777 BATAWS C hefarme 4 Mr. J. A. Jonkman aanvaardt het voorzitterschap der Eerste Kamer Radio geeft Donderdag Q Wereldnieuws 2 Landbouwbegroting aangenomen Margaret Truman in Nederland g sk' ■pleatkiAe ST^TE gPi^ESS 20 for ri. 1- Echtelijke twist bracht oude misdaad aan het licht Pseudo-vogelpest breidt zich uit in Oostzaan Kerktoren in Jubbega na blikseminslag uitgebrand Kerkbouw in Haarlem-Noord Dieven van zeilboten aangehouden Nederlandse landarbeiders in Frankrijk Christelijke vereniging van hoger personeel opgericht 'n enkel lablei doei wonderen m i Radioreportages worden niet langer geduld - Zomeravondvoetbal Luchtmachten voetballen De estafette van Zandvoort BARTÉUORISSTRMT 20 TEL. 15459 LASTEX BADCOSTUUMS Allerlei wedstrijden Haarlem wellicht weer naar Tunis Centrale verwarming Airconditioning Automatische ollestook PANDA EN DE GEHEIMZINNIGE KLUIZENAAR WOENSDAG 13 U NI 1951 (Van onze parlementaire redacteur) Bij zijn eerste openbare optreden als Eerste Kamervoorzitter hiel-d mr. J. A. Jonk m a n een korte rede, waarin hij onder meer- gewaagde van het eigen karak ter van onze senaat in ons staatsbestel, als ook van de bijzondere wijze van verkiezing der leden. Deze roept de herinnering op aan de samenstelling van de Staten-Gene- raal in de oude republiek. Zoals het Neder lands staatsbestel t'hans is past daarin niet meer, gelijk weleer, machtsstrijd tussen de verschillende organen, maar een edele wedijver om overheid en volk en alle delen van het Koninkrijk en de volkengemeen schap naar beste vermogen te dien-en. De voorzitter gaf te kennen de voetstap pen van zijn voorganger te willen drukken en de door hem aangegeven lij-n van ver nieuwing te willen voortzetten. Het begon meteen in zoverre nog met een vernieuwing, dat men 's middags uit zonderlijk lang vergaderde, ofschoon de Kamer 's avonds weer bijeenkwam. Nu diént gezegd, dat de breedsprakigheid van verschillende senatoren deze werkmethode wel noodzakelijk maakte, wilde men ten minste met één agendapunt, de begroting van Landbouw, gereed komen. Dit gelukte. Met aantekening van het communistische tegen ging zij er door. Na de hulde door alle sprekers, uitgezonderd de heer Bran denburg (Comm.) die het uit den boze vond, dat we niet meer handel met Oost- Europa drijven, waardoor dan een heel stuk agrarische uitvoer, dtie nu afgesneden is, er bij kon komen, was dit resultaat niet verrassend. In feite erkende ook de heer L ou wes (V.V.D.) de noodzaak van orde ning'op landbouwgebied, al uitte hij zich hierover niet zo geestdriftig als de heer Hoogland (Arbeid) deed. Laatstge noemde voelde niet voor verhoging van de pachten, waarvoor echter onder meer mr. Kol ff (C.H.) en mr. Rip (A.R.) wel hadden gepleit. De minister hoopt binnen niet al te lange tijd over dit ingewikkelde probleem advies te krijgen van de Sociaal Economische Raad, die het thans bestu deert. Intussen erkende de minister dat hier en daar er wel bedrijven met heel lage pachten zijn. In tegenstelling tot de heer Louwes achtte hij verhoging van de melkprijs niet gerechtvaardigd. Daarentegen was hij het' met de heer Louwes wel. met mr. Kolff niet eens, toen lxij zich voorstander toonde van een land bouwschap en niet van nog daarnaast een afzon dei-lijk tuinbouwschnp. Wat de toe kenning van taken aan zulk een landbouw schap betreft zal men geleidelijk en voor zichtig te werk moeten gaan. De bewindsman gaf te kennen, dat een De dochter van de president der Verenig de Staten, Margaret Truman, die gister morgen in ons land is aangekomen, bracht een bezoek aan Amsterdam. Vergezeld door een vriendin en de echtgenote van de Amerikaanse ambassadeur, mrs. Chapin, arriveerde zij per auto uit Den Haag