.VAN BREEMENzCo PANDA EN DE GEHEIMZINNIGE KLUIZENAAR De arbeidsmarkt in Haarlem en omgeving De radio geeft Dinsdag Drinkwatervoorziening en bodemvervuiling problemen die nog steeds de aandacht vragen Wereldnieuws Algemeen wordt gevraagd om vakbekwame arbeiders Regiment „Betuwe gaat Haarlem verlaten OP HET PLATTELAND Technisch - hygiënische maatregelen ten plattelande noodzakelijk Paus Pius X-herdenking te Nijmegen Koempoelan van de N.P.V. Drenkeling gered Huis uitgebrand in Amsterdams binnenstad Moeilijkheden in de confectie-industrie Troepenschip „Fairsea" morgen in Rotterdam Agenda voor Haarlem MAANDAG 4 JUNI 1951 ADVERTENTIE O Een maand geleden hadden wij een on derhoud met de heer A. P. M. Hiel, de directeur van het Gewestelijk Arbeids- bui-eau in Haarlem, die juist dezer dagen zijn functie heeft neergelegd, over de stand van zaken op de arbeidsmarkt in Haarlem en omgeving. Hij noemde de ontwikkeling over 1950 niet onbevredigend en had reden om te veronderstellen dat 1951 eerder een vermindering dan een vermeerdering van het aantal werklozen in dit deel van Ken- nemerland zal brengen. In het thans in druk verschenen jaar verslag van het Gewestelijk Arbeidsbureau over 1950 wordt over de personeelsvoorzie ning in het bedrijfsleven gezegd: Duidelijk viel ook in 1950 bij het be drijfsleven het verlangen te bespeuren, het peil van het personeel te verhogen. Minder goede en oudere arbeidskrachten werden ontslagen en betere, jongere krachten aan genomen. Al was deze gedragslijn betreu renswaardig voor degenen die er door wer den getroffen, er was ook een categorie die er van profiteerde, namelijk die der gede mobiliseerde militairen. Deze groep die terecht de bijzondere belangstelling ge niet van vrijwel de gehele bevolking, kon in het verslagjaar in het algemeen op snelle en bevredigende wijze aan een werkkring worden geholpen. Minder vlot was het ver loop van de inschakeling in het arbeids proces van andere uit Indonesië gerepa trieerde groepen. De Nederlandei's onder de gerepatrieerden zoeken meestal een werkkring in de intellectuele en admi nistratieve beroepen, waarin het aanbod toch reeds de vraag overtreft. Een handi cap is bovendien dat zij vrijwel allen de middelbare leeftijd hebben bereikt of over schreden, terwijl de voorkeur van het be drijfsleven in Nederland nog steeds zeer sterk ook wanneer daarvoor eigenlijk geen reden bestaat uitgaat naar jeug digen. Verschillende bedrijven ondervonden moeilijkheden bij het aantrekken van ge schoold personeel uit. andere plaatsen, door dat geen woning in de plaats van vestiging van het bedrijf, of in een naburige ge meente ter beschikking kon worden gesteld. Ofschoon in het algemeen bij de gemeente besturen meer begrip voor dit probleem kon worden geconstateerd, dient toch te wor den aangedrongen op een nog vlottere medewerking in het toewijzen van wonin gen aan industriële bedrijven, die gespecia liseerde krachten uit andere delen van het land willen aantrekken. Uitbreiding van bestaande bedrijven en succesvolle vesti ging van nieuwe industrieën kan anders in het algemeen niet plaats vinden. Verder worden in het verslag de voor naamste bedrijven aan een nadere beschou wing onderworpen. Grafische industrie Het tekort aan bekwaam, geschoold per soneel deed zich in vrijwel alle onderne mingen in deze bedrijfstak gevoelen. Het bedrijf was gedurende het gehele jaar uit stekend van opdrachten voorzien en in de meeste zaken bestond de neiging de capa citeit verder uit te breiden. In de laatste maanden van het jaar trad