OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Over de grenzen Perzische regering wil onderhandelen met delegatie der Anglo-Iranian „Zeeblokkade tegen Chinees continent zou geen steun van bondgenoten hebben" Besprekingen met bondgenoten om onderhandeling over Korea te bereiken Weerbericht Snelle greep In geldtrommel van postkantoor Mossadeq ontving van Truman de verkeerde nota Straffen voor Comlnform- gezinden in Joegoslavië Vlootoefening der Westelijken Opstandelingen beschikken over machtig leger Bouwstop voor scholen Prijzenoorlog in New York duurt voort Minister Acheson over Korea, Formosa en Hongkong Hongkong is belangrijk voor UNO en Amerika Het woord is aari Haven van Scheveningen wordt niet verbeterd Amerika bezorgd over toestand in Griekenland HET WEER AFGEBEELD g5e JAARGANG NO 275 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Xelefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bi jkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 4 J U N I 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 133 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HOEVELEN MAKEN ZICH OP om de grenzen des vaderlands over te trek ken? Een groot aantal is hen al voorgegaan, want vacantie-spreiding doet zich elk jaar sterker gelden. De keuze uit andere landen blijft intussen beperkt; vooroorlogse verscheidenheid kan zij lang niet evenaren. Vraagstukken van deviezen en duurte be heersen de situatie. Dat wij de talrijke Amerikaanse bezoekers geen enigszins- vergelijkbaar tegenbezoek kunnen brengen is buiten kijf. Al zouden zovelen het graag doen. Engeland zal wegens zijn Festival meer Hollanders zien verschijnen dan in vorige jaren. Maar zij zullen, in de meeste gevallen, maar korte bezoeken kunnen brengen. België is duur en sterke neiging om naar Duitsland te trekken blijkt nog „iet. Gelukkig dat Frankrijk in zijn onbe perkte verscheidenheid van natuurschoon, in de volheid van zijn blijde en gastvrije sfeer en met zijn redelijke prijzen voor ons openstaat. Het zal zeker weer de grote meerderheid tot zich trekken. Een aantal gaat verder: naar Oostenrijk, dat ook bin nen hun financieel bereik ligt en veel schoons te bieden heeft. Dat reizen in het buitenland daar valt veel meer aan te beleven voor degeen wiens belangstelling zich niet tot de schoonheid der natuur en der steden met de dingen die men gezien moet hebben" beperkt. Het heeft geen zin de vacantie- ganger een inspannende studiereis aan te bevelen. Maar hij behoeft zich niet tot de natuur en de steden met hun kerken en musea, soms paleizen en altijd vermaarde pleinen te bepalen. Ik bedoel eigenlijk dat er in zon land ook een bevolking is, die veel groter verscheidenheid telt dan con ducteurs, portiers, chauffeurs, kellners, pension- en hotelhouders en dergelijke nuttige leden der maatschappij, die er spe ciaal op afgericht zijn (of er zichzelf op afgericht hebben) met vreemdelingen om te gaan. Hun conversatie en vooral hun belangstelling zijn in hoofdzaak van vakkundige aard: niet onbevangen en niet gratis. Ge kunt hun dat niet kwalijk nemen. Zij oefenen hun beroep uit. het seizoen duurt kort en met de tijd die zij u geven kunnen moeten zij spaarzaam omgaan. In het algemeen verschaffen zij, gezamenlijk beschouwd, u wèl inzicht# in de organi satie van vreemdelingenverkeer en toe risme, maar niet in het volkskarakter. Zij zullen hun best doen uw Engels te ver staan en u in die taal antwoord te geven als gij het wat moeilijker Frans helemaal niet aandurft. Maar als gij u zo gedraagt raakt gij erg nauw verwant aan de histo- risch-vermaarde Engelsman die zeide, over Parijs sprekend: „Een aardige plaats; jam mer dat er zoveel vreemdelingen wonen". Het zou interessant zijn te weten hoeveel Nederlanders