bij de ambtswoning van burgemeester mr. Arn. J. d'Ailly. De burgemeester bood haar een boek over Amsterdam aan. Daarna begaf het gezelschap zich naar het Rijksmuseum. Des middags werd een boottocht door de havens en grachten gemaakt. Omstreeks half vijf keerde het gezelschap naar Den Haag terug. Vandaag heeft de Koningin Margaret Truman in paleis Soestdijk ontvangen. Donderdag verlaat de dochter van presi dent Truman ons land. Zij reist naar Brus sel, Parijs en Rome en zal van Napels uit aan boord van een Italiaans schip naar New York terugkeren. nieuwe conceptie voor de Europese land bouw nodig is, waarbij men met een zekere doortastendheid te werk zal dienen te gaan. Geen West-Europese integratie zal volgens hem bereikbaar zijn zonder de instelling van een boven-nalionaal orgaan. Tot be sluit stip ik aan, dat de bewindsman, die verzekerde dat de regering pleegt te waken voor de belangen van de tuinbouwexport, de Benelux nogal in het gedrang ge komen wegens bedenkelijk optreden tegen onze tuinbouwuitvoer in bescherming nam. Het bestaan van deze moeilijkheden ontkende de minister niet, maar tenslotte kon hij op het goede resultaat van het Benelux-landbouwprotocol van 1947 wij zen: de agrarische uitvoer naar onze Bene- luxgenoten bedraagt thans, wat de hoeveel heid betreft, het dubbele van vóór de oor-log. ADVERTENTIE jjot Een huiselijke twist in een gezin, wo nende in de Wittenstraat te Amsterdam, heeft er toe geleid dat een tweetal misdrij ven tot oplossing zijn gekomen. De ruzie tussen de man en de vrouw liep zo hoog, dat de vrouw naar het hoofdbureau van politie liep en daar tegenover een recher cheur van de centrale recherche bekende de hand te hebben gehad in een beroving in 1948. Zij had toen als „lokvogel" gediend en een man meegenomen naar de omgeving van haar woning. Daar had haar echtvriend met een stuk rijwielband met tin erin klaar gestaan om de man neer te slaan. Vervolgens hadden zij beiden hun slacht offer beroofd van 84. De man, die na deze bekentenis werd gearresteerd, gaf de feiten toé en bekende bovendien, dat hij kort daarna in zijn eigen woning brand had gesticht en de ver zekeringssom 200 had geïncasseerd. In Oostzaan breidt de pseudo-vogelpest zich uit. Van een drietal particulieren in de Kerkbuurt werden ruim 100 kippen en ook een kalkoen vernietigd. De burgemees- ster van Oostzaan heelt nogmaals een waarschuwing uitgegeven om het ophokge- bod, in het bijzonder voor honden en katten, streng te handhaven. Dinsdagmiddag is tijdens een hevige on weersbui boven Zuid-Oost-Friesland de bliksem in de ongeveer twintig meter hoge toren van de Nederlands Hervormde kerk in het dorpje Jubbega geslagen. De vlam men sloegen er spoedig uit, maar doordat de brandweren van Jubbega en Heerenveen spoedig ter plaatse waren, kon men door het natspuiten van het kerkdak voorkomen, dat ook de kerk in brand geraakte. De toren, die veel houtwerk bevatte, brandde echter geheel uit. ADVERTENTIE De enige flets met de 5 plussen HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Platen. 11.00 de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Mededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Con cert 14.00 Concert. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.25 Kamermuziek. 16.00 Bijbel lezing. 16.45 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Instrumentaal septet. 17.50 Regerings uitzending. 18.00 Verzoekprogramma. 18.30 Causerie. 18.45 Platen. 19.15 Causerie. 19.30 Causerie. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.45 Klankbeeld. 21,30 Piano. 22.00 Conocert. 22.15 Buitenland overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 8.