OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Stad en streek Weer een straaljager neergestort Weerbericht HET WEER AFGEBEELD Twee Amerikaanse straalvliegtuigen vermist In April werd minder geproduceerd dan in Maart Koning Leopold behoudt zijn titel Verdere opmars der UNO-troepen in Korea Plan voor atoomcentrum in de Congo De piloot, kapitein C. Deibei, om het leven gekomen Steeds minder hoop op vreedzaam Korea Nieuwe paspoort-regeling is voorlopig van de baan Nieuwe atoomwapens Het woord is aan Besprekingen in Teheran begonnen De gezondheidstoestand van de Engelse Koning Accoord over financiële hulp aan Joegoslavië Joodse klachten over Duitse houding Voortgezette verkiezingen in Italië: Hetzelfde beeld 65e JAARGANG No 283 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 13 JUNI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 141 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ENIG MENS, die lang in dezelfde stad en streek woont, raakt erop uitge keken. Hij is er te zeer gewend aan ge raakt om aan zijn dagelijkse omgeving nog bewuste aandacht te schenken. Vervuld van zijn gezin, van zijn werk, zijn liefheb berijen. de verenigingen waarvan hij deel uitmaakt, de velerlei gebeurtenissen in het gespannen leven van deze tijd, komt hij niet meer aan rustige beschouwing van de schoonheid en de boeiende afwisseling van eigen stad en streek toe. Oud geworden zal hij daar misschien wel weer eens de rust voor vinden. Maar nu heeft hij „geen tijd". Het geldt niet voor iedereen, maar voor velen. En voor anderen meestal; af en toe schenken zij er wel eens even aandacht aan. Daar is dan nog dikwijls een bijzondere aanleiding voor nodig: het en thousiasme van logés, of een Rembrandt- tentoonstelling zoals nu in Haarlems Vlees hal gehouden wordt en die plotseling ook de schoonheid van de Grote Markt tot het bewustzijn doet doordringen, of een wan deling met het uitzicht van het Kopje. Voor veel mensen is bewondering van de schep pingen der natuur en van cle mens vacan- tie-bezigheid. En dan richt zij zich op andere steden en streken, De musea zijn daarin kenmerkend voorbeeld. Hoeveel jonge en oude Haarlemmers, Bloemen dalers, Heemsteclers, Velsenaren, Zand- voorters hebben nog nooit het Frans Hals Museum bezocht? Ik zal geen schatting wagen, maar zij moeten een aanzienlijke meerderheid vormen als men de statistie ken van het museum-bezoek erbij in aan merking neemt. Het lijkt denkbaar dat er meer zijn die het Louvre te Parijs hebben bezocht. Maar dit falen in aandacht gelcjt niet alleen de musea. Het doet zich in het alge meen gevoelen. Daarom is het verheugend dat de Amsterdamse uitgevers Lankamp Brinkman een boek met meer dan zeventig zeer mooie foto's hebben doen verschijnen, dat stad en streek in hun rijkdom aan schoonheid en schier-onbeperkte afwisse ling en ook in de veelzijdige activiteit der bevolking prachtig uitbeeldt. Het is in zijn tekst tweetalig; het draagt dan ook twee titels: „Haarlem as it is" en „Zo is Haar lem". Er is mij al verteld dat stadgenoten, die het in boekwinkels hebben zien liggen en die de Engelse taal niet machtig zijn, tegen de eerste titel het bezwaar hebben gemaakt dat dit nu toch wel een beetje erg is. „Haarlem as it is"nou, dat zet je toch niet op een boek. In dit geval zijn waarlijk plat-Haarlems en Engels eens luidend. De uitgever heeft bij dit boekje, dat ver schenen is in een reeks waarin Amsterdam, Den Haag, Arnhem en andere sleclen en streken ook reeds zijn uitgekomen, natuur lijk aan het vreemdelingenverkeer gedacht. De buitenlander zal er inderdaad een beeld rijke herinnering aan zijn vertoeven in Haarlem en omgeving mee verwerven. Maar 't is ook voor ons