.VAN BREEMEN m fa. B. ENGELENBERG Brand in gebouw van Vroom en Dreesmann De radio geeft Dinsdag F Wereldnieuws J HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAABLEMSCHE COURANT Hotel in Terneuzen werd aan twee gegadigden verhuurd 'n TIP VAN BOOTZ Uitvoering Padvindersband Waterleidingbedrijf van Noordholland Klavieravond te Heemstede door Sini van den Brom Orgelbespelingen Financiën van Noordholland /^ITUKKIU oefMycu M/r Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs Maurice Lannoy bespeelt het Haarlemse carillon Van Looy-expositie Museum van de Arbeid Heringa Wuthrich HAARLEM Ageeda voor Haarlem Brandstichter bekent na te zijn vrijgesproken C. J. van Tilburg vijftig jaar journalist Vreemdelingenverkeer PANDA EN DE GEHEIMZINNIGE KLUIZENAAR „MONOBLOC" verfkwasten Meikeverplaag in de Bommelerwaard De haringvangsten MAANDAG 11 JUNI 1951 ADVERTENTIE _P 0 Tot vijf keer toe kwam Zaterdagavond tegen tien uur in de seinzaal van de Haar lemse brandweer de melding binnen dat er brand was in het ge bouw van Vroom en Dreesmann aan het Ver- wuift.. Voorbijgangers hadden namelijk achter een drietal ramen van de eerste étage aan de zijde van de Gierstraat een rode gloed waarge nomen en onafhankelijk van elkaar de brandweer opgebeld. Nauwelijks enkele minuten later verschenen reeds een ladderwagen en een motorspuit voor het ge bouw en op dat ogenblik sprongen de ruiten en sloegen de vlammen uit de drie ramen naar bui ten, zodat de brand zich ernstig liet aanzien. Er had zich op deze drukke Zaterdagavond direct een grote mensenmenig te op de Botermarkt en op de Gedempte Oude Gracht verzameld, die met belangstelling toe keek hoe de brandweer in een oogwenk de grote uitscbuifbare ladder had uitgedraaid en hoe een brandweerman met een op de motorspuit aange sloten slang naar boven klom teneinde van buiten af het vuur te bestrijden. Intussen waren nog twee slan gen uitgelegd en werd een flinke hoeveel heid water naar binnen gespoten. Het resultaat was na vijf minuten reeds merk baar: de vuurgloed nam zienderogen af en een kwartier later kon gezegd worden dat de brandweer de brand had bedwongen. Het bleek dat het vuur gewoed had in een afdeling, waar enige honderden dozen met schoenen en pantoffels op houten stel lingen stonden opgeslagen. Het grootste deel van de voorraad en van de stellingen was in vlammen opgegaan. Tot besluit van haar werk heeft de brandweer de nog smeulende restanten door de ramen naar buiten geworpen, waar een waterstraal de laatste vonken doofde. De president van de rechtbank te Mid delburg heeft uitspraak gedaan in het kort geding tussen de hötelexploitant F. de M. te Breskens en de eigenaresse van het hotel Des Pays Bas te Terneuzen. De eige naresse ging enige tijd geleden een monde linge huurovereenkomst aan met de heer de M. Kort daarna sloot zij echter een schriftelijke huurovereenkomst met de Rijksgebouwendienst, die verschillende be lastingdiensten in het hotel wilde onder brengen. De president van de rechtbank heeft thans de vordering van de hötelex ploitant toegewezen, zodat de Rijksgebou wendienst dus niet de beschikking over het hotel krijgt. ADVERTENTIE Er woonde in een dorpje op Schouwen, Een paartje dat spoedig zou trouwen. Hij sprak tot zijn bruid, Met m'n vrijgezellentijd is het uit, Maar m'n TIP die blijf ik behouden. Inz. de Hr. J. d. V. te A'dam ontv. 1 fl. TIP HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgenge bed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gevarieerde muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Mededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Gevarieerd pro gramma. 