiing gebracht. Het heeft geïnspireerd tot harde onvermoeide arbeid, gespot en gehoond, bewonderd en gejuicht. Het is mild en hard geweest. Misschien zal het sommigen bevreemden dat over een stad geschreven wordt als over een levend wezen en welk een levend wezen! Ik zou haar niet anders meer kunnen zien. Wij zullen in dit jaar nog veel over haar te zeggen hebben. R. P. De Perzische regering heeft Woensdag ia een communiqué verklaard, dat zij in sou stemmen met een bespreking met de Britse regering over de Britse behoeften aan Perzische olie, maar de Britse rege ring nooit zal beschouwen als partij in het oliegeschil. De Perzische minister van Financiën heeft Woensdag een onderhoud van ruim een uur gehad met Richard Seddon, hoofd vertegenwoordiger van de Anglo-Iranian te Teheran. De minister deelde Seddon ®ede, dat Perzië zich voorneemt in ver binding te treden met de „vroegere afne mers" van de oliemaatschappij. Volgens een door Reuter ontvangen be richt van een nieuwsbureau heeft Perzië zich in een aan Seddon overhandigd me morandum bereid verklaard de Brits- Iraanse oliemaatschappij schadeloos te nullen stellen voor verliezen die door de nationalisatie geleden worden. Ook de °ude kopers en gebruikers van de olie zou den geen schade lijden. De buitenlandse arbeidskrachten van de oliemaatschappij zouden in dienst kunnen blijven. Vietminh-rebellen in Indochina hebben een krachtige aanval ingezet op het Zui delijke bruggenhoofd van de Tonkin-Del ta- aldus een Woensdag uitgegeven commu- mqué van het Franse leger. Zij vielen aan op een front langs de rivier de Day, van Phoely, 60 km ten Zuiden van Hanoi, tot Menbinh, 40 km verder naar het Zuiden ook op een punt ten Westen van Phat- diem, dichter bij de kust. In een speciaal communiqué is te Saigon bekend gemaakt dat Woensdag bij Ninh- bmh, 90 km ten Zuid-Oosten van Hanoi, luitenant Bernard de Lattre de Tassigny, zoon van de Franse opperbevelhebber, is gesneuveld. Woensdag heeft de West-Duitse bonds kanselier Adenauer het parlement medege deeld, dat nieuwgerezen kwesties over Saarland de regering noodzaken haar standpunt te herzien. Hij liet doorschemeren dat mogelijke Franse plannen om een onafhankelijk Saarland te stichten, „een tweede Luxem burg", op verzet van de Duitsers zal stui ten. „Ik zou deze oplossing onvoorwaarde lijk van de hand wijzen. Ons doel is een verenigd Europa waarin geen grenzen zijn. Het lijkt mij een anachronisme toe om op deze stand van de Europese ontwikkeling te trachten nieuwe Europese lilliput-staten op te richten," zeide Adenauer. Een geallieerde verklaring van Juni 1945 citerend, zeide Adenauer dat Duitsland nooit heeft opgehouden te bestaan als een staat binnen de grenzen van 31 December 1937. „Wettig beschouwt de federale rege ring daarom Saarland als een deel van Duitsland", zeide de bondskanselier. „In geen geval mag de Saarkwestie de pogingen om goede betrekkingen tussen Duitsland en Frankrijk te vestigen, ver ijdelen", aldus Adenauer. „De kwesties zijn veroorzaakt door omstandigheden en personen, zij geven ons geen reden om van de politiek tot eenmaking van Europa af te wijken. Ik hoop, dat de kwestie in Parijs met hetzelfde begrip zal worden behandeld als in Bonn". „Ondanks alle incidenten stel ik me voor mij onverstoorbaar aan mijn Europese politiek en de politiek tot vestiging van goede betrekkingen tussen Duitsland en Frankrijk te houden. Het minst van allen zal ik mij door Hoffmann uit Saarbruecken van deze politiek laten afbrengen." „De uiteindelijke beslissing over Saar land moet in een met de West-Duitse rege ring te sluiten vredesverdrag worden ge regeld," aldus Adenauer. „De federale regering heeft de geallieer de autoriteiten verzocht