echter een lichte reactie in door een verslechtering van de papierpositie. Zowel de papierschaarste als de sterk oplopende prijzen deden de on dernemers een enigszins aarzelende en af wachtende houding aannemen. Bouwnijverheid In het eerste halfjaar van 1950 moest de werkgelegenheid van de bouwvakarbeiders in het gewest slecht genoemd worden. Tot in Mei waren timmerlieden en metselaars werkloos. Een ongekend verschijnsel sinds het einde van de oorlog. Daarna mam de bedrijvigheid vrij snel toe, zodat van Juni af vrijwel alle bouwvakarbeiders konden worden tewerkgesteld. Deze gunstige be drijvigheid handhaafde zich tot aan het einde van het jaar. Ook in 1950 was de werkgelegenheid voor de schilders weinig bevx-edigend. Wel- is waar waren tijdens de zomei'maanden allen aan het werk, maar de winterwerk loosheid was opnieuw schrikbarend groot. Bovendien moet worden vastgesteld, dat de gemiddelde werkperiode steeds korter en de werkloosheidsperiode steeds langer HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. '8.15 Symphonette-orkest. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kleutex's. 10.15 Platen. 10.40 School radio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsorkest. 14.00 Populaire muziek. 14.53 Platen. 15.00 Piapo. 15.30 Ben je zestig?. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Filmmuziek. 18.00 Voor de jeugd. 18.15 Sport. 19.25 Dit is leven. 18.30 RVU. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Hier is Europa. 19.52 Politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Philharmonisch orkest. 21.40 Sport. 21.50 Viool 22.15 Orgel. 22.35 Ge sprek met zijn zoon. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.45 Orgel. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 10.40 Voor de vrouw. 10.45 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 R.V.U. 11.30 Voor zieken. 12.00 Concert. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano en orgel. 12.55 Sport. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen, 13.20 Financieel weekoverzicht. 13.30 Politiekapel. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Opera. 15.35 Onze Ameri kaanse Buren. 16.05 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kinderkoor. 17.20 Dansmuziek. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Theaterorkest. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Discogram. 19.40 Koninkrijk en Zeemacht. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Promenade-orkest. 21.15 De Antwoord man. 21.30 Gevarieerd programma. 21.50 Pla ten. 22.00 Goede moed. 22.15 Viool en piano. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Concert. 1.3.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Schoolradio. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Con cert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Studentenleven. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24l.OO Plaetn. wordt. De actie tot het laten verrichten van binnen-schilderwerk in de winter heeft weinig resultaat opgeleverd. De bedi-ijvigheid in de meubelindustrie was, evenals die in de glasverwerkende in dustrie, redelijk goed te noemen. De glas- in-lood bedrijven en de fabrieken waar luxe meubelen worden vervaardigd, gingen echter geleidelijk de invloed van de afne mende koopkracht ondervinden. Metaalnijverheid De werkgelegenheid in de metaal industrie was gedurende het grootste ge deelte van het jaar aanzienlijk minder gunstig dan in de eerste na-oorlogse jaren. Vrijwel alle bedrijven in deze sector gin gen hoge eisen stellen