OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Rusland wenst algeheel accoord vóór bijeenkomst der ministers Het drama van de Amerikaanse politiek ten opzichte van China Politieke Unie Weerbericht Atlantisch Pact en Amerikaanse bases overzee moeten agendapunten worden Amerikaanse bemoeiingen in Griekenland voortgezet Amerikaanse communistische leiders in hoogste instantie veroordeeld Demonstratie van Australische havenarbeiders De Engelse Koning moet rust houden Ac hesons getuigenis voortgezet Yalta was een hoge prijs voor Russische hulp Plaatselijke gevechten in Korea Nederlandse auto bij Innsbrück verongelukt De autotocht voor Ouden van Dagen Amerikaanse kogellagermaat- schappij overtrad Anti-trustwet Hef woord is aan.;;-.-. Veertien Nederlanders in Korea gesneuveld Succes van fascisten bij Siciliaanse verkiezingen Bloedproef niet in -iid met de wet strijd HET WEER AFGEBEELD 83 e JAARGANG No 2 7 6 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 98, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom D1 N S D A G 5 JUNI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 134 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET STREVEN naar politieke Unie van Europa in federale vorm is ge stuit door de onwil van de Engelsen om er aan mee te doen. Gedachten aan poli tie Unie alleen op het vasteland, die zich ia de aanvang zou moeten beperken tot de deelneming van Frankrijk, Italië, de Bene- lux-landen en West-Duitsland, hebben in de betrokken landen niet genoeg bijval ge vonden. Zonder de Engelsen durfde men bet niet aan. Daarop zijn de Fransen met hun Plan-Schuman voor de dag gekomen, dat zich bepaalde tot de samenwerking van be weliswaar zeer belangrijke kolen- en staalnijverheid. Dit verkeert inderdaad in gevorderde staat van uitvoering, al is bij de onderhandelingen van de ontworpen bevoegdheden van de hoge autoriteit, die het leiden moet, vrijwat afgeknabbeld. Het Plan-Schuman wordt als eerste uiting be schouwd van hetgeen men „functioneel federalisme" is gaan noemen. Een gewich- tig-klinkende term, die eigenlijk inhoudt dat men, als het over de gehele linie niet slagen wil en men de grote politieke sprong niet durft wagen, het maar beter is op ver schillende economische gebieden tot samen gaan te komen: het een na het ander. De alleen-maar-raaclgevende Assemblee te Straatsburg, waarin trouwens verscheidene landen vertegenwoordigd zijn die niet tot politieke Unie van West-Europa willen meewerken, heeft dit „functionele federa lisme" het eerst aanvaard en de Europese bewegingen in de verschillende landen hebben er zich bij aangesloten. Sindsdien is onder de voorstanders van dit beleid een stemming ontstaan waarin zij, die aan de noodzaak van politieke Unie vasthouden als te haastig, te optimistisch, te zeer meegesleept door hun verbeel dingskracht worden beschouwd. De aloude, vooral in het Noorden zozeer geliefde ge dachte „zachtjes aan, dan breekt het lijntje niet", heeft voorlopig overwonnen. Men kan die ook in indrukwekkender termen weergeven, zoals: degelijke opbouw, wel- overlegde constructie, rustig beraad en zo meer. Intussen nemen de gevaren, waarvoor de politieke federalisten gewaarschuwd 'heb ben, zichtbaar toe. De Italiaanse democra tie heeft bij de vei'kiezingen een succes behaald, dat in werkelijkheid maar schijn baar en wrak is. In West-Duitsland, waai de enthousiasten voor Europese Unie teleur gesteld zijn, steekt het nationalistische extremisme („neo-Nazi's") dë kop weer op. In Frankrijk, waar de verkiezingen voor de deur staan, zitten de parlementair- democratische