VREDESTEIN (g fa. B. ENGELENBERG Geheime opdracht EEN NAAM IN RUBBER NS| maakt hel U mogelijk Ie blijven fotograferen! Berini-de Beste-Bromfiets -Clowntje Miek Kort en Bondig Amsterdamse Beurs Operette „Prinses Rozelijn" TROUWAUTO'S? Garage Bouckaert Duursma spuit alles! Dr. G. Stuiveling sprak voor Haarlemse onderwijzers Jachtopziener uit Lisse vrijgesproken Haak-in actie Afgetreden penningmeester van „De Tien" thans erelid Pseudo-vogelpest in Zuidwolde Zonderling resultaat der verkiezingen in Italië Prijs 239.- J. DE GRAAF Voor de kinderen „Verwikkelingen in Grand-Hötel" Heemstede SCHEEPVAART BIM BAM KLOKKEN DONDERDAG 31 MEI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Evenals vele andere ensembles uit Haar lem en omgeving heeft ook de kinderafde ling van het gemengde koor Katholiek Heemstede zich tot taak gesteld door operette-opvoeringen gezellige verpozing te brengen. Gisteravond is de groep in dit streven wel bijzonder geslaagd. De dirigent Evert Haak had de operette „Prinses Roze lijn" ter opvoering gekozen, een aardig toneelwerkje waarvan de inhoud tot de harten van de optredenden en van de tal rijke in de zaal aanwezige kinderen kon spreken en hun verbeeldingskracht ver sterken. De regie van Bob Jansen bracht door allerlei sprekende détails de operette nog meer in de sfeer van het kind, dat op het toneel zijn wonderlijkste sprookjes- dromen werkelijkheid zag worden. Als muziek voor de operette werden composities van Mozart, Mendelssohn, Schubert, Brahms, Joh. Strauss en anderen gekozen. Dat deze aanpassing steeds ar tistiek verantwoord en duldbaar was, dur ven wij niet beweren. Men moet er zich maar bij neerleggen, zolang er geen origi nele muziek voor „Prinses Rozelijn" be schikbaar is. Het meest was de aanpassing aanvaardbaar voor de vaak heel aantrek kelijke balletjes en het solo-dansje. En dan kon men de kinderen prijzen, omdat zij zo goed de opeenvolging van de dans bewegingen onthouden hadden. De kinde ren speelden opvallend natuurlijk. Men zag een stel leuke kabouters met een kos telijke tovenaar, roofzuchtige zigeuners met een beer-aan-de-ketting, gracieuze elfjes en indrukwekkende soldaten. Allen wer den van betekenis in het leven van de lieftallige Prinses Rozelijn, die na haar ontvoering door de zigeuners na veel om zwervingen weer thuis gebracht werd. Over het algemeen werden de koren en liedjes goed gezongen, afgezien dan van onzekere inzetten. Het spreken kan aan verstaanbaarheid winnen door de kinderen meer op de voorgrond te plaatsen. Het toneel in het R.K. Verenigingsgebouw, waar de opvoering werd gegeven, is zeer geluid-absorberend en hiermede moet wel degelijk rekening gehouden worden. Evert Haak begeleidde de operette aan de piano. Hij deed dit handig en met kernachtige rhythmiek. Veel applaus, hartelijke dank woorden en gelukkige gezichten van jong en oud. P. ZWAANSWIJK. ADVERTENTIE de nieuwste bij: ROZENSTRAAT 9 - TEL. 19992 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 30 Mei 1951 ONDERTROUWD: 29 Mei, C. van Wezel en J. A. M. Stalpers: 30 Mei, P. J. van den Eisen en J. M. van der Vosse; W. F. Romijn en A. M. Witteveen; J. B. Calvelage en A. M. P. Rolvers; A. Heijn en H. M. Schipper; J. J. Herwig en M. C. Demming; L. Krol en H. de Vogel; M. C. Jansen en E. Osté; P. J. Schouten en T. Wilkes; J. H. Kuiper en J. M. van Duijn; J. Blok en J. E. Bisschop; T. S. Wallinga en F. Kaper; E. Vogel en H. L. J. Kuipéri; G, van Leeuwen en S. F. Spek; H. Walker en E. Jansen; A, de Nieuwe en A. Klok; L. Drijver en M. W. Zwaardemaker. GEHUWD: 30 Mei, J. C. van den Bronk en M. C. Verver; C. C. Kreuger en D. J. Alles; C. J. Spitsbaard en W. Verkooij; J. D. Bloe men en A. Spoor; N, G. van Lieshout en B. M. Hetem; T, C, M. Steenvoorden en C. Louwkamp; A. W. van Tongeren en B. Tho massen; G. H. J. Schellekens en A. M. Vis ser; J. B. van Herwaarde «n M. P. Hessels; P. G. Tuijn en H. van Wijk; F. A. Koster en M. E. Doves; A. J. den Burger en C. M. Buseman. BEVALLEN van een zoon: 28 Mei, L. H. C. Derks—Sminia; J. van Schie—Zwetsloot; M. C. StapelFlipse. 