fmmmmmmÈ Morgen is het de grote da waar duizenden op wachten Overval op de Beverwijkse bloemenventer voor de Haarlemse rechtbank Proefwerk voor volwassenen DONDERDAG 31 MEI 1951 Officier van Justitie eist drie jaar gevangenisstraf 01tspraken Haarlemse rechtbank Prof. C. J. Bakker terug uit Argentinië M. DOUWMA EN ZOON Agenda voor Haarlem Mr. W. B. Meyboom directeur van I.K.O.R. DG Tj. Halbertsma 25 jaar aan het Gasthuis MWStp „Zandvoorfs herbouw even belangrijk als de industrialisatie" Jubileum J. P. van Kessel Bomans over Dickens Weense avond van deH0V|Be kleine wéreld Machinist van koelhuis stal 48 vaten boter De interlandwedstrijd tegen België Programma van de KNKB Noren verliezen van Ierland 3 De officier van Justitie, bij de Haarlemse rechtbank mr B. van de Burg-, eiste heden morgen drie jaar gevangenisstraf met af trek tegen de Beverwijker R. J. Z., die op Vrijdagavond 23 Maart van dit jaar zou hebben ingebroken bij de bloemenventer p, G. van Amersfoort aan de Romerkcrk- weg te Beverwijk. Z. sloop volgens zijn verklaringen de slaapkamer van de bloe menventer binnen om zich meester te ma- hen van een portefeuille met f 387. Toen de heer Van Amersfoort wakker werd sloeg de indringer hem enige malen met een koevoet op hel hoofd. De verdachte zou in financiële moeilijk heden zijn geraakt door de ziekte van zijn vrouw. Hij had al meermalen bij vriend'en en kennissen schulden gemaakt, die hij niet kon voldoen. Ook van de heer Van Amersfoort had hij al eens geld geleend. Toen de verdachte zich in het nauw gedrongen voelde en geen kans zag om zijn verplichtingen tegenover zijn schuldenaren na te komen, rijpte bij hem het plan om in te breken bij de bloe menventer. Op de bewuste Vrijdagavond "ing bij van zijn werk naar een café, waar hii zich moed ging zitten indrinken om vervolgens zijn weg te zoeken naar de Ro- merkerkweg. Hij sloop het huis aan de achterkant binnen en ging naar boven, waar hu de bloemenventer slapend op bed aantrof. Hij doorzocht de kleren die naast het bed lagen, maar vond niets. Toen hij met zijn hand onder het hoofdkussen voel de werd de man wakker. De verdachte gaf hem een paar slagen met een koevoet op het hoofd, waarna een hevige worsteling ontstond. De insluiper nam het zekere voor het onzekere en vluchtte. Het slachtoffer, dat ernstig aan het hoofd was gewond, rende naar buiten, waar buren zich over hem ontfermden en naar het ziekenhuis brachten. Z. nam de wijk naar Brabant. In Breda ging hij zich tenslotte vrijwillig bij de po litie melden en legde daar een volledige bekentenis af. De officier merkte in zijn requisitoir op dat het bewijs voor een groot deel moest worden geleverd door verklaringen van de verdachte. Het misdrijf, aldus mr. Van de Burg, had: „afschuwelijk" kunnen wor den. maar het is een „ernstig" misdrijf ge bleven. In het rapport, dat over Z. is uit gebracht, wordt de verdachte geschetst als Pg Haarlemse rechtbank veroordeelde vanmorgen, conform de eis, tot acht maan den gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest, een negentienjarige fabrieks arbeider uit Bennebroek, die in Februari van dit jaar had ingebroken in een kiosk tg Velsen en daar een hoeveelheid worst jes, chocolade en koek had weggenomen. De chauffeur van een kraanwagen, die in December te Wijdewarmer een aanrij ding had veroorzaakt met een schoolbus, tengevolge waarvan de chauffeur van de bus dodelijk werd gewond, werd veroor deeld tot i maand hechtenis voorwaarde lijk, met een proeftijd van 3 jaar en een boete Van 150, subsidiair 30 dagen hech tenis. De officier eiste veertien dagen ge leden één week hechtenis en intrekking var} het rijbewijs voor de tijd van zes móandeh. Ëëli jongeman die van huis wegliep, een auto stal en daarmee naar Brabant reed, werd conform veroordeeld tot 1 jaar jeugd- gèVangenisstraf. Hij verklaarde veertien dagen geleden ter zitting dat hij de auto hacj gestolen om naar België te kunnen re&en, waar hij Averk wilde zoeken. Prof. dr. O. J. Bakker, de Nederlandse atoomdeskundige, die op 18 Mei naar Ar gentinië vertrok voor een studiereis op verzoek van de Nederlandse regering, is hedenochtend onverwacht in ons land te ruggekeerd. Prof. Bakker arriveerde met het K.L.M.