DEUTSCHE SLAOLIE 777 Spaaractie voor woningbouw Beschouwingen over de defensie Onproductieve profs spelen gelijk tegen fantasieloze bondsploeg (1-1) de zuinigste, de beste! plfmst De radio geeft Vrijdag Een mislukte autotocht PANDA EN DE GEHEIMZINNIGE KLUIZENAAR DONDERDAG 31 MEI 1951 EERSTE KAMER Huurverhoging kan pas worden overwogen als de kosten van levensonderhoud dalen TWEEDE KAMER Gepensionneerden noemen het rijk een slechte werkgever Nederlandse slepers trokken gestrande „Skystar" vlot Notaris vrijgesproken van valsheid in geschrifte Zwakke plekken in het bondsteam Zowel het voorlopig Nederlands elftal als Derby County speelden zeer matig mxAASL ST^TE gPRESS 20 for fl. 1- Paardensport Arctic Prince wint Derby 2 (Van onze parlementaire redacteur) Nu de Eerste Kamervoorzitter prof. mr. R. Kranenburg, met ingang van 1 Juni de senaatszaal verlaat om die van de Raad van State te betreden, heeft hij na de pauze in de openbare vergadering afscheid van zijn tegenwoordige functie genomen. Hij zeide dat hij het altijd als een voorrecht heeft beschouwd als vrij gekozen vertrouwens man van ons volk zich aan 's lands belan gen te kunnen wijden. Natuurlijk valt dit afscheid hem zwaar, maar hij verheugde zich in de Raad van State op het door hem als hoogleeraar beoefende gebied van het staatsrecht practisch werkzaam te kunnen zijn. In hartelijke woorden prees prof. Anema namens de Kamer de prettige leiding van prof. Kranenburg. Namens de regering sloot de minister-president zich bij deze 'hulde aan. Na de installatie van de oud-minister van Justitie mr. Weyers (K.V.P.) als opvolger van de overleden senator dr. ir. Deckers, verwierp de Kamer met 26 tegen 2 stem men een motie-Van Santen (Comm.) om een commissie uit de Kamer een diepgaand onderzoek naar de bestuursomstandigheden in Finsterwolde te doen instellen. Behalve de communisten had geen der senatoren nog behoefte aan zulk een onderzoek. Bij de behandeling van de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting betreur de de heer Tjalma (A.R.) het, dat het met de woningbouw zoveel slechter is dan het vorige jaar. Vervolgens pleitte de heer Reyers (C.H.) voor spoedige oplossing van het probleem van een nieuw provincie huis en de herbouw van de abdij te Middel burg. Deze senator, die geen bouwstop wil met het oog op gerepatrieerden en militai ren klaagde over achterstelling van het platteland. De heer Kraay vanger (K.V.P.) kon het beleid ten aanzien van de zogenaamde bouwstop niet bewonderen: eerst een bouwstop in December, daarna opheffing van die maatregel in Februari, vervolgens weer herstel van de bouwstop in April. Hij vond het beter de millioenen voor woningbouw niet te verdelen naar de aantallen woningen, maar naar de woon- capaciteit. Ook de huren van de oude wo ningen moeten zijns inziens omhoog gaan. Hij vroeg wat de regering op lange termijn denkt te doen met de huren. Deze deskundige op bouwgebied was voor stander van de systeembouw, wanneer deze naar gelang der omstandigheden toelaat baar is. Hij bracht hulde aan de minister voor hetgeen deze nog in het gewijzigde bouwplan heeft weten te behouden. De heer Woudenberg (Arbeid) kon in het algemeen met het door minister In 't Veld aangekondigd beleid zoals dit door de bezuiniging nodig is geworden, instem men. De maatregelen ter beveiliging van onze onafhankelijkheid mogen echter de materiële, geestelijke en culturele welvaart van de massa niet in het gedrang brengen. Wat de huurpolitiek aangaat, handhaaft de heer Woudenberg onverkort het stand punt zijner fractie dat er zonder compensa ties niet een nieuwe huurverhoging kan