Italië OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De zeven veroordeelden van Landsberg heden terechtgesteld Communisten en fascisten een gevaar voor regeringscoalitie Koffie op bon 505 Weerbericht Auto met ouden van dagen botste tegen een boom Prijs voor Sanders Vier Nederlanders in Korea gesneuveld Oefening Progress afgelopen Twee Britse ambtenaren op weg naar Moskou Sicilië neigt naar het extremisme Weer moeilijkheden in de Londense haven Fascistische terroristen in Italië gearresteerd Stakingen in Soerabaja Toestand in Korea van 22 April weer hersteld Het woord is aan C J. van Tilburg 50 jaar journalist Kans op behoud H.O.V. bepaald gunstiger HET WEER AFGEBEELD g|e J A A R G AN G No 2 8 hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor ïjj Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG! JUNI 19 5 1 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 136 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET UITBLIJVEN van politieke eenheid in West-Europa heeft kwade politieke gevolgen in West-Duitsland, Italië en Frankrijk. Dat kon niet uitblijven. Als ei- Engelsen zijn, die zeggen dat zij geen ver trouwen kunnen hebben in een samengaan met landen, waarin de politieke toestand zo onzeker is, zetten zij d'e juiste redenering op haar kop. De toestand is onzeker en de ontevredenheid neemt toe omdat de nood zakelijke vereniging van Europa uitblijft. Ais de zaken in de afzonderlijke landen goed marcheerden, ook in economische zin goed marcheerden, zou er geen dringende noodzaak voor vereniging bestaan en zou ftiep inderdaad kunnen volstaan mét het organiseren van een gemeenschappelijke verdediging. Iets sterk maken, bestand tegen mogelijke overval, kan zich evenwel nooit bepalen tot een militaire defensie. Zij is zelfs niet de hoofdzaak cn vormt niet de kern. Want die moet bestaan in de inner lijke kracht en eenheid van het volk. Zoals het nu in Europa gesteld zou moeten zijn: tevens in de kracht en eenheid van de federaal verenigde volken. De jongste gemeenteraadsverkiezingen in Italië hebben geen bemoedigend beeld gegeven van de in dat land heersende poli tieke toestand. Ofschoon de parlementair- democratische regering-De Gasperi op zetelwinst kon bogen in de 27 provincies, waarin op 27 Mei gestemd is, is er in wezen achteruitgang. Want die zetelwinst werd slechts verkregen door partij-combi naties terwijl over de gehele linie de Christen-democraten (De Gasperi's partij) een aanzienlijk stemmenverlies hebben ge leden. Dit verlies heeft zich overal doen gelden en is gepaard gegaan met aanzien lijke winst voor de communisten en ander zijds ook onverwachte successen voor dc neo-fascisten. Deze laatste vallen samen met de geruchtmakende activiteit van de neo-Nazi's in delen van West-Duitsland. In 1940 hebben de twee extreem-linkse partijen in Noord-Italië 30.8 der stem men behaald. Nu 36.3 Dat is een voor uitgang van betekenis. De Christen-demo craten hebben, als men alle uitslagen van 27 Mei tezamen telt en die vergelijkt met die van 1948, 25 van hun stemmen ver loren. Poogt de Italiaanse regering die feiten tegenover het buitenland te verhul len? Misschien vreest zij, dat men daar ge alarmeerd zal raken en dientengevolge aandrang op de Amerikaanse regering wor den uitgeoefend om minder bereidwillig te zijn met de verschaffing van wapentuig. In kringen der ontwikkelden in Italië schijnt men niet tevreden te zijn over de gang van zaken bij de Christen-democra ten. vooral over een tekort aan bekwame krachten en over het voorkomen van ge vallen van corruptie en zeer opvallende baantjesjagerij. Onze correspondent te Rome getuigt dat minister-president De Gasperi, zelf een onkreukbare figuur en een staatsman van grote bekwaamheid, onder zijn aanhangers niet voldoende men sen kan vinden die geschikt zijn voor de bezetting van de leidende posities. Het extremisme aan