-lijntoestel uit Parijs. Prof. Bakker deelde bij zijn aankomst mede, dat alle berichten over een arresta tie van prof. R. Richter volkomen onjuist zijn. Richter is de leider van het onder- zoek-centrum voor atoomenergie in Ar gentinië. Prof. Bakker wilde over zijn reis geen verdere mededelingen doen, alvorens hij de regering van zijn bevindingen in ken nis heeft gesteld. ADVERTENTIE KAMGAREN COSTUUMS 79.— 99.— 109— 119 BRIXON COSTUUMS 139— 149— 159. Ook in lichte zomertinten. Gen. Cronjéstraat 4244 - Tel. 15438 DONDERDAG 31 MEI Stadsschouwburg: „De eerbiedige lichte kooi" en „De brief van Don Juan" (Comedia) 8 uur. Rembrandt: „Duel met de dood" 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De grote in zet", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het complot van het houten paard", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Road to Utopia", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Twee bolhoe den naar Londen", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Broederstrijd" cn „De macht over leven en dood", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 1 JUNI Grote Kerk: Verdi-herdenking, 8 uur. Vleeshal: Opening Rembrandttentoonstelling, 4 uur. Rembrandt: „Parijs bij nacht", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Schaduwen bij nacht", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: ..Het complot van het houten paard", 14 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een meisje van duizend weken", 18 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Vals geld", 18 j., 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De dodende straal" en „Zonsondergang", 18 j„ 7 en 9.15 uur. een harde werker „die geen kip kwaad kan doen". De officier meende dan ook dat de financiële moeilijkheden aan het mis drijf ten grondslag liggen. De officier eiste drie jaar gevangenisstraf met aftrek. De raadsman, mr. L. Ali Cohen, schil derde de vele goede hoedanigheden van zijn cliënt, die hij een gevoelsmens noem de. De verdediger betoogde dat de man noch een gewoonte-, noch een gelegen- heidsmisdadiger was. Temeer daar de ver dachte een blanco strafregister heeft cn veel spijt heeft getoond, bepleitte mr. Co- hen clementie. Hij vroeg een gecombineer de straf te willen opleggen. Het bestuur van het Interkerkelijk Overleg in Radiozaken heeft tol directeur van het I.K.O.R. benoemd mr. W. B. Meij- boom, die na de bevrijding secretaris was van Radio Nederland in Overgangstijd en Ihans nog verbonden is aan Fv.adio-Djakar- ta. De heer Meijboom zal in Juli repatrië ren. Dr. Tj. Halbertsma, kinderarts, zal aan staande Vrijdag 25 jaar verbonden zijn aan liet St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem. Op die dag zal de jubilaris om 11 uur 's morgens gehuldigd worden in de regen- fenkamer van het Gasthuis. Daarna is cr om 11.30 uur in de regentenkamer voor andere belangstellenden gelegenheid om dr. Halbertsma de hand te drukken. <x:vi:: ":x::;v:- ïx^,: xxxx:;.,:- .