New-Yorkers gaan eerst naar Parijs! Viermaster-ient werd door een rukwind tegen de grond gesmakt Fa. E. de Graaft Vermenging van het Oosterse en het Westerse mensentype Fanny en wij De kleine wereld Circus Mullens had een ongeluksdag Geen ernstige persoonlijke ongelukken Agenda voor Haarlem Blauw-Wit uitgeschakeld Het bondselftal voor Zondag Deense roeiers zijn niet schuldig aan „doping" De loting voor de wedstrijd Nederland—Philippi jnen De kwestie Duitsland Carillonbespeling Uitspraken Haarlemse rechtbank GENERATIES De toekomst van Israel Ondankbare DONDERDAG 14 JUNI 1951 Het Nederlandse circus Jos Mullens, dat Dinsdag met zijn wagens en materieel in Haarlem arriveerde, heeft een ervaring ge had die de directie voortaan met enig meer ontzag naar de kalender zal doen kijken. Wie de gevoeligheid van vele circusmen sen voor data en voortekenen kent, zal be seffen dat er enige moed toe behoort om op uitgerekend de dertiende van de maand een grote viermaster-tent bij straffe wind op te bouwen. Deze moed werd Mullens niet beloond. Toen gistermiddag tegen vijf uur het enorme zeil van deze grootste Ne derlandse circustent aan de katrollen der vier masten langzaam omhoog werd ge hesen door dertig man, sloeg een rukwind onder het gevaarte en voor de ogen van een talrijk publiek ging de tent overstag, ter wijl twèe van de hoge stalen masten als houten palen afknapten. De twee middel ste masten sloegen om en een lawine van zeildoek bedolf de werklieden. Het ongeval liep ondanks die dertien de nog tamelijk goed af. Twee mensen werden licht gewond onder het doek van daan gehaald en de anderen kropen onge deerd onder de chaos uit, met het besef dat al het werk voor niets geweest was en dat er van een gala-première die dag niets meer zou kunnen komen. Het kostbare zeildoek bleek op verschil lende plaatsen gescheurd en onbruikbaar. Deze tegenvaller kost Mullens ongeveer 25.000 aan materiële schade en derving van entree-gelden. Men trachtte onmiddel lijk voorzieningen te treffen opcUtt de voor stellingen zo snel mogelijk zouden kunnen worden hervat, doch een nieuwe tent moest uil Groningen worden opgevraagd en dan was het nog de vraag of daarin de andere spullen zoals zitplaatsen-stellingen enzo voort zouden passen. Vorig jaar in April trof ditzelfde circus in Utrecht een ramp, doordat een felle brand ontstond die enorme schade aan richtte. Dank zij de hulpacties die toen ge voerd werden kon het cirqus deze klap te boven komen. Met de toen aangeschafte nieuwe tent werd in de loop van vorig jaar ADVERTENTIE T000000f>^"-nocxx>n0000cxx5000c Hoofdagent voor Haarlem en omstreken: Pieter Kiesstraat 4 Telefoon 13609 Haarlem MOSQUITO SERVICE STATION OOOOOOOOGOCCGCOOOCOOOOOOOOOC DONDERDAG 14 JUNI Circus Mullens, Phoenixplein, 8 u. 's avonds voorstelling, Rembrandt: „Het geheim van drie vrou wen", 18 j., 2. 4.15, 7 eil 9.15 uur. Palace: Altijd naar wens", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Gejaagd in de dood", 13 j.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Wild Har vest", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Opium voor Caïro", 14 j.. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Verloren in de wildernis', 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 15 JUNI Circus Mullens, Phoenixplein, 8 u. 's avonds voorstelling. Concertgebouw: HOV (grote zaal), 8 uur. Haarlems Muzick-instituut (Tuinzaal), 7.30 uur. Rembrandt: „September-Affair", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Das Kind der Donau", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: River lady', 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Secretaris van mijnheer", alle leeft., 2.30. 