2 z.; 29 Mei, A. R. Dam Selles; H. W. de WildeStoop; A. J. Bouw meester—.van Reeden. BEVALLEN van een dochter; 29 Mei, A. C. de Graaf—Kroon; A. A. Houtmanten Hoeve; 30 Mei, J. BogaartLammens; A. C. MulTromp. OVERLEDEN: 29 Mei, M. van der Walle— Saur, 88 j., Ripperdastraat; C. Betlem, 52 j., Linnaeusstraat. ADVERTENTIE Mezzochrome film: 6 x 9 f 1.55 Mezzopan film: 6 x 9 f 1.75 Ook in formaten 4 x 6.5 en 6.5 x 11 Duurder hoeft niet! Beter bestaat niet! Vraag uw handelaar uitslui tend naar DALCO, het komt uw foto's ten goede èn uw portemonnaie ADVERTENTIE ANTHONIESTRAAT 45 - HAARLEM Telefoon 24189 „Het kind in onze litteratuur" Dr. G. Stuiveling hield Woensdag in restaurant Dreefzicht, tijdens de middag zitting van de contact-bijeenkomst, welke door het college van B. en W. voor de leerkrachten van de openbare lagere scho len te Haarlem was georganiseerd, een causerie over „Het kind in onze littera tuur". Dr. Stuiveling gaf een kort overzicht van de ontwikkeling van en de stromingen in de Nederlandse litteratuur, die pas in het midden van de achttiende eeuw enige aan dacht begon te schenken aan de vrouw en het kind. Daarvoor vormden helden en koningen meestal het onderwerp van belangstelling van de auteurs. In elk boek vond men de atmosfeer van de volwasse nen. Maar dan komen plotseling versjes over en voor kinderen om een plaats in de litteratuur vragen en Multatuli voert Wou tertje Pieterse ten tonele. Hij laat een aspect van de stad rondom een kleine jongen zien. Toch heeft dit boek in de Ne derlandse litteratuur niets „los gemaakt". Daarvoor is het wellicht te vroeg ver schenen. De Kleine Johannes van Frederik van Eeden is eveneens een werk dat afweek van de in die dagen geldende normen. De schrijver legde een bijzondere psycholo gische belangstelling aan de dag en pro beerde die belangstelling ook bij anderen te wekken. In 1900 neemt de aandacht voor- het kind groter vormen aan. In het begin nog op kleine schaal: tot 1914 was het een tijd waarin het kind koel geobserveerd werd door realistische romanschrijvers. Geheel de twintigste eeuw heeft men het kind psychologisch bestudeerd en op grond daarvan artistiek uitgebeeld. De eerste wereldoorlog is in bijzondere mate van in vloed geweest op de kijk die ouders op de jeugd kregen. Waar men in het begin de kinderen slechts zag in de stad of het gezin, komt men later ook tot de beschrijving van het kind in de schoolgemeenschap. Dr. Stuiveling toonde met tal van voor beelden de verschillen aan die men vindt in boeken die geschreven zij.n door auteurs die geen jeugd hebben gekend en die hun jeugd als een verloren paradijs beschouwen. Na deze interessante causerie ontwik kelde zich een levendig debat. Het Haarlemse Trio luisterde de bijeen komst muzikaal op. De wethouder van on derwijs, de heer D. J. A. Geluk, liet in zijn sluitingswoord het programma van deze geslaagde onderwijzersdag de revue pas seren en zei dat het gemeentebestuur het zeer op prijs had gesteld dat voor de bij eenkomst zo grote belangstelling aan de dag was gelegd. De Haagse rechtbank heeft heden de jacht opziener H. W. S., die er van beschul digd was, dat hij in 1945 G. de K met een schot hagel heeft gedood, vrijgesproken. Er was vijf jaar gevangenisstraf tegen hem geëist. De N.C.R.V. zet de Haak-in actie voort tot 1 Juli. Tot die datum kunnen nog gel den gestort worden op Postgironummer 15 van de N.C.R.V. te Wageningen, met bij voeging „voor Haak-in actie". Daarna kunnen giften gestort worden bij het Koningin Wilhelminafonds voor Kanker bestrijding. De leden van de Haarlemse Vrijwillige Brandblussersvereniging „De Tien" heb ben zich na de jubileumviering weer bezig gehouden met zakelijke aangelegenheden tijdens de jaarvergadering, welke Woens dagavond in restaurant Brinkman op het Plein is gehouden onder leiding van dr. C. Spoelder. Na goedkeuring der gebruike lijke jaarverslagen werd de penningmees ter, de heer W. Oostwald, die na 21 jaar deze