OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitbreiding van de strijd tot in Mantsjoerije zou het gevolg zijn De Anglo-Iranian heet voortaan Nationale Perzische oliemaatschappij De Perzische olie Woensdag was de hoogtijdag van het Koninklijk bezoek Weerbericht Student uit Delft bij auto-ongeluk omgekomen Kransleggingen en recepties Communisten gearresteerd in New York Ontploffing in smederij in de Grote IJpolder Het woord is aan In Korea dreigt een luchtoorlog „Imperialisme vandaag geëindigd'', zegt Mossadeq Vandaag Lagerhuisdebat Malik wil delegatie van wereldvredesraad ontvangen Russen wensen behandeling van het Atlantisch Pact HET WEER AFGEBEELD 65c JAARGANG No 290 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 21 JUNI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 143 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE ENGELSEN hebben de Perzische eis, om driekwart van de winsten van hun maatschappij aan Perzië uit te keren, afge slagen. Zij hebben een tegen-voorstel ge daan, dat niet is aanvaard. De onderhande lingen zijn afgebroken en de zestien leden van de teruggeroepen Engelse delegatie hebben Londen om een vliegtuig gevraagd, waarmee zij naar huis kunnen gaan. In tussen hebben zij nog kunnen meemaken dat de Perzische premier Mossadeq giste ren het einde van de Engelse maatschappij de Anglo-Iranian proclameerde en de Nationale maatschappij uitriep. Hij voegde eraan toe, dat hiermee vijftig jaren Brits imperialisme in Perzië ten einde zijn. Hij zeide dat als de Engelse technici weg gaan, Perzië het zelf wel zal klaren. Blijk baar bedoelde hij daarmee dat het meent, over voldoende Duitse en Zwitserse tech nici te kupnen beschikken. De Engelsen hebben hun parachutisten op het eiland.Cyprus gisieren in hun kamp geconsigneerd, zoals dat in militaire taal heet. Zij mogen er voorlopig niet uit, het geen de indruk wekt dat zij voor mogelijk snel optreden ter beschikking worden ge houden. Maar het ziet er nog niet naar uit clat zoiets gebeuren zal. Want er is dat oude verdrag van Perzië met de Russen, waarin Rusland toezegt dat het de Perzen te hulp zal komen zodra een andere mo gendheid op hun grondgebied militair tegen hen zou optreden. Gebruik van Engelse parachutisten zou dus een gevaarlijke zaak zijn. Wel heeft minister Morrison gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat de Britse regering de Britse levens in Perzië zal be schermen. Dat heeft hij opgemerkt naar aanleiding van de mogelijkheid, dat een opstand in het oliegebied zou uitbreken. Of daar werkelijk kans op bestaat is nog niet duidelijk. Er zijn duizenden Britse employés aan de olie-maatschappij ver bonden. Mochten zij inderdaad in gevaar komen, dan zou dus een zeer critieke toe stand kunnen intreden. Wellicht poogt de Britse regering met haar verklaringen dit gevaar te bezweren. Het dreigement dat zij de technische staf uit Perzië kan laten vertrekken is door Perzië schijnbaar niet als ernst opgenomen. En de conservatieve oud-minister Anthony Eden die ver leden week nog rustig in de Haarlemse Vleeshal op de Rembrandt-tentoonstelling rondwandelde is gisteren in het Lager huis opgesprongen en heeft tweemaal de vraag aan de regering gesteld, of zij ver zekeren kon dat zij niet tot evacuatie dei- employés uil Perzië zou besluiten en daar mee de Britse aanspraken zou opgeven, zonder er eerst het Lagerhuis in te kennen. Hij heeft geen antwoord gekregen. Morrison heeft ook niet willen antwoorden op de vraag, of de regering al tot evacuatie be sloten had. Vandaag beraadslaagt het Brit se parlement over dé Perzische olie. Het pad der Labour-regering gaat niet over