7 en 9.15 uur. City: „My dream is yours", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De avonturen van Martin Eden" en Twee Yankees', 14 j., 7 en 9.15 uur. ADVERTENTIE mumsm. Oranjeband en Bayer-kruis waarborgen de kwaliteit van ASPIRIN Nadat de tent bezweken was ging het circusper sonepl in allerijl aan de slag om de ravage zo snel mogelijk op te ruimen, een karwei dat honderden kijkers trok. de tournee hervat en deze is thans dus opnieuw buiten bedrijf. Over de oorzaak van deze pech kon de Bilt uitsluitsel geven. Want ofschoon de wind niet zo stormachtig was dat een der gelijke gebeurtenis kon worden voorzien, was het optreden van zogenaamde „uit schieters" gemeld, rukwinden die plaatse lijk gedurende een ogenblik grote snelheid hebben en uit onberekenbare richtingen komen. Bovendien is het Phocnixterrein niet bepaald gunstig gelegen wat de wind betreft, want in deze hoek tussen spoordijk en bebouwingen heeft de wind vaak neigin gen tot „kolken". De nieuwe tent is intussen tijdig gearri veerd om de voorstellingen vandaag te her vatten. Wel biedt deze minder plaatsruimte, aangezien het een tweemaster is. Thans kunnen, in tegenstelling met de oorspron kelijke capaciteit van 4500 plaatsen, 3000 personen worden geborgen. De speeltuinkinderen, die gisteren hun speciale voorstelling, door het ongeluk mis liepen, zullen vandaag om 5 uur de eerste voorstelling bijwonen en vanavond om acht uur heeft de gala-première plaats. Vrijdag komen de speeltuinkinderen aan de beurt die vandaag door de beperkte ruimte geen plaats meer kunnen krijgen. Telkenjarc worden door de Engelse mode huizen bij de aanvang van de Ascot races de nieuwste creaties aan het publiek ge toond. Onder de vele dameshoeden trok dit „paddestoel-model" zeer de aandacht. Voetbal Productief DWS nam revanche op futloze zebra's DWS heeft Woensdagavond een dikke streep getrokken door de kampioensaspira ties van de tweede hoofdstedelijke kampioen. Blauw Wit. De Spaarndammerbuurters heb ben bovendien door hun 30 overwinning volledig revanche genomen voor de 13 nederlaag, die zij enige weken geleden in hetzelfde Olympische stadion tegen de Zebra's leden. De kansen van de Zuidelijke kampioenen zijn thans beter dan ooit en zij zullen grote verrassingen buiten beschou wing gelaten onderling moeten uitmaken wie dit seizoen uiteindelijk, de titel zal gaan behalen. De wedstrijd van Woensdagavond, een hoofdstedelijke derby nota bene. trok slechts 20.009 toeschouwers, die niet veel te genieten kregen. Vooral voor de rust was het spelpeil zeer laag. In de eerste twintig minuten had Blauw Wit een veldoverwicht, maar de aan vallen van DWS waren gevaarlijker. Van Raalte moest dan ook veelvuldiger ingrijpen dan zijn collega Richter aan de andere kant. De DWS-achterhoede en middcnlinie waren weer in grootse vorm. en er was voor de Blauw Witte voorhoede geen doorkomen aan, Naarmate dc eerste helft verstreek kwam de DWS-aanval er beter in, maar doelpunten kwamen er niet, zodat de stand bij de rust nog 0—0 was. Direct na de hervatting passeerde rechts binnen Koevoets Van Raalte onhoudbaar (0—1). De Zebra's konden zelfs na dit doel punt niet genoeg enthousiasme opbrengen in tegenstelling tot de DWS'ers. Een kwartier later kreeg linksbinnen Klein een formi dabel schutter de bal bij de doellijn en met een handig rollertje, waar de verbou wereerde Van Raalte geen kijk op had, ver grootte hij de voorsprong (02).' Daarna was de fut er bij Blauw Wit helemaal uit. Circa tien minuten voor het einde profiteerde linksbuiten Bulder van een fout van de Blauw Witte achterhoede (0—3). De stand luidt nu: PSV 5 3 117 15—. 