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Idem. 10.30 De Antwoordman. 10.45 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Radioscoop. 11.45 Causerie. 12.00 Concert. 12.30 Mededelingen. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Piano en orgel. 13. Nieuws. 13.15 Amusementsmuziek. 13.45 U kunt het geloven of niet. 13.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Volkszang. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Accordeonmuziek. 16.30 Kinderkoor. 16.50 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Instrumentaal kwintet. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.20 Sport. 18.30 Con cert. 19.05 Militaire reportage. 19.15 Platen. 19.45 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualitei ten. 20.15 Concert. 21.10 Hoorspel. 21.45 Su rinaamse volksmuziek. 22.00 Platen. Inter mezzi. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.3024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.33 Voor de boeren. 12.40 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Vlaams programma. 14.00 Platen. 15.00 Engelse les. 15.15 Platen. 15.40 Franse les. 16.00 en 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang en piano. 1.9.50 Causerie. 20.00 Verzoek programma. 21.00 Amateuruitzending. 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Piano. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Dansmuziek. Aanbesteding kan plaats vinden Naar wij vernemen is de vergunning tot de bouw van een kerk met enkele bijge bouwen voor de Ned, Herv, gemeente te Haarlem-N. (boven de Jan Gijzenvaart) (kerkelijk Spaarndam) een stadswijk met ongeveer 35000 inwoners, afgekomen, zo dat de aanbesteding nu kan plaatsvinden Eindexamens Rijkskweekschool te Haarlem Bij de eindexamens van de Rijkskweek school te Haarlem werden geëxamineerd zes candidaten, Geslaagd zijn de dames: J. C. P. Benema, Heemstede; T. Bilstra, Haarlem mermeer; W. de Korte, Haarlem; A. Kroon, Haarlem; A, M. v. Poelgeest, Zandvoort en S. W. Ran, Heemstede. De rijkspolitie te water heeft tot twee maal toe de diefstal van een B.M.-zeilboot weten op té lossen. De eerste werd bij een stalling in LoosdreCht gestolen. De politie vermoedde, dat de boot naar Amsterdam zou worden vervoerd. Een politieboot in het Merwedekanaal werd radiotelefonisch gewaarschuwd en inderdaad slaagde de be manning er in de gestolen B.M. en de dief aan te houden. De tweede boot was uit een stalling in Aalsmeer gestolen. De dief was er reeds in geslaagd het vaartuig te verkopen, maar de politie wist boot, dief en koper te achter halen. BINNENSCHEPEN UIT RUSSISCHE ZÓNE NAAR NEDERLAND Onlangs hebben de Russische autoriteiten te Berlijn een aantal Nederlandse binnen schepen vrijgegeven, onder meer vijf sche pen van de N.V. Phs. van Ommeren uit Rotterdam. Deze schepen zijn thans op weg naar Hamburg, vanwaar zij naar ons land wor den gebracht. In opdracht van de minister van So ciale Zaken is destijds door een commis sie, bestaande uit een tweetal functionaris sen van het Rijksarbeidsbureau en een vertegenwoordiger van de Centrale Stich ting Landbouw Emigratie, een onderzoek ingesteld naar de omstandigheden van de Nederlanders, werkzaam bij de landbouw in Frankrijk. De commissie komt tot de conclusie dat liet bevorderen van de trek van Neder landse boeren en landarbeiders naar Frankrijk dient te worden beperkt tot personen, die tegen moeilijkheden en te genslagen zijn opgewassen en die verder over de zedelijke, geestelijke en lichame lijke eigenschappen en hoedanigheden be schikken, welke hen bestand doen zijn te gen de aanvechtingen van het leven in den vreemde, tegen de niet uitblijvende teleurstellingen en tegen de eisen van een hard leven in het algemeen. Voor