-x-Xy.v x,:--. Het exterieur van de nieuwChristelijke Lagere Landbouwschool in Nieuw Vennep die Woensdagmiddag officieel geopend is. Horeca-congres begonnen In de feestelijk versierde raadzaal van Zandvoort werden de deelnemers aan het zestigste Horeca-congres dat Woensdag middag in theater „Monopole" aldaar aan ving, door het gemeentebestuur ontvangen. Het plaatselijk bestuur, dat het congres had voorbereid, haalde de congressisten des morgens omstreeks elf uur van de trein, waarna het gezelschap zich, vooraf gegaan door de Zandvoortse muziekkapel, in optocht naar het'raadhuis begaf, waar burgemeester mr. H. M. van Fenema en de beide wethouders de dames en heren op wachtten. De burgemeester sprak hier de aanwezi gen op hartelijke wijze toe en zei onder meer dat er moeilijk een congres te noemen zou zijn, dat spreker namens het gemeente bestuur met méér belangstelling en vol doening welkom kon heten, omdat de doel stellingen van de Horeca en die der ge meente volkomen parallel lopen. Mr. Van Fenema vroeg de congressisten, om zich, wanneer zij het gedeelte van de gemeente bezoeken waar vroeger de bad plaats lag, te realiseren wat het voor Zand voort betekent ruim 1/3 van het woning- bezit en méér dan 30 hotels, pensions e.d. door georganiseerde sloopwoede te hebben verloren. Men zal dan ook begrijpen, waar om Zandvoort al het mogelijke doet, om herbouw van het recreatiegebied te stimu leren en voor de financiering daarvan daadwerkelijke belangstelling van hoger hand te verwerven. Tot heden werden fi nanciële bijdragen van rijkswege op dit gebied van de wederopbouw nog niet ver leend, doch het was sprekers overtuiging, dat de bijdrage die Zandvoort kan leveren tqt handhaving van het geestelijk en licha melijk weerstandsvermogen van het Neder landse volk, de stichting van de daartoe nodige bouwwerken even noodzakelijk maakt als die van industriële bedrijven elders. De burgemeester verzekerde echter, dat niets onbeproefd gelaten zal worden om Zandvoort in de rij der grote badplaatsen aan de Noordzeekust de plaats te hegeven, waarop zij krachtens ligging, structuur en traditie recht heeft. Daarbij zal bovendien verder moeten worden gezien dan de lands grenzen, nu het touristenverkeer met de Beneluxpartners en de rest van West- Europa voor uitbreiding op flinke schaal vatbaar begint te worden. Mr. Van Fenema besloot met het uitspreken van de hoop, dat dit congres moge bijdragen tot versterking van het saamhorigheidsgevoel tot groei en bloei van de populaire bond en dat alle congressisten de badplaats mogen verlaten met een tevreden gedachte aan een her rijzend Zandvoort. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer L. Chr. Kickhefer, beantwoordde de toespraak van de burgemeester en bracht dank voor de hartelijke ontvangst. Ook deze spreker zag in de samenwerking tus sen overheid en bedrijven een nationaal be lang. Speciaal op het gebied van toerisme, dat zich enorm heeft uitgebreid zowel in binnen- en buitenland. Bij het „opvangen" van het „massa-toerisme" is Zandvoort met zijn dichtbevolkte „achterland" Haarlem en Amsterdam een rol van betekenis toebe deeld. Men spreekt van Scheveningen als eerste badplaats in Nederland, doch Zand- voorts betekenis als badplaats voor de dag jesmensen maakt voldoende recreatie gelegenheid onmisbaar. Des middags om half twee begon in thea ter Monopole het congres. Over het aldaar besprokene zal na de slotvergadering van Donderdag een communiqué worden ver strekt. JAARVERGADERING „MIJNBOUWKUNDIGE WERKEN" In de Woensdag te Haarlem gehouden vergadering van aandeelhouders der Ne derlandse Maatschappij tot het Verrichten van Mijnbouwkundige Werken N.V. zijn de jaarcijfers over 1950 goedgekeurd. Het dividend is bepaald op 8 procent. De vooruitzichten voor de ontginning van het concessieveld