uit die brede stroom, die nu elke zomer naar het Zuiden trekt, niet alleen Parijs en een deel van Frankrijk (plus de conducteurs, douaniers, kellners enz.) maar ook de Fransen ontdekken en hen dus niet slechts zien als vage me nigte, die clit land bewoont en die er nu eenmaal de bevolking van vormt. Omtrent dit aantal Nederlanders maak ik mij geen bijzonder optimistische voor stellingen. Ook anderen, die in Frankrijk gewoond hebben, doen dat blijkbaar niet. Gevraagd naar hun mening lieten zij er zich zwartgallig over uit. En jonge mensen zijn vaak niet de moedigsten; zij kunnen in andere omstandigheden blijk geven van veel durf, maar zelfs het aanknopen van een gewoon gesprek met een Parijzenaar in een petit café schijnt al buiten de per ken te gaan. Wonderlijk genoeg verkeren zij in de waan, dat hij om hun moeizame school-Frans zal lachen of er zich aan er geren. Het eerste zal hij niet doen omdat hij dat onbeleefd zou achten. Het tweede zal zelfs niet bij hem opkomen. Hij zal het integendeel waarderen dat een buiten lander zijn taal spreekt. Het zal hem ge noegen doen. Waarschijnlijk zal hij zijn verontschuldigingen maken, dat hij geen Nederlands verstaat. Niet alleen hij zal dat doen, maar ook de boerenzoon ergens diep in de provincie. Hij zal een opgewekt ge sprek voeren, want in de regel schept de Fransman genoegen in het leven en als hij zorgen heeft, zal hij dat niet tonen maar de gelegenheid te baat nemen om iets vrolijks, vaak geestigs, te zeggen. Er zijn andere kansen om met de bevol king in werkelijk contact te komen. Voor hoevelen staan die niet open: hetzij door persoonlijke introductie, hetzij door een bezoek aan een of'andere instelling die hun vak of hun bijzondere belangstelling op enig ander terrein betreft. Verder is alleen maar wat zelfoverwinning, wat verzet tegen eigen schutterigheid voor nodig. Gesteund door dat weten, dat in Frankrijk niet ge lachen wordt om een buitenlander die moeite met de taal heeft. Dit is een tijd waarin de Europese landen en volken zich dichter gaan aaneensluiten. Het is verstandig vooruitziende blik te tonen en daar rekening mee te houden. Wie terugkeert uit Parijs en het graf van Napoleon niet heeft bezocht omdat hij in een boeiend gesprek met een Fransman was geraakt heeft de beste van twee moge lijkheden gekozen. Want Napoleon is dood, maar die Fransman lceit. En als de buren zeggen: „Gut, de Dóme des Invalides had je toch moeten zien" maakt dat geen ver schil. Het komt er niet op aan. Er is meer in een land te' vinden dan alleen het land. Er is een volk. R. P. Op een even verbluffende als brutale wijze heeft Zaterdagmiddag tegen het mid daguur een circa 28-jarige man kans gezien f 5000,uit een geldtrommel, achter het loket, in het postkantoor aan de Konin ginneweg in Amsterdam-Zuid, te pakken en spoorloos te verdwijnen. De man zei 'egen de loketambtenaar, dat hij een reke ning bij de postchèque- en girodienst wilde openen en de ambtenaar ging het daarvoor v'ereiste invulformulier halen. Nauwelijks had de ambtenaar zijn post verlaten of de ™an klom op de balie, deed een greep in oe op het bureau staande geldbak, pakte esn stapeltje bankbiljetten en manoeu vreerde op behendige wijze tussen het in verbazing toekijkende publiek naai- de uit gang toe. Het is voor de politie een volkomen raad sel, dat geen hunner ook maar iets gedaan oeeft om de man tenminste in zijn vlucht te belemmeren. Er is nog geen spoor van de Ql*f gevonden. Goede hoop op einde olie-geschil TEHERAN (Reuter). De Perzische premier Mossadeq heeft in de Senaat ver klaard, dat Perzië elke delegatie wil ont vangen mits zij benoemd is door de Brits- Iraanse oliemaatschappij. Als zij wil, zo voegde de premier hieraan toe, kan de maatschappij