degenen, die aan deze voorwaarden voldoen, be staan er naar de mening van de commis sie mogelijk heden zich op te werken tot opzichter bedrijfsleider, deelpachter of zet- boer en indien men over het nodige geld beschikt tot eigenaar van een be drijf. Het verdient voorts sterke aanbe veling, dat de gegadigden voor vestiging in Frankrijk sterk geselecteerd worden. Met nadruk wijst de commissie er op, dat in dit opzicht ook aan de haar man verge zellende vrouw bepaalde eisen moeten worden gesteld. De commissie meent dat gespecialiseerde krachten, zoals melkers, aardappelselec teurs, paardenknechts en zij, die met land bouwmachines kunnen omgaan en deze kunnen repareren, in de landbouwgebie den de beste kansen voor het vinden van een goed bestaan hebben. In een te Utrecht gehouden ver gadering. welke onder leiding stond van de heer H. M. Punt te Voorburg, is opge richt de Nederlandse Christelijke Vereni ging van Hoger Personeel. In het voorlopige bestuur kregen zitting de heren C. Baars te Haarlem, W. Bakker te Velsen-Noord, mr. J. S. Biesheuvel te Voorburg, ir. W. J. Boot te Heerlen, G. J. P. Hubert te Bussum, W. Koops te Eindhoven, J, P. Leenstra te Eindhoven, A. F. Ploeger te Arnhem, S. van Popta te Beverwijk, H. Prins te 's Graven- hage, H. M. Punt te Voorburg, dr. Joh. H. Scheurer te Voorburg, J. II. Segaar te Delft, J. van Staveren te Zuilen, J. G. Willemstein te Nijmegen, II. Tj. Wolda te Amsterdam en dr. ir. J. Bergmans te Eindhoven. ADVERTENTIE Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van Faillissement verklaard: C. Leijdeckers, koopman, wonende te Haarlem, Kleverlaan 5. Rechter-Commis- saris: mr. N. Reeling Brouwer. Curatrice: mej, mr. M. Gooszen, advocate en procu reur te Haarlem. A. C. Zorn, loon-confeetionair, wonende te Haarlem, Brouwersvaart 126 rood. Rech- ter-Commissaris: mr. N, Reeling Brouwer, Curatrice: mej. mr. M. Gooszen, advocate en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opge. heven de faillissementen van: G. Lukken, handelende onder de naam „Erven Jb, Lukken", wonende te Oost' zaan, Zuideinde A. 285. G. van Hemert, schilder, wonende te Haarlem, Sophiastraat 5". L. Kok, viskoopman, wonende te Velsen, Schulpweg 119. W. P. Röpke, uitgever, wonende te Haar lem, Luciferstraat 20. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillisse ment van: A. C. van Duivenvoorden, bloemkweker, wonende te Haarlemmermeer, Hillegom- merdijk 132. Bij beschikking der rechtbank is in de plaats van mr. J, E, Goudsmit benoemd tot curator in het faillissement van A. H, van Raam, wonende te Badhoevedorp, gem. Haarlemmermeer, Parkietstraat 2, mr. K. Heimig, advocaat en procureur te Haarlem en in het faillissement van W. Kerkhoven, scheepsbouwer, wonende te Aalsmeer, t/o Leimuiderdijk 122, mr. H. C. van der Woerdt, advocaat en procureur te Aals meer. Bij beschikking der rechtbank van 29 Mei werd gehomologeerd het accoord, aangeboden in de surséance van betaling van: J. H. A. Lampe, wonende te Zaandam, aldaar aan de Gedempte Gracht no, 56 handelende onder de naam „Zaanlandse Radio". Engelse League Naar aanleiding van het verbod, door de Engelse voetbal League uitgevaardigd, om ooggetuigenverslagen toe te staan aan de BBC en de televisie, schrijft, de Man chester Guardian het volgende. De clubs, die deel uitmaken van de Engelse League heb ben weinig begrip van sportiviteit getoond door de Engelse radio-omroep en de televisie te verbieden nog langer ooggetuigenversla gen te verzorgen van hun wedstrijden. De clubs argumenteren dit besluit als volgt: de uitzendingen zullen het aantal bezoekers nog meer doen afnemen, omdat er veel men sen zijn die thuis blijven luisteren, of kijken, inplaats