Tegen gewezen S.S.-commandant opnieuw de doodstraf geëist Noodregeling kinderbijslag voor kleine zelfstandigen goedgekeurd een kwaliteit! EN DE GEHEIMZINNIGE De radio geeft Vrijdag Prijs indexcijfer van gezinsverbruik bleef van 16 April tot 16 Mei stabiel Q Wereldnieuws DONDERDAG 14 JUNI 1951 2 RECHTBANK Triest verhaal over terreur in Loosdrecht en Brummen Laaiende Pijn van Zuurbrand op de maag - EERSTE KAMER Wetsontwerp tot eenmaking der accijnzen in de Beneluxlanden eveneens aangenomen Stichting van de Arbeid acht derhalve thans geen compensatiemaatregel nodig Gewonden uit Korea naar huis WELVERZORGDE HANDEN in elk jaargetij Hamea-Gelei Prof. Josef Krips en de Opera Betaling in overleg CENTRA KLEDINGBEDRIJF Bescherming van vogels Tijdens een bijzondere strafzitting van de Haarlemse rechtbank eiste de officier van Justitie, mr. L. W. M. M. "Drabbe, gister middag de doodstraf tegen de voormalige commandant van hqt S.S. Jagdkommando Nord West - ook wel' Kommando Steinbacli of Zeppelin genaamd dat in begin 1945 in kasteel Groot Engelenburg te Brummen en later iu „Het Witte Huis" te Loosdrecht was ondergebracht. Deze S.S.'er, A. J. Pie- ters uit Groningen, was reeds in Maart 1949 door het Bijzonder Gerechtshof in Am sterdam ter dood veroordeeld. Nadat hij cassatie had aangetekend werd zijn zaak verwezen naar de Haarlemse rechtbank. De veroordeelde, die allerminst de indruk maakte zich bewust te zijn van de gruwel daden waaraan hij zioh 'heeft schuldig ge- maaki. gaf .slechts enige minder ernstige feiten toe. "Wandaden van ginter formaat wentelde hij af op zijn ondergeschikten die hij, naar hij ter zitting verklaarde, nooit ondracht had gegeven gevangenen te mis handelen. Hij beweerde zelfs er niet van op de hoogte te zijn dat tal van arrestanten op beestachtige wijze in de kelder van zijn .hoofdkwartier" tot het afleggen van een bekentenis waren gedwongen. Wel gaf hij toe enige malen ..pressie" te hebben uit geoefend tijdens een verhoor. Over het fusilleren van een achttal Nederlanders, aan de vooravond van het vertrek van het Kommando uit Brummen naar Loosdrecht, zei hij zich niet aansprakelijk te voelen, daar hij nimmer het bevel tot deze execu tie had gegeven. Het moet er overigens lang niet zachtzin nig zijn toegedaan in Loosdrecht en Brum men. De officier merkte naar aanleiding hiervan op, dat hij aanvankelijk 'het plan had opgevat deze strafzaak achter gesloten deuren te behandelen. Pieters was ten laste gelegd dat hij zich had schuldig gemaakt aan het plegen van zware mishandeling met voorbedachte rade, wederrechtelijke vrijheidsberoving en plunderingen. Het zou voorts aan zijn optreden te wijten zijn dat enige van zijn slachtoffers tengevolge van de „pressie" die op hen werd uitgeoefend zijn overleden. De rechtbank zag zich voor de taak gesteld uit te maken in hoeverre de gepleegde mis drijven voor rekening van de veroordeelde kwamen en in hoeverre hij er op directe wijze schuldig aan was. Een groot aantal getuigen schetste hoe het op ergerlijke wijze door Pieters en de zijnen was mishandeld. De verklaringen van deze getuigen waren piet altijd in over eenstemming met de lezing die de voor malige S.S.-commandant er van gaf. Slechts waar hel ging om zaken van minder groot belang wist hij zoveel ruiterlijkheid op te brengen te bekennen. Voor het grootste deel echter wierp hij de schuld op anderen. Bovendien kwam hij meermalen met de verontschuldiging dat hij er niet van op de hoogte was dat zijn minderen gevangenen mishandelden. Een der getuigen merkte op ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Platen. 9.15 Voor de zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.35 Piano. 