plaats vinden. In zijn antwoord stelde minister I n 't Veld vast, dat zich tot, aan het Korea- conflict geen moeilijkheden bij de uitvoe ring van het oorspronkelijke bouwplan hadden voorgedaan. Maar door het slechter worden van de betalingsbalans was verla ging van het bouwprogramma nodig ge worden. De woningbouw zal dit jaar nog wel op peil blijven en de schatting dat er in de loop van 1951 ongeveer 50.000 woningen ge reed zullen komen lijkt niet te optimistisch. Voor de toekomst wordt ernaar gestreefd per jaar 40.000 woningen te bouwen, maar dooi'dat er nog heel wat in aanbouw zijn zal het voor 1952 wel 45.000 worden. Op korte termijn kan men een nota van de minister van Financiën tegemoet zien over het vraagstuk van financiering van de woningbouw. Vermindering van de bouwkosten is zeker nog wel bereikbaar. Er is een wetsontwerp in de maak om de ADVERTENTIE Als ér nieuwe m KEIP, Een bril v Gr. H h 40 ellerözijn vindt U bij Keip dal is goed gezien, straat, nléit Luxor/ HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.iö Platen. 9.15 Voor zieken, 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.05 Sopraan en piano. 11.30 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Ko ninklijke militaire kapel. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusementsmuziek. 13.45 Platen. 14.00 Cau serie. 14.15 Metropole-orkest. 15.00 Voor dracht. 15.20 Klein koor. 15.45 Platen. 16.10 Strijkkwartet. 16.40 Voordracht. 17.00 Ver zoekprogramma. 17.30 Cultuur in Friesland. 17.45 Pianoduo. 18.00 In dienst van het Vader land. 18.10 .Orgel. 18.30 Het Evangelie in Esperanto. 18.45 Gemengd koor. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerorkest. 20.45 Cau serie. 21.05 Meisjeskoor. 21.25 Populaire mu ziek. 21.50 Platen. 22.00 Concert. 22.30 Langs wegen van kunst en schoonheid. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Kinderen en men sen. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Alt en Piano. 11.05 Voordracht. 11.25 Orgel. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.20 Concert. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Kamerorkest. 15.00 Voordracht. 15.20 Orgel. 15.35 Hersengymnastiek. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Film. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Feli citaties. 18.45 Denk om de* bocht. 19.00 Kin derkoor. 19.15 Beurs en buikriem. 19.30 Een sterk volk. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Platen. 20.30 Benelux. 20.40 Godsdienstige ontwikkeling in de jeugdjaren. 21.00 Platen. 21.40 Aether- forum. 22.10 Buitenlands overzicht. 22.25 Instrumentaal kwartet. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 C noertgebouworkest. BRUSSEL, 324 M. 1.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 i aten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 14.30 Schoolradio. 15.45 Uitzending !v. ne Tijden. 16.30 Kamermuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.10 Voor dracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Film. 19.45 Causerie. 20.00 Film. 20.15 Symphonie-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz. 22.45 Ballet. 23.00 Nieuws. 