van een kaartje te kopen. Het doet blijkbaar niets ter zake, dat er duizenden voetballiefhebbers bestaan voor wie de radio of het televisietoestel de enige mogelijk heden zijn om de prestaties van hun favo rieten te volgen. De voetbalindustrieel be schouwt de BBC en de telefiviemaatsehappij als een zakelijke tegenstander en hij ge bruikt wapens van het monopolie zonder zich in het minst te bekommeren om het publiek. Volgens de Manchester Guardian lijdt het geen twijfel dat het innemen van een dergelijk standpunt samenhangt met het besluit, de prijs van de toegangsbewijzen het volgend seizoen te verhogen. Dit is, volgens de commentator van het Engelse dagblad, eenvoudig een kwestie van geldmakerij en het zal de clubbesturen geenszins meevallen het publiek ervan te overtuigen, dat een industrie, die over tienduizenden ponden beschikt voor opvallende transfers, tot een drastische verhoging van de tarieven moet overgaan en dan als klap op de vuurpijl het nog nodig oordeelt de luisteraars te beroven van een geliefde uitzending. Als er in Engeland minder mensen naar voetbalwedstrijden gaan kijken, dan ligt het meer voor de hand, dat de entreeprijzen te hoog zijn, dan dat de BBC en de televisie de klanten kapen. De uitslagen van de wedstrijden in de afdeling Haarlem luiden: Afdeling A: HAC—OW I 2—5; RBK I— Fort Boys 11. Afdeling B: 't WestenGMC 31; Booij Holl. Nautic 21; Heeremans—HSM I 32. Afdeling C: HSM IIBlokmetaal 24; OW IIFKF 03: RBK IIDamevo 21; Haak —Nederland II 2—1. Het programma voor deze week luidt: luidt: Afdeling A: 13 Juni: Nederland I—Spring- bokken (terrein THB); HAC—MHO (terrein Haarlem); 14 Juni: RBK I—OW I (terrein WH), Afdeling B: 12 Juni: HSM IHeeremans (terrein WH); 12 Juni: GMC—Booij (ter rein THB). Holl. Nautic vrij. Afdeling C: 14 Juni: Damevo—OW II (terrein Heemstede); 15 Juni: HSM II— Haak (terrein WH). Donderdag zal op het Vitesse-terrein te Arnhem een voetbalwedstrijd worden ge speeld tussen het elftal van de Franse en de Nederlandse luchtmacht. De opbrengst -komt ten goede aan de Stichting het Van Weerden Poelmanfonds, het steunfonds van de luchtmacht. Athletiek Hardlopersdoodlopevs In het Amerikaanse stadje Quincy (Mas sachusetts) werd de jaarlijkse dwars-door- Quincy-loop gehouden over een afstand van 10 mijl. Veertig lopers namen dit keer aan de traditionele race deel. Toen de voorste lopers bil de eerste bocht van het parcovirs verschenen, werden zij opgewacht door twee kleine jochies. „Hé, jullie lopen verkeerd!", en mot doodernstige gezichten op een andere straat wijzend, „dat is de goede weg!" Even aarzelden de athleten.toen veran derden zij hun koers en de hele sliert lopers volgde. Nog geen minuut later was de wed strijd afgelopen. Veertig woedende athleten kwamen uit de doodlopende straat terug bij hel kruispunt. De knaapjes waren in geen velden of wegen te bekennen. De traditionele estafette van Zandvoort voor voetballers, die dit jaar voor do zesde keer zal worden gelopen, is door het comité van voorbereiding vastgesteld op Zaterdag 14 Juii. Deze wedloop wordt gehouden in overleg met de KNAU. Het parcours, dat over normale wegen door Zandvoort leidt, is 2150 meter lang. Bijna alle verenigingen die vorig jaar deelnamen komen ook nu weer aan de start. Verscheidene grote voetbal verenigingen verzochten om nadere inlich tingen, zodat het comité de indruk heeft, dat diverse nieuwe clubs dit jaar zullen starten. Het ronderecord staat sinds 1949 nog steeds op naam van J, v. d. Akker (S.D.W,) met een tijd van 0 min. 35 sec. Stichting Tou ring Zandvoort schonk een bijdrage, terwijl ook verschillende Zandvoortse winkeliers zich niet onbetuigd lieten, Hierdoor werd het mogelijk, behalve