Met stormachtig enthousiasme begroetten de Luxemburgers het Koninklijk Paar Twee vermisten Perzisch-Brits overleg afgebroken; kans op hervatting gering geacht „Ons aller goede wil zal tenslotte zeker moeilijkheden der Benelux overwinnen" Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Feestelijke gedachtenis van de historische verbondenheid der twee landen Millionnairszoon ontvoerd in Brazilië Officiële cijfers van de Franse verkiezingen Het woord is aan Oud SS-'er Sweerts in verzet tegen doodvonnis Impasse in olie-conflict volkomen Perzische regering verklaart gezag van de directie der oliemaatschappij ongeldig Koningin Juliana legde nadruk op de betekenis van vriendschap bij de opbouw van Europa Historische gemeenschap On der scheid in gen „Volkenvriendschap is het cement om Europa te bouwen" Samen sterk Drie jaar geëist tegen twee handlangers van Manus Oly Rechts-georiënteerd militair candidaat voor Portugees presidentschap HET WEER AFGEBEELD 05 e JAARGANG No 289 goofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie. Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor ju Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 122-30. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 20 JUNI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 147 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damïate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET IS BIJNA VIER WEKEN geleden dat de Engelse diplomaten Donald Maclean, oud 38 jaar, en Guy Burgess, oud veertig jaar, samen in een auto naar de kust reden, de boot naai- Saint Malo namen en na hun aankomst in Frankrijk spoorloos verdwenen. Het is veertien dagen geleden dat hun verdwijning door het ministerie van Buitenlandse Zaken werd bekendge maakt. nadat een jacht op de vermisten was ingezet. Vervaarlijke aantallen politieman nen werden daarbij opgegeven. Het nieuws, dat vooral in. Amerika en in Engeland op schudding wekte, werd enige dagen ge peperd dfoor telegrammen, met de namen der vermisten ondertekend, waarin aan hun families werd bericht dat zij zich niet ongerust moesten maken. Men vond de oorspronkelijke tekst dier telegrammen; zij waren niet in het handschrift van een van beiden. Maar dat behoefde nog niet te be wijzen dat zij ze niet hadden laten ver sturen. Er meldden zich mensen die meen den dat zij het tweetal ontmoet hadden. Maar hun mededelingen leidden tot niets. Misschien hadden zij zich vergist. Een week na de eerste bekendmaking verdwenen de namen Maclean en Burgess van de voor pagina's der Engelse dagbladen. Zij ver tegenwoordigden geen „hot news" meer. Een paar tekenaars maakten er nog geïl lustreerde grapjes over. En toen was het uit met de algemqne belangstelling. Zij leefde nauwelijks meer op toen bericht werd dat de vrouw van Maclean, een Ame rikaanse van geboorte; het leven geschon ken had aan een derde kind. De grote be langstelling indachtig, die bij de wouw voor zulke bijzonderheden bestaat, ver meldden de Amerikaanse bladen dat dit kind acht pond woog, hetgeen niemand vermeld zou hebben als de vader niet ver dwenen was. Al heeft de raadselachtige aftocht van die twee mannen van het Foreign Office voor het grote publiek niet meer betekend da-n ..a nine days' wonder" een negen- daagse verbazing zoals een gangbare Engelse uitdrukking dat noemt, in rege ringskringen in Westminster zal men er zich zeker meer om bekommeren. De En gels-Amerikaanse diplomatieke betrekkin gen verkeren toch al niet in gelukkige staat. Men is het over belangrijke zaken van beleid oneens en verkeert nu ook weer in dispuut over de benoeming van een Ame rikaanse vlootvoogd ingevolge het Atlan tisch Pact. Dit is het soort