8 Blauw Wit 8 3 0 3 6 10—11 Willem II 3 2 1 0 5 6—3 DWS 5 2 0 3 4 11—14 Heerenveen 3 0 0 3 0 39 Het Nederlands bondselftal, dat op de Olympische dag, Zondag 17 Juni, in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen Degerfors speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Van Raalte (Blauw Wit). Achter: Bruggeman (Enschedese Boys) en Odenthal (Haarlem). Midden: Klaassens (VVV), Terlouw (Sparla) en Biesbrouck (RCH). Voor: Van der Kuil (VSV), Quaadvliet (BW), .Van den Langenberg (NAC), Snoek (Eindhoven) en Groeneveld (Haarlem). Als wij Fanny Blankcrs-Koen waren zouden wij eens wat anders willen. Wij geven toe dat wij verre van haar zijn; beter gezegd: verre achter haar zouden blijven als wij ons hetzij op de vlakke baan, hetzij over hekjes zulk een poging aan matigden. Niettemin hebben wij getracht, ons in haar geval in te denken. Geen geest drift laaide in ons op toen wij ons voor stelden dat wij van het ene land naar het andere zouden reizen, in vliegtuigen, bóten en treinen, met geen ander doel dan steeds maar een eindje hard te lopen (met en zonder hekjes) en onveranderlijk te win nen. Het zou ons vervelen steeds maar hard te lopen en te springen. Het zou ons vooral vervelen, steeds maar te winnen. Tennissers, boksers, cricketers, roeiers, voetballers en zo verliezen af en toe. Dat houdt er de pret in. Maar zo'n loop-ster wint maar door, jaren achtereen, zolang zij sterk en lenig genoeg blijft, zonder enige afwisseling. Wij zouden, geloven wij, af en toe eens inhouden of over een hekje strui kelen en plat op onze neus vallen, om een ander te laten winnen. Dat is natuurlijk verkeerd gedacht. Het is er niet bij, om een na-oorlogse taalvondst te bezigen. In onze gedachten is het er helaas wel bij. En als ipmand in een Constellation of in de Flying Scotsman (die een trein is) een praatje met ons begon en ons vroeg, wat wij aan het eindpunt gingen doen zou het ons niet aanlokken te zeggen: „Hollen" of „Over hekjes hollen". Ofschoon wij er zo beroemd in zouden zijn zouden wij het tegendeel voorgeven en zeggen: „Uitrus ten; een beetje vacantie houden". Misschien begint het Fanny nu ook een beetje te vervelen. Terugkerend uit Midd lesbrough (Engeland) heeft zij voor haar vertrek per vliegtuig naar Stockholm (Zweden) verklaard dat zij bij de Olym pische Spelen te Helsinki (Finland) wel licht alleen maar op de 80 m. horden zal starten. Als wij in haar plaats waren zou den de Olympische Spelen ons nog wel inspireren tot onze snelste sprongen. Maar in Edinburgh, Middlesbrough, Stockholm of een ander dergelijk oord zouden wij in staat zijn opzettelijk over het laatste hekje te vallen en ons daarna erg te amuseren met de opgewonden koppen van sommige sportredacteuren. Zoiets als: Wereldkam pioene horden faalt jammerlijk. Redac tie H.D. valt op smin Canberra (Australië) Glorietijd voorbij? Alle andere bladen zouden plezier heb ben. Maar wij zouden dat onze collega's gunnen. En wij zouden het zelf een aardig sportbericht vinden. H. R. Roeien Bij de Nederlandse roeibond is thans het officiële rapport van de FISA binnengeko men over het onderzoek, dat is ingesteld naar aanleiding van de beweringen, dal de Deense roeiers zich aan „doping" zouden hebben schuldig gemaakt tijdens de Europese kam pioenschappen 1950 in Milaan. Uit dit rapport kan worden medegedeeld, aldus het secretariaat van de Nederlandse roeibond. dat een commissie van vooraan staande Deense medici heeft geconstateerd, dat weliswaar tijdens de training cn tijdens de wedstrijden de Deense rcMcrS bepaalde vitaminenpraeparaten zijn toegediend op voorschrift van de arts, die door de Deense roeibond belast was met dc verzorging der ploegen, maar dat deze praeparaten volko men onschuldig waren en dat van „doping" geen sprake is geweest. De FISA heeft in het bijzonder de aandacht gevestigd op het feit, dat de Deense roeibond voor de verzorging der ploegen de keuze heeft laten vallen op dezelfde arts, die in 1948 door het Deens Olympisch Comité belast was met de ver zorging van de gehele Deense équipe, waar uit wel blijkt, dat het bestuur van de Deense roeibond geen schuld heeft. ADVERTENTIE Tennis De loting voor de volgorde der partijen in de Davis-Cup ontmoeting Nederland-Philip- pijnen had het volgende resultaat: Vrijdag 15 Juni: 14.30 uur KrjjtDeyro gevolgd door LinckAmpon: Zaterdag 16 Juni: 15.00 uur Van Swol en RinkelAmpon cn Carmona. Zondag 17 Juni: 14.00 uur LinckDeyro ge volgd door KrijtAmpon. Van Swol komt dus niet