bii ffw Shas to pakje 10 Juni komen de sportwagens op Zandvoorts circuit aan de start °P 1 Juai dit pakje Voorlopig geen verlenging van de militaire diensttijd ■Clowntje Riek Geheime opdracht Nederlandse scheepsbouw en eiectrotechmek zijn belangrijk voor Atlantische defensie tweede kamer Minister Staf: „Laten wij nu maar niet meer over generaal Kruis spreken" Race-dag wordt aangevuld door KNMV-juniores Baby's wagen in Revisie De Haarlemse ploeg in de Ronde van Nederland Groots duel op komst van Narciso van Zora en Kievit S Voor de kinderen f Sherman verzacht zijn krasse oproep feuilleton VRIJDAG 1 JUNI 1951 ADVERTENTIE M-41-M -s'"Cc. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Staf heeft Donderdagmiddag zijn rede ter beantwoording van de opmer kingen over het defensiebeleid voortgezet. Op de politieke kanten daarvan wilde hij niet ingaan, daar die zijns inziens thuis behoren 'bij de bespreking van het buiten lands beleid. Er is geen aanleiding voor de veronderstelling dat de bondgenoten hun toezeggingen ten aanzien van de hulp voor onze bijdrage aan de gemeenschappelijke defensie niet zullen nakomen. Over een tijdvak van vier jaar zal het ongeveer op zes milliard neerkomen. Hel is de bedoeling dit jaar binnen de 1500 millioen te blijven; 1150 millioen daarvan zullen worden uitgegeven en nog 200 millioen uit overlopende posten, dus in totaal 1350 millioen. Uitgesloten is, thans met enige zekerheid te kunnen zien wat in 1954 zal geschieden. Met opzet zijn de mededelingen over de samenstelling van de strijdkrachten sober gehouden, aangezien het niet gewenst is hieromtrent verder alles bloot te leggen. De minister kan verzekeren, dat Neder land in het internationaal overleg waarlijk niet tot de meest eigenzinnigen behoort. In de territoriale verdediging is de luchtmacht opgenomen alsook luchtdoelartillerie. De bedoeling is, dat de landmacht de bescher ming van de vliegvelden op zich neemt. De burgerlijke verdediging is een zelf standig geheel, al heeft zij veel militaire adviseurs nodig, waarvoor dan ook zorg wordt gedragen. Kamp Wittenberg Ten aanzien van de gebeurtenissen in kamp Wittenberg zei de minister, dat het een moeilijke troep was die daar kwam, die niet zo makkelijk in de hand te houden was. De bewindsman verklaarde zich be reid het reeds plaats gevonden hebbende onderzoek naar de moeilijkheden, die zich in het kamp hebben voorgedaan, thans uit te breiden tot het horen van de bezwaar den. Het grote belang van een goed moreel alsmede van voorbereiding voor de burger maatschappij ziet 'de minister terdege in. De in dit opzicht met het buitenland ge maakte vergelijkingen waren slechts van zeer betrekkelijke waarde. Men heeft met onze eigen volksaard rekening te houden. In 1952 zal de opkomst onder de wape nen geschieden op 1 April, 1 Augustus en December. Het verdient de voorkeur nog niet ter stond tot een oefentijd van 20 maanden over te gaan. Omtrent de legering in Duitsland is nog overleg gaande. De kaderschool gaat bij de infanterie weg omdat men vooral de schoolse opleiding wil vermijden. Hierbij speelt ook de huis vesting een rol. Frankrijk en Nederland hebben de Ame rikaanse organisatievorm aanvaard en België gaat hem invoeren. Het door Canada geleverde materiaal wordt niet gebruikt voor de vijf gevechtsdivisies. die het Amerikaanse materiaal gebruiken maar voor andere onderdelen, zoals de territo riale troepen. We moeten voorzichtig zijn met de Natio nale Reserve, zei de minister. Zij dient in elk geval militair iets waard te zijn en zal dus ook als zodanig geoefend moeten wor den. Aan gezellige schietverenigingen heb ben we niets. Goede organisatie