OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Begrotingstekort kan worden verlaagd door hogere raming der belastingen Nieuwe verhoging der pensioenen met een toeslag voorgesteld //Mijn bekentenis was nonsens Minister Marshall confereerde met bevelhebbers in Korea De verdwenen diplomaten Weerbericht Chinees UNO-lidmaatschap voor het Haagse Hof? Fiscale maatregelen geven geen aanleiding tot verdere loonsverhoging Telegrammen van vermiste Britse diplomaten Algemene UNO-vergadering 6 November te Parijs Overzicht van de situatie in Korea Compromis verwacht over Middellandse Zee-defensie Het woord is aan Gelijk bedrag voor alle gepensionneerden wordt in strijd met de redelijkheid geacht Robert Vogeler hersteld Gruwelijke ervaringen Breedtegraad is niet meer belangrijk'' Gerechtelijk vooronderzoek in de zaak-Schallenberg Acht straaljagers neergestort tijdens onweersbui Plaatsvervangers kibbelen voort HET WEER AFGEBEELD 5e JAARGANG No 280 65 Hoofdkpntoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12) Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 9 JUNI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 138 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom. en A. D. Huijsman VAN de twee verdwenen Britse diploma ten zijn opnieuw telegrammen te Lon den ontvangen. Tenminste: zij zijn met hun namen ondertekend. Het eerste telegrafi sche bericht kwam uit Parijs en ried on gerustheid af. Geen reden voor. Nu is één relegram uit Parijs en het andere uit. Rome verstuurd. Het eerste, dat door Donald Maclean verzonden zou zijn, bevat de gemoedelijke mededeling dat hij een beetje vacantie gaat houden aan de Middellandse Zee. Het tweede, van Guy Burgess, zegt hij enige tijd afwezig zal zijn; geen reden tot ongerustheid. Commentaar ligt voor de hand. De beide mannen zijn op 25 Mei, dus al twee weken geleden, uit Enge land vertrokken. Als zij zelf geruststellende berichten wilden zenden zou het logisch zijn dat zij dat per brief deden, in hun eigen handschrift. Er bestaat trouwens ook nog een telefoon. Dat hun plotselinge af tocht een gebeurtenis is, die gerucht in de gehele wereld verwekt kan hun niet ont gaan zijn, als zij zich in vrijheid bevinden. Zij zouden geen krant ter hand hebben kunnen nemen die er niet van melding maakte en naar geen radio-nieuwsuitzen ding hebben kunnen luisteren die er niet over sprak. Sommigen hebben het geval maar dade lijk vergeleken met de verdwijning van de „atoom-geleerde" prof. Pontecorvo. Dat lijkt zeer voorbarig. Pontecorvo was geen Brit en hij beschikte over' een kennis en een soort geheime informatie waarvan deze twee diplomaten niets weten. Er is trouwens geen reden om aan te nemen dat zij verraad zouden hebben willen plegen en het is voorshands evenmin bewezen dat zij iets belangrijks aan de Russen te ver raden zouden hebben. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson heeft gezegd: „Het zou een zeer ernstige zaak zijn als bleek dat zij Russi sche sympathieën hadden" maar dat be wijst nog geenszins dat zij, in dit geval, iets van wezenlijk belang zouden kunnen mede delen. Acheson's opmerking houdt alleen ■in; dat hel ernstig zou zijn als bleek, dat de Britse buitenlandse dienst zijn eigen ambtenaren niet meer zou kunnen ver trouwen. Dat kan men gemakkelijk be amen. Jn de Daily Herald, het dagblad van de regerende Labour Party, verklaart de diplomatieke redacteur van dat blad, W. N. Ewer, dat geen reden bestaat om Maclean en Burgess van communistische sympa thieën te verdenken. Burgess bezat die wel toen hij student te Cambridge was. Maar dat is twintig jaar geleden. Geen van zijn vrienden („waartoe ik mijzelf réken", zegt Ewer) heeft jarenlang ooit iets waargeno men dat hen verdacht zou kunnen lijken. Zij zijn geenszins geneigd hem zelfs als één „fellow traveller" (eer. meeloper) met het communisme te beschouwen. Vrienden en collega's van Maclean verzekeren dat iets dergelijks