uit in het enkelspel. Olympische Spelen Tijdens een vergadering van het Noors Olympisch Organisatie Comité, dat te Oslo werd gehouden, werd de eventuele deel neming' van Duitsland aan de Olympische winterspelen te Oslo besproken. Er is echter geen beslissing gevallen, maar deze kwestie zal in een in Augustus te houden vergadering van bovengenoemd comité opnieuw worden behandeld. Sport in 't kort FAUSTO COPPI ZAL DIT JAAR NIET deelnemen, aan de wielerronde van Zwitser land. Er is sprake van geweest, dat Coppi aan de start zou verschijnen, maar hij heeft contracten lopen met. de directie van de wie lerbaan te Turijn, die op haar rechten blijft staan. De stadsbeiaardier Reinout Heering. zal op Zaterdag 16 Juni, 's avonds van acht tot negen uur het carillon van de Grote Kerk bespelep. Het programma vermeldt: Koekoek Preludium, M. v. d. Gheyn; leper, o, leper, Oud Nederlands lied: De Uil, Oud Nederlands lied; Ik zeg adieu. Oud-Ne derlands lied; Menuet, J. S.«Bach; Het liedje van de smid, F. Andelhof; De zwarte leeuw, De Laet; Klokke Roelant, J. Destoop; Me- nuctto, W. A. MozartVariaties over „Est-ce iVtars", J. P. Sweelinck; Andante en Dans liedje uit „Zonneklaauje", dr. P. van Anrooy; M'n zoet lief. M. A. Brandts Buys; Verbor gene liefde, M. A. Brandts Buys: Aria „Mon Coeur s' Ouvre a ta voix" uit Samson cn Dalila, C. Saint Saens; Improvisatie over: ..De grote Schepper aller dingen", L. Bourgeois. De officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank eiste veertien dagen geleden drie jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest tegen de Beverweker R. J. Z., clie er van was beschuldigd op 23 Maart van dit jaar een overval gepleegd te heb ber, op de Beverwijkse bloemenventer P. G. van Amersfoort. Z. bekende de slaapkamer van de venter te zijn binnengeslopen met als doel een portefeuille te stelen, die on der het hoofdkussen van Van A. lag. Toen Van A. wakker werd zou Z. zijn slachtoffer met een koevoet op het hoofd geslagen hebben. Z. werd vanmorgen veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Tegen de monteur-voorman J. van de B. aan wiens schuld het te wijten geweest zou zijn dat de monteur W. A. van de Kamp op 15 Maart dodelijk werd getroffen door een onder stroom staande leiding van de Velser spoorbrug, eiste de officier veertien dagen geleden honderd gulden boete en twee weken voorwaardelijke gevangenis straf. Van de B. was ten laste gelegd dat hij niet de vereiste veiligheidsmaatregelen had genomen. Van de B. werd vanmorgen veroordeeld tot 100 boete subsidiair 30 dagen hech tenis. HOOGOVEN ARBEIDER STAL ALUMINIUM Een Haarlemse Hoogovenarbeider heeft na politieonderzoek bekend twee kilo alu minium te hebben gestolen ten nadele van de Hoogovens. Na zijn bekentenis is hij door de Velsense politie op vrije voeten ge steld. ADVERTENTIE gebruikten KE'P-BRILLF.N voor bete>r zién. Meer dan 40 jaar waren en zijn er mensen dié niet anders dan KEIPrBRILLEN gebruiken. KEIPrBRILLEN zijn hun geld steeds ruim- schools waard yf KElP-OPfiÉK, Gr. Houtstraat naast Luxor. Woensdagmiddag heeft de Koningin ten paleize Soestdijk de dochter van de president der Verenigde Staten, Margaret Truman, ontvangen. Margaret Truman in gezelschap van Koningin Juliana en Prins Bernhard tijdens haar bezoek aan Soestdijk. De Europese toerist in Tel Aviv zal zich slechts met moeite kunnen voorstellen, dat hij in een Oosters land reist. De mensen, die hij op straat ziet in jachtige haast of in de talrijke cafés achter hun koffie of hun limonade, zijn allen Westerse mensen. Ze zijn net zo gekleed als wij en hun ge woonten wijken niet af van de onze. Het is zelfs moeilijk om zich voor te stellen, dat men temidden van Joden leeft want in de buschauffeurs en de politie te paard, in de soldaten en in de kellners herkent men nauwelijks, wat een Nederlander verstaat onder het „Joodse" type. De soldaten zijn al net zulke toffe jongens als bij ons en de