aan de qualiteit van het personeel en mindergoede ki'achten werden ontslagen. Oudere en minder be kwame arbeidski'achten, die eenmaal zon der werk waren gekomen konden in het al gemeen heel moeilijk weer worden ge plaatst. In de laatste maanden van het jaar tx-ad echter, eerst aarzelend, doch daarna steeds duidelijker een verbetering in, zo zelfs dat aan het einde van het jaar de wei-kgelegen- heid iets beter was dan in Januari. Grote behoefte bestaat thans weer aan wei'kelijk bekwame krachten in vei'schil- lende beroepen, zoals aan plaatwerkers, machinebankwerkers, constructiebankwer kers, draaiers, loodgieters en automonteurs. Aangezien van goed geschoolde arbeids krachten vrijwel geen aanbod bestaat, gaan sommige bedi'ijven, zij het schoorvoetend, ook over tot het in dienst nemen van min der bekwame krachten. Ofschoon het na tuurlijk volkomen begrijpelijk is, dat de voorkeur wordt gegeven aan geschoolde vaklieden boven minder goede krachten, bestaat toch de indruk dat de bedrijven minder dan mogelijk is gebruik maken van geoefenden. Speciaal bij bazen, werkmees ters en bedrijfsleiders bestaat nog tè sterk de ovei'tuiging, dat alleen volslagen vak- „Ypenburg" bezet de Koudenhornkazerne Het regiment lichte luchtdoelartillerie „Betuwe", dat op het ogenblik in de Kou denhornkazerne te Haarlem gelegerd is, zal op Donderdag 14 Juni overgeplaatst wor den. Het officiële afscheid van „Betuwe" zal gepaard gaan met een gemotoriseerde pa rade voor militaire en burgerlijke autori teiten op de Dreef, waarna een mars door de stad gemaakt zal woi'den. De Konink lijke militaire ka-pel, onder leiding van kapitein Rocus van Ypei'en, zal deze plech tigheid muzikaal opluisteren. Het ligt in de bedoeling om de mannen van „Betuwe" in een kamp te Laren onder te brengen. Voorlopig zullen zij echter in Naai'den en Bussum gestationneerd worden, daar het kamp in Laren nog niet geheel is ingericht. In de Koudenhornkazerne zal het regiment „Ypenburg", zware luchtdoelartillerie, wor den ondergebracht. arbeidei's nuttig bruikbaar te maken zijn. Vermoedelijk steunt deze overtuiging meer op een op overlevering berustende voor-in- genomenheid, dan op een objectief onder zoek van de feiten. In verschillende geval len, waai'in, térwille van vex'snelde afleve ring van orders, moest worden ovei'gegaan tot inschakeling van weinig geschoolde ar beidskrachten, bleek reeds dat ook met hen gunstige resultaten bereikt kunnen woi'den, mits zij op de goede plaats worden tewerk gesteld en bij de indeling van de productie met hun capaciteiten en mogelijkheden wordt rekening gehouden. Zegeni'ijk zou het zijn, indien in het komende jaar aan dit punt speciaal door dii'ecties en bedrijfs leiders meer aandacht werd besteed. Waar devolle arbeidskx-achten, wier enig gebrek een betrekkelijk geringe vakbekwaamheid is, staan nog vrij veel als werkzoekende op het arbeidsbureau ingeschi'even. Het is nog niet zo heel lang geleden dat de aandacht van dokiGren hoofd zakelijk was gericht op genezing. De ziekte werd daarnaast slechts als een feit gezien. Tegen het einde van de negentieiide eeuw ging men echter meer belangstelling aan de dag leggen voor het voorkomen van ziekten en allengs werd die belangstelling voor preventie groter. Het Nederlands Con- gx-es voor Openbare Gezondheidsrege- ling, dat in 1896 werd opgericht en ook wel het „Nederlandse Gezondheids- parlement" wordt genoemd, beweegt zich op dit tei-rein. Eens in de twee jaar komen de leden op een landelijk congres bijeen; dit jaar heeft men volstaan met een