aangelegenheid dat de Britse ijdelheid kwetst. Admiraal Robert Carney is door Eisenhower benoemd tot opperbevelhebber der verbonden strijd krachten in Zuid-Europa. De Engelsen heb ben daarop medegedeeld dat hun Middel landse Zee-vloot niet onder zijn bevel zal komen, dat hun wellicht gevraagd zal wor den een bijdrage te leveren en dat „het zeer wel mogelijk is dat zij die zullen verlenen maar dat de vraag van het commando in de Middellandse Zee nog steeds een open waag is. Als men zelfs over zulke zaken zo slecht tot overeenstemming kan komen is het duidelijk dat men een incident gelijk het geval-Maclean en Burgess moeilijk verduwen kan. Het heeft in Amerika tot veel bittere commentaar aanleiding gegeven. De open bare mening heeft daar blijkbaar maar aangenomen, dat de twee vermisten poli tieke verraders zijn en hun geval daarom gevoegd bij de gevallen-Fuchs en Ponte- corvo. Ieder bewijs, dat Maclean en Bur gess verraad gepleegd zouden hebben, ont breekt evenwel. Ongelukkigerwijs kun nen de Engelsen ook niet aantonen dat er enig ander motief voor hun aftocht geweest zou zijn. En de een was hoofd van de afdeling betrekkingen met Amerika in het Foreign Office; de ander was tot voor kort. tweede secretaris van cle ambassade te Washington geweest. Dit treft wel heel ongelukkig. Zij waren beiden nogal zonder linge, onevenwichtige mensen, zoals in En geland is medegedeeld. Dit kan de Ameri kanen ook niet gunstig stemmen; groot en machtig als Amerika is, verwacht het na tuurlijk dat men voor zijn betrekkingen met zulk een land zijn beste krachten aan stelt. Ofschoon het zulke merkwaardige lieden waren wist de Britse veiligheids dienst blijkbaar weinig of niets van hen. De Amerikanen hebben daarom, gezien ook de vroegere incidenten, geen hoge opinie over de Britse veiligheidsdienst, die zij als een onveilig geval beschouwen, te meer omdat ook hun directe belangen erbij betrokken zijn. Het valt clus niet te ontkennen dat de geprikkelde stemming in de relaties tussen Londen en Washington door het gebeurde verergerd is. Men zou zich kunnen voor stellen dat vandaag of morgen, als het geven van vertrouwelijke inlichtingen aan de orde kwam, de Amerikanen bepaalde nieuwe waarborgen zouden eisen of mis schien helemaal onwillig zijn. De zelfinge nomen toon van sommige Engelse bladen zal niet nalaten hen nog meer te irriteren. Verwonderlijk blijft vooral ten aanzien van Maclean het geval der verdwijning, omdat hij een gelukkig huwelijk had en zijn vrouw een kind verwachtte. Natuur lijk is zij scherp verhoord, maar ook dit heeft blijkbaar de politie niets gebaat. Zij heeft evenmin iets van de aftocht van haar man begrepen als anderen. Misschien komt er nog eens opheldering van het geval. Wellicht pas na jaren. Het zou niet voor het eerst zijn, dat verklaring van zoiets zo lang uitbleef. Op dit ogenblik schijnt de kwestie in de dossiers der onop geloste raadselen te zullen verdwijnen. De Britse reputatie in de wereld is er ietwat door geschaad. R. P. Dc 18-jarige Eduarclo Matarazzo, cle oudste zoon van de Braziliaanse multi-mil- lionnair Francisco Matarazzo, werd van daag door een bende ontvoerd die een los prijs vraagt van 550.000 dollar. De gehele politiemacht van Sao Paulo, waar de ontvoering plaats had, is gemo biliseerd om de jongen op te sporen. De enige aanwijzing die de politie tot dusver heeft is zijn auto, die verlaten werd aan getroffen. In een suppletoire begroting voor 1950 van het ministerie van Binnenlandse Zaken wordt een bedrag van f 47.000 aangevraagd voor voedselvoorziening van Nederlanders in de Oost-zóne van Duitsland, aan wie op be perkte schaal voedselpakketten worden uit gereikt. De aankomst van Koningin