partijen in de knel tussen het rechtse extremisme van de Gaulle en het linkse van de communisten. Ondanks een gelegenheids-kiesstelsel, dat de rege ringspartijen erclcor hebben weten te krij gen, maar dat op zichzelf een zwakke grondslag vormt, kunnen zij de uitslag niet zonder bezorgdheid tegemoet zien. Als de extremisten tezamen meer stemmen op zich verenigen dan zij zullen zij in een gevaarlijk-zwakke positie geraken. Het is op deze plaats al zo vaak betoogd, in de zes jaren die sinds de bevrijding ver lopen zijn, cla-t de oude versnipperde sta- ten-indeling van West-Europa niet meer bruikbaar is, dat zij zichzelf heeft over leefd, dat het antwoord op de grote levens vragen der volken niet meer door hun parlementen en regeringen gegeven kan worden. Dat men, kortom, voor deze grote zaken een gemeenschappelijk bewind moet gaan instellen terwijl men de overige, die wèl binnen hun macht liggen, aan de oude parlementen en regeringen overlaat. Dat is federale Unie. Dat geeft ook de deels ge meenschappelijke, deels afzonderlijke werkwijze weer van de achtenveertig Ver enigde Staten van Noord-Amerika. Wij leven niet in een rustige tijd en wat erger is: wij beheersen onze eigen toestand niet meer in Europa. Dit is niet de negen tiende eeuw. Wij zijn, ronduit gezegd, niet meer in staat om „zachtjes aan dan breekt het lijntje niet" toe te passen en er een twintig, dertig of meer jaren over te doen om Europese eenheid te bereiken. Neen, wij moeten handelen en ons niet langer in fan tasieën en utopieën vermeien over een souvereiniteit der afzonderlijke landen, die in wezen niet meer bestaat en slechts een herinnering aan het verleden is. Het zou wel prettig en ook wel de secuurste manier zijn, om langzaam op te bouwen, maar het kan niet meer. Eer die dertig of veertig jaar- voorbij zouden zijn zou de parlementaire democratie in West-Europa al lang onder- de voet zijn gelopen. Waarom? Tenslotte door eigen schuld: door onmacht om zich zelf te vernieuwen en uit te breiden, toen het tijd was. De uitweg uit de critieke toestand die is geschapen want zo moet men hem, zon der enige overdrijving, aanduiden ligt nu kennelijk in het streven naar federale Unie op groter schaal dan de Europese, na melijk Atlantische Unie. Daartoe zouden dan Amerika en het Britse Gemenebest beide behoren. Het treft dat een zo invloed rijk Engels blad als The Observer, gealar meerd door de verschijnselen in Frankrijk, Italië en West-Duitsland, nu ook in die richting gaat koersen. Het blijkt uit het jongste hoofdartikel, waarin bovendien wordt opgemerkt: „Als de Britse minister van Buitenlandse Zaken wilde afzien van de hooghartige, superieure toon, die in de laatste tijcl zo menigmaal het Britse over leg met het vasteland' van Europa heeft gekenmerkt en enige geestdrift zou tonen voor nauwer aaneensluiting in de Atlan tische Gemeenschap, zou hij aan de ge matigden in onze nabuurlanden nieuwe hoop en nieuwe energie verschaffen". Dit is weliswaar geen bescheiden uiting, 'naar zij toont tenminste een mate van zelfcritiek. En het valt niet te ontkennen dat het vasteland bewezen heeft, weinig aan te durven zonclcr de Engelsen. De snelle ontwikkeling van Europese eenheid, die wij nodig hebben, is in haar eerste aan loop gestuit. Wij zijn vastgelopen. Hel baat de voorstanders van politieke Unie niet, met het „functionele federalisme" mee te lopen in een Europese actie, waar de gang uit is. Daarom verheugt het mij dat hier te lande naar aanleiding van het bezoek dat de Amerikaanse federalist Clarence Streit onlangs heeft gebracht van