maatregelen te nemen om in Saarland onbeperkte vrijheid van uiting der politieke wensen van het volk met betrekking tot de kwesties, die in een vredesverdrag haar uiteindelijke op lossing zullen vinden, te verzekeren". „Tot dusverre heeft de regering van Saarland geregeerd als of er een van de rest van Duitsland afgesneden Saarlandse staat en een politieke afscheiding bestaat. Daarom heeft zij de Saarlandse democra tische partij verboden". Internationaal recht Adenauer noemde het een schending van iedere opvatting van internationaal recht om een onderscheid te maken tussen in woners van Saai-land en Duitse „vreem delingen" in Saarland. Woensdag is in Bonn de tékst van de nota bekend gemaakt, die de West-Duitse bondsregering Dinsdag aan de drie Weste lijke regeringen heeft gestuurd. Hierin wordt gezegd, dat toen op de conferentie te Moskou m 1947 geen overeenkomst werd bereikt over Saarland, de drie Wes telijke mogendheden besloten dat Saarland in de Franse douane- en betalingsunie zou worden opgenomen. Uit dit protocol kan de bondsregering niet opmaken, aldus de nota, dat de politieke afscheiding van Duitsland een gevolg zou moeten zijn. De vooraanstaande sociaal-democraat professor Carl Schmid verklaarde, dat af scheiding van Saarland van Duitsland een deel van de Franse buitenlandse politiek blijft. „Terwijl overal elders in de wereld koloniale methoden verdwijnen, herleven zij in Saarland. Wettelijk is het een deel van Duitsland, het heeft slechts als deel van de Franse bezettingszone bijzondere administratieve regelingen gekregen", al dus Schmid. Aan het slot van de discussie van zes uur werd nog een voorstel van het Cen trum waarin een volksstemming in Saar- Minister Stikker, voorzitter van de orga nisatie voor Europese Economische Samen werking, heeft Woensdagavond voor de Beierse radio-omroep onder meer ver klaard: „Indien de West-Europese volken niet duidelijk te kennen geven, dat zij bij elke eventuele aggressie legen een van hen schouder aan schouder zullen strijden, dan bestaat het resico, dat zij een voor een het slachtoffer worden van het Russische im perialisme". De samenwerking van de West-Europese staten moet niet alleen op de "wil tot zelf verdediging berusten döch ook op het ge loof in eigen kracht, aldus de minister. Men zou dit „dynamische democratie" kunnen noemen. De beste weg tot een gro tere eenheid is die van de „functionele unificatie", dat wil zeggen: Men moet op olk gebied van het economische, politieke en culturele leven, waar men een mogelijk heid tot toenadering ziet, tot het bewerken van eenheid ook op dit gebied trachten te komen. Wij kunnen niet wachten totdat een volkomen vereniging van de volkshuis houdingen en staten mogelijk is. Minister Stikker zeide verder: „Indien de parlementen van de landen, die aan het plan Schuman deelnemen, hun goedkeu ring hieraan hechten, en de steenkool- en staalindustrie op Europese basis plaatsen, dan zal dit een beslissend keerpunt in de Europese geschiedenis betekenen. De sa menwerking van Amerika, Engeland en Canada en de andere landen van het ge menebest is noodzakelijk voor de opbouw van een verenigd Europa. Ik ben ervan overtuigd, dat alles hiervan afhangt". land onder toezicht der UNO werd ge vraagd naar de commissies gezonden. Schuman blijft kalm De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, verklaarde na afloop van een kabinetszitting tot journa listen dat Duitsland het recht zal hebben zijn aanspraken op het Saargebied op een toekomstige vredesconferentie aan de orde te stellen. Hij voegde hieraan toe dat de status van het gebied niet het onderwerp zal kunnen zijn van besprekingen tussen Frankrijk en Duitsland. Toen de journalisten hem vroegen wat de