daJco Fa. B. ENGELENBERG -Clowntje Rick UNIFORMEN maakL hef II mogelijk leblyven fotograferen! Kort en Bondig Amsterdamse Beurs De Egyptische Koningin 4 Niet alleen Uw lijn DOCH VOORAL UW LICHAAM Over traditionele montagebouw Federatie van Haarlemse woning bouwverenigingen is daartegen Balletschool Nel Roos Examens f. 168.- Smit van Rijsbergen Twee stukken van Anouilh in het volgende seizoen Zandvoort Voor de kinderen „Tencolineum" Carbotine LINDBERGH TOURINGCAR-REIZEN Geen wijziging in de wedstrijdreglementen FEUILLETON DONDERDAG 21 JUNI 1951 Zaterdag zal de Rotonde aan het strand te Zandvoort officieel in gebruik genomen worden. Het gebouw bevat een politiepost, een lokaal voor E.H.B.O., een kinderbe waarplaats en toilet-teil met wasgelegenheid. Een overzicht van het nieuwe gebouw. Voor de autotocht van ouden van dagen Bij de penningmeester van het Haarlemse comité zijn nog de volgende giften binnen gekomen: Firma Joh. E. f25,N.V. J. Th. K. f25,Garage d. R. f5,de heer Hessels f5,—; mej. G. R. f 1,mevr. H. f2,50; de heer H. f2,50; N.V. Gebr. F. f25,—; Auto bedrijf H. L. f25,Dr. F. f5,; de heer Kuyer f5,Mr. de J. f7,50; de heer D. f 10,de heer B. f 10,Directie B. f 20,—; Directie Fr. Theater f 10,Directie P. f 20,de heer C. f 2,50; de heer H. f 10, De penningmeester de heer A. M. Duijts- hoff zal nog gaarne meer giften ontvangen. Zijn post-giro-nummer is 20365. komt het ten goede, indien U een Corset koopt, dat voor Uw figuur ge schikt is. U moet vooral eens kennis maken met onze enorme sortering in alle modellen en maten, welke wij in vco: .aad hebben, welke wij U VOORAL IN DE MORGENUREN rustig in onze paskamers op de eerste etage gaarne tonen. Sportcorsetten 8.75 Stepins v.a. 4.95 Buikbandcorsettenv.a. 17.75 Medische CAMPcorsetten v.a. 24.75 B. H. Lastina3.25 B. H. Nylon 5.45 ANEGANG 25 Tel. 19644 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 20 Juni 1951 ONDERTROUWD: 20 Juni, B. H. A. M. Sormani en P. M. Janse; J. H. Weber en J. P. de Boer; J. de Boer en G. Wensing: J. R. Straatemeier en M. van Wijk; G. L. T. Becker en A. Leijenaar; R. van Bergen en E. Woel- ders; G. Bruijn en A. T. A. Hentenaar; P. J. Peters en W. van der Linden; J. Adelaar en H. W. Duits; J. van der Haas en H. van der Voort; A. Verkaik en J. van der Aar; J. Ben- ninlj en C. Stolvoort; C. S. M. Nielen en J. T. Schoen; J. R. Snoek en C. van Dansik; A M. Elferink en J. G. M. van Kimmenaede; B. Gerrits en M. Mentjox: G. Siegersma en T. M. Alkema; G. van de Klashorst en A. A. de Wolf; J. P. H. M. Montauban en J. Spoor; J. B. F. van Gemert en H. G. Kol; L. Bel- graver en J. P. Sanders; F. T. H. Nauta en T. E. Hellema. GEHUWD: 20 Juni, A. Koehorst en J. M. Verhoek; H. B. Thiehatten en H. Lebbe; J. W. van der Tooren en A. J. H. Kuijper; J. Eouma en C. Klomp; W- S. C. Oosterweghel en N. Pusch; A. van Someren en C. J. Roe mer; W. van der Kamp en M. M. Peek: L. W. Hetem en E. E. de Vreede; H. van Delden en A. W. Delforge; S. J. Mooij en J. E. van Geem; C. Boeklagen en A. A. J. Schmidt. BEVALLEN van een zoon: 18 Juni, W. H. M. van der Valk—Franke; 19 Juni, C. L. Rewijkde Kruijer; 20 Juni, M. Lourenburg Hagenauw; C. A. F. Oranje-van 't Lam. BEVALLEN van een dochter: 19 Juni, E. C. J. Vermolen—van der Veldt; 20 Juni, E. M. Beers—Meijer; W. Koet—de Mon; G. Sietsma—Dijkstra. OVERLEDEN: 18 Juni, A. J. H. Fortgens, 69 j„ Vooruitgangstraat; H. van Gend, 68 j„ Meidoornplein: A. Selhorst, 59 j., Graaf Wil lemstraat; 19 Juni, E. Olvers—van Berkum, 76 j., Lieve Vrouwegracht; A. Schrama— Smit, 78 j., van Twiskplein; L. van der Peijl, 1 m., Hazepaterslaan. ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 Officiële verkoop Sikkens lakken Het bestuur van de Federatie van Haar lemse woningbouwverenigingen schrijft ons: De Federatie van Haarlemse woning bouwverenigingen heeft een excursie be legd naar Den Haag, aan welke excursie werd deelgenomen door de bestuursleden van een twintigtal woningbouw-corpora- ties. Het betrof hier een bezoek aan de zoge naamde traditionele-montagebouw, kort weg „Tramonta-bouw" genoemd, welke bouwwijze in Den Haag op ruime Schaal wordt toegepast. Alle deelnemers werden in de gelegen heid gesteld zich vrijelijk te begeven in de in aanbouw zijnde woningen, om deze grondig te bezichtigen en zich omtrent deze bouwwijze een goed oordeel te kunnen vormen, voornamelijk wat betreft de soli diteit en afwerking. De algemene indrukken waren ongunstig. De bestuurders waren de overtuiging toe gedaan, dat momenteel geen der montage- bouw systemen met gunstig gevolg zal kunnen concurreren tegen de traditionele woningbouw. Men zou hier, zo menen zij, eerder kun nen spreken van een achteruitgang of ver slechtering op het gebied der woningbouw. Hoewel naar verluidt de stichtingskosten dezer Tramontabouw circa ƒ2000 per woning minder bedraagt dan die der tra ditionele bouw. kon dit argument het al gemeen oordeel der bestuurders niet te niet doen, of maar enigszins verzachten. Indien men bij de traditionele bouw ook datgene mag toepassen hetgeen bij de mon tagebouw toelaatbaar wordt geacht, zal ook bij eerstgenoemde bouw belangrijk aan bouwkosten worden bespaard. Allereerst wordt hierbij gedacht aan de lozing van afvalwater en die der W.C., welke uit eternietbuizen zijn samengesteld, inplaats van de bouwvoorschriften te handhaven, door deze lozingen geheel uit te voeren in gietijzer. Ook de separaties (binnenmuren) konden in het algemeen geen bevrediging schenken en gaven dan ook sterk de indruk van „revolutiebouw", ondanks dat in enkele woningen de binnen muren reeds waren behangen. Dat bij montagebouw vele dingen vooraf gereed gemaakt op het werk kunnen wor den aanegvoerd, kon niet als een belang rijk voordeel gelden, daar dit in vele ge vallen eveneens bij de traditionele bouw kan plaats vinden, zoals aanrechtbladen, kasten, enz., terwijl de stenen vloeren ter vervanging van houten vloeren, eveneens met succes bij de traditionele bouw kun nen worden toegepast. Hetgeen de bijzondere aandacht der woningbouwbesturen had, was de belang rijke onderhoudskosten welke deze bouw methode zal vergen, waardoor de normen van het onderhoud sterk dienen te worden verhoogd. Naar schatting zal de binnenbouw geen langere levensduur bezitten dan 20 jaar, waardoor men weer voor nieuwe kosten komt te staan, om het inwendige der wo ning te vernieuwen. Zoals uit het voorafgaande blijkt, heeft ook deze gecombineerde bouwwijze geen overweldigende indruk op de woningbouw- bestuurders kunnen maken, te meer daar het nog lang niet is uitgemaakt, dat mon tagebouw vlugger geschiedt, goedkoper in prijs en solider van constructie zou zijn dan de reeds eeuwen beproefde traditionele bouw. Het is dan ook de oprechte wens en het verlangen der Haarlemse woningbouw besturen, dat het gemeentebestuur van Haarlem er voor zal waken dergelijke experimenten in Haarlem aan te moedigen, te bevorderen of toe te passen, hetgeen een geweldige achteruitgang en verarming op het gebied van onze woningwet-woning- bouw in Haarlem zou betekenen. Gisteravond