volkomen in strijd met zijn karakter en zijn verleden, zou zijn. En de veronderstelling dat een van beiden over geheime inlichtingen of documenten van groot belang zou hebben beschikt verwerpt Ewer ook. Volgèns de voorschriften van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken moet iedere ambtenaar, die met verlof is, het ministerie op de hoogte houden van zijn verblijfplaatsen. Daarom zijn Maclean en Burgess sinds 1 Juni beiden in hun functies geschorst, nu zij dit hebben nagelaten. Maclean is een jaar geleden overspan nen geweest, toen hij aan de Britse ambas sade te Cairo verbonden was. Maar hij was van deze inzinking geheel hersteld en sinds enige maanden weer aan het werk. Van Burgess heeft een van zijn vrienden getuigd, dat hij uitermate actief en be wegelijk is en graag plotseling op reis gaat. „Als hij uitging wist ik nooit zeker of hij naar Washington zou gaan of alleen maar een wandeling in St. James's Park maken." Voor Scotland Yard en voor de Parijse Süreté is het ongetwijfeld een boeiende zaak: de verdwijning van deze twee lieden. Men kan zich voorstellen hoe de moderne Sherlock Holmes'sen die heel andere methodes toepassen dan hun vermaarde, maar tenslotte alleen legendarische voor ganger in volle actie zijn. Alleen het onderzoek naar de verzenders van die telegrammen moet hen al veel te doen geven. Overigens zullen zij zich geenszins alleen (of zelfs maar in hoofdzaak) base ren op de veronderstelling, dat de twee diplomaten verraad zijn gaan plegen. Die klinkt het meest-sensationeel, maar het geen men veronderstelt is vaak niet waar, omdat de waarheid inzake menselijke be weegredenen meestal vreemder is dan wat zonder veel nadenken maar geopperd wordt. De mogelijkheid bestaat dat het tweetal op eigen houtje is gaan onderhandelen, of daar tenminste een poging toe heeft onder nomen. Het zou niet de eerste maal zijn dat iemand zoiets beproefde. Herinner u Rudolf Hess. De mogelijkheid kan ook niet uitgeschakeld worden, dat het initiatief niet van hen is uitgegaan, maar van de andere zijde. Tenslotte kunnen ook particuliere aangelegenheden tot de verdwijning geleid Rebben. Men weet het niet, maar het kan uog blijken. R- P. Acheson, Amerikaans minister van Buiten- 'andse Zaken, heeft bij de voortzetting van getuigenis verklaard geen inlichtingen to bezitten over een groei van „Titoïsme" ia China of over bewijzen van tegenzin of oppositie tegen Sovjet-Russische overheer sing van dat land. Hij zeide er van over- 'uigd te zijn, dat de Sovjet-Unie de uit spraak van het Internationaal Gerechtshof zou erkennen indien de kwestie van de toelating van het communistische China tot de UNO behandeld zou worden. Plet is namelijk mogelijk, dat deze zaak aan het ^rechtshof zou worden voorgelegd als de Verenigde Staten in de Veiligheidsraad hun veto tegen de toelating zouden uitspreken. De democratische senator Connally legde 3an de commissie een brief voor van e'en Amerikaanse atoomgeleerde, waarin ver gaard wordt, dat de Sovjet-Unie na de oorlog slechts een gering aantal Duitse tochnici van belang in gedwongen dienst Rad genomen. Minister Lieftinck heeft geantwoord op het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer inzake de verhoging van enige belastingen en de wijziging van de Omzetbelasting. Dis minister zegt dat de ramingen van dc belasting-opbrengst kunnen worden verhoogd, waardoor het tekort 'op de begroting van de gewone dienst met f 150 millioen kan worden verlaagd. De minister heeft het ter verkrijging van een zo juist mogelijk inzicht in de budge- taire positie nuttig geoordeeld de belasting ramingen tegen de achtergrond van de jongste ontwikkeling nader te bezien. Op grond van dit onderzoek is hij tot de con clusie gekomen, dat behalve ten aanzien van de Inkomsten- en de Omzetbelasting een aantal belastingramingen dient te wor den verhoogd en wel de Dividendbelasting tot f 55 millioen, de accijns op tabak tot f 270 