beide zijden heeft nu in Italië meer aanhang dan drie jaar ge leden. Dit is voor invloedrijke Amerikaanse en Engelse bladen trouwens niet verborgen gebleven. De New York Times heeft on langs gezegd dat „ondanks de Marshall hulp het aantal Italianen toeneemt, die hun heil zoeken bij een uiterst-linkse politiek"'. De Manchester Guardian heeft dezer dagen eraan herinnerd dat dit biad De Gasperi steeds heeft aangeduid als „een man, ge zeten op een vulkaan". Nu staan opnieuw verkiezingen (in dertig provincies) voor de deur en onze correspondent verwacht dat de uitslagen een bevestiging zullen zijn van die van 27 Mei. Het schijnt nauwelijks anders mogelijk. Ook de verkiezingen voor het eigen parlement van het eiland Sicilië, waar de neo-fascisten een sterke aanhang bezitten, hebben trouwens dit beeld reeds gegeven. Tot zoveel mensen die in zulk geval nog maar altijd denken: „dat land is ver van ons'' zou ik opnieuw willen zeggen: ver gis u niet. In kilometers gerekend blijft het even ver van ons verwijderd als in de tijden, waarin alle Europese naties op zich zelf konden leven en hun naburen slechts als min of min of meer lastige concur renten beschouwden. Maar in het wezen dei- ontwikkeling van zaken is Italië ons zeer na gekomen, evenals de andere landen die tot de Westerse democratie behoren en die alieen door nauw samengaan zich zullen kunnen handhaven, omdat zij afzonderlijk hun lot niet meer in handen hebben en de toestand niet meer beheersen. Van de gevolgen van deze veranderde verhou dingen is Italië een sterk-sprekend voor beeld. Geen wonder dat als de Europese politieke éénwording in haar ontwikkeling blijkt te zijn gestuit mensen met klare blik in de situatie zeggen: laat ons dan streven naar Atlantische Unie, al is die groter en üjkt zij daarom een nog hogere greep. Wij móeten Unie bereiken. R. P. Een dode, drie gewonden In Barneveld is bij de jaarlijkse auto tocht met ouden van dagen uit die plaats oen ernstig ongeval gebeurd. Een der auto's reed plotseling op onverklaarbare wijze uit de colonne en botste tegen een boom. De bestuurder en drie bejaarde inzittenden werden gewond en moesten naar een zie kenhuis te Amersfoort worden vervoerd. De ?3-jarige heer B. van de Berg bleek zo ernstig gewond te zijn, dat hij in de loop van de middag overleden is. Twee andere bejaarden hebben beiden een been gebro ken. De autobestuurder brak enige ribben. De Britse minister van Buitenlandse Za- hen heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat Engeland bereid is voor Hongarije be stemde herstelbetalingsgoederen in de Brit se zóne te deblokkeren, indien Hongarije de Britse zakenman Edgar Sanders vrijlaat. Sanders werd 17 maanden geleden tezamen J^et de Amerikaan Vogeler gearresteerd op beschuldiging van het plegen van spion page. Vogeler is de vorige maand vrijge laten. Naar men meent bedraagt de waarde van genoemde goederen enkele tienduizenden ëuldens. De vrouwen van Oregon (Verenigde Staten) hebben aan Koningin Juliana de honderd hier afgebeeldedoor Amerikaanse meisjes vervaardigde poppen aangeboden met de bedoeling, dat deze op een of andere wijze ten goede zullen komen aan de Nederlandse kinderen. Korte tijd geleden zijn deze poppen in Paleis Soestdijk aan de Koningin aangeboden. Er zullen thans driehonderd duizend loten worden verkocht tegen een kwartje per stuk. Zij, die de loten kopen, kunnen derhalve voor dit luttele bedrag in het bezit komen van een dezer poppen. De opbrengst van de loterij komt geheel ten bate van het Nederlandse kind. Na een drie jaar geleden geveld vonnis LANDSBERG (Reuter). De zeven Duitse oorlogsmisdadigers zijn heden morgen tussen middernacht en half drie in de gevangenis te Landsberg terechtgesteld. Het vonnis werd voltrokken door middel van de strop. De geëxecuteerden, allen voox-malige S.S.