luliana en Prins Bernhard op het vliegveld van de stad Luxemburg, Dinsdagmiddag om vier uur, was het sein voor de Luxemburgse bevolking om haar enthousiasme en hartelijkheid de vrije teugel te laten. In een feestelijk versierde stad onder een gouden zon barstte de feestvreugde los toen de Koninklijke gasten, die door Groothertogin Charlotte en de Nederlandse gezant in Luxemburg, de heer H. M. A. Hooft, bij het verlaten van het vliegveld waren begroet, in open auto's met hun gevolg een tocht door de voornaamste straten van de hoofdstad maakten. Dicht opeen stonden de mensen in de nauwe straten. Velen hadden rood-wit-blauwe vlaggetjes bij zich, waarop het woord „Holland" was aangebracht. Rijkelijk waren onder de kinderen ook oranje ballonnetjes uitgedeeld met de beel tenis van de leden van het Nederlandse Koninklijke gezin. Oorverdovend was het geroep „Vive" toen de stoet de binnenplaats van het paleis opzwenkte. Vriendelijk lachend en steeds maar met de hand wuivend, nam de Ko ningin de haar gebrachte hulde in ont vangst en evenals Prins Bernhard was Hare Majesteit getroffen door zoveel harte lijkheid. Spreekkoren werden gevormd in het Luxemburgse dialect. Zowel Koningin Juliana en Prins Bernhard als de Groot hertogin Charlotte en Prins Felix versche nen toen op het met rood fluweel gedra peerde balcon. Toen heeft de lucht getrild van het ge juich tot het moment waarop de vorste lijke personen naar binnen gingen. De po litie en gendarmerie, die met een prijzens waardige gemoedelijkheid optraden, hadden alle moeite om de enthousiaste menigte in bedwang te houden. De menigte bleef roepen „Allegoer" (al lemaal) om ook de prinsessen Elizabeth, Marie Adelaide en Marie Gabrielle en de erfprins ertoe te bewegen op het balcon te komen. Het geduld werd beloond, en spoe- die vertoonden zich het Nederlands vorste lijk echtpaar met het groothertogelijk ge zin. Toen werd het Luxemburgse volkslied „Ons Hemecht" gezongen, gevolgd door het Wilhelmus. Tegen de avond verenigde men zich, nadat Koningin Juliana de leden van het corps diplomatique had ontvangen, aan een gala-diner. Vandaag zullen de Koningin en de Prins met de Groothertogin en Prins Felix zich naar de grote Arbed-staalfabrieken in Dudelange begeven. De hartelijke begroeting der beide vorstinnen op het vliegveld. REUTER. Dinsdagavond heeft het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken officieel de verdeling van 614 van de 627 zetels der Franse Nationale Vergadering als resultaat der verkiezingen van Zondag bekend gemaakt: Gaullisten 115; Communisten 103; Socia listen 103; Gematigden 99; Radicalen 92; MRP 81 en anderen 21. Er wordt nog gewacht op de uitslagen van het departement Beneden-Rijn (negen zetels), Oceanic (één zetel, verkiezingen in Juli), en Nieuw-Caledonië (één zetel, ver kiezingen in September). Officieel wordt gemeld dat de uitslag dei- Franse verkiezingen uitgedrukt in de dooi de partijen verworven stemmen en met uit zondering van het departement Beneden- Rijn, als volgt is: Communisten en met hen verbondenen 5.001.618 stemmen (26,8 pet.). Aanhangers van generaal De Gaulle 4.039.889 stemmen (21,6 pet.) Socialisten 2.744.924 (14.7 pet.) MRP 2.225.353 stemmen (11,9 pet.) Radicalen en aanverwante groepen 2.194.213 stemmen (11,7 pet) Gematigden, Conservatieven en Onaf- hankelijken 2.472.016 stemmen (13,3 pet.) I n a y a t Khan: Hoe meer wij tot de werkelijk heid naderen, hoe dichter wij tot de eenheid komen. Voor de kosten van huisvesting en ver zorging van uit Indonesië gerepatrieerden wordt door de regering bij suppletoire be groting een bedrag van f9.244.300 aan gevraagd. De krijgsraad van Luik heeft Dinsdag middag de. al of