algemene ledenver gadering, die Zaterdag 2 Juni in het Insti tuut voor Praeventieve Geneeskunde te Leiden is gehouden. Er werd onder meer besloten om in Juni 1952 het tweejaai'lijkse congi-es in Breda te doen plaats hebben. De oud-voorzitter van het congres, dr. L. Kersbergen, werd benoemd tot ei'elid. De bijeenkomst werd onder meer bijgewoond door de staatssecretaris voor de Volksge zondheid, dr. P. Muntendam, generaal- majoor A. Wilkens, inspecteur van de Ge neeskundige Dienst van de Koninklijke Landmacht en tal van hoogleraren. De voorzitter, px'of. ir. W. F. J. M. Krul, leidde het wetenschappelijke gedeelte van de vergadering in met een korte causerie, waarin hij een beknopt overzicht gaf van de ontwikkeling in de gezondheidszorg. Prof. Krul merkte onder meer op dat alle krachten ingespannen dienden te worden om de bedreiging van de Westerse beschaving af te wenden. „Ons streven is er op gericht alle gemeente-besturen lid te doen zijn van ons congres, teneinde de grondslag daarvan breder te maken". De heer H. F. Louwe Kooymans, phar- maceutisch inspecteur van de Volksgezond heid, sprak vervolgens over „Hygiëne van water, bodem en lucht ten plattelande". Drinkwatervoorziening Ongeveer honder jaar geleden was het met de drinkwatei-vooi'ziening in ons land nog niet bijster rooskleurig gesteld. Het drinkwater haalde men uit grachten, kana len en rivieren, met als gevolg dat het uit breken van epidemieën niet tot de zeld zaamheden behoorde. Rond 1900 kreeg Amsterdam, als eerste Nederlandse Ge meente, zijn waterleiding. Korte tijd later waren honderd Nederlandse steden op een waterleidingnet aangesloten. In 1910 kwam het platteland pas aan de beui't. Volgens cijfers uit 1947 zijn 80 procent van de Ne derlandse huizen op de waterleiding aan gesloten; het is de bedoeling dit percentage tot tenminste 92 op te voeren. Er zijn provincies waar de drinkwater voorziening nog wel een en ander te wen sen overlaat. In Geldei'land bijvoorbeeld zijn nog slechts 44,1 procent van de huizen aangesloten en ook in de provincies Di'ente en Friesland hapei't nog wel wat. De wo ningen die erg verspreid liggen, zullen vermoedelijk wel nooit de weelde van een waterleiding lei-en kennen. Het percentage van 92 is overigens wel te bereiken: als de materialen er komen, dan komen de aan sluitingen er ook. In exploitatiegebieden waar de aanslui tingen onrendabel zijn, zullen provincie en gemeente moeten bijspringen. Er waren reeds plannen om het waterleidingnet uit te breiden, maar de oorlog gooide roet in het eten. Thans zijn de gezichtspunten iets gunstiger: het is alleen maar de vraag of de financiële toestand van 's Rijks kas een verdere uitbreiding mogelijk maakt. Welputten en pompen 1 Op het platteland is het met de drink watervoorziening op vele plaatsen droevig gesteld. Men heeft er, meestal slechts de be schikking over welputten en pompen, waarvan het water dikwijls voor coii- sumptie niet te gébruiken is en een ernstig gevaar voor de volksgezondheid oplevert. Het komt niet zelden voor dat het water ten gevolge van bodemvervuiling of ver menging met afvalstoffen volkomen on bruikbaar is. De heer Louwe Kooymans illustreerde zijn betoog met enige sprekende voorbeel- den: in een paatsje op de Betuwe zijn de ongeveer 1000 inwoners aangewezen op het water van een uit 1732 daterende pomp. Dit water is in ernstige mate vervuild. Voorts nemen plattelandsbewoners nog wel eens genoegen met het water uit sloten en rivieren. Met alle gevolgen van dien ove rigens. Bodemvervuiling Huis- en straatvuil