rozen. De Amerikanen zijn het in deze kwestie met de Engelsen eens. Zij hebben voort durend bij de Perzische regering op rustig beleid en onderhandeling aangedrongen. Hun ambassadeur in Teheran, Grady, heeft het Engelse tegenvoorstel nog aanbevolen. Maar dat heeft niet mogen baten; ook hij heeft het afbreken der onderhandelingen niet kunnen voorkomen. Nu heeft hij zich tot de Sjah gewend en hem verzocht er bij zijn regering op aan te dringen, het Engelse aanbod opnieuw in overweging te nemen. Maar het schijnt daarvoor wel laat. Relle tjes, die vanmorgen in Teheran plaatshad den en zich overigens tot dusver niet ern- Kig laten aanzien, gingen gepaard met een Vreugdebetoon over „Perzië's nieuwe vrij heid", dat de politici allicht in hun afwij zende houding zal sterken. Mossadeq heeft inmiddels medegedeeld, dat hij vanmiddag om vier uur een vertrouwensvotum van het parlement zal vragen. Gisteren heeft hij dit al geprobeerd maar het niet gekre ten, omdat verscheidene afgevaardigden de zaal verlieten, zodat er geen „quorum" meer was geen A'oldoend aantal leden om een rechtsgeldig besluit te kunnen nemen. Dit zou erop kunnen duiden dat de Amerikaanse bemiddeling nog wel enige kans heeft: een deel van het parlement durft de gevolgen blijkbaar niet aan. Die mogelijke gevolgen heeft de New York Times vanmorgen zwart afgeschil derd: „Slechts een wonder kan Perzië be waren voor anarchie, bankroet en het Sovjet-imperialisme, als het in zijn huidige koers blijft voortgaan. De dwaasheid in de gehele kwestie is des te groter nu men ziet dat niet het recht van nationalisatie op het spel staat, maar in werkelijkheid de financiële vergoedingen en het voortzetten van de olie-levering aan de Westerse markten hoofdzaak zijn. Laat Mossadeq grote natuurlijke rijkdommen niet verspil len." De New York Times heeft het na tuurlijk verder over het gemeenschappelijk optreden van Amerika en Engeland. Dat een oplossing gevonden zal worden lijkt nog niet onmogelijk. Wat zou, als de Engelsen Perzië zouden verlaten, er met de olie-leveranties aan het Westen gebeuren? Wat zouden de Russen in die omstandig heden doen? In hoeverre zou bij het plot seling verdwijnen van een grote, ervaren technische staf voortzetting van de olie leveranties op korte termijn mogelijk zijn? Als men dergelijke vragen oppert begrijpt men al dat het Perzische parlement inder daad voor een uiterst critieke beslissing staat en een grote verantwoordelijkheid op zich zou nemen als het Mossadeq zijn. ver trouwensvotum zou geven. R. P. In de afgelopen nacht is een personen auto op de Rotterdamseweg te Rijswijk enige malen over de kop geslagen. De be stuurder de 24-jarige student J. S. uit Delft, werd daarbij uit de wagen geslin gerd. Hij is later aan zijn kwetsuren over leden. De overige drie inzittenden kwamen met de schrik vrij. De auto werd ernstig beschadigd. De student wilde een voor hem rijdende auto inhalen, maar verloor daar bij de macht over het stuur. Officieel is te Lissabon bekendge maakt dat op 22 Juli verkiezingen zullen worden gehouden voor het aanwijzen van een nieuwe president als opvolger van wijlen president Carmona. Koningin en Prins in Luxemburgs staalcentrum Woensdag hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard een bezoek gebracht aan de grote Luxemburgse staalonderneming Arbed in Dudelange, waar zij vol belang stelling de technische installaties bekeken en zich lieten voorlichten over talrijke tech nische en sociale bijzonderheden van het bedrijf. Na het bezoek aan de Arbed-werken bo den Koningin en Prins op de Nederlandse ambassade aan het Groothertogelijk gezin een lunch aan. Slechts de leden