wel een Britse minister als vertegenwoordiger aanwijzen. De Brits-Iraanse oliemaatschappij heeft de Perzische regering Zondag schriftelijk medegedeeld dat zij, terwijl zij zich al haar wettige rechten voorbehoudt, zo spoedig mogelijk vertegenwoordigers naar Teheran zal zenden voor hét voeren van „volledige en openlijke besprekingen" met de Perzi sche regering. De „Anglo-Iranian" deed haai- mede deling in een korte nota, die haar hoofd vertegenwoordiger te Teheran, Richard Seddon, Zondag aan de Perzische minister van Financiën. Mohammed Ali Varasteh, overhandigde. De nota is een antwoord op een "Woensdag door de minister aan Seddon ter hand gesteld schrijven. Trumans nota's verwisseld De tekst van de boodschap van Truman, die de Amerikaanse ambassadeur in Perzië, Grady, Vrijdag aan de Perzische minister president, Mossadeq, heeft overhandigd, was voor de Engelse minister-president, Attlee, bestemd. De voor Mossadey bedoel de tekst is Zondag aan hem overhandigd. Naar verluidt spreekt uit deze boodschap van Truman het duidelijke verlangen van Amerika, dat een oplossing van het vraag stuk wordt gevonden door onderhandeling. De Joegoslavische minister van Binnen landse Zaken, Rankowitsj, heeft op een vergadering van het hoofdbestuur der Joe goslavische communistische partij meege deeld, dat sinds maarschalk Tito drie jaar geleden met het Kremlin brak in totaal 8403 personen zijn gearresteerd wegen Co- minformgezind optreden in Joegoslavië. Er zijn 3718 personen vrijgelaten, van wie 1,2 procent opnieuw werd gearresteerd wegens vijandig optreden na hun vrijla ting. De overigen waren tot „speciale nut tige strafarbeid" veroordeeld. Rankowitsj zei, dat het noodzakelijk was deze cijfers te publiceren ten einde het pu bliek in het eigen land en daarbuiten in te lichten en de aantijgingen van de Comin- form te logenstraffen. Volgens Rankowitsj staat de „menselijke, doch tegelijkertijd strenge behandeling, die de veroordeelden in de werkkampen ondervinden, in scherpe tegenstelling tot de middeleeuwse metho den, volgens welke onze lasteraars hun ge vangenen behandelen". Rankowitsj noemde talrijke fouten in de organisatie en werkwijze van de rechtban ken. Bijvoorbeeld de neiging „een gewone misdaad een politieke misdaad te noemen" en de fout om een naar verhouding van de misdaad te lichte of te zware straf te geven. „Ook wordt te veel waarde gehecht aan bekentenissen, die tijdens ondervraging werden uitgelokt", aldus Rankowitsj. De grote vlootoefening in de Golf van Biscaye, „Exercise Progress", die een week in beslag zal nemen, is vandaag begonnen. De oefening, die onder leiding staat van de Franse vice-admiraal Pothuau, zal hoofd zakelijk zijn gericht op verdedigingstak- tiek tegen onderzeeboten, verdediging tegen luchtaanvallen en wapentraining. Aan de oefening nemen 48 schepen, af komstig van Nederland, Frankrijk, Groot- Brittannië, Noorwegen en Denemarken, onder één gestandaardiseerd systeem deel. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, dat de vergissing heeft be vestigd, schrijft deze toe aan een verwar ring bij de verzending der telegrammen. „In de kern van de zaak was er niet veel verschil tussen", aldus de woordvoerder van het ministerie, Mcdermott. „Beide wa ren in dezelfde geest, daar Amerika zowel aan de Perzische als aan de Engelse minis ter-president zijn belangstelling voor het geschil over de nationalisatie hierin ter kennis bracht." Grady heeft Zondagavond na een onder houd met Mossadeq in een communiqué verklaard zeer hoopvol te zijn gestemd. „Een rechtvaardige en voor beide partijen bevredigende oplossing zal beslist gevon den worden", aldus dit communiqué. „Rijstslag" in Indochina In Tonkin, het Noordelijke gedeelte van Vietnam (Indochina), woedt