millioen, de zegelrechten tot f 30 mil lioen, de rechten van registratie tot f 42 millioen en de successierechten tot f 80 millioen. Van deze herzieningen komt, na aftrek van het aandeel van het gemeente- en pro vinciefonds, rond f 150 millioen ten goede aan het rijk. Dit betekent, dat het in de jongste budgetaire nota vermelde begro tingstekort voor de gehele dienst 1951 ad f 785 millioen volgens de thans bestaande inzichten dient te worden verlaagd tot f 635 millioen. Indien men daarnaast rekening houdt met het vermoedelijk effect van het gewijzigde systeem van winstvaststelling (nader geraamd op omstreeks f 100 mil lioen) beloopt het totale begrotingsdeficit f 735 millioen. Het begrotingstekort Het tekort in 1951 kan, zoals reeds in de nota inzake de budgetaire aspecten voor 1951 is medegedeeld, voor een belangrijk gedeelte, namelijk voor f 530 a f 580 mil lioen, worden gedekt met behulp van een aantal toevallige baten voortvloeiende uit de versnelde afdracht der per kwartaal ge heven belastingen, uit het opleggen in 1951 van voorlopige aanslagen voor de Vennoot schapsbelasting over het boekjaar 1951 en uit het inhalen van belastingachterstand. Het is een vaststaand feit, dat in het be grotingsjaar 1952 niet, of in zeer beperkte mate, op soortgelijke extra-baten kan wor den gerekend. Dit rechtvaardigt naar de mening van de minister ten volle, de hand having van de thans aanhangige wetsont werpen De minister is van mening, dat de belas tingparagraaf van het regeringsprogramma ook ten aanzien van de bedrijfswinsten wel degelijk wordt verwezenlijkt. Ener zijds wordt een weg gewezen om te voor komen, dat excessieve prijsstijgingen, die naar redelijke bedrijfseconomische over wegingen thans nog niet als winst moeten worden beschouwd, niettemin ten gevolge van da tot dusver gevolgde techniek van winstbepaling reeds aanstonds als winst te voorschijn treden. Anderzijds wordt de be lastingheffing naar de voor zoveel nodig verbeterde grondslagen verzwaard. De slotsom van Je minister is, dat de voorgestelde fiscale maatregelen in over eenstemming met de opzet, die bij het samenstellen van het complex voor ogen heeft gestaan, voor het budget van de grote massa der loontrekkendèn van zo geringe betekenis zijn, dat daaruit redelijkerwijs geen verdere aandrang tot loonsverhoging kan voortvloeien. De wenselijkheid van een wijziging van het dekkingsplan in dier voege, dat een groter deel van de verzwa ringen op de winsten wordt gelegd, acht hij dan ook niet aangetoond. Bezuinigingen De regering is in de afgelopen jaren er steeds op bedacht geweest taken, welke niet meer of slechts in verminderde mate behoefden te worden vervuld, zo spoedig als maar mogelijk was te liquideren of in te krimpen. De resultaten daarvan weer spiegelen zich zowel in de begrotings bedragen als in de omvang van het rijks personeel. De kosten van prijsbeheersings- en distributieapparaat, bemoeiingen met de wederopbouw, oogst voorziening, bijzon dere rechtspleging, hulpverlening oorlogs slachtoffers, vergoeding militaire vorde ringen zijn van 1946 tot 1951 van ruim f 960 millioen tot nog geen f 32 millioen teruggelopen. De omvang van het burger lijk rijkspersoneel, exclusief dat van de militaire departementen is in hetzelfde tijdvak verminderd van 122.826 tot 78.289 personen. Helaas maken de toestand van de be talingsbalans en de internationale omstan digheden het thans niet mogelijk in de rich ting, die de regering voor ogen stond, verder te gaan. Integendeel moet rekening gehouden worden met een gedeeltelijke terugkeer op de ingeslagen weg. In het bij zonder moet wegens de schaarste van be paalde grondstoffen voor uitgaven als die voor het prijsbeheersings- en distributie apparaat eerder met een stijgende dan met een dalende tendenz rekening worden ge houden. Dé geheimzinnige geschiedenis der twee Britse diplomaten die verdwenen zijn en van wie verondersteld werd dat zij naar Rusland