PRIJZEN OORLOG WOLLEN DEKENS bij WASSENAAR Jansweg fa. B. ENGELENBERG -Clowntje Riek Panda en de meester-muzikant in Bloemendaal SCHINDELER ONDERJURKEN en PYAMA'S I RIJWIELEN GLAZEfV! AKER V ür begint Vrijdag 9 uur Bloemendaal en de school voor I.V.O. Duursma spuit alles! De Egyptische Koningin &mM2M M Juni Kleedt Vader goed van top tot voet FEUILLETON iEEEH Voor veel invaliden was het gisteren een ware feestdag De Avond-Vierdaagse Op het goede model komt het aan Bevolkingstoeneming in Zuid-Kennemerland SAPANTOJ op een- uxtktne JtemeAda^. jf.2J5p.litei^es. ïhaa^tlki) Njord wint de Telegraafbeker Schulte niet in de Ronde van Frankrijk Voor de kinderen Nieuws van de Sportweek A mastel Behandeling van het geschil door Ged. Staten Speelwerk Grote Kerk door mevr. Bijleveld-Gelinck DONDERDAG 14 JUNI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 mam :#i Ss /v ..,;i :iSï€:-ï Dat „Panda" de held van het door Haarlems Dagblad gepubliceerde stripver haal voor de jeugd grote bekendheid geniet, bleek gistermiddag duidelijk in Bloemendaals Openluchttheater, waar on geveer tweeduizend kinderen en volwasse nen waren bijeengekomen om zijn avontu ren met de meester-muzikant vertoond te zien. De stampvolle tribunes (de toeschou wers zaten zelfs op de betonnen trappen en op het terras) boden een fleurige aanblik door het drukke gewemel van zomertinten. Er heerste eenzelfde roezemoezige stem ming als in het Olympisch Stadion bij een internationale voetbalwedstrijd. Om half drie trad Mr. Janno op de gras mat om al zijn vriendjes en vriendinnetjes welkom te heten. Er brak een luid gejoel van blijdschap los toen Panda even om de hoek van het schilderachtige décor kwam kijken, echter alleen om de spanning nog ADVERTENTIE STATIONSPLEIN 6 TEL. 21750 Speciaal adres voor Bahmi goreng - Nassi goreng Loempia's met taugee en satee babi. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 13 Juni ONDERTROUWD, 13 Juni: W. S. Mazurel en W. Ponsen; P. C. Zandvliet en P. Hubbers; C. de Haan en A. van Vliet; P. H. M. Ruyze- naars en M. B. Ronde; E. Duut en M. G. Wessel; A. H. Sieraad en C. A. Lakebrink; L. Meents en J. Wilhelmus; T. G. Krauweel en C. Franssen; J. van den Berg en E. Musch; J. de Jong en E. M. Hack; S. P. Diependaal en C. H. Stam; G. W. Nijhuis en M. A. Glas; P F. van der Kamp en S. P. de Graaff; J. Appel en N: Knegt; W. J. Haije en C. Beert- huizen; C. H. Klerk en M. R. P. van Tol; W. H. Booms en J. M. Paffen; C. de Fluiter en A. M. J. van Lonkhuijsen; A. N. Hoorns en A. J. Tjabbes; J. Korsuize en E. Burg stede; F T. T. Fowler en F. D. Kal. GEHUWD, 13 Juni: E. Leeflang en S. H. Toebes; K. G, van Maris en C. G. P. Elfe- rink; P. J. van den Eisen en J. M. van der Vosse; J. H. Kuiper en J. M. van Duijn; H. Walker en E. Jansen; W. F. Romijn en A M. Witteveen. BEVALLEN van een z o o n, 9 Juni: A. van der Werff—Hoekstra; 10 Juni: G. van Foe- ken—Vermeer; S. G. Niemeijer—Rouges; 12 Juni:W. M. Sleper—Meiland; G. Smakman— Hoeben; W. C. Zijlstra—Abbink; M. van Galen—van Zon, 2 z.\ J. Miedema—Dorst; G. Troelstra—Claus. BEVALLEN van een dochter, 8 Juni: C. van der PeetRutte; 11 Juni: M. J- Jongbloedvan Laar. OVERLEDEN, 11 Juni: C. Christoffels, 57 j„ Gasthuisvest; G. Dekker, 69 j-, Führop- straat; 12 Juni: B. C. W. Schuit, 35 j.. Zijl- weg; H. Abma:Doorn, 37 j., Gasthuisvest. ADVERTENTIE VADERDAG Overhemden Dassen Sokken Pyama's .