Gelria zijn welis waar onzeker, maar houden in ieder geval nog mogelijkheden in. De directie be schouwt deze concessie, die in dé Achter hoek gelegen is, als een belangrijk bezit, vooral wegens de vele boringen die thans door de B.P.M. in Nederland worden ver richt. Ook over 1951 mag een dividend worden verwacht. ADVERTENTIE De heer J. P. van Kessel, die Woensdag het feit herdacht dat hij 35 jaar geleden zijn afslagersloopbaan begon en veertig jaar geleden een zaak in tweedehands goe deren in de Jansstraat te Haarlem opende, werd gisteren door een groot aantal vrien den en zakenrelaties geducht in de bloe metjes gezet. Een stroom van hartelijke woorden, bloe men en geschenken waren een bewijs van de goede naam die de heer Van Kessel in handels- en veilingkringen geniet. De jubilaris werd onder meer toegespro ken door de heer H. A. Overbeek, voorzit ter van de Haarlemse Vereniging van Han delaren in gebruikte goederen en de heer J. van Noort, voorzitter van do sectie Ver pakkingsklasse. Bij de vele geschenken die de heer Van Kessel ontving waren onder meer een fraai armbandhorloge en een uitveilhamer- tje. Vrijdagavond zal de heer Van Kessel, om ongeveer zes uur, gehuldigd worden in café Weyman te Santpoort, waar hij een veiling zal leiden. Schrijver voor het voik en een groot humorist Voor een groot aantal leden van de socië teit Teister bant, waarvan hij voorzitter is, hield de schrijver Godfried Bomans gister avond een causerie over Charles Dickens, welke werd opgeluisterd door een kleine tentoonstelling van een deel van de twaalf honderd boeken, die er aan leven en wer ken van deze vruchtbare Engelse auteur Zijn gewijd. De meeste van deze boeken, aldus de heer Bomans, zijn anecdotisch van aard. Veel belangrijker echter dan deze per soonlijke curiositeiten zijn natuurlijk zijn unieke prestaties. Dickens heeft met de toverstaf van zijn genie een heel leger van werkelijk levende mensen opgeroepen. De verbeeldingswereld van Dickens is een realiteit geworden. Men praat over de per sonen uit zijn boeken alsof ze werkelijk bestaan hebben. Geen ander land kan een schrijver aanwijzen die dat heeft klaarge speeld. Niemand, aldus de inleider, kan tegenwoordig wat Dickens deed: schrijven voor het volk. Men zou het als een bezwaar kunnen aanvoeren dat Dickens geen psy choloog was. Zijn figuren zijn getekend in zwart en wit, volgens het systeem van het melodrama. Dit soort psychologie onder vindt echter bij uitstek begrip. Dickens was een gewoon en gezond mens. in zijn gezondheid echter mateloos. Zijn werk is een orgie van genoegelijkheicl. Erin lezen betekent een terugdromen in een paradijs dat men verloren waande. In al zijn boeken vindt men een hang naar gezelligheid die wordt afgeschilderd als een kalme oase in een baaierd van onge zelligheid. De behoefte van de Engelsen om bij elkaar te kruipen in de wetenschap dat de mensen buiten het minder plezierig heb ben, heeft Dickens populair gemaakt. Doch dit is niet de enige reden. Zijn geliefdheid berustte in zijn eigen tijd voornamelijk op passages, die wij thans verfoeien. Om ge deelten waarbij wij ons heden ten dage afvragen: „Hoe kan iemand zo peilloos diep zinken?", weende men tranen met tuiten. Een dergelijke sentimentaliteit, aldus de heer Bomans, is altijd op te merken bij een volk met een tekort aan gevoelsleven. In de tijd van Dickens was in Engeland de industrialisatie in opkomst. Het is on begrijpelijk dat men de toen heersende narigheid met droge ogen kon aanzien. Dickens is de eerste geweest, zo vervolgde spreker, die zijn stem verhief tegen deze harde atmosfeer, deze muur van onver schilligheid. Het merkwaardige deed zich