de fraaie wisselbaker, nog beschikbaar te stellen vijf vergulde,- vijf verzilverde en vijf bronzen medailles. Aan de deelnemer die de snelste ronde loopt, zal eveneens een vergulde medaille worden uit gereikt. Men verwacht dat deze zesde estafette van Zandvoort, oorspronkelijk bedoeld als trai ningswedloop voor voetballers, maar uitge groeid tot een sportevenement, dit jaar weer een groot succes zal worden, FANNY BLANKERS—KOEN, die Dinsdag uit Middlesbrough in Londen arriveerde, ver klaarde dat zij voornemens is dee] te nemen aan de Olympische Spelen ie Helsinki, al hoewel zij wellicht alleen op de 80 meter horden zal uitkomen. Fanny vertrekt van daag per vilegluig naar Stockholm, waar internationale atletiekwedstrijden worden gehouden. Basketball H.G.A. is uitstekend gestart De uitslagen van de baskctballwedstrijden van deze week luiden: Heren: Sportbond III-IOC II 1716; HGA I—HOC I 18—11; PSVH I—Sportbond I 10—30; PSVH II—Res. Politie I 23—8. De verrassing was wel dat de nieuwe ver eniging van Haarlemse Gemeenteambtenaren kans zag het team van HOC te kloppen Programma voor deze week: Donderdag 14 Juni, 7 uur: PSVH I—HOC I (heren)8 uur: Oosterkw. I—HOC II (dames). Dinsdag 19 Juni, 7 uur: PSVH IHGA I (dames); 8 uur; PSVH II—HGA II (heren). Woensdag 20 Juni, 7 uur: HOC I—Sport bond I (heren); 8 uur: HOC I—Sportbond II (dames). ADVERTENTIE CU U Bridgen Zaterdag en Zondag werden in Dreefzicht, ten bate van het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding, door het district Kennemerland van de Nederlandse Bridge bond uitgeschreven drives gehouden, waar aan 450 spelers deelnamen. Het batig saldo bedroeg ruim f 1100. De door Prins Bernhard beschikbaar gestelde médaille werd gewon nen door de dames Markens en Ilpogeboom, van de bridgeclub Boekenrode, die ook de wisselbeker in de wacht sleepte. De eveneens tot het district Kennemerland behorende dames Van Holwerf en Tuinder behaalden het kampioenschap van Neder land in de dames-hoofdklasse, de dames Odijk en De Jager in de tweede klasse. Op Zaterdagmiddag 16 Juni wordt in Dreefzicht onder auspiciën van het bonds- bestuur de eindstrijd gespeeld om de Hapee- beker tussen de bridgeclub Haarlem N.B.B. en de Kantoor-bridgebond Rotterdam. Op 15 en 22 Juni worden de cindwedstrijden om de Kennemerbeker gespeeld. In de eerste klasse nemen hieraan deel Haarlem N.B.B. en de Bridgeclubs Bloemendaal en Boekenrode, in de tweede klasse de Haarlemse Bridgeclub en het tweede team van Boekenrode. In een hotel in Duitsland is "een automati sche wekkerinstaUatia aangebracht. In elke slaapkamer bevindt zich een apparaat, ivaarop de gasten zelf kunnen regelen, hoe laat de wekker in hun kamer moet af lopen. Links zijn de contacten voor de urén, rechts die voor de minuten. Zwemmen Wederom heeft de zwemclub „Haarlem" een uitnodiging ontvangen van de Fédération Tunisienne de Natation om deze zomer met zwemmers en polospelers een toqrnée door Noord-Afrika te maken. De voorgestelde startplaatsen zijn: Oran, Algiers, Constan tino, Bone en Tunis. Na de succesrijke tour van het vorig jaar is de animo bij de „Haarlemmers" uiteraard zeer groot om drie weken vacantie in Noord Afrika door te brengen. WATERFOLO-UITSLAGEN Reserve eerste klasse A: Haarlem 2Mer- wede 2 54. Reserve tweede klasse Ai Dolfijn 2—HPC 3 3-^3. Kringcompetitie lieren; Haarlem 5—HPC 5 4—0, Jongens; Haarlem—DWR 6—0, ADVERTENTIE NV. Mij. „HOLSTER" OVERVEEN Tel. K 2500 15597 en 19057 35. We hebben gezienhoe die vreemde kluizenaar Jolliepop van angst had doen sidderen en ook Panda volkomen overbluft had. Maar Panda is er de persoon niet naar om zich te laten overbluffen, en het duurde dan ook niet lang of hij had zijn