■n andere artikelen in een mooie en grote sortering bij Gen. Cronjéstraat la - lb Tel, 16045 Speciaal voor de kinderen van lezers van Haarletns Dagblad en Oprechte Haarlem- sche Courant werd gistermiddag in Bloe mendaals Openluchttheater door mr. Jau dio's Jeugdamusement 'n aardige opvoering gegeven van het spel Panda en de mees ter-muzikant" naar het gelijknamige strip verhaal. Om ongeveer kwart voor vier kwam er een Dakota van de K.L.M. over vliegen (voor het eigenlijke foto-toestel stond er teveel wind) om de hierbij afge drukte opname te maken. Duidelijk kan men daarop zien hoe vol het was. (Luchtopname „Aerofoto K.L.M. wat groter te maken, want het duurde nog wel even eer de eigenlijke voorstelling be gon. Het bleek toen dat het zwarte beertje bezig was een nieuw beroep op te zoeken. Op zijn vraag om voorlichting aan het pu bliek kreeg hij de zonderlingste adviezen, zoals ijscoman, stratenmaker, plietsiegent of zeematroos. Maar gelukkig kwam ei- even later een viool met een strijkstok uit de lucht vallen, waarmee Panda de zotste capriolen uithaalde, totdat de zonderlinge meneer Schaap ten tonele verscheen om te demonstreren hoe men aan dit instrument artistiek kattengejammer kon ontlokken. Het eigenlijke spel ontwikkelde zich pas met de opkomst van de roodgepluimde schurk Joris Goedbloed, die blijkens de heftige reacties bij de jonge kijkers bijster slecht stond aangeschreven. Zijn door Panda onder grote hilariteit af en toe ver stoorde goocheltoeren oogstten niettemin een groot succes. Er heerste al met al een aanstekelijk plezier op de tribunes. Het weer was fraai, al stond er vrij veel wind, betgeen de optredenden dwong tot verhef fing van stemmen. Maar over het algemeen was er over de verstaanbaarheid toch geen reden tot klagen. ADVERTENTIE Bredero kon philo- sopheren, Dat alles op dees aard kan verkeren. Dit gezegde ten spijt, Bleef de TIP-kwaliteit. Door de jaren superieur. Mijne Heren. Inz. de Hr J. S. te Wormerveer, ontv. 1 fl. Tip Voor ongeveer 150 invaliden en licha melijk gebrekkigen uit Haarlem was het gisteren een feestdag, want op initiatief van de EHBO „Snelverbana" Haarlem werd de jaarlijkse boottocht gehouden. Dit keer ging de reis naar paviljoen „De Brasem" bij Oude Wetering, waar deze mensen een diner werd aangeboden. Met enige ziekenwagens en 45 personen auto's, die door de bezitters belangeloos beschikbaar waren gesteld, werden de in validen 's morgens om half acht van huis gehaald en naar een plezierboot gebracht die aan de Turfmarkt lag. De tocht werd meegemaakt door de hoofdcommissaris van politie, de heer J. Fontijne. Er heerste een ware feeststemming aan boord. Om drie uur werd de terugreis aanvaard en precies om zeven uur meerde het vaartuig weer aan de Turfmarkt. Sommige passagiers waren in een uitge laten stemming en men kon zien, dat deze dag, waar de meesten een heel jaar op moeten teren, bijzonder geslaagd was. Voor de verzorging waren een arts en drie verpleegsters aanwezig, terwijl een twintigtal dames en heren bij alle moge lijke dingen assisteerde. Men had geen onderscheid gemaakt in leeftijd, gezindte, rang of stand; voor iedereen die zich door een gebrek moeilijk of helemaal niet kan voortbewegen bestond er indertijd gele genheid zich op te geven. Wandelsport Een nog nooit bereikt aantal van 670 deel nemers is Woensdagavond gestart, een prachtig resultaat voor Haarlem. Alle deel nemers waren vol lof over het parcours en perfecte organisatie. Hedenavond gaat de jeugd via de Leidse- vaart door Aerdenhout, terwijl de senioren door Bloemendaal cn Santpoort wandelen. Vrijdagavond gaat de jeugd via de Brou wersvaart, Houtmankade, Houtmanpad cn Duinlustweg naar de Brouwerskolk, vervol gens Zeeweg om dan na 700 meter linksaf een pad te volgen door de duinen naar Kraantje Lek. Over de Duinlustweg, Els- woutlaan, Duinvlietpad, Ramplaan, Leendert Meesstraat, Hendrik Roozenlaan, Rollands laan, Vlaamse