14.45 Platen. 14.53 Piano. 15.15 Platen. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Filmmuziek. 18.00 Klankbeeld. 18.15 Lichte muziek. 18.30 Orgel. 18.45 Sport. 18.54 Causerie. 19.00 Nieuws. 39.15 Actualiteiten. 19.23 Vaudeville-programma. 19.52 Politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Concert. (Om 20.55 Actualiteiten). 21.30 Discussie. 21.50 Platen. 22.35 Gesprek met mijn zoon. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Kamerorkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.45 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Piano, 11.30 Voor de zieken. 12.00 Concert. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Concert. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Finan cieel weekoverzicht. 13.30 Orgel en zang. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse Buren. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kinderkoor. 17.20 Dansmu ziek. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Concert. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Musette. 19.45 Discussie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Con cert. 21.15 De Antwoordman. 21.30 Opera. 22.15 Orgel. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 Dansmuziek. 23.3524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Nieuws. 13.15 Vlaamse liederen. 13.30 Platen 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 17.00 Nieuws! 17.10 Platen, 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 21.00 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. 23.50 —-24.00 Vlaamse liederen. De schoenen-afdeling is geheel uitge brand; het betonnen gebouw heeft nage noeg geen schade opgelopen. Men gist nog naar de oorzaak van de brand, die ontstaan moet zijn nadat het gebouw Zaterdagavond om zes uur was gesloten. Twee leden van het personeel hebben een kwartier latei- een ronde door het gebouw gemaakt, maar toen niets ongewoons bespeurd. De veron derstelling dat iemand van het publiek tegen het sluitingsuur op de schoenenafde ling een nog brandend eindje sigaar of sigaret heeft weggeworpen, dat in brand baar materiaal is gevallen, wordt het waar schijnlijkst geacht. De recherche was he denmorgen nog met haar onderzoek bezig. De Nederlandse Padvindersband „Haar lem", onder leiding van hopman L. Bakker, had Zaterdagavond heel wat belangstellen den naar het gebouw St. Bavo in de Smede- straat doen gaan. Hier werd de tweede jaarlijkse contactavond gehouden in samenwerking met de volkszanggroep Goe Kadullekes en het leiderskoor „Bernlief". Na het lezen van de padvinderswet en het gezamenlijk zingen van „Hoort, zegt het voort", werd het openingswoord gesproken door de leider van de beide zanggroepen, J. Seyffert. Vervolgens kwam „Het Ding" op het toneel. Behalve een hoorn en trom mel, bleek de kist ook de bandleider te be vatten, die daarop enige marsen liet slaan. Uit de conférence door Jaap Hekkelman vermelden wij zijn waardering voor de padvinders, die niet in de zaal waren, doch op het districtsterrein aan de omheining van dat terrein werkten. Volkszang, meerstemmige liederen, canons en volksdans werden in een vlot tempo afgewerkt. De instructieles van oefenmees- ter J. J. den Doelder gaf een aardig inzicht in de repetitie-avonden. Tussen de bedrijven door hield de ama teurband „The Stars" onder leiding van Bob Visser de stemming er in met popu laire wijsjes. Uitbreidingswerken Gedeputeerde Staten van Noordholland dienen bij de Provinciale Staten een sup- pletoire begroting van het Waterleiding bedrijf in. Daarbij worden credieten ge vraagd van 390.000 en 200.000, respec tievelijk voor een secundair pompstation in Heemskerk en een nieuw pompstation te Castricum. In de toelichting wordt gezegd: Het is noodzakelijk de wateronttrekking in de duinen zoveel mogelijk te spreiden. Met het oog hierop zijn in de afgelopen jaren secundaire pompstations gebouwd in Ber gen, Castricum en Heemskerk. Teneinde tot een verantwoorde spreiding te komen, is het gewenst nog een secundair pomp station te Heemskerk te slichten. Het ligt in de bedoeling dat de op te richten N.V. Watertransportmaatschappij Rijn.