kerk o De Kennemerduinen trekken SLEUTEL WEG! goed schilderwerk? WOENSDAG 13 JUNI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 0 blijft monter en fris wanneer u K Agenda voor Haarlem Vijf millioen voor Velsens woningbouw „Cremer" besloot het seizoen met een luchtig dessert Zwaluwen verloren van Fries elftal De Franse klokkenist Maurice Lannoy DË attractie voor Vaderdag shirts A.C.C. naar Engeland Tegen de verwachtingen won Zuid-Afrika met 71 runs DWR-leden wonnen in Velsen Nieuwe Uitgavee Stelt U prijs op Schildersbedrijf Fa Gebr. DUURSMA Het Staunton-tournooi Euwe verloor van Najdorf Derksen won sprintwedstrijden Avond-vierdaagse begonnen 3 Er komen steeds meer aantrekkelijkheden voor de bezoekers Een duinmeef wordt gegraven. Inderdaad: het Nationale Park „De Ken nemerduinen" 'trekt. Het wordt, daaraan valt niet te twijfelen, de grote magneet voor het gehele gebied. Dit jaar werden reeds meer dan 14.000 bezoekers geteld, maar nu moet de stroom vacantiegangers nog komen. Op een mooie dag schrijden al duizenden door de hek ken. Maar het terrein 1200 ha. is zó groot, dat zelfs bij veel bezoek iemand die de stilte verkiest, niet lang behoeft ie zoeken. Er wordt nog steeds druk gewerkt om de aantrekkelijkheden in dat duingebied te vermeerderen. 30 a 40 km wandelpaden Om beschadiging van het duinterrein te voorkomen blijft het voorschrift gelden: ..Niet buiten de paden!" Maar er worden zoveel wandelpaden aangelegd, dat de wandelaar practisch overal kan komen. Er zijn nu al .10 km. gereed, maar nog steeds wérken de D.U.W.-arbeiders om het pa den-net uit te breiden, zodat het op den duur een lengte zal krijgen van 30 a 40 km. Wie een mooie wandeling door het schoonste deel der duinen wil maken moet de ingang aan het begin van de Zee weg kiezen. Na een uur wandelen komt hij dan uit bij de Ere-begraafplaats. Nu moeten de wandelaars nog hun weg zoeken. Maar als eenmaal alle paden zijn aangelegd, worden de mooiste routes met pijlen aangegeven. Het duinmeer Een van de belangrijkste werken die worden uitgevoerd is het graven van het duinmeer in het Paardekoppenvlak dicht bij de Zeeweg. In Haarlem ziet men geregeld auto's met zand geladen rijden. Dat zand komt uit de Kennemerduinen. Maar men behoeft niet te vrezen dat daarmee ook de schoonheid uit de duinen gehaald wordt. Integendeel. Als dit duinmeer eenmaal tot stand gekomen is, zal het een der aan trekkelijkste punten van het natuurreser vaat zijn. Men moet enig voorstellings vermogen hebben om zich in te denken hoe het wordt. De duinpan die nu gegra ven wordt krijgt een oppervlakte van niet minder dan 11 ha. Maar slechts 2 ha. komt beneden de waterspiegel te liggen, zodat alleen dit deel bij normale water stand met water komt. In die watervlakte komt dan een eiland van 1 ha. Dat eiland wordt, ook al zal de beplanting voorlopig nog wat schaars zijn, op den duur een stukje oerwoud door niemand betre den, want het is bestemd pis broedplaats voor vogels. Alleen op een afstand zal de wandelaar kunnen genieten van het vogel leven. Maar dat heeft al een rijke beko ring! Om dit duinmeer te maken moet niet minder dan 250.000 kub. m. zand verwij derd worden. Reeds weken achtereen zijn de zandhappers ongestoord bezig en dat zal nog wel voortduren tot Maart. Het zand vindt gretige afnemers, want wij hebben er al eens op gewezen dat er in het Westen van het land een zandprobleem is. Er is veel zand nodig voor ophoging van terreinen voor wegenbouw, aanleg van wegen, enz. Zo worden