weg, Ruyterweg en Koppe- stokstraat gaat de jeugd naar de Hoofman- straat. De deelnemers vanaf veertien jaar volgen de Brouwerskade, Wilhelminastraat, Raam- singel, Gasthuissingel, Kleine Houtweg, Rus tenburgerlaan, Schal kw ij kerweg, vervolgens Ringvaart, Cruquiusbrug en Heemsteedse Dreef, Zuiderhoutlaan. Spanjaardslaan. Fon teinlaan, Florapark, Iordensstraat. Lorentz- plein. Van Edenstraat, Wilhelminastraat, Zijlvest en Zijlweg. ADVERTENTIE vooral bij Dames Pyama's Ling. Kat11.75 D. Pyama's Jansen Tilanus19.95 D. Nachthemden Ling. Kat10.85 D. Nachthemden L. M. 43/50 11.25 D. Nachthemden extra gr. m14.15 Charm. Onderjurken r. hals, gebord. 5.95 D. Onderjurken m. sch. lint5.25 D. Onderjurken, waszijde 6.95 OOK IN WIT Zwarte en Marine-Onderjurken 4.20 tot maat 52. Novana Int. Camisole 4.50 Novana Int. Directoires 3.95 Directoire, fant. weefsel 2.45 Camisole, fant. weefsel 2.78 Camisole, fant. weefsel, r. hals 2.65 ANEGANG 25 Tel. 19644 In verhouding het grootst in Velsen en Zandvoort Het Provinciaal bestuur van Noordhol land publiceert thans de bevolkings statistiek over 1950. Het inwoners-aantal was: Haarlem 161.980 164.007 Haarlem 161.980 164007 Heemstede 24.334 24.689 Bennebroek 3.335 3.414 Bloemendaal 20.085 20.515 Zandvoort 10.078 11.046 Velsen 46.257 48.413 Beverwijk 27.174 28.328 Castricum 8.871 9.287 Heemskerk 5.637 5.729 Haarlemmerliede 3.633 3.732 Haarlemmermeer 37.420 38.232 Hieruit blijkt dat alle gemeenten in aan tal zijn toegenomen. Verhoudingsgewijze is de stijging het grootst geweest in Velsen en in Zandvoort. Dit komt door het vesti gingsoverschot. In Velsen vestigden zich 3090 personen; er vertrokken er slechts 1774. Voor Zandvoort zijn de cijfers: ge vestigd 1696, vertrokken 930. ADVERTENTIE Roeien In recordtijd De oude acht van Njord heeft Woensdag avond op de Amstel de traditionele roei- wedstrijd over 4% km om de „Telegraaf beker", met 4 lengten voorsprong op de Jonge acht B van Triton, in recordtijd gewonnen. Met de stevige wind in de rug vestigde de Njord-ploeg in de zeer fraaie tijd van 15.7.5 een nieuw baanrecord. Daarmede verbeterde de ploeg het oude door Triton in 1937 gevestigde record van 15.11.4 dus met 3.9 sec. Van de start bij het Kalfje af tot aan de finish, gelegen tussen de Ceintuurbaan- brug en de Hoge Sluis, roeide Triton in het hoge tempo van 34 a 35 slagen per mi nuut. Njord sloeg lager met een langere haal en beperkte er zich toe met een tempo van 30 a 31 de kort na de start opgelopen achterstand, die varieerde van een taf lengte tot een halve lengte, zo gering mo gelijk te houden. Bij de Omval begon ver moeidheid zich bij de Utrechters te doen gelden. Zonder een spurt te slaan kwam Njord gelijk te liggen en bij de Berlage- brug was de voorsprong van het nog steeds met lange haal in hetzelfde tempo roeiende Njord gegroeid tot een volle lengte. De Leidenaren begonnen pas enkele honder den meters voor de finish met hun eind spurt, waarna zij tenslotte met ongeveer 4 lengten voorsprong door de finish gingen. De tijd van Triton bedroeg 15 min. 22.2 sec. De Njord-ploeg, die zich door een onge lukje de overwinning in de „head of the rivèrrace" zag ontgaan, maar die thans in deze prachtige tijd de tactisch moeilijke race om de telegraafbeker heeft gewonnen, zal waarschijnlijk dit jaar weer deelnemen aan de Royai Regatta te Henley-on-thames. Samenstelling van de ploeg: F. N. Meyer (boeg), R. Giel, H. van Crevel, F. Alme- kinders, M. E. Houck, J. R. van Geuns, W. Algie, G. Dutry van Heeften (slag), J. L. van Ligten (stuurman). De Njord-acht was op de wedstrijden van Holiandia niet in vorm en verloor toen met lengten verschil van