-Kermemerland ook bedrijfswater levert aan de grote industrieën te Velsen. De mogelijkheid bestaat, dat de voorzie ning van deze industrieën door de Water transportmaatschappij op een later tijdstip zal aanvangen dan aanvankelijk werd ge dacht. In verband hiermede is het, mede door de achteruitgang van de eigen win ningsmiddelen der industrieën (welke ach teruitgang nog zal toenemen bij de tunnel bouw onder het Noordzeekanaal) nood zakelijk gebleken tijdelijk, in afwachting van de definitieve oplossing, de industrieën voor zoveel de eigen winningsmiddelen on toereikend zijn, van het nodige bedrijfs water te voorzien. Dit zal van 1 Januari 1953 af dienen te geschieden. Met het oog hierop is de bouw van een nieuw secundair pompstation te Heems kerk urgent. Het bestaande rem waterpompstation te Castricum is reeds enige tijd niet meer toe reikend om op dagen van maximumver- bruik de nodige hoeveelheden water te ver werken. De huidige capaciteit van ongeveer 1000 m3 per uur zal in de toekomst moeten worden opgevoerd tot 2900 m3 per uur. Er dient derhalve te worden overgegaan tot de bouw van een nieuw pompstation, waar van de totale kosten, met inbegrip van de in de toekomst nodige pompen, electrische installaties enz., thans in totaal worden be groot op 950.000. Als eerste termijn wordt voor de werken, waarmede dit jaar reeds een aanvang moet worden gemaakt, een bedrag van 200.000 aangevraagd. Ten huize van de toonkunstenaarsfamilie Hesmerg te Heemstede, heeft Zondag de pianiste Sini van den Brom, die enkele jaren geleden zo gelukkig op een HOV-concert debuteerde, een klavieravond gegeven. Zij voerde een programma uit, dat gewijd was aan werken van Ohopin, Fauré, Debussy en de moderne Engelse componist Alan Kawsthorne. Door deze samenstelling werd het wel duidelijk met welke muziek Sini van den Brom het innigste contact heeft. Dit was niet het geval met de Sonate in b van Chopin en ook niet met de Nocturne in Des van Fauré. Zeker speelde zij de so nate met een knappe, niet zelden bewonde renswaardige technische beheersing, waar bij de kernachtigheid van de loonvorming frappant was. En met succes overwon zij de pianistische moeilijkheden van Fauré's Nocturne. Maar aan geladenheid en innige poëtische expressie schoot de voordracht te kort. Met de Bagatellen van Rawsthorne voelde de pianiste zich in haar element. Het zijn goed geschreven werkjes, rhyth- misch pittig, soms spookachtig bewegelijk en toch niet zonder lyrische accenten. De uitvoering van de vier Préludes van Debussy werd echter het hoogtepunt van de avond. Sini van den Brom gaf hiermede blijk van een uitnemend gevoel voor klank kleuren met verfijnde nuanceringen. Voor treffelijk schiep zij de sfeer voor „La ter- rasse des audiences" en voor het prachtige „La Puerto del vino", met zijn karakte ristieke Spaanse dansrhythmen. „Feu d'ar- tifice" werd een virtuoos besluit van de reeks préludes, waarvan het fijngespeelde „Ondine" nog vermeld dient te worden. P. ZWAANSWIJK Het pi-ogramma van de orgelbespeling door George Robert op 12 Juni. 