hoog geachte particuliere zijde het initiatief is genomen om het streven naar Atlantische Unie te bespreken. R- P- De trekking der loterij ten bate van het Nederlands Sanatorium te Davos welke aan vankelijk vóór 1 Juni zou geschieden, is--4 a 5 weken uitgesteld. Westelijke uitnodiging afgeslagen PARIJS (Reuter) De plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken der drie Westelijke grote mogendheden hebben Maandag het antwoord van de Russische regering op>de drie Westelijke nota's inzake de conferentie, die thans te Parijs wordt ge houden, ontvangen. Volgens een Sovjet-Russische woord voerder verklaart de Russische regering in haar antwoord, dat het niet gelegen komt de huidige conferentie te verdagen. Zij stelt voor, dat de vier plaatsvervangers zullen blijven streven naar overeenstemming over de opneming van het betwiste punt (het Antlantisch Pact en de Amerikaanse bases overzee) op de agenda. De volgende vergadering der plaatsver vangers wordt Woensdag gehouden. De vorige week hebben de Westelijke mogendheden de Sovjet-Unie nota's ge presenteerd, waarin een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken werd voorgesteld, welke in Juli te Washington zou worden gehouden op basis van een der- drie door de Westelijke mogendheden voor gestelde alternatieve agenda's. In de Russische nota wordt gezegd, dat de Russische regering van mening is, dat het noodzakelijk en nuttig is zo spoedig mogelijk de raad van ministers van Buiten landse Zaken der vier grote mogendheden bijeen te roepen om de belangrijkste kwesties te onderzoeken, welke betrekking hebben op de opheffing van de spanning in Europa en het vestigen van de vrede. De Russische regering wenst voortzetting van de conferentie der plaatsvervangers om overeenstemming over de kwestie van het Atlantisch pact en de Amerikaanse bases overzee mogelijk te maken. De Russische regering is van mening, dat een openhartige bespreking van deze kwesties welke de wezenlijke oorzaak van de verslechtering der betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de drie Westelijke mo- Hovelingen nemen ontslag De Amerikaane ambassadeur te Athene, John Peurifoy, heeft Maandag een onder houd van twee-em-een-half uur gehad mét de Griekse veldmaarschalk Alexander Papagos. Hij trachtte hem te overreden zijn post van opperbevelhebber, die Pa- pagos de vorige week opgaf, weer in te nemen. Papagos heeft zich naar gemeld be klaagd over uitlatingen van premier Veni- zelos. Deze laatste zou hebben verklaard, dat „Griekenland niet van de kaart zal verdwijnen, indien Papagos niet langer de Griekse strijdkrachten leidt". Men gelooft, dat de Amerikaanse po gingen om verzoening tot stancl te bren gen op steeds grotere moeilijkheden stuiten. Alle Griekse hoffunctionarissen hebben hun ontslag aangeboden „teneinde Koning Paul te steunen in het oplossen van de crisis, ontstaan door het ontslag van veld maarschalk Papagos". Een aantal hoge officieren is Maandag gearresteerd op beschuldiging van insu bordinatie. Sinds Vrijdag waren de officie ren onder huisarrest. Zondag is een dooi de regering gelast onderzoek begonnen met het verhoor van getuigen. Reuter bericht verder dat een aantal hovelingen van Koning Paul ontslag heeft genomen. De hoffunctionarissen ver klaarden tot deze stap te zijn overgegaan op grond van het gerucht, dat Papagos zou zijn afgetreden wegens de tegenwer king, die hij in hofkringen ondervond. De brief, waarin zij hun ontslag aanbo den, was ondertekend door de opperkamer heer, kolonel Dimitros Levides, alle hof dames van de Koningin, de hofartsen