OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Koopkracht op binnenlandse markt zal zich met geheel herstellen Nieuw kabinet uit één partij Weerbericht Rumoer Koning en opvolger Maclean heeft een dochter Uitspraak Internationaal Hof Tal van industrieën zullen op de buitenlandse markt compensatie moeten vinden Militaire overeenkomst tussen Abessynië en Amerika Overval op onderneming bij Bandoeng: 15 doden Chifley overleden Het woord is aan..... De Valera weer Iers premier Verbondenen in Pjonggang Duitse ambassadeur in Nederland benoemd Italiaanse kieswet redde de Christen-democraten Nederlands schuld aan de Europese Betalings-Unie Vliegtuigen gebruikt bij atoomproeven op Eniwetok Generaal Wedemeyer geeft zijn mening MacArthurs epiloog Accoord over hoofdlijnen Japans vredesverdrag HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 284 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 14 JUNI 19 51 Haarlems Dagblad 2 95e JAARGANG No 142 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en F 'eestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post ƒ5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman GROOT RUMOER klinkt nu al weken lang uit Washington over de wereld, omdat een commissie van onderzoek uit de Senaat verhoren afneemt. Zij bestaat eigen lijk uit twee commissies: die voor de bui tenlandse betrekkingen en die voor de ge wapende dienst. Vereend optredend be kogelen zij de kopstukken, die voor de groene tafel verschijnen, met directe vra gen die deze heren zeer direct en volgens hun persoonlijke inzichten beantwoorden. Generaal Wedemeyer, die vroeger een veel belangrijker positie heeft bekleed dan nu, is gisteren aan de beurt geweest en hij heeft zich voorstander getoond van het nemen van bepaalde risico's in Mantsjoe- rije, die ik hier nu maar niet aanduiden zal omdat u ze elders in dit nummer al vermeld vindt. Ook omdat ik niet teveel nadruk op publicatie van de uitingen des generaals wil leggen. Hij is wel generaal maai" geen president van de Verenigde Staten, geen minister en zelfs geen opper bevelhebber. Er is dus geen reden om van zijn taal te schrikken en te deniken dat Amerika nu risico's gaat nemen, die een wereldoorlog zouden kunnen uitlokken. De a ff a ire -Ma e Ar th u r heeft tot dit on derzoek geleid. Wij beleven in ons land nu al sinds geruime tijd een parlementaire enqucte. Dat is, al gebruiken wij er het Franse woord voor, ook een onderzoek. Maar het bepaalt zich tot. gebeurtenissen in het verleden. Dat doet zo'n, veel rumoeri ger, Amerikaans onderzoek niet. Het be perkt zich geenszins tot MacArthur's beleid toen hij opperbevelhebber in het Verre Oosten was. Het strekt zich uit tot een dispuut over het beleid, dat Amerika nu zou moeten voeren. Het biedt de wereld een beeld van onenigheid en onzekerheid. Het is al bekend genoeg dat onenigheid en onzekerheid zich in het 'beleid der Westerse mogendheden voordoen; dat zij ook in Amerika-allecn zich doen gelden toetert dat onderzoek over de wereld uit. Men be hoeft geen bewonderaar van propaganda methoden en van geheime diplomatie te zijn om de indruk te krijgen dat dit gelijkt op het andere uiterste. Blijkbaar vragen die Amerikaanse senatoren, die zich in het bijzonder toeleggen op krasse uit spraken en geruchtmakende verklaringen, zich nooit af welke uitwerking zij in het buitenland hebben. Niet alleen in het bui tenland achter het IJzeren Gordijn, maar ook en vooral bij hun bondgenoten. Dit is wonderlijk. Zij schijnen te leven in zo groot nationaal zelfbewustzijn, clat zij zich niet kunnen voorstellen dat deze uitlatin gen ooit zouden kunnen schaden. Met schaden wordt hier dan bedoeld: onrust en twijfel wokken bij