Koningin Juliana was te gast bij de ongeorganiseerde jeugd Kort en Bondig MAANDAG 4 JUNI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vrolijke bijeenkomst van clubhuiskinderen op het eiland Brienenoord Tien kinderen in pony-wagen maakten een benauwd ritje Twee ongelukken op hoek Duinlustweg-Brouwerskolkweg Cursussen van de Arbeidersge meenschap der Woodbrookers Zilveren speeltuinvereniging „Flora" recipieerde Eindexamen Toneelschool „Een partijtje poker" Een kwart der bevolking zou wel willen emigreren De „Evertsen' in Den Helder I.O.O.F. hield tweede landdag te Haarlem Alleen circulatie-instelling wordt genationaliseerd Eerste lustrum van cultureel accoord met België Ir. Blankenberg bij ongeluk om het leven gekomen Apen en vogels vonden de dood in KLM-vliegtuig Openlucht-uitvoering Kennemer Turnkring Nieowe Uitgaven Zaterdag heeft Koningin Juliana op het eiland Brienenoord in de Rotterdamse Maas een feestelijke bijeenkomst bijge woond van clubhuiskinderen uit vele plaat- jen van ons land om zich nader op de hoogte te stellen van het moeizame werk dat door velen voor de ongeorganiseerde arbeidersjeugd wordt gedaan. Dit „club huiswerk" is na de oorlog sterk uitgebreid en geschiedt sinds vijf jaar met subsidie van het rijk. De bijeenkomst was georganiseerd door alle landelijke instanties, die zich met het ciubhuiswerk bezig houden: de Stichting Clubhuizen voor Ongeorganiseerde Arbei dersjeugd, de Moderne Jeugdraad, de Ka tholieke Nationale Jongens- en Meisjes- Jeugdzorg, de Synodale Commissie Her vormde Jeugdraad en het clubhuiswerk der Gereformeerde Kerken. Ruim 500 jongens en meisjes van 14 tot 17 jaar en ongeveer 150 leiders en leidsters waren per autobus uit Zaandam, Amsterdam, Haarlem, Leiden, Den Haag, Delft, Schie dam, Rotterdam, Gouda, Utrecht, Amers foort, Arnhem, Nijmegen, Den Bosch en Breda naar het eiland Brienenoord geko men. Van drie uur af hadden de kinderen zich naar hartelust gewijd aan sport en spel, toen om vier uur de Koningin op het eiland aankwam. De Koningin, die verge eld werd door haar particuliere secreta resse, mevrouw N. Smitt-Avis, werd bij het Kralingse Veer ontvangen door mr. T. Semeijns de Vries van Doesburgh, voor- zittér van het Comité Clubhuisbuitendag, dr. A. J. Stakenburg, voorzitter van het curatorium van het internaat van Brie nenoord, waar jeugdleiders en -leidsters hun vorming krijgen voor het werk in de Op deze foto ziet men het leuke heertje Panda en maestro Floris Fiedeldum met zijn echte Stradivarius, zoals die op Woens dag 13 Juni in de speciale voorstelling door mr. Janno's Jeugdamusement, natuurlijk v\et de schurk Joris Goedbloed en vele andere hekenden van onze jonge lezers, in Bloemendaals Openluchttheater ten tonele zullen verschijnen. Zoals wij reeds eerder bekend maakten, zijn er voor de lezers van Haarlems Dagblad aan onze bureaux 1500 plaatsen beschikbaar tegen de gereduceerde prijs van 50 cent. Tien kinderen, die Zondagmorgen wel gemoed in een pony wagentje waren ge stapt om een rondrit door de stad te ma ken hebben de twee karre-ponies op hun snelst meegemaakt. De kleine dravers wa ren op hol geslagen, nadat het breken van de disselboom deze dieren aan het schrik ken had gemaakt. De grote snelheid werd door de kleine inzittenden allerminst op prijs gesteld: schreeuwend van angst hot ste het tiental over de stenen van de Me- rovingenstraat en de Arnulfstraat in de richting van het Hof van Egmond. De exploitant van het karretje zat machteloos in hun midden. Er daagde echter hulp, toen de 35-jarige metselaar A. van der Wouwen aan de ren ging meedoen en er in slaagde om een van de ponies bij de kop te vatten. Het dier zette de ren hard nekkig voort met het gevolg, dat de met selaar nog enige tijd gratis meereed, han gende om de hals van de pony. Op het Hof van Egmond werd deze last het dier te vermoeiend en tussen een bezorgde me nigte kwam de beangstigende rit tot een eind. Zaterdagmiddag reed de achttien-jarige J- K. uit Haarlem op de hoek Duinlustweg- Brouwerskolkweg te Bloemendaal in volle vaart met zijn fiets tegen een naderende Personenauto. K. is met een inwendige Woeding in het Marinehospitaal