en de juridische adviseurs. WASHINGTON, 4 Juni (A.F.P.). Het Amerikaanse oppergerechtshof heeft met zes tegen twee stemmen de elf communis tische leiders schuldig verklaard. In de om schrijving van het vonnis wordt verklaard, dat genoemde leiders het plan hadden de Amerikaanse regering omver te stoten zo dra de tijd daartoe gekomen zou zijn. Reu ter tekent hierbij aan, dat men thans de vraag opwerpt, of men er toe zal overgaan een groot aantal communistische partij leden te vervolgen. Zes advocaten van de communistische leiders zullen gevangenisstraffen van een tot zes maanden moeten ondergaan „wegens belediging van het hof". Het hoge tribunaal heeft geweigerd de zes advocaten hierover te horen. De advo caten kwamen herhaaldelijk in conflict met de districtsrechter Harold Medina tij dens het proces, dat negen maanden duurde. SYDNEY, 5 Mei. (Reuter). Dinsdag hebben naar schatting tweeduizend Austra lische havenarbeiders en zeelieden gede monstreerd voor het federale gerechtshof te Sydney, waarvoor de communistische secretaris van de bond van havenarbeiders, James Healy, moest verschijnen in verband met het door de bond uitgevaardigde ver bod om Nieuwzeelandse schepen te laden of te lossen, uit sympathie met de staken de havenarbeiders in Nieuw-Zeeland. De politie hield verscheidene personen aan. Uit protest tegen de tegen Healy inge brachte beschuldigingen legden Dinsdag in 26 mijnen in Nieuw-Zuid-Wales de mijnwerkers het werk neer. gendheden zijn, de sfeer in Europa aan zienlijk verbeteren zou en het werk van de ministers van Buitenlandse Zaken ver lichten. Derhalve is de Russische regering bereid haar vertegenwoordiger naar de mi nistersconferentie te zenden,zodra de voor conferentie de kwestie van de opneming van het Atlantisch pact en cle Amerikaanse steunpunten in positieve zin heeft opgelost, aldus de Sovjet-Russische nota. De Britse afgevaardigde, Ernest Davies, zei, dat de Russische nota neerkwam op een verwerping van de Westelijke nota's. De Russische delegatie wist zeer goed, dat de Westelijke afgevaardigden de opneming van de kwestie van het Atlantisch pact niet konden aanvaarden. Het heeft weinig nut, dat de plaatsvervangers verder blijven discussiëren over het Atlantisch pact, aldus Davies. Koning George van Engeland heeft alle openbare ontvangsten voor ten minste vier weken afgelast. Hij zal volledig rust hou den, zo is te Londen medegedeeld. Volgens een verklaring van Buckingham Palace is de longaandoening van de Koning nog niet geheel genezen. Koning Haakon van Noorwegen zal bij zijn bezoek aan Engeland door de broer van de Koning de hertog van Gloucester ontvangen worden. De verklaring zegt, dat de algemene toestand van de Koning voor uitgegaan is. Verder uitstel van executie Duitse oorlogsmisdadigers geweigerd Het Amerikaanse hof van beroep heeft Maandag geweigerd de executie van de zeven Duitse oorlogsmisdadigers, die in de gevangqpis van Landsberg verblijven, ver der uit te stellen. Het hof van beroep onderschreef hier mede de uitspraak van het districtsge rechtshof, dat bedoelde Duitsers nog steeds als vijandelijke vreemdelingen bestempelt en zegt, dat hun zaak niet voor de federaie gerechtshoven kon worden gebracht. Rech ter Bastian van het federale gerechtshof verklaarde, dat hij niet in zou stemmen met een derde opschorting. Het tweede uitstel döor deze rechter verloopt vandaag om 3 uur Nederlandse tijd. De Amerikaan Charles Blair die vorige week in'een eenmotorige Mustangjager een solovlucht van Noorwegen naar Alaska over de Noordpool maakte, guat nu weer als „gewoon piloot" op de Transatlantische dienst, van de Pan American Airways vliegen. Zijn eerste Oceaanreis New YorkFrankfort brengt hem op 16 Juni op Schiphol, waar de Nederlandse journalisten hem over zijn Poolvlucht zullen interviewen. Foto: Blair met zijn vrouw en dochtertje na zijn geslaagde Noordpool-bestorming. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft Maandag tijdens zijn getuigenis voor de Verenigde Senaatscom missies over de Amerikaanse politiek ten aanzien van China en Korea gesproken. Sommige republikeinse Congresleden hebben beweerd dat het optreden van ge neraal Marshall, toen hij in 1946, als verte genwoordiger van president Truman, in China vertoefde, de nederlaag der Chinese nationalisten heeft verhaast. Marshall weigerde toen de regering van Tsjang Kai Tsjek de gevraagde militaire hulp te verlenen, aldus betoogden zij. Acheson zeide: „De nationalisten hebben China nimmer daadwerkelijk beheerst. Toen de oorlog was afgelopen, stonden zij voor het vraagstuk een staat op te bouwen. Wij hebben in de afgelopen oorlog de Chi nese communisten gesteund, daar zij tegen de Japanners streden. Wij zonden de toen malige vice-president Henry Wallace naar China. Deze wist een overeenkomst met Tsjang Kai Tsjek af te sluiten, waarin laatstgenoemde toegaf dat zijn menings verschil met zijn landgenoten-communis ten op politiek terrein lag en dat hij er daarom ook naar zou streven hiervoor een politieke oplossing te vinden. Wallace keerde naar de Verenigde Sta ten terug. President Truman zond gene raal Patrick J. Hurley, voormalig Ameri kaans minister van Oorlog, naar China. Generaal Hurley stelde overeenkomsten op, die ten doel hadden de Chinese nationalis ten en communisten in staat te stellen te zamen een centrale regering te vormen". Daarop kwam Acheson te spreken over de in Februari 1945 tussen Engeland, de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten geslo ten overeenkomst van Yalta. „Toen de Verenigde Staten in Februari 1945 de overeenkomst van Yalta sloten, was het nog niet bekend of wij er in zou den slagen atoombommen te vervaardigen. Deze zekerheid hadden wij pas verschei dene maanden later en ook toen zou het nog geruime tijd duren voordat wij in staat waren atoombommen tegen de vijand te 'gebruiken. De Amerikaanse militaire lei ders waren op dat tijdstip eenstemmig van mening dat het op de knieën brengen van Japan een verschrikkelijke en zeer bloe dige slag zou vergen. Wij achtten het daarom op dat tijdstip zeer belangrijk dat ook de Sovjet-Unie aan de oorlog tegen Japan zou deelnemen. Er bestond hoegenaamd geen twijfel over dat de Russen mee zouden doen. De vraag was echter wanneer. Het grote gevaar bestond dat de Sovjet-Unie ons de oorlog tegen Japan zcu laten voeren en dat zij mee zou gaan doen, wanneer de krijg in feite was afgelopen en wij onze mensen en goederen hadden geofferd om de Japanners in hun eigen land te verslaan. De Russen hadden dan in een zeer gunstige positie verkeerd om eisen te stellen. Er stonden, in begin 1945, 700.000 man Japanse troepen in Mandsjoerije en 1.235.000 in China. De Amerikaanse mili taire leiders wensten dat de Russen tijdig aan de strijd tegen de Japanners zouden deelnemen, opdat de troepen in Japan zelf geen versterkingen zouden ontvangen van het Chinese vasteland. De prijs Wij hebben toen te Yalta de volgende overeenkomst met de Russen gesloten. De Sovjet-Unie zou, drie maanden na het ein de van de oorlog in Europa, Japan de oor log verklaren (de Russen hadden deze ter mijn bedongen om hun troepen te hergroe peren). Voor haar deelneming