anclcre volken, die de oorlog en de bezetting in hun land gehad hebben hetgeen men in Amerika niet ervaren heeft en daarom niet begrijpen dat belangrijke Amerikaanse functionaris sen zich in onbezonnen laai uiten en hun meningsverschillen zo luidkeels ten beste geven. Men vat die dingen in Amerika anders op dan in Europa. Natuurlijk. Men heeft daar andere gewoonten en gebruiken dan hier. Het spreekt vanzelf. Maar men is verbonden met de lanclen van West- Europa, men hecht kennelijk veel waarde aan dat bondgenootschap, men beklaagt zich over gebrek aan toewijding aan de gemeenschappelijke zaak in sommige Europese landen. Dan zou men daar ook zijn eigen optreden naar moeten regelen en zich moeten afvragen of het wel de ge wenste bemoedigende indruk maakt. Het doet. dat niet. In vroeger tijden, toen Amerika een be leid voerde dat zich alleen op .cle Ameri kaanse belangen richtte toen het geen leidende taak in de wereld trachtte te ver vullen maar „isolationistisch" was kon den senatoren cn anderen zich uiten in het be,sef, dat zij zich alleen tot hun landgeno ten wendden. Wat de rest van de wereld ervan dacht kon hen, in het algemeen ge sproken, koud laten. Blijkbaar hebben velen van hen zich nog niet uit die sfeer bevrijd. Maar de uitwerking van hetgeen zij zeggen is niettemin een andere dan vroeger. Zij reikt veel verder. Dat besef fen zij blijkbaar nog niet. Het is een ge- ducht-moeilijke taak, leiding in de wereld te geven. Zij vereist, in niet mindere mate dan in energie en in dollars, tact. Zij vergt dat men in kalme bezinning een voorbeeld geeft, dat op andere volken indruk maakt. Om dat te kunnen doen moet men zich afvragen, wat goede indruk op hen maakt en daarnaar handelen. In het verleden heeft Europa, toen het de leiding had, op grond van langdurige ervaring daarmee heel wat rekening gehouden. Met respect voor de Amerikaanse energie en waar dering voor de materiële steun, die het aan door oorlog uitgeputte volken jarenlang verschaft heeft en nog verschaft, moet men erkennen dat het dit leiderschap nog niet heeft verworven. Het is, om een eenvou dige vergelijking te bezigen, nog steeds geen goede voorzitter van de vergadering. R. P. LONDEN (Reuter). Mevrouw Melin- da Maclean, cle echtgenote van de vermiste Engelse diplomaat Donald Maclean, heeft Donderdag te Lonclen het leven geschon ken aan een dochter. Moeder en kind ma ken het goed. Het echtpaar Maclean heeft i'eeds twee jongens van zeven en vijf jaar. Het internationaal gerechtshof heeft heden uitspraak gedaan in de kwestie tus sen Peru en Columbia inzake de asylverle- ning cloor Columbia aan de Peruviaanse politieke leider en auteur Victor Raoel Haya della Torre. In zijn arrest oordeelde het hof unaniem, dat het niet lol zijn rechterlijke functies behoort een keuze te doen uit de verschil lende manieren waarop cle asylveriening een einde kan nemen. Met 30 stemmen tegen een oordeelde het hof, dat Columbia niet verplicht is Haya della Torre aan de Peruviaanse autoritei ten uit te leveren. Het bestuur van de Stichting Ratio- bouw" deelt mede, dat overleg met de minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting er toe heeft geleid dat „Ratiobouw" te zijner tijd van overheidsstichting zal worden omgezet in een particuliere slichting. Van rijkswege zullen tot een belangrijk bedrag aan de stichting opdrachten worden ver strekt. Minister van den Brink In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Econo mische Zaken zegt minister Van clen Brink, dat het bedrijfsleven er rekening mede dient te houden, dat vermindering van de koopkracht op de binnenlandse markt een meer duurzaam karakter zal dragen. Weliswaar zijn de reacties in de industrieën, die