12.05 Amusementsmuziek. 12.30 Mededelin gen. 12.33 Concert. 13.00 Nieuws. 13.15 Man doline. 13.45 Platen. 14.00 Causerie. 14.15 Concert. 15.00 Voordracht. 15.20 Gevariëerde muziek. 15.50 Platen. 16.10 Kamermuziek. 16.40 Voordracht. 17.00 Verzoekprogramma. 17.30 Fries programma. 17.45 Vocaal kwartet, 18.0 Causerie. 18.10 Orgel. 18.30 Causerie! 18.45 Kerkkoor en orgel. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19.35 Causerie. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Concert. 21.25 Causerie, 21.45 Salon-orkest. 22.15 Pla ten 22.30 Causerie. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Concert. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.33 Concert. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Cello en piano. 11,05 Voordracht. li:25 Platen. 12.00 Orgel en accordeon. 12.30 Mededelingen. 12.33 Sportberichten. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Platen. 13.30 Amusmen'tsmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.204 Kamerorkest. 15.00 Voor dracht. 15.20 Cabaret. 15.50 Sport. 16.00 Orgel en zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Film programma. 17.30 Causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Meisjeskoor. 19.15 Causerie. 19.30 Causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boek bespreking. 20.10 Platen. 20.30 Causerie. 20.40 Causerie. 21.00 Platen. 21.45 Buitenlands overzicht. 22.00 Platen. 22.25 Gesproken por tret. 22.40 Causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Platen 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Pla ten. 14.30 Schoolradio. 15.45 Moderne tijden. 16.30 Koorzang. 17.00 Nieuws. 17.10 Muzikale canserie. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten, 19.00 Nieuws. 19.30 Film- réVuè. 19.50 Voordracht. 20.00 Platen. 20.15 Concert. 22.00' Nieüws. 22.15 Jazzmuziek. -22.45 Platen. 23'.00 Nieuws. 23.05-^24.00 Opera, dat zij Pieters wel degelijk attent had ge maakt op de wreedheid die sommige leden van de groep aan de dag legden. De ver oordeelde kon zich dit echter niet herin neren. Tijdens de zitting kwam meermalen de naam van Ludwig Heinemann, comman dant van een groep S.D.'ers die eveneens in Brummen was gestationneerd en een zekere Van der Loo ter sprake, Zowel de veroordeelde zelf als de getuigen a déchar ge, vroegere ondergeschikten van Pieters, gaven als hun mening te kennen dat dit de mannen waren geweest die voornamelijk de hand in de terreur te Brummen en Loos drecht hadden gehad. Toen de executie van de acht Nederlan ders te Brummen ter sprake kwam, vertel den zij allen dat het Heinemann was ge weest die het bevel tot fusilleren had ge geven. De executie werd echter uitgevoerd door leden van het Steintoachkommando en, naar de officier meende, in overleg met Pieters. De officier meende voorts dat Pieters tijdens de gehele procedure heeft getracht de aandacht van de hoofdzaken af te leiden door steeds terug te komen op minder belangrijke feiten. Hij achtte het niet alleen juridisch, maar ook moreel verantwoord om Pieters te veroordelen voor de gepleeg de mishandelingen, zonder dat daarbij uit drukkelijk werd vastgesteld of de veroor deelde alle mishandelingen zelf heeft ge- ADVERTENTIE een kwelling voor velen. Maar talloze lijders aan brandend maag zuur wapenen zich daar tegen met Digestif Rennie. Een prettige afdoende remedie: één of twee Rennies laten smelten op de tong, dadelijk na tafel. Dön van zuurbranden geen spoor meer. Eigenlijk hoorde iedereen Rennies bij zich te steken, als 't niet voor eigen gebruik is, dan voor een disgenoot, want o zo velen lijden aan deze