hier twee belan gen tegelijk gediend. Als het meer in Maart klaar is dan is het nog net op tijd om de vogels in de gelegenheid te stellen te nestelen. Reeds nu tonen veel strand en duinvogels neiging er hun standplaats te kiezen. ADVERTENTIE qen'wtvande WOENSDAG 13 JUNI: Rembrandt: „Het geheim van drie vrou wen", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Altijd naar wens", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Gejaagd in de dood", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Wild Har vest", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Opium voor Cairo", 14 j., 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Verloren in de wildernis", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 14 JUNI: Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. De weg naar zee Ongeveer 2 km. ten Noorden van de Zeeweg wordt bij de Kennemerduinen een doorgang naar zee gegraven. „Rijnland", het Hoogheemraadschap dat toezicht houdt op onze zeeweringen, gaf daarvoor toe stemming. Bezoekers kunnen na het wan delen, verkwikking en verkoeling aan strand en zee vinden. In de toekomst zal nabij deze weg naar zee een café-restaurant gebouwd worden. Maar dat zijn plannen die de eerste jaren nog niet in uitvoering komen. De buitenste duinenrij is van een hou ten balustrade omgeven en voor het pu bliek opengesteld. Een 10-tal banken nodi gen uit om rustig te genieten van het heer lijke uitzicht over zee. Bij de ingang tot de Kennemerduinen aan het einde van de Zeeweg is een weg die voor auto's berijdbaar is. Deze kunnen ongeveer 2 km. in het duingebied rijden tot de plek waar het café-restaurant komt. Vandaar wordt een rijwielpad aangelegd Een fraai vergezicht in ons duinreservaat. dat naar de ingang bij „Duin en Kruid- berg" zal leiden. Op den duur kan men dus het natuurreservaat van Zuid naar Noord per fiets doorkruisen. Uitzicht-punten Drie hoge duintoppen zijn nu voor de bezoekers bereikbaar. Gedeeltelijk over de wandelpaden die in trappen eindigen. Hier heeft men schitterende vergezichten op Zandvoort, Bloemendaal, Santpoort, Vel- sen, IJmuiden, Beverwijk, enz. Speelweiden Drie speelweiden zijn aangelegd. Mooie stukken duinterrein waar men zich vrij kan bewegen. Daar kunnen de kinderen ook naar hartelust spelen. Parkeerterrein De ingang aan het begin van de Zeeweg is de meestgebruikte. Daar wordt nu een parkeerterrein voor 100 auto's aangelegd en bovendien een stalling voor 1000 fietsen. Kamperen In het uiterste Noord-Westen van het terrein bij Duin en Kruidberg werd een aantal bunkers gereed gemaakt voor be woning. Zij zullen dienen voor huisvesting van volontairs en praktikanten van de Landbouwhogeschool te Wageningen die gedurende de zomermaanden werkzaam zullen zijn in het nationale park „De Ken nemerduinen". Overwogen wordt echter om na 20 Aguslus deze bunkers bij wijze van zomerhuisjes te verhuren. Zij zijn dan voorzien van enig eenvoudig meubi lair, als bedden, tafels, stoelen en banken. Van het Hoogheemraadschap Rijnland werd toestemming verkregen voor het ma ken van een doorgang naar zee, speciaal ten behoeve van bewoners van deze bun kers. Er wordt deze zomer ook toegestaan het plaatsen van 30 tenten voor kampeer ders. Daar worden evenwel alleen kam peerders met een pas van de A.N.W.B. toegelaten. Tegen het plaatsen van houten kampeerhuisjes bestaat bezwaar. Er wordt nog naar een oplossing van het kampeer- vraagstuk voor de Kennemerduinen in zijn geheel gezocht. De houding van het