en allerlei afvallen, worden op het platteland dikwijls in rivie ren of kanalen of op het erf achter de wo ning gesmeten. Het behoeft nauwelijks enig betoog dat dit aanleiding geeft tot bodem vervuiling. Beerputten dragen hierin na tuurlijk ook het een en ander bij. Verder zijn vai'kensstallen, kippenhokken en mestvaalteix oorzaken van dit euvel. Aan sluiting op de waterleiding en de riolei'ing zou de oplossing kunnen brengen. Over hygiëne van de lucht heeft men in de dorpen minder te klagen dan in de ste den: geen rook en geen roet van in dustrieën. De heer Louwe Kooymans merkte hierbij op dat een ï-eeks planologi sche maati'egelen er toe zouden kunnen bij dragen dat de luchtvervuiling geen ernsti ger vormen gaat aannemen. Wanneer men aandacht besteedt aan de ligging van fa brieken, wordt daarmee uitei-aard bereikt dat het gevaar voor luchtvervuiling gere duceerd wordt. De heer Louwe Kooymans kwam aan het slot van zijn belangwekkende causerie tot de conclusie dat technisch-hygiënische voorzieningen, vooral op het platteland, noodzakelijk zijn. De totstandkoming van deze voorzieningen vindt op economisch terrein echter belemmeringen. Generaal Albert Orsborn naar Nederland De Leider van het Leger des Ileils, ge neraal Orsboi-n, wordt dezer dagen in Ne derland verwacht om de grote Velddag van het Leger des Heils te Baarn op Woensdag 13 Junipte leiden. Zondagavond 10 Juni zal de generaal een samenkomst leiden in het Concertgebouw te Amsteixlam. Des middags 6 uur zal een openlucht samenkomst op het Spui te Amsterdam plaats vinden, waar ook duizenden worden verwacht. Alle korpsen uit de omstreken (ook Haarlem) zullen medewei'ken, even als de padvinders en het jeugdwerk van het Leger des Heils. Na afloop van deze openlucht-samen komst vindt een unicum voor Nederland plaats. Dan zullen alle Heilsoldaten op, het Museum-plein defileren voor de generaal en vandaar in mars met alle muziekkoi'psen naar het Concei'tgebouw trekken. Ter gelegenheid van de zaligverklaring van Paus Pius X is Zondagmiddag in het Goffertstadion te Nijmegen in tegenwoor digheid van duizenden, onder wie de hoog ste geestelijke en burgerlijke autoriteiten, een plechtige herdenking gehouden. Onder leiding van Anton Sweers werd door hon derden schoolkinderen en door honderden geestelijken en burgers' vertolkt het eucha ristische massaspel van Ben Heuer, onder de titel: „Hulde aan Pius X", waarin deze kerkelijke en sociale hervormer werd ge symboliseerd als vredesapostel en rechts- hersteller. De plechtigheid werd besloten met een Lof dat gecelebreerd werd door de coad jutor van kardinaal De Jong, mgr. dr. B. Alfrink. Tijdens de jaarlijkse „Koempoelan" der leidsters en leiders van de Nederlandse padvinders op de Goudsberg bij Lunteren werd Zaterdag de nieuw-benoemde hoofd commissaris van de vereniging „De Nederlandse Padvinders" mr. J. M. Ravesloot, burgemeester van Almelo, officieel geïnstalleerd. Mr. Ravesloot legt in handen van baron Van Pallandt van Eerde, hoofdkwartierscommissaris van Algemene Zaken der N.P.V., met de linkerhand op de Nederlandse vlag de padvindersbelofte af. Installatie van nieuwe hoofdcommissaris De vereniging „De Nederlandse Padvin- dei's" heeft thans weer een hoofdcommis saris. Voor de vierde maal na de bevrijding waren vele leidsters en leiders dit week end naar de Goudsberg bij Lunteren ge trokken, om daar de jaai-lijkse koempoe lan mede te maken. De bijeenkomst kreeg bijzondere -betekenis door de- officiële fair stallatie van de pas benoemde hoofdcom missaris', mr. J. M.