te Over men opgenomen. Op dezelfde plaats gebeurde Zondag avond weer een ongeluk. De twaalfjarige V. uit Haarlem reed met zijn sportfiets Wgen een auto aan uit Heemstede. V. werd op de motorkap geworpen en vloog vervolgens door de voorruit. Met een niet ernstige hoofdwonde is V. naar het Ma rinehospitaal overgebracht. De auto en de fiets werden zwaar beschadigd. De Arbeiders Gemeenschap der Wood brookers Bentveld organiseert van Zater dag 14 Juli tot Woensdag 4 Augustus een zestal cursussen, die ieder vier dagen in be slag nemen. De eerste cursus, die gehouden Wordt van 14 tot 18 Juli, draagt als onder werp: „Hoe redden we de mens?" De tweede cursus wordt gegeven van 18 tot 22 Juü; onderwerp: „Waar gaan we heen?" Tijdens de derde cursus, van 21 tot 25 Juli wordt „De verschraling van socialistisch denken en voelen" besproken. „De socialis tische defensiepolitiek" staat van 25 tot 28 Juli op het programma en „Onze houding in deze tijd" is het onderwerp van de cur sus van 28 Juli tot 1 Augustus. „De mo- jj?ni§ mens en God" wordt van 1 tot 4v «ftgtostirê behandel clubhuizen, en mejuffrouw L. C. M. Su- torius van de Katholieke Nationale Meis jesjeugdzorg. Het hoge bezoek was voor de kinderen zorgvuldig geheim gehouden, maar tijdens de rondgang over het terrein werd Hare Majesteit spoedig door de spelende jeugd herkend. Koningin Juliana had nauwelijks het internaatsgebouw ver-laten toen een van de volleybalspelertjes op het grasveld daarvoor tegen een medestrijder zei: „Kijk nou eens! Dat is de Koningin." De ander keek en gaf onmiddellijk ten antwoord: „Nou effe goed spelen". Dat was precies de reactie, waarop men had gehoopt. De kinderen vonden het prachtig, maar zij raakten er niet door uit hun spel. De Koningin ging bij het voetbalspel langs de zijlijn in het gras zitten, stond bij het hoogspringen vlak bij het touw en trad bij het volksdansen welgemoed in de kring om mee te doen. Toen de avond gevallen was werd het feest in het openlucht-theater met het op treden van kinderen uit alle oorden beslo ten. Aan het einde van de voorstelling reikte de Koningin enige geschenken uit aan meisjes en jongens, die hun clubhuizen vertegenwoordigden. Op haar beurt boden enkele meisjes de Koningin enige speciaal voor deze dag vervaardigde halsdoeken aan voor Hare Majesteit en voor de prin sesjes. Er werd vervolgens een stoet ge formeerd, die de Koningin juichend naar de aanlegsteiger begeleidde. In een gesprek dat de Koningin met de jeugdleiders heeft gehad, werden verschei dene problemen toegelicht, vooral die van milieu en mentaliteit, de werkwijze van de clubhuizen en de vorming van leiders. De nadruk werd er op gelegd, dat de jeugd moet leren creatifef bezig te zijn en dat men haar moet trachten op te voeden tot zelf standig denken, zonder vooroordelen. Voor de verantwoordelijke leiding van clubhui zen zijn beroepsmensen nodig met een zo breed mogelijke oriëntering en een „kli nische" blik. Zij moeten kunnen zien wat er achter de verschijnselen zit. Op een vraag van de Koningin, of er enigszins voldoende krachten voor het clubhuiswerk zijn, luidde het antwoord ontkennend. In een feestelijke versierde zaal van het clubhuis van tennispark „De Hoge Berg" aan de Pijlslaan hield het bestuur der speeltuinvereniging „Flora" ter gelegen heid van haar vijf en twintig jarig bestaan Zaterdag een receptie, tijdens welke velen de jubilaresse geluk kwamen wensen. On der de aanwezigen merkten wij o.a. op wethouder D. J. A. Geluk, hoofd inspecteur A. F. Suurend'onk van de Haarlemse politie, de heer De Boer namens de N.Z.H.V.M. en tal van bestuurders van landelijke en plaatselijke speeltuinorganisaties, leden en begunstigers, van wie verschillenden het bestuur bloem stukken en andere geschenken aanboden. Na een openingswoord van de voorzitter der jubileumcommissie sprak wethouder Geluk als vertegenwoordiger van het ge meentebestuur woorden van waardering voor het speeltuinwerk in het algemeen en dat van Flora in het bijzonder. De gemeen telijke „ruggesteun" bij deze arbeid kon helaas op korte termijn geen belangrijke uitbreiding ondergaan, maar wanneer de tijden wat gunstiger worden