Zuid-Kennemerlan- ders, vanwege de boven-omschreven men selijke tekortkoming, een fotografische openbaring. Min of meer schieten wij, ge loof ik, allemaal in die aandacht voor de eigen omgeving tekort. Schrijver dezes heeft het zelf ervaren toen hij gevolg gaf aan de uitnodiging, een korte inleiding bij de schone verzameling foto's te schrij ven en in een vijftal pagina's een uiteraard zeer summiere schets van stad en streek en hun activiteit met enkele historische bij zonderheden moest geven. Het is plezierig, voorzien van zulk een verzameling beelden als de Hagenaar rar. A. Menalcla heeft vast weten te leggen, zich te bezinnen op zoveel schoonheid, zoveel afwisseling, zoveel stage menselijke arbeid en zoveel gezonde groei als in deze streek van ons tot uiting komen. Het feit dat in een zo klein bestek zee, duin, bos, landerijen, stad en dorp ons te kust cn te keur worden geboden, dat zulk oud stedenschoon als het Haarlemse ons verheugen kan en dat een zo opgewekt cul tuurleven ons kan verrijken is op zichzelf reden tot verwondering en tot dc erken ning, dat wij het wel bijzonder goed hebben getroffen. Ge zult straks, op uw vaeantie- reis, allicht in een omgeving komen die u treft door haar schoonheid en bekoring. „Veel mooier clan bij ons", zult ge wellicht (in binnen- of buitenland) tot uw reisge noten zeggen. Maar als ge er zoudt moeten wonen? Als ge u dat eens erbij indenkt zal het u zeker moeilijk vallen, als actief- ïevend mens, een oord te vinden dat zoveel verschillends en zoveel mogelijkheden biedt als eigen stad en streek, die zoveel schil ders maar ook tal van onze grootste schrijvers en dichters dermate hebben ge boeid dat zij er een groot deel van hun leven hebben doorgebracht. En welker bloemenpracht alléén de naam Haarlem al in de wereld bekend heeft doen worden. Met een viertal boeken gewijd aan Hol land, Amsterdam, Den Haag en Arnhem is dit Haarlemse ook nog opgenomen in een bundel, bevattend vierhonderd foto's, onder de titel „Look at Holland". R- P. De twee Amerikaanse straalvliegtuigen, die sedert Vrijdag van hun basis in Beieren v/orden vermist, zijn waarschijnlijk ge land op een Tsjechoslowaaks vliegveld. Af gaande op deze nog niet bevestigde ge ruchten, heeft de Amerikaanse ambassade in Tsjechos'lowakije aan de Tsjechische re gering gevraagd, een onderzoek in te stel len. De twee vliegtuigen werden bestuurd door Noorse piloten, eerste luitenant Luther G. Roland en Bjoern Johansen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek was de algemene productie index in April (23 werkdagen) 149 tegen 156 in Maart (23 >4 werkdag). De gemid delde dagproductie daalde van 156 in Maart tot 152 in April. In April 1950 was de gemiddelde dagproductie 137. Per bedrijfstak zijn de indexcijfers: bouwma terialen 115 (122), steenkolen 91 (99), rubber 365 (395), textiel 144 (150) en openbare nutsbedrijven 187 (200) alles op basis 1938 100. In een woning: in de Paul Krugerlaan te Den Haag heeft een Litauer een Poolse vrouw zo ernstig door messteken gewond dat zij later is overledep. De dader is nader hand in Schiedam gearresteerd, waar hij, langs de spoorbaan liep. Dinsdagmorgen arriveerde de dochter van de president van de Verenigde Staten, Margaret Truman, voor een kort bezoek in ons land. De foto toont Miss Truman met de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, Selden Chapin, die ter verwel koming aanwezig was, na haar aankomst te Hoek van Holland. De Koninklijke Prins Boudewijn zal op 17 Juli, nadat hij in de verenigde Kamel en Senaat de eed op de grondwet heeft af gelegd, cle titel dragen van „Boudewijn de Eerste, Koning der Belgen". Zijn vader, Leopold de Derde, zal de titel van „Koning