pijnlijke angstaanjagende kwaal. pleegd. Door in liet bijzijn van onderge schikten op zeer er gelijke wijze getracht te hebben arrestanten aan de praat te krijgen, heeft hij een voorbeeld gegeven dat duidelijk was voor de houding die de veroordeelde zijn mensen wilde laten aan nemen. Mr. Drabbe merkte voorts op dat Pieters zijn slachtoffers vooral psychisch veel leed heeft aangedaan. Ook voor de dood van een van zijn gevangenen te Loos drecht, die na een zware mishandeling is bezweken, meende de officier de veroor deelde aansprakelijk te moeten stellen. Voorts prijkte op de dagvaarding nog een groot aantal plunderingen. Hij moet het zo bar gemaakt hebben dat zelfs de leden van de S.D. op een gegeven moment de mening waren toegedaan dat Pieters wel wat erg ver ging. Zij ontheven hem dan ook prompt uit al zijn bevoegdheden, die hij later ech ter, na zeer sterk aandringen weer terug kreeg. In zijn requisitoir zei mr. Drabbe verder dat de veroordeelde kan worden gezien als een exponent van het systeem van terreur en onderdrukking. In de eerste plaats wordt daarom een vonnis uitgesproken tegen het systeem. De raadsman, mr. Viskil, bracht in zijn pleidooi het standpunt van de veroordeelde naar voren en drong aan op clementie. ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redacteur) Nadat de heer Van Santen (comm.) verlof had gekregen minister Stikker in de volgende vergadering te interpelleren over door Amerika gestelde eisen tot aanmerke lijke beperking van de handel met Sovjet- Rusland en de OostrEuropese landen, hield de Kamer zich de verdere ochtend bezig met een debat over het ontwerp Noodrege ling Kinderbijslag voor 'kleine zelfstandi gen. Prof. Molenaar (V.V.D.) en de heer Schipper (A.R.) vormden met hun fractiegenoten de oppositie, Zij zagen in de ren geopperd tegen de verhoging van de accijns op gedistilleerd maar prof. Mole naar (V.V.D.) die dit deed en verder slecht te spreken was over de Tweede Kamer die gemaakt heeft dat bijvoorbeeld Gerozilver niet meer onder die naam ver handeld mag worden, was tenslotte bereid het voorstel te aanvaarden. De heer Van de Kieft (Arbeid) gewaagde van een nieuwe belangrijke stap in de richting van de Economische Unie. Minister L i e f- t i n c k onderstreepte dat men om der wille van die unie wel tot enige offers en risico's bereid moet zijn. Zonder dat de bewinds regeling slechts armenzorg en vonden dat man verder een datum noemde gaf hij toch het economisch klimaat voor de groep in kwestie verbeterd moest worden. Mr. Vixseboxse (C.H.) kon het met de A.R.-woordvoerder wel eens zijn, dat het zaak is de economische voorwaarden zo te maken, dat de' kleine zelfstandigen hun zelfstandigheid kunnen behouden. In tussen eist gemeenschapsplicht hen thans te helpen, en dan met name de zg. „rand- bewoners", dat wil zeggen degenen, die het hoofd net niet boven water kunnen houden. Die gemeenschapsplicht vormt de rechts grond voor de ter tafel liggende regeling inzake hulp van staatswege. Met gematigde geestdrift gaven de heren Kramer (Ar beid) en VanSanten (Comm.) deze laatste vind het eigenlijk nog minder dan een halve oplossing hun instemming met het ontwerp te kennen. Staatssecretaris Van R h ij n merkte op, dat er zich allengs op het gebied van sociale maatregelen van overheidswege deze ken tering is gaan voordoen, dat de staat zich niet alleen meer het lot aantrekt van loon- trekkenden maar van allen die arbeid ver richten. De heer Schipper had ten onrechte aan deze groep van zelf risico dragende ondernemers dezelfde maatstaf willen aan leggen als aan economisch zeer sterke on dernemers. Voorts bestreed mr. Van Rhijn dat