voor dat de mensen huilden om een ont roerend verhaal dat veel minder erg was dan de werkelijkheid. Het onrecht werd door Dickens niet bestreden uit de vesting van een andere ideologie. Hij wees alleen het kwaad aan waar hij het zag: de ge vangenissen, de weeshuizen, de afschuwe lijke fabrieken, de woekerpractijken enzo voorts. Deze humorist heeft meer dan enige sociale hervormer ertoe bijgedragen de wantoestanden uit de wereld te helpen. Hij ridiculiseerde door middel van isolatie der verschijnselen. Niets is zo vernietigend als de lach. Zo gauw als men iets belachelijk weet te maken, heeft men het overwonnen. Dickens, aldus besloot de heer Bomans zijn boeiende causerie, was een der laatste uitlopers van een tijd waarin de smaak van de kunstenaar samenviel met die van het volk. PROGRAMMA VAN ZELDEN GESPEELDE KAMERMUZIEK-WERKEN Op Zaterdag 2 Juni wordt het tweede van de serie van drie concerten in de tüin- zaal van kunsthandel Leffelaar aan de Wagenweg gegeven. Het programma is ge wijd aan kamermuziek uit de zeventiende, de achttiende en het begin van de negen tiende eeuw en bevat gespeelde werken van Bach (Trio voor fluit violoncel en piano), Mozarl en Beethoven. De uitvoe renden zijn Ans Bouter (piano). Jan Hes- merg (viool), Eduard Biele (cello), Frans Vester (fluit) en Jan van Leeuwen (alt viool). Wij groten Marinus Adam dirigeerde op het tweede zomerconeert een programma, waarop Schubert de klassieke Weense sfeer van de Biedermeiertijd en drie telgen van de familie Strauss de wals en operettestijl van de latere periode vertegenwoordigden. Schubert en de Straussen: in zekere zin vormen zij tegenpolen, maar zij tonen toch ook verwantschap; met z'n allen zijn zij kinderen van Moeder Wenen. Van haar hebben zij het sentiment, de natuurlijke charme van de melodie. Van Schubert werd, zeer verzorgd, ten gehore gebracht de Zesde Symphonic, de kleine C dur, zogenaamd om haar le on derscheiden van de grote Zevende, die ook in C grote terts staat. Het is een opge wekt werk met een Andante zoals nie mand anders dan Schubert er een kon schrijven en met een Scherzo vol onbe zorgde levenslust, zoals er nergens anders dan in Wenen een kon ontstaan. In de andere delen van het werk komen echter, behalve de eigen karakteristiek, ook in vloeden van de grote rivalen Weber en Rossini om de hoek kijken. De houtblazers maakten met pittig gerythmeerd spel een goede beurt in het blijmoedige werk. De sopraan Corry Bijster en de solo klarinettist Antoon Strikkers voltooiden het Schubert-gedeclte van het programma met een fraai klinkende en virtuoze ver tolking van „Der Hirt auf dem Felsen", een brillant stuk, geschreven voor de be roemde operazangeres Anna Milder. De oorspronkelijke pianobegeleiding is door vreemde hand voortreffelijk voor orkest gezet; zij klonk deze avond bijzonder mooi en volmaakt in evenwicht met de inter pretatie van de beide solisten. We kregen Corry Bijster nog te horen in „Dorf- schwalben aus Oesterreich", de meesle pende wals van Joseph Strauss. En dit werd een verrukking van strelende klank en charmerende uitdrukking. Geen won der dat het publiek op een herhaling aan drong, aan welk verzoek vrijgevig werd voldaan. En verder kon men volop genieten van allerhande vlotte en gevoelige Strauss- muziek voor órkest. Een zo mooi verzorg de uitvoering in complete bezetting van de ouverture tot „Walsdroom" van Oscar Strauss krijgt men althans in Holland nooit te horen bij de opvoering van de ze operette. Pas een verklanking als deze duidt er de waarde van aan en die is vast niet gering. Marinus Adam toonde zich hi dit genre van musiceren een vlot diri gent. Het gaat met het bezoek van de