zouden uitwijken, is nog niet tot klaarheid gekomen. Zij hebben onafhanke lijk van elkander telegrammen naar hun familie in Engeland gestuurd, waarin zij hun welstand mededelen. Het ene tele gram, dat van MacClean, was afkomstig uit Parijs en bevatte de mededeling dat hij „enige tijd afwezig moest zijn". Het andere was ondertekend door Burgess en kwam uit Rome. Hij deelde daarin mede dat hij een lange vacantie wilde nemen aan de Middellandse Zee. Men twijfelt eraan dat de telegrammen door de twee diplomaten zelf zijn aangeboden. De eerstkomende zitting van de Algemene Vergadering der UNO wordt 6 November te Parijs geopend, aldus heeft de algemene secretaris der UNO, Trygve Lie, bekend gemaakt. TOKIO, (Reuter). In het Vrijdag dooi de leiding van het achtste Amerikaanse leger uitgegeven communiqué wordt liet volgende overzicht gegeven van de jongste ontwikkelingen aan het Koreaanse front. Ten Noorden van Jontsjon leveren drie Chinese bataljons hardnekkig vertragings gevechten om de opmars der verbondenen tot staan te brengen. Alle geallieerde po gingen, om in de vijandelijke stellingen door te dringen, werden verijdeld. Aan het centrale front opereerden ge allieerde patrouilles drie tot vijf kilometer voor de hoofdmacht. In het gebied van Hwalsjon vorderden de verbondenen een kilometer, eenheden van twee vijandelijke regimenten beletten verdere vorderingen. Ten Noorden van het stuwbekken van Hwatsjon zijn kleine vor deringen gemaakt. Een Noordelijk bataljon bood hier verbitterde tegenstand. Ten Noorden en ten Noord-Westen van Janggoe verdedigen vijandelijke troepen vastbesloten de door dit gebied tot in het hart van Noord-Korea voerende wegen. Aan de Oostkust viel de vijand ten Zuid- Oosten van Kansong op beperkte schaal aan, klaarblijkelijk met het doel de kracht der geallieerde stellingen te peilen. In de Westelijke frontsector stuitten verbonden verkenningspatrouilles op een heden. Er ontstonden hevige gevechten. Ten Oosten van Korangpori hadden de verbondenen slechts weinig contact met de vijand. Grote aantallen „mustang"-jagers hebben Vrijdag de vijandelijke verdedigers in het gebied van de Tsjorwon de gehele dag met napalm-bommen en raketten bestookt, waarbij, naar de vliegers mededeelden, de tegenstander ruim twee honderd man ver liezen leed. Volgens berichten uit Londen is men met de Brits-Amerikaanse besprekingen ver gevorderd met betrekking tot de belang rijke defensievraagstukken voor de Mid dellandse Zee en het Midden-Oosten. Aan de besprekingen, welke met gesloten deu ren werden gevoerd, namen onder meer deel de Amerikaanse voorzitter der com missie van stafchefs, generaal Bradley, en de Britse stafchefs. De Britse delegatie stond onder leiding van de minister van Defensie, Shin well. Men is er in geslaagd de kloof tussen Amerika en Engeland aanzienlijk te ver nauwen waar het het Atlantische opper bevel voor het gebied van de Middellandse Zee betreft. Dit geschil, zo tekent Reuter hierbij aan, heeft tot gevolg gehad, dat men reeds twee maanden heeft gewacht met een verklaring over de structuur van het opperbevel in het gebied van de Atlan tische Oceaan, waar de Amerikaanse admi raal Fechteler het bevel zou voeren. Volgens waarnemers zal men geen op- A. S. C. Wallis: Waarachtige historiekenners zijn geen kenners van feiten alleen, maar bovenal van volken en men sen; zij moeten niet alleen het geraamte der gebeurtenissen zien, maar ook de harten voelen klop pen. perbevel van het pact voor de Middelland se Zee als zodanig instellen doch zal het bevel over dit gebied berusten bij een in elkaar grijpend commando voor dit gebied en een opperbevel voor land én zee. be doeld als dekking van generaal Eisen howers Zuidelijke flank. Men is verder van oordeel, dat generaal Eisenhower bij generaal Bradley op spoed aangedrongen heeft. Uiteindelijke beslis singen over de Middellandse zee zouden volgens genoemde bron waarschijnlijk na Bradley's