bestuursfunctie vervuld te hebben, als zodanig aftrad, tot erelid van de ver eniging benoemd. Zijn opvolger is de heer F. W. Lichtenveldt, die nu de financiën zal beheren. Ondercommandant B. J. van Liemt en hoofdbrandmeester P. Kerkhoff, die reeds meer dan veertig jaren lid der vereniging zijn, werden tot lid van verdienste be noemd. De in deze vergadering aanwezige leden ontvingen ieder een fraai uitgevoerd glas- in-lood-raampje, dat hun door een comité uit de burgerij als bewijs van waardering voor hun werk ter gelegenheid van het gouden jubileum van „De Tien" is aange boden. Op het raampje staat de toren van de Bakenesserkerk afgebeeld, geflankeerd door het wapen van Haarlem en het em bleem van „De Tien". In de gemeente Zuidwolde (Drente) is pseudo-vogelpest uitgebroken onder de kippen van de heer J. Jonkman. Ongeveer 200 kippen werden afgemaakt. Op grond van de vrijwel volledige uit slagen van de verkiezingen in de 2.735 gemeenten in Italië blijkt, dat de Christe- lijk-democraten en de met hen verbonden partijen de leiding zullen hebben in 1.550 gemeenten, terwijl 610 gemeenten in han den der communisten en Nenni-socialisten zullen zijn. De communisten en de nauw met hen verbonden socialistische partij van Nenni verloren ongeveer 560 gemeenten, waar onder Genua en Venetië. Ook gingen vier provinciehoofdsteden voor hen verloren. Hoewel nog niet alle stemmen waren geteld, is het duidelijk, dat de communis ten en Nenni-socialisten in vergelijking met de algemene verkiezingen in 1948 en de verkiezingen voor de plaatse lijke besturen in 1946 hun stemmenaantal hebben gehandhaafd of in geringe mate verbeterd. De christelijk-democratische partij, de sterkste partij van Se regeringscoalitie, blijkt ongeveer een vierde van de door haar in 1948 behaalde stemmen te hebben ver loren. ADVERTENTIE BETALING KAN WORDEN GEREGELD KLEVERPARKWEG 2 HAARLEM TELEF. 11757 hij Ja, dat was Plop. Maar hij was niet op de schaatsen.Ze keken verbaasd op. Plop kwam met 'n aardig vaartje over het ijs gestoven op een vreemdsoortig ding Het leek wel een grote slee, maar er stond een zeil op. Dat was nou weer echt iets voor Plop, die altijd iets grappigs uitvond. Nu had weer een zeüslee gemaakt, waarmee hij lekker voor het windje vooruit kwam! „Dat gaat fijn, zie je wel!", zei Rick. „Nou! Zo hard kunnen wij niet rijden op onze schaatsen!", gaf Bunkie toe. „Hij komt hierheen", zei Rick. Weldra was de grote slee bij hen. Plop stak z'n hand op. „Hallo, jongens!", riep hij vrolijk. „Hoe vind je mijn nieuwe zeüslee?" „Prachtig, Plop", lachten ze terug. Plop liet het zeil zakken. De slee ging langzamer en stond stil. De jongens liepen naar Plop toe. „Wat 'n fijn ding, Plop!", zei Rick. ADVERTENTIE AMATEURTONEEL Het niet onvermakelijke blijspel van Robert Neumer „Verwikkeling in Grand- Hötel" mag zich in een levendige belang stelling van het amateurtoneel verheugen. Verscheidene verenigingen hebben er hun krachten reeds op beproefd en doordat de intrige in alle opzichten beantwoordt aan de eisen van een publiek dat een avond van amusante verstrooiing zoekt, is het succes bij een enigszins behoorlijke bezet ting altijd ruimschoots bevredigend. De in houd, welke zoals bekend op klassieke per soonsverwisseling berust, krijgt in dit stuk een bijzonder vermakelijk cachet, doordat het hier een millionnair betreft, die ten ge volge van een zonderlinge gril eens aan de lijve wil ondervinden, hoe men in een chic hötel een arme drommel behandelt. Hij geeft zich uit voor een zekere mijnheer Mayer (als ik de naam tenminste goed heb verstaan) en de naieve dr. Walter Piper, die natuurlijk voor de millionnair wordt aangezien tuimelt drie bedrijven lang van de ene verbazing in de andere over alle égards en het respect, waarmede de def tige bezoekers zijn gunsten denken te ver werven. Zulks natuurlijk tot groot ver maak van het publiek, dat drie avonden lang de Stadsschouwburg bij de opvoerin gen van dit stuk (een bewerking van de be kende roman „Drie mannen in de sneeuw" van