- Ravesloot, burgemeester van Almelo. Ds. S. Kranenburg, waarnemend secre- taris van de N.P.V. leidde de installatie met een korte toespraak in. Vervolgens legde mr. Ravesloot in handen van Ph. baron van Pallandt van Eei'de, hoofdkwartiei-s- commissaris voor Algemene Zaken van de N.P.V. de padvindersbelofte af. Met deze installatie was tevens deze leidersbijeen komst geopend. Hopman M. J. Hai'tgering uit Groningen hield een inleiding over „Het ontstaan van de jeugdbeweging", welke daarna aan elf raadsvuren" werd bespi'oken. Zondagochtend werden na de kerkdien sten wedstrijden gehouden. Tegen het mid daguur speelden hoofdkwartiercommissa rissen een voetbalwedstrijd tegen districts commissarissen, welke laatsten de „oudjes" met 20 versloegen. Des middags volgde er een spel, waaraan allen- deelnamen. Twee leiders, een herto gelijk paar uit de middeleeuwen voorstel lend, deed te paard zijn intrede op het kampeei-terrein, daarbij vergezeld door vertegenwoordigers van vele gilden, die zich dusdanig hadden toegetakeld, dat het ge heel het karakter van een verkleedpartij had aangenomen. De nieuwe hoofdcommissai'is heeft de koempoelan met een toespraak gesloten. Hij deed een krachtige oproep tot eendracht. Eendracht is alleen mogelijk door open begrip voor de belangen en inzichten van anderen. Critiek is natuurlijk mogelijk, doch dan alleen opbouwende. Laten we de grote lijn in het oog houden bij de be paling van onze houding en het uiten van onze gedachten, aldus mr. Ravesloot. Jac. P. Thijsse Montessori-Lyceum Aan het Jac. P. Thijsse Montessori-Ly ceum zijn geslaagd voor het eindexamen Gymnasium, diploma A: de heer A. G. Escher; mejuffrouw U. den Tex. Voor diploma B: de heer A. M. W. Burdet; de dames: A. Esselaar; A. M. E. Holt; J. H. de Jongh. Afgewezen: 1 candidaat. Bloemendaalse Reddings brigade helpt voor het eerst in dit seizoen Dat het zeewater nog behoorlijk koud is en niet geschikt voor onei'varen zwem mers, ondervonden twee vrienden uit Haar lem, die Zondagmiddag aan het Bloemen daalse strand naar het wrak op de 2e bank wilden zwemmen. Een van hen, de,20-jarige H. A. H., kreeg kramp in de bénen en wist ternauwernood de mast van hét wrak te bereiken. De roeiers van de reddingsflotteur' „Evaneha", die juist naar het strand waren teruggekeerd om een defect geraakte riem te vervangen, meldden het voorval aan hun commandant, die terstond opdracht gaf met een reserveriem opnieuw uit te varen. Waar de mogelijkheid niet was uitgeslo ten, dat de flotteur op het wrak zou stoten, werd bovendien aan 3 andere brigadeleden opdracht gegeven zich te vooi'zien van reddingstuigjes en luchtvesten om zwem mend hulp te brengen. Juist toen de drenkeling, vei'kleumd door de koude Noordenwind en ziek van ellende futloos uit de mast gleed, had een van de redders hem reeds bereikt. Hij bracht hem naar de flotteur en toen die aan het strand kwam werd hij per brancard naar de hulp post gebracht. Aldaar nam de EHBO-afde- ling van de brigade de taak over en knapte de jongeman weer zover op, dat hij de zelfde middag nog naar huis kon terug- kei'en. Tijdens deze eerste redding van dit sei zoen bleek wel, dat het nieuwe strandge- bouw volkomen aan de gestelde verwach tingen voldeed. Een drie verdiepingen hoog oud huis in de Muiderstraat te Amsterdam brandde Zaterdagmiddag geheel uit. Gelijkvloers was een handel in metaalwaren gevestigd, waarvan de eigenaar bezig was met een benzinebrander. Hij stootte een fles met benzine om. De benzinelamp vatte onmid dellijk vlam en het vuur baande zich via het