zullen de speeltuinen, die de spreker voor de recrea tie der jeugd nog belangrijker achtte dan parken en plantsoenen, stellig niet tever geefs een beroep doen op B. en W., wan neer het om een verantwoorde uitbouw van hun werk gaat. Na de wethouder spraken nog zeer velen woorden van hulde en sympathie voor het werk van „Flora", toespraken die veelal vergezeld gingen van stoffelijke blijken van waardering, zoals een babywip, een nieuwe vlag en namens de leden van Flora een couvert met 125 voor nieuwe aanschaffingen. Flora's voorzitter, de heer De Lugt, beantwoordde de sprekers. Deze week viert de jubilerende vereni ging feest. Zaterdag 9 Juni komt er voor leden en begunstigers een variété-voorstel ling door het gezelschap Mr. Delcampo en „Oom Henk" en diezelfde avond besluit een openluchtbal de feestweek. Het eerste lustrum der Dr. A. van Voorthuijsenschool Vijf jaar geleden, op 8 Juni 1946, werd de Dr. A. van Voorthuijsenschool aan de Friese Varkenmarkt geopend; zij begon met drie goepen leerlingen. Dat de school voor buitengewoon onder wijs in een grote behoefte voorzag, bleek wel daaruit, dat na enige jaren reeds vijf klassen gevormd konden worden. De opvoeding van de kinderen is zodanig .gericht, dat naast het bijbrengen van enige algemene schoolkennis, hun handvaardig heid zoveel mogelijk wordt ontwikkeld, terwijl storende karakterfouten worden gecorrigeerd, waardoor het veelal moge lijk blijkt, deze kinderen in gezin en maat schappij te handhaven. Ter gelegenheid van het eerste Lustrum wordt de ouders en verzorgers een ouder avond geboden, waarin de wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, een korte toespraak zal houden, waarna het hoofd van de Nazorg, de heer E. P. Schuyt, zal spreken over: „De toekomst onzer kin deren". Tevens zal op die avond een film ver toond worden (opgenomen door een der leerkrachten van de school), die enige episoden toont uit het schoolleven. Aan deze Ouderavond wordt verbonden een excursie, waarbij de ouders en verzor gers in de gelegenheid worden gesteld na der kennis te maken met de verschillende Haarlemse werkinrichtingen. Ook de kinderen delen in de feestelijk heden, die bij een lustrum behoren. Op de herdenkingsdag staat hun een intiem feestje te wachten. MISLEIDENDE RICHTINGAANWIJZER Bij een benzine-tankstation aan de Am sterdamse vaart kwamen Zaterdag twee personenauto's met elkaar in botsing, door dat de bestuurder van een der auto's ver zuimd had zijn rechter richtingwijzer in te trekken. Hij wekte daardoor de indruk, dat hij de weg zou verlaten om naar het pompstation te rijden. De bestuurder van de andere auto, die dit station verliet, meende daardoor veilig de v/eg op te kun nen rijden. Zijn achterligger reed echter zQdat e.exi botsing ontstond, die grote schade tengevolge ihad. Hoop voor het blijspel In zekere zin kan men het jaarlijkse eindexamen van de Academie voor dra matische kunst „De Toneelschool" al thans de openbare herhaling daarvan in de Amsterdamse Stadsschouwburg als een enigszins feestelijke afsluiting van het seizoen beschouwen, waarbij men kennis kan maken met de nieuwe krachten, die over enkele maanden hun eigenlijke loop baan na deze eerste beproeving van hun geluk op de planken beginnen. Er heerst in de zaal bij zo'n gelegenheid zowel span ning als vertedering. Spanning door de gretigheid waarmee men hoopt op de ma nifestatie van een veelbelovend talent, vertedering bij het zien van zoveel goede wil en jeugdige overgave. Maar het is moeilijk om een voorspelling te doen over de toekomst van deze candidaten. Er zijn er in het verleden cum laude geslaagd, die eigenlijk nooit een rol van betekenis heb ben gespeeld. Er zijn aan de andere kant thans gevierde acteurs en actrices, die op het examen een povere indruk maakten of zelfs niet eens tot de school werden toegelaten. Men aanschouwt in hoofdzaak een demonstratie van de overigens zeer belangrijke technische vorming in stukken die doorgaans meer van de persoonlijkheid vragen dan waaraan nu reeds voldaan kan worden, die bovendien in de eerste plaats gekozen en behandeld zijn als studie materiaal en die men meestal in sterkere bezetting