Franse regering zou doen, wanneer de West-Duitse bondsregering de onderteke ning van de steenkool- en staalpool afhan kelijk zou stellen van een wijziging van het Saarstatuut, antwoordde de minister: „Het volgende Franse kabinet zal dit on der ogen moeten zien na de algemene ver kiezingen. Persoonlijk geloof ik niet in het leggen van verband tussen dingen, waar tussen geen natuurlijke band bestaat". (United Press.) Dc hoofdinspecteur van de volksgezond heid deelt mede, dat menselijkerwijs ge sproken het gevaar voor uitbreiding der pokkenepidemie geweken is. Sinds ruim t\\ ee weken zijn geen nieuwe gevallen meer geconstateerd. Alle maatregelen, die ge nomen zijn en alle adviezen, die gegeven zijn om de pokken-epidemie te bestrijden en uitbreiding te voorkomen, zijn met in gang van heden opgeheven. Naar de Legervoorlichtingsdienst mede deelt is in opdracht van de chef generale staf het volgende bepaald: Aangezien thans het onmiddellijk gevaar voor het optreden van een pokkenepidemie als geweken kan worden beschouwd, gelden ingaande heden wederom de bepalingen voor de vaccinatie en revaccinatie van vóór 1 Mei 1951 en worden alle sindsdien uitgegeven regelin gen in zake vaccinatie ingetrokken. Twee Engelse journalisten hebben een door de politiechef van de inlichtingen dienst ondertekend bevel van de Perzische regering ontvangen, Perzië binnen 24 uur te verlaten. Het zijn Haig Nicholson, Reu ters voornaamste correspondent in Egypte, die met een speciale opdracht naar Tehe ran ging, en Sefton Delmer, de voornaam ste buitenlandse correspondent van de „Daily Express". Nota van de Westelijke plaatsvervangers De drie Westelijke plaatsvervangers zul len de Russische afgevaardigde Gromyko vandaag een nota overhandigen, waarin de Russische minister van Buitenlandse Zaken Wysjinski voor een bijeenkomst in de laat ste helft van Juli wordt uitgenodigd, aldus melden Reuter en United Press uit Parijs. De Westelijke stap zou een poging zijn om dc impasse, die na 63 vergaderingen van de plaatsvervangers nog steeds be staat, te verbreken. Verwacht wordt dat de Westelijken zul len verklaren, dat de punten waarop de plaatsvervangers reeds overeenstemming hebben bereikt, een voldoende basis vor men voor een nuttige conferentie van de ministers zelf. Dc Amerikaanse ambassadeur in Moskou, admiraal Alan Kirk, die een reis maakt door West-Europa, arriveerde. Woensdag middag op het vliegveld Valkenburg bij Leiden, waar hij werd begroet door zijn zwager, de heer Selden Chapin, Amerikaans ambassadeur in Nederland. De opperbevelhebber van de Griekse strijdkrachten, veldmaarschalk Alexander Papagos, is Woensdagavond afgetreden. De thans 66-jarige Papagos werd in 1940 be noemd tot opperbevelhebber van de Griek se strijdkrachten, toen Italië Griekenland de oorlog verklaarde. Hij is een vurig royalist. In een verklaring van de Griekse rege ring wordt gezegd, dat generaal Papagos om gezondheidsredenen wSs afgetreden. „Met het oog op de huidige noodomstan- digheden zal de post van opperbevelhebber worden gehandhaafd en toevertrouwd r.an koning Paul; die volgens de grondwet het hoofd van de strijdkrachten van het land is", aldus de verklaring. De generaal was in Januari het centrum van een politieke storm. Naar gemeld had hij gedreigd af te treden en gezegd, dat hij zich eandidaat zou stellen bij de alge mene vex-kiezinigen in September van dit jaar. In Maart werd gemeld, dat koning Paul een decreet had getekend, waarbij generaal Papagos verhinderd werd deel te nemen aan de politiek, doordat hij voor de rest van zijn leven in de actieve militaire dienst werd gehouden. Bondgenoten zouden echter mee moeten doen WASHINGTON (Reuter). Woensdag is de stafchef van de Amerikaanse