Laga en Nereus op de 2000 m. Het vestigen van een nieuw record in de race om de Telegraafbeker be wijst wel dat Njord zich hersteld heeft van een tijdelijke inzinking. Wielrennen Gerrit Schulte heefl medegedeeld, dat hij zich niet beschikbaar stelt voor de Neder landse ploeg, die aan de Ronde van Frank rijk deelneemt. Schulte verklaarde, dat andere werkzaam heden. in verband met de opening van het stadion in Den Bosch, waarvan hij het restaurant zal beheren, hem verhinderen zich voldoende op de Ronde van Frankrijk voor te bereiden. Hij zal ook niet deelnemen aan de wereldkampioenschappen te Milaan. ADVERTENTIE Rudge Whitworth Juncker Vesting Toer en Sport Barendsestraat hoek Kamperstraat. Tel. 13797 Annex Reparatie-inrichting En rennen, dat Rick deed! Natuurlijkhij dacht: als dat monster me te pakken krijgt, eet-ie me op'. En 't is niet leuk, opgegeten te worden door een grote leeuw, hoor! Maar zo hard kon Rick niet lopen, of de leeuw kwam steeds dichterbij! Nou ja.... die had ook vier poten om te lopen! Maar wat was Rick bang! Hij rende maar en keek rond, of hij niet ergens buiten 't bereik van dat beest kon komen. Toen kwam hij bij een boom en opeens dacht hij: „Als ik in die boom klim, kan die leeuw me niet meer grijpen! Ja, dat was waar. En hij bedacht zich niet lang.Iiij pakte stevig de onderste tak vast en hees zich op. Als hij nu maar gauw hoog genoeg in de boom kon klauteren, was hij buiten gevaar! Terwijl hij zich zo gauw mogelijk naar boven werkte, was de leeuw al onder de boom aangekomen. Hij keek naar boven.... De voorbereidingen voor de Haarlemse Sportweek zijn thans in vergevorderd sta dium. Wel zijn er nog enkele moeilijkheden te overwinnen bij het samenstellen van het definitieve programma, maar in grote lijnen wijkt het toch maar weinig af van het reeds gepubliceerde voorlopige progi-amma. Op -de openingsdag, Zaterdag 30 Juni, houdt de Regionale Automobiel Club West een betrouwbaarheidsrit voor automobielen over een afstand van 150 kilometer. De start heeft plaats om twee uur bij Café-Restaurant „Dreefzicht", waar tevens de finish is. Zondag 1 Juli slaat in het teken van het 40-jarig jubileum van de Kennemer Turn kring en op Maandag 2 Juli wordt op het nieuwe terrein van Schoten de voetbalwed strijd tussen een Zaterdagmiddag-elftal en een Haarlems B-elftal gespeeld. De wielerwedstrijd op het bekende par cours in Haarlem-Noord gaat over een af stand van 60 kilometer en de beste amateurs uit Nederland komen aan de start. De honkbalwedstrijd op Woensdagavond is een selectiewedstrijd tussen twee Haarlemse negentallen ter voorbereiding van de steden- honkbalwedstrijd HaarlemAmsterdam. De jeugd-voetbalwedstrijd op Vrijdag 6 Juli wordt gespeeld tussen de vertegen woordigende elftallen van Haarlem en Am sterdam. Voor het sluitingsfeest op Zaterdag 7 Juli is men nog in onderhandeling met een waar dige tegenpartij van het Haarlems voetbal elftal. Betrouwbaarheidsrit Ter gelegenheid van de Haarlemse sport week houdt de Motor Club Haarlem en Om streken op Woensdag 4 Juli in samenwer king met de School Aan- en Afvoertroepen, gelegerd in de Ripperda-kazerne, een be trouwbaarheidsrit over een afstand van 78 kilometer. De start is om zeven uur op het terrein aan de Ripperda kazerne. De klasse-indeling luidt als volgt: motoren tot 200 cc. 36 kilometer per uur; motoren boven 200 cc. 40 kilometer per uur; mili taire- en politie-rijders 40 km. per uur. In de rit zijn vijf vaste tijdcontróles, enige routecontróles en een non-stop opgesteld. De rit is opengesteld voor alle motorrijders uit Haarlem en omgeving en voor leden van de bij de KNMV aangesloten clubs. ADVERTENTIE