zag opvoeren. Een enkele uitzondering deed zich dit keer voor: een fragment uit het blijspel „Zo oud als Julia" van Jacques Deval, waarin Kitty Janssen met ontwapenende zuiverheid en aandoenlijke plastiek een bijna-poëtische sfeer wist op t.e roepen, tezamen met de, ongetwijfeld begaafde Walter Kous, die 'ook als Mascarille in „De belachelijke hoofse juffers" van Molière in een geheel ander genre dus sterk de aandacht trok. De prettigste conclusie van dit eindexamen is naar mij dunkt, dat ons toneel enkele krachten is rijker geworden die speciaal op het gebied van de lichte comedie weieens een nuttige versterking zouden kunnen betekenen, want ook Carry Rens wekte verwachtingen met haar op treden als de ervaren Leda in het verruk kelijke „Amphytrion 38" van Jean Girau- doux. Dit laatste fragment vormde met de trieste één-acter „Mooney" van Tennessee Williams de hoogtepunten van deze „voor stelling" in de dubbele zin van het woord. In beide gevallen was Ank van der Moer de lerares. Maxim Hamel, die de titelrol vervulde, heeft een ruime techniek. Hij zal moeten oppassen dat hij deze niet ten koste van de bezinning ontwikkelt. Hij deed in het gesprek met de koningin uit „Hamlet" buitengewoon knappe dingen, zonder er ook maar een ogen blik in te slagen de Deense prins ge stalte te geven. Ina van Faassen maakte in „Mooney" als Jane, een buitengewoon veeleisende rol, een gunstige indruk. Elly Venema tenslotte toonde, al kreeg zij.de minste kansen, haar diploma waard te zijn. Het is jammer dat men geen verzen te be luisteren kreeg. Het was wederom een beetje angstaanjagend dat deze jonge to nelisten ondanks de kennelijk zorgvuldig bestudeerde articulatie toch niet steeds on duidelijkheid wisten te vermijden. Maar per slot van rekening is dit niet alleen een kwestie van spreektechniek. Na afloop reikte directeur W. Ph. Pos met aardige toespraakjes de diploma's uit, daarbij bekend makend dat Ina van Faas sen, Kitty Janssen en Maxim Hamel deel gaan uitmaken van de Nederlandse Come die, Carry Rens en Walter Kous van de Haagse Comedie en Elly Venema van de toneelgroep voor de jeugd „Puck". DAVID KONING Orgelbespeling Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem, op Dins dag 5 Juni 1951, 's avonds van 89 uur door George Robert. Het programma vermeldt alleen werken van J. S. B. (16851750). 1. Preludium en Fuga C gr. t.; 2. Koraalvoorspelen: a. „Das al te Jahr vergangen ist"; b. „In Dir ist Freude"; 3. Partite diverse Sopra: „Christ, der du bist der helle Tag"; 4. Drie Koraal bewerkingen: ,Allein Gott' in der Höh sei Ehr"; 5. Passacaglia en Dubbelfuga c. kl. t. DERDE H.O.V.-ZOMERCONCERT Op Vrijdag 8 Juni geeft de H.O.V. on der leiding van Marinus Adam het derde Zomerconcert, dat wordt geopend met de ouverture „Mitridate" van Mozart. Hierna volgt het optreden van de solist, de Franse violist André Nada, met het Vioolconcert van Beethoven. Het programmadeel na de pauze vermeldt de symphonische suite „Shéhérazade" van Rimsky Korsakoff, waarin de vioolsolo wordt gespeeld door Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 2 Juni 1951 GEHUWD: 2 Juni, C. J. Vaillant en D. W. de Kloet. BEVALLEN van een zoon: 1 Juni. H. C. Hurts—LevissonH. Kion—Teilegen; E. Op- hoffTop; C. E. H. PrinsenEssenberg; W. A. Scheffer—Rubach; M. M. Roosdorpten Bosch; 2 Juni, C. M. Stoopde Rooij; M. Duindam—de Groot. BEVALLEN van een dochter: 1 Juni, P. C. ZwaneveldLangeveld: R. G. Hellingman- Hoekstra; 2. Juni, C. E. A. PeterseWasse naar. OVERLEDEN: 30 Mei, B. Derks, 2 d., Wichertstraat; 1 Juni, M. F. B. Hersman, 25 j., J. Evertsenstraat; W. M. Moerkerk, 18 d., Seheepmakersdijk. Rectificatie: Ten onrechte opgegeven als ondertrouwd: P. H. S. Mos en L. Kruit. Het Amerikaanse blijspel „Een partijtje poker" heeft reeds vele decennia een vaste positie bij het amateur-toneel weten te handhaven. Na een succesrijke loopbaan bij het beroepstoneel in het verre verle den, toen het Amsterdamse Grand Theatre nog floreerde, is het via de meer serieuze toneelverenigingen beland bij de clubs, die zihc voornamelijk op een amusante ge zelligheid toeleggen. Bij de voorstelling door de Haarlemse toneelvereniging „Door Vriendschap Opgericht" (Zaterdagavond in gebouw St. Bavo) hielpen de spelers elkaar met een voorbeeldige teamgeest over de enigszins onderschatte moeilijk heden heen, daarbij dapper geassisteerd door de meest actieve souffleuse, die wij ooit mochten beluisteren. Vandaar dat het dikwijls moeilijk viel aan te nemen, dat deze klucht zich afspeelt in een milieu van Amerikaanse zakenlieden, waar ondanks de spreekwoordelijke jacht op dollars, toch een vlotte wellevendheid de boven toon voert. Het zou daarom waarschijnlijk aanbeveling verdienen als D.V.O. zich voorlopig tot een eenvoudig Hollands stuk beperkte, zodat de spelers zich niet meer zo storend tegen de uitspraak der vreemde namen kunnen bezondigen. Maar overigens biedt deze vermakelijke historie van de twee compagnons, die elkanders bloed wel kunnen drinken en waarvan de een, na een spelletje poker te hebben verloren, bij zijn doodsvijand als butler moet fungeren, voldoende stof tot hilariteit om het publiek, ook bij een minder onberispelijke voorstelling, een vrolijke avond te bezorgen. Vooral wan neer in de rolverdeling een Jan Weide kan worden opgenomen, die in staat bleek te zijn deze blijspel-figuur het volle pond te verschaffen. Zodat er aan het niet bij benadering vast te stellen aantal opvoerin gen van „Een partijtje poker" een nieuw succes werd toegevoegd, waarvoor het publiek zich bijzonder erkentelijk toonde. Regelmatig stelt het Nederlandse Insti tuut voor de Publieke Opinie aan vrouwen en mannen uit alle lagen van de bevol king de vraag: „Wat zoudt u het liefste doen, indien u de keus had: in Nederland blijven of in een ander land gaan wonen?" Antwoorden, in percentages uitgedrukt, waren: Hier blijven: emigreren: geen oordeel: Voorjaar 1947 60 32 8 1948 56i/2 32^ 11 1949 67 29 4 1950 70 25 5 nu 69 26 6 Australië favoriet In welke land zoudt u willen wonen en werken, vroegen de N.LP.O.-enquêteurs verder. Australië wordt genoemd door 8 Daarop volgen Canada met 4 en Noord- Amerika en Zuid-Afrika ieder met 3 Deze volgoi'de gold ook vorig jaar. In 1947, 1948 en 1949 echter kwam Australië na de V.S., Canada, Zuid-Afrika en zelfs Zuid- Amerika. Evenals bij vorige peilingen blijkt ook nu dat hoe lager het inkomen is hoe meer men voor emigratie voelt en ook dat hoe jonger men is, hoe meer het buitenland blijkt te lokken. Mannen voelen er meer voor elders een bestaan op te bouwen dan vrouwen. Zaterdagmiddag is Hr. Ms. torpedoboot- jager „Evei-tsen" uit de Koreaanse wate ren teruggekeerd in de haven van Den Helder. Deze Nederlandse oorlogsbodem heeft van Juni 1950 tot April van dit jaar actief aan de oorlogshandelingen in Korea deelgenomen. Een grote menigte belang stellenden en familieleden van de opva renden alsmede de marinierskapel stonden op het havenhoofd ter begroeting. In het Krelagehuis te Haarlem verzamel den zich Zondagmorgen de leden van de I.O.O.F., de Independent Order of Odd Fel lows, tot het houden van hun tweede land dag. Br. A. de Haan Azn., voorzitter van de Landdagcommissie, opende de bijeen komst met een welkomstwoord, waarna het dubbelkwartet van broederen uit de Zaanloge no. 20 het openingslieduit de Amerikaanse bundel „The odes of the I.O. O.F." ten gehore bracht. Br. G. P. Molenaar van de Kennemerloge no. 27 heette de deel nemers namens deze loge welkom, waarna de zusters E. E. Woerlee-Kroonenberg, piano en A. Denijs, zang, een half uur musiceerden. 's Middags trokken de deelnemers naar de Bavo op de Grote Markt, waar de groot- sire, Br. H. Clewits, na orgelspel van Br. H. C. Luitingh, een x~ede hield over het onderwerp: „Koers vastberaden naar het nieuwe land". In het Krelagehuis werd vervolgens onder regie van Br. Van der Mey uit Apeldoorn, een symbolisch spel getiteld „De triomf van de I.O.O.F." opge voerd door een gezelschap van de Rebek- kaloge „Daphne" no. 6 en de Zeven Sterren no. 21, beide uit Apeldoorn. De bijeen komst werd met zang besloten. Op de internationale handelstentoonstelling, welke in Toronto in Canada gehouden wordt, is Nederland uitstekend vertegenwoordigd. Op de Hindeloper afdeling is Lionel Chèvrier (rechts), echtgenote van de Canadese minister