Leopold" dragen. Hoewel hieromtrent nog geen bijzonder heden bekend zijn, blijken de leiders der politieke partijen tot overeenstemming ge komen te zijn over de dotatie, waarvan Koning Leopold en zijn familie zullen genie ten, alsmede over het verblijf van het ko ninklijk gezin. Koning Leopold blijkt voornemens te zijn, onmiddellijk na zijn troonsafstand een buitenlandse reis te ondernemen, die vijf tot zes maanden zal duren. Hierna zou Koning Leopold zich vestigen in het paleis te Laeken. Het paleis te Brussel zou cle of ficiële residentie worden van Koning Bou dewijn. Naar verluidt zouden al deze détails worden vastgelegd in een memorandum, dat binnenkort zal worden bekendgemaakt. Bij de ceremonie van de troonsafstand op 16 Juli zullen Koning Leopold, de Ko ninklijke Prins Boudewijn en eerste minis ter Pholien een rede houden. Ook de leiders der drie grote partijen zullen waarschijn lijk een toespraak houden, TOKIO. (Reutei). De strijdkrachten van cle UNO zijn verder Noord-Korea inge trokken. Van het centrale front zijn de Chinezen nagenoeg verdwenen. Door cle massale terugtocht van de Noor delijken uit Tsjorwon en Koemhwa is er thans tussen hen en de optrekkende troe pen van de UNO een brede strook grond die slechts dun bezet is. Verbonden eenheden trekken op in de richting van Pjonggang, de top van de zogenaamde ijzeren driehoek, en naar Tsjorwon, aan cle basis van de driehoek. Het zwaarste gevecht van de dag, aldus het communiqué van het achtste leger, werd geleverd tegen een Noordelijk regi ment, dat zich tenslotte „op beperkte schaal" moest terugtrekken. Ten Noorden van Indje, in het Oosten, blijven de Noordelijken zich krachtig ver dedigen. Aan het Westelijk front zijn ge allieerde patrouilles doorgedrongen in de omgeving van Moensan, Korangpori en Jontsjon. Vliegtuigen van cle UNO bom bardeerden aanvoerwegen en een druk rangeerterrein ten Noorden van Pjonggang. Een rapport De te Berlijn gevestigde „internationale federatie van democratische vrouwen", welke de steun cler communisten heeft, deed Dinsdag in een rapport over Korea een beroep op de UNO zo spoedig moge lijk een vreedzame regeling voor de Ko reaanse oorlog te vinden, die onder meel de terugtrekking van alle buitenlandse troepen zou moeten inhouden. Het rapport dat is opgesteld door een commissie van twintig leden, die onlangs door de federatie naar Noord-Korea is ge zonden, werd op een persconferentie in Oost-Berlijn voorgelezen. Afschriften zul len worden gezonden naar de UNO en alle regeringen. In het rapport wordt onder meer gezegd: „Het volk van Noord-Korea staat bloot aan een meedogenloze vernietigingscam pagne. clie cle fundamentele beginselen van menselijkheid - en oorlogvoering negeert en de internationale conventie van Den Haag en Genève schendt. Dorp na dorp wordt systematisch ver nietigd en de boeren op de velden worden met machinegeweren beschoten, Noord- Koreaanse soldaten en burgers worden ge folterd en doodgeslagen en zelfs levend begraven", aldus het rapport. „Bijna alle misdaden in Korea worden door Amerikaanse soldaten of op bevel van Amerikaanse soldaten en officieren bedre ven. Degenen die hiervoor verantwoorde lijk zijn, moeten als oorlogsmisdadigers worden berecht". Soldaten van het 7e Algierse Regiment brengen op een primitieve draagbaar in Indochina een gewonde strijdmakker achter de linies, vanwaar hij naar het hospitaal zal worden gebracht. Zo voorzichtig moge lijk ivordt de gewonde naar het landings vaartuig gebracht dat voor verder vervoer zal zorgen. Manono, een dorp in de Belgische Congo, ongeveer 160 kilometer ten Noorden van Elizabethstad gelegen, wordt mogelijk spoe dig een wereldcentrum voor atoomenergie, zo