Erich Kastner) door „Thalia" weer vrijwel geheel vulde. Onder regie van Martien Langeveld werd het een vlotte vertoning, waarin vele te waarderen elementen te ontdekken vielen. Bepaald voortreffelijk was Piet Loerakker als Johan Seidelbast, die zowel als de huis knecht als in zijn perikelen te midden van de hotelgasten nimmer de grenzen der waarschijnlijkheid overschreed en juist door zijn beheersing een alleszins vermake lijke creatie leverde. De millionnair van Cor Wassenberg was in het eerste bedrijf beslist te levendig. Zijn vlotte allure waren in flagrante tegenspraak met de grijze pruik. Maar zijn beschroomde opkomst in het tweede bedrijf vormde een fraaie inzet voor een verblijdend herstel, dat hij gedu rende de rest van de avond wist vol te hou den. Han van der Veldt gaf de verbaasde Walter de vereiste gestalte en mocht als beloning hiervoor aan het slot de charman te Erna van Joke van deh Berge in zijn armen nemen. André Klein gaf een amu sante typering van baron Rachnitz, wiens blauwe bloed blijkbaar in de aderen was gestold, waarnaast Nel KaartWeesman te weinig canailleus was, om de fatale vrouw aannemelijk te maken. In de bijrollen viel Ad. Timmers op als een aardige kleermaker en Martin Bijnsdorp door een te veel aan charge en een te kort aan rolkennis. Bloemendaalse Brandweer In aanvulling op het bericht in ons num mer van Woensdag over het examen van brandweerlieden, vermelden wij nog, dat nu alleen de 14 leden van het corps in Over- veen zijn gediplomeerd. De Vrijwillige Brandweer in Bloemendaal heeft namelijk aparte corpsen voor de wijken Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang. Waarschijnlijk echter zullen bij een volgend examen ook de leden van de overige wijken het diploma krijgen. Tevens moet nog de naam worden genoemd van de onder-brandmeester J. Zeepvat, die de opleiding van de examen-candidaten ver zorgde en die voor het vele daarbij verrichte werk woorden van dank mocht ontvangen van de burgemeester, de districts-inspecteur en de commandant van de Bloemendaalse brandweer. Onderlinge Tuinliedenvereniging Woensdagavond kwam de Onderlinge Tuin liedenvereniging onder voorzitterschap van de heer W. A. v. Zadel in het Volkskoffie huis bijeen. Na discussie werd besloten dit jaar een grote excursie te houden naar Arn hem en omgeving op 19 Juli. Vastgesteld werd dat de nieuwe bind- cursus op 5 Juli in het Volkskoffiehuis zal beginnen; vele leden gaven zich daarvoor op. De heren A. Klaase, H. Drayer en P. de Zwart hadden gezorgd voor een interessante collectie bloeiende heesters. Over emigratie De afdeling Heemstede van de Kath. Ar beidersbeweging kwam Woensdagavond in het Parochiehuis aan de Herenweg bijeen. De voorzitter van het Diocesaan bestuur, de heer A. v. d. Veldt, hield vervolgens een causerie over emigratie. Medegedeeld werd, dat de afdeling op 1 Juni een cursus in de Engelse taal voor toe komstige emigranten in het leven roept. Ook andere belanghebbenden kunnen daaraan deelnemen. ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 Officiële verkoop Sikkens' lakken „Orix" Cellulose Schlfderslijm „Perfax" Cellulose Plakmeel droogt volkomen vlekvra] op Amstelland, 29 dwars Victoria. Alblasserdijk, 29 v. R'dam n. Hamburg. Alnati, 29 v. R'dam n. Hamburg. A verdijk, pas. 29 Vlissingen v. Antw. Amstelveen. 29 v. A'dam n. Golfhavens. Alphacca, 30 te Santos verw. Andijk, 29 bij Str. Florida. Arendsdijk, 30 te Victoria verw. Aalsdijk. 29 240 m. N.NW. Finisterre. Adinda, 29 240 m. O. Cambodia Pint. Alderamin, 29 300 m. N. Fernando Noronha. Armilla, 29 v. Haiphong n. Pladju. Altair, pass. 30 St. Paulsrock. Almkerk, 30 v. Suez n. Port Said. Aludra, 30 nog te Santos. Amstelstad, 30 te Genua. Arundo. pass. 30 Lizard. Aagtedijk, 31 te Newport News. Aardijk, 30 te Antwerpen. Abbedijk, 31 te Norfolk. Aikaid, 29 n. San Francisco do Sul. Almdijk, 30 te R'dam. Amstelkerk, 31 te Antwerpen. Aalsum, 30 te Jucaro. Arendskerk, 31 te Kobe. Ariadne, 31 te R'dam. Barendrecht, 5 Juni v. Colombo te Mena el Ah- madi verw. Bonaire, 30 te Trinidad verw. Barendrecht, pass. 29 Minicoy. Blommersdijk, 29 v. R'dam te Hamburg. Bantam, 29 v. Djakarta n. Belawan. Bintang. 