Een zeer snel werkende panchromatische film 6 x 9 f 1.95 Ook in formaten 4 x 6.5 en 6.5 x 11 Beter bestaat niet Duurder hoeft niet Vraag uw handelaar ultsluittnd naar DALCO, het komt uw foto's ten goede èn uw portemonnaie ADVERTENTIE 14 Dagen (tegenover station). PRIJZEN VAN 1950 De etalages zijn hedenavond tot 12 uur volop verlicht. Orders kunnen gereserveerd worden voor levering per 1 Juli of 1 Augustus. De gemeenteraad van Bloemendaal heeft enige tijd geleden met 12 tegen 5 stemmen, overeenkomstig een voorstel van B. en W., besloten het verzoek van het bestuur der Bioemendaalse School voor Individueel Voortgezet Onderwijs, om medewerking te verlenen (volgens artikel 72 der L.O.-wet; voor de stichting van een school in het per ceel Bloemendaalseweg 249, af te wijzen. Het bestuur was van dit besluit in be roep gekomen en nu werd Woensdagmid dag de zaak in een openbare zitting van Gedeputeerde Staten van Noordholland be handeld. Blijkens de voorlezing der schriftelijke stukken heeft het gemeentebestuur van Bloemendaal het standpunt ingenomen dat artikel 72 der L.O. tot strekking heeft dat de meeste leerlinge^ der school in de ge meente moeten wonen wil een aanvraag voor inwilliging vatbaar zijn. Daar vast stond dat de meeste kinderen van de school voor I.V.O. niet in Bloemendaal wonen, moet een afwijzing volgen. Bovendien meent het gemeentebestuur dat deze school niet strikt noodzakelijk is zodat niet van Bloemendaal verlangd kan worden dat er financiële offers voor gebracht worden. De hoofdinspecteur vai? het Lager On derwijs heeft geadviseerd dat de aanvraag aan de eisen der wet voldoet, zodat zij moet worden ingewilligd. Het maakt geen ver schil uit welke woonplaats de kinderen hebben. Het blijkt dat ouders van 49 kin deren de voorkeur geven aan het systeem van onderwijs dat op deze school wordt ge volgd en daarom kunnen zij aanspraak ma ken op medewerking' van de gemeente. Namens het schoolbestuur trad op mr. B. S. Tigchelaar uit Den Haag. Deze lichtte toe dat het bestuur schoolruimte heeft ge vraagd voor 75 leerlingen. Er is oorspron- ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 Officiële verkoop Sikkens' lakken Verfspuit-installaties Zuig-pers-ventilatoren kelijk om drie lokalen gevraagd, maar toen de secretaresse de aanvraag op de secre tarie van Bloemendaal indiende, heeft zij, op een raadgeving van een ambtenaar, om 4 lokalen gevraagd. Dit was niet goed, want nu voldoet de aahvraag niét aan de eisen der wet. Daarom verzocht het school bestuur de oude aanvraag van 3 lokalen te handhaven. (De betrokken ambtenaar van Bloemendaal erkende dat deze ver gissing gemaakt is). Artikel 73 der Lager Onderwijs-wet zwijgt over de woonplaats der kinderen. Bloemendaal behoeft zich niet bezorgd te maken dat er van haar te zware financiële offers worden gevraagd, want in de wet is immers vastgesteld dat een gemeente waar een school gevestigd is aan de andere ge meenten waar kinderen wonen om een evenredige vergoeding van kosten kan vragen. Er is geen jurisprudentie over artikel 73 dat voedsel geeft aan de mening die door het gemeentebestuur van Bloemendaal is verkondigd. Zich aansluitend aan het advies van de hoofdinspecteur vroeg mr. Tigchelaar als nog te beslissen dat Bloemendaal de ge vraagde medewerking moet verlenen. De heer J. F. Cassee, hoofdcommies van de afdeling Onderwijs van de secretarie, trad voor de gemeente Bloemendaal op. Hij persisteerde bij het standpunt dat Bloemen daal schriftelijk heeft verdedigd. Gedeputeerde Staten zullen later hun beslissing bekend maken. ADVERTENTIE ANTIIONIESTRAAT 45 Telefoon 241É HAARLEM Het speelwerk van de Grote Kerk te Haar lem zal met ingang van Vrijdag 15 Juni 12 uur twee liederen voor hcelslag ten gehore brengen cn wel „Ik zag Cecilia komen" cn „De vastenavond die komt an". Voor half- slag zal het oude Nederlandse lied: „Het carillon van Duinkerken, ten gehore gebracht worden. 