is te Brussel verklaard. In ovei-een- stemming met de Amerikaanse regering zal de Belgische tinmaatschappij „Geomine" een fabriek bouwen voor de productie van lithium, het „sleutielmateriaal" voor de waterstofbom. Bij Manono zijn rijke lagen lithium ontdekt. Er worden reeds plannen gemaakt voor de bouw van een nog grotere fabriek. Bij Uithuizen in Groningen is Dinsdag om half zes een straaljager van de vlieg basis Leeuwarden neergestort. Het toestel nam met drie andere straal jagers deel aan demonstraties, die tijdens de legerdag op de tentoonstelling U.T.H.I.L. te Uithuizen werden gegeven. Het toestel vloog met de andere drie op grote hoogte in formatie, toen het plotseling naar be neden schoot en in een vaart in de polder bij Uithuizen viel. De Meteor verdween geheel in het water n de modder. De piloot, de kapitein-vlieger-waarnemer G. Deibei, kwam om het leven. Het publiek dat van de tentoonstelling af de vliegdemonstraties gadesloeg hoorde een doffe knal. Ever, later zag het slechts drie van de vier straaljagers doorvliegen. Op hetzelfde ogenblik stortte bij de oude dijk van de Uithuizerpolder een vliegtuig neer in de gracht voor een boerderij, be woond door de heer K. Doorenbos. Voor het huis stonden de dochter en de schoon zoon van de heer Doorenbos. Zij ontsnap ten ternauwernood aan de dood want op enkele tientallen meters afstand kwam het vliegtuig neer. Enkele ruiten van de boer derij sprongen door de hevige slag. Mili taire autoriteiten ,die op het tentoonstel lingsterrein aanwezig waren, spoedden zich naar de plaats van de ramp. Men vond het stoffelijk overschot van de piloot in een nabijgelegen tarwe-akker. Oorzaak van het ongeluk onbekend Over de oorzaak van het ongeval kan men tot op heden niets mededelen. De vlieger zou met de andere toestellen een looping uitvoeren. De instructies hiervoor werden nog door de radio-verbindingsdienst op het tentoonstellingsterrein opgevangen. Kort daarna werd het contact verbroken. De verslagenheid op het tentoonstellingster rein was algemeen. De gehele dag had men genoten van de prestaties van lucht- en landmacht en kort voor het slot van deze manifestatie geschiedde dit tragische on geluk. Kapitein Deibei was gestationneerd op de vliegbasis Leeuwarden en trad daar als waarnemend basiscommandant. Hij woonde te 's Gravenhage. Vóór de oorlog genoot hij in sportkringen bekendheid als speler van het eerste elftal van de Haagse voetbalvereniging Quick. Hij ging naar Nederlands-Indië waar hij diende bii de militaire luchtvaart van het K.N.I.L. 'Tijdens de oorlog tegen Japan heeft hij zich als vlieger zeer onderschei den en 'daarvoor is hem niet lang geleden WASHINGTON (Reuter). De lopende Brits-Amerikaanse besprekingen ie Washing ton hebben nog steeds geen beslissingen opgeleverd wat betreft het nemen van mogelijke stappen om tot onderhandelin gen met de Chinese communisten over Korea te komen, zo wordt uit diplomatieke bron vernomen. Gemeld wordt, dat in de naaste toekomst van de zijde van het verenigd opperbevel in Korea, de UNO-comniissie van goede diensten of de groep van 16 landen, geen nieuwe stap bij Peking kan worden ver wacht. De ambassadeur van Zuid-Korea te Washington, dr. Tsjan Jang, heeft vandaag verklaard, dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hem de verzeke ring heeft gegeven, dat er niet „zoiets als een bestand of een vredespoging" wordt overwogen om een einde aan de oorlog te maken. Hij had zich tot het departement om inlichtingen gewend in verband met de reis van generaal Marshall naar Korea en Jaoan. Diplomaten bij de UNO beginnen er ernstig aan te twijfelen, of de communis ten in dit stadium werkelijk een wapen stilstand in Korea