30 te Alexandrië. Bennekom, 30 te Antofagasta. Breda, 30 v. Callao n. Pimentel. Caltex Pernis,pass. 29 Gibraltar. Caltex Utrecht, pass. 29 Malta. Cameronia, verm. 21 Juni v. Djakarta n. R'dam. Caltex Leiden, pass. 30 Dover. Caltex Nederland, 30 v. Sidon n. R'dam. Celebes, 30 v. Tegal n. Soerabaja. Caltex Delft, 30 v. R'dam n. Sidon. Dalerdijk, 29 v. R'dam n. Vancouver. Diemerdijk, 29 v. Cristobal. Delfshaven, 29 v. Buenos Aires n. Rosario. Delft, 30 te A'dam. Duivendrecht, 30 v. Lagos n. Las Palmas. Eemland, 28 te Rio de Janeiro. Enggano, 30 v. Genua. Eemdijk, 29 360 m. W.NW. Flores. Ena, pass. 29 Gibraltar. Erinna, 29 v. Soerabaja n. Ballkpapan. Etrema, 29 120 m. ZO. Cape Comorin. Elmina, pass. 30 Kp. Blanco. Esso Den Haag, pass. 30 Antigua eil. Edam, 29 v. Albany n. New York. Esso Amsterdam, 31 te R'dam. Farmsum, pass. 30 Scilly's. Friesland, 30 Bordeaux. Fairsea, 30 dwars Bona. Gordias, 29 v. R'dam. Gouwe, 29 300 m. Z.ZO. Dakar. Grootekerk, 29 300 m. Z.ZW. Kp. Palmas. Groote Beer, pass. 30 Kp. de Gata. Goya, 31 te Aden verw. Gaasterland, 30 v. Recife Cabedello. Helena, 30 te Laguaira verw. Hera, 29 v. Guayaquil n. Manta. Hydra, pass. 29 Barbados n. Le Havre. Heelsum, 29 480 m. W.t.Z. Scilly's. Heemskerk. 29 840 m. ZO. Diego Garcia. Hersilia, 30 v. Vlissingen n. Barbados. Hoogkerk, 30 v. Kaapstad n. Walvisbaai. Hestia, 29 200 m. N. Finisterre. Ittersum, 29 v. Sorel n. Nederland. Indrapoera, pass. 30 19 u. Point de Galle. Java, 29 500 m. O.ZO. Guardafui. Joh. v. Oldenbarnevelt, 30 600 m. O.ZO. Ander- halfgraadskanaal. Jagersfontein, 30 te Durbin. Kota Agoeng, pass. 29 Pulu Bras. Kota Gede, 28 te Djakarta. Kieldrecht, pass. 29 Dondrahead n. Singapore. Keilehaven, pass. 30 St. Thomas eil. Klipfontein, 30 v. Teneviffe n. Kaanstad. Kota Inten. 30 480 m. O.ZO. Anderhalfgraadskan Laertes, 30 te Djakarta. Langkoeas, pass. 29 Minicoy. Limburg, 30 te Manilla. Lombok, 30 te Colombo verw. Lucita, 28 v. R'dam te Heysham. Linge, 29 te Kopenhagen v. R'dam. Loenerkerk, 29 v. Abadan. Loosdrecht, verm. 31 v. R'dam n. Calcutta. Loppersum, 29 150 m. N.NO. Finisterre. Laurenskerk, 30 v. Lobito n. Amboim. Leer sum, 30 v. Le Havre n. Antwerpen. Lissekerk, 30 te Damman. Langlee Scott, 23 te Singapore. Maaskerk, 30 te Luanda verw. Meerkerk, 29 te Port Said. Muiderkerk, 29 te Damman. Marken, pass. 29 Keywest. Meliskerk, 30 v. Genua. Madoera, 29 720 m. O. Bermudas. Metula, pass. 29 Mona Passage. Mitra, 29 180 m. Z. Djeddah. Molenkerk, 30 v. A'dam te Hamburg. Mapia, pass. 30 Kp. St. Vincent. Nigerstroom, 30 te Takoradi verw. Nestor, 29 v. Tripoli n. Haifa. Nieuw Amsterdam, 30 19.45 u. v. Southampton Ovula, pass. 29 NW. punt Borneo. Ootmarsum, pass. 30 Keywest. Oranjestad, 31 te Pto. Car don verw. Oranje, 31 te A'dam v. Djakarta. Prins Frederik Willem, 29 bij Anti Costi eil. Phrontis, 28 v. Djakarta n. Pladju. Prins Philips Willem. 30 te R'dam. Fapendrecht, 4 Juni te R'dam verw. Papendrecht, 29 300 m. W. Ouessant. Prins Joh. W. Friso, 29 900 m. O.NO. Belle Isle. Prins Willem V, 29 570 m. W. Ierland. Parkhaven, pass. 30 Finisterre. Polydorus, 29 te Singapore. Prins Alexander, 31 te Antwerpen. Prins Maurits, 26 te Chicago. Prins Willem v. Oranje, 27 te Montreal. Prins Willem IV. 31 te Bremen. Rotti, 29 v. Petta n. Makassar. Rijnland, 29 115 m. ZW. Madeira. Radja, 27 te Djakarta. Roepat, 30 v. Port Swettenham n. Belawan. Rijn, 30 v. Hamina n. R'dam. Ridderkerk. 