voor de consumentenmarkt werken, thans bijzonder heftig als gevolg van de hausse, die voortvloeide uit het uitbreken van het gewapend conflict in Korea, maar men mag er echter niet op rekenen, dat het gedurende 1950 bestaande opnemings vermogen van de binnenlandse markt zich zal herstellen. Tal van industrieën zullen derhalve het productie-peil slechts kunnen handhaven, indien op de buitenlandse markt compensatie voor de daling van de koopkracht op de binnenlandse markt wordt gevonden. In een aantal gevallen zal dit niet of nauwelijks mogelijk zijn. Een gelei delijke overgang van arbeiders uit deze bedrijfstak naar andere, waar cle mogelijk heden ruimer zijn, zal de oplossing moeten bieden. Deze her-oriëntering is in een aantal gevallen onvermijdelijk. De regering volgt de ontwikkeling van zaken nauwkeurig en öp de voet en zal niet nalaten, indien haar cllt voor het uit eindelijk resultaat harer politiek nood zakelijk voorkomt, de vereiste maatrege len te treffen. De regering zal nauwkeurig doen on derzoeken of de verbruiks- en invesle- ringsbeperking, waartoe reeds eerder werd besloten, in het licht van de huidige om standigheden voldoende moet worden ge acht. De snelle vermindering van de Ameri kaanse hulp, die voor civiele doeleinden ter beschikking komt, heeft tot gevolg dat de ontwikkeling der monetare reserves de verbetering in de fundamentele econo mische factoren niet weerspiegelt, zo zegt de minister. Daarnaast heeft de neiging tot het doen van vooruitbetalingen aan het buitenland, hetwelk sedert kort in het algemeen is verboden, het deficit op de betalingsba lans sterk in ongunstige richting doen af wijken van de ontwikkeling der meer fun damentele factoren. Als gevolg van dit alles steekt de liquiditeitspositie van de Nederlandse volkshuishouding zeer on gunstig af bij de op zichzelf gunstige ont wikkeling der economische fundamentele factoren. De sterke vermindering van de liquidileitsposilie baart ernstige zorgen. Er doen zich echter verschijnselen voor, die oo een licht herstel wijzen. De mi nister waarschuwt er echter nadrukkelijk voor uit deze kenteringsverschijnselen geen conclusies te trekken met betrekking tot het toekomstige verloop. De vooruit betalingen aan het buitenland, gedurende de afgelopen maanden verricht, verlichten cle betalingsbalanspositie in de nabije toe komst. De sterke voorraadvorming bij concumcnten, handel en producenten zal een reactie tot gevolg hebben^ die ook in de betalingsbalans tot uitdrukking komt. In een aantal bedrijfstakken, die voor de consumentenmarkt werken, doen zich vrij heftige depressive verschijnselen vooi:. De minister beoogt met dit alles geens- Luitenant-generaal Bolte, Trumans per soonlijke vertegenwoordiger, heeft een on derhoud van een uur gehad met de keizer van Ethiopië, Haile Selassie. Men heeft militaire zaken van wederzijds belang be sproken. Na het onderhoud heeft de keizer aan zijn hoogste militaire autoriteiten opdracht- gegeven een overeenkomst met Amerika te sluiten, die, naar men aanneemt, het ver lenen van militaire concessies inhoudt. Een 300 man sterke bende heeft heden nacht een overval gepleegd op een thee onderneming ten Zuiden van Bandoeng. Er werden 15 Indonesische arbeiders ge dood. CANBERRA, (Reuter). Chifley, voor malig premier van Australië, is na een hartaanval Woensdagavond plotseling te Canberra overleden. Joseph Ben Chifley, die 66 jaar is gewor den, kreeg' een hartaanval in zijn hotel kamer tijdens een staatsiebal ter gelegen heid van het jubileum van het Australische parlement. Chifley was leider van de arbeiderspartij sedert 1945. Hij is de zoon van een smid. Hij was aanvankelijk werkzaam bij de spoorwegen als stoker