23.05— 24.00 Opera. minister de bevoegdheid le geven, bouw voorschriften uit te vaardigen waarvoor gemeentelijke bouwverordeningen hebben te wijken. De minister verwachte eerder een daling dan een stijging van de prijzen der bouw materialen. Er zal een wettelijke voorziening ge troffen worden inzake een spaaractie voor de woningbouw. In verschillende bedrijfstakken zou men willen over gaan tot het systeem van overwerken ter vergroting van onze export. Voor deze overuren zouden de arbeiders geen loon ontvangen, doch aandelen in een woningbouwlening. Verwacht wordt dat ook de werkgevers van de aldus ge maakte winsten een deel in de woning bouw zullen steken. Dit is de enige ma nier om het hoofd te bieden aan de geldschaarste waardoor reeds op vele plaatsen de gemeentelijke woningbouw spaak dreigt te lopen. Een verdere huurverhoging kan pas in overweging worden genomen wanneer de kosten van het levensonderhoud dalen. De ministerraad moet eerst nog zijn standpunt bepalen waarna de hele kwestie door de S.E.R. in het kader van lonen- en prijzen politiek bekeken zal worden. De Kamer heeft tenslotte de begroting zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De parlementaire pers heeft na de ver gadering afscheid genomen van prof. Kra nenburg. De deken der parlementaire pers, dr. E. van Raalte, heeft prof. Kranenburg in hartelijke bewoordingen toegesproken en hem namens de parlementaire journalisten een herinnering aan de aangename samen werking aangeboden. De scheidende presi dent heeft daarop een uitvoerig dankwoord gesproken. Nadien bleef men nog geruime tijd bijeen. De inzittenden zagen de weg twee- of driemaai van de verkeerde kant Vier Delftse studenten, wonende te Den Haag, hadden Dinsdag met een gehuurde auto een fuif in Noordwijk bezocht, waar aan eerst bij het ochtendkrieken een einde kwam. Het viertal besloot tot een auto toertje als slot van het programma. De tocht ging naar Zandvoort, waar de vier in de vroege morgen van Woensdag aan kwamen en ter opwekking een duik namen in het zilte nat. Daarna wist één nog een .prachtig race-baantje", namelijk het Zandvoortse circuit. Met een flinke gang scheurde de auto door de Tarzan-bocht, maar bij de flauwe bocht vlak voor de Hunzerug verloor de chauffeur de macht over het stuur, omdat hij volgens zijn zeg gen, door de achter hem zittenden werd afgeleid. De wagen rutschte met enkele salto-morlales in het naast het circuit ge legen duinpannetje. Met balken en touwen werd de auto, althans het overblijfsel er van, weer op de weg getrokken. Zij was, hoewel moeilijk, nog tot rijden in staat. Met een versplinterde voorruit, een totaal in elkaar gekreukeld chassis en een dak, dat meer weg had van een golfplaat, werd het politiebureau opgezocht, waar dr. Tichelaar nog enige geneeskundige hulp aan de rijders moest verlenen. „Hoeveel maal zijn jullie eigenlijk over de kop gegaan?" vroeg de dienstdoende in specteur. „Ik weet het niet," antwoordde één der inzittenden," ik weet alleen, dat ik de weg 2 of 3 maal van de verkeerde kant heb gezien en dat onze chauffeur'riep: „hou je vast jongens, daar gaan we, er kan niets gebeuren, want het zand is zacht." Een auto-garage zorgde ervoor, dat de auto weer bestuurbaar en provisorisch rijdbaar werd, waarna de terugtocht naar Delft werd aanvaard, onder gemopper over de fles Vermouth, die tijdens de buitelingen gesneuveld was. Dat laatste vond men eigenlijk nog het ergste van alles! Of de auto-verhuurder er óók zo over zal denken, staat echter te bezien. ADVERTENTIE CO 2.100 Na de tien sprekers, die Dinsdag in de Tweede Kamer het woord hadden gevoerd, kwamen er gisteren nog zeven anderen hun oordeel geven over verschillende détails van het defensiebeleid. De heer Tilanus (C.H.) drong aan op afdoening der begrotingen vóór Kerstmis en vroeg inlichtingen over de strijd in Korea. Voorts zei hij dat het conflict tus sen regering en generaal Kruis al lang bestond. De zijns inziens „ontstellende mentaliteit" van de generaal, als uit het enquête-rapport was gebleken, moest wel tot conflicten en ontslag leiden. Het was een levensbelang