hebben de leerlingen van Nel Roos in het Jeugdhuis aan de Heren weg een demonstratie gegeven van hun vorderingen in de kunst van het klassieke ballet, in de elementaire techniek waarvan zij eens per week in de gymnastiekzaal van de Montessorischool aan de Louise de Colignylaan te Haarlem worden onderricht. Deze was niet als uitvoering bedoeld, al stond er een compleet danssprookje op het programma, doch een openbare les. Helaas waren wij niet in de gelegenheid deze bij te wonen, daar onze aanwezigheid elders werd vereist. In plaats daarvan hebben wij ge bruik gemaakt van de geboden gelegenheid om een kort daaraan voorafgegane gewone les te bezoeken. De leerlingen zijn verdeeld in een groep meisjes van acht tot elf of twaalf jaar en een groep oudere. Maar ook de kleinsten verrichten de oefeningen aan de barre (dat wil in dit geval zeggen: de wandrekken of de verwarmingsradiatoren) en au milieu. Men ziet sterke verschillen in aanleg en lichaamsbeheersing, maar het blijft een aandoenlijk gezicht als deze ijve rige beginnelingen haar krachten beproe ven in de gebruikelijke pliés, battements en développés. Zij hebben de Franse comman do's Frans is nu eenmaal de taal van het ballet al aardig leren verstaan. Aan de geoefende blik van de scherp waarnemende lerares, die naar wij mochten vaststellen een goede paedagoge is, ontgaat geen en kele tekortkoming. Maar vaak ook vindt zij aanleiding tot bemoedigende waardering. De grotere meisjes, waarbij enkele verge vorderden, nemen daarna de zaalruimte in beslag (als de repetitie van het sprookje is afgelopen) voor het trainen in assemblés en sissonnes, zij maken entrechats quatre en trachten in haar ports de bras een gevoelige lijn te leggen. Er wordt hard gewerkt en wat het voornaamste is onder des kundige leiding en volgens de beproefde, gezonde principes. Terwille van de volledigheid zij nog mee gedeeld dat Nel Roos thans eerste assistente is van Yvonne Georgi in Amsterdam, die zij binnenkort geheel zal vervangen. D. K. Hogere Burgerschool A met 5-j. c. Voor het eindexamen 1951 van de Hogere Burgerschool A met 5-jarige cursus te Haar lem zijn geslaagd de dames: A. van der Schaaf, P. Gall, R. van Gerwen, C. Brakel, I. v. d. Jagt, W. Hogeslag, M. Jansen, B. van Rheeden, L v. d. Laan de Vries, E. Essink, N. Hendriks, A. Onstein, Ton Brugman, F. Prosée, L. van Poelgeest, M. Stange, I. Wig- gerts, W. Plevier, F. Heytink, J. Krijnen, D. v. d. Plas, A. Tinkelenberg, A. Kossen, E. v. d. Veen, Th. Grampré Molière. Van de heren slaagden: H. Braam, D. Schenk, K. Doves, J. Prins, Fr. Rauwenhoff, J. Schuddeboom, R. Otto, J. Duizend, N. Max, Fr. v. d. Putte, D. Proper, R. Eek, B. Nieu- wenhuis. J. Leyer, W. de Haas. M. Stol, H. Dikkeboom, P. Najoan, H. Wagenfeld, A. Westmaas. H. Rinigersma, J. de Lanagen, O Kikkert, D. Leffelaar. S. Veldkamp, J. Ver- bruggen, D. Ph. Mees, M. Grégoire, H. de Jongh, P. Dobber, A. Mulder. Afgewezen 7 candidaten. ADVERTENTIE voor de Koopvaardij, Zeevaart- en Machinistenscholen Prima kwaliteit blauw kamgaren In alle maten voorradig. Ook naar maat Uniform-Specialisten ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM - TEL. 16963 Plannen Haagse Comedïe „De Haagse Comedie" onder directie van Cees Laseur en Paul Steenbergen, heeft thans de plannen voor het volgend seizoen bekend gemaakt. Wat het tableau de la troupe betreft, kan worden meegedeeld dat Myra Ward bij het gezelschap is terugge keerd. Als nieuwe krachten zullen optre den Andrea Wiltens, Kees Brusse, Frans van Lingen