's avond van 8 tot 9 uur in de Grote Kerk vermeldt: Preludium en Fuga G gr. t„ J. S. Bach; Nun komm' dei- Heiden Heiland (drie bewerkingen), J. S. Bach: Preludio e Fughetta, H. Andriessen; Avondmuziek over twee Ambrosiaanse Avondzangen. Paul Chr. van Westering; Choral I, César Franck. Op 14 Juni brengt George Robert van 3 toi 4 uur in de Grote Kerk ten gehore: Toccata cromatica per 1' elevazione, G. Fres- cobaldi; Balletto del Granduca, J. P. Swee- linck; Gavotte, J. H. Fiocco; Derde Concert. Handel - Duppré; Tweede Passacaglia. H. Strategier; De Profunds, J. Langlais; Offer- toire, Jos Jongen. 1949 gaf een batig saldo Blijkens de rekening over 1949 van de provincie Noordholland wijst de gewone dienst 'n voordelig slot aan van f 244.130,72. ADVERTENTIE BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 STRAND - SHORTS - SHIRTS Ged. Staten van Noordhol land willen subsidie-aan vraag afwijzen Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen aan de Prov. Staten voor op het verzoek van het bestuur der Stichting voor Voortgezet Economisch Onderwijs te Haar lem, om, evenals voor de jaren 1949 en 1950, voor 1951 ten behoeve van haar Aca demie voor voortgezet economisch onder wijs een bijdrage van f 1.000,te mogen ontvangen, afwijzend te beschikken. Vooral uit de geringe omvang der bij dragen van degenen, wie het voortbestaan van de Academie toch in het bijzonder ter harte zou dienen te gaan, menen Ged. Staten te moeten afleiden, dat dit instituut zich niet heeft weten te ontwikkelen tot een onderwijsinstelling, welke in een we zenlijke behoefte voorziet. Een verklaring hiervoor is wellicht te vinden in de om standigheid, dat op het terrein, hetwelk de Academie bestrijkt, reeds verschillende andere opleidingsmogelijkheden aanwezig zijn, zoals de studies voor het doctoraal examen economie, de akten M.O. Boek houden en Staatshuishoudkunde en Sta tistiek en een eenvoudiger studie als bij voorbeeld voor het Staatspractijkdiploma. Ged. Staten achten dan ook het provin ciaal belang bij de instandhouding van de onderwerpelijke instelling niet in die mate betrokken, dat er aanleiding zou zijn het verzoek in te willigen. In de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is een prijs van f 20.000 gevallen op no. 21683. ADVERTENTIE Maurice Lannoy, beiaardier te Parijs vroeger beiaardier te St. Amand-les-Eaux (Frankrijk) en van het Palais National te Mafra (Portugal) zal op uitnodiging van het gemeentebestuur van Haarlem op Don derdag 14 Juni de beiaard van de Grote of St. Bavo bespelen. Het concert vangt aan om 8 uur. Het programma luidt als volgt: 1. Alia Turca (Mozart), Menuet (Mozart); 2. L'Arlésienne (Bizet): a) carillon, b. adagietto, c) intermezzo; 3. Valse (Brahms), Chanson du Printemps (Mendelssohn); 4. a) Nocturne (Henry Février), b) Au Matin (Benjamin Godard), c) Angelus - scènes Pittoresques - (Massenet); 5. Menuet - du divertissement en ré - (Mozart), Wilhelmus. Van 16 Juni tot 8 Juli wordt in de zalen van het Huis Van Looy de tweede jaarlijk se tentoonstelling van werken van Jacobus van Looy gehouden. De opening heeft plaats op Zaterdagmiddag 16 Juni, waarbij het woord zal worden gevoerd door dr. A. J. Veenendaal. Op Donderdagavond 21 Juni houdt prof. dr. W. Asselbergs (An ton van Duinkerken) een voordracht over het boek „Gekken". De vereniging „Het museum van de Ar beid" te Amsterdam, heeft aan de Prov. Staten van Noordholland gevraagd de sub sidie van f 1500 te verhogen, Ged. Staten stellen voor dit verzoek af te wijzen en af te wachten wat er komt van de plannen tot reorgansiatie van dit inte ressante, maar weinig aantrekkelijke mu seum, waarbij ook de huisvesting ter sprake zal