aan de strijd tegen Japan werd de Sovjet-Unie toege zegd: de Zuidelijke helft van het eiland Saehalin, de ten Noorden van de eigenlijke Japanse eilanden gelegen eilandengroep der Koerillen en het herkrijgen van hun vroegere belangen in de havens Port Ar thur en Dairen en in de beide spoorwegen door Mandsjoerije", aldus Acheson. Nadat Acheson de voorlezing van zijn uitgebreide overzicht van de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten in de afge lopen vijf jaar had beëindigd, vroeg de republikeinse senator Alexander Wiley: „Welke is de invloed in deze periode ge weest van die functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, waarvan wordt aangenomen dat zij met de communisten sympathiseerden?" Minister Acheson: „Ik ben niet van me ning dat er ooit in het „State Department communistische invloeden hebben gewerkt, waardoor onze politiek in China zou zijn beïnvloed." Acheson citeerde vervolgens uit een r-.p- port van generaal Barr, hoofd van de des tijds naar China gezonden Amerikaanse militaire missie, die verklaarde dat het in eenstorten der Chinese nationalistische legers het gevolg was van „de slechtste militaire leiding ter wereld" en van vele andere, het moreel vernietigende factoren, die leidden tot een volledig verloren gaan van de wil tot vechten bii deze strijdkrach ten." JOHN ERSKINE OVERLEDEN In zijn woning tc New York is de roman schrijver John Erskine op 71-jarige leef tijd overleden. Zijn bekendste boeken verschenen een kwart eeuw geleden, toen hij hoogleraar was aan de Columbia-unï- versiteit: „Adam en Eva" en „Het intieme leven van Helena van Troje". In het jaarverslag over 1950 van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten wordt medegedeeld dat de enige gemeente, die tot dusver niet bij c'a vereniging was aangesloten, Overslag in Zeeland, als lid is toegetreden. KOREA, (Reuter). Volgen een commu niqué van het achtste leger stuitten de verbonden troepen Maandag in de centrale sector op krachtige tegenstand van de Noordelijken. In de buurt van Jongtsjon werd door 200 Noordelijken een tegenaan val ondernomen, die werd afgeslagen. Er werden 50 man krijgsgevangen gemaakt. De verbondenen boekten een terreinwinst van twee tot drie kilometer. Ook in de om geving van Tsjailli, Jongdoni en Hwatsjon werden Noordelijke aanvallen afgeweerd. Het verzet van de tegenstander in de buurt van Janggoe en Indje wordt zwakker. Ten Noorden van Jongongni zetten de verbon denen bij min of meer krachtige tegenstand hun aanvallen voort. Ten Noord-Westen van Hwatsjon konden de geallieerden in weerwil van krachtige tegenstand een tot vier kilometer oprukken. De in het gebied van de Imdjin opruk kende verbondenen zijn Maandag zeer hevig door de Chinezen beschoten. Over het gehele Koreaanse front is de geallieer de linie een weinig vooruit geschoven. In het gebied van Imdjin bedroeg de vorde ring bijna twee kilometer. Het vuur der Chinese mortieren was hier zeer hardnek- kig. In de Westelijke frontsector zijn geal lieerde stoottroepen in een open boot een rivier overgestoken, waarna zij een ver rassende aanval uitvoerden op de Chinese eenheden die, met behulp van burgerar beiders, bezig waren versterkingen op te werpen langs de Noordelijke oever van de Imdjin. In de centrale frontsector sloegen de ver bondenen verscheidene tegenaanvallen dei- Chinezen af. In het gebied van Jongtsjon, teil Noorden van de 38ste Breedtegraad, vielen 200 Noordelijke militairen Maan dagochtend aan; 31 hunner werden gedood, vijftig gevangen genomen en de rest uit eengeslagen. In het gebied van