zomer- concerten, ondanks de aantrekkelijke pro gramma's, net als ieder jaar, in het begin kalmpjes aan. Zou het Haarlemse publiek dat toch zeker prijs stelt op het behoud van de H. O. V. met een ruimer bezoek deze bedreigde veste van ons muziekleven niet beter kunnen verdedigen, dan met welk ander middel ook? Laat het volgend zomerconeert op 6 Juli voor een propvolle zaal gegeven kunnen worden, als een klemmend betoog: wij hebben ons orkesi en wij wensen dat het behouden blijft! JOS. DE KLERK In de tweede helft van April zijn uit het koelhuis van de N.V. Koel- en Vries- bedrijven te Utrecht 48 vaten boter van 50 kilo elk gestolen. De recherche heeft de 27-jarige machinist van het koelhuis gearresteerd. Hij had de diefstal zonder hulp van anderen gepleegd. Eenmaal was hij 's nachts met een bakfiets naar hec koelhuis gegaan en had een aantal vaten opgeladen. De volgende keer kwam hij overdag met een vrachtauto en nam een groot aantal vaten mee. De machinist heeft een bekentenis af gelegd. Hij had de boter aan drie personen verkocht, die eveneens zijn gearresteerd. Tegen verscheidene winkeliers en melk venters is procesverbaal opgemaakt we gens schuldheling. ADVERTENTIE arage DEALER Verbeek VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN: Bloemendaal - Bloenrendaalseweg 5- Tel. 22276 Zelfs wanneer ge morgen zeer vroeg uit bed zoudt stappen, kunt gij er zeker van zijn, dat een legioen van duizenden u voor is geweest. Die duizenden hebben de wek ker met extra-zorgvuldigheid afgesteld, zijn voor dag en dauw popelend uit de veren geklommen, hebben in hun haast hun tenen aan een stoel gestoten en hun vingers aan het theewater gebrand en heb ben tenslotte met een gevoel van zalige verwachting de deur in het slot getrokken. En het krieken van de dag, dat hen zal be groeten, is dat van een magische dag, de eerste Juni. De dag waarnaar dat ganse legioen van arbeiders en artsen, van kan toorbedienden en magistraten, allen broe der-hengelaars, de afgelopen weken met nauw bedwongen geduld hebben uitgeke ken en waarvoor zij met de uiterste zorg hun spullen hebben klaargemaakt, onver schillig of die nu bestaan uit een nerveuze split-cane hengel of een doodgewone „Ja panner". Zij zullen er op uit trekken met hun trouwe vismaat of het alleen zijn pre fereren om de zaligheid van die eerste dag le smaken. En ze zullen zonder twijfel spij tig worden nagestaard door hun minder fortuinlijke broeders, die er niet in slaag den om er uit te breken. Niet dat die eerste dag van het seizoen overigens in het gemeen zo productief is en zeker dit keer zal na het koude voorjaar, waarin de vis laat met „rijen" is geweest, niet overhouden. Maar het gaat nu een maal om het spel en niet om de knikkers en de rust van het polderlandschap in de prille morgen, de witte wolken die langs een Hollandse blauwe lucht zeilen en de wind, die de slaap uit de ogen blaast, zijn voor de broeder in Petrus een ruime com pensatie, wanneer het met de vangst niet direct lukken wil. En mogelijk behoren zij toch tot de gelukkigen, die het plaatsje vinden waar een felle „rooie rijer" van een ruisvoorn voor de eerste snelle wegtrekker van het seizoen zorgt, of waar de gulzige Eén uit het gevarieerde legioen, dat mor gen met hoop in het hart naar de water kant trekt. Ge kent hem niet? Welaan, kijk eens naar zijn kuif. Het is Abe Lenstra, een visser uit het Friese, die met bekwame hand brasem en snoek weet te belagen. In de tijd die het vissen hem overlaat, voetbalt liij. aanslag van een pondsbaars de top van het splitcane-stokje doet sidderen van span ning. En zo gaat morgen dat legioen met hoop in het hart op pad. Met bussen vol Jor- daners