komen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 9 JUNI 1951 BEVALLEN van een zoon: 8 Juni: A. van Duinvan Eerden; J. Bra- kelévan der Plas; 9 Juni: E. TeskeOtten; C. M. DistelbrinkLigtenberg. BEVALLEN van een dochter: 6 Juni; A. A. JongbloedSimon; 7 Juni: A. van der ZeePolman; 8 Juni: M. Schluter— van Roon; W. Brand—van der Sluis; J. J. DrenthVos; 9 Juni: J. Hoevelakenvan Scherpenzeel. OVERLEDEN: 7 Juni: M. BrandtKarmelk, 84 j., Dr. Schaepmanstraat; 8 Juni: N. Uijlen- burg—van Vreeden, 83 j., Iordensstraat; F. C. J. Naessens—Vreeburg, 61 j., Tempeliers straat; J. R. Bier, 57 j., Groot Heiligland. ADVERTENTIE ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES MAANDAG 11 JUNI Rembrandt: „Het geheim van drie vrou wen", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Altijd naar wens", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Gejaagd in de dood", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Wild Harvest", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Opium voor Cairo", 14 j„ 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Verloren in de wil dernis" en „De verborgen schat van Kash mir", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 12 JUNI Stadsschouwburg: „Wat doet mijn vrouw van 2 tot 5" (J. J. Cremer). Zoals reeds gemeld werd is de 33-jarige kellner T. van M„ die ruim een week ge leden werd vrijgesproken van de beschul diging een groot aantal auto's in Amster dam in brand te hebben gestoken, opnieuw gearresteerd. Deze nieuwe arrestatie hield verband met een poging tot brandstichting in een hotel aan de Achterburgwal te Am sterdam in 1949. Aanvankelijk bleef Van M. hardnekkig ontkennen iets met de brand in het hotel te maken te hebben gehad. Toen de politie hem kon aantonen, dat hij op verschillende punten onwaarheid had gesproken, viel hij door de mand. Niet alleen bekende hij met een sigarettenaansteker in 1949 getracht te hebben brand in het hötel te stichten, hij gaf bovendien toe brandjes in geparkeerd staande auto's te hebben aangestoken. De rechtbank te Amsterdam had hem hiervoor bij gebrek aan wettig bewijs op 31 Mei vrijgesproken. De officier van justitie had tegen dit vrij sprekend vonnis hoger beroep aangetekend. Over zijn motieven heeft Van M. zich tegenover de politie niet uitgelaten. Na de bekentenis afgelegd te hebben zei hij niet te kunnen begrijpen hoe hij tot zulke daden is gekomen. Zaterdag vierde de chef-redacteur van Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant, de heer C. J. van Tilburg, zijn gouden jubileum als journalist. Te zijnen huize werd hij door velen, onder wie ge meentelijke autoriteiten uit Haarlem en omgeving, gecomplimenteerd tijdens een receptie, die mede een feestelijk décor kreeg door een groot aantal bloemstukken en schriftelijke gelukwensen. Daarna werd de jubilaris in de sociëteit Teisterbant hartelijk gehuldigd door zijn collega's, de Kennemer journalisten, van wie de heer R. W. P. Peereboom in een geestige toespraak de tolk was. Ged. Staten van Noordholland stellen aan de Prov. Staten voor de indertijd tij delijk toegezegde verhoging van de sub sidie aan de Provinciale vereniging voor Vreemdelingenverkeer va.n f 15.000 tot f 20.000 voorlopig te bestendigen. TIELEMAN EN DROS PASSEERT DIVIDEND Het jaar 1950 heeft in tegenstelling met de jaren 1946 tot en met 1949 geen tevre denstellend resultaat opgeleverd, zo deelt de directie van de C. V. Tieleman en Dros te Leiden mede in haar jaarverslag. Het resultaat van de groentenconservenfabriek is niet gunstig geweest, evenmin als dat van de jam- en vruchtenconservenfabriek. De vleeswaren- en vleesconservenfabriek heeft