wensen, aldus Reuter. Uit de verklaringen van Dean Acheson moet het de regering te Peking wel vol komen duidelijk zijn geworden, aldus de correspondent dat zij, of zij de gevechten in Korea slaakt of niet, voorlopig geen kaps maakt op Formosa of op vertegenwoordi ging bij de UNO. Het wordt daarom niet uitgesloten geacht dat de communistische plannenmakers, met het oog op het feit dat een slaking van het vuren op het ogenblik geen voordeel zou brengen, het voordeliger vinden de strijdkrachten van de UNO in Korea tc binden, terwijl zij voorbereidin gen treffen om in een ander deel van de wereld toe te slaan. Deze theorie wint veld bij de UNO als een mogelijke verklaring voor het stilzwijgen van de Chinese com munisten. de Militaire Willemsorde toegekend. Tij dens de acties op Java in 1942 werd hij gewond en geraakte hij in krijgsgevangen schap. Na de oorlog werd hij ingedeeld bij de militaire luchtvaart in Indonesië. Hij fun geerde geruime tijd als commandant van een jachtsquadron (Mustangs) op de vlieg basis Padang. Terug in Nederland doorliep hij te 's Gravenhage de stafschool van de luchtmacht en werd daarna geplaatst op de jachtvliegschool Twente voor een opleiding op straaljagers. Kapitein Deibei was 35 jaar en gehuwd. De ministers van Buitenlandse en van Binnenlandse Zaken hebben gisteren be sloten, de dezer dagen bekend gemaakte nieuwe regeling voor de uitgifte van pas poorten voorlopig op te schorten. Van vele zijden waren tegen de nieuwe regeling ernstige bedenkingen geuit. Proeven op Eniwetok „geslaagd" Senator Brien McMahon, voorzitter van de Amerikaanse Congrescommissie voor Atoomenergie, verklaarde Dinsdag, dat de onlangs verrichte atoomproeven op Eniwe tok „volkomen geslaagd" zijn. Dit was ge bleken uit een verslag van militaire en civiele deskundigen, die de proefnemingen hadden geleid. Het tijdstip waarop de proeven waren genomen was een aandui ding, dat snellere vorderingen werden ge maakt door Amerikaanse atoomdeskundi gen in het ontwerpen van nieuwe wapens, zo voegde de senator er aan toe. Volgens Robert Allen van de New York Post hebben meer dan 8000 personen aan de proeven meegewerkt. De uitwerking van de voornaamste ontploffing was vijf maal groter dan die van een tot dusver tot ont ploffing gebrachte atoombom. De gloed er van was zo groot, dat waarnemers er tijde lijk door verblind werden, ondanks het feit, dat zij speciale brillen droegen en kilometers ver van de ontploffing verwij derd waren, aldus Allen. Ook de hitte was op die afstand nog duidelijk waar te nemen. De proefbom werd van een zeer hoge toren tot ontploffing gebracht. Van deze toren werd naderhand geen spoor meer gevonden en evenmin van muizen en andere dieren op het eiland. De geleerden konden binnen 2Yz uur na de proeven naar het eiland terugkeren en het tot op enkele honderden meters benaderen zonder ge vaar voor zichzelf. Thé ré se de Sey miers: Ik geloof aan voorgevoelens. later. Bij de Haarlemse Scheepbouw Mij. is Dinsdag de eerste van drie te leveren vracht schepen voor Frankrijk te water gelaten. Foto: de „Safi een schip van 1420 ton en bestemd voor de Middellandse Zeevaart, glijdt te water. De besprekingen, die functionarissen van de Brits-Iraanse oliemaatschappij onder leiding van Drake Dinsdag met de uit drie leden bestaande „voorlopige raad van directeuren" van de Perzische oliemaat schappij hebben gevoerd, hebben meer dan twee uur geduurd. Geen van beide partijen legden een verklaring af over de behaalde resultaten. Op doorreis naar Teheran vertoefde Dinsdagmiddag de heer Steven McCann, accountant van de Brits-Iraanse oliemaat schappij, enkele uren op Schiphol. De heer McCann maakt deel uit van de delegatie van