terugkeer naar Washington door de permanente militaire groep genomen worden. Bij de Tweede Kamer wetsontwerp tot verhoging van pensioenen met een bijzondere toeslag en van de Kin- dertoelagewet voor gepensionneerden. Aanvankelijk had de regering gemeend te moeten vasthouden aan het systeem van een tegemoetkoming, uitgedrukt in een ge lijk bedrag voor iedere gepensionneerde. is ingediend een WASHINGTON (Reuter). Robert Vogeler, Amerikaans onderdaan en eertijds functionaris van „International Telephone and Telegraph Company" in Hongarije, die was veroordeeld tot vijftien jaar ge vangenisstraf wegens „spionnage en sabo tage" in Hongarije en die op 28 April, zeventien maanden in Hongarije gevangen te hebben gezeten, tengevolge van conces sies der Amerikaanse regering op vrije voe ten werd gesteld, heeft op een persconfe rentie verklaard: Mijn bekentenis was non sens. Doch er komt een tijdstip wanneer iemand, die door de communisten wordt verhoord, het volslagen nutteloos acht om de eisen van zijn verhoorders niet in te willigen. De verhoorde meent dat hij in de steek is gelaten, dat hij toch in elk geval zal worden gedood, en dat, ook als hij niet zelf bekent, zijn communistische onder vragers er wel voor zullen zorgen dat een Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Schoonenbèrg (C.P.N.) betreffende de zaak-Schallenberg heeft de minister van Justitie geantwoord: In de zaak-Schallenberg is thans een ge rechtelijk vooronderzoek geopend tegen een onbekende dader. Plet ligt in de bedoeling daarbij enige journalisten naar aanleiding van door hen gedane publicaties te horen. Uiteraard kunnen in dit stadium, nu de zaak nog bij de rechter-commissaris in on derzoek is, geen verdere mededelingen worden gedaan. De Amerikaanse minister van Defensie, Marshall, heeft een bezoek aan Korea ge bracht in gezelschap van generaal Ridg- way. Voor zijn vertrek uit Korea zei gene raal Marshall, dat de „38ste Breedtegraad of dergelijke" niet belangrijk meer zijn. „Het leger zal op de doeltreffendste wijze worden gebruikt", zei hij. Op een vraag of er een staking van het vuren zou komen, antwoordde de generaal: „Ik geloof dat u dat aan Mao Tse-Toeng en Tsjoe En Lai moet vragen". De minister heeft een geheime conferen tie gehouden met de generaals Ridgway en Van Fleet en met andere commandan ten, onder wie drie brigade-generaals van het Britse gemenebest. De bespreking is gehouden in een geca moufleerde tent in Zuid-Korea, dicht bij het punt waar de Noord-Koreanen op 25 Juni van het vorig jaar de 38ste Breedte graad overschreden. De conferentie heeft drie-en-een half uur geduurd. Het gezelschap arriveerde De twee sluisbruggen in de dijk te Spaarndam, die al het doorgaand verkeer door het dorp en dat is niet onbelangrijk. moet verwerkenzijn smal, Te smal. Nu worden de bruggen vernieuwd en verbreed. Dat wordt een goede verbetering. Maar tijdens de werkzaamheden ondervindt het verkeer natuurlijk hinder. Bovendien moeten zware auto's en autobussen een route kiezen binten Spaarndam om. deels in elf lichte vliegtuigen, deels in jeeps. Per jeep kwamen drie brigade-ge neraals van het Britse gemenebest, de com mandanten van de contingenten van Tur kije, Griekenland, Siam en de Philippijnen en Amerikaanse commandanten te velde. Nieuwe instructies Reuter herinnert er aan, dat generaal Lawton Collins, stafchef van het Ameri kaanse leger, vorige week voor een Se naatscommissie heeft verklaard, dat nieuwe richtlijnen voor de campagne in Korea werden opgesteld en spoedig zouden wor den uitgegeven. Waarnemers brengen Marshalls bezoek aan Korea met deze nieuwe instructies in verband. Hoewel generaal Collins voor de commissie niet nader op de richtlijnen wilde ingaan, wa ren er van andere zijde aanwijzingen, dat het de bedoeling was een zo groot mogelijke druk op de Noordelijke linies te handhaven, tenzij de Noordelijken accoord gingen met een redelijke en snelle regeling. De