de Noord in, met auto's cn motoren van de fortuinlijken die het ver kunnen zoeken, met fiets en bromfiets naar het veelbelovende plekje in de buurt. Het is een legioen waarin de rangen der kille maatschappij niet tellen, waarin niet zo zeer het aanslagbiljet van de inkomsten belasting de poistie bepaalt, als wel het al dan niet bezitten' van de meesterhand, die feilloos de treuzelende brasem aantikt, of het wervelend kunstaas de baars zó pre senteert, dat hij er wel op moét slaan. Op de eerste dag we schreven het orig jaar reeds en spijtig genoeg moe- j ten wij het nu herhalen denken zij er maar niet aan, dat met de wettelijke rege ling "an hun sport nog maar allerbedroe vendst gesteld is en dat maar uit weinig blijkt, dat er in regeringskringen vol doende besef bestaat voor het belang, dat de recreatie van enige honderdduizenden hengelaars in deze zorgenvolle tijd in zich herbergt. Zelfs de bondsbesturen worden in het ongewisse gelaten over de inhoud van de wet, die komen gaat en die de zaak opnieuw zal regelen. En zij vrezen niet onterecht, dat van het samenstel van onzinnige en lichtelijk verouderde bepa lingen waaronder de hengelaar thans zucht, nog voldoende zal overblijven om de sportvisserjj te plagen en de broodvis serij buiten proportie le bevoordelen. Nochtans, wij willen de hengelaars van morgen niet aan het piekeren zetten, want de bedoeling van het hengelen is juist om de alledaagse zorgen gedurende een lieve, lange dag kwijt te raken. En daarom be hoort tot degenen, die op 1 Juni helaas nog thuis moet blijven, maar die, gelijk dat een hengelaar betaamt, zijn broeders in Petrus op de eerste dag veel strakke lijnen toewenst, ook uw SPINNER Hoe moet ge het klaarkrijgen om wijs te worden uit een vrouw? Zij staat in het leven, dat door dc mannen gebouwd en geregeld wordt, als een verloren ziel die in een verkeerd heelal te land gekomen is. Wat gij groot acht, vindt zij klein, wat gij als machtig meent te zien is voor haar een zaak van niemendal. Wat voor u een doel van werken cn wroeten is. kan voor haar een lastige bijkomstigheid zijn. Ge moet het maar aannemen wat de wijzen van haar zeggen: Dat zij het aar digste raadsel is wat ge in het boek des levens kunt aantreffen. Hoewel het te betreuren valt dat de op lossing niet ergens achterin voor het ge mak er bijgegeven is. Is de man niet groots en geweldig, zo als hij de wereld regeert met alles wat daarop de mensen is gegeven? Hij be stuurt en beveelt, hij sticht naamloze ven nootschappen alsof het niets is, hij organi seert dat het davert cn bouwt bruggen over stromen waar ge niet overheen kunt kijken. Ge kunt hem niet kwalijk nemen dat hij het daarmee druk heeft van de morgen tot avond, en dat hij niet alle dagen met zijn geliefde in de zonneschijn wandelen kan. Want de man regeert de wereld, hij heeft zijn vingeren rond het stuurrad van de maatschappij. Hij laat zich tussen het sturen door beminnen door cle vrouwen, hij schenkt haar wat schone dingen nu en dan, en wat kinderen om haar ook wat te doen te geven. En hij zegt: Het leven is een ernstige zaak en ik heb er heel wat mee te stellen om het goed aan de steel gestoken te krij gen. Ge moet me niet kwalijk nemen dat ik niet altijd in rozenprieeltjes aan om armingen kan zitten doen. Want de wereld heeft mij nodig, zij is een deel van mijn liefde. ïk maak haar groots en imposant, voor alle mensen en voor jou. De vrouw mijmert over de schone beel den van haar jeugd, over de wazige bruidssluiers en het diadeem van oranje bloesem die zij gedragen heeft op de grootste dag van haar leven. De wereld is geen deel van haar liefde. Haar wereld is de liefde alleen. Zij kan de