open trapgat een weg naar de boven verdiepingen. De eigenaar vluchtte naar de eerste etage, vanwaar hij met de 38- jarige bewoonster en haar vijfjarig zoontje uit een raam sprong en behouden op straat belandde. Binnen een half uur had de brandweer het vuur bedwongen. Het huis was toen echter uitgebrand. c 27. Dat was nu toch een vreemd geval! Panda had zélf duidelijk iedereen zien slapen en nu wilden ze hem vertellen dat hij degene was geweest die gedroomd had! Hij liet het er natuurlijk niet bij zit ten, maar snelde naar buiten, waar hij twee vlijtige tuinlieden vond die het grasveld maaiden. „Zeg," riep hij deze werkers toe „vertel eens even jullie sliepen toch toen ik hier aankwam? Jullie waren toch zo-maar in slaap gevallen, net als ieder een?" „Wat zeggu?", riepen de tuinlieden uit één mond. „Meneer beledigt ons! Wij zijn eerlijke tuinlieden! Wij slapen nooit in werkuren! Dat zouden we niet willen! Daar worden we niet voor betaald! Wij slapen nóóit tijdens het werk! Wij hebben onze trots! Meneer zal het gedroomd heb ben. „Maar dat kan niet.het lijkt wel een complot!", riep Panda wanhopig. Toen had hij plotseling een ingeving en zei: „Maar Zever Zwilbikher was wakker! Die was bij me! Zever Zwilbikker is mijn getuige waar is hij?" „Als u misschien de rentmeester bedoelt," zeiden de tuin lieden, „dan spijt het ons, maar die is naar de stad voor zaken en die komt voorlopig niet terug." „O", zei Panda, en hij ging zitten en steunde zijn hoofd in zijn handen. „O", mompelde hij. „Dat was mijn enige getuige.... en nu weet ik het echt niet meer. Misschien heb ik het wérkelijk wel allemaal gedroomd:het wds öok te gek om waar te zijn.Maar dat zullen we nog wel eens zien! Drie. Boven Long Island (V.S.) zijn drie Amerikaanse legervliegtuigen in bot sing gekomen. Twee er van stortten brandend neer. Twee personen kwamen om het leven. Het derde vliegtuig kon doorvliegen en landde later veilig, Zeg het met bollen. De 32-jarige Johannes Marijt uit Vooi'hout, werkzaam bij een bloembollenfirma, had drie jaar gele den zijn naam en adres in een doos met bloembollen, die naar Engeland uitgevoerd zou worden, gedaan. De 30- jarige Georgina Brown in Park Estate (Northumberland) werkte bij de ont vangende firma en vond het kaartje, 9 Juni zullen Johannes en Georgina in het huwelijk treden. Paniek. Zondagavond is brand uitgebro ken tijdens een ontspanningsbijeen komst in een zijdefabriek te Hikone (Japan), 100 kilometer ten Noord- Oosten van Osaka. Drie-en-twintig ar beidsters kwamen om het leven en meer dan twintig werden gewond. Het vuur ontstond doordat een film vlam vatte, De meeste slachtoffers vielen door de ontstane paniek. Stille tocht. Margaret Truman, de 27- jarige dochter van de Amerikaanse pre sident, is Zaterdag per schip in Enge land aangekomen, waar zij negen dagen zal blijven. Daarna bezoekt zij Neder land, België, Luxembui'g, Frankrijk en Italië. De gehele reis duurt zes weken, Om haar stem rust te geven, zal zij nergens zingen. Hachelyk. In een Zondag op het eiland Jeu uitgegeven bekendmaking is mede gedeeld dat plotseling een verergering is ingetreden in de toestand van de 95? jarige voormalige maarschalk van het Franse legei', Philippe Pétain. In het slot der bekendmaking wordt gezegd, dat Pétains lichamelijke gesteldheid „zeer hachelijk" is. Eerste ronde. Het lijkt er op dat India de eerste slag van de strijd tegen de hon gersnood heeft gewonnen. Het heeft overeenkomsten met elf landen geslo ten waardoor het tot eind Augustus verzekerd is van een gestadige voor