het nu alleen om extra-grote gezinnen ging. Juist is, dat de gehele bevolking dat gene opbrengt, dat voor deze kinderbijslag nodig is zodat men hier dus niet te maken heeft met herverdeling van het inkomen. De heer Schipper moet echter wel beden ken, dat het hier slechts een noodregeling betreft en mettertijd verwezenlijking van herverdeling van het inkomen via verzeke ring bereikbaar is. In tegenstelling tot prof. Molenaar voel de mr. Van Rhijn de betekenis van de nood van deze groep dermate aan, dat volgens hem, ook al is bezuiniging nog zo noodza kelijk, de eis van de sociale rechtvaardig heid de beslissende factor moest zijn. De staatssecretaris wees er vervolgens op, dat er reeds allerlei maatregelen zijn getroffen tot versteviging van de positie van de gehele middenstand. Met de door werking dier maatregelen gaat echter heel wat tijd heen en de kleine zelfstandigen met grote gezinnen kunnen niet wachten. Daarom is thans, als aanvulling op wat er in economisch opzicht gebeurt, deze sociale maatregel nodig. Dit is, gelijk aan de hand van een viertal punten te bewijzen viel, geenszins armenzorg, maar een regeling ter zake van sociale bijstand. Dit wetsont werp aldus een speciaal aan het adres van prof. Molenaar gerichte opmerking grondt zich op het recht en heeft dus niets te maken met een gunst, zoals dat bij ar menzorg het geval is. Met enige voorbeel den uit het buitenland toonde de staats secretaris aan, dat op zichzelf premiebeta ling door kleine zelfstandigen wel degelijk mogelijk is, zodat de minister geen hersen schim najaagt als hij beoogt mettertijd de kleine zelfstandigen binnen de kring van de sociale verzekering te betrekken. Met 23 tegen 7 stemmen (Anti-Revolutionnairen en V.V.D.-fractie tegen) nam de Kamer het ontwerp aan. De wet treedt 1 Juli in wer king. Eenmaking van accijnzen. In de namiddag verenigde zij zich zonder hoofdelijke stemming, met alleen aanteke ning van het communistische „tegen", met de goedkeuring van het verdrag tot een making van de accijnzen binnen het Bene- luxverband. Natuurlijk werden er bezwa- wel te kennen dat wij zijns inziens een flink stuk op weg zijn naar de verwezenlijking van de Economische Unie. Tot besluit nam de Kamer de conclusie van de commissie voor de verzoekschriften aan betreffende een aangelegenheid van de oud-ambassadeur te Moskou, de heer Van Breugel Douglas. Volgens de commissie was aan die functionaris onrecht aangedaan, zo dat zij er bij minister Stikker op aandrong in dit geval rechtsherstel te bevorderen. Vermeld zij nog, dat bij de behandeling van deze aangelegenheid het volle licht is komen te vallen over de rechtsonzekerheid van de ambtenaren van de Buitenlandse Dienst. Aan de regeling van hun rechts positie ontbreekt heel wat. De heer Van de Kieft (Arbeid) behield zich voor, hierop bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken terug te komen. ADVERTENTIE Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans prijsindexcijfers van het ge zinsverbruik samengesteld per 15 Mei 1951. Het totaal-indexcijfer onderging van 16 April op 15 Mei geen verandering. Het indexcijfer voor de voedingsmidde len steeg met 1 punten, hetgeen voorname lijk liet gevolg was van een prijsstijging van fruit. Het indexcijfer van groenten was per 15 Mei iets hoger dan per 16 April. Bij de overige voedingsmiddelen deed zich een aantal geringe prijsstijgingen en -dalingen voor, die elkaar vrijwel compenseerden. De indexcijfers voor kleding (wollen kleding), schoeisel en woninginrichting en huisraad (dekens) vertoonden alle een daling. Bij de groepen reiniging en overige groepen deden zich nog enkele kleine