publiek De directeur van de Kennemerduinen ir. E. C. M. Roderkerke vertelde dat men in het algemeen tevreden is over de hou ding van het publiek. Ernstige beschadi gingen zijn niet voorgekomen en in het algemeen worden de voorschriften (niet buiten de paden wandelen) opgevolgd. Al leen zijn er klachten over het achterlaten van papier, schillen, enz. Er worden nu papiermanden geplaatst en men hoopt dan dat. ook dit kwaad zal verminderen. In korte tijd bijna 700 huizen goedgekeurd Het zwaartepunt van de korte raadsver gadering, die de Velsensc vroedschap Dins dagavond slechts ruim een half uur kostte, was de door het college voorgestelde bouw van in totaal 558 nieuwe huizen (210 in IJmuiden, 348 in Velsen-Noord), die nu de bouwstop niet langer haar vertragende invloed op het herstel van het geschonden IJmuiden legt voor de woningnood een aanzienlijke verlichting zullen gaan bete kenen. Wethouder W. F. Visser (Open bare Werken), die het voorstel met zijn ambtgenoot van Financiën, de heer J. C. Aschoff verdedigen moest tegen een zijdelings aanvalletje uit de communistische hoek, kon met onverholen optimisme voor spellen, dat er aan dit grote project, ver deeld over Heerenduinen en Vclsen-Noord, binnenkort begonnen kan worden. Nadat onlangs al door de raad de bouw van 111 woningen is goedgekeurd, zal Velsen naar schatting zo'n dikke acht millioen gulden in zijn wederopbouw moeten investeren, waarvan gisteravond de laatste vijf millioen is goedgekeurd. Van het gedeelte, dat in Noord gebouwd zal worden 348 étagewoningen ten Wes ten en Oosten van het Moerbergplein zou een deel beschikbaar kunnen komen voor de industriële expansie van Hoogovens en Breedband, zo vernamen wij, maar vol ledige zékerheid bestaat hierover nog niet, temeer daar de ministeriële goedkeuring over diverse parten ervan nog niet afge komen is. Tachtig gegadigden voor Santpoortse nieuwbouw Het bouwplan Santpoort, dat een stuk van Bosbeek voor de woningbouw wil be stemmen, ontlokte de heer J. Visser (A.R.) de vraag, of hier ook aan de parti culiere bouw gedacht is, maar zijn wet- houderlijke naamgenoot moest hem teleur stellen met. de mededeling, dat de herbouw- gevallen de beschikbare grond al volledig uitgeput, ja zelfs overschreden hebben er zijn liefst tachtig gegadigden en daar deze uiteraard voorgaan, komt de parti culiere bouw in de knel. Opleiding van gezinshulpen De Nederlandse Vereniging tot opleiding van Gezinshulpen, volgens leerlingenstel sel, heeft ook in Haarlem een afdeling op gericht. In September hoopt men zo ver te zijn, dat begonnen kan worden met een cursus op één der huishoudscholen. Als 14-jarig meisje, pas van school, gaat de cursiste 's morgens in opleiding bij een huisvrouw, waar zij een klein loon ver dient en 's middags naar de Huishoud- .school. Alle inlichtingen omtrent opleiding, zowel voor de huisvrouw die een meisje in opleiding wil hebben, als voor de moeder, wier dochter deze cursus wenst te volgen, worden verstrekt op het spreekuur van het comité, iedere Vrijdagmiddag van 24 uur, U.V.V., Stadhuis te Haarlem. Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel Uit het bestuur van het departement Haarlem van de Nederlandse Maatschappij zijn getreden de heren P. C. André de la Porte en mr. A. E. C. de Groot van Embden. Door de ledenvergadering werden in hun plaats benoemd de heren jhr. mr. B. W. F. van Riemsdijk en A. J. H. Reynders. Maranatha-conferentie De Haart. Stads-Evangelisatie houdt in haar gebouw, Lange Herenstraat 6, van 18 tot en met 20 Juni een Maranatha-confe rentie onder leiding van de heer H. v. d. Flier uit Enschede, over het onderwerp Bazuingeschal of poel des vuurs". Als medewerkers worden verwacht de heren H. Schouten Sr. uit Leiden en de heer W. F. Kloos uit Gouda. Het zangkoor „Eben Iiaëzer" en de heer Adr. Pape (solo zang) zullen medewerken. De openings samenkomst wordt Maandagavond 18 Juni gehouden. Oc 73-.jarige heer H. Vrckeu uit Echt. is bi.i de sooorbrug te Nieuwstadt od hel baanvak Sittard—Roermond door een electri- sche trein aangereden. Hij was op slag dood. ADVERTENTIE TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 18 DE „SLEUTELSPECIALIST" Amateurtoneel Als besluit van een welbesteed seizoen, waarin vooral de opvoering van „De Forel- lenvisser" van Jean Sarment veel indruk heeft gemaakt, zelfs zoveel dat men niet begrijpt waarom niet dit stuk voor de to neelwedstrijden werd gekozen, vertoonde de letterlievende vereniging „J. J. Cremer" gisteravond in de Haarlemse Schouwburg het pretentieloze, maar lang niet onaardige blijspelletje „Wat doet m'n vrouw van twee tot vijf?" van Ladislas Fodor, be werkt en geregisseerd door Henk Bakker. De Hongaarse schrijver Ladislas Fodor, die tegenwoordig in Amerika woont (waar hij nog niet zo lang geleden een Paasspel schreef in de trant van stukken als bij voorbeeld „het proces Mary Dugan") is in de eerste plaats een handig vakman, het geen niemand hoeft te verbazen als men weet dat Boedapest lange tijd met Wenen het centrum van de loneelcultuur van de Donaulanden was. Comedies als „Juffrouw Kerkmuis" of „De kus voor de spiegel" hebben gemakkelijk de weg naar het inter nationale répertoire gevonden. Maar zijn beste werk is naar mijn mening toch de politieke satire „Jean", waarvan trouwens ook een bijzonder aardige film werd ge maakt. „Wat doet m'n vrouw van twee tot vijf" is een frivool, doch in wezen onschuldig tijdverdrijf met een paar tamelijk pikante toëspelingen, die gelukkig echter alleen maar tot vrolijkheid aanleiding geven. De trant van het werk doet enigszins denken aan de overigens sterkere voorbeelden in dit luchtige genre van Férenc Molnar, die evenwel altijd binnen de grenzen van het blijspel bleef. Fodor schreef een echte klucht op het thema van jalouzie van twee mannen van middelbare leeftijd, beiden gehuwd met een aantrekkelijke en veel jongere vrouw, zonder zich te verliezen in de banaliteiten die door fabrikanten als Blumenthal en Kadelberg werden geleverd. Hoe dwaas de gebeurtenissen zich ook ont wikkelden, meer gehoorzamend aan een spitsvondig bedacht schema dan aan de verhoudingen van het werkelijke leven, toch steekt er in de personen voldoende menselijkheid om het zowel publiek als spelers aangenaam te maken. „Cremer" gaf er een buitengewoon vlot te voorstelling van, met Joop van Doom en Anneke de Wilde als uitblinkers in een bezetting die zo goed als niets te wensen liet. Wim Rijke kreeg zelfs een open doekje voor zijn optreden in het laatste bedrijf als de minzieke detective, die zich een slaaf van zijn beroep voelt. Ook Eki Oostwald-Bouwer mag met ere worden ge noemd voor haar leuke typering zonder overdreven aanstellerij als de dame met de gramofoonplaat. DAVID KONING Voetbal Dinsdagavond heeft een Fries KNVB-elftal te Leeuwarden een 5—3 overwinning be haald op een Zwaluwcntcam. De Friezen hebben dit vooral te danken aan het goede spel van hun voorhoede, waar in midvoor Van der Ley (Leeuwarden) en Abe Lenstra (Heerenveen) uitblonken. Voor