van het gevolg zalen mede aan deze maaltijd aan. In verband met het intieme karakter van dit samenzijn werden er geen officiële redevoeringen uitgesproken. Op de hierop aansluitende receptie heeft Koningin Juliana vooraanstaande Luxem burgse persoonlijkheden en een vertegen woordiging van de Nederlandse kolonie aan zich laten voorstellen. Langdurig heeft zij zich met allen onderhouden. De salons van de legatie hadden een passend aanzien gekregen door een versiering van anjers in allerhande kleuren. Veel belangstelling loonde Hare Majesteit voor de afvaardiging van de Luxemburgse jeugd, met wie zij problemen betreffende jeugdvorming en -organisatie besprak. Tot slot van deze ontvangst heeft de Ko ningin nog een korte redevoering uitge sproken. „Het heeft mij blij gestemd", aldus sprak onze vorstin, „de Nederlandse kolonie hier bijeen te zien. U zult het zeker met ons eens zijn, dat wij hier een zeer buiten gewoon hartelijk welkom hebben gehad, waar wij allen zeer blij mee moeten zijn omwille van de internationale vriendschap en de Benelux. Ik moge er bij zeggen, dat dit niet in de laatste plaats te danken is aan de goede naam die de Nederlandse kolonie heeft". hier voor Nederland gevestigd Kranslegging Omstreeks vier uur begaven Koningin Juliana en Prins Bernhard zich naar de Place de la Constitution, waar zich het mo nument voor de gevallenen bevindt, welk monument tijdens de bezetting door de Duitsers ernstig is beschadigd. De krans, die door Koningin en Prins werd neergelegd, bestond uit witte anjers. Een compagnie van de groothertogelijke garde en een ere-detachement van de gendarmerie bewezen bij deze plechtig heid de eerbewijzen. Vervolgens hebben Koningin en Prins een krans gelegd bij het standbeeld van Koning Willem II. Het was juist 110 jaar geleden, dat de Koning het groothertoge lijk beheer over Luxemburg had aanvaard. Te voet begaven de vorstelijke personen zich naar het plein, waar het monument staat. De neergelegde krans bestond uit paai'se irissen en witte anjers. Duizenden hadden zich in de vooravond verzameld voor het Palais Municipal.Om streeks negen uur arriveerden het Neder landse vorstelijke paar en de grootherto- De Koninklijke bezoekers arriveren op het terrein van de Arbed-staalfabriek te Dudelange. gip benevens haar gemaal Prins Felix, prins Jean en de drie prinsessen. In de zaal was op het podium een loge ingericht, waarboven een baldakijn was aangebracht. Nadat het Wilhelmus had weerklonken, werden twee korte toneelstukken opge voerd. Met grote belangstelling werd de voorstelling door de vorstelijke personen gevolgd. De executanten, allen amateurs, werden in de pauze aan de vorstelijke personen voorgesteld. Vandaag bezochten Koningin en Prins het stamslot van de Nassau's le Vianden en een sanatorium. In de namiddag zouden de Koninklijke gasten de terugreis naar Nederland aan vaarden. Speciale agenten van het Amerikaanse federale recherchebureau hebben Woens dag in New York zeventien leidende functio narissen van de communistische partij ge arresteerd als verdacht van samenzwering lot omverwerping van de regering der Ver enigde Staten. Twee weken geleden werden bij besluit van het oppergerechtshof de vonnissen tegen elf van de hoogste partijleiders ge handhaafd. Dit besluit gaf het ministerie van Justitie de vrije hand om tegen de lagere partijleiders op te treden. Het mini sterie heeft hier meer dan twee jaar op ge wacht. In een smederij aan de Middenweg in de Grote IJpolder ie Amsterdam heeft zich een hevige ontploffing voorgedaan. De smid was in het bezit van een groot olievat dat hij voor een ander doel wilde gebruiken. Hij hield