van Transport, in fie?j geanimeerd gesprek met mevrouw A, Jonkman uit Hindelopen. Javase Bank DJAKARTA (Aneta) „In principe zal slechts de circulatiebank van de Javase Bank door de regering worden genationa liseerd, het bankbedrijf zal ais normaal particulier bedrijf kunnexx voortbestaan", aldus deelde de Indonesische minister van Financiën, mr. Wibisono, aan Aneta mede. „Men kan het zo voorstellen, dat aan de Javase Bank het charter wordt ontnomen waarbij aan deze instelling werd toege staan, bankbiljetten in circulatie te brengen. De Javase Bank als crediet- instelling wordt niet in de nationalisatie- plannen betrokken." De minister deelde verder mede, dat er een staatscommissie zal worden benoemd, die belast zal worden met de voorberei ding van de nationalisatie van de circula tiebank der Javase Bank. Van deze com missie wordt vermoedelijk de secretaris generaal van het ministerie van Economi sche Zaken, de heer Mohammed Sediono. voorzitter. Belgische en Nederlandse minister onderscheiden Vijf jaar geleden werd in Den Haag het Nederlands-Belgisch cultureel accoord ge parafeerd. Ter gelegenheid van het eerste lustrum dezer parafering werd Zaterdag in de Belgische hoofdstad een tentoonstel ling geopend, welke een overzicht geeft van de officiële regelingen en voorzienin gen, die in deze vijf jaren tussen beide tanden tot stand zijn gekomen. De Nederlandse minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, heeft bij de opening dezer ten toonstelling een x-ede uitgesproken. De bevordering van het cxxltureel con tact tussen België en Nedexdand werd ter stond na de bevrijding door de Nederlandse regering ter hand genomen. Het als gevolg hiervan tot stand gekomen accoord was het eerste van de acht, die Nederland se dert de oorlog heeft gesloten en het heeft van alle de meeste gunstige resultaten op geleverd, zo zei prof. Rutten. Wegen werden gevonden om het cultu rele contact te bevorderen, waarvan de waarde later nog beter aanwijsbaar zal zijn dan thans. Toenaderixxg is een kwestie van geesteshouding, aldus prof. Rutten, waarop geen dwang past, maar die zich kenmerkt door een geleidelijke ontwikke ling. Zaterdagavond zaten de genodigden aan een banket aan, dat hun door de Belgi sche minister van Onderwijs werd aange boden. Nadat een dronk was uitgebracht op Koningin Juliana en op de Belgische ko ninklijke familie hield de Belgische mi nister van Onderwijs, de heer Harmei, een toespraak. Hij noemde het culturele ver drag een voorbeeld voor geheel Europa en dankte de gemengde culturele commissie voor hetgeen zij tot stand heeft gebracht in de afgelopen vijf jaar. Prof. Rutten herinnerde er in zijn ant woord aan, dat toen Nederland in 1946 zwaar geteisterd uit de strijd kwam, Bel gië zonder aarzelen de helpende hand uit stak. Er bestaan weliswaar nog verschillen tussen Nederiandex-s en Belgen, maar deze verrijken ons meer dan zij ons vex'delen, zo zei de minister. Hierna somde de Ne derlandse minister van Onderwijs de ver diensten op van zijn Belgische collega Harmei, die naar hij mededeelde door Koningin Juliana was ondex-scheiden met het Grootkruis in de Orde van Oranje- Nassau. Nadat de Belgische minister zijn dank had betuigd voor deze onderschei ding, overhandigde hij prof. Rutten namens de Koninklijke Prins het Grootkruis van de Kroonorde van België. Zondag werd een academische zitting gehouden, waaraan het nationale orkest van België en het koor van de Brusselse Rijksnormaalschool medewerking ver leenden. De directeur van de chemische fabriek „Noord-Holland" in Beverwijk ir. B. H. Blankenberg is bij een auto-ongeluk tussen Keulen en München-Gladbach oxn het leven gekomen. Mevrouw M, Blankenberg- Koopmans is ernstig gewond in een zieken huis opgenomen. De heer Blankenberg, die voor de oorlog directeur was van de Ken- nemer Chemische Industrie aan de In dustriestraat in IJmuiden, was een zeer bekexxde figuur in IJmuiden en ver daar buiten. De overledene heeft jarenlang zijn leven gewijd aan de beweging van de Geestelijke en Morele Herbewapening. Zijn stoffelijk overschot zal naar Neder land worden ovex-gebracht. Ir. B. H. Blankenberg was vice-voorzit- ter van het bestuur der Christelijke Lycea te Haarlem. Zaterdag zijn in een K.L.M.