31 bij Perim verw. Strathaird, 27 te Melbourne. Salland, 29 v. Bahia. Scherpendrecht, verm. 31 v. Sidon n. Montreal. Slamat, 29 v. New York n. Calcutta. Stentor, 29 v. Alexandrië te B'eiruth. Stad Maassluis, 29 v. Lulea n. Emden. Samarinda, 31 te Rangoon verw. Sibajak, 30 240 m. ZO. Dondrahead. Singkep, pass. 30 Kp. Guardafui. Sumatra, 30 v. Legaspi n. Siain, Stad Viaardingen, 30 v. Narvik n. R'dam. Strathnaver, 29 v. Colombo. Stad Alkmaar, 31 te A'dam verw. Stad Maastricht, 31 v. R'dam n. Savona. Stad Schiedam, 30 v. IJmuiden n. Narvik. Tabinta, pass. 29 Pulu Bras. Tankhaven III, 29 n. Tj. Uban. Taria, 29 100 m. N.NW. Ras al Hadd. Teucer, 29 v. Londen n. Dublin. Tjitjalengka, pass. 29 Natura eil. Tjipondok, 28 te Djakarta. Triton, 28 te New York. Tawali, 31 te Djakarta verw. Tiba, pass. 30 Ouessant. ADVERTENTIE Voordelige prijzen - Volle garantie JAGT KI. Houtstraat 105 - Tel. 14448 U koopt bij een vakman. De heer A. Broos te Roosendaal en zijn echtgenote hebben de mededeling ontvangen dat hun respectievelijk het Zilveren en het Bronzen Oorlogskruis van Frankrijk 1939- 1945 is toegekend wegens hulp, die zij in 1943 hebben bewezen aan Franse piloten, die uit een Duits gevangenkamp waren ontvlucht. Een 27-jarige inwoner van Groningen is tijdens een vacantiereis op Corsica van een rots gevallen en om het leven gekomen. De 33-jarige Amsterdamse kcllner T, van M. die ervan verdacht werd in de zomer van het vorig jaar herhaaldelijk brand ge sticht te hebben in geparkeerde auto's, is vrijgesproken w.egens gebrek aan bewijs. Hij heeft acht maanden in voorarrest door gebracht. De Bedryfshoreca heeft een dringend beroep gedaan op de minister van Buiten landse Zaken, alle maatregelen te bevorde ren, welke het Duitse toerisme naar ons land vergemakkelijken. In het bijzonder vraagt zij aandacht voor een soepele regeling welke de verstrekking van visa voor Duitse toeristen op snelle wijze mogelijk maakt. Volgens adressante doen Zwitserland, Frank rijk en Italië all- moeite, de komst van Duitse toeristen naar hun vacantiecentra te bevorderen. HAARLEM EN OMGEVING De eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, is verleend aan R. Wiarda te Haarlem, wagenvoerder bij de Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij. De rijkswaterstaat heeft aanbesteed het aanbrengen van een rijbaanverharding van cementbeton voor twee gedeelten van de weg no. 34 van het rijkswegenplan in de gemeente Ommen en Hardenbcrg met bij komende werken. Laagste inschrijfster was de N.V. Aannemers- en Wegenbouwbedrijf P. C. Zanen te Heemstede voor f487.000. Aan de gemeente-universiteit te Am sterdam is geslaagd voor het candidaats- examen wis- en natuurkunde de heer J. Joosting Bunk te Haarlem. De heer H. C. Vernout Jr. te Haarlem is aan de universiteit van Amsterdam ge slaagd voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde. Te 's Gravenhage slaagden voor het eerste gedeelte van het examen N. S. (lerares Kunstnaaldwerk) de dames: M. Th. A. van Buuren; S. A. Flamman; E I. de Geus en M. M. Kramer, allen van de Haarlemse Huis houd- en Industrieschool. De toneelvereniging D.V.O. geeft Zater dagavond 2 Juni in gebouw St. Bavo een opvoering van de klucht „Een partijtje poker" door Robert Smiley—Peple in de Nederlandse bewerking van Constant van Kerckhoven. Na afloop bal. De jubilerende buurtvereniging „Haar lem Zuid-Wést" ontving ter gelegenheid van haar feestavond in gebouw St. Bavo nog enkele niet in ons verslag vermelde bloem stukken. De schenkers daarvan waren de buurtvereniging „Ramplaankwartier", de onderafdelingen van het Haarlems Comité tot viering van dc Nationale feestdagen, waarbij ook de HZW is aangesloten, de vereniging Koninginnedag „Het Centrum" en de Prinses Julianabond, afd. Oost. ADVERTENTIE STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 Speciaal adres voor Bahmi gorend - Nassi goreng Loempia's met taugee en satee babi. Tjikampek, 31 te Yokohama verw. Tero, 31 v. Antwerpen. Tjipanas, 27 te Buenos Aires. Tjisadane, 26 te Santos. Utrecht, 30 bij Tehuantepec. Volendam, 30 op St. Lawrence. Venus, pass. 29 Gibraltar n. R'dam. Veendam. 29 600 m. W.t.Z. Scilly's. Wieldrecht, 2 Juni te Durban verw. Waibalong, 29 te Singapore. Winsum, 30 n. Rio Benito. Willemstad, 31 te A'dam. Westland, 30 te Santos. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Ned. 1947 899/, 8914 A. K. U 173 173% Lever Brothers 230% 230 Philips Gloeil. 