sinds zeven dagen een strijd tussen de soldaten dei- Franse unie en die der Vietminh. Naar schatting beschikt de Vietminh in dit ge bied over negentig bataljons geregelde troepen, die georganiseerd zijn in vijf vol ledig uitgeruste divisies en evenveel onaf hankelijk opererende regimenten. De sterkte der Vietminh in Tonkin wordt, hulpeenheden inbegrepen, op tweehonderd duizend man geschat. De Tonkinese delta is belangrijk van wege de rijstbouw. De huidige strijd wordt dan ook de „rijstslag" genoemd. De Franse verliezen in de eerste vier dagen van deze slag zijn, volgens hun eigen opgaven, ne gentig gesneuvelden en 120 gewonden. Er wordt gevochten over een front dat loopt van Phuly, 45 kilometer ten Zuid- Oosten van Hanoi, naar Phatdiem, nabij de kust van de golf van Tonkin. De strijd krachten der Franse Unie staan hier tegen over vijftien a achttien duizend man ge regelde troepen van de Vietminh. Geen goedkeuring voor verbouwingen boven ƒ15.000 De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heef', lepaald, dat voor het "erbouwen van scholen, waarvan de kosten een bedrag van f 15.000 te boven gaan, tot nader order geen rijksgoedkeuring zal wor den verleend. Voor de bouw van scholen, welke dienen voor het vervangen van reeds bestaande schoolgebouwen zal pas rijks goedkeuring worden verleend, nadat deze scholen op een vast te stellen urgentielijst sullen zijn geplaatst. Voor de bouw of uit breiding van andere scholen zal slechts de rijksgoedkeuring worden verleend, nadat plaatsing op de urgentielijst is geschied of nadat de minister een urgentieverklaring heeft gegeven. Ten aanzien van de bijzondere scholen Is het bovendien nog noodzakelijk, dat een verklaring wordt overgelegd waaruit blijkt, dat het gemeentebestuur instemt met de urgentie van de bouw of de verbouwing van de school en voorts dat het financie ringsplan daarvoor in orde is. 1 De torpedojager ..Evertsen", die van Juni 1950 tot April van dit jaar actief aan de oorlogshandelingen in Korea heeft deel genomenis Zaterdag in Den Helder terug gekeerd. Een grote menigte belangstellenden en familieleden van de opvarenden stond aan het havenhoofd toen de oorlogsbodem binnenvoer. De prijzenoorlog tussen de warenhuizen te New York, die Woensdag begonnen is, duurt nog steeds voort. Enkele magazijnen toonden neiging zich uit de strijd terug te trekken, doch de grote tegenstanders, waaronder „Macy's", het grootste waren huis ter wereld, bleven Zaterdag hun prijzen verlagen. De prijsverlagingen wa ren echter niet zo groot als Donderdag. Eversharp heeft de levering van pennen en potloden aan „Macy's" stopgezet, daar dit warenhuis zich niet aan zijn overeen komsten zou hebben gehouden. Ook andere leveranciers hebben gedreigd hun leveran ties te zullen staken. Er gaan thans ge ruchten, dat om deze reden en ook wegens het feit, dat de voorraden van sommige artikelen bij de warenhuizen uitgeput ge raken, binnenkort een „wapenstilstand" zal worden gesloten. Inmiddels zijn ook kleinere winkelbe drijven tot prijsverlagingen overgegaan. Ook in Memphis (Tennessee) hebben enige warenhuizen in de uitspraak van het Amerikaanse opperste gerechtshof, dat de détailhandelsprijzen, vastgesteld door de fabrikanten niet bindend zijn voor de détail listen, die geen overeenkomsten dienaan gaande hebben getekend, aanleiding gezien scherpe prijsverlagingen toe te passen. Tijdens de tweede dag van zijn getuige nis voor de verenigde Senaats-commissies heeft de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, verklaard dat de Verenigde Staten er niet in geslaagd zün hun bondgenoten te brengen tot het toepassen van algehele economische sanc ties tegen Peking-China. „Het uitvoeren van een zeeblokkade tegen het Chinese vasteland