de Brits-Iraanse delegatie, die de onderhandelingen over het geschil met de Perzische regering in Teheran zal voortzetten. De elf andere leden der dele gatie zijn reeds in Teheran gearriveerd. De heer McCann was, hangende de on derhandelingen, niet bereid veel te zeggen over de besprekingen. „Wij zullen op ons standpunt van een gelijke verdeling van de winst blijven staan", zo zeide hij. „Het lijkt mij niet waarschijnlijk, dat de Perzen zullen vasthouden aan hun voorstel van een verdeling op de basis van 75 procent voor Perzië en 25 procent voor de maat schappij. Het is bekend, dat zij de raffi naderij niet zelf kunnen leiden en daarom hebben wij wel vertrouwen, dat overeen stemming te bereiken is". De heer McCann zeide nog, dat er tussen de nationalisatie in Engeland en die in Perzië een groot ver schil is: In Engeland betreft zij binnen landse bedrijven, maar wat de Perzische regering thans doet is heel wat anders. Zij wil een serieus contract, dat zij met een buitenlandse maatschappij heeft, ver breken". LONDEN, 12 Juni (Reuter). In een Dinsdagavond op Buckingham Palace uit gegeven medisch bulletin wordt het vol gende gezegd: „De gezondheid van de Koning gaat goed vooruit. In de afgelopen week is de tem peratuur normaal geweest en de longont steking is afgenomen. Met het oog op de catarrhale infectie, waaraan Zijne Majesteit dit jaar geleden heeft, hebben wij voorgeschreven, dat een lange rustperiode noodzakelijk is". Het bulletin was door vier artsen onder tekend. De onderhandelingen, die te Londen tus sen Amerika, Engeland en Frankrijk zijn gevoerd over het verlenen van hulp aan Joegoslavië, hebben geleid tot overeen stemming. Naar verwachting zal zeer bin nenkort worden bekendgemaakt, dat de drie landen bereid zijn tezamen een bedrag van '50 millioen pond sterling te schenken, als bijdrage tot de stabilisatie van de eco nomie van Joegoslavië en om dit land te helpen zijn deviezenmoeilijkheden te over winnen. De besprekingen hebben meer dan twee maanden geduurd. Zij werden vertraagd doordat de drie landen het aanvankelijk niet eens konden worden over het aandeel, dat elk zou bijdragen. „Geen begrip voor het aangedane onrecht" BONN (A.N.P.). Vertegenwoordigers van de centrale Joodse raad in Duitsland en van de „Jewish Restitution Successors Organisation" hebben in een onderhoud met persvertegenwoordigers klachten ge uit over tegenwerking, die van Duitse zijde wordt ondervonden bij de pogingen resti tutie van Joodse eigendommen te verkrij gen. Dr. Weiss, een der vertegenwoordigers der J.R.S.O. en thans Amerikaans staats burger, verklaarde, dat het de schijn heeft alsof er in het Duitse volk nog steeds geen begrip heerst voor het onrecht, de Joden aangedaan. De geallieerde wetten, die het teruggeven van Joodse eigendommen aan rechtmatige erfgenamen regelen, worden, aldus dr. Weiss, in Duitsland in het alge meen als „vijandelijke wetten" beschouwd. Hij citeerde een uitspraak in de Beierse Landdag, waarin deze restitutie „een mis daad jegens het Beierse volk" werd ge noemd. Dr. Weiss verklaarde voorts, dat de Duitse argumenten als zou de economie een teruggeven van de vroegere Joodse eigendommen niet kunnen verdragen, geen steek houden, aangezien het totaal der op geëiste eigendommen volgens hem niet meer dan vijf milliard mark bedroeg. De Joodse vertegenwoordigers beklaag den zich voorts over talloze aanduidingen van anti-Joodse gevoelens, die zij alom in Duitsland nog ontmoetten. Zij zeiden dat het aantal schendingen van Joodse graven sedert 1945 240 had bedragen en dat het in de laatste maanden weer toeneemt. De centrale Joodse raad heeft de indruk, dat men hier met een georganiseerde actie te doen had. Er