-vliegtuig op het vliegveld van Nicosia (op het eiland Cyprus) zeventig jonge apen en meer dan honderd vogels dood gevonden. Het vlieg tuig was met het transport op weg van Bangkok naar Amsterdam en had de nacht van Vrijdag op Zaterdag op het vliegveld gestaan. De lading dieren was bestemd voor verschillende Europese en Ameri kaanse dierentuinen. Het transport werd begeleid door Dirk Ritz xiit Amsterdam, die de nacht in het vliegtuig doorbracht en Zatex-dagmorgen ziek bleek te zijn, doch later opknapte. Ambtenaren van het vliegveld merkten Zaterdagmorgen op, dat een sterke stank uit het vliegtuig kwam. Toen de deuren waren geopend bleken tientallen apen dood in hun kooiexi te liggen en vele stervende te zijn. Een van de dieren hing dood aan zijn tanden boven in zijn kooi. Ook vele vogels werden dood aangetroffen, terwijl de nog levende angstig krijsten. Verschil lende witkielen van het vliegveld wei gerden de dode dieren uit het vliegtuig te halen en hun moest bijzondere betaling worden aangeboden. Terwijl zij werkten kwam de begeleider van het transport Ritz uit het vliegtuig gestrompeld, bleek en ziek. In totaal zijn 78 apen exx 153 vogels gestorven. Een groot gedeelte van het terrein, waar het vliegtuig gepakkeerd stond, is gedes infecteerd. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het gebeurde. Met ingaxxg van 1 Juni zijn de Indische Pensioenfondsen opgeheven. De werkzaam heden van de voormalige dix-ectie dier fond sen worden voortgezet door de Stichting tot Verzorging en Afwikkeling van Pen- sioens-aangelegenheden betreffende gewezen Overheidspersoneel van Indonesië. Aan mr. A. J. L. Liesker is met ingang van 1 Juni eervol ontslag verleend uit zijn functie van griffier van de arrondissements rechtbank te Alkmaar, onder dankbetuiging voor de door hem in rechterlijke betrekkin gen bewezen diensten. Mr. Liesker is van 6 Juni 1929 tot 12 Juni 1946 griffier geweest van het kantongerecht te Haarlem. HAARLEM EN OMGEVING Aan de rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd de heer J. H. Ruys te Lisse voor het doctoraal examen geneeskunde en de heer D. Enthoven te Hillegom voor het arts examen eerste gedeelte. De school voor moeilijk opvoedbare kinderen in' de Hoofmanstraac heeft de naam gekregen van Dr. J. H. Gunningschool. Dr. Gunning was hoogleraar in de paedagogiek aan de universiteit te Utrecht en heelt grote verdiensten verworven op het gebied van onderwijs en opvoeding. Bij de Nuts-Spaarbank te Haarlem werd in de maand Mei ingelegd een bedrag van f777.834,23, waaronder via de Ophaaldienst f38.740,10 en bij de afdeling Jeugdspaarbank f 2551.73. Terugbetaald werd f 820.798,63. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 299. Daarnaast hebben zich 30 nieuwe deel nemers bij de Jeugdspaarbank aangemeld. Op 31 Mei 1951 bedroeg het totaal aantal in leggers 62.691 met een tegoed van f 23.643.533,58. De Kennemer Turnkring gaf Zondag een openluchtuitvoering in het gemeentelijk sportpark te Heemstede te gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de gymnastiekver eniging Heemstede. Al hebben aan deze uitvoering niet alle kringverenigingen deelgenomen, de opkomst van de gymnasten was goed en ook de pu blieke belangstelling viel mee. De twee plaatselijke muziekcorpsen en de tamboercorpsen van Bato en Concordia zorg den er tijdens de optocht van de deelnemende verenigingen door Heemstede voor, dat het publiek ook buiten het Sportpark van dit turnfeest kon genieten. Mede door een goede voorbereiding en een serieuze generale repetitie in de ochtend uren, stond de uitvoering op hoog peil. De massale vrije oefening van de meisjes en de dames en de jongensgroep van de Turnver eniging IJmuiden, werd zeer goed uitgevoerd. Deze oefening werd vooraf gegaan door het spelen van het Bondslied en het brengen van de vaandelgroet en het uitvoeren van twee oefeningen met vendels door dames van Turnlust, Haarlem, wat e x fleurig begin van de demonstratie was. Hierna volgden in bonte afwisseling oefe ningen van verscheidene vex-enigingen. De jubilerende vereniging