marine, admiraal Forrest Sherman, voor de ver enigde senaatscommissies van onderzoek verschenen. Hij sprak zich uit vóór een vlootblokkade van communistisch China. Deze moet echter niet door de Verenigde Staten alleen worden ondernomen. Hij hoopte nog steeds, dat de V. S. hun bond genoten zouden kunnen bewegen aan een dergelijke actie deel te nemen. Een doeltreffende economische en vloot blokkade zou communistisch China niet alleen in zijn gevechtssterkte beknotten, maar zou ook een belangrijk psychologisch effect hebben. „Het zou de Chinese com munisten en de naburige Aziatische vol ken de macht van de strijdkrachten tegen het communisme demonstreren", aldus Sherman. Communistisch China zou gedwongen worden zich tot Rusland te wenden, met als gevolg een grotere afvloeiing van Russische producten. Daar vrijwel alle goederen van Rusland naar China moeten worden vervoerd langs de trans-Siberische spoorweg, welke, zoals bekend, reeds over belast is, zou dit een nadelige factor te S i r i u s Een waarheid moet in de wacht kamer verblijven tot tien leugens aan het woord zijn geweest. meer zijn voor het Russische oorlogspoten tieel in het Verre Oosten, zo voegde de admiraal hier aan toe. De moeilijkheden voor communistisch China zouden nog vermeerderd worden, indien tegelijkertijd de kwetsbare binnen landse verbindingen van de lucht uit, of door guerilla-acitviteit zouden worden afgesneden. Sherman was verder van mening, dat een blokkade van groot belang zou zijn bij het belemmeren van een communistische aanval op Formosa. Hij zei dat communis tisch China niet in staat is doeltreffende maatregelen tegen een blokkade te nemen. Tevoren had hij meegedeeld, dat „ver scheidene duizenden" Russische mijnen in de Koreaanse wateren waren gevonden. Sherman verklaarde nog dat naar zijn mening de Russische bases Port Arthur en Dairen in Mandsjoerije niet rechtstreeks geblokkeerd dienden te worden, hoewel schepen met bestemming naar deze plaat sen op zee tegengehouden zouden kunnen worden. Een rechtstreekse blokkade van Dairen of Port Arthur zou volgens hem een oorlogshandeling tegen Rusland zijn. Verder verluidt dat de Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland in hun nota's Rus land drie mogelijkheden voorstellen, name lijk: Een wederzijds goedgekeurde agenda, die thans onmogelijk schijnt; een gedeeltelijk door alle partijen goedgekeurde agenda, zoals men reeds vaker in de afgelopen weken had kunnen opstellen; een zoge naamde „schets-agenda" waarop slechts de voornaamste onderwerpen staan aangege ven en waarover de ministers zullen kun nen beslissen wat zij wensen te bespreken wanneer zij bijeenkomen. De idee om zulk een nota aan Moskou te zenden bestond reeds geruime tijd bij de Verenigde Staten en Engeland doch onder vond tegenwerking van dc zijde van Frank rijk, aangezien de Quai d'Orsay van mening was, dat zulk een nota overbodig was, door dat Gromyko uitsluitend handelt op gezag van de Sovjet-Unie. De uiteindelijke beslissing tot het zenden van de nota zou naar verluidt Woensdag genomen zijn door Robert Schuman nadat hij aan het Franse kabinet de hinderpalen had genoemd, welke de besprekingen tus sen Oost en West tegenhouden. Welingelichte kringen zeiden dat Ame rika, Engeland en Frankrijk in hun nota te kennen geven dat een conferentie van de grote vier hoogst wenselijk zou zijn ieder ogenblik na het einde van de volgende maand. OjjiTiars der verbondenen overal tot stilstand Stromende regen en vastbesloten tegen stand der Noordelijken hebben de opmars van de verbonden troepen tot stilstand gebracht langs vrijwel het gehele Koreaan se front. Alleen in het Westen en het Westelijk deel van het centrale front werden geringe