politie zit even martiaal te paard als in Amsterdam. Daarom is de nieuwsgierige toerist in Tel Aviv al blij, dat de palm bomen op de boulevard langs de Middel landse Zee hem zeggen, dat hij heus in het Oosten is aangeland. In Jeruzalem is dat echter al heel anders. Toen ik voor de eerste maal in de autobus deze stad binnenreed, viel mij bij één dei- haltes een waardige grijsaard op met een lange baard, een kaftan aan en een zwarte muts op het hoofd, die zijn arm door de open vensters van ons voertuig stak en met opgeheven hand om een aalmoes vroeg. Bedelarij De bedelarij is in Jeruzalem een alge meen gerespecteerd en blijkbaar lucratief bedrijf. Men ziet de bedelaars, mannen en vrouwen, op alle straathoeken en zij be lonen cle goede gaven met een zegenspreuk. Sommigen zijn zo vroom, dat zij hun hand bedekt houden met een lapje om zich toch niet aan het slijk der aarde te verontrei nigen. Toen ik in de Paastijd die voor de Joden dit jaar veel later viel dan voor de Christenen een pelgrimstocht maakte naar de berg Zion om het zogenaamde graf van David te bezoeken, zag ik langs de trappen van de opgang zeker een hon derdtal bedelaars. Ik geloof, dat ik rustig er bij had kunnen zitten met opgeheven hand zonder dat iemand er een aanmerking op had gemaakt en ik zou allicht de kost voor een dag hebben opgehaald. Bedelaars worden hier niet in een soort Veenhuizen georganiseerdOf de bedelaars soms zo rijk zijn, dat ze eigen huizen in Tel Aviv bezitten, kan ik niet beoordelen, maar het werd door één van mijn reiskameraden verteld. Het Oosters cachet van de stad wordt nog versterkt door de immigratie van Joden Al heel lang is er een trek gaande van Jemen in Zuid-Arabië uit van de zoge naamde Temanieten, die er geheel als Arabieren uitzien en zich ook dienovereen komstig gedragen. Ze hebben een bruine huid, pikzwarte haren en donkere, felle ogen. Hun kleding is niet Westers en vooral de klederdrachten van de ouderen onder hen is kleurig cn interessant. Een schoolarts, die door zijn werk veel met hen in aanraking kwam, vertelde me van een meisje uit deze kring, dat bij me disch onderzoek een jongen bleek te zijn. Hij zocht contact met de ouders, die hem vertelden, hoe hun in Jemen tot drie malen toe een jongetje kort na de geboorte ont vallen was. Zij hadden toen ten einde raad de „wijze man" van het dorp geraadpleegd en deze had het vermoeden uitgesproken, dat de doodsengel op hun zonen loerde. Daarom had hij aanbevolen bij een volgen de gelegenheid de doodsengel op een dwaalspoor te brengen door van de ge boorte af hun zoon voor een dochter te doen doorgaan. Aldus was geschied en klaarblijkelijk met goed resultaat, zodat de schoolarts moeite genoeg had dc ouders er s?r -- •r«r.w Een Jood uit Basra in ouderwetse kledij en zijn dochter, die er moderner uitziet, kwamen in Israël aan en. zoeken zich een deken uit in het doorgangskamp. van te overtuigen, dat het toch veel beter was een jongen als een jongen op te voe den. Bijgeloof Het bijgeloof onder deze Temanieten is groot. De meeste vrouwen zijn op haar kin, haar wangen of op haar voorhoofd geta- toueerd, niet wegens de schoonheid, maar als afweermiddel tegen de boze geesten. Toen ik in een Temanietische synagoge waarvan de dienst een hoogst merkwaar dige en zeer luidruchtige indruk maakte kennis maakte met de voorganger, vroeg ik me af, waarvan deze man eigenlijk leefde. Ik hoorde, na enig vragen, dat hij in zijn onderhoud voorzag met het schrijven van amuletten waarom hij zelf geen zier gaf en dat dit bedrijf hem een vorstelijk inkomen opleverde. De Joden uit deze Arabische landen hou den er dikwijls nog een harem op na. Daar aan is nu door het moderne Israel paal en perk gesteld: de vrouwen, die ze hebben, mogen de Temanietische mannen houden, maar ze mogen er geen nieuwen bij aan nemen. Tijdens mijn oponthoud in Israel was er een hele rei in één der doorgangs kampen. Daar werd n.l. een grote bruiloft