zou dus, zo zeide Acheson, zeker op tegenwerking der bondgenoten stuiten en is dientengevolge niet mogelijk". Acheson achtte het mogelijk dat commu nistisch China een aanval zou ondernemen op Formosa, ondanks het feit dat de Ame rikaanse zevende vloot daar aanwezig is. Hij noemde dat de reden waarom het mi nisterie van Buitenlandse Zaken de natio nalistische troepen van Tsjang Kai Tsjek niet wenste te gebruiken op Korea. „Wij moeten er op toezien lat het eiland niet in vijandelijke handen valt en moeten militaire kracht gebruiken om deze plicht na te komen", aldus Acheson. Acheson zei verder dat Amerika mis schien bereid zou zijn tot een staking van het vuren aan de 38e Breedtegraad als „een werkelijke regeling" van de Koreaanse oorlog tot stand zou kunnen komen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken zou niet bereid zijn als toelating van China tot de UNO of bespreking van de toekomst van Formosa tot de vredesvoorwaarden zouden behoren. De regeling in Korea zou een vervulling rr van de militaire doeleinden moeten bete kenen, dat wil zeggen, dat er redelijke zekerheid zou moeten bestaan dat de aan vallen niet zouden worden hervat. Zowel de Chinese als de verbonden troepen zou den dan geleidelijk uit Korea moeten wor den teruggetrokken. „Zodra de Chinezen overtuigd zijn", aldus Acheson, „dat zij de UNO-troepen niet kunnen verslaan, is er een mogelijkheid om tot een stabiele toe stand te komen". Acheson verklaarde niets te weten van berichten uit Londen, dat Engeland andere regeringen had benaderd met een plan voor onderhandelingen over wapenstilstand in Korea. Over Hongkong sprekende zei Acheson, dat het belangrijk is deze Britse kroon kolonie uit handen van de communisten te houden. „Ik denk, dat het verlies van Hong kong een nadelige invloed zou hebben op de belangen van de UNO en van de Ver enigde Staten in het Verre Oosten. De autoriteiten van Hongkong hebben strenge maatregelen genomen met het oog op de handel met China en we hopen dat te zijner tijd deze maatregelen nog strenger kunnen worden", aldus Acheson. Acheson verklaarde tegenstander te zijn van het afsnijden van alle handel tussen Hongkong en het Chinese vasteland. „Het eiland is voor zijn voedsel, water en andere benodigdheden van handel met China af hankelijk". Nieuw Engels initiatief WASHINGTON (Reuter). Naar uit Washington wordt vernomen heeft de Britse ambassade aldaar opdracht gekre gen van de Engelse minister van Buiten landse Zaken, Morrison, de mogelijkheid te onderzoeken, of met de andere bondgeno ten in de Koreaanse oorlog gezocht kan worden naar een oplossing. In diplomatieke kringen gelooft men, dat een dergelijk onderzoek zou worden ge voerd in de wekelijkse bijeenkomsten op het ministerie van Buitenlandse Zaken van vertegenwoordigers der veertien landen, die strijdkrachten voor Korea hebben ge leverd. Zaterdag is in Londen officieel bekend gemaakt, dat Engeland het initiatief heeft genomen voor besprekingen met andere belanghebbende mogendheden over even tuele nieuwe stappen om de Koreaanse oorlog door onderhandelingen met China te beëindigen. In Londen verluidt, dat in het licht van de militaire ontwikkeling in Korea de reeds bestaande besprekingen onlangs zijn uitge breid. Het bericht van Zaterdag zegt, dat de onderhandelingen zouden bestaan uit: een herziene verklaring van de politieke doelstellingen van de UNO in Korea en een benadering van China om een wapenstil stand, gevolgd door een vredesconferentie, te bereiken. Hevige gevechten bij Hwatsjon De verbondenen blijven in Noord-Korea, onder dekking van bombardementen uit de lucht en door de artillerie, langzaam vor deren. De Noordelijken leveren rondom Hwatsjon, Janggoe en Indje hardnekkige vertragingsgevechten. In