251)4 gl 249 Kon. Petroleum 297% 298% A'dam Rubber 118 gl 118 Holl. Amer. Lijn 17214 17214' Ned. Scheepv.Unie 153 gl 152)4 H. V. A 126 gb 126 99% 9814 Amsterd. Bank 157 157 Rotterd. Bank 163% 163% Twentse Bank 16214 b 16214 Anaconda Copper 461;,/ia g b 46% Bethlehem Steel 58% 55% Republic Steel 45% 45% Shell Union 6314 63% Tidewater 39 39 U S Steel 46% gb' 46% FEUILLETON door Victor Bridges vertaald uit het Engels 43) Ik ben een dwaas geweest, barstte hij ten slotte uit, de grootste stommeling, die er ooit heeft rondgelopen. Toen me neer Barton me die baan gaf en ik wat geld overgespaard had, begon ik bij de paardenrennen te gokken. Ik opende een rekening bij Maxwell en in het begin liep het bijzonder goed. Toen keerde de kans. Alles begon verkeerd voor me te lopen. Een week, nadat ik hevig verloren had op een nummer, dat absoluut zeker heette te zijn, bleek ik 700 pond debet te staan. Toen ik mijn schuld niet kon aanzuiveren, deelde Maxwell me mee, dat hij me een voorstel had te doen, en vroeg hij mij hem op zijn boot te komen opzoeken. Hij zei, dat, wanneer ik Marais aangesteld kreeg als assistent-bedrijfsleider en het zo voor elkaar maakte, dat deze ongestoord 's nachts op eigen houtje kon werken, hij me niet alleen alles, wat ik hem schuldig was. kwijt zou schelden, maar ook nog een be hoorlijk bedrag uit zou betalen. Ik snapte wel ongeveer, waar het om ging, maar ik was op dat ogenblik in éen vrijwel hope loze situatie, enik had' eenvoudig niet de moed te weigeren. Als ik maar precies geweten had, waar ik me mee inliet, dan zou ik niet toegegeven hebben en ik zou me wel op de een of andere manier van hem hebben losgemaakt. Het is werkelijk jammer, dat u dat niet deed, merkte Nigel op. Het moet voor allen een lelijke streep door de rekening zijn geweest, toen Mare hier plotseling opdaagde. Ik veronderstel, dat het Max well en Marais waren, die dat handige plannetje opstelden om hem uit Tolesford weg te krijgen? Uit pure nieuwsgierigheid zou ik graag willen weten, wié hem die klap op het hoofd toebracht. Het is na tuurlijk slechts een technisch detail, vol gens de wet bent u allen schuldig. Ik had met deze zaak niets te maken, werkelijk helemaal niets. Toen ik hoorde, wat er gebeurd was, voelde ik me volko men verslagen. Clifford klemde zijn han den ineen in een gebaar van wanhoop. U moét me geloven.Ik zweer u. U wist dus, dat het hier een moord betrof. Waarom ging u niet naar de poli tie? Dat had ik zeker behoren te doen, maar ik was té bang. Marais hield me voortdurend in de gaten. Als hij ook maar een ogenblik aan mijn betrouwbaarheid getwijfeld had.... Dan had hij niet geaarzeld een mes tussen uw ribben te steken, hè?, vulde Ni- gel aan. Ja, daarvan ben ik overtuigd en ik moet zeggen, dat ik zijn standpunt in kan denken. Met een blik vol verachting keek Nigel naar de ongelukkige figuur, die voor hem stond. Hoe dan ook, het ver haal, dat u verteld hebt, is waarschijnlijk waar en kan u van de galg redden. Bent u bereid dit alles op schrift te stellen? Wilt u er een volledige verklaring van maken en deze tekenen in tegenwoordig heid van twee onpartijdige getuigen? Ja, antwoordde Clifford, terwijl hij slikte. Er is niets dat ik liever wil dan die duivel van een Marais.... Hij hield plotseling op, zijn mond stond half open en zijn hele wezen leek gespannen. Grote genade, mompelde hij. Dat had ik helemaal vergeten! Wat hebt u vergeten? Hij komt hier. We hadden hier afge sproken om halfclf. Hij wilde met iets nieuws beginnen, en. Vlug, Jamieson, doe dat licht uit, was Nigel's onmiddellijke reactie. Hij keek op zijn polshorloge en wendde zich tot de commissaris. Wat denkt u er van? Ik zou hem rus tig hier willen laten binnenwandelen. Accoord, antwoordde de commissaris. Ik moet er echter op aandringen, dat juf frouw Barton zich verdekt opstelt. Zorgt u er voor, dat ze bijvoorbeeld achter die machines gaat staan en daar blijft. Maakt u zich geen zorgèn, ik zal niet in de weg zijn. Met een geruststel lend knikje verdween Hazel naar de ach tergrond. Terwijl