-officieren, waren: Generaal Otto Ohlendorf, die verant woordelijk wordt geacht voor de clood van 90.000 personen. Generaal Oswald Pohl, die het ghetto van Warschau liet verwoesten, waarbij 56.000 Joelen werden gedood of gedepor teerd. Kolonel Paul Blobei, die bevel gaf 60.000 Joden te doden. Kolonel Werner Braune en brigade-com mandant Erich Naumann, die elk duizenden Joden en zigeuners lieten vermoorden. Adjudant-generaal Hans Schmidt, die verantwoordelijk was voor de executies in het concentratiekamp Buchenwald, en Georg Schallenmaier, die bevel gaf tot het doden van grote aantallen gevangenen in andere concentratiekampen. De zeven mannen waren ruim drie jaar geleden door militaire tribunalen ter dood veroordeeld. De vonnissen werden op 31 Januari van dit j'aar door de Amerikaanse autoriteiten in West-Duitsland bekrachtigd. Bij die gelegenheid werden 21 andere dood vonnissen in levenslange of kortere gevan genisstraffen gewijzigd, terwijl in 37 ge vallen de opgelegde gevangenisstraffen werden verminderd. De executies werden vannacht in een officiële Amerikaanse verklaring bekend gemaakt. In deze verklaring werd onder meer gezegd, dat dit de laatste terechtstel lingen wegens oorlogsmisdaden waren, die te Landsberg ten uitvoer werden gelegd. Tegelijkertijd deelde een predikant van de Evangelische Kerk aan de vrouwen van de veroordeelden, die in het stationshotel wachtten, mee, dat de vonnissen waren voltrokken. De echtgenote van Pohl zei, dat haai man „duizend doden gestorven was" ge- Bij acties op 1 Juni De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens actie in Korea op 1 Juni j.l. de volgende militairen zijn gesneuveld: Soldaat K. de Groot, afkomstig uit Haar lem; soldaat 1 kl. H. J. H. Suidman, uit Amsterdam; soldaat le kl. A. J. Twister- ling, uit Den Haag; korporaal M. Zijp, uit Zuid-Scharwoude. De naaste familieleden zijn verwittigd. De Haarlemmer K. de Groot werd 25 Augustus 1926 geboren. Hij was gehuwd en had twee kinderen. De legervoorlichtingsdienst meldt nader: Na de aanval, welke het Nederlands detachement op 31 Mei ten koste van helaas ernstige verliezen heeft afgeslagen, heeft het op 1 Juni aan het Oostelijk gedeelte van cle centrale sector opnieuw een Noord- Koreaanse tegenaanval moeten doorstaan, welke aan Nederlandse zijde vier doden en enkele gewonden heeft gekost. Woensdag is de vlootoefening „Progress" waaraan ook een Nederlands smaldeel heeft deelgenomen, geëindigd. Op alle schepen was men daarover ver heugd. Vier keer vier-en-twintig uur oefe nen kan zelfs de sterkste zeeman op de knieën krijgen. De matrozen en officieren worstelden met slaap en oververmoeid heid. Op Hr. Ms. Tromp hebben verschei dene opvarenden twintig uur achter elkaar dienst gedaan. Woensdagavond om zeven uur voer de „Tromp" de haven van Cherbourg binnen. Nadat de Franse vlag was gehesen werden een-en-twintig saluutschoten gelost. Niet lang daarna lag de Tromp gemeerd. De oefening" „Progress" was ten einde. Dinsdagmorgen is tijdens de oefeningen een Baracuda-vliegtuig ernstig beschadigd bij een mislukte landing op een Engels vliegdéksehip. De piloot werd licht gewond. durende de jaren, waarin hij op de tenuit voerlegging van het doodvonnis wachtte. De begrafenis zou vandaag op het kerk hof van de gevangenis plaats vinden. Naar verluidt zijn geen bijzondere voor zorgsmaatregelen getroffen om de familie McCloy te beschermen. De Amerikaanse Hoge Commsisaris en zijn echtgenote heb ben onlangs dreigbrieven ontvangen waar in gezegd werd, dat de executies op hun twee kinderen zouden worden gewroken. Mevrouw McCloy, wier ouders van Duit se afkomst waren, steunde haar echtgenoot, toen hij weigerde de terechtstellingen op te schorten. Van alle terechtgestelden werd bericht, dat zij moedig de dood in gingen. Zij wer den in alphabetische volgorde met 20 mi nuten tussenruimte geëxecuteerd. Ieder kreeg 90 séconden om zijn laatste woorden te spreken. Allen verklaarden, 'dat hun te rechtstelling een „waarschuwing aan het Duitse volk voor zijn zogenaamde vrien den" moest zijn. Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten heeft bon 505 Algemeen aan gewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon blijft geldig voor het kopen van koffie bij de détaillist tot en met 23 Juni. Het rantsoen moet dienen voor zes we ken. De volgende bonaanwijzing geschiedt op 19 Juli. (Van onze correspondent in Londen) Scotland Yard en de Franse politie zoe ken naar twee Britse ambtenaren, waar schijnlijk van het departement van Buiten landse Zaken, die naar Frankrijk gingen en spoorloos zijn verdwenen. Volgens een vriend was het hun bedoeling om uit idealistische overwegingen naar Moskou te gaan. Als vacantiereizigers zouden zij U.rchten achter het ijzeren gordijn te ko men. Mogelijk hebben zij belangrijke papieren bij zich. Zij hadden de vriend gevraagd met hen mee te gaan, doch deze voelde er niets voor. (Van onze correspondent in Rome) De uitslag der verkiezingen voor het autonoom parlement van het gewest Si cilië komt tot op zekere hoogte die van de Italiaanse gemeenteraadsverkiezingen be vestigen. Ook op Sicilië wint de christelijk- democratische partij zetels, doordat zij meer stemmen verwierf dan in 1947 bij de vo rige verkiezingen voor het Siciliaanse par lement (666.000 in plaats van 400.000) maar vergeleken bij 1948, toen De Gasperi op het eiland 961.824 stemmen kreeg is er een achteruitgang van ruim dertig procent. Het volksblok, communisten en Nenni-socia- listen, kreeg ditmaal 644.750 stemmen, bijna even veel als de katholieken. Dit be tekent een vooruitgang van veertig pro cent in vergelijking met 1948 (465.000 stemmen) en vooruitgang ook ten aanzien van 1947 (591.000). De katholieken krijgen in het nieuwe parlement 30 vertegenwoor digers (vroeger 20), de communisten even eens 30 (vroeger 29). Voor een groot deel moet men het teruglopen der katholieke stemmen verklaren uit het feit dat in 1948 in geheel Italië vele niet-clericalen hun stem aan Dc Gasperi gaven uitsluitend uit anti-communisme. Maar de christen-de mocraten verloren toch stellig ook stemmen wegens ontevredenheid over het regerings beleid der laatste drie jaren. Het bewijs daarvoor wordt geleverd door de lijsten der andere regeringspartijen. De republikeinen, die in 1948 nog 65.650 stemmen kregen, daalden tot 35.500 en zullen geen vertegen woordiger hebben in het nieuwe parlement. De sociaal-democraten kregen in 1948 109.000 stemmen, thans 90.000. Kennelijk verloren deze beide partijen aan invloed door hun samengaan met de minder po pulair geworden regering-De Gasperi. Het nieuwe in cle Siciliaanse verkiezingen moet men zoeken in de rechtse gelederen. De Siciliaanse liberalen (men zou ze beter conservatieven kunnen noemen) haalden nergens het stemmental van 1947. doch maakten een beter figuur dan in 1948, toen veel liberalen hun stem aan de katholieken gaven. Zij kregen thans 185.000 stemmen tegen 175.000 in 1948. De met hen ver bonden royalisten liepen terug van 197.000 tot 177.000. Tezamen zullen deze groepen een tiental zetels te verdelen krijgen. De neo-fascistische „sociale beweging", die in 1947 nog niet onder die naam bestond en In 1948 met 70.000 stemmen, verdeeld over negen provincies, er niet in slaagde een enkele afgevaardigde naai- Rome te zen den, kreeg 273.000 stemmen en zal te Pa lermo door elf afgevaardigden worden ver tegenwoordigd. Goochelen De regeringspers goochelt een beetje met de cijfers en vertelt ons, dat de uiterst- rechtse oppositie nog meer is achteruit gegaan dan de uiterst-linkse.De rede nering is deze: in 1947 kregen de 'qüalun- quisten 350.000 stemmen en 17 zetels. De vroegere qualunquisten zijn thans lid van de sociale beweging of geven althans hun stem aan de neo-fascisten. Dit is een aar dige methode om zichzelf in slaap te wie