een lucifer bij de opening om te controleren of zich misschien nog gassen in het vat bevonden. Met een daverende slag sprong het vat uit elkaar. Het deksel sloeg door het dak van de smederij. Alle ruiten sprongen. Een knecht, die zich in de smederij bevond werd niet ernstig ge wond. De smid kreeg geen letsel. C a t o Laat geen gelegenheid voorbijgaan om zelfs onbekenden een dienst te bewijzen. WASHINGTON (Reuter). Ameri kaanse militaire autoriteiten maken zich bezorgd over het ontstaan van een Chinese luchtmacht in Mandsjoerije en de mogelijk heid van een Chinees luchtoffensief tegen geallieerde bases in Zuid-Korea. In kringen, die in nauwe verbinding staan met de Amerikaanse militaire lei ders, verluidt dat elke uitgebreide lucht aanval door de Chinezen, vooral wanneer deze zou samen gaan met een nieuw offen sief door de grondstrijdkrachten, mogelijk zal leiden tot geallieerde bombardementen van bepaalde bases in Mandsjoerije. Het verluidt dat de commissie van chefs der Amerikaanse generale staven strikt ge heime plannen heeft uitgewerkt voor tegenaanvallen door de verbondenen, in dien de Chinezen luchtoperaties op uit- gebx-eide schaal zouden beginnen. Uit meldingen van de Amerikaanse ge heime dienst blijkt dat de Chinezen in de afgelopen maanden hun luchtmacht in Mandsjoerije gestadig hebben uitgebreid met in Rusland vervaardigde „Mig-15"- straaljagers en met enkele bommenwer pers. Volgens sommige berichten zou de Chinese luchtmacht in Mandsjoerije over acht honderd vliegtuigen beschikken. De luchtgevechten van de laatste tijd boven de Mandsjoerijse grens worden heviger. Ook geven de Chinese straaljagers blijk van grotere strijdlust. Verder zijn ex- berichten dat de Chinezen pogen in de kortst mogelijke tijd ongeveer vijftig vlieg velden in Noord-Korea aan te leggen. Sommige waarnemers aijn van mening dat het geheel dezer berichten er op wijst dat een plotseling luchtoffensief op grote schaal door vliegtuigen der Chinezen, uit gevoerd tegen Zuidelijke bases der verbon denen, mogelijk moet worden geacht. In een hedenmorgen te Tokio door de leiding van het achtste Amerikaanse leger uitgegeven communiqué wordt mede gedeeld, dat de verbondenen heden in de Westelijke en Oostelijke sectoren van het Koreaanse front hun linies hebben recht getrokken, waarbij lichte tegenstand werd ondervonden. Ten Noord-Westen van Jontsjon, in de centrale frontsector, stuitten geallieerde patrouilles op eenheden van onbekende sterkte, waarop zij moesten terugtrekken. Ten Oosten van Koemhwa, in het Oos telijke gedeelte van de centrale front sector, blijven de verbondenen „op aggres- sieve wijze patrouilleren", waarbij lichte tegenstand wordt ondervonden. Het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht meldt dat de vijand bij de in de afgelopen vier dagen geleverde lucht- gevchten negen vliegtuigen heeft verloren. Waai'schijnlijk is nog een vijandelijk vlieg tuig vernietigd, terwijl veertien toestellen beschadigd zijn. De Ainerikanen verloren bij deze ge vechten een „F-51-Mustang"-jager en een „F-86-Sabre"-gevechtsvliegtuig. Een „Sa- bre" wordt vermist. Kinderverlamming in Mexico Nadat zich het afgelopen etmaal 20 nieuwe gevallen van kinderverlamming voorgedaan hebben, besloten de Mexicaan se autoriteiten dx-astische voorzorgsmaat regelen te treffen. In de laatste twee maan den heeft de ziekte honderden slachtoffers in het land gemaakt. Gisteravond werd in het Palais Municipal door Luxemburgse amateurs ter ere van de hoge gasten een tweetal toneelstukken opgevoerd. De foto toont de Koiïingin en Prins Bernhard met het Groothertogelijk paar in de ereloge tijdens het, spelen der