het Westelijke gedeelte van de centrale frontsector heeft de krachtdadige beschieting door de geal lieerden merkbaar uitwerking gehad. De tegenstand is hier, elf kilometer ten Noor den van de 38ste Breedtegraad in de om geving van Jongtsjon en ten Noord-Oosten van Jongpjong, veel minder geworden. Ten Noorden van de Imdjin ondervon den de verbondenen hevig vuur van lichte vuurwapens en mortieren. Rondom Ko- rangpori, ten Zuiden van de rivier, is Za terdag de gehele dag gevochten. Bij het invallen van de duisternis trokken de ver bondenen terug. De geallieerden zijn er in geslaagd het door hen over de Hantan gevestigde brug genhoofd te consolideren en uit te breiden. Na versterkingen te hebben ontvangen vielen de Chinezen Zaterdag ten Noorden en ten Noord-Oosten,van Jonggong en ten Westen van Hwatsjon aan. In dit door dalen doorsneden heuvelachtige gebied is tot laat in de nacht van Zaterdag op Zon dag doorgevochten. De Chinese aanvallen werden afgeslagen en het achtste Ameri kaanse leger nam, gesteund door artillerie, mortieren, gevechtswagens en vliegtuigen, het initiatief. Het wist, onder krachtige tegenstand, geleidelijk te vorderen. Gemeld wordt dat grote Chinese ver- Fliegende Blatter: Mensenkennis verwerft men niet door te trachten de mensen te be oordelen, maar door te pogen hen te begrijpen. sterkingen zich in de richting van Hwats jon begeven. Zij zijn afkomstig uit het ge bied ten Noorden van Indje. De Chinezen houden stand op de heuvels en bergruggen ten Noorden van Hwatsjon. De woordvoer der van het achtste Amerikaanse leger, die dit laatste meedeelde, voegde er aan toe dat de verwachting heerst dat de he vige gevechten in dit gebied zullen aan houden. Geen „front" meer Het woord „front" zal op grond van nieuwe censuurbepalingen, die Zaterdag door het achtste leger zijn bekend ge maakt, niet meer in de legerberiehten voorkomen. De commandant van het acht ste leger Van Fleet heeft op een perscon ferentie meegedeeld, dat een strenge cen suur nodig was wegens de „nieuwe fase waarin men was gekomen". De correspon denten moeten voortaan van „gebied" spreken in plaats van „front". De natio naliteit van de geallieerde troepen mag niet meer worden aangegeven. Er moet van UNO-troepen worden gespx'oken. Kleine plaatsen die door de verbondenen worden bezet mogen niet worden genoemd. De autoriteiten, die met de censuur zijn belast, wilden zich niet uitlaten over de reden van de nieuwe bepalingen. Regering heeft financiële bezwaren De regering is van mening, dat gezien de huidige benarde financiële omstandig heden welke tot een uiterste beperking ten aanzien van de investeringen door het rijk nopen, tot het vergroten van de buiten haven te Scheveningen niet kan en mag worden besloten. Dit heeft de minister van Verkeer en Waterstaat aan B. en W. van Den Haag medegedeeld. De regering is er zich van bewust, dat aan de haven van Scheveningen in haar huidige vorm enige gebreken kleven, die het veilige gebruik van deze haven bij ruw weer bemoeilijken. Met name is de uitmon ding van de buitenhaven in het gebied der bewegelijke banken een niet te onderschat ten handicap. Bij de afweging van deze bezwaren mag echter niet uit het oog wor den verloren, dat door de schipperij over het algemeen veel te weinig rekening wordt gehouden met de werkelijke situatie bij de haveningang en dat men, veelal tegen beter weten in, tracht binnen te lopen onder omstandigheden, die dit feitelijk niet veroorloven. Wat de sterkte van de vissersvloot be treft verwacht de regering niet dat het aantal schepen in de toekomst in beteke nende mate zal toenemen. Het Scheveningse loggerbedrijf zal grote moderne trawlers niet gaan gebruiken, omdat de marktverhoudingen voor verse vis te Scheveningen