voorbereiding van de richtlijnen, ge paard met het afslaan van het Noordelijke voorjaarsoffensief en de nieuwe opmars van de UNO ten Noorden van de 38ste Breedtegraad, worden te Washington ge zien als aanwijzingen voor het begin van een nieuw stadium in de oorlog. Tengevolge van een onweer bij Richmond (Virginia, V.S.) zijn acht vliegtuigen neer gestort of tot een noodlanding gedwongen. Ongeveer 35 straaljagers, die in formatie vlogen, geraakten in het onweer. •Twee piloten verloren het leven. De anderen konden zich met hun parachute in veiligheid brengen. Het waren toestellen van het type F-84. De formatie was op weg van Austin (Texas) naar het vliegveld Selfridge in de staat Michigan. PARIJS, (Reuter). De plaatsvervan gers der ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier kwamen Vrijdagmiddag bijeen. Na drie uur werd de zitting tot Maandag verdaagd. Volgens een Westelijke woord voerder trachtten de Westelijke mogend heden opnieuw de Sovjet-Russische plaats vervanger te overreden, zich accoord te verklaren met een bijeenkomst van de mi nisters van Buitenlandse Zaken op basis van hetgeen, waarover men het reeds is eens geworden. Gromyko bleef aandringen op het opnemen van het Atlantisch verdrag in de agenda. gefingeerde bekentenis wordt gepubliceerd. Dat is het ogenblik waarop hij de nonsens tekent, die hem wordt voorgelegd". Vogeler heeft, na zijn aankomst in de Verenigde Staten, bijna een maand in een Amerikaans marine-ziekenhuis doorge bracht. Hij legde zijn verklaring af op een bijeenkomst van de nationale persclub te Washington. „Ik schijn", vervolgde Vogeler, „bij mijn eerste gesprek met journalisten een onge lukkige indruk te hebben gewekt met mijn verklaring dat er „enige waarheid" school in mijn bekentenis. Ik had deze verklaring ironisch bedoeld, doch ik heb wellicht het begrip voor ironie verloren. Mijn bedoeling was tc zeggen dat in het stuk, dat ik na aanhoudend „derde-graadsverhoor" heb getekend, mijn naam, geboorteplaats, de naam van mijn werkgever en dergelijke gegevens goed waren vermeld, doch dat was dan ook alles". Vogeler verhaalde verder dat hij het eerst gevangen is gehouden in de gevan genis van de Hongaarse geheime politie te Boedapest. „Hier onderging ik 78 uur lang onafgebroken een „derde-graadsverhoor". Ik mocht niet slapen. Toen ben ik inge stort. Vervolgens werd mij mijn zogenaamde „bekentenis" voorgelegd, waarin ik mede deelde te hebben „gesaboteerd". Hierin was een gedeelte van een normale ver klaring van mijn maatschappij vervloch ten, die ging over het niet halen van de door de Hongaarse regering voor de „In ternational Telephone and Telegraph Com pany" voorgeschreven productie. Voor ik uiteindelijk deze „bekentenis" tekende, hebben mijn verhoorders en ik haar zin voor zin en woord voor woord doorgewerkt en er over geredetwist. Er was een periode van twaalf dagen, waarin ik elke dag zes tien uur achtereen ben verhoord. Wanneer ik de uitputting nabij was, kreeg ik koffie en sigaretten, waarin zich klaarblijkelijk krachtige opwekkende middelen bevonden, daar ik na het roken ervan weer in staat was te spreken, te protesteren, of te schrijven. Toen ik bleef weigeren te bekennen werd ik tien dagen, op water en brood, in een vochtige en onverwarmde cel opgesloten. Ik werd voortdurend ondervraagd en ga degeslagen en ik mocht mij niet wassen. Eens werd ik naakt in ijskoud water onder gedompeld. Ik verloor tijdens mijn gevan genschap negen kilogram aan gewicht", aldus Robert Vogeler over zijn ervaringen. De prijsstijgingen zijn echter van zodanige betekenis geworden, dat naar het oordeel van de regering de categorie van over het algemeen kleine inkomsten-genieters met de aanvankelijk beoogde maatregelen niet op voldoende wijze in hun moeilijkheden zouden worden tegemoetgekomen. Nu de loop der omstandigheden reeds ten derde male aanleiding geeft om maatregelen tot verbetering van de po sitie der gepensionneerden