de rust waren de beide partijen nog behoorlijk teger. elkaar opgewassen, al had den de Friezen het eerste kwartier een vcld- overwicht. Rechtsbinnen Jonkman (Hecren- veen) scoorde na 13 minuten en even later vergrootte Van der Ley na knap samenspel van de Friese voorhoede de voorsprong tot 2—0. Bij de rust was de stand 22 door doel punten van de gebroeders Zwarts uit Sche- veningen. In de tweede helft hadden de Friezen een aanhouden^ overwicht. Toch duurde het 26 minuten voor Jonkman het derde doelpunt scoorde. Tien minuten later schoot dezelfde speler de bal uil; een strafschop achter Land man (Sparta). Van der Ley brak even latei- prachtig door en vergrootte de voorsprong tot 5—2. Kort voor hot einde kwam er een plotse linge tegenaanval der Zwaluwen, waaruit Roozen (Haarlem) op fraaie wijze scoorde. Sport in 't kort DE DEENSE VOETBALCLUB BOLD- KLUBBEN ODENSE hccit zijn tournee door ons land Dinsdag ingezet met een wedstrijd in Groningen tegen Be Quick. De Denen wonnen deze wedstrijd met 32, nadat zij aanvankelijk met 2—0 hadden achter gestaan. ADVERTENTIE OOOOOOOOOOOOOOGOOOQOGOOOOOOQ Speelt morgen in Haarlem Maurice Lannoy, cle uitstekende Franse klokkenist, die Donderdagavond als gast van Haarlem een beiaardconcert zal geven op de St. Bavo, vertegenwoordigt de vierde generatie van een geslacht van beiaardiers, dat nu bijna 150 jaar lang de klokken van de toren van St. Amand-les-Eaux bespeelt. Deze toren, het werk van de abt Nicolas du Bois in de lange rij van bestuurders der abdij van St. Amand de 75ste bleef gespaard tijdens de Franse revolutie en overleefde zelfs de twee wereldoorlogen. Eens was de toren het grandioze voorpor taal van de kerk dier abdij, welke als een der grootste en belangrijkste beroemd werd in Europa. De oudste van Lannoy's voorvaderen, Jean B. Gélatte, een der laatste klokkenis ten van de twee laatst overgeblevene der vroegere elf carillons van Valenciennes, was in 1809 naar St. Amand verhuisd, klom als blinde alleen de torentrap op en wist zelfs stuk gesprongen verbindings draden van het mechanisme zonder hulp van anderen te herstellen! Toen Maurice Lannoy in 1922 's zomers geregeld beiaard concerten begon te geven naar het voor beeld der Vlaamse steden, werd de invloed daarvan al spoedig in Noord-Frankrijk merkbaar. Heden ten dage is Lannoy er de algemeen erkende autoriteit en de raad gever bij gemeentebesturen, die zich nieuwe beiaarden willen aanschaffen of oude her stellen. Lannoy speelde in 1929 voor het eerst in Nederland op het Beiaardfeest te Arnhem. Het was toen niet zo lang geleden dat hij, nis zoveel jonge beiaardiers naar Mechelen was gegaan om enige tijd te werken onder teiding van Jef Denyn, de meester aan wie wij de opgang der moderne beiaardkunst danken, een grote onder de kunstlievende Vlamingen, die als een Peter Benoit de liefde voor het volkseigene muzikaal tot intense en grootse uitdrukking bracht in de poëzie en de macht van het klokkenspel. Maar ondanks de invloed van het grote voorbeeld had Lannoy zijn artistieke zelf standigheid bewaard: dit bewees hij bij de kennismaking met zijn waarlijk schitterend spel in Arnhem, dat weldra gevolgd werd door optreden in verscheidene andere ste den in ons land. Drie jaren achtereen gaf hij ook reeksen bespelingen op het fameuze klokkenspel der oude Portugese konings paleizen te Mafra. Na de oorlog toonde Lannoy grote be kwaamheid als oi'ganisator. Door idealisme bezield, tegelijk genoeg realistisch inge steld om