prijs wijzigingen voor, die vrijwel niet van in vloed waren op het totaal-indexcijfer. Naar aanleiding van deze publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt het bestuur van de Stichting van de Arbeid het volgende mede: In de afgelopen weken hebben de ver tegenwoordigers van de centrale werkge vers- en arbeidersorganisaties zich nader beraden over het nemen van bepaalde maatregelen bij een eventuele overschrij ding van de 5 verbruiksbeperking, tot welke beperking door de regering blijkens haar communiqué van 18 April werd be sloten. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid stelde aan de hand van de prijs indexcijfers van 15 April en 15 Mei met voldoening vast, dat een stabilisa tie in het prijspeil is opgetreden. Der halve vond geen overschrijding van enige betekenis van de 5% consumptie- beperking plaats, zodat geen aanleiding bestaat tot het nemen van compensa tiemaatregelen. Het stichtingsbestuur was voorts van oordeel, dat een nieuwe analyse van de economische toestand van ons land nodig moet worden geacht, opdat aan de hand hiervan onder meer kan worden bepaald, of de verbruiksbeperking van 5 dient te worden gehandhaafd, dan wel behoort te worden gewijzigd. De Stichting van de Arbeid achtte het wenselijk een dergelijk onderzoek door de Sociaal Economische Raad te doen instellen. Het Amerikaanse stoomschip „General Mac Rae" is met een aantal Belgische en Nederlandse oorlogsgewonden en zieken uit Korea onderweg naar Rotterdam. Er zijn 17 Belgische en 23 Nederlandse zieken en oorlogsgewonden aan boord. De „General Mac Rae" wordt Vrijdag 15 Juni in Rotterdam verwacht. ADVERTENTIE Naar aanleiding van berichten volgens welke prol'. Josef Krips zich denigrerend zou hebben uitgelaten over het orkest van de Nederlandse Opera en zelfs geweigerd zou hebben de Fidelio-voorstellingen met dat orkest uit te voeren, ontving het bestuur van Holland Festival een telegram van deze dirigent, waarin hij heftig protesteert tegen deze beweringen. Nooit, zo seint hij, heeft hij een dergelijke mening geuit. Slechts omdat aan zijn repetitie-eisen niet in voldoende mate kon worden voldaan werd hem door de leiding van het Holland Festival het Radio Philharmonisch Orkest voorgesteld, dat hij overigens nog niet eens kent. Uit dit telegram blijkt dus duidelijk, aldus het bestuur van het Holland Festival, dat er door Krips generlei invloed uitge- oefënd werd ten opzichte van de orkest kwestie. ADVERTENTIE Regenjassen, Herencostuums, Sporfcolberts en Kleding naar maat Mat Marion biedt, kan een ander niet. Het gesloten huis Kenncmerplein 1, Haarlem, tegenover het Kruisweg viaduct - Tel. 19373 Alles met volle garantie. - Geen bank In Zierikzee is de algemene vergadering van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Vogels gehouden. In het verslag van de secretaris, de heer J. Drijver, werd medegedeeld dat een bij zondere bewaking der vogelgebieden aan de voet van de Hondsbossche Zeewering te Schoorl en in het Zijpe zal worden in gesteld. Medewerking van het onderwijs zal worden gevraagd om het verzamelen van vogeleieren door de jeugd te bestrijden. De vele tijdens de oorlog verdwenen be schermingslampen-aan de vuurtorens zul len opnieuw worden aangebracht. Het om komen van zeevogels door stookolie, die sommige zeeschepen te dicht bij de kusten in zee storten is een kwestie die een inter nationale regeling eist. Uit de vergadering werd de aandacht van het bestuur gevraagd voor de steeds talrijker wordende dierenparken waarin uitheemse vogels worden ondergebracht. Het ligt in het voornemen van de Ko ningin en Prins Bernhard, in het laatst van Juli een bezoek te brengen aan de Alblasser- waard en de Vijfheerenlanden. 