gen, doch het is onjuist. Ook in 1948 waren de qualunquisten reeds tot een onbedui dend groepje saamgesmolten en toch kre gen toen de neo-fascisten slechts 70.000 stemmen. Kennelijk hebben toen velen, die in 1947 de qualunquisten steunden, hun stem gegeven aan de christen-democraten. Van de 300.000 stemmen die de katholieken verloren, zijn er dus 200.000 aan de sociale beweging ten goede gekomen. Het zal heel moeilijk zijn in het nieuwe parlement een meerderheid te vormen. De christen-democraten hopen op samenwer king met de liberalen, de royalisten, de sociaal-democraten en een paar kleinere groepjes. Zij zouden dan 48 man kunnen stellen tegenover de 42 der verenigde linkse en rechtse oppositie. Maar zullen de roya listen en rechts-liberalen, gezien het grote succes van de sociale beweging, waaraan zij zich meer verwant voelen dan aan de christen-democraten, tot het vor men van zulk een regering bereid blij ken? Zal men in Rome een regering kun nen hebben van katholieken en republi keinen en te Palermo een van katholieken en royolisten? Hoe het zij. de royalisten zitten op de wip en kunnen eisen stellen. Conclusie: meer nog dan op het vaste land, komt op Sicilië cle neiging naar voren tot extremisme. (Van onze correspondent in Londen) Het Londense havenverkeer dreigt weer te worden lamgelegd, thans door een sta king van het grootste deel der ladingcon troleurs, zonder wie de havenarbeid niet kan worden uitgevoerd. Het werk op 55 schepen ligt al stil, terwijl elf schepen een tekort aan arbeidskrachten hebben. De staking heeft tot oorzaak dat de con troleurs bezwaren maken tegen aanstel ling van nog meer controleurs omdat er eigenlijk al te veel zouden zijn. Na zes weken staken zijn zesduizend havenarbeiders te Manchester weer aan het werk gegaan. Zij hebben echter het con flict officieel aanhangig gemaakt en er zal over drie weken opnieuw worden gestaakt indien de verplichte overheidsarbitrage niet tot een voor hen bevredigende oplos sing in staat blijkt. Voor de minister van Arbeid zijn deze conflicten, evenals de voorlopig bezworen moeilijkheden bij het wegvervoer, een krachtproef. Hij wordt intussen alom ge prezen om ds originele manier waarop hij de zaken, als het mis dreigt te lopen, aan pak/ i Professor Evola was de leider van het „zwarte legioen" Onze correspondent in Rome meldt: Eind Mei werden te Rome in een nacht 35 personen in hun woning gearresteerd. Enkele daarvan werden ongeveer een week later op vrije voeten gesteld. De meesten bleven in hechtenis. Op 30 Mei vond de arrestatie plaats van professor Giulio Evola, eert der meest fanatieke antisemieten van Italië. Daar deze bejaarde geleerde aan beide benen verlamd' is en dus in een draagbaar uit zijn woning moest worden gehaald en naar de gevangenis over gebracht, wekte zijn gevangenneming groot opzien. De politieke politie weigerde zolang het onderzoek in gang was, inlichtingen te verstrekken. Thans is een officiële mede deling gepubliceerd, waaruit blijkt, dat men de aanstichters en daders heeft ontdekt van vrijwel alle geheimzinnige bomaansla gen, welke sedert een half jaar Italië en vooral Rome teisteren. In totaal zullen 21 personen zich vqor het gerecht moeten ver antwoorden. Zij worden beschuldigd van wederoprichting der fascistische partij, ter rorisme, het vormen van een- genootschap met het doel misdaden te plegen en verhei melijking van wapenen. Hun organisatie, die in het openbaar te Rome bekend stond als „imperium" en die in de kringen der ingewijden „het zwarte legioen" werd ge noemd, begon haar misdadige loopbaan met het doen ontploffen van springstof op 28 October in de centrale „Gaileria" (winkel passage) van Rome. Daarna volgden bom aanslagen op enkele communistische, repu blikeinse en christelijk-democratische par tijzetels, op het ministerie van Binnen landse Zaken, op de Amerikaanse en de Joegoslavische