6) Hier nam de politieman de leiding. Hij stapte eerst de portiersloge binnen en draaide een nummer aan de telefoon. Hij vroeg: „Politiepost Centraal Station?" en informeerde dan naar het verkeersongeval van vanmiddag op de Prins Hendrikkade. Was dat gerapporteerd? Er volgde een klaarblijkelijk bevestigend antwoord. Was het een geval van zelfmoord? Michael's adem stokte even. „Zo, dus geen zelfmoord. Een vrachtauto met hout, zegt u? O juist. Hij reed dus een sleperskar voorbij. En wél signalen gegeven? Ja, doofheid waarschijnlijk: het was een oude man. Ik dank u". Hij hing de hoorn op de haak. „Was die Van Heumen doof, meneer Norelius?" „Doof? Dat is mij nooit opgevallen. Maar ik hem hem de laatste tijd weinig gespro ken. Het kan natuurlijk wel". „Ja, het kan natuurlijk wel. Gaat u nu mee naar boven? Bel even de zaal op, por tier, en zeg dat wij komen". De jonge geleerde, die altijd overal be scheiden placht te wachten tot hij aan de beurt was, volgde met enige verbazing de doortastende politieman. Deze scheen even goed de weg te weten in het gangenlaby- rinth van het grote ziekenhuis als in de straten van Amsterdam. Ze stonden weldra voor de deur van de grote mannenzaal, waar een zuster hen al stond op te wachten. „U komt voor die oude man, die aange reden is?" „Ja zuster. Zou ik hem even kunnen spreken?" „Hij slaapt, inspecteur". „Zo, dat is jammer. Is er levensgevaar?" „Niet direct, geloof ik. Hij is gewond aan zijn hoofd". „Is zijn vrouw hier ook?" „Ja". „Laat ons dan even bij hem". De zuster ging voor en Michael volgde de beide anderen door de zaal. Langs bed den, witte schermen, weer bedden, weer schermen, hier en daar rechtopzittende patiënten die de politieman in zijn donkere uniform nieuwsgierig aanstaarden. En dan stond er aan het andere eind van de zaal weer een scherm om een bed, waarheen de zuster hen wenkte; de kleine afgescho ten ruimte kon ternauwernood de nieuwe bezoekers bevatten. Michael bleef zoveel mogelijk achteraf staan en keek naar de bleke vrouw op de stoel naast het bed en dan weer naar het verbonden hoofd in de kussens. Juffrouw Van Heumen zat daar als ver steend aan het voeteneind van het bed en ze mocht waarschijnlijk daar blijven omdat ze geen gerucht maakte. Haar ogen, heel groot en lichtgrijs, staarden voor zich uit zonder iets te zien en haar vingers om klemden krampachtig een zwarte handtas op haar schoot. Inspecteur Renkevoort keek eerst oplettend naar de patiënt, van v/ie tussen het witte verband maar heel weinig te zien was en dan aarzelend naar de vrouw die hij klaarblijkelijk iets wilde vragen. Hij begon tweemaal heel zacht: „Juffrouw Van Heumenmaar zij reageerde niet. Toen wenkte hij de zuster buiten het gehoor van de patiënt; Michael volgde naar een zijkamertje. „Weet u ook zuster, heeft zijn vrouw iets over doofheid gezegd? Dat dat de oorzaak kan zijn van de aanrijding? Het staat in het politierapport". „Nee inspecteur, zijn vrouw heeft eigen lijk nog helemaal niets gezegd. Zij reageert nergens op, van de schrik natuurlijk. Ik heb haar ook niets gevraagd; zij zit daar maar naast het bed. Zo heeft zij de hele tijd al gezeten". „En hijzelf?" „Hij was eerst amper bij kennis. En toen is hij ingeslapen". „Dus dat levert voorlopig niets op. Nu iets anders. Wij zoeken een sleutel, die hij bij zich gehad moet hebben en. die ik nodig heb voor mijn onderzoek. Zou ik