tegen woordigheid van geest weer ferug gevon den. „Houd de kluizenaar aan de praat," fluisterde hij Jolliepop toe, „dan ga ik het huis besluipen! Ik wil hem zien!" „Een uitstekend voornemen," knikte Jolliepop; „ik zal inmiddels zijn aandacht afleiden..". Maar hij had alweer te luid gesproken, want de kluizenaar riep onmiddellijk uit zijn schoorsteen: „Gij kunt mijn aandacht niet afleiden, waarde vrind! Ik heb u mijn zegje gezegd, en voorts bestüdt gij eenvou dig niet voor mij! De hyperbolisch-kos- mische straling zal u opnieuw doen slui meren, en ik laat u over aan uw ellendig lot: quod erat demonstratus, gelijk wij ge schoolde kluizenaars plegen op te merken". Madr intussen had Panda, zachtjes slui pend, het venster bereikt. Hij gluurde naar binnen, en. wat hij daar zag kan iedereen op het plaatje hier boven bekijken.... maar dat duurde niet lang! Met een enkele sprong was de kluizenaar bij het venster, waar hij met een snelle handgreep een gor dijn naar beneden trok. „En reken er maar niet op," riep liij inmiddels, „dat ik u te hulp zal komen! Uw laaghartig gegluur en uw verholen gesluip vervelen mij onuit sprekelijk! Alleen wanneer gij uw eerbied voor het kluizenaarschap toont met pas sende geschenken alleen ddn zal ik mis schien overleggen of ik u van uwe akelig heden zal verlossenEn dat was voorlopig het laatste wat Panda van hem zag. Stop. De Amerikaanse directeur voor de prijzen, Disalle, heeft Dinsdag gezegd, dat de Amerikaanse regering mogelijk zou besluiten een prijsstop voor kran tenpapier in te stellen. Deze maatregel zou bedoeld zijn tegen de plannen van tenminste vijf grote Canadese fabrikan ten van krantenpapier om de prijzen per 1 Juli met 10 dollar per top te ver hogen. Dit zou .de prijs van kranten papier in New York op 116 dollar per ton brengen, aldus Disalle. Ontsnapt. Kolonel Carlos Castillo Armas en Manuel Pedroza, die beiden ter dood veroordeeld waren, beschuldigd van een poging tot opstand tegen de regering van de vroegere Guatemalaanse presi dent Avevalos, zijn met vier andere „wegens opruiing" veroordeelden via een tunnel uit de gevangenis ontsnapt, De Columbiaanse ambassade heeft ver klaard, dat Armas, die naar gemeld wordt in deze ambassade asyl gezocht heeft, iedere mogelijke bescherming en een vrijgeleide zou ontvangen. Pedroza zou zich in de Mexicaanse ambassade bevinden. Strauss. De Franse contra-splonnagedienst heeft in Parijs Carl Strauss gearresteerd, een eertijds in Engeland genaturaliseer de Tsjechoslowaak. In Maart verscheen Strauss voor een Britse commissie, be last met het ontnemen van het burger schap. Sir Hartley Shawcross, toen pro cureur-generaal, verklaarde, dat de Tsjechoslowaakse regering via Strauss microfilms ontving. Nadien heeft Strauss Engeland verlaten. Hij vertrok naar Frankrijk. In Parijse bladen zoekt men verband tussen het verdwijnen der twee Britse diplomaten en de arrestatie. Bc-nde. De Argentijnse communistische partij heeft bekendgemaakt, dat Dins dagavond 12 mannen een gewapende inval in het partijgebouw in het district Patricios (Buenos Aires) hebben ge daan, waarbij de secretaris van de af deling, de 30-jarige metaalbewerker Francisco Blanco, gedood werd. In de bekendmaking werd verder gezegd, dat Blanco door dezelfde bende was neer geschoten, die twee avonden tevoren een aanslag op het districtshoofdkwar tier in de voorstad Flores had gepleegd. Reden. In Wales zullen vandaag 2.300 mijnwerkers staken uit protest tegen een besluit van het bestuur om 97 over tollige mijnwerkers in een tien kilome ter verder gelegen schacht te werk te stellen. Dieppe. In Dieppe (Franse Westkust) zijn twee huizen, welke door oorlogsbombar dementen geleden