materiële weerstanden te over winnen, er naar strevend om de beiaard als gemeenschapsinstrument in te schake len bij massale openlucht-muziekuitvoe ringen, wil hij de liefde en smaak voor goede kunst bij het gehele volk bevorderen. Deze „schone droom" kreeg z'n eerste verwezenlijking in Juli 1946, toen in St. Amand onder leiding van de beroemde componist Gustave Charpentier diens „Couronnement de la Muse du Peuple" op gevoerd werd op het grote plein onder aan de voet van de toren: een voorstelling met 550 medewerkenden, die een overweldi gende indruk gemaakt moet hebben. in alle effen kleuren 3 mouwlengten, krimpvrij f 9.90 Verder een keuze uit 5000 KERKO- en FABLO-ovcrhemdcn Grote collectie exclusieve cn sportdassen Kostermans - Kreukvrije - Costuuras Gr. Houtstraat 120 - KI. Houtstraat 5» Gen. Cronjéstraat 3—5 OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOG Cricket Donderdag vertrekt ACC, dat de laatste jaren regelmatig het cricketkampioenschap van Nederland behaalde, naar Engeland om ter gelegenheid van het „Festival of Britain" twee cricketwedstrijden te spelen. Op 13 Juni spelen de Amsterdammers tegen de Eastcote Cricketclub en op 20 Juni tegen de Bridge Cricketclub. Tegen de gisteren heersende verwachting in heeft Engeland de eerste testmatch tegen Zuid-Afrika verloren. Zuid-Afrika scoorde in de eerste innings 483 voor 9 (gesloten) cn in de tweede 121 all out. Engeland sloot de eerste innings bij een stand van 419 voor 9, doch slaagde er in de tweede niei in de voor de overwinning benodigde 186 runs bijeen te slaan. Gaven de eerste drie dagen de batsmen de toon aan met drie centuries (een dubbele van de Zuid-Afrikaanse aanvoerder Nourse en bij Engeland van Simpson cn Compton), de laatste twee dagen beheersten de bowlers het spel. Bedser nam 6 wickets voor 37 runs, waarvan de laatste 3 voor 7. maar ook de Zuid-Afrikanen waren op dreef: Arthur Rowan 5 voor 58 cn Mann 4 voor 24! Het Engelse totaal in de tweede innings oedroeg 114. waarvan Hutton 11, Ikin 33, Simpson 7. Compton 5, Watson 5. Bailey 11, Brown 7. Evans 0, Wardle 30, Bedser 0 cn Tattersall 0 not out. Zuid-Afrika behaalde dc zege met 71 runs. Het was de eerste Zuid-Afrikaanse over winning op Engeland sedert 1935. Korfbal KNKB-PROGRAMMA Kampioenschap v. Nederland: DetoWes terkwartier, VKCDeetos. Reserve 3e klasse C: Blauw Wit 5Allen Weerbaar 2. SPORTDAG II.K.C. „HAARLEM" De H.K.C. „Haarlem" houclt Zondag op het Gemeentelijke Sportterrein aan de Kle verlaan haar traditionele sportdag. Voor de ochtenduren zijn onderlinge wedstrijden vastgesteld en 's middags wordt een vete- ranenwedstrijd gespeeld. Zwemmen Het eerste gedeelte van de zwemwedstrij den om de zomerkampioenschappen kring Haarlem werd Dinsdagavond in het zwem bad „De Hccrenduinen" te Velsen afgewerkt. De organisatie van deze wedstrijden was in handen van VZV. Tineke Wouiers (DWR) won in 2 minuten 54.2 sec. de 200 meter vrije slag voor dames. Fred. Pieters (DWR) behaalde de over winning op de 3 x 50 meter wisselslag per soonlijk in 1 minuut 56.2 sec. Jopie Spoor (DWR) kwam wederom, na een spannend duel met Do Turkenburg (DWR), in het bezit van het kampioenschap 100 meter, schoolslag dames in 1 min. 28.1 sec. Op het nummer 3 x 50 meter wisselslag voor dames verschenen niet minder dan 16 ploegen aan dc start. DWR I won in 1 min. 54,2 sec., vóór Haarlem I in 1 min. 58.7 sec. en DWT in 2 min. 1.8 sec. Tien ploegen bonden de strijd aan op cle 4 x 100 meter vrije slag voor heren. HPC kwam met