aan dergelijke sche pen geen voldoende bestaansmogelijkheden bieden. De situatie is thans zo dat indien de ex port-mogelijkheden voor gezouten haring in de eerstkomende jaren niet verbeteren, de vrees niet ongegrond is, dat de huidige loggervloot te groot zal blijken te zijn. De regering is van mening, dat aange zien op korte afstand van Scheveningen, namelijk te Hoek van Holland en te IJmui- den uitwijkhavens beschikbaar zijn waar de schepen in noodgevallen kunnen binnen vallen, men genoegen zal moeten nemen met de omstandigheid, dat men in Scheve ningen slechts kan beschikken over een tij- haven, welke alleen tijdens hoog water of kort vóór of kort na hoog water te beva ren is. ATHENE, 2 Juni (Reuter). De Ameri kaanse ambassadeur in Griekenland, John Peurifoy, heeft de Griekse premier Veni- zelos meegedeeld, dat de Amerikaanse re gering ernstig bezorgd is over de toestand in Griekenland. De ambassadeur heeft ook een bezoek gebracht aan Koning Paul en aan de Britse ambassadeur. Hij heeft de Koning de mening van de Amerikaanse mi nisteries van Buitenlandse Zaken en Defen sie uiteengezet over de gevolgen van het aftreden van veldmaarschalk Papagos als opperbevelhebber van de Griekse strijd krachten. Deze gevolgen, zo wordt te Athene ver klaard, zijn van bijzonder belang daar zij kwesties raken die rechtstreeks in verband staan met de politieke en militaire doel einden van Amerika in het Midden-Oosten. De Griekse permanente onderminister voor buitenlandse zaken, John Politis, heeft in Athene verklaard, dat er hoegenaamd geen verband bestaat tussen het aftreden van Papagos en de besprekingen tussen Griekenland en Turkije over de defensie, die op het ogenblik worden gevoerd. De Amerikaanse ambassadeur Peurifoy zeide bij zijn aankomst in Athene: „Mijn regering en ik persoonlijk hebben al het mogelijke voor Griekenland gedaan, daar wij er zeer in het bijzonder belang in stel len. Het is betreurenswaardig dat de man nen, die een zware verantwoordelijkheid dragen, telkens weer moeilijkheden weten te scheppen zonder zich om de belangen van het bewonderenswaardige Griekse volk te bekommeren. Mijn regering is zeer bezorgd". De storing, die Zaterdag en Zondag in de Oostelijke helft van het land op enkele plaatsen onweer brachtlag hedenmorgen in de buurt van Berlijn. Boven de Britse Eilanden en de Noordzee ligt een rug van hoge luchtdruk die meer en meer invloed op het weer in ons land krijgt. De situatie in de hogere luchtlagen is zodanig, dat de depressies, die zich op de Oceaan bevinden, moeilijk vaar onze omgeving kunnen doordringen. Het is dan ook te verwachten dat het weer de komende dagen rustig en van tijd tot tijd vrij zonnig zal zijn. De neer slag kansen zijn daarbij klein. ;^xcoocc<:oo;*«<»ccococcoo^>xx>rccccccccccoccoc>coc COX* WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: In het Oosten van het land nu en dan veel bewolking met een kleine kans op onweer, elders droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. 5 Juni Zon op 4.24 uur, onder 20.53 uur. Maan op 4.08 uur, onder 22.29 uur. Hoog en laag water in IJmuiden: Maandag 4 Juni Hoog water: 3.25 en 15.50 uur. Laag water: 11.26 en 23.46 uur. Dinsdag 5 Jnni Hoog \vater: 4.03 en 12.05 uur. Laag water: 16.27 uur. OONBEWOLKT ©LICHT BEW. ©HALE BEW ZWAAR BEW GEHEEL BEW MIST SNEEUW,. REGEN MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN Hi ONWEER ?.?T£MPERATUUR JOOS ISOBAAR BELANGRIJK NEERSLAC- GEBIED •CENTRA H MOGE DRUK L LAGE DRUK SGHEIDlNGSLIJM-PRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHALENDE HERKOMST MiSTAND VAN DIT TEKEN GEEFT OE WINDRICHTING AAN- !ED|BE HELE DWASSSTR'EER'?S EEN WlND- ^^F-MgT£o-C£.'B-S'ÉCONrg'..- t-

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1