Jongongni ontmoetten de verbondenen matige tot zware tegen stand. Zij bleven echter vorderen. Hetzelfde deed zich voor in twee gebieden ten Noord- Westen en ten Westen van Hwatsjon. Geallieerde vliegtuigen hebben Maandag spoorwegemplacementen, spoorwegbruggen, troepenconcentraties en bevoorradingscen tra aangevallen. Bij Innsbrück zijn een Nederlandse auto en een Britse op elkaar gereden. Het ongeluk gebeurde toen de Neder landse auto slipte en de Britse auto, die dicht volgde, op de eerder genoemde wagen inreed. De Nederlandse auto werd bestuurd door graaf Alexander Pallavicini. In de auto bevonden zich eveneens zijn moeder, gra vin Marie Elizabeth, en graaf Alfred zur Lippe. De eerste twee'werden met een her senschudding en wonden aan bet hoofd in het ziekenhuis opgenomen. Naar verklaard wordt wonen alle drie in Reith, bij Seefeld, in Tyrol. Van de inzittenden van de Engel se auto liep slechts een persoon lichte wonden op. Het Haarlemse Comité voor de Auto tocht voor Ouden van Dagen, dat reeds sinds 1929 deze tochten organiseert, heeft moeten besluiten om dit jaar niet meer van particuliere auto's maar van autobus sen gebruik te maken. Het sterk toegeno men verkeer levert voor het rijden van een stoet van meer dan 80 auto's teveel bezwaren op. Bovendien levert het kans op ongevallen op. Doordat men nu autobussen moet huren, zullen de kosten hoger zijn dan vroeger. Het Comité doet een beroep op het publiek, dat zo vaak bewezen heeft met bijdragen te willen helpen. De penningmeester, de heer A. M. Duytshoff, Verspronckweg 19, zal ze gaarne ontvangen per brief of post wissel of op zijn gironummer 20365, met vermelding: „Voor de autotocht". Het Amerikaanse opperste gerechtshof heeft de Timken Roller Bearing Company schuldig verklaard aan overtreding van de anti-trustwetgeving, daar zij afspraken gemaakt had met Britse en Franse firma's over de verdeling van de wereldmarkten. Chateaubriand: Men mag zich in het stof werpen als men een fout heeft begaan, maar men moet er niet in blijven liggen. Na zwaar gevecht op 30 Mei bij Inje 's-GRAVENHAGE, 5 Juni. De Leger- voorlichtingsdienst deelt het volgende mede: „Het Nederlands UNO-detachement in Korea is opnieuw in ernstige gevechten gewikkeld geweest. Na dagen van vermoeiende marsen on der hevige regens en met slecht zicht, werd op de avond van de 30e Mei op een heuvel stelling genomen nabij Inje. De volgende morgen vroeg deed juist op dit punt een bataljon Noord-Koreanen een scherpe aan val, ten doel hebbend tot elke prijs door de linie heen te breken en een belangrijk kruispunt daarachter te bezetten. De vijand slaagde na enkele aanvallen in de door braak, maar kon toen worden teruggedre ven door een compagnie, die in reserve was gehouden. Helaas zijn in de gevechten van man tegen man aan Nederlandse zijde 14 doden en verscheidene gewonden gevallen. De vijandelijke verliezen waren vele malen groter. De Amerikaanse regimentscommandant betuigde aan het Nederlandse detachement zijn grote dank en waardering voor bij zondere prestaties". De gesneuvelden zijn: J. Th. van den Berg, soldaat, afkomstig uit Grave, S. A. Breeman, sergeant le klasse, afkomstig uit Nijmegen; J. Daling, soldaat le kl„ af komstig uit Smilde; D. A. C. Jansen, ser geant le k!., afkomstig uit Utrecht; A. Dis sel, soldaat le kL, afkomstig uit Nijmegen; J. Flak, soldaat, afkomstig uit Radan (Po len); H. C. J. Kluft, soldaat le kl„ afkom stig uit Haarlem; W. van der Kuij, soldaat, afkomstig uit Hagestein; C. H. Kuij er, sol daat, afkomstig uit Wijk bij Duurstede; P. E. Phaff, soldaat, afkomstig