van de luchtwacht, in nauwe samenwerking met de organen van de burgerlijke verdediging, is van groot Wat de luchtmacht aangaat, 43 van de officieren, 66 van de onder-officieren en '1% van de minderen zijn beroepsmili tairen. De minister erkende het onbevredigde van de gang van zaken ten opzichte van de artillerie-inrichtingen. Hij zegde toe dat er spoedig een regeling zal komen. De bewindsman vond het nu maar het oeste niet verder over generaal Kruis te preken, wiens positie bepaald is bij de oevorderingswet 1902. Hierop interrum peerde de heer Fens (K.V.P.): „Wat doet de generaal?" Antwoord: „De generaal doet niets". Waarop de heer Vorrink op merkte: „O, de generaal doet niets en wordt toch betaald." Staatssecretaris Moorman erkende de betekenis van de vrije-tijdsbesteding en verklaarde ten aanzien van het vraagstuk van de geestelijke en intellectuele zorg voor de militairen, dat. het subsidie-bedrag voor de recreatie-, amusements- en ontspan ningscursussen weer op 130.000 zal wor den gebracht. Ten aanzien van de kruisers, wier schoor stenen thans bijna al roken, meende de Staatssecretaris dat er geen principieel pro bleem meer bestond met de Partij van de Arbeid. Modernisering van en grote reparaties aan het tegenwoordige materiaal vinden niet meer plaats wegens de vervanging te zijner tijd van het tegenwoordige materiaal door nieuw. Begin 1952 komt de „Karei Doorman" in dienst, opdat daardoor de in Engeland op geleide vliegers Verder kunnen oefenen. Tot besluit van zijn uiteenzettingen ontkende staatssecretaris Moorman dat de zee officier Wichers het snuiver-apparaat, waarmee de onderzeeërs langer onder water kunnen varen, heeft uitgevonden. Het was al in 1904 bekend. De heer Wichers heeft er opnieuw de aandacht op gevestigd. In de avondvergadering interpelleerde de heer Van de Wetering (C.H.) over de broodprijs. Tengevolge van een eenstem mig aangenomen orde-motie van de heer Hooy (K.V.P.) werden de beraadsla gingen geschorst opdat minister Mansholt eerst een nota over het vraagstuk van de broodprijs zal kunnen opstellen en deze binnen twee weken aan de Kamer toe zenden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Geen beter adres dan Schous.' Reeds sedert 1876 is Schous het „kinderwagen"-revisie adres, waar Uw wagen welkom is en waar iedere reparatie met zorg wordt behandeld! OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM TELEFOON 11266 Coördinatie van de productie der Westelijke landen wordt door Amerikaan Herod thans bestudeerd Op het ogenblik maakt mr. William Herod, een Amerikaan die belast is met de coördinatie van de productie-mogelijk heden in de landen van het Atlantisch Pact, een tournee door West-Europa om hier een denkbeeld ie krijgen van de wijze waarop in dc Wcsi-Europese Ianucn de verschil lende industrieën die voor defensie van belang zijn kunnen worden ingevoegd in het productie-programma voor dc Atlanti sche defensie-behoeften. Hij is nu in Neder land, waar hij in een vluchtig verblijf van enkele dagen een indruk hoopt te krijgen van wat ons land industrieel kan gaan be tekenen voor dat doel. Hij deelde op een persconferentie mede dat hij vooral het oog heeft op de Nederlandse scheepsbouw en de electro! echnische industrie. Hij wil zich persoonlijk op de hoogte stellen van de mogelijkheden die er in ons land zijn op het gebied van de militaire productie, door besprekingen met deskun digen van de ministeries van Économische Zaken en van Oorlog en Marine. Hij be zocht reeds een der grote scheepswerven in Schiedam. Voorts ligt het in zijn bedoeling nog een aantal grote bedrijven on het ge bied van de scheepsbouw, de vliegtuig