gevierd, die door de politie wreed werd verstoord, omdat de bruid slechts twaalf jaren oud was. De zaak kon in der minne geschikt worden, doordat" de bruidegom in de gelegenheid gesteld werd van dezelfde schoonvader een meisje van zestien jaren te kopen tegen een prijs, die beneden het bedrag voor de twaalfjarige lag. Men kan zich met al deze anecdotes amuseren en toch tegelijk bedenken, dat hier voor de Israëlische regering gewel dige problemen liggen, die in de toekomst eerder zullen vermeerderen dan vermin deren. Terwijl de immigratie uit de Wes terse landen afneemt, neemt die uit Noord- Afrika en vooral uit Irak steeds toe. Deze mensen komen binnen zonder enig bezit, gewoonlijk met alleen de kleren, tot op de draad versleten, om het vege lijf. Zo zagen we in Jeruzalem een groep Irakezen bin nenkomen. die er uit zagen als haveloze zigeuners. Het was echter ontroerend om te zien, hoe temidden van hen een jongen liep met een thora-rol fier in zijn armen geklemd. Hij ging er mee voort als een vaandrig met de regiments vlag. Deze thora-rol was het. kostbaarste bezit van het armoedige troepje, dat midden in de Ara bische wereld de wet van Mozes ondanks de vervolgingen trouw had onderhouden. Het maakt Jeruzalem zo boeiend boven de andere steden Tel Aviv en Haifa, dat juist hier het Oosters type zo talrijk ver tegenwoordigd is. Misschien zullen zij langzaam maar zeker boven het Westerse type gaan domineren en het is de grote vraag welke betekenis dit voor de toekomst, van Israel zal hebben. Voorlopig is er nog een Westerse bovenlaag van ambtenaren en intellectuelen, maar het is in een democra tische staat ais Israel best mogelijk, dat de rollen omgekeerd zullen worden of dat bin nen korte tijd uit deze smeltkroes een ge heel eigen type van „de Israëliër" te voor schijn komt. Prof. dr. M. A. BEEK. Er is in de stad geen straat zo recht en strak gelijk onze straat. Daar staan de nette, eender geverfde huizen zedig en ge hoorzaam naast elkander als een rij sol daten bij het Wilhelmus, aan weerskanten, ge zoudt er een lineaal kunnen langsleggen. De huizen hebben een blinkende koperen deurknop, brievenbussen met een klep waarop in sierlijke letters „BRIEVEN" staat gegraveerd alsof ge anders de kans liept dat de melkboer er zijn melk door zou naar binnen gieten en een koperen drukbelletje. Als ge aan het begin van de straat bij de deur van het eerste huis gaat staan en ge legt uw oog langs de deurknop, dan ziet ge tot in de oneindige verte één rij deurknop pen, en daarboven één rij koperen belletjes. Het is alsof ge langs spoorstaven kijkt, die in de wazige verte naar elkander toe lopen. Onze straat heeft perspectief, om zo te zeggen. Onze straat is gelijk een pianoklavier, met alle toetsen smetteloos en even lang. Maar het is een klavier waar geen muziek in zit. Ge kunt dat op zijn burgermanswijs be kijken en zeggen: Ik zit daar netjes en op goede stand te wonen, met kamers ensuite de portes brisées, een zoldertje en een kel dertje, voor.en achter een tuintje al is het niet groter dan een beddelaken en de buren zijn mensen van fatsoenlijke kom-af. Er zouden liefhebbers genoeg zijn voor zo een knap huisje in deze onbesproken straat.. Ik moest de hemel op mijn blote knieën danken dat ik er wonen mag, ik zal er mis schien nog wel eens naar omhoogspringen om het weerom te krijgen als ik er weg rgak. Het kan zijn maar ik kan er niet aan wennen te denken dat ik de toets van een piano geworden ben. Het wordt de mens al ingegoten als hij nauw op de wereld is te dwalen en te trekken door de kunstvaardige chaos van de natuur, van de ene berg op de andere, en te rusten onder zware grauwe luchten of onder de gladde koepel van een blauwe zomerhemel. Er zijn op de wereld geen twee mensen en geen twee bergen dezelf den, de vreugde van het leven is niets an ders dan de verscheidenheid van millioenen verschillende seconden achter elkander. En dan moet ge wonen als