vorderingen gemaakt. Officieren der verbondenen geloofden, dat de krachtige Noordelijke tegenstand wordt geboden door slechts een kleine dek kingsstrijdmacht en dat de hoofdmacht zich nog steeds in Noordelijke richting terugtrekt. Volgens generaal Rigdway, de opperbe velhebber der UNO-troepen, zijn sinds 10 April bijna tienduizend Chinezen gevangen genomen. Uil hun verklaringen is gebleken, dat desertie bij de Chinezen een grote om vang heeft aangenomen. Volgens Ridgway heeft de grote neder laag, die „deze prachtige legermacht der UNO" de tegenstander in zijn twee offen sieven van April en Mei heeft toegebracht, zijn weerga niet in de geschiedenis. De voorzitter van de Britse nationale kolenraad, Lord Hyndley, heeft Woens dagavond gezegd, dat hoewel alles gedaan was en nog gedaan werd om de ingesloten mijnwerkers van Easington te bereiken, er geen hoop meer bestaat dat een van de 62 ingeslotenen nog in leven is. Hij legde deze verklaring af bij aan komst op het vliegveld Croydon na een bezoek aan de plaats van de ramp. Toen hij Easington verliet waren reddingsploe gen, gehinderd door wolken gas en intense hitte, nog aan het werk. Door een gasontploffing in een mijn te Herringen bij Hamm (Westfalen) zijn minstens veertien mijnwerkers ingesloten en twintig gewond. Er is weinig hoop, dat de veertien nog gered kunnen worden. De ontploffing deed zich voor, toen de mijn werkers bezig waren met het bestrijden ivan een ondergrondse brand. (Van onze correspondent te Parijs) Langzaam begint de campagne voor de Franse Kamerverkiezingen op 17 Juni aan staande nu op toeren te komen. De muren en de speciale borden op de hoeken van de straten worden al met de bekende rumoe rige affiches beplakt en de kleine vier duizend mededingers naar de 544 zetels zetten avond aan avond hun politieke op vattingen uiteen, meestal in de openbare scholen, die voor deze vergaderingen in de komende weken zijn gereserveerd. Over het algemeen nog voor lege banken, want het publiek, naar welks gunsten wordt ge dongen, vertoont vooralsnog niet het minste graadje verkiezingsverhoging. Niettemin hebben zich in de keukens der Franse binnenlandse politiek drie voorname gebeurtenissen voltrokken. Ten eerste hebben een groot aantal ver tegenwoordigers der boeren en zogeheten fechts-onafhankelijken zich tot een vierde macht verenigd, die als voornaamste doel stelling heeft een brug te slaan tussen De Gaulles R.P.F. en de regeringspartijen van de derde macht. Het tweede feit is het betrekkelijk grote aantal partijen, dat in den lande lijstver- bindingen heeft aangegaan. Dit is zeer be langrijk, omdat alleen op de basis van die coalities eventueel profijt kan worden ge trokken uit de nieuwe kieswet, die bepaalt, dat alle zetels in een departement worden toegewezen aan de lijst, die de absolute meerderheid der stemmen heeft verkregen. Tot voor kort kon nog worden gevreesd, dat men er in de lagere regionen niet in slagen zou onderlinge tegenstellingen met verwante partijen te overbruggen. Het is zeker een gunstig voorteken voor de re geringspartijen, dat men over het alge meen in ruim tweederde der departe menten althans de noodzaak van die eendracht voor de centrumpartijen in heeft willen zien. Door de bekende hooghartige en onverdraagzame houding van De Gaulle, die alleen op eigen kracht vertrouwt, doch zo de communisten in de kaart speelt, kon den in vele delen van het land óók combi naties worden verwezenlijkt tussen groe pen van de derde en de nieuwe vierde macht, waardoor het front tegen de extre men van links en rechts zeker aanzienlijk werd uitgebreid. Vingerwijzing Het laatste punt, dat thans al moet wor den vastgesteld, betreft de duidelijke vin gerwijzing uit Rome aan de