grootheid niet zien van on telbare naamloze vennootschappen en bruggen over onmeetbare stromen, van hoogterecords en iedere maand een andere regering. Zij ziet de macht niet van man nen die ministers zijn, of zij wèl dan géén portefeuille hebben gekregen. Zij kan de waarde niét schatten van een telefoonlijn die over de oceanen is gespannen, of van een vliegtuig dat sneller gaat dan de schreeuw van een vogel. In de wereld die haar man helpt bou wen is de rijkdom van haar hart te groot, want er is niemand die zóveel verlangt van wat zij geven kan. Zij is geroepen om lief te hebben zon der maat, doch nu zij er is mag zij enkel de boterhammen smeren die haar man zal meenemen, de wereld in. Boterhammen met kaas en worst, niet met liefde. Zij ziet de man in zijn grootheid en troost zich met één gedachte: Dat hij eens toch klein geweest is. Zij blijft aan hem denken als aan de broeke man van drie turven hoog, die door de velden zwierf en niet aan het bouwen van werelden dacht. Zij ziet hem als de nietige jongen, die grassprieten en paardebloe men plukte, om die in liefde en trots aan zijn moeder te brengen. Omdat hij het schoonste wat hij op de wereld vinden kon in het feest van zijn levensvreugd wilde schenken aan de liefste die hij had. Zó wil zij hem zien en eren. Het is een geluk voor alle grote, mach- tige mannen op de wereld, dat zij onver mijdelijk eenmaal klein en gering geweest moeten zijn. Want dat alleen doet hen als groten leven in de harten van hun vrouwen. J.L. Korfbal Zondag wordt de korfbalwedstrijd Neder landBelgië gespeeld in het Wagener stadion te Amstelveen. Na de 9—8 nederlaag in Antwerpen op 20 Mei heeft de keuze- commissie van de KNKB enige wijzigingen in het Nederlands twaalftal moeten aan brengen. Want twee van de beste speelsters, d dames AKoper—v. Es cn M. Tit—Smits waren niet beschikbaar, omdat zij ook ge kozen zijn voor het Nedet lands Basketball team. dat van 310 Juni te Nice aan de wereldkampioenschappen deelneemt. In het vak Koper moest dus een andere speelster worden opgesteld. De keuze viel op de Westerkwartierspeelsler D. Otting. Rutgers van Spangen moest zijn plaats af staan aan W. den Hartigh van Het Zuiden. In het Belgisch twaalftal is slechts een wij ziging aangebracht. Mejuffrouw De Bruijn is namelijk vervangen door mej. L. Adriaeru (Kerkhove). Int erlandwedst rijdNederland—België (Wagener-stadion). Kampioenschap van Nederland: VKC ZKC; DeetosDeto ("Zaterdag 2 Juni, 7 uur); DetoDeetos. Voetbal Woensdagavond speelde het Noorse natio nale voetbal elftal in Oslo een interland wedstrijd tegen Ierland. De Ieren wormen verdiend met 3—2. ADVERTENTIE Het verjaardagsfeestje van de Heer S. te O. bereikte gisteravond een hoogtepunt, waar de familie nog wel lang over zal praten. De oorzaak hiervan was Mejuffrouw T. v. N. (tante Thea). Midden in een rustig gesprek met haar buurman klonk haar slem ineens zo duidelijk op, dat iedereen haar aankeek. „Mijn mijn ogen dicht, zeg ik je, proef ik het verschil tussen Gala-Thee en elke andere Thee". Dit wilde iedereen natuurlijk zien. Tante Thca kreeg twee kopjes thee, nam van elk een slokje en zei meteen: „Dit is Gala-Thee. Je proeft het direct: het is geuriger en zo heerlijk vol van smaak". En zo was het. „Maar eigenlijk geniet ik dubbel", sprak tante Thea. „Want behalve dat ik van de heerlijke smaak en geur geniet, spaar ik ook de punten voor het prachtige „Safira"-tafel- gerei. een sieraad voor m'n tafel. Je moet eens een geschenkenlijst bij Niemeijer, Gro ningen aanvragen, het is de moeite waard!" En met deze wijze, raad besloot tante Thea haar gezellige theepraatje.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5