36. Panda had nu werkelijk genoeg van die rare, opschepperige kluizenaar, en hij zei tot Jolliepop: „We gaan naar huis! We hebben die kluizenaar helemaal niet no dig.'" Jolliepop volgde hem, maar schrok weer toen de kluizenaar hun nariep: „Aha! Let op uw woorden, manneke! Wellicht krijgt gij nog eens berouw! Het eerste teken van fatsoen dat ik van u merk is, dal ge me nu tenminste alleen laat met mijn wijs gerige overpeinzingen„We ver knoeien hier onze tijd!", sprak Panda bars maar Jolliepop was daar niet zo zeker van. „Het was een opmerkelijke ontmoe ting, wanneer ik zo vrij mag zijn het op te merken," sprak hij, terwijl zij door het bos terug keerden naar Huize Hobbeldonk. „Een wonderlijk persoon, deze kluizenaar! Hij kende onze namen zonder ooit aan ons voorgesteld te zijn! Hij wist veel! En hij voorspelde, dat de slaapziekte opnieuw uit zou breken. „Ach, houd toch op!", zei Panda boos: „Een oude babbelkous, meer is die kluizenaar niet! Maak je maar geen zorgen! Zolang ik meester ben op Huize Hobbeldonk wordt er daar niét meer ge slapen! O!" Maar toen kregen ze het huis juist weer in het gezicht en Panda schrok ontzettend! Het zag er weer net zo uit als toen Panda het de eerste keer aan schouwde; iedereen sliep, en de lucht werd doortrild van gesnurk„En toch", zei Jolliepop peinzend, „tóch is die kluizenaar een opmerkelijk -persoon, wanneer wij mij toestaan het te zéggen1" Protest. Gisteren is het voor het congres gebouw te Buenos Aires tot een bot sing tussen politie en demonstranten gekomen. Onder meer werden elf po litiemannen gewond en twintig demon- stranten gearresteerd. Het protest gold een student, genaamd Maria Bravo, die een communistische jeugdleider werd genoemd. Na zijn arrestatie op 17 Mei zou hij verdwenen zijn. Er werd een spandoek .ontrold, waarop geschreven stond, dat Bravo vermoord was. Op pamfletten werd uitdrukking gegeven aan het „medeleven van de Argen tijnse vrouwen met het lot van Bra- vo's moeder" De studenten van Buenos Aires hebben een staking van drie dagen afgekondigd. Nationalisten. De Zuid-Koreaanse rege ring heeft medegedeeld, dat negen Zuid-Koreaanse officieren gearresteerd zijn op beschuldiging van het verval sen van officiële documenten, fraude en plichtverzaking. In totaal zouden ongeveer 24.000.000.000 won (ongeveer 14.300.000 gulden) verduisterd zijn ten, gevolge waarvan 25.000 mannen in op leidingskampen van de honger omge komen waren. De vroegere plaatsver vangende bevelhebber van het verdedi gingskorps, waartoe de officieren be horen, heeft reeds een vonnis van drie en een half jaar uit te zitten. Ook hij is veroordeeld „wegens fraude". Luctor et emergo. Een ploeg van 20 zwemmers uit Belgrado heeft tijdens het afgelopen weekeind deelgenomen aan wedstrijden te Innsbrück. Volgens de Tiroler Tageszeitung zijn slechts 12 Zuidslaven naar hun land terugge keerd. De acht anderen weigerden dit en hebben aan de Oostenrijkse auto riteiten verblijfsvergunning gevraagd. Mondjesmaat. De Amerikaanse regering heeft bekend gemaakt, dat zij waar schijnlijk met ingang van 1 October een rantsoeneringsstelsel voor metalen zal moeten invoeren, dat zowel zal gel den voor de voorziening in de civiele als in de militaire behoeften. Met in ging van 1 Juli zal de regering toewij zingen van staal, koper en allumi- nium verstrekken voor de vervaardi ging van ruim 350 soorten goederen voor civiel verbruik, waartoe echter - niet personenauto's, radiotoestellen en koelkasten behoren. Mechanisch geweld. Het aantal dodelijke ongelukken op de weg in Amerika in deze eeuw zal aan