leven thans volgens de mededelingen van de Joodse raad nog 18.000 Duitse Joden in de bondsrepubliek. Daarenboven zijn er nog 20.000 Joodse verplaatste personen. In Berlijn wonen daarnaast nog 7000 Joden. In deze stad is de enige Joodse school in Duitsland. Elders zijn, aldus werd door de Joodse sprekers verklaard, geen scholen nodig daar de Joden, die het Hitlerregiem hebben overleefd, geen kinderen meer heb ben. De emigratie der Joden uit Duitsland blijft nog steeds toenemen. In een gedeelte van Italië, voornamelijk in het Noorden, zijn Zondag de gemeente raadsverkiezingen voortgezet, die voor de rest van het land pas in de herfst en voor Rome pas volgend jaar April zullen worden gehouden. Het algemene beeld, dat reeds bij de eerste verkiezingen eerder in de maand ontstond, werd door de voorlopige uitslagen bevestigd. De communisten heb ben namelijk bijna overal stemmen ge wonnen, de fascisten gingen met reuzen schreden vooruit ten koste van het ant- communistische verbond. In 1948 behaal den de neo-fascisten slechts 32.000 stem men in 26 provinciale hoofdsteden, thans kregen zij er 105.000. Ondanks deze stem verhoudingen zijn de christendemocraten en de met hen verbonden partijen in het bezit gekomen van zetels die voordien dooi de communisten bezet werden in tientallen gemeenteraden. In het geheel zijn 7.122.013 personen of 88,8 van het kiezerscorps naar de stem bus gegaan. Er hebben 300.000 vrouwen meer dan mannen gestemd. Er is verder voor het eerst gestemd voor 849 zetels in dertig provinciale raden. Vol gens de voorlopige uitslagen hebben van de 327 zetels de christen-democraten 130, de communisten 70, de links-socialisten 42, de liberalen 12, de republikeinen 10, de neo fascisten 10, de monarchisten 4, de sociaal democraten 15, de links-onafhankelijken 14. de onafhankelijken van het centrum 9, de rechts-onafhankelijken 5 en locale groeperingen 6 zetels behaald. Een Haagse ijscoman zag al veertien dagen lang iets schitteren tussen de straat stenen voor de trouwzaal aan de Javastraat. Omdat hij invalide is en het verkeer daar ter plaatse zeer druk, durfde hij geen verder onderzoek in te stellen. Toen hij eindelijk de kans schoon zag, vond hij een met edelstenen bezet gouden medaillon, dat hij bij de politie heeft ingeleverd. De depressie, die gisteren ten Westen van Schotland was gelegen, heeft zich voor een groot deel opgevuld, het frontensysteem ervan heeft gisteren bij het passeren over onze omgeving aanleiding gege ven tot flinke regen- en onweersbuien. Intussen is een nieuwe depressie, die aan het eind van de vorige week bij de Amerikaanse Oostkust tot ontwik keling kwam, in Noord-Oostelijke rich ting de Oceaan opgetrokken. Zij was hedenochtend tot een punt op 1000 km. ten Westen van Ierland gevorderd. Het begeleidende koufront zal de komende 24 uur regen in ons land veroorzaken. OONBEWOLKT (?L'CHT '8EV- •>HAIF BEW ZWAAR BEW GEHEEL 8EW MIST:-. ■SNEEUW.' REGEN' MOTREGEN HAGEL BUIEN ONWEER mm s*a, l^TEMPeSATUUR- C05 ISOBAAR, •//ft BELAfcGRR/K NEERSLAG-" GEBIED CENTRA. H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN -VERSCHILLENDE HERKOMST SSEtëSSi&C'f IETS WARMER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Over het algemeen veel bewolking en morgen overdag kans op enkele regen- of onweersbuien. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Iets hogere tempera turen. 14 Juni Zon op 4.20 uur, onder 21.00 uur. Maan op 14.46 uur, onder 1.12 uur. Hoog en laag water in IJmuiden: Woensdag 13 Juni Hoog water: 9.39 en 22.09 uur. Laag water: 4.55 en 17.26 uur. Donderdag 14 Juni Hoog water: 10.40 en 23.12 uur. Laag water: 5.54 eta 18.32 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1