en machinist. In 1928 hacl hij voor het eerst, gedurende drie jaar, zitting in het parlement en later weer van 1940 af. zins aan-te tonen, dat de ernstigste moei lijkheden zijn overwonnen. Het staat voor hem niet vast, dat zonder een verder gaande aanpassing dan thans wordt be oogd, herstel van evenwicht kan worden bereikt. Hij heeft er echter op willen wij zen dat de huidige situatie tal van onze kerheden bevat. De regering volgt de ont wikkeling van nabij en zal niet nalaten de middelen aan te wenden, die door de omstandigheden worden vereist. Een nieuwe foto van Koning Leopold III en zijn twintigjarige zoon Prins Boudewijn, die sinds Augustus van het vorige jaar in feite reeds met de titel van Konink lijke Prins,regerendvorsi van België is. Op 17 Juli zal koning Leopold nu ook formeel afstand van de troon doen. Prins Boudewijn zal danna voor het parlement de eed op de grondwet te hebben afgelegd, de titel dragen van Boudewijn 1 Koning der Belgen. Comtesse Diane: De bekoring van de eerste Liefde is dat men geen tweede voorziet. DUBLIN (Reuter). Eamon de Valera, leider van de conservatieve partij, is Woensdagavond tot premier van Eire ge kozen. Het parlement koos hem met een meer derheid van vijf stemmen boven zijn rivaal John Costello. Van 1948 af stond Costello aan het hoofd van een coalitieregering, bestaande uit zijn eigen partij (de rechtsgeoriënteerde „Fine Gael"), cle arbeiderspartij, de nieuwe repu blikeinen, de boerenpartij en de onafhan- kelijken. De partij van De Valera, de „Fianna Fail" vormt de sterkste groep in de Dail. Hij had echter voor zijn verkiezing de steun van vijf onafhankelijker! nodig, die tegenstan ders zijn van de coalitie. De verkiezing van De Valera betekent, dat het land weer een regering van één partij krijgt. Bil de op 30 Mei gehouden algemene verkiezingen kreeg de partij van De Valera 69 zetels. De coalitie kreeg 64 zetels, te weten: Costello's partij (Fine Gael) 40 zetels, de arbeiderspartij 16 zetels, de boe renpartij 6 zetels en de nieuwe republi keinen 2 zetels. Veertien onafhankelijken „zaten op de wip". Vijf van hen steunden De Valera bij zijn verkiezing, drie onthielden zich van stemmen. De voorzitter van de Dail, een lid van de coalitie, nam niet aan de stem ming deel. De verkiezing van De Valera zal slechts weinig fundamentele verandering in de politiek van het land brengen. Bij de ver kiezingen zijn weinig diepgaande verschil len tussen de „Fianna Fail" en de coalitie aan de dag getreden. Nieuw kabinet Eamon de Valera, de nieuwe eerste mi nister van Eire, heeft Woensdagavond zijn kabinet bekend gemaakt. Het bestaat ge heel uit leden van zijn partij, de Fianna Fail. De ministers zijn: Sean Lemass, vice-premier en minister van Handel en Industrie: Frank Aiken, Buitenlandse Zaken; Sean Macentee, Finan ciën; dr. James Ryan, Gezondheid en So ciale Zaken; Patrick Smith, Plaatselijk Be stuur; Sean Mqoylan, Onderwijs; Oscar Traynor, Defensie: Gerald Boland, Justitie; Thomas Derrig, Handel: Erskin Chilers, P.T.T. en Thomas Wals, Landbouw. Het achtste leger heeft gemeld, dat twee geallieerde eenheden het vroegere Noor delijke bolwerk Pjonggang zijn binnenge rukt. Pjonggang was een der hoekpunten van de Noordelijke verdedigingsdriehoek aan het centrale front. Een der eenheden moest zich een weg banen door lichte tegenstand, doch de andere bereikte het spoor- en wegenknooppunt zonder contact met de tegenstander. De situatie aan de verschillende fronten is thans als volgt: Aan het Westelijke front staan de verbondenen aan de Imdjin. In het centrum rukken zij naar het Noor den op. In het Oostelijke deel van het. centrale front vallen zij de vijand aan, die in het gebied van