Franse katho lieken ten gunste van de M.R.P., de partij van Schuman en Bidault en dus ten nadele van de Gaulles R.P.F. In Rooms-Katholieke kringen hecht men namelijk de grootste be tekenis aan een recent artikel in het offici ële orgaan van het Vaticaan, dat de Katho lieken opwekt, zoals het voorzichtig heet, van hun stemplicht een doelmatig gebruik te maken en hun vertrouwen bij voorkeur te schenken aan een partij, die bewezen heeft op democratische grondslag de sociale vooruitgang na te willen streven. Tot op het laatst was men hier onwetend naar welke partij, de M.R.P. of de R.P.F., de voorkeur van het officiële episcopaat uit zou gaan en nu dus Schuman en Bidault boven De Gaulle verkozen zijn, acht men ook de basis der derde macht terecht bij voorbaat aanmerkelijk versterkt. Het is uiteraard nog veel te vroeg enige uitspraak te doen over de kansen der di verse formaties, die met het lot van de Franse democratie als inzet, in de komende weken hun krachten meten gaan. Maar zeker is dat bij de start de regeringspar tijen zich in een voordelige positie hebben weten te stellen. Te Hilversum is opgericht de Nederland se Televisie Stichting (N.T.S.). Deze stich ting is opgericht door de vier grote omroep verenigingen, voorlopig voor de tijd van twee jaar. Het doel van de nieuwe stichting is „het bereiken van een zo breed mogelijke sa menwerking op het terrein van de tele visie, onder meer door het bevorderen van een regeling van zendtijden, zo. dat elk van de stichters gelijke uitzendmogelijkheden zal hebben, voorts het coördineren van de programma's en het exploiteren van studio's." DJAKARTA. (Aneta). Prof. Soepomo, de voorzitter van de Indonesische staats commissie ad hoe voor het weder in be schouwing nemen van de overeenkomsten der Ronde Tafel Conferentie, heeft aan Aneta medegedeeld, dat de commissie het gewenst acht haar werkzaamheden thans af te sluiten. De opdracht, die het kabinet- Natsir destijds gaf, luidde: „de overeen komsten te beschouwen in het licht van de nieuwe toestand", aldus Soepomo. Daar tegenover zegt het programma van het kabinet-Soekiman uitdrukkelijk, dat het Uniestatuut vervangen dient te worden door een normaal internationaal verdrag. Prof. Soepomo zeide nog, dat het charter van de souvereiniteitsoverdracht gehand haafd wordt in het rapport van de com missie. Verder vermeldt het de procedures tot wijziging of annulering van de over eenkomsten De regering zal thans het parlement moeten uiteenzetten, wat zij met het rap port zal doen, aldus prof. Soepomo. o onbewolkt (Slicht bew <9 half bew zwaar 8ew geheel bew MIST SNEEUW REGEN f MOTREGEN A HAGEL V BUIEN K ONWEER L?T£MP£SATUUR 1005 ISOBAAR •If// BELANGRIJK Zt/i NEERSLAG- GE Bi EO CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE DRUK Boven de Noordzee treft men nu een krachtig hoge drukgebied aan dat de depressies op een flinke afstand van ons land houdt. Dit gebied met hoge baro meterstanden heeft op het ogenblik een vrij constant karakter, zodat het er naar uitzietdat de Oostelijke winden bij ons nog enige tijd zullen aanhouden. Aangezien de aangevoerde lucht langer boven land is, zal de zon gelegenheid krijgen de temperatuur ervan wat op te voeren. WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Droog en overwegend zonnig weer met een matige tot krachtige Ooste lijke wind. Iets hogere tempera turen. 1 Juni Zon op 4.27 uur, onder 20.49 uur. Maan op 2.33 uur, onder 17.54 uur. Hoog en laag water in ÏJmuiden Donderdag 31 Mei Hoog water: 0.30 en 12.59 uur. Laag water: 8.17 en 20.58 uur. Vrijdag 1 Jani Hoog water: 1.24 en 13.51 uur. Laag water; 9.13 en 21.49 uur. lYiTlrir,n:axaa;n-o:.v.xr.;cnrrr^^

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1