voor de opbouw onzer weermacht dat aan dat conflict een eind was gemaakt. Langdurig stond de heer Tilanus ook stil bij de noodzaak en de mogelijkheid van bezuiniging bij de mili taire diensten. Zijn partijgenoot de heer Kikkert verklaarde zich voorstander van verplichte toetreding tot de nationale reserve. De heer Van SI een (Arbeid) besprak pensioen- belangen en de heer Hoogcarspel (Comm.) kwam op voor de slachtoffers der mobilisatie 1914-1918. De heer Ritmees ter (V.V.D.) trad in het krijt voor de zijns inziens miskende uitvinder van het Snor kel-apparaat voor onderzeeërs, de luitenant ter zee J. J. Wichers. De heer F o k k e m a „Het rijk is een slechte werkgever". Dit betoogden vrijwel alle sprekers op de jaar vergadering van de Algemene Nederlandse Bond van Gepensionneerden van over heidsbedrijven, die Woensdag in Amster dam werd gehouden. „Onze bond en de regering leven dan ook sedert jaren op gespannen voet" zei de voorzitter van deze organisatie, de heer J. Wolters. Hij betoogde, dat hoewel de regering haar plicht tegenover de actief dienende ambtenaren over het algemeen is nagekomen door verhoging van de sala rissen wegens de stijging van de kosten van levensonderhoud, zij reeds sedert 1946 als werkgever van haar oud-ambtenaren, de gepensionneerden, hun weduwen en wezen, schromelijk te kort is geschoten. Het is daardoor aldus de heer Wolters dat de eens gemoedelijke vereniging van gepensionneerden van een groep rus tige burgers is uitgegroeid tot een strijd organisatie. Een hunner grieven is, dat de regering de instelling van particuliere bedrijfspen sioenfondsen stimuleert, maar de eigen gepensionneerden voor een groot deel aan hun lot overlaat. Ook over de ziekenfondsverzekering was de heer Wolters niet te spreken. De ver wachting, dat een afdoende regeling per 1 Janurai 1951 tot stand zou komen, is niet in vervulling gegaan. Ook op de kin derbijslagwet werd critiek geoefend, voor al op de bepaling, dat voor weduwen het wezenpensioen in mindering wordt ge bracht van de kinderbijslag voor de wedu we, hetgeen tot gevolg heeft, dat slechts enkele weduwen van de kinderbijslag zul len profiteren. „Het lijkt wel alsof de ge pensionneerden in de hoek zitten, waar de slagen vallen, wanneer we ook nog denken aan de funeste bepaling, die de laagst gepensionneerden betreft, dat de uitkering volgens de Noodwet-Drees wordt afgetrokken van de zo karige toeslag", al dus de heer Wolters. Er werd een telegram gezonden aan de minister van Binnenlandse Zaken, waarin zijn aandacht wordt gevestigd op het uit blijven van het wetsontwerp ter verhoging van de pensioenen, dat reeds enige malen is toegezegd. (A.R.) vroeg militaire verlofgangers niet op Zondag te laten reizen, en de heer Zandt (St. Ger.) goot de fiolen van zijn toorn uit over de „vaccine-aanbidders". In Haarlem is het gêbeufd, aldus ds.' Zandt, „dat een militair die zich niet wilde laten vaccineren, in het waslokaal onverhoeds bij zijn blote arm werd gepakt en op struikroversmanier werd ingeënt". Minister Staf had nog gelegenheid, zijn dank te betuigen voor het vertrouwen in hem gesteld en vroeg, zijn rede heden te mogen voortzetten. Daartoe werd besloten. De sleepboten „Tyne" en „Blankenburg" van L. Smit en Co.'s Internationale Sleep dienst zijn er in geslaagd het Amerikaanse s.s. „Skystar", dat op de Zuid-Oostpunt van Sicilië was gestrand, vlot te slepen. De sleepboot „Noordzee", die op weg was van Mobasa naar Rotterdam en de door haar gesleepte sleepboot bij Bougie voorlopig had achtergelaten om eveneens assistentie te verlenen is teruggestoomd om haar eigen sleep weer op te halen. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft vonnis gewezen in de zaak tegen notaris P. T. te St. Oailiënberg (Limburg), die be schuldigd was van valsheid in geschrifte in het jaar 1935. De notaris werd vrijge sproken van het hem ten laste gelegde. Veertien dagen geleden was tegen hem één jaar gevangenisstraf gerequireerd. ADVERTENTIE Onrustig, gejaagd? Mijnhardt's Zenuwtabletten scerken en kalmeren Uw zenuwen. Ongeveer zestigduizend voetballiefhebbers zijn gisteravond wat teleur gesteld huiswaarts ge keerd. En verklaarbaar, want zowel aan het spel van het voorlopig Neder lands elftal, als aan dat van Derby County man keerde nogal het een en ander. Achteraf kan men deze matige wedstrijd in het Olympisch Stadion dan ook eens temeer een proefwedstrijd noemen, omdat er wel degelijk sprake was van zwakke plekken in het bonds team. En hierdoor is de mogelijkheid geenszins uitgesloten, dat de keuze commissie in een bepaald geval alsnog teruggrijpt naar het Nederlands b- elftal, waarin door het voortreffelijk voetbal, in het Feijenoord-stadion tegen dezelfde tegenstan der, talrijke nieuwe ge zichtspunten zijn ont staan. Een Derby County in competitiestemming heeft dit gelijke spel (11) overigens niet cadeau gekregen. De profs speelden het karakte ristieke Engelse spel; mathematisch zuivere aanvallen, door voortref felijke techniek en prach tig positiekiezen opge bouwd. maar tevens met een schrikbarend gebrek aan productiviteit. Vooral in het eerste kwar tier waren de Nederlanders, (in rode shirts) niet tegen dit tempo opgewassen. Het ploeg- verband was in dit deel verre van hecht, de reacties waren niet snel genoeg en het plaatsen liet zeer veel te wensen over. Daar kwam nog bij, dat Lenstra c.s. een achter hoede moesten overrompelen, die allerminst van wijken wist. Een keiharde verdediging met de blon de reus Oliver en de schitterend spelende rechtsbak Mozley aan het hoofd. De enige man van wie werkelijk enig initiatief uit ging in de Nederlandse voorhoede was Lenstra, hetgeen in de loop van de strijd nog eens overduidelijk zou worden bewezen. De listige manoeuvres en de prachtige passes werden echter of onderschept, of niet be grepen. T De achterhoede, met De Jong, Terlouw en Biesbrouck als uitblinkers verzette intussen bergen werk en in de laatste instantie was er nog een Kraak, die in voorbeeldige samenwerking met Rinus „de Rotsde moeilijkheden meestentijds wel kon oplossen. Na een half uur in de eerste helft ging het in de bondsploeg aanmerkelijk beter klop pen en ook het tempo werd geleidelijk aan opgevoerd. Dit geschiedde na een corner van Van der Tuyn. Veel serieuse scoringskansen had het voorlopig elftal tot op dat moment niet gehad. Groeneveld, die zwaar werd af gedekt door Mozley, kreeg de bal uit deze corner toegespeeld, maar zijn poging om van dichtbij in te schieten faalde. Deze tegenslag inspireerde de bondsploeg blijkbaar enigs zins en er ontwikkelde zich nu een aantrek kelijk spelbeeld. De altoos hardwerkende Biesbrouck en Van Schijndel gingen achter hun voorhoede aan en er kwam vaart in de aanvallen. Midvoor Van Melis werd echter afdoende uitgeschakeld en ook Kuneman had niet veel bewegingsvrijheid. Deswege moest het bijna uitsluitend van Lenstra en in mindere mate van Van der Tuyn komen. Groeneveld had zoals steeds weer last van zenuwen en hier kwam bij dat de Haarlem mer nu niet direct een morele steun kreeg door een geweldige misser. Van der Tuyn bracht de bal namelijk keurig voor het doel, waar Groeneveld alleen voor keeper Brown stond. Zijn schoen maaide echter door de lucht zonder iets te raken. Toch kwam er