ambassade, op het ministerie van Buitenlandse Zaken, op de zetels van de bond van oud-partisanen te Milaan, Brescia en Arezzo, enzovoort. Het „zwarte legioen" had ook vertakkingen in verschei den andere steden van Italië. De meeste beklaagden zijn jongelui, stu denten en werkloze arbeiders. Professor Evola, in wiens woning grote voorraden springstof werden gevonden, moet worden beschouwd als de man, die door zijn woorden en geschriften deze neo-fascisti sche terroristen tot hun misdadige hande lingen aanzette. Een andere belangrijke figuur is det journalist Egidio Sterpa, redac teur binnenland van het „onafhankelijke", in werkelijkheid fascistische dagblad „II Tempo". Een andere hoofdfiguur is een zekere Gianfranceschi, die in Noord-Italië werd aangehouden op de terugreis uit Zweden, waar hij cle Italiaanse fascistische jeugdbeweging heeft vertegenwoordigd op het fascistische congres te Malmö. Onze correspondent te Soerabaja seint ons: Hedenmorgen zijn te Soerabaja slakin gen uitgebroken bij de bioscopen, de tex tielfabrieken en de drukkerijen. Naar aanleiding hiervan en mede in verband met het feit dat de staking is be gonnen zonder een voorafgaande waar schuwing hebben de gezamenlijke tex tielbedrijven besloten voorlopig te sluiten. Morgen zal de staking ook tot de film kantoren worden uitgebreid, en de stakers hebben laten weten dat men op geheel Oost-Java in staking zal gaan indien het bioscoopconflict niet binnen vijf dagen is opgelost. Voor de drukkerijen, waar gestaakt wordt, hing vanmorgen een rode vlag. Verschillende stakers waren met een rood lint getooid. De strijdkrachten van de U.N.O. hebben thans in de centrale sector de. posities, die zij ten Noorden van de 38ste Breedtegraad aan de vooravond van het Chinese offen sief van 22 April innamen, bereikt of zelfs achter zich gelaten. In de laatste dagen schijnt de strijd zich ten Noorden van het stuwbekken van Hwatsjon, aan de Koemhwa en ten Zuiden van Tsjorwon te concentreren, in het berggebied, dat voor de Noordelijken van zeer veel belang is. In het Westen en Oosten is de toestand nog niet gestabiliseerd. Het is de tegen stander niet gelukt de Zuid-Koreaanse divisies, die langs de Oostkust opereren, van de hoofdmacht af te snijden. De verbondenen zijn tot voorbij de ha ven Kansong gevorderd. In het Westen staan de geallieerden nog aan de Imdjin. Hun vrij schuchtere po gingen om de rivier nogmaals in de buurt van Koranpori over te steken, zijn tot dus ver zonder succes gebleven. B u r k e Mensen, die nooit terugzien naar hun voorzaten, zullen nooit voor uitzien naar het nageslacht. (Revolution in France) Zaterdag a.s., 9 Juni, zal onze oudste redacteur en afdelingschef der redactie, de heer C. J. van Tilburg, de dag herden ken waarop hij 50 jaar geleden in de journalistiek kwam. Te zijnen huize, Heemsteedse Dreef 112 te Heemstede, zal hij Zaterdagmiddag van 3 tot 5 uur reci piëren. Velen zullen ongetwijfeld van deze gelegenheid gebruik willen maken om hem te komen gelukwensen. C. J. van Tilburg is geboren Haarlem mer en het belang van stad en omgeving heeft hem in zijn langdurige loopbaan steeds het naast aan het hart gelegen. Als journalist heeft hij dat belang in hoge mate gediend. Een halve eeuw geleden is hij zijn taak begonnen als jongmaatje ten kantore van de heer G. G. van As, des tijds Haarlems correspondent van het Al gemeen Handelsblad. Tweeënhalf jaar later, op 1 Dec. 1903, is hij aan de redactie van Haarlems Dagblad verbonden; dat is dus nu reeds 4717 jaar geleden. Door hard wer ken, door grote belangstelling voor de openbare zaak en door scherp inzicht is hij in zijn levenstaak geslaagd. Als stads verslaggever heeft hij in zijn jonge jaren grote ervaring opgedaan; als stadsredac- teur heeft hij zich, in de eerste plaats in gemeentezaken een grote kennis verwor ven en in talloze verslagen en artikelen daarvan het