Heemstede trad vier keer op: met een zeer goede lenigheids oefening, een hoepeloefening en een bal oefening door dames en met een knots oefening door meisjes en dames samen. O.S.S., Zandvoort liet de meisjes een stok- oefening en de dames een baloefening de mon streren. Door het uitvallen van een Haarlemse vereniging laste Turnlust, Haarlem een dans in, welke na 's morgens slechts eenmaal ge repeteerd te zijn heel goed verliep. Concox;dia liet eveneehs een goede hoepeloefening zien; de heren van Bato vertoonden een vlot num mer grondgymnastiek. De toestelnummers stonden op hoog peil. Soepel en beheerst was. het ringenzwaaien van het dameskeurcorps; dikwijls sensatio neel het springkastnummer van de jongens van Bato; hoogbrug heren Bato was zeer goed; hoogrek heren keurcorps was behou dens een enkele weifeling eveneens goed; tremplin paardspringen meisjes O.S.S. was vlot en correct van afwerking. De burgemeester van Heemstede verklaar de aan het slot van de uitvoering, dat deze demonstratie zowel voor Heemstede als voor de Kennemer Turnkring een goede en waar devolle propaganda voor de lichamelijke opvoeding in het algexneen en voor de gym nastiek in het bijzonder is geweest. Schaken EUYVE WON VAN FINE In de eerste ronde van het internationale schaaktournooi, dat te New York wordt ge houden, won onze landgenoot dr. Max Euwe in 37 zetten van de Amerikaan Fine. Piet Vissex-, Flor Peeiers, organist. Uitg. N.V. J. van MierlöProost en Cie, Turnhout. Onder de vele vrienden en vereerders die de Vlaamse ox-ganist Flor Peeters in Neder land telt, bekleedt de Amsterdamse orgel kenner Piet Visser een aparte plaats. Sinds jaren verzamelde hij alle mogelijke docu- nxentaties betreffende Flor Peeters en tracht te hij zich in de gevoelssfeer van de Kem- pisehe kunstenaar in te leven. Het resxxltaat daarvan is nu dit met vele foto's en muziek voorbeelden verluchte boek van 129 blad zijden. En indien men niet zeker wist dat de schrijver van geboorte een Spaarndammer is, zou men, zijn proza lezende, allicht in de veronderstelling verkeren met een Vlaams auteur te doen te hebben. Zijn beschrijving van het dorpsleven in de Antwerpse Kem pen, waar Peeters geboren is en als kind opgroeide, heeft de dichterlijke eenvoud en de gevoelswarmte waartoe men alleen daar ter plaatse kan geïnspireerd worden. De schrijver vindt meteen dan aanleiding om over de grote orgelvernieuwer van de 19e eeuw, over Jaak Lemmens te spreken, die uit dezelfde streek stamt. Zo komt hij tot Edgar Tinei en de Mechelse orgelschool, het Lem- mensgesticht, waar Peeters zijn opleiding kreeg. Het muziekleven in en om de Mechelse Kathedraal, waar Peeters in 1925 organist werd, beslaat een ruime plaats in het boek. Technische problemen van de orgelbouw worJ.c aan de hand van Peeters' inzichten, onder de loupe genomen. Een volgend ka pittel handelt over orgelconcerten, en dat brengt de schrijver op historisch terrein, boven de Moerdijk, waar dit onderwerp meer thuis hoort dan in het vaderland van de organist. Het geldt als een aanloop om te gewagen van de meer dan 1500 concerten, die Peeters in Europa en Amerika gaf, als mede over zijn programma's waarop steeds Baeh het voornaamste aandeel had. De rest van het boek is hoofdzakelijk ge wijd aan de composities van Flor Peeters en ov.r zijn uitgaven van vergeten meester- werkèn. Onder 348 werken, citeert Visser niet minder dan 154 composities voor orgel. Na de virtuoos, wordt dan in een „Coda" nog de paedagoog Peeters behandeld als mede de kring van zijn talloze leerlingen aan de Mechelse orgelschool, aan de con servatoria van Gent en Antwerpen, aan de RK. leergangen te Tilburg, alsmede in zijn particuliere studio, waar hij zijn eigen studieorgel heeft en waar ook de speeltafel te vinden is waarop César Franck in de St. Glothilde te Parijs zijxx composities conci- pieei'de. En zo voert de schrijver zijn be grijpende lezer mee in de intimiteit van het huis van de kunstenaar, waar hij de sfeer weer aanduidt, maar dan gesublimeex-d van zijn Kempische oorsprong. Een boek dat met liefde geschreven werd. JOS. DE KLERK

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7