volksliederen voor de aanvang der voorstelling. Gisteren heeft het Perzische kabixxet ge last, de naaixx van de maatschappij on middellijk te laten veranderen in „de na tionale Perzische oliemaatschappij". De in komsten van de maatschappij moeten alle onmiddellijk op bankrekeningcix ten name vaix de nationale maatschappij gestort worden, aldus is door het Peizischc kabi net verordend. De voorlichtingsafdcling van de Anglo-Iranian zal onmiddellijk ge- sloteix moeten worden. De besluiteix wer- dexx genomen op een spoedvergadering van het Perzische kabinet met de oliecomnxis- sie der regering aan de sponde van de bed legerige premier Mossadeq. Px-emier Mossadeq heeft van zijn ziek bed af een radiotoespraak gehouden tot het Perzische volk, waarin hij verklaart „vijftig jaren imperialisme in Pex-zië zijn vandaag geëindigd. Wij moeien de wereld tonen, dat wij hetgeen wij tot stand gebracht hebben, waard zijn. Perzië heeft de Britse olie delegatie met de uiterste welwillendheid ontvangen, maar de afgevaax'digden heb- beix de feiten van de Perzische wet geheel in de wind geslagen. Ik had geen andere mogelijkheid dan de ordex-s van vandaag uit te geven. Ik vraag thans de steun van h'ët Perzische volk om kalm te blijven en verenigd pal te staan", aldus de px-emier. Na de spoedbijeenkomst verklaarden le den van het Perzische kabinet Woensdag avond, dat zij niet bang waren, dal Per zië de olie-installaties niet zou kunnen beheren, wanneer de Britse techixici zou den vertrekken. Zij waren het xneest be vreesd voor sabotage. In het Lagerhuis LONDEN. (Reuter). De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Herbert Morri son, heeft in het Lagex'huis verklaard, dat Engeland het intex-nationaal gerechtshof zou verzoeken voorlopige maatregelen te treffen teneinde de Britse rechten in Per zië te beschermen totdat een beslissing omtrent het oliegeschil is genomen. Het is de plicht van de Perzische rege ring om orde en wet te handhaven en allen, die binnen de Perzische' grenzen wo nen, te beschermen tegen geweld. „Indien men echter niet aan deze verplichting vol doet zal de Britse regering het recht en de plicht hebben bescherming aan haar eigen onderdanen te verlenen". Toen Mor rison dit laatste zeide, werd hij toegejuicht. De Britse missie, die in Teheran de mis lukte besprekingen heeft gevoerd, is naar Engeland teruggeroepen. Toen Herbert Morrison zijn verklaring geëindigd had drongen de conservatieven aan op een debat over de oliekwestie. De regering stemde er in toe. Vandaag, Donder dag, zal een dergelijk debat worden ge houden. Op de vraag of er enig bewijs was van een Perzische poging om de olieraffi naderij te Abadan in beslag te nemen ant woordde Morrison: „Niet voor zover ik weet". Er zijn volgens Morrison geen besluiten over een eventuele evacuatie genomen. Woensdagavond is in Londen medege deeld, dat Morrison vandaag een alomvat tende verklaring zal afleggen ter opening van het qcbat in het Lagerhuis over de olie- kwestie. Vooraf zal hij zijn verklaring met het kabinet bespreken. Ongerustheid in Washington De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft op zijn persconferentie verklaard, dat de toestand in Perzië in de laatste 24 uur een keer naar het kwade heeft genomen. Amerika was zeer verontrust en teleurgesteld over het afbreken der onderhandelingen en het hoopte ten zeerste, dat de deur nog open was voor onderhandelingen en bespre kingen. Amerika had gehoopt en geloofd, dat het aanbod van de oliemaatschappij tot basis zou dienen van de besprekingen ten einde tegemoet te komen aan de wens tot nationalisatie van regering en volk van Perzië. Het speet