kanaries op een tentoonstelling, in gelijke kooitjes op een schoon recht lijntje langs de muren. En dan moet ge nog blij zijn dat ge in zo'n kooitje wonen moogt. De mensen hebben dat misschien van de natuur afgekeken. Er is een orde en een regel in de schepping waar ge geen speld tussen kunt krijgen, hebben ze gezegd, kijk, die orde en die regel zullen wij gaan na maken. Zo zal het gegaan zijn maar ze heb ben het niet verder afgekeken dan hun neus lang was. Want hebt ge ooit op den buiten de wilde bloemen op een rijtje zien groeien? En hebt ge ooit ergens een Alp of een Dolomiet gevonden met hellingen waar ge een lineaal zoudt kunnen langs leggen? De wereld torst haar tooi van plezierige weelde in grillige willekeur, zij draagt een vrolijke wanorde van schone dingen die nergens op gelijken maar die in oorspron kelijke schoonheid zichzelve zijn. De wereld is een kunstwerk, en geen kanarietentoonstelling. Wat mijn geelgeschilderde huis in de nette rechte straat betreft meen ik er wat op gevonden te hebben. De huisbaas is in zijn wiek geschoten en komt opspelen. Ge betaalt prompt de huur en ge hebt nooit iets met de politie te ma ken gehad, zegt hij, maar als het doorgaat wat ge uithaalt zal ik u moeten opzeggen tegen Pasen. Ge hebt de koperen deurknop een halve meter lager gezet en de bel tien centi meter hoger. Ge hebt op de brievenbus „GEEN MELK" laten graveren inplaats van wat er opstond. En ge hebt mijn dege lijke gele verf overgesmeerd met rood en blauw, zodat het geen gezicht meer is. De mensen in de straat lachen erom en de spot treft mij. Is dat nodig, om mijn goede huis zo in opspraak te brengen? Het is nodig, huisbaas, ge moet dat. aan nemen. En de mensen lachen om zichzelf, al weten zij het niet. Maar de huisbaas heeft het voor het zeggen. Hij is een man die kanarietentoon- stellingen het mooiste vindt wat er op de wereld geschapen is. En nu zit mijn deurknop weer in het ge lid en de drukbel evenzo. De plezierige rode en blauwe verf is onder nieuw geel ver dwenen en ik kan mijn huis als tevoren nog slechts terugvinden omdat ik het num mer weet. Wie ruilt een mod. huis op g. st. met str. water. v. en a. tuin, schuur, zolder, kam. ens., drie sl.k. en douche-cel, vl. bij bus- en tr.h. in gez. mod. straat tegen: Een in rotsen uitgehouwen hol, vlak bij oneindige bossen met hier en daar heidevlakten en in de buurt van een helder beekje met en kele watervalletjes, ver van alle perspectief en ver van alles waar ge een lineaal zoudt kunnen langsleggen? J. L. ADVERTENTIE In New York werd een opinie-onderzoek ge houden, waaruit bleek, dat er in de eerste plaats belangstelling bestaat voor het 2000- jarig bestaan van Parijs. Over het algemeen bezoeken de New Yorkers pas daarna het Engelse Festival. Voor het grootste deel van de Nederlandse vrouwen is deze vraag niet belangrijk, want zij genieten volop van hun vacantie in eigen land. Oók als het onverhoopt een ochtend of middag regent. De gezelligheid in eigen kring doet de regen vergeten, terwijl moeder een heerlijk kopje koffie of thee schenkt. Natuurlijk van Niemeijer, want daar genieten allen van en voor moeder is er dan nog de waardebon op elk pakje koffie en thee voor het prachtige „Safira"-tafelgcrei Ook U kunt „dubbel" genieten van Uw kopje koffie en thee. De onovertroffen kwa liteit: van Niemeijer's pittige Paarsmerk- Koffie, geurige Gala-Thee en Princess-Thee voldoet U volkomen. Bovendien is U straks zonder enige kosten de gelukkige eigenares van het schitterende „Safira"-tafelbestek! U ontvangt de geïllustreerde geschenken- lijst direct franco thuis als U even een brief kaart schrijft aan Niemeijer - Groningen. Op het hoofdpostkantoor te Utrecht heeft de directeur-generaal der P.T.T. een nieuw versterkingsstation in gebruik gesteld. De installatie is de modernste in Europa voor versterking van telefoongesprekken o^e? grote afstanden.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5