nog een verrassend doelpunt voor de rust. Na een ver schot van Van Melis mocht Van der Tuyn andermaal een hoekschop nemen. De bal kwam scherp voor het doel, schampte de onderkant van de deklat en door een on begrijpelijke beweging sloeg Brown het leer in eigen doel. Nederlanders gevaarlijker Elf minuten na de rust hadden' de Engelsen het reeds lang verwachte en verdiende suc ces. De uitstekende midvoor Stamps (34 jaar) speelde met zijn rechtsbuiten Harrison de Nederlandse defensie, Kraak incluis, uit positie en schoot de bal uiteindelijk in het verlaten doel (1—1). Derby County voelde zijn kans en ging in het offensief. Het gevaar kwam echter van de allengs agressiever wordende Nederlandse voorhoede. De verde diging van de bondsploeg, met uitzondering van de niet geheel fitte, en daardoor te trage Schijvenaar hield nochtans moedig vol. De Jong, Biesbrouck, Terlouw en Van Schijn del kregen meer dan eens open doekjes van het publiek, dat overigens opmerkelijk rus tig was. In het laatste deel werd het spel wat forser, maar scheidsrechter Schipper hield de touwtjes goed strak. Zonder verdere on gelukken en doelpunten kwam het einde. Hoewel de Nederlanders zo nu en dan wel De Engelse achterhoede kijkt zeer verbaasd naar de bal, die rechtstreeks uit een corner van Van der Tuyn achter keeper Brown terecht kwam. Van Melis juicht, want dit verrassende doelpunt betekent dan misschien toch geen nederlaag. aardig voetbal lieten zien, ontbrak het over het algemeen toch aan inspiratie en werke lijke bezieling. De voorhoede miste vooral stootkracht en schotvaardigheid en dit deel van het elftal vormde dan ook het zwakste punt. Groeneveld, Kuneman en Schijvenaar zullen ongetwijfeld in het onzékere verkeren of zij Woensdag tegen Noorwegen mogen spelen. Aan de andere kant zijn Terlouw, Biesbrouck, De Jong en Lenstra zeker geen probleem voor de keuze-commissie. ADVERTENTIE De Derby, de klassieke Britse ren voor drie-jarigen in Epsom, is gisteren door de outsider Arctic Prince gewonnen. De Ierse eigenaar van de hengst, de heer Joseph McGraht kon f 200.000 opstrijken, de hoogste prijs die ooit voor de Derby is uitgeloofd. Het paard stond 28/1 genoteerd. Ruim 500.000 toeschouwers waren op de Epsom Downs verzameld om de race te zien, die in verrukkelijk weer werd gelopen. De starter had nogal wat moeite met het grote veld en speciaal Stokes van de kampioen jockey Gordon Richards en Zucchero van de 15-jarige wonder-jockey Lester Piggott stonden meer op twee dan op vier benen. Het paard van de Aga Khan, Fraise du Bois, ging zeer slecht van start en verloor al meteen vele lengten. De favoriet Ki Ming van de Chinese eigenaar Ley On begon in goede positie, maar kon later het zeer hoge tempo niet meer bijbenen. De Franse paar den eindigden niet slecht, maar hoger dan de vierde plaats kwamen zij niet. Le Tyrol was deze vierde. Crocodille werd vijfde en Le Vent zesde. Arctic Prince nam na Tat- tenham Corner de leiding en stond deze niet meer af. Hij won onder zijn jockey Charlie Spares met zes lengten voorsprong op Sybils Nephew en Signal Box. Arctic Prince is een zoon van de Derby-winnaar 1946, het Franse paard Chevalier en de merrie Arctic Sun. 24. Helaas moeten we vaststellen, dat de onderdompeling in de emmer en de frisse teugen beekwater Panda er niet voor kon den behoeden, dat ook hij tenslotte aange tast werd door de vreemde slaperigheid, die het dorpje Hobbeler Ambacht en de Heer lijkheid Hobbeldonk had aangegrepen. Hij deed nog wel even zijn best om wakker te blijven, maar hij had een gevoel alsof hij temidden van rozige wolkjes wegdreef En natuurlijk droomde