de snelste ploeg in het water en won met een flinke voorsprong in 4 min. 39 sec. Tweede werd DWR in 4 min. 44.9 sec. en als derde tikte HVGB aan in 4 min. 48.5 sec. Op de dag na zijn aankomst op Curagao aanvaardde de nieuwe Gouverneur van de Nederlandse Antillen, mr. A. A. M. StriLycken, in een plechtige zitting van de Staten zijn ambt. Bij zijn aankomst bij het Slatenhuis wordt de Gouverneur begroet door de Commissie van Ontvangst uit de Staten. Van links naar rechts: de heren Tromp (Aruba); Kwiers (Curagao); Voges (Bovenwindse eilanden) en Gerharts (Bonaire), tezamen vormende de Commissie van Ontvangst en Uitgeleide, Gouverneur Strnycken en de kapitein-adjudant R. van der Beek Karei Jonckheere, De kolibri fluis tert Wereldbibliotheekvereniging, Amsterdam. Karei Jonckheere heeft een aantal Indiaan se sprookjes naverteld. Er is een inleiding waarin hij de talrijke verhuizingen van het gebeente van Columbus beschrijft ter prik keling van 's lezers reislust. Dan een eerste stukje dat de stemming van het schiereiland Yucatan herschept. Vervolgens de vief sprookjes: Over de vogel Chom die nu kaal cn lelijk is, want van zijn schoon gevederle beroofd werd nadat hij al het eten van een heilige maaltijd van dc koning had opge slokt, en die sindsdien ook allerlei afval moet eten. Dan van een hond, die voor het verkopen van de ziel van zijn baas aan de Kakarbal. de Kwade Geest, zoveel penningen eiste als hij haren op zijn lichaam had. Maar telkens wanneer de Kakarbal bijna klaar was met tellen, schudde hij zich, gekriebeld door vlooien: sindsdien hebben alle trouwe honden steeds een paar vlooien bij zich, voor het geval dat de Kakarbal ze weer zou willen verleiden. Dan over dc prins van de nacht, die 's nachts de gele prinses ging opzoeken, maar bij dageraad door de prins van de dag verblind werd cn spoedig stierf, waarna de prins van de dag ook vertrok; de gele prinses was verdrietig, want ze beminde beiden; zij was zelf „het beeld van ons leven", cn het leven „de bloem van de liefde, die altijd bloeit, zowel bij dage als bij nachte". Ten slotte over de vogel Tok, die toen een god dc vogels opdroeg maïskorrels te redden van een veld dat verbrand moest worden, slimmer wilde zijn dan de anderen en daar voor met verlies van schoonheid werd ge straft. maar de vogel Driu. die zelfs toer het veld al brandde nog korrels redde, mag sindsdien tot beloning zijn eieren door an deren laten uitbroeden. Deze vertellingen hebben een soort droge bekoring. Het zijn geen getuigenissen van een bijzonder rijke verbeeldingskracht onder dc Mexicaanse Indianen; zij missen vooral die overgave aan het naïeve verzinsel, waar door volksverhalen soms zo geloofwaardig worden. Daarom is het jammer dat Karei Jonckheere ze vertelt alsof ze vol fantasie en sappigheid waren; het moderne kleed van de Chom zou ze beter staan dan het oude. S. M. Dr. Fokke Sierksma. Prof. Dr. G. van der Leeuw Het Wereldvenster, Amsterdam. De ondertitel van dit boekje is niet geluk kig getroffen: „Dienaar van God en hoog leraar te Groningen", vooral door het „te" heeft hij een air van uitdagende onhandig heid. en Sierksma's poging om hem te laten doorgaan voor de bondige samenvatting van een leven slaagt eigenlijk niet. Wat er verder in het boekje staat is niettemin voortreffe lijk. Het is geen biografie, maar een samen vatting van de „boodschap" die Van dei- Leeuw bracht, en vertegenwoordigde; het houclt zich dus bezig met de inhoud van wat er van hem uitging, cn met zijn