productie, de machinebouw en de electro- technische industrie te bezoeken. Mr. He rod bezocht reeds Engeland, Frankrijk, Italië en België. Vandaag is hij de gast van het Neder lands-Amerikaans instituut. Zaterdag ver trekt hij naar Portugal. Mr. Herod, die pas Woensdag in ons land aankwam, kon op het ogenblik van zijn indrukken nog weinig meedelen. Hij kent ons land echter reeds langer. Sinds 1925 bezocht hij ons land herhaalde malen. Vooral na de oorlog was hij vele malen hier en sprak hij met vele regeringsperso nen en leiders van grote bedrijven. Hij deelde als zijn overtuiging mee, dat ons land een belangrijke rol kan vervullen bij de herbewapening, vooral op het gebied van de scheepsbouw en van de electro- technische industrie. Het orgaan voor de militaire productie van het Atlantisch Pact bestudeert de mo gelijkheden voor het coördineren van de productie-mogelijkheden, die in de ver schillende landen aanwezig zijn. Er zullen in het ene land productie-mogelijkheden aanwezig zijn, welke ook dienstbaar ge maakt kunnen worden voor andere landen, waar men behoefte heeft aan die militaire producten. Door die coördinatie zullen de mogelijkheden in een bepaald land econo mischer, vlugger en met meer effect kun nen worden gebruikt om in de behoefte van een ander land'té voorzien. Desgevraagd deelde mi-. Herod mee, dat Amerika reeds in het buitenland aanschaf fingen voor de herbewapening heeft ge daan. Men heeft iii Amerika grote ver wachtingen vail de Nederlandse scheeps bouw. Ook de productie-mogelijkheden van de Phiïips-bedrijven ten behoeve van de defensie "wordt wenselijk geacht. Met be trekking lot de standaardisatie van mili taire goederen merkte mr. Herod op, dat er in het klein rgeds een standaardisatie bestaat. Het is echter belangrijker dat men over dezelfde wapens enonderdelen kan beschikken. Zulk een doorgevoerde stan daardisatie zou echter voor vele bedrijven een algehele technische verandering van '-.et machine- en werktuigenpark beteke nen. Zulks zöu op het ogenblik, nu het productie-apparaat voor de werktuigen en machines reeds overbelast is, een vertra ging van dc productie der militaire goede ren meebrengen, die ongewenst is. Donderdagochtend hielden de Konink lijke Nederlandse Automobiel Club en de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging een persconferentie in het Park-Hótel te Amsterdam. Hierin deelden de heren G. J. Bruinsma, voorzitter van de KNMV, en J. H. van Haaren, sportcom- missaris van de KNAC, het een en ander mede over de motor- en sportwagenraces, die de beide verenigingen gezamenlijk zul len houden op 10 Juni op het circuit van Zandvoort en die om 12 uur zullen worden begonnen. De inschrijving van deelnemers aan de motorwedstrijden voor junioren is buitengewoon groot. Er hebben zich 94 renners opgegeven: 27 deelnemers voor de 125 cc klasse en 30 voor de 250 cc klasse, 18 deelnemers voor de 350 cc klasse en 19 deelnemers voor de 500 cc klasse. Vervolgens deed de heer Van Haaren mededelingen omtrent de nationale sport wagenraces. Het is de derde keer na de oorlog, dat een dergelijk evenement plaats heeft en dit jaar zal het materiaal nog beter zijn dan in het veiieden, hetgeen uiteraard onzekerheid betekent wat be treft de uitslagen. Evenals \n voorgaande jaren zal in verschillende klassen worden gestart. In klasse A tot 750 cc komen vijf Renault's op de baan. Kreisel, Dillenius, Piet Nortier, Jonkers en Rijshouwer rij den op deze „opgejutte", rappe Franse wagentjes. Er starten echter nog twee an dere cracks in de lichtste klasse. De Haar lemmer Hoogeveen op zijn snelle Minor, waarmee hij reeds diverse successen heeft geboekt