niet ontvankelijkheid onderzocht van het verzet, dat de oud-SS'er Sweerts heeft ingediend tegen de in 1946 bij verstek tegen hem uitgesproken dood straf. De krijgsraad zal over acht dagen uitspraak doen. Sweerts verklaarde, dat hij destijds ver stek liet gaan omdat hij in Nederland ge vangen zat. Hij werd in Juni 1943 op vrije voeten gesteld en was totaal onkundig van zijn terdoodveroordeling. Hij wist wel, dat zijn bedrijvigheid tijdens cle bezetting in België aanleiding had gegeven tot het aan leggen van een dossier, maar hij meende dat die zaak geregeld was door bemiddeling van een buitenlandse mogendheid, daar hij tijdens de -oorlog dubbel spel bad gespeeld ten gunste van de geallieerden. Hii beweer de ook, dat hij sedert 1948 voor verschei dene buitenlandse mogendheden heeft ge werkt en dat hij naar het Verre Oosten en naar Amerika was gegaan. In December 1950 had hij in België een onderhoud met Westerling. Daarover weigerde hij nadere inlichtingen te geven. Op het balcon van het paleis dankten de Koninklijke gasten aan de zijde van het Groothertogelijk paar lachend voor de ovaties die de Luxemburgers hun brachten. Uit Teheran meldt Reuter: Perzië heeft Dinsdagavond de besprekingen met de af gevaardigden van de „Brits-Perzische Olie maatschappij" afgebroken. De Perzische regering heeft heden be paald, dat alle instructies van de Brits- Iraanse oliemaatschappij met ingang van heden als van nul en gener waarde zullen worden beschouwd. Het Perzische kabinet heeft ook ver tegenwoordigers aangewezen voor het overnemen van alle installaties en ver koopkantoren in Perzië van de maat schappij. De Perzen verklaarden, dat het door de maatschappij aangeboden compromis, als antwoord op de Perzische aanspraak op 75 van de olie-opbrengst sedert 20 Maart, onaanvaardbaar is. Hartelijk welkomstwoord van Groothertogin Charlotte Tijdens het gala-diner dat in de avond uren in het groothertogelijk paleis van Luxemburg de ontvangende en bezoeken de vorstelijke personen en het corps diplo matique aan een dis verenigde, sprak de Groothertogin Charlotte een welkomstrede tot haar Koninklijke gasten, waarin zij uiting gaf aan de trots en de vreugde van het Luxemburgse volk bij dit bezoek. Zij herinnerde aan de tijden, dat de kroon van het groot-hertogdom verbonden was met die van de Nederlanden onder het gezag van het Huis van Oranje Nassau en zeide verder: „De vriendschapsbanden welke tussen onze beide landen bestaan vinden hun grond in een overeenkomst welke berust op een zelfde getrouwheid aan weldadige po litieke instellingen, op een zelfde ver knochtheid aan de geestelijke waarden van de christelijke beschaving, op een zelfde liefde voor vrijheid en vrede. De jongste rampen welke ons beiden hebben getx-offen, hebben deze banden nog nauwer aangehaald. Onze geografische lig ging heeft ons vei-bonden met elkander in een Europa, dat zich slechts moeizaam her stelt en wij zijn ons weer bewust geworden van de historische gemeenschap van ons beider bestaan. Met onze gemeenschappe lijke nabuur en vriend, België, hebben wij de grondvesten gelegd voor een steeds nauwere economische samenwerking. Een OOODOOOOOCCOi Ter gelegenheid van het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan het Luxemburgse hof is een groot aantal onderscheidingen uitgereikt aan Luxemburgse onderdanen. Oppex-hof- maarschalk A. Loesch ki-eeg het Groot kruis van de Huisorde van Oranje, Kamerheer Guillaume Könsbruck ont ving de versierselen van Grootofficier van deze Orde. Kamerheer Graaf Vic tor d'Ansemboui-g werd benoemd tot Commandeur van deze Orde. Voorts werd de Luxemburgse minis-' ter van Volksgezondheid en Oorlogs schade, Alphonse Osch, het