ziening met granen. De tweede ronde begint in September. Op dat tijdstip zal het grootste gedeelte van de door het buitenland toegezegde leveringen van levensmiddelen India hebben bereikt, Er blijven dan nog drie schrale maan den over voor de oogst kan worden binnengehaald. Heilig eiland. Meer dan zeventig van Hel goland afkomstige vissers, die Donder dag op het eiland waren teruggekeerd uit protest tegen het voortdurend ge bruik van Helgoland als oefendoel voor geallieerde bombardementsvliegtuigen en tegen de ontmanteling van de nog intact zijnde haveninstallaties, zijn Zondagavond laat in hun treilei's scheep gegaan naar het vasteland. Vanmiddag zou een delegatie van de bewoners van Helgoland een bespreking hebben met Britse en West-Duitse functionarissen teneinde toestemming te krijgen naar het eiland terug te keren vóór de lente van het volgend jaar. De Westelijke gaillieerden hadden toegezegd, „dat zij uiterlijk op dat tijdstip het eiland vrij zouden geven". Sabotage. Een groot deel van de op een na grootste opslagplaats van legergoe- deren van Canada, ruim een kilometer van het centrum van Ottawa gelegen, is door brand verwoest. De schade wordt op een millioen dollar geschat. Men acht sabotage niet uitgesloten. Bliksem. Bij Boston in Texas is een vrachtvliegtuig neergestort. Zeven in zittenden kwamen om het leven. Het toestel werd door de bliksem getroffen. Schandalig. De Zuid-Koreaanse ondermi nister van Defensie, Sjang Koem, is Zondag afgetreden, omdat hij, naar zijn eigen zeggen, verwikkeld is in de Zuid- Koreaanse regeringsschandalen. Deze schandalen zijn voornamelijk de massa terechtstelling te Kotsjang van 187 zo genaamde communisten, een verduiste ringszaak betreffende de nationale de fensie en de nederlaag van de zesde Zuid-Koreaanse divisie in April. Als gevolg van de stei'k teruggelopen afzet van confectie-artikelen hebben zich in de afgelopen weken in verschillende bedrijven moeilijkheden voorgedaan. Of schoon verwacht wordt, dat deze afzet- moeilijkheden slechts van tijdelijke aard zullen zijn, zijn verscheidene confectiebe drijven, voornamelijk in Twente en Oost- Gelderland, er toe overgegaan om korter te werken. Voor het personeel is een wacht geldregeling getroffen. Het troepenschip „Fairsea", dat een groot aantal Ambonezen met hun gezinnen naar Nederland vervoert, wordt hedenavond éoor Hoek van Holland verwacht. Morgen ochtend om 8 uur wordt in de haven van Rotterdam een begin gemaakt met de ont scheping van de passagiers. Ongeveer 1200 personen zullen Dinsdag worden ont scheept. De overigen ongeveer 600 per sonen gaan Woensdag van booi'd. Een firma uit St. Jan Steen in Zeeuws Vlaanderen zal op het Vollenhovense in dustrieterrein aan de rand van de Noord- Oostpolder, een vlasbewerkingsindustrie vestigen, welke de eerste van die aard in hei Noorden zal zijn. Men zal beginnen met een vaste staf van ongeveer 25 man, welk aantal tot ongeveer honderd zal stijgen. MAANDAG 4 JUNI Rembrandt: „Parijs bij nacht", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Schaduwen bij nacht", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het com plot van het houten paard", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een meisje van duizend weken", 18 j., 2.:30, 7 en 9.15 uur. City: „Vals geld", 18 j„ 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De dodende sti'aal"'en „Zons ondergang", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 5 JUNI Bioscopen: Middag- en avondvoorstelling^

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2