Koemhwa, Hwatsjon en Jangoe vertragingsacties uitvoert. Aan de Oostkust trekken zij eveneens verder. Het besluit van de benoeming van dr. Karl Dumont tot ambassadeur van de fede rale Duitse republiek bij het Nederlandse hof is thans door bondskanselier Adenauer ondertekend. Dr. Karl Dumont werd in October van het 'vorig jaar tot consul-generaal van de federale Duitse republiek in ons land be noemd. AFTREDEN VAN INDONESISCH MINISTER VAN JUSTITIE VERWACHT DJAKARTA (Aneta). Het aftreden van mr. Yamin als minister van Justitie uit het zes weken oude kabinet-Soekiman werd Donderdagochtend in politieke krin gen te Djakarta zeer waarschijnlijk ge acht. Het aftreden van de partijloze minis ter Yamin zou een gevolg zijn van de kwes tie over de vrijlating van 950 politieke ge vangenen, waarover sedert het einde dei- vorige week in het parlement en de pers een levendige discussie heeft plaatsgehad. Eamon de Valera. Communisten wonnen stem men en verloren zetels ROME, (Reuter) Uit de tot dusver bekende uitslagen van de gemeenteraads verkiezingen in Italië blijkt, dat de com munisten en hun bondgenoten zich hebben gehandhaafd. Zij hebben de steun van meer dan 30 procent van het kiezerscorps be houden. In de industriegebieden van Noord- Italië behaalden zij ongeveer hetzelfde aantal stemmen als bij de verkiezingen van 1946 en 1948. In de armere landbouwge bieden hebben zij stemmen gewonnen. Maar de rechtse partijen hebben, profi terend van de nieuwe kieswet, de commu nisten in tenminste 1.040 gemeenteraden in Noord- en Centraal-Italië de macht ont nomen. Er zijn verkiezingen gehouden in 4.650 gemeenten in Noord- en Centraal-Italië en in 17 gemeenten op Sicilië. Volgens de offi ciële cijfers zullen deze gemeenten de ko mende vijf jaar als volgt bestuurd worden: door christelijk-democraten en hun bond genoten 2.474 (voorheeen 1.889), door com munisten en hun bondgenoten 917 (voor heen 1.957), door plaatselijke groeperingen (waarvan mogelijk een groot deel commu nistisch) 1.276 (voorheen 771). Tot de steden waar de communisten en Nenni-socialisten de macht verloren, be horen Genua, Turijn, Milaan en Florence. De totale einduitslag van de gemeente raadsverkiezingen is nog niet bekend. De onofficiële uitslag voor 58 provinciale hoofdsteden en geheel Sicilië luidt: (tussen haakjes het cijfer van de algemene ver kiezingen in 1948) christelijk-democraten 2.277.054 stemmen (3.111.456), communisten en Nenni-socialisten 2.453.371 (2.194.662), sociaal-democraten 546.605 (580.903), neo fascisten (MSI) 536.903 (150.073). libera len en bondgenoten 437.269 (271.307). De sterke daling in het stemmeneijfer van de christelijk-democraten is ten dele hierdoor te verklaren, dat in 1948 vele kiezers op hen stemden teneinde versplin tering te voorkomen, terwijl bij de huidige verkiezingen ook de stemmen, uitgebracht op kleine, met de christen-democraten ver bonden partijen, het volle gewicht in de schaal leggen. De Nederlandse Bank deelt mede, dat het tekort van Nederland in het betalings verkeer met de aan de Europese Beta lingsunie deelnemende landen in Mei 31.829.000 dollar 120.950.200) heeft be lopen. Van dit tekort moest 18.230.000 dollar worden gedekt in goud of in dollars. Déze dekking heeft voor 6.205.000 dollar plaats gevonden ten laste van het bedrag ad 18.522.000 dollar, dat Nederland in April extra bij de Betalingsunie heeft, gestort. De schuld aan de E.B.U. bedraagt thans 169.396.000 dollar 643.704 800). WASHINGTON (Reuter). Op een persconferentie, belegd door de Ameri- kaanse commissie voor atoomenergie en het Amerikaanse ministerie van Defensie, is bekend gemaakt, dat men nieuwe gegevens heefj: verkregen met betrekking tot de ont wikkeling