Grootkruis van de Orde van Oi-anje-Nassau over handigd; de voorzitter van de staal- onderneming Ax-bed, Aloyse Meyer, ontving de versierselen van Grootoffi cier en de directeur-generaal van de Arbed, Felix Chome, werd Comman deur van deze Orde. net van overeenkomsten en accoorden, welke op economisch, sociaal en cultm-eel gebied sedert de oorlog tussen onze drie landen zijn gesloten, bakent reeds de weg af welke zal leiden tot de economische unie. Ons aller goede wil zal zeker, daax-op vexirouw ik', ten slotte alle hinderpalen overwinnen welke zich nog zouden kunnen voox-docn op die weg. Uwe Majesteit heeft de teugels van het beleid in handen genomen op een kritiek tijdstip van de internationale politiek in een wereld vol moeilijkheden en beladen met verborgen gevaren. Het verheven voorbeeld van uw moeder, de zeer geliefde Koningin Wilhelmina, die gedurende haar lange en glorierijke regering, in goede en slechte dagen, het symbool is geweest van de ziel van het Nederlandse volk welke zo rijk is aan goede hoedanigheden en deug den, is voor u een niet genoeg te waar deren gids. Nederland is zwaar getroffen door dc oorlog. Wij hebben dezelfde beproevingen doorstaan en wij koesteren dezelfde ver wachtingen. Wij allen herhalen hier vanavond, uit het diepst van ons haxt, de goede wensen welke wij al zo dikwerf hebben eeuit voor het herstel van de welvaart van Nederland. Ik hef mijn glas ter ere van Hare Ma jesteit de Koningin, van de Prins dei- Nederlanden. voor het geluk van de gehele Koninklijke familie en ik drink op de grootheid van het Nedexdandse volk." De Koningin antwoordde met de volgen de toespx-aak: Mevrouw, In tie zo hartelijke woorden, door uwe Koninklijke Horigheid gesproken, vindt de uiting van sympathie, waarmee Luxem burg mijn man en mij vandaag heeft welkom geheten, haar hoogtepunt. Deze ontvangst heeft ons diep getroffen door haar oprechte genegenheid. Een zo reële vriendschap tussen twee volken, als waar van ik deze dag getuige ben geweest, schijnt mij toe het cement te zijn dat no dig is om ons te verbinden in ons Europa, dat in opbouw is. Wij zijn inderdaad zeer gelukkig een land te bezoeken, dat met Nederland door een zo nauwe vriendschap verbonden is, die gevox-md is door een gemeenschappe lijk gevoel van verwantschap, door ons beider pas doorstane beproevingexx en door eenzelfde hoop, zoals gij het hebt uitge drukt. Ook hebt gij gesproken van onze ge meenschappelijke historische lotsbestem ming. De kleine kring vaxx volken, van na ties, aangeduid als Benelux, werd in de geschiedenis dan op de ene, dan weer op een andere wijze gegroepeerd, soms apart, soms samen. De vorm, waarin zulk een verbinding in een vorige periode ver scheen was voor de volgende steeds weer verouderd. Maar wanneer men een tijdperk van tweeduizend jaar overziet, dan komt daar uit een neiging naar voren, dat niet anders dan een lotsverbondenheid en een geest verwantschap kan aanduiden. De tegenwoordige vormen van vrijwil lige samenwerking betekenen zeer zeker een onschatbare vooruitgang. Want de Benelux is een bemoedigend voorbeeld van deze samenwerking uit vrije wil tussen de landen. Zij verruimt onze economische, sociale en culturele mo gelijkheden in een mate, die elk volk af zonderlijk nooit bereiken zou. De bevol king van onze dx'ie landen is samen tal rijk, en kan haar stem samen met groter klem verheffen. In 't kort komt het op deze formule neer: de Benelux is niet alleen driemaal één, maar driemaal één plus x, of mis schien zelfs driemaal één maal x. De moei lijkheden en nadeleix kunnen nooit opwe gen tegen het enorme algemene voordeel". Koniixgin Juliana hex-innerde aan het gemeenschappelijke leed in