tenslotte geen teleurstellend resultaat bereikt, nadat in de eerste helft van 1950 de gang van zaken aanvankelijk onbevredi gend bleef. De aanmaak van visconserven moest vrijwel geheel worden stopgezet. Na afschrijvingen blijft er een verlies van 131.915, hetgeen wordt afgeboekt van de algememe reserve. Tegen eind 1950 is met de Herstelbank een lening op lange termijn afgesloten, waardoor de liquiditeitspositie verbeterd is. 33. Wat of wie die geheimzinnige kluize naar nu ook ivas zwijgzaam was hij niet bepaald! Er was niets van hem te zien, zelfs geen glimp door een van de vensters maar zijn stem ratelde onbarm hartig verder: „Gij zijt een lichtzinnig per soon. Jeremias Jolliepop! Vlinders jagen! Haha! Foei toch! Neen maar! Springen door het woud! Hupsasa spelen in de na tuur, dat is de lust in uw leven! Of slapen, terwijl gij noest behoordet te arbeiden! En liegen tegen uwe meerderen! Zulk een luchthartigheid slaat mij terneder in mijn lange loopbaan als kluizenaar heb ik zelden een oppervlakkiger karakter ont moet! Tut, tut!" Uit dat alles bleek wel, dat deze kluizenaar werkelijk heel veel van Jolliepop wist, en hij werd dan ook be vangen door een bijgelovige vrees.... die er niet beter op werd toen Paiida hem plot seling op zijn mouw tikte en streng zei: „Zo dat heb ik net gehoord! Dus je hébt echt geslapen, en toen heb je tegen me gelogen!" „Ja maarstotterde Jolliepop; „janeedat is te zeg gen.... ik kan misschien een enkel ogen blik mijn wakkerheid verloren hebben, maar....". Geloof hem niet!", riep de stem uit de hut. Het was niet maar een enkel ogenblikje! Hij heeft de hele dag geslapen, de vadsigaard. Dagdieverij heet te men zulke practijken in de dagen van weleer! Geloof hem nietPanda-baaske!" „Watte?", vroeg Panda, nu ook verbaasd. „Wie praat daar toch steeds? Hij kent mijn naam!" „Zeker ken ik uw naam, man neke!", antwoordde de kluizenaar van achter zijn gesloten venster. „Ik weet namelijk alles, en ik zal u nog enkele merkwaardige zaken verhalen..'..". En dat deed hij ook, maar dat sparen we tot de volgende keer. Welstand. Het Amerikaanse bureau voor de volkstelling heeft vastgesteld dat zich in bijna elk Amerikaans huis een radiotoestel bevindt. In vier van elke vijf woningen zijn ijskasten aanwezig, terwijl een op de acht gezinnen de be schikking heeft over een televisietoe stel. In de helft van het aantal Ameri kaanse woningen is centrale verwar ming aangebracht. Scheuring. Een aantal communistische leiders en verschillende hunner volge lingen zijn gedood in een strijd tussen communistische groepen onderling, in het gebied van Pyapon, 65 kilometer ten Zuiden van Rangoon, aldus een Engels legercommuniqué. Een groep, die zich aan de regeringstroepen wilde overgeven, nam de wapens op tegen dè kameraden, die zich niet wilden over geven. Regeringstroepen hebben thans het gehele communistische gebied om Pyapon heroverd met behulp van de afvallige communisten. Misdaden In Los Negros (Admiraliteits eilanden) zijn vijf Japanse oorlogsmis dadigers hedenochtend opgehangen wegens in de oorlog tegen Australiërs begane wreedheden. Tranen. Ruim 600 Boeddhistische monni ken hebben Zaterdag de universiteit van Rangoon bestormd uit protest tegen een besluit van de Senaat om monniken van colleges uit te sluiten. De politie maakte gebruik van traangasbommen om de monniken te verspreiden. Losgeschroefd. Naar het West-Berlijnse blad „Telegraf" meldt, zou de centrale te Ober-Oderwitz bij Loebau in Saksen (Oost-Duitsland) door een explosie vol komen verwoest zijn. Over het aantal doden en gewonden zouden nog geen juiste cijfers bekend zijn. Het blad spreekt van