van de waterstofbom uit de on langs verrichte proefnemingen op het eiland Eniwetok. Óp dit eiland werden in April en Mei een aantal atoomproeven ge nomen. Gordon Dean, voorzitter van de commis sie voor atoomenergie en deskundigen die de proefnemingen uitvoerden, hadden %en spervuur van vragen te verduren over vor deringen in de ontwikkeling van de water stofbom. Zij onthulden echter weinig nieuws. Om veiligheidsredenen werd de vordering van het project van de water stofbom niet bekend gemaakt. Alle onlangs teweeggebrachte ontploffingen zijn boven de aarde, van een stalen toren af, teweeg gebracht. Luitenant-generaal L. Quesada, die het commando voerde over de afdeling belast met het uitvoeren van de proeven, ver klaarde, dat de vrees voor radio-activiteit een snelle hulpactie niet zou moeten ver hinderen. Hulpploegen werden 15 minuten na de ontploffingen uitgezonden. Bij de proeven werden voorts 110 vliegtuigen ge bruikt. Verscheidene radiografisch be stuurde straalvliegtuigen werden tot dicht bij de atoomontploffingen gevoerd. Bijna 9Ö00 personen waren bij de proefnemingen, die de uitgebreidste worden genoemd welke tot nog toe gehouden zijn, aanwezig. Zij vergden twee jaren van voorbereiding. Naar schatting zouden er nog wel twee jaar nodig zijn om alle gegevens uit te werken. Vragen over de typen van de be proefde wapens bleven onbeantwoord. Slechts vier vliegtuigen, alle radiogra fisch bestuurd, gingen bij de proeven ver loren. Twee „Shooting Stars" en een vlie gend fort van het type B-17 werden in de lucht door de ontploffing vermeld en een ..Shooting Star" maakte een buiklanding, De reacties van de nauwkeurige instrumen ten in de vliegtuigen werden per televisie naar een observatiepost gezonden, zodat ook de waarnemingen van deze toestellen nog voor de proef bruikbaar waren. In het geheel werden 110 vliegtuigen aan verschil lende graden van de uitwerking bloot ge steld. Onder deze toestellen bevond zich ook een „B-47 stratojet bomber" met be manning. Bemanning zowel als vliegtuig bleven behouden. De voormalige voorzitter van de Ameri kaanse commissie voor de atoomenergie David Lilienthal, heeft in een radio-inter view verklaard geschrokken te zijn van de „bruikbare aanwijzingen", die deze pers conferentie de Russen heeft gegeven. Li lienthal noemde de onthullingen een ver schrikkelijk gevaar. WASHINGTON, (Reuter) Luitenant- generaal Albert Wedemeyer heeft Woens dag zijn getuigenis voor de verenigde Se naatscommissies van onderzoek voortgezet. Naar zijn mening behoorden de Verenig de Staten de door Rusland en communis tisch China gezamenlijk beheerde Mand- sjoerijse spoorweg te bombarderen. Hij gaf toe, dat dit een wereldoorlog zou kun nen veroorzaken, maar dit was een „van te voren voorzien risico", dat men moest nemen. Hij verklaarde echter, dat slechts de bevelhebber ter plaatse zou kunnen be slissen, welke doelen gebombardeerd moes ten worden. Op een vraag van de democratische Sena tor Kefauver, of het bombarderen van de bases Moekden, Port Arthur en Dairen (in de twee laatstgenoemde steden bezit Rus land concessies) reen „oorlogsdaad tegen de Sovjet-Unie" zou zijn, antwoordde We demeyer ontkennend. Hij wees in dit ver band op het geval van het Amerikaanse vliegtuig, dat in April van het vorig jaar boven de Oostzee door de Russen werd neergeschoten. Ondanks het feit, dat on derzoekingen afdoend bewezen hadden, dat het betrokken marinevliegtuig in het geheel niet boven Russisch grondgebied gevlogen had, was het toch neergeschoten. Dit kwam neer op een oorlogsdaad of kon als zodanig worden uitgelegd, aldus Wede meyer. Öp een desbetreffende vraag van de re publikeinse Senator Wayne Morse ver klaarde de generaal, dat