Amerika, dat het aanbod abrupt van de hand gewezen was. Ache son zeide te hopen, dat de Perzische rege ring haar houding zou herzien en voort zou gaan met de onderhandelingen. Amerika bleef Perzië wijzen op de zeer grote technische pi-oblemen waartegenover het zich in de olie-industrie geplaatst zou zien als het voortging op een unilaterale grondslag te handelen. Acheson voegde er aan toe, dat de toestand critiek was. Nog geen vertrouwensvotum Dr. Mossadeq heeft van de Perzische Kamer tegen vier uur hedenmiddag eexx vertrouwensvotum geëist en verklaard, dat hij anders de verantwoordelijkheid niet op zich wilde nemen. Terwijl de premier sprak trokken verscheidene afgevaardigden zich terug, zodat de vergadering moest worden geschorst wegens het ontbreken van het quorum. Als Mossadeq het gevraagde vertrou wensvotum niet zal krijgen, verwacht men dat de px-emier zal aftreden. De Amerikaanse ambassadeur ixx Perzië, dr. Henry Grady, heeft vandaag geluncht met de Sjah van Perzië. Volgens welinge lichte kringen zal de ambassadeur er bij de Sjah op aandringen zijn invloed te ge bruiken teneinde de Perzische x-egering te bewegen het aanbod van de .Anglo Ira nian Oil Company" wederom in overwe ging te nemen. Relletjes Enige duizenden Perzen hebben vandaag de politiebewaking voor het centrale bu reau van de „Anglo Iranian Oil Company bestormd. Zij drongen juichend en roepend het gebouw binnen en rukten de grote neoix-vex-lichting los. De stukken werden naar de roepende menigte beneden gewor pen. Hoewel men hoogst opgewonden was werd niemand gewond. De Engelsen zagen werkeloos toe. Een andere gx-oep van enige honderden schilderde het teken van de „Anglo Iranian" op een tankschip over met groene verf. Evacuatie Het Britse kabinet is vandaag bijeen ge komen terwijl de berichten over onrust in Perzië het Westen bereiken. De berichten doen de vrees in Engeland stijgen, aldus Reuter, dat de toestand zodanig wordt, dat men mogelijk niet anders kan doen, dan het Britse pei-soneel te evacueren. De Britse politiek is er op gericht het werk tot dat tijdstip zo efficiënt mogelijk in de raffina derijen voortgang te doen vinden. R.A.F.-posten gealarmeerd De posten van de Royal Air Force over al in het midden-Oosten zijn gealarmeerd naar aanleiding van het afbreken van de NEW YORK (A.N.P.) De voorzitter van de Veiligheidsx-aad voor deze maand, Jacob Malik van de Sovjet-Unie, heeft zich bereid verklaard te New York een delegatie van de wereld-vredesraad te ontvangen. Dit werd Woensdag bekend door de publi catie van de telegrammen die gewisseld zijn tussen Malik en de voorzitter van de wereld-vredesraad, de Fx-anse natuurkun- dige Joliot Curie. Malik antwoordde Juliot Curie als volgt: „Ik ontving uw telegram dat aan mij, als voorzitter van de Veilig heidsraad, was gex-icht, en ik deel u mede, dat ik een delegatie van de wereld-vredes raad kan ontvangen tussen 25 en 27 Juni". Reuter meldt nog nader, dat de Sovjet- Unie naar verwacht wox-dt deze week een aanbod zal doen betx-effende de minimum voorwaarden voor een politieke regeling in Korea. Het is niet uitgesloten dat Malik hierover Zatex-dag zal spreken, wanneer hij een radiotoespraak zal houden, getiteld „De prijs van de vrede". In kringen, die in nauw contact staan met de Russische delegatie, werd gezegd, dat Malik's toespx-aak „een belangrijke ver klaring" zou zijn. De uitzending van Za terdag zal de eex-ste politieke toespraak zijn, die door een belangx-ijke Russische afge vaardigde voor de radio van de U.N.O. wordt gehouden. Een woordvoerder van de Amerikaanse delegatie bij de U.N.O. verklaarde, dat de delegatie van de wereld-vredesraad