de „grootste sabotagedaad die tot dusver in Oost-Duitsland is ge pleegd". Talrijke huizen in de wijde omtrek zouden beschadigd of verwoest zijn. De aanslag zou een aantal omvang rijke plannen van het vijf-jarenplan voor de energievoorziening van Oost- Duitsland op losse schroeven hebben gezet. Face. De Amerikaanse minister voor het leger, Frank Pace, 'heeft Zaterdag in een toespraak te Fayetteville (Arkansas) verklaard, dat „Amerika gereed is voor de strijd, indien de Sovjet-Unie een totale oorlog wenst". Hij voegde hier aan toe: „Deze gereedheid kan wellicht een van de factoren zijn, die haar zal doen inzien, dat een oorlog vergeefs is." Aangaande de Amerikaanse strijd krachten zei de minister, dat het leger thans 1.500.000 man omvat. De vloot telt. 1044 schepen. Op het gebied van geleide projectielen en het tactisch ge bruik van atoomwapenen heeft men snelle vorderingen gemaakt, aldus Pace. ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 Officiële verkoop Sikkens' lakken Grote sortering Er heerst op het ogenblik in de Bomme lerwaard een meikeverplaag zoals sinds mensenheugenis niet voorgekomen is. Mil- lioenen kevers vallen de vruchtbomen, de rozenstruiken en de beukenhagen aan. Vooral de plaatsen Aalst, Nederhemert, Well, Kerkdriel en Rossum zijn geteisterd. Hier zijn het niet de fruitbomen die het ontgelden moeten maar de populieren, wil gen en eiken. Een vliegtuig uit Soesterberg heeft dezer dagen over een grote opper vlakte de bomen met een verdelgingsmid del bespoten. Nacht van 10 op 11 Juni KW 14 met 7 k„ -KW 70 met 17 k., KW 23 met 9 k., KW 56 met 25 k., KW 2 met 2 k„ KW 3 met 5 k„ KW 47 met 2 k., KW 54 met 2 k„ KW 83 met 5 k., KW 67 met 3 k„ KW 18 met 2 k., KW 78 met 6 k„ KW 32 met 3 k„ KW 29 met 4 k„ KW 20 met 4 k.t KW 33 met 6 k., KW 15 met 1 k„ KW 42 met 2 k„ KW 43 met 16 k„ KW 44 met 2 k„ KW 173 met 2 k„ KW 127 met 10 k., KW 151 met 11 k„ KW 167 met 7 k„ KW 168 met 10 k„ KW 163 met 40 k., IJM 75 met 4 k„ SCH 36 met 5 k., SCH 107 met 9 k., SCH 353 met 28 k. Gemiddelde vangsten Vlaardingen 7 kantjes. Scheveningen 5 kantjes. Katwijk 8 kantjes. VISSERIJBERICHT SCHEVENINGEN SCHEVENINGEN, 11 Juni Vangstbe- richten uit volle zee: SCH. 305 met 5 k., 87 1 k., 195 geen vangst, 245 8 k., 246 16 k., 254 10 k., 341 1 k., 412 1 k., 159 9 k., 339 6 k., 105 12 k., 165 5 k., 23 12 k„ 332 13 k„ 39 geen vangst, 264 14 k., 4 6 k., 75 11 k„ 77 8 k., 199 2 k., 32 6 k„ 40 4 k., 132 3 k„ 133 23 k., 189 20 k., 233 3 k., 247 50 k., 285 15 k., 19 2 k., 30 4 k. thuisstomend, 37 1 k., 84 6 k., 122 15 k., 130 1 k., 210 3 k„ 236 3 k., 249 2 k., 250 2 k., 297 8 k., 310 geen vangst, 312 5 k., 399 1 k.( 20 3 k., 79 5 k., 186 20 k., 284 12 k. thuisstomend, 443 3 k., 46 2 k., 63 2 k., 64 12 k., 66 2 k., 81 12 k., 89 7 k., 95 geen vangst, 116 4 k., 140 geen vangst, 242 3 k., 275 3 k., 3 2 k., 6 1 k., 110 5 k., 118 1 k., 302 6 k., 325 1 k. VL 14 met 2 k., 29 2 k., 40 20 k., 50 45 k„ 53 4 k., 56 3 k., 71 1 k., 78 17 k., 79 25 k„ uit 40 netten; 80 8 k., 83 1 k„ 84 6 k., 97 5 k-, 114 3 k., 115 3 k., 142 4 k., 166 5 k„ 172 3 k., 190 3 k., 196 4 k., 197 1 k., 200 1 k„ 203 3 k., 205 12 k., 207 9 k., 208 2 k., 216 7 k. Binnen van de haringvisserij de loggers: SCH 180 met 260 k. van 7 schepen, SCH 229 met 220 k. van 5 schepen; SCH 99 met 179 k. van 6 schepen; SCH 333 met 89 li- eigen vangst; SCH 48 met 170 k. van 5 schepen; SCH 200 met 300 k. van 4 sche pen; SCH 78 met 130 k. van 2 schepen; SCH 201 met 140 k. van 5 schepen; SCH 280 met 77 k. eigen vangst; SCH 342 met 13 last van 7 schepen; SCH 14 met 13 last vaq 7 schepen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2