hadden, ingestort. Een man en drie kinderen zijn omge komen. Negen personen werden door brandweerlieden, havenarbeiders, spoor- weglieden en padvinders uit de puin hopen gered. Passend. Radio-Boecjapest heeft Dinsdag avond een lijst van personen gegeven, die de Hongaarse regering van plan is uit Boedapest te wijzen. Deze personen werden beschreven als „fascistische agenten". Onder de genoemde mensen bevinden zich generaals, adellijke per sonen, bankiers en functionarissen en leden van vroegere regeringen. Hun wo ningen zouden worden gegeven aan ar beiders en leden van de middenklasse, Zij zelf zouden niet in kampen worden ondergebracht, maar zouden „behoor lijke woningen en passend werk" krij gen. Plaats rust. De plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier hebben Dinsdag voor de 68ste maal vergaderd. De bijeenkomst duurde drie en een half uur. Een wes telijke woordvoerder verklaarde na af loop, dat men geen vorderingen ge maakt had. Verzamelen, Volgens een mededeling van het Duitse ministerie voor Posterijen kunnen vanaf 15 Juni tussen Nederland en Duitsland weer verzamelgesprek- ken worden gevoerd, waarbij aan Duitse kant acht abonnés tegelijk aan het gesprek kunnen deelnemen. Brand. Bij een brand op de Amerikaanse vlaotbasis aan de baai van Guantanamo (Cuba) zijn twee Amerikaanse officie ren en drie zeelieden om het leven ge komen en drie Cubanen en acht Ame rikanen gewond, aldus meldt de „New York Times". Kiewlet. De in Nederland geboren dr, C, W. de Kiewiet, professor in de he dendaagse Europese geschiedenis aan de Cornell-universiteit te Ithaca (New York) sinds 1929, is benoemd tot pre sident van de universiteit te Rochester in de staat New Yprk. Ramp. De Joegoslavische provincie Sla- vonië wordt geteisterd door de ergste overstromingen sinds 40 jaar. Vele boe ren zijn dakloos geworden. Alleen al in het district Koetina zijn duizenden hectaren met gewassen verwoest. De nieuwe betonnen hoofdverkeersweg van Belgrado naar Zagreb is door de druk van het water zodanig ondermijnd, dat op een plaats een gat van vijf meter is ontstaan. De overstromingen zijn ver oorzaakt door buitengewoon zware re genval. Enkele dorpen staan volkomen onder water. Tien. De geallieerde Hoge Commissie heeft Dinsdag nog vijf communistische dag bladen in West-Duitsland verboden voor de tijd van drie maanden omdat zij het aanzien van de geallieerde strijdkrachten geschaad en haar veilig heid in gevaar gebracht hebben". Voor vijf andere communistische bladen gold reeds een tijdelijk verschijningsverbod. Coininform. Voislaf Srzentic, Joegoslavisch onderminister van Financiën, is gear resteerd op beschuldiging van samen werking met de Cominform, aldus is Dinsdag in gewoonlijk betrouwbare kringen te Belgrado verklaard. Gezegd werd, dat belangrijke documenten over onderhandelingen tussen Joegoslavië en de wereldbank in verband met een Joegoslavisch verzoek om een grote lening voor de wederopbouw verdwe nen zijn. Na eeuwen. De Vulkaan van Ilha Do Fogo (Kaap Verdische eilanden), dié twee eeuwen in rust is geweest, is in wer king getreden. Op de uitbarsting volg den aardbevingen. De bevolking vlucht naar de kustplaats Sao Filipe om aan de lavastroom te ontkomen. Er zijn tot nu toe geen persoonlijke ongelukken gemeld. De gouverneur treft maatrege len om een paniek te voorkomen en de mensen bij te staan. Bijzonder. De Amerikaanse luchtmacht heeft medegedeeld, dat sabotage niet de oorzaak is van het neerstorten der acht straaljagers Vrijdag boven Vir ginia. De ramp was te wijten aan ijs- vorming op de motoren als gevolg van bijzondere atmosferische omstandig heden, aldus de mededeling.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2