uit Djakarta; P. van Rossum, soldaat, afkomstig uit Heerlerheide; L. C. Ruck, soldaat, afkom stig uit Amsterdam; M. H. Rijshouwer, soldaat, afkomstig uit 's-Gravenhage: A. A. Schoemaker, sergeant, afkomstig uit Musselkanaal. De naaste familieleden zijn verwittigd. De Haarlemse soldaat le kl. H. C. J. Kluft werd geboren 5 Januari 1928. Hij was ongehuwd. Het Italiaanse ministerie van Binnen landse Zaken heeft Dinsdag de einduitsla gen van de Zondag gehouden verkiezingen voor het 90 zetels tellende parlement van Sicilië bekend gemaakt. Sicilië heeft een beperkte mate van autonomie. De christen-democraten kregen 30 zetels (winst 9), de communisten en Nenni-socia- listen 30 zetels (winst 5), de „Italiaanse- sociale beweging" (neo-fascisten) 11 ze tels en de monarchisten en liberalen 9 ze tels (verlies 8). De „Italiaanse sociale beweging" die be langrijke winst heeft geboekt, nam voor het eerst als partij deel aan de verkiezin gen. De rest van de stemmen viel ten deel aan kleinere partijen, waaronder de so ciaal-democraten. Door het zetelaantal van de „Italiaanse socale beweging" zal het moeilijk zijn om een coalitie-regering van de Westelijk-ge- oriënteerde partijen te vormen. De Hoge Raad heeft arrest gewezen in de zaak tegen een automobilist uit Am sterdam, waarin de rechtbank te Amster dam een veroordeling had uitgesproken op grond van het besturen van een motor rijtuig onder invloed van sterke drank. De rechtbank deed haar vonnis mede steunen op de resultaten van de bloedproef, welke door de veroordeelde in strijd met de wet werd geacht. Overeenkomstig de conclusie van de procureur-generaal heeft de Hoge Raad het cassatieberoep verworpen. Daarbij is overwogen dat indien iemand vrijelijk toestemming verleent tot het bij hem verrichten van de bloedproef, dit niet in strijd behoeft te komen met enige wet telijke bepaling. Boven de Britse Eilanden en de Noordzee IJsland gelegen hoge drukgebied. In de gebied, dat in Duitsland regen en onweers bevindt zich een uitloper van een bij buurt van Berlijn ligt een oud lage druk- buien bracht. Beide druksystemen ver anderen maar weinig van plaats, waar door de luchtaanvoer in Nederland over de Noordzee blijft geschieden. Dit heeft tot gevolg dat de maximum-temperatu ren niet ver boven 20 graden kunnen stijgen. Tevens zullen vooral gedurende de nacht en ochtend wolkenvelden van de Noordzee het land binnendrijven. De rug van hoge luchtdruk zorgt er echter voor dat de neerslagkansen klein blij ven. Hij verhindert ook het opdringen van Oceaandepressies naar West-Europa MIST- Qonbewolkj- 77 &£iCHLêfe; regent'* C» KALF BEW ZWAAR BEW GEHEEL BEW REGEf motregen" A HAGEL V BUIEN R ONWEER 1M PE SATÜUR !OQ5 ISOBAAR SSLANGSijic' NEERSLAG- GEBIED CENTRA. H HOGE DRUK L LAGE DRUK -SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN l. VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN D'T TEKEN GEEF» CE WINDRICHTING AAN- 'EDEREHELE DWA9SSTSÊE-AlS é'EN WHjO- - SNELHE'DyvtKjvijF..MET£p Pgg.ascQNDE NOORDELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Droog en vooral in de middag over wegend zonnig weer, maar in de nacht en ochtend veel bewolking. Vannacht in het binnenland zwak ke, overigens matige wind tussen Noord en Noord-West. Weinig ver andering in temperatuur. 6 Juni Zon op 4.23 uur, onder 20.54 uur. Maan op 4.56 uur, onder 23.13 uur. Hoog en laag water in IJmuiden: Dinsdag 5 Juni Hoog water: 4.03 en 12.05 uur. Laag water: 16.27 uur. Woensdag 6 Juni Hoog water: 4.38 en 17.05 uur. Laag water: 0.23 en 12.40 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1