de jongste oor log en vervolgde: „De geestkracht, geboren in de vuurproef, is een geschenk waarvan de vijand nooit heeft kunnen drongen dat hij haar ons geven zou, ja zelfs niet eens dat zij bestond. Soms lijkt zij te vei-vlie- gen, wanneer de proef vooi-bij is, maar de behoefte er aan blijft voor ons allen steeds een kwestie van leven of dood. Want wij moeten onze landen weer opbouwen, en ons Europa, en onze wereld. Wij moeten nog de ovei-blijfselen overwinnen van de verwoesting, gemaakt door de onzalige machten, zowel óp stoffelijk als op geeste lijk gebied. Wij moeten een nieuwe wereld bouwen met de lessen van het verleden. Ik heb een enorm vertrouwen, dat al deze geestelijke stuwkracht, eenmaal op geroepen, niet meer sterven kan. Wat een volk aan aantal, aan kwantiteit, te kort schiet, kan en moet het compenseren door zijn kwaliteit". Koningin Juliana eindigde met een dx-onk uit te brengen op de Luxemburgse groothertogelijke familie en het land. Voor dc Alkmaarse rechtbank stonden terecht H. J. te P. en Ch. J. T. K. beiden uit Amsterdam, die zich in December en Januari in gezelschap van Manus Oly aan diefstallen hadden schuldig gemaakt in de Beemster, in Bergen en Koedijk. De officier van Justitie eiste tegen elk hunner een gevangenisstraf van drie jaar. Op 28 Juni zal de rechtbank uitspraak doen. In het Britse antwoord wordt aangeboden, dat de Perzische regering onmiddellijk 10 millioen pond sterling beschikbaar zal wor den gesteld en voorts 3 millioen pond ster ling maandelijks, te rekenen van Juli 1951 af tot overeenstemming zou zijn bereikt, mits de olieproductie en aflevex-ing gedux-ende de besprekingen niet belemmerd zouden wox-den. De Perzische afgevaardigden weigerden het aanbod te aanvaarden en stonden er op, dat de besprekingen zouden worden afge broken tot de maatschappij de Perzische eisen volledig zou aanvaarden. Amerikaanse aamlraxxg De Amerikaanse ambassadeur te Tehe ran, dr. Henry Grady, heeft Woensdag in een persoonlijke boodschap aan premier Mossadeq er op aangedrongen het Britse compx-omisvoox-stel „ernstig te overwegen". Deze boodschap werd tijdens een buiten gewone zitting van het Perzische kabinet overhandigd. Grady zegt hiex-in, dat de Britse voorstellen een basis schijnen te vormen, waarop aan alle eisen van Perzië inzake de nationalisatie der olie-iixdustrie tegemoet wordt gekomen. Ultimatum van Mossadeq Volgens een Perzische bron heeft de Per zische premier, Mossadeq, gistex-en in een persoonlijke brief aan de algemene be drijfsleider van de Anglo Iranian", Eric Drake, verklaaxxl, dat Pei'zië alle installa ties van de maatschappij in Zuid-Perzië in beslag zal nemen, indien de eis tot betaling van de 75 procent niet wordt ingewilligd. Dit „ultimatum" werd enkele ux-en voor dat de Britse delegatie haar antwoord op de Perzische eis te Teheran zou geven, aan Dx-ake ovex'handigd. Men verwacht te Teheran thans dat de Perzen betaling ter plaatse zullen eisen voor elke zending olieproducten, die de Perzische olievelden verlaat. Namens de „Anglo-Iranian" werd gister avond verklaard, dat de impasse volledig is. „De bespx-ekingen zullen niet wox-den hervat, tenzij de Perzen hiertoe het initia tief nemen", verklaax-de de directie. Uit Londen wordt gemeld dat men het Dinsdagavond aldaar mogelijk achtte dat de „Anglo-Ix-anian" haar employés uit Per zië zal doen vertrekken. Diplomatieke waarnemers zijn van mening dat de maat schappij geen andere keus zal ovex-blijven, indien de Perzen voortgaan met het met geweld in bezit nemen van haar raffinade rijen te Abadan. De leider der Britse delegatie Jackson heeft tijdens de besprekingen nadrukkelijk het standpunt verdedigd dat de Britten niét