het eind van dit jaar een millioen bedragen, aldus heeft president Truman Woensdag medege deeld. Bij auto-ongelukken zijn bijna evenveel Amerikanen omgekomen als in alle oorlogen in de Amerikaanse geschiedenis, aldus de president. De president zei nog, dat het totale aantal doden, gewonden en vermisten in Korea tot dusver minder dan 80,000 bedroeg, terwijl vorig jaar meer dan een milloen Amerikanen bij verkeers ongelukken werd gedood of gewond. Schoolmeisjes. Zes Chinese schoolmeisjes van nog geen twintig jaar, dochters van vooraanstaande Chinese families te Singapore, zijn van school weggelopen. Zij hebben zich aan boord van de „Tjiwangi" van de Java-China-Paket- vaartlijnen begeven, om te pogen hst communistische China te bereiken. Een hoge politiebeambte is per vliegtuig uit Singapore naar Hongkong ver trokken, waar de „Tjiwangi" wordt verwacht, om de meisjes op te vangen. De politie deelde mede dat een andere groep van zes meisjes leerlingen van dezelfde school twee weken geleden uit Singapore naar Hongkong is ver trokken. Zij zijn doorgereisd naar het communistische China en elk verder spoor van hen ontbreekt. Koning. Koning Faroek van Egypte, die met zijn 18-jarige echtgenote Koningin Narriman nog steeds op de huwelijks reis is, is Woensdag op Capri aange komen. Nauwelijks aan land stelde hij zich in het bezit van een camera van een Britse toerist, die een foto wilde nemen van de stoet. De Koning liet zijn auto stil houden, stapte uit, liep glimlachend op de stomverbaasde toe rist toe en ontnam hem zijn camera. De Egyptische Koning en zijn gevolg hebben het gehele hotel Royal, dat uit ziet op de golf van Napels, afgehuurd. Het wordt door ongeveer 40 politie mannen bewaakt. Nieuw. In het verslag van de conferentie die in Maart te Londen gehouden werd tussen vertegenwoordigers van Noord en Zuid-Rhodesia alsmede van Nyasa- land en Groot-Brittannië wordt de op richting aanbevolen van een drielan- denfederatie die „British Central Afri ca" zou worden genoemd. Indien de betrokken regeringen met dit verslag haar instemming betuigen zou een nieuw onafhankelijk Brits dominion tot stand komen. Alle richtingen. De Italiaanse vakbonden van alle richtingen hebben besloten voor 21 en 22 Juni in geheel Italië een staking bij alle transportmiddelen te bevelen, indien voor die tijd geen over eenstemming is bereikt over de eisen van het trampersoneel. Gevallen. Het hoofdkwartier van het Franse leger in Indochina heeft Woens dagavond te Saigon bekend gemaakt, dat de hoofdaalmoezenier, de 52-jarige Jeanson, Dinsdag bij een aanval van 200 opstandelingen door messteken om het leven is gekomen. Het gebeurde ongeveer 175 kilometer ten Zuid- Westen van Saigon. De aalmoezenier tweede luitenant Boulard, die Jeanson vergezelde, kwam eveneens om het leven. Het Franse leger heeft beiden de Franse orde van de Natie verleend. Bij voorbaat. De gemeenteraad van Cux- haven heeft Dinsdagavond in een bui tengewone zitting eenstemmig besloten protesttelegrammen aan bondskanselier Adenauer, de minister-president van Nedersaksen en aan de president van Nedersaksische landdag te zenden naar aanleiding van het Britse voorstel om in plaats van Helgoland het tussen Cux- haven en de monding van de Weser ge legen „Grosse Knechtsland" als oefen- doel voor bombardementsvliegtuigen te bruiken. In de protesttelegrammen wordt gezegd, dat de afstand tussen be doelde zandplaat en de naburige woon gebieden varieert van acht tot vijftien kilometer. Verder zouden scheepvaart en visserij ernstig benadeeld worden, indien het voorstel zou worden aange* nomen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2