te nemen, is de regering van oordeel, dat het systeem van een gelijk bedrag aan alle gepen sionneerden niet langer in de huidige vorm dient te worden gehandhaafd, om dat dit in strijd met de redelijkheid bij verdere toepassing te nivellerend werkt. Echter meent de regering een percents gewijze verhoging van de pensioenen te moeten verwerpen, omdat een dergelijke regeling te veel in de lijn zou liggen van een automatische aanpassing van de pen sioenen aan de toonbewegingen De vraag in hoeverre de pensioenen de loonbewegingen moeten volgen, is van een zodanig verstrekkende aard zowel op so ciaal, economisch als financieel gebied, dat de regering van oordeel is op deze vraag bij de toeslagwetgeving niet inci denteel te mogen vooruitlopen. De regering meent, dat een toeslagrege- iing gerechtvaardigd is, waarbij enerzijds met de belangen van de groep gepension neerden met lage pensioenen in het bij zonder en met die met hogere pensioenen meer dan tot dusver rekening wordt ge houden, door niet aan alle gepensionneer den één gelijk bedrag toe te kennen, maar de gepensionneerden naar gelang van de grootte van hun pensioen in een drietal groepen onder te brengen. Voorgesteld wordt dat de bijzondere toeslag van 90 wordt verhoogd tot 250, 300 of 350, indien het totaal van pen sioen de toeslag ingevolge de wet van 5 November 1948 en de extra-bijslag inge volge de wet van 1 November 1948 onder scheidenlijk minder dan 1500, 1500 of meer, doch minder dan 3000 en 3000 of hoger bedraagt en dat de bijzondere toe slag van 50 wordt verhoogd tot 150, 200 of 250, naar gelang de grootte van het pensioen dit zijn dus pensioenen, waarop geen toeslag en extra-bijslag is of wordt verleend in genoemde drie groe pen van pensioenen is onder te brengen. De regering heeft gemeend de beperking van het totaal van pensioen, toeslagen en extra-bijslag tot de absolute maxima, welke voor pensioenen zijn gesteld, te moe ten laten vervallen. De regering is er zich van bewust dat door het verval van evengenoemde beper king incidenteel in feite een beginsel van de pensioenwet 1922 wijziging ondergaat. De kosten van het voorstel worden ge raamd op rond 24.680.000 meer dan de kosten ad 12.120.000 van de wet van 9 November 1950. De regering heeft van deze gelegenheid tevens gebruik gemaakt de Kindertoelage- wet voor gepensionneerden te wijzigen overeenkomstig de bestaande en toekom stige regeling van de Kinderbijslagwet voor Invaliditeits-, Ouderdoms- en Wezen rentetrekkers. De storing, die gisteren boven Frank rijk regen en onweer veroorzaakte, volgde vannacht een meer Oostelijke koers en kon daardoor geen directe in vloed op het weer in ons land uitoefe nen. De luchtdrukver schillen namen ge leidelijk af. Ook morgen is de kans op buien nog betrekkelijk klein. OONBEWOLKJ'.:' 0ÜCHT 8EW. u" 3'HALF 8EW ZWAAR BEW GEHEEL BEW ml'st *;SN£EUW. ♦-REGEN- i MOTREGEN A-HAGEL :-V"BUI£N R ONWEER /^temperatuur)? i.qc5'!soaaap V/ti 4 toe lang pi jk. "neerslag- y"' gebied CENTRA h hoge druk l lage druk scpeidlngslijn-fpont-tussen lucht van velschillende hepkomst nastand van d'.t teken geeft oe- w'ndrichtinc. aan- lédepe-helemwarss-f-pe^p'ts een wind snelheid van .vijf viete p °£p seconde MEER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. In De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Geleidelijk toenemende bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Weinig wind. Ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. 10 Juni Zon op 4.21 uur, onder 20.58 uur. Maan op 9.37 uur, onder 0.26 uur 11 Juni Zon op 4.20 uur, onder 20.58 uur Maan op 10.52 uur, onder 0.40 uur Hoog en laag wafer in IJmulden: Zaterdag 9 Juni Hoog water: 6.28 en 18.51 Laag water: 2.07 en 14.22 Zondag 10 Juni Hoog water: 7.06 en 19-29 Laag water: 2.42 en 15.00 Maandag 4 Juni Hoog water: 7.49 en 20.18 uur. Laag water: 3.22 en'15.42 uur. uur uur. uur. uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1