de anderen bleven staan, waar ze stonden, stelden Nigel en Jamieson zich aan weerszijden van de deur op. In de duisternis klonk het slaan van een klok buiten, die het halve uur aangaf. Het duurde zeker nog een minuut of drie, voor dat de doodse stilte verbroken werd door een geluid van sluipende voetstappen. Bui ten voor de deur hielden ze even stil. Daarna ging de deur zachtjes open en een donkere stille figuur sloop naar binnen. Op dat moment draaide Nigel het licht aan en snel een pas zijwaarts doende, plaatste hij zich voor de deuropening. Paul Marais! Het was Jamieson, die sprak. Ik ben van de politie en ik arres teer u op grond van het feit, dat u be trokken bent bij de moord op Pierre Marc. In het felle electrische licht leek het ge zicht van de Fransman een luguber lood kleurig masker. Zijn dicht-bij-elkaar staande ogen werden spleetjes en haastig de kring van mensen, die hem omringden, rondkijkend, vestigde hij zijn blik ten slot te op Cyril Clifford. Smerige rat, siste hij. Ellendige sme rige rat! Denk je heus, dat je mij kunt verraden Er glinsterde een mes en met een kat achtige sprong wierp de Fransman zich naar voren. Doch met een bliksemsnelle beweging stak Maurice, die het dichtst bij het slachtoffer stond, een voet uit, en het volgende ogenblik lag de aanvaller met een kreet van pijn en woede op de grond terwij] het bloed uit een lange snijwond boven zijn oog spoot. Hij maakte een en kele stuiptrekkende beweging en bewoog zich toen niet meer. Keurig werk. Nigel knikte goedkeu rend. Hij is nu wel even buiten gevecht gesteld, lijkt me. Maar het is toch wel goed hieromtrent zekerheid te hebben. Kijk jij hem nog eens even na, Jamieson, en Mag ik u even onderbreken, viel de politiecommissaris hem in de rede. Ik zou namelijk graag het oordeel van de dokter horen, voordat deze knaap wordt wegge bracht. En zich tot de plaatselijke politie- inspecteur wendend, vervolgde hij: Het lijkt me het beste, Arnold, dat jij even naar het bureau gaat om te zien, of je Whitaker te pakken kunt krijgen. Zeg hem, dat we hem hier nodig hebben en kom dan zelf terug met een brancard en enige mannen. Onze vriend Clifford kun je wel alvast meenemen. Dan kan hij be ginnen zijn verhaal op schrift te stellen. Afgesproken, was het antwoord. Ik zal de wagen nemen en onderweg bij de dokter langsrijden. U hebt geen bezwaar, meneer Gra ham? Nigel schudde het hoofd. Geen enkel. Om u de waarheid te zeggen, is het pre cies, wat ik zelf van plan was voor te stellen. Vooruit, ga er dan maar vandoor. \rnold. Zeg je mensen, dat het hier haast werk betreft. Er moet geen gelegenheid voor allerlei kletspraat worden gegeven. Ik zal er voor zorgen. De politie-inspecteur legde een hand op Clifford's arm en leidde hem de deur uit. terwijl Jamieson intussen naast de Frans man neerknielde en een noodverband om diens hoofd aanbracht. Het mes, dat op de grond lag, nam hij op en bekeek het nauwkeurig, de scherpe punt op de vinger proberend. Zo'n mes kun je beter niet tussen je ribben krijgen!, merkte hij op. Het is van het beste staal en vlijm scherp. Ja, die Clifford is zeker dank ver schuldigd aan meneer Wentworth, ant woordde de commissaris en zich tot Nigel wendend, vervolgde hij: Dit was een pracht-opvoering! Het was misschien niet strikt volgens de re gels, maar het resultaat is prima! De vervalsings-affaire is hiermede althans opgelost en dat is hetgeen, waar het mij om gaat. De rest valt eigenlijk buiten mijn opdracht. Ik ben er vrijwel zeker van, dat Mare uit de weg werd ge ruimd door Marais en Felgate, waar schijnlijk in opdracht van Maxwell, maar of er genoeg bewijzen zijn om hen te ar resteren, is een vraag, die ik liever aan u overlaat. Ik veronderstel, dat Clifford's getekende verklaring voldoende grond op levert om hen aan te houden en te onder vragen. Daarna zoudt u hen vast kunnen jouden, tot we definitieve instructies van Binnenlandse Zaken hebben ontvangen. IWordb vervolgd)* y

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6