persoonlijk heid alleen, voor zover die de boodschap verduidelijkt. Van der Leeuw, zegt Sierksma, was een 20e eeuwse universele mens; hij verwezenlijkte „de complete mens met een wonderlijke vanzelfsprekendheid", in tegen stelling tot het verschrompelde specialisten- dom; zo paste ook zijn aanvaarding van het ministerschap in 1945 bij zijn overtuiging, dat de politiek een natuurlijke cultuurvorm is; daarmee in overeenstemming kon hij ook geen opoffering aanvaarden van moeder- religie ten bate van vader-religie, van lichaam ten bate van geest hij „wees er steeds op, dat wanneer het Christendom de mens zondig noemt, de gehele mens en niet alleen het lichaam met de z.g. lagere driften als zondig wordt bestempeld". Sierksma doorspekt dc beschrijving van de boodschap met een aantal algemene be schouwingen, die er de functie van moeten aangeven: over de vergelijkende godsdienst wetenschap, over de Nederlandse geest (een afwijzing van hen die er laatdunkend van spreken, maar tien pagina's latei- doet hij het eigenlijk zelf ook, en onderscheidt niet goed tussen de mogelijkheden van de Nederlandse geest en haar verwezenlijkingen), over de huidige waardering van de schoonheid. Deze beschouwingen bewaren zijn appre ciatie voor de waterigheid die een weergave van de inhoud van de boodschap anders zou hebben, omdat de inhoud tenslotte natuur lijk de hele boodschap is en geen grootste gemene deler. Sierkma's persoonlijke gene genheid en bewondering, die hier niet uit zijn weg te denken, doen de rest om het boekje zijn verhelderende en animerende waarde te geven. S. M. ADVERTENTIE Vraagt vrijblijvend prijsopgave ANTHONIESTR A AT 45 Telefoon 18266, na 6 uur 24189 Schaken Te Leamington werd het interantionale Staunton-schaaktournooi voortgezet met de partijen uit de negende ronde. De uitslagen waren: Bogoljubow—Tartakower 1—0; Stahl- berg—Wade 1—0; Gligoric—Trifunovic 'jRossolimoVan Scheltinga 10; AlexanderUnzickcr LKleinMatano- vic 'i; GolombekDonner afgebroken en Broadbent—Pirc eveneens afgebroken. Dr. Max Euwe speelde in zijn partij van de achtste ronde in het internationale schaaktournooi te New York met wit tegen Najdorf scherp op winst. Maar de Argen tijn behandelde het aangeboden damegam biet zeer sterk en kreeg spoedig het initia tief. Euwe, die in tijdnood kwam, deed een ontijdige aanval op dc zwarte koning, waar bij hij een van zijn torens slecht opstelde. De aanval werd afgeslagen en Najdorf kon twee belangrijke pionnen nemen. Hij won de partij in 30 zetten. Verder speelde Reshevsky remise tegen Fine. Wielrennen Dinsdagavond werden in het DOS-stadion te Utrecht internationale wielerwedstrijden gehouden, de grootste belangstelling ging uit naar de sprinters Van Vliet, Derksen en de Engelsman Harris. De uitslagen van de sprintwedstrijden lui den: 1. Derksen 6 pnt.; 2. Harris 7 pnt.: 3. Van Vliet 8 pnt. Het resultaat van de stayerwedstrijden was: 1. Pronk: 2. Lesseur; 3. Bakker; 4. De Best; 5. Bijster. Wandelsport Gisteravond liepen ongeveer 100 wan delaars het parcours van 20 kilometer. Het waren degenen, die Zaterdag door werk zaamheden niet kunnen deelnemen en nu reeds in de gelegenheid werden gesteld het parcours van die dag te lopen. Vanavond zullen de wandclaarsters en wandelaars in Zuidelijke richting lopen. Na het passeren van de Leidsevaart gaat de tocht langs „Woestduin" vervolgens via Aerden- hout terug naar het uitgangspunt, gebouw Rosehaghe in de Hoofmanstraat.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5