kunnen instemmen met de Perzische wet op de nationalisatie der eigendommen van de „Anglo-Iranian". daar deze als contract breuk wordt beschouwd. De Perzen bleven volhouden dat zij het „wettelijk recht" bezitten de olie-industriè in hun land te nationaliseren. Dit punt bleef onoplosbaar, waarop de besprekingen werden afgebroken. Men verwacht dat Mossadeq de volksver tegenwoordiging zal verzoeken zijn beleid in een motie van vertrouwen goed te keuren. Valschermtroepen van gex-eedheid". „in staat NICOSIA (Cypx-us), 16 Juni (Reuter). De Britse valschermtroepen, die kortgele den uit Engeland naar Cyprus zijn vertrok ken, werden aldaar Dinsdagavond in kam pen in de omgeving van Cyprus „in staat van gereedheid" gehouden. Zij mochten hun kazernes niet vex-laten. Het was niet mogelijk dit bericht van officiële zijde be vestigd te krijgen. Van gewoonlijk be trouwbare zijde wordt verklaard dat de troepen geconsigneerd zijn wegens de ge spannen toestand in Perzië. Er liggen geen schepen in de havens van Cyprus gereed om de valschermtroepen aan boord te kunnen nemen, maar naar verluidt zouden enkele Britse oorlogs bodems die in de omgeving van Malta varen in gereedheid gehouden worden, het geen echter later door Britse zegslieden ontkend werd. Te Lissabon is Dinsdagavond bekend gemaakt dat de Portugese i-egeringspartij generaal Francisco Craveiro Lopes, een vooraanstaand officier vaxx het Portugese legex-, candidaat zal stellen voor het presi dentschap van Portugal. Presidentsverkie zingen zijn noodzakelijk geworden na het ovexiijden van president generaal Oscar Carmona in Mei van dit jaar. De 57-jarige Lopes is thans bevelhebber- van het derde militaire gebied van Portu gal. Hij is commandant geweest van het „Portugese legioen" een uit vrijwilligers bestaande strijdmacht, welke tijdens de Spaanse burgeroorlog werd gevormd om aan de zijde van Franco te strijden. In de afgelopen oorlog was hij een der militairen die namens de Poi-tugCse rege ring besprekingen met Engeland en de Verenigde Staten heeft gevoerd over sa menwerking met de geallieerden. De candidaat der oppositie is, zoals ge meld, de 45-jarige wiskundige dr. Ruy Luis Gomes. Er is nog geen datum voor de presidents verkiezingen in Portugal vastgesteld. Van welingelichte zijde wordt evenwel verno men dat 22 Juli de verkiezingsdatum zou zijn. »0MM5 :o jum O0NBEW0LKT ©LICHT BEW HALF BEW ZWAARBEW GEHEEL BEW MIST SNEEUW REUEN 1 MOTREGEN A HAGEL V BUIEN K ONWEER ?2TEWP£RATUUR. I005 ISOBAAR 8ELANG&UK' 0 NEERSLAG- GEBIED CENTRA H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-PRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEC~ DE WINDRICHTING AAM- IEDERE HELE DWARSSTREER EEN WIND SNEL HEID VAN VIJF METEPRER SECONDE De luchtdrukstijgingen, die in de afge lopen 24 uur op het vasteland van West- Europa optraden, hingen samen met de verplaatsing van een hoge drukgebied op de Oceaan naar het Oosten. We trof fen vanmorgen de kern ervan boven Frankrijk en Zuid-Oost-Duitsland aan. Door deze ontwikkeling is het in onze omgeving vrij zonnig weer, waarbij echter in het binnenland wat meer be wolking voorkomt dan aan de kust. sooooooocoocoooococooooccooooocoocccctcccoceococccc© WARMER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.l, in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Droog, zonnig en warm met een overwegend matige wind tussen Zuid en Zuid-Oost. 21 Juni Zon op 4.19 uur. onder 21 04 Maan op 23.20 uur. onder 5 50 Hoog en laag water in IJm Woensdag 20 Juni Hoog water: 3.47 en 16.20 uur. Laag water: 11.54 uur. Donderdag 21 Juni Hoog water: 4.37 en 17.11 uur. Laag water: 0.20 en 12.44 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1