geen visum zou krijgen. De plaatsvervangers Woensdag heeft de Sovjet-Russische af gevaardigde Gx-omyko op de vergadering van de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken te Parijs een nota ingediend, waarin de eis, dat het Atlantisch Pact en de Amerikaanse bases overzee op de agenda worden genomen, wordt her haald. Men ziet hierin een verwerping van hef voorstel der Westerse mogendheden, waarvan de vertegenwoordigers vervol gens een half uur bijeen zijn geweest om hun positie te bespreken. De Britse afgevaardigde Davies zei dat de Sovjet-Russische nota zeer duidelijk een niet-aanvaarden van het aanbod der Westelijke regeringen inhield. In de nota wordt gezegd, dat de Sovjet regering „verbaasd is, dat de drie Weste lijke afgevaardigden bang zijn in te stem men met een discussie over het Atlantisch pact in de raad van ministers van Buiten landse Zaken". „Het is bekend, clat de Sovjet-regering pacten voor wederzijdse bijstand heeft met China, Polen, Tsjechoslawakije, Hongarije, Roemenië, Bulgarije. Finland en ook met Frankrijk en Groot-Brittannië. De Sovjet regering heeft er geen bezwaar tegen, dat welke dezer pacten ook wordt besproken in de raad van ministers, indien de Westelijke mogendheden dit wensen". In de nota wordt de wens uitgesproken, dat de plaatsvervangers hun huidige be raadslagingen te Parijs zullen voortzetten om overeenstemming te bereiken over plaatsing van het betwiste punt op de agenda, daar deze kwestie de belangrijkste oorzaak van de spanning in Europa is. Brits-Perzische olie-ondei-handelingen. Veldmaarschalk Sir William Slim, chef van de imperiale algemene staf, is van daag op een vergadering van het Britse kernkabinet, dat de Perzische oliecrisis be sprak, ontboden. De minister van Defensie Shinwell was eveneens aanwezig. De ver gadering duurde meer dan een xiur. Transportvliegtuigen en straal-jacht- bommenwerpers worden in gereedheid ge houden te Iiabbanija in Irak, Mafraq in Jordanië, Nicosia op Cyprus, op Malta, bij Aden en te Fayid in de Suez-kanaalzöne, waar het hoofdkwartier van de Britse grondstrijdkrachten in het Midden-Oosten gevestigd is. Alle maatregelen voor de bescherming van Britse levens en bezittingen in Per zië zijn genomen, aldus melden waarne mers. OONBEWOLKT '9(LICHT BEW <f HALF BEW ZWAAR BEW GEHEEL BEW MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL 7 6UIEN R ONWEER ^TEMPERATUUR I005 ISOBAAR 8E LANGUI JK NEERSLAG- GEBIED CENTRA H HOGE DRUK L LAGE ORUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN .LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STANO VAN DIT TEKEN GEEFT CE WINDRICHTING AAN-lEOÉRE HELE OWARSSTRÉffl-iSaEEN WIND-. -SNELHEID VAN Vi JS M£T£B OfclPseCONOE Het hoge drukgebied, waarvan het cen trum boven Oost-Duitsland ligt, trok langzaam weg in Oostelijke richting. Het lage drukgebied ten Westen van Schotland, waarvan het bijbehorende front aan Engelands Westkust veel be wolking en hier en daar enige regen veroorzaakt, beweegt zich nauwelijks. Het zal waarschijnlijk opgenomen wor den in de actieve depressie die zich van IJsland regelmatig naar het Oost-Zuid- Oosten verplaatst. lOOOOOOOOCOOOOOOOOOCOCOCOCOOOOOOOCOCCCOaKOCCCCa» WARM WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Warm en overwegend zonnig weer met een matige wind uit Oostelijke richtingen. Droog, behoudens een kleine kans op onweer in het Zui den van het land. 22 Juni Zon op 4.19 uur, onder 21.04 uur. Maan op 23.41 uur, onder 7.34 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 22 Juni Hoog water: 5.32 en 18.04 uur. Laag water: 1.11 en 13.36 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1