bewijs geleverd. Hij houdt van de stad en haar omgeving en hij is immer toegewijd geweest aan de krant. Niet alleen voor heden en toekomst, maar ook voor de historie heeft hij zich sterk geïnteresseerd en ook daarover in de loop der jaren veel interessants aan de lezers medegedeeld. De kenmerkende journa listieke flair voor het nieuws heeft zich bij hem in zijn jonge jaren al sterk ont wikkeld; hij heeft zeer vele relaties gekre gen en men heeft hem altijd gaarne ont vangen omdat men zijn oprechte belang stelling voor de openbare zaak en zijn streven, die te dienen, heeft erkend. Ook omdat men zijn helder inzicht in zo me nige zaak heeft ervaren en gewaardeerd. Directie en hoofdredactie van dit blad hebben de heer Van Tilburg als een der belangrijkste krachten in het bedrijf der krant steeds hogelijk gewaardeerd. Het verheugt ons dat hij in goede gezondheid deze verre mijlpaal dit gouden beroeps jubileum heeft1 mogen bereiken. Zijn gezondheid is trouwens in de loop der jaren in onze kring een schier spreekwoordelijke zaak geworden: het is maar hoogst zelden gebeurd dat ziekte hem noopte tot een (en dan nog korte) afwezigheid. Dat werken 's mensen welzijn bevordert heeft hij dan ook dikwijls en met overtuiging verklaard en bewezen. Wij wensen hem van harte het beste. Hij kan dit jubileum vieren in het bewustzijn, dat hij in zijn leven en arbeidstaak ge slaagd is en ook in het openbaar belang uitstekend werk heeft verricht. R. P. (Van onze parlementaire redacteur) Op het ogenblik schijnt men op het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappén de barometerstand voor het behoud van de H.O.V. bepaald wat gun stiger te achten. De kansen op dat behoud zouden in elk geval gestegen zijn. Pogin gen om te vernemen hoe dan het financiële vraagstuk zal worden opgelost, leverden nog geen succes op. Wat we daarover hoorden bleef nog in het vage. Trouwens, zo gaf men ons voorzichtigheidshalve te kennen, er is nog geen definitieve beslis sing genomen. Maar het ziet er voor de H.O.V. wel beter uit. In parlementaire en politieke kringen in Den Haag betwijfelt men of, zoals som mige krantenberichten doen vermoeden, een besluit te verwachten zal zijn tot her stel van de roulette ter redding van de orkesten. Het is mogelijk dat terloops een dergelijk denkbeeld door iemand in de ministerraad geopperd is, doch men slaat de kansen voor een roulette, hoeveel mu ziek er ook in moge zitten, niet hoog aam Het krachtige centrum van hoge druk bij IJsland handhaaft zich en langs de Oostflank hiervan voeren Noordelijke winden koude lucht naar onze omge ving. Gisterenavond drong deze lucht ons land binnen, voorafgegaan door uit gebreide wolkenvelden. Omdat ver wacht mag worden, dat de rug van hoge druk boven de Britse Eilanden het weer in ons land zal blijven be heersen, zal het ook morgen betrek kelijk koel (beneden 20 graden) maar droog weer zijn. >OO^OOOOOOCCOOCXX)OOCCCC«»CCOOOOOOOOCXX OONBEWOLKT LICHT 3E-.V dHALT 8EW ZWAAR BEW GEHEEL BEW MIST v-U SNEEUW REGENUjjï f MOTREGEN A HAGEL - V BUIEN ft ONWEER ^TEMPERATUUR IOÖ51SOBAAB 8£ LAMGPiJK NEEBSLAG- GEBIED -CENTRA H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FROMT-'TUSSgN LUCHT VAN ".iVEgSCHlCLENDE HERKOMST w-I.STA W;V»ÏÏJDrtv<TeVE NTGEgE T?DE ^NDRICHTJNG :P- IS'EEN V/IND-.1 éECCNDEÏ* NOG VRIJ KOEL Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Nu en dan overdrijvende wolken velden en droog weer. Vannacht in het binnenland tijdelijk zwakke, overigens matige wind tussen Noord en Oost. Dezelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag. 8 Juni Zon op 4.22 uur, onder 20.56 uur. Maan op 7.07 uur,' onder Hoog en laag water in IJmuïden: Donderdag 7 Juni Hoog water: 5.16 en 17.39 uur. Laag water: 1.00 en 13.16 uur. Vrfldag 8 Juni Hoog water: 5.52 en 18.15 uur. Laag wat'ér: 1.33 en 13.51 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1