er zich alleen Russische troepen in Mandsjoerije bevon den, toen Japan capituleerde. De Russen hadden het merendeel van de Japanse uit rusting in handen gekregen en hadden hiervan later grote hoeveelheden aan de Chinese communisten gegeven, zo voegde hij hier aan toe. Sterke taal Generaal Wedemeyer zeide nog, dat een „vastberaden Amerika" met het commu nisme zou kunnen afrekenen „indien wij een dynamische en intelligente leiding heb ben en een plan, dat onze hulpbronnen niet verkwist op verre plaatsen in de wereld, die strategisch weinig of geen betekenis hebben. Korea is zulk een plaats. Wij die nen onze middelen op die plaatsen tot ont plooiing te brengen waar wij de werke lijke vijand met beslissende daden tege moet kunnen treden. De werkelijke vijand is het Kremlin". Wedemeyer zeide het met de republi keinse Senator Morse eens te zijn, dat, in dien de geallieerden van Amerika niet mede wensten te werken aan een blokkade van het communistische China, men hen tot een dergelijke blokkade diende te dwingen. Generaal Douglas MacArthur heeft de Amerikaanse regering er van beschuldigd, dat zij zich bezig houdt met een gevaar lijke vorm van „toegeeflijkheid op het slagveld". De geschiedenis heeft geleerd, aldus de generaal, dat diplomatieke toege vendheid de kiem is van een toekomstig conflict, maar toegevendheid op het slag veld is nog gevaarlijker. „Ter rechtvaardiging van dit buitenge woon optreden zeggen zij, die verant woordelijk zijn voor onze landsverdedi ging, dat wij nog niet voldoende voorbe reid zijn om te vechten. Ik kan het daar niet mee eens zijn. Ik geloof dat ons land sterk genoeg is om elke aanvaller te ver slaan. Als de Rus toeslaat is het omdat wij geen kracht tonen", zo zei generaal MacArthur. Naar in welingelichte Britse kringen te Londen verluidt, zijn de speciale afgezant van president Truman, John Foster Dulles, en de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Herbert Morrison, Woensdag tot een compromis gekomen inzake de hoofd lijnen van het Japanse vredesverdrag. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat er „zo goed als zeker" deze zomer een conferentie over een vredes verdrag met Japan zal worden gehouden. Het hoge drukgebied dat zich gisteren boven Frankrijk bevond, heeft zich ver plaatst naar Midden-Europa. Het centrUPi van de Oceaan-depressie bevond zich hedenmorgen ten Noord-Westen van Schotland. Het koudefront hiervan bracht in Engeland plaatselijk wat re gen. Langs het Zuidelijke frontgedeelte is de neerslagactiviteit evenwel van geen betekenis. De lucht achter dit koude front heeft een aanzienlijk hoger vocht gehalte dan de lucht die vandaag over Nederland strooinde. In Zuid-Frankrijk bevindt zich een hoeveelheid zeer war me lucht die uit de Sahara afkomstig is. Gisteren kwamen daar reeds tem peraturen voor van 29 graden en van daag is het er waarschijnlijk nog warmer •*>xccocccooccoocrx>xxx>cr. ONBEWOLKT' ©LICHT BEW 3 HALF 8EW ZWAARBEW GEHEEL BEW MIST SNEEUW REGEN <9 MOTREGEN A HAGEL V BUIEN R ONWEER ^TEMPERATUUR I005 ISOBAAR BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN' LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARS STREEP IS EEN WIND SNELHEID VAN VIJF-METER FCD SECONDE MEER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Tamelijk veel bewolking met enkele verspreide buien. Meest matige Zuidelijke wind. Vrij warm weer 15 Juni Zon op 4.19 uur, onder 21.01 uur. Maan op 16.12 uur, onder 1.24 uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 14 Juni Hoog water: 10.40 en 23.12 uur Laag water: 5-54 en 18.32 uur. Vrijdag 15 Juni Hoog water: 11.47 uur. Laag water: 7.01 en 19.43 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1