hij nu hartverhef fend van zijn buitengoed en van zijn heren huis, en van de prachtige verwelkoming die hem, als landheer, daar te wachten stond.... Trouwe pachters en toegewijde bedienden zongen lofliederen en hieven geestdriftige spreekkoren aan om hun landheer Panda te begroeten, en hijzelf stond op het marmeren bordes en sprak de brave zielen toe met een stem, waar de ontroering in trilde: „Ik dank u, goed lieden, voor uw schitterende geschenken en voor uw warm welkom, en ik beloof u, dat ik een toegewijd landheer zal zijn die als een vader voor u zal zorgen...." en daarna riepen alle pachters en bedienden: „Hoe ra!"- Zo droomde Panda. Maar in wer kelijkheid was zijn aankomst op Huize Hobbeldonk wel héél anders! Daar lag hij onmachtig en snurkend op de koude stoep, naast de. slapende huisknecht Dries Drafje en de enige wakkere ziel in de omgeving was de rentmeester Zever Zwilbikker. Deze begreep niet goed wat er gebeurde, maar in ieder geval kreeg hij nu verder ook geen standjes meer van zijn nieuwe meester. „Toch wel een aardig iemand", dacht Zever Zwilbikker, terwijl hij zijn fles te voor schijn haalde en nog een blik op de vredig- ronkende Panda wierp. „Een rustige, ge makkelijke baas, durf ik zeggen! En nu ben ik de enige die nog wakker is tiedelie-tiedela! Maarmaareigen lijk is al dat geslaap toch wel een beetje vreemd.Ja, een beetje vreemd is het zeker! Lange naam. Frankrijk's kleinste kieskring Belfort kwam voor de algemene verkiezingen van 17 Juni aandragen met de partij met de langste naam. Die naam is „Lijst van niet-politieke onaf. hankelijken ter verdediging van de be- langen van oorlogsslachtoffers en natio nale groep voor de verdediging van be- roepsvrijheden en van de belastingbe. taler". Spionnen? Radio-Moskou heeft verklaard dat in Korea zeven Amerikaanse spion.' nen gevangen zijn genomen en gedood, De Amerikanen waren per parachute in Noord-Korea neergelaten. Wervelwinden. Als gevolg van wervelstor. men, die van 12 tot 16 Mei provincies van Oost-Pakistan hebben geteisterd, zijn 412 personen om het leven geko. men, 4400 huizen zijn verwoest. Voorts zijn te velde staande gewassen over grote oppervlakten vernietigd. Keuze. In Ierland zijn gisteren voor het eerst sedert het land een republiek is algemene verkiezingen gehouden. Het parlement telt 147 afgevaardigden, die zullen worden gekozen door 1.800.000 kiezers. De strijd wordt gevoerd tus sen de uit vijf partijen bestaande coalitie onder leiding van John Costello en de conservatieve partij van Eamon de Valera. Volledige uitslagen worden niet voor Zaterdag verwacht. Veroordeeld. Volgens de diplomatieke cor- respondent van het Britse blad Daily Telegraph is de vorige president van Hongarije, Arpad Szakasits, die vorig jaar „om gezondheidsredenen" aftrad, in December j.l. tot 20 jaar dwangar beid veroordeeld op beschuldiging van spionnage. Zijn zoon Gyorgy zou op de zelfde beschuldiging tot levenslange dwangarbeid veroordeeld zijn. As. De Engelse premier Attlee heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat de as van de in April gestorven minister van Bui tenlandse Zaken Bevin in de abdij van Westminster zal worden bijgezet. Hij is de eerste socialistische staatsman die op deze manier wordt geëerd. Kunnen. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Morrison, heeft in het Lagerhuis gezegd, dat hij met enige be zorgdheid het succes van de neo-fas- cistische „socialistische rijkspartij" in West-Duitsland bij de jongste verkie zingen had waargenomen. Hij had er echter met bondskanselier Adenauer over gesproken en zag geen reden waar om de West-Duitse regering niet met iedere bedreiging van de grondwette lijke orde zou kunnen afrekenen. Vlammende olie. Het met een reusachtige vlammenkolom brandende vuur van een oliebron te Naft Safid in de Per zische provincie Khoezistan, die het hoofdterrein vormt van de werkzaam- heden der „Anglo-Iranian", is na 26 da gen geblust. Dit geschiedde door 200 kilogram geligniet tot ontploffing te brengen, waaardoor de vuurkolom werd weggeblazen. Erfenis. Wijlen de bekende Amerikaanss zanger Al Jolson heeft, naar thans in een officiële mededeling is bevestigd, ruim drie millioen dollar nagelaten, Zijn weduwe krijgt een millioen dollar en elk van zijn beide aangenomen kin deren 500.000. Verreweg het grootste gedeelte van het overblijvende bedrag komt ten bate van instellingen op gods- dienstige grondslag. Kinderen. Veertig voor het merendeel on wettige kinderen tusseh de negen maanden en acht jaar zijn Woensdag per vliegtuig uit München vertrokken, waar zij door Noorse families zijn aan genomen. De vaders dezer kinderen zijn leden van de bezettingsstrijdkrach ten. De vlucht werd ondernomen op initiatief van de Venezolaanse ambas sadeur in de Scandinavische landen, die ook de kosten heeft betaald. Politiek. De Russische vertegenwoordiger in de economische commissie van de UNO voor Europa, Arutiunian, heeft in Genève verklaard, dat de Russische politiek is gegrondvest op vreedzame samenwerking tussen de economische stelsels der kapitalistische en commu nistische landen. „Indien niet de wil bestaat om een dergelijke samenwer king te verwezenlijken, is een oorlog mogelijk", zei hij. Nieuws. Op 30 Mei 1631 werd in Parijs de eerste krant met nieuwsberichten uit Turkije, Italië, Spanje en Portugal uit gegeven door Theophraste Renaudot en als „Gazette de France" verscheen zij tot 1900 toe. Theophraste Renaudot was een plattelandsdokter, die naar Parijs was gekomen en onder bescher ming van Richelieu stond. Hij onder vond al spoedig moeilijkheden bij het verspreiden van zijn krant in het bui tenland, maar schreef: „Het heeft geen zin de weg van mijn nieuws te ver sperren. Niemand heeft ooit het nieuws kunnen verbieden. Nieuws verspreiden is zoiets natuurlijks, dat het als een bergstroom zwelt met iedere dam die in zijn loop wordt aangebracht". Onnodig. Het is niet meer nodig dat iemand verdrinkt, ook al kan hij niet zwemmen, aldus seint Reuter uit At lanta, Georgia, Verenigde Staten. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat het tot nu toe wel nódig is geweest, maar het betekent dat er nu een systeem gevon den is waardoor men zich drijvende kan houden zonder formeel te zwem men. Dit systeem is uitgedokterd door het technologisch instituut ter plaatse, Studenten hebben het dezer dagen al daar gedemonstreerd. Zij lagen acht uur in het water zonder zich druk te maken. Het systeem schijnt namelijk te bestaan in totaal niets doen dan liggen. Muggenzift. Een merkwaardig instrument om muggen te vangen is beproefd in de Cubaanse moerassen. Daar is name lijk via een versterker met luidspreker de liefdesroep van een vrouwelijke mug, die op een gramofoonplaat was opgenomen, weergegeven. Alle man nen-muggen wendden onmiddellijk de hoogte- en zijroeren in de richting van het geluid en vlogen hun verderf tege moet. Want als een moderne Lorelei- sirene lokte de luidspreker de diertjes in een soort zeef, waar zij met 10.000 volt in aanraking kwamen, wat vol doende was om aan hun hopeloze liefde voor goed een eind te maken. 0°k muggen kennen blijkbaar het „Cher- chez la femme" als belangrijke maat schappelijke factor.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2