zijn bo- venkleren even kunnen nazien?" „Zeker inspecteur, ik zal ze voor u halen". Ze was meteen terug met een werkpak en een korte jekker. De politieman haalde alle zakken leeg en legde de inhoud op tafel: een beurs, een zakje tabak, een grijze want, een zakdoek, een tweede grij ze want, een sleutelring, lucifers en nog een gebreide want. En dan een opgevou wen Predikbeurtenblad. „Hé, dat is vreemd. Eén paar wanten en nog een linkerhandschoen. Maar waar is de andere?" Hij doorzocht nog eens alle zakken: de tweede blauw-geblokte want was niet te vinden. Hij dacht even na. Dan reikte hij de sleutelbos aan dr. Norelius over. „Kunt u zich de sleutel van dat maga zijn nog herinneren? Is hij hier bij?" „Ja, het is deze ouderwetse. Met die krullen". „Goed, dan nemen wij de sleutelbos mee, zuster. Ik zal hem straks weer terug bezorgen. Endie derde want neem ik ook mee. Ik dank u vriendelijk voor uw moeite". Het zustertje glimlachte tegen de knappe politieman. Michael was blij, toen ze weer op straat stonden, weg te zijn uit de sfeer van dal- ziekenhuis. Maar nu moest hij weer in die open zijspan, voortgedreven in de kille mist. Of er nooit een einde kwam aan deze naargeestige tocht... Ze stopten weer aan de Binnenkant en ontsloten de deur van het magazijn. En dan stonden ze beiden tussen de balen en kisten. Ze speurden: Michael niet minder dan de politieman in een plotselinge dwa ze hoop. Er was toch een kans dat de „kidnapper" de mummie in een hoek had verborgen, voordat hij juffrouw Baeck in de kist had gestopt? Er werd geen mummie gevonden. Ze stelden een grondig onderzoek in, zochten nog in een paar bergkasten en in de kel der onder het achterhuis. Geen mummie. En geen enkel spoor ook van enige ge weldpleging of worsteling, geen enkele aanwijzing, die enig licht kon werpen in de duistere zaak. Het bleef alles een my sterie. Ze stonden nu zwijgend, nadenkend, te genover elkaar. En ineens zag de politie man naast de schoenen van de ander een rode doek liggen, die daar zoeven nog niet geweest was. Hel hoofddoekje van een meisje. „Is die doek van u, meneer Norelius?" „Janeedat is te zeggen van juffrouw Baeck". „En hebt u die zomaar achtergehouden?" „Ja natuurlijk! U hebt die handschoen toch ook achtergehouden?" De toon van de Egyptoloog was scher per dan hij tot nog toe geweest was en de politieman glimlachte. HOOFDSTUK III. Inspecteur Renkevoort had zijn diner thuis afgebeld. Hij had de Egyptoloog in zijn eenzame woning achtergelaten en was nog eens naar de Van der Helststraat gereden waar hij, dank zij de sleutelbos, kon inbreken en clandestien een uitvoerige huiszoeking verrichten. Hij had weinig verwacht en nog minder gevonden. Daarna had hij haastig een paar broodjes gegeten en nu, om vijf minuten over zessen, belde hij aan de woning van Jan Willem Baeck, direc teur van de Scheepvaartmaatschappij „Baltica". Een jonge vrouw met een ernstig ge zichtje deed hem open. „U komt zeker voor de zaak van mijn zusje?", vroeg zij. „Vader zal heel blij zijn u te spreken. Wij zijn allemaal erg geschrokken". „Hoe gaat het met haar?", vroeg de politieman. „Wel goed, gelukkig. Alleen-nog hoofd pij"; Wilt u misschien hier binnengaan?" Zij liet hem in een spreekkamertje naast de deur. En vrijwel meteen daarop kwam de scheepvaartman binnen: een stoere, brede figuur, rossigblond met licht-blauwe ogen. Hij had zijn zware wenkbrauwen gefronst en een bezorgde trek op zijn ge zicht. „Gaat u zitten, inspecteur. Een ellen dige geschiedenis! Grote hemel, dat zo iets kan gebeuren! Dat kind.... als er maar niet iets onherstelbaars gebeurd is". (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6