en Maus Gatsonides met een splinternieuwe Deutsch Bonnet, die, wan neer hij tijdig beschikbaar is en geen nieuwigheidsnukken toont, ongetwijfeld de snelste zal blijken te zijn in deze klasse. Tegelijk met deze categorie start de klasse B van 750 cc tot 1100 cc. En ook hierin zijn enkele nieuwe gezichtspunten. Zo heeft de coureur Reys uit Den Haag de beschikking over een Skoda met een spe ciale carrosserie. Dit product schijnt uiter mate snel te zijn. De Eindhovenaar Van der Meulen en de Enschedéër Roeloffzen rijden met een Porsche. Voorts zullen enige Simca's, Fiat's, een M.G. en een Amilcar de strijd aanbinden. Om drie uur starten de C- en de D- klasse. In de 1100 cc tot 1500 cc klasse nemen onder anderen twee Jowett Jupi ter's en een Cooper deel. Vooral deze Coo per van de Hagenaar Flinterman is nog een groot vraagteken. Zijn wagentje heeft eenM.G. krachtbron. Slechts drie coureurs rijden in de categorie 1500 cc tot 2000 cc. In de eerste plaats is daar de bekende Antwerpenaar Roosdorp op Ferrari en de al even bekende Heemsteedse garagehou der Van Houten, die een zelf geconstrueer de wagen met 2 Fiat-motoren-in-lijn be rijdt. De naam van het product is AVA en men zal moeten afwachten wat de re sultaten hiervan zijn. In de klasse boven de twee liter komen 14 renners aan de start. De snelle Delahaye van Tielens, Barendregts Gatso, drie Ja guars en een Talbot-Lago staan in deze categorie het hoogst genoteerd. Tegen zes uur klimmen Beels, Flinterman, Richard son, Dillenius en Rutgens in hun 500 cc- wagentjes. Deze vijf renners draaien zes ronden en in theorie zijn zij bijna allen volkomen aan elkaar gewaagd. Tenslotte zij nog vermeld, dat Vrijdag cn Zaterdag wordt getraind van 912 uur voor de sportwagens en van 25 uur voor de motoren. Wielrennen Door allerlei omstandigheden komt de karavaan van de Ronde van Nederland dit jaar niet door Haarlem. Er rijdt wel een zo genaamde Haarlemse ploeg (de Nederlandse B-ploeg) in de Ronde mee. De zeven ploegen zijn namelijk door verschillende firma's ge adopteerd, hetgeen inhoudt, dat een bepaalde firma de verzorging van een der ploegen op zich heeft genomen. In ruil daarvoor gaat de ploeg reclame maken. De renners van de Nederlands b-ploeg rijden bijvoorbeeld in een parelgrijze trui mei de naam van een Haarlems textielbedrijf. Ploegleider is de heer W. Metz, die tot taak heeft de gang van za ken in en rond de „Haarlemse ploeg" te be vorderen. De volgende acht renners rijden in een parelgrijze trui: G. Peters (Haarlem), Faanhof. Voorting (Haarlem), Blankenauw, Van Geïderen. De Groot, Van de Kamp en Loos. Peters, Faanhof en Vooriing zijn uiteraard de beste renners, maar na onder ling overleg heeft men besloten tijdens de Ronde pas een kopman te benoemen. Dit kan een van de acht zijn. Wie het meeste presteert, wordt geacht kopman te zijn. De heer Metz verklaarde, dat het hem in deze Ronde niet zozeer om individuele krachttoeren te doen is maar hoofdzakelijk om zo goed mogelijk plaats- en ploegcn- klassement te veroveren. Dinsdagochtend start de karavaan voor de 1350 kilometer lange rit door Nederland en een stuk van België. De Ronde bestaat uit zes étappes en de finish is in het Olympisch Stadion, waar de renners Zondagmiddag om vijf uur aan komen. Paardensport De tweede Zaterdagmeeting op Duindigt telt een aantal interessante nummers, waarvan de hoofdschotel ongetwijfeld zal zijn de te verwachten strijd tussen Narciso van Zora en. Kievit S. Dit duel zullen zij onder gelijke kansen aangaan in de Irene- prijs. Beide paarden zijn in topvorm en indien zij deze ook maar even benaderen zullen de overige deelnemers tegen dit duo geen schijn van kans hebben. Zonder aan de capaciteiten van Narciso iets af te doen houden wij het gezien de vrij korte afstand toch op Kievit S, met Mientje K als out sider. Miss Zelda zal in haar huidige vorm moeilijk te kloppen zijn in de Imperator- prijs. Oviedo A indien zonder fouten is haar grootste concurrente. Jan de Vlieger profiteert met Otella van een mooie voor gift en kan eerstgenoemde paarden het vuur na aan de schenen leggen. In de Indira-prijs geven wij aan Martini Spencer, die Zondag verrassend goed voor de dag kwam, een eerste kans. Octavianus K en Nunda kunnen van de rest van het veld als kanspaarden worden aangemerkt. Onze Deter K, die dit seizoen al zovele malen dich bij een overwinning is geweest, ziet zich nu weer in de Isabella-prijs ge blokkeerd door Narics, die behalve de zwar te hengst ook Nijlreiger S en Nero Major de baas kan blijven. Het eerste deel van de gesplitste handi cap brengt Rivalité weer in het veld tegen een groep uitstekende paarden. Desondanks prefereren wij deze succesvolle 3-jarige boven Tsatli en Marjoletta. In het tweede deel is de mindere klasse verzameld. Deze ren lijkt ons zeer open toe, maar gezien Young Saïda's laatste verrichting is dit me'rrietje onze favoriet, met Tosto en Prin ce Albert als de beste kanspaarden. 1 11 i Plop lachte. Hij begreep welwat de jongens dachten. „Jullie wilt zeker ook wel eens 'n tochtje maken met m'n zeilstee, niet?" Ja, dat was zo. Het leek hun prettig, met zo'n vaart over het ijs te stuiven! „Nou, zei Plop, vooruit dan; één voor één. Kom, Bunkie, jij mag eerst, stap maar op!" Bunkie deed gauw z'n schaatsen af en ging op de slee zitten. Er was plaats genoeg naast Plop. „Houd je vast!, waarschuwde Plop. Wc gaan! Dadelijk komen jullie aan de beurt hoor!" „Goeie reis, Bunkie!", riep Rick. Plop trok het zeil strak. De wind kwam erin, en de slee begon te glijden, steeds sneller. Toen ging het met 'n mooi vaartje vooruit. Dat ging fijn, zo over het gladde ijsvlak! Bunkie genoot er van. Rick en Oepoetie keken de slee na. Ze wuifden Bunkie na. „Nou, dat gaat lekker hard, hè?", zei Rick. „Nou, en of!", lachte Oepoetie. „Die Plop! die heeft altijd iets leuks!" WASHINGTON (Reuter). Admiraal Sherman, de stafchef van de Amerikaanse vloot, deelde de senaatscommissie van onderzoek gisteren mee, dat hij ge looft dat men in het Koreaanse con flict tijd wint, waardoor de anti-commu nistische militaire macht over de gehele wereld versterkt wordt. Aangaande een vlootblokkade tegen communistisch China zei Sherman, dat naar zijn weten alleen Engeland tegen een dergelijke maatregel gekant is. Hij deelde mee, dat voor een waarde van 5.200.000 dollar munitie en marine-uitrustingsstukken voor de Chinese nationalisten op Formosa is bestemd, maar dat nog niets hiervan is afgeleverd. Aan Frans Indochina is sinds 1 Januari 1949 een bedrag van 63.500.000 dollar voor huip aan de vloot toegewezen. De in dit programma voorziene goederen zijn voor bijna drie-kwart afgeleverd. Voor de Phi- lippijnen is een dergelijk programma op gesteld ten bedrage van 4.200.000 dollar, waarvan ongeveer veertig procent geleverd is. Sprekend over de Atlantische vloot- strijdkrachten zei Sherman, dat het „zeer belangrijk" is, dat een Amerikaan het com mando in het Middellandse zeegebied zou krijgen. Alvorens de Amerikaanse stafchef voor de marine zijn getuigenis beëindigde, ver zachtte hij de oproep, die hij Woensdag had gedaan tot een vlootblokkade van com munistisch China door de UNO. Hij had over de toekomst gesproken en men moet allereerst de door de UNO ondernomen economische blokkade volledig ten uitvoer leggen. Heden zal de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson voor de senaatscommissie van onderzoek ver schijnen. Tijdens zijn getuigenis heeft Sherman nog gezegd, dat de Amerikaanse marine tegen het einde van dit jaar straalvlieg tuigen zal bezitten, die van vliegdeksche pen af zullen opereren en in snelheid en stijgvermogen de door de Russen gebouw de Mig-15 toestellen zullen overtreffen. door Victor Bridges vertaald uit het Engels 44) Ik voor mij ben er sterk voor hen achter slot en grendel te zetten, antwoord- ,e de commissaris. Het lijkt me echter, dat we daarmee tot morgen kunnen wach ten. Het is niet waarschijnlijk, dat ze aan ae haal zullen gaan en we hebben voor de lest V3n de nacht werk genoeg om handen. Ik laat een en ander gaarne aan u over. In dat geval lijkt het me goed, dat u eerst eens wat slaap gaat nemen. Ik weet zeker, dat u die hard nodig hebt. Wij zuUen hier alles regelen en ik zal er voor 2or§en, dat er morgenochtend een auto te °nzer beschikking staat. Het zal voor u 611 meneer Jamieson het eenvoudigst zijn ?eff°m negen uur het politiebureau te U bent toch niet van plan om mij er ^rder buiten te laten, protesteerde Mau- Niet wanneer u er bijzondere prijs op stelt mee te gaan. Het komt u eerlijk toe, alleen al omdat u onze hoofdgetuige van een wisse dood hebt gered. En wat vindt u van mij?, vroeg Hazei. Ik. Mijn beste kind, jij blijft hier. Het is jouw taak hier de leiding in handen te houden en meneer Sheridan op de hoogte te stellen. Een paar moordenaars in te rekenen is niet bepaald werk voor een aardig jong meisje! Even kwam er een uitdrukking van pro test op Hazel's gezicht, maar dan haalde ze haar schouders op en stemde toe. Goed, ik zal doen, wat u zegt, maar Ik zal het u betaald zetten! Ze lachte even ondeugend. Als straks het hele verhaal in de „Herald" komt, zetten we er géén foto van u bij. HOOFDSTUK XIV. Dat is in orde. Hazel legde de hoorn op de haak en liep de eetkamer weer bin nen, waar ze aan de ontbijttafel ging zit ten. Sherry gaat onmiddellijk naar kan toor, deelde ze mee, ik heb beloofd hem daar te ontmoeten, zodat ik dus met jou mee zal wandelen. Goed. Maurice dronk zijn koffie op en zette het kopje neer. Was hij niet nieuwsgierig, waar het allemaal over ging? Natuurlijk, maar ik kon hem dooi de telefoon niet meer zeggen. Hazel stak een sigaret op en blies een rookwolkje uit. Arme oude Sherry! Ik ben bang, dat het een hele schok voor hem zal zijn. Een en ander zal echter zoveel te doen geven, dat hij weinig tijd zal hebben, om zijn emoties bot te vieren. Denk je, dat jullie de zaak kunnen laten lopen zonder die twee boeven? O ja, we zullen het op de een of an dere manier wel klaarspelen. Berridge, onze voorman-drukker, is een eerste-klas kracht. Hij is al over de dertig jaar bij ons en ik ben er van overtuigd, dat hij alles zal doen om te helpen. Moeder komt later op de morgen op kantoor en we gaan een soort kabinetsraad houden. Ik heb mijn best gedaan haar er van te overtui gen, dat het helemaal niet nodig was, dat ze kwam, maar ze was er absoluut niet van af te brengen. Als ze iets van plan is, heeft het geen zin met haar te rede neren. Maurice knikte. Zodra ik uit Tolesford terug ben, zal ik je laten weten, hoe een en ander gelopen is. Ik zal waarschijnlijk weinig kunnen doen, maar je kunt nooit weten, of ik nog niet ergens behulpzaam mee kan zijn. Je bent, hoe dan ook, een geweldige steun voor ons. Hazel glimlachte hem dankbaar toe. Wil je me iets beloven? Als er moeilijkheden komen in Tolesford, ik bedoel als Maxwell en Felgate tegenstand gaan bieden, beloof je me dan niét hals- over kop op hun revolvers in te lopen en je dood te laten schieten? Je hebt in deze zaak meer dan genoeg gedaan. Laat de rest nu maar aan de politie en je vriend Graham over. Ik zal trachten me te beheersen. Daar zal ik me tevreden mee moeten stellen, maar ik kan je zeggen, dat ik geen rustig ogenblik zal hebben, voordat je vei lig en wel terug bent. Ze keek op haar horloge. We moeten er vandoor, als jij om negen uur op het politiebureau wilt zijn. Vooruit dan maar, we kunnen hen niet laten wachten. Maurice stond op. 't Zou m'n hart breken, wanneer ze zon der mij vertrokken!, voegde hij er aan toe. Ze verlieten het huis en liepen door High Street tot het kantoor van de „He rald". Hier was nog geen enkel teken van leven. Alleen een werkvrouw was bezig de stoep te dweilen. Je weet de weg, nietwaar? Rechtuit tot het grote magazijn van Woolworth en dan rechtsaf. Hazel stak haar hand uit. Ik wou, dat ik met je mee kon gaan, al was het alleen maar om te voorkomen, dat je je aan onnodige gevaren blootstelt. Wees maar niet ongerust, ik verlang er helemaal niet naar de held uit te han gen. Maurice keek ernstig naar het tot hem opgerichte meisjesgezicht. Ik ehben zéér aan het leven gehecht, sinds mijn leven iets met het jouwe te maken heeft gekregen! Aha, daar is hij! Vier paar ogen richtten zich op de deur, waardoor Maurice het schaars gemeubel de dienstvertrek van het politiebureau binnentrad. Nigel, Jamieson en de com missaris stonden onmiddellijk op en met een zucht van- verlichting volgde hen de plaatselijke politie-inspecteur. Laten we dadelijk op weg gaan, het heeft geen zin hier nog rond te hangen. Commissaris Oldfield doofde het stomp je sigaar, dat hij in zijn mond had, uit en ging hen voor naar een grote, donker groene auto, die opzij van het bureau stond te wachten. Met een eerbiedige groet sprong een jonge agent, die als chauffeur dienst deed, in de houding en opende de portieren. Ga jij voorin zitten, Arnold, dan zul len wij ons achterin samenpersen! Het zal wel wat nauw worden, maar het moét gaan. Zonder verdere woorden namen de zes mannen plaats, en nagestaard door enkele nieuwsgierige toevallige voorbijgangers, schoot de machtige wagen de straat uit in de richting van de grote weg naar Toles ford. Ik heb een en ander nog eens over dacht, merkte de commissaris op, en ik ben tot de slotsom gekomen, dat met het oog op eventuele verwikkelingen het 't veiligst zal zijn deze twee schurken aan te houden op grond van het feit, dat ze de „Eekhoorn" kapot gevaren hebben. Misdadige nonchalance lijkt me een vol doende reden. We kunnen hen op grond hiervan vasthouden tot u met Sir William hebt gesproken en gehoord hebt, wat hij in deze verder wil. Mereveld Mereveld brengt Zondag een uitgebreid programma waarin de heat om de Veloci- tas-prijs het belangrijkste onderdeel vormt. Alle cracks zijn hierin verzameld en te verwachten is, dat de strijd zeer hard zal zijn. Jan Wagenaar heeft de sterkste troe ven in Narciso van Zora en Leo Axkit en zijn keuze kan dit hoog genoteerde nummer op zijn naam brengen. In My Darling en Legaiitie zien wij de plaatspaarden en in Madame B een zeer wel mogelijke outsider, daar deze merrie over de korte afstand kan „vliegen", maar helaas geen uithou dingsvermogen heeft voor meer dan 2 heats. Ook het amateursnummer belooft inte ressant te worden, niet alleen door de extra-prijzen, welke de Studentenvereni ging „Veritas" heeft beschikbaar gesteld, maar ook door de kwaliteit en kwantiteit der ingeschrevenen. Het Haarlemse duo RuiterLarus S gaat nu zijn lasten dra gen van de overwinningen in het begin van het seizoen en staat voor eeii zeer zware taak. Niettemin hechten wij zoveel waarde aan de betrouwbaarheid van dit ensemble, dat het voor ons de keuze is. Lepelaar E en Louis Axkit zullen eveneens dichtbij eindigen, doch de stalgenoot van Larus S, Lord Heny kan deze prognose om kegelen. Voor de resterende 5 nummers staat en- trainement Geersen, dat op Mereveld vrij wel altijd zijn zwaarste artillerie in stel ling brengt, zeer hoog genoteerd. In de Minerva-prijs is het Old Gold, die qua snelheid ver boven de rest uitsteekt. De ernstigste concurrent zien wij ki Oostsiar en de keuze van B. U. de Jong, waarbij echter de prima gefokte Our Volann niet uit het oog verloren mag worden. In de Mercurius-prijs binden voor de 2e maal in dit seizoen de 3-jarige cracks Postduifje G en Prinses Zora met elkaar de strijd aan. De eerste maal won Postduif- je onder gelijke condities, maar nu moet zij 25 M. aan haar rivaal voor geven. Daar Postduifje kan wegsnellen alsof zij uit een catapult wordt afgeschoten geven wij on danks deze belasting aan haar de voorkeur. Petite Casindra achten wij in staat de derde plaats te bezetten. Postduifje G staat eveneens nog ingeschre ven in de 2600 M. lange Cupido-prijs. In dien stal Geersen haar prefereert in dit nummer is zij op papier eveneens de aan gewezen winnares waarbij zij echter op heftige tegenstand moet rekenen van de stayers Norbert M en O'Bonni, waarbij de veel verbeterde Lord Gregor eveneens een belangrijke rol kan spelen. Overigens staat de voorbeschouwing voor dit nummer op losse schroeven, daar Martini Spencer, in dien de hengst tenminste Zaterdag wint, automatisch naar dit nummer overgaat en in dit geval dan met de beste papieren aan de start verschijnt. Ook in de Achilles-prijs staat Geersen met Morning Star met een eerste kans, hoewel de cracks, waarvan de ruin in het begin van het seizoen 40 en 60 M. voorgift kreeg, nu slechts 20 M. achter hen staan. Kentuckey's Queen B en Mr. Fried zullen daardoor voor een spannend verloop kunnen zorgen. In de Mars-prijs staat Martini Spencer in zijn huidige vorm als de zekere winnaar. Indien de hengst echter Zaterdag op Duin digt wint is hij niet meer gequalificeerd. In dat geval houden wij het op Napoleon en Nellie's Tjamme WB. De burgemeester van Amsterdam heeft een uitnodiging ontvangen het hoogtepunt van de feesten ter gelegenheid van het 2000- jarig bestaan van Parijs op 7 en 8 Juli bij te wonen. Op 6 Juli vertrekt mr. d' Ailly naar de Franse hoofdstad. Dat lijkt me een uitstekend idee, ik zou niets beters kunnen bedenken, ant woordde Nigel met een goedkeurend knik je. Ik zal Fairfax te pakken zien te krijgen om een afspraak voor vanmiddadg te ma ken. Nu de vervalsings-affaire opgehel derd is, is mijn rol eigenlijk uitgespeeld. Waar het bovendien een moordzaak be treft, lijkt het me beter, dat ik me terug trek. U hebt in ieder geval uw taak op uit stekende wijze en met succes tot een einde gebracht en men moet u hiervoor bijzonder dankbaar zijn. Iets wat regerings-instan- ties meestal niet zijn! Eigenlijk komt de meeste eer aan juf frouw Barton toe. Dank zij haar opmer king over Marais' misvormde oor, kwam ik op het juiste spoor. Tussen haakjes, hoe gaat het intussen met hem. Hij was vanmorgen nog niet bij ken nis. Een ernstige hersenschudding, ver moed ik, maar de dokter zegt, dat hij er weer bovenop zal komen. Hij zal in ieder geval weer zo bijgelapt worden, dat hij zijn verdiende straf kan ondergaan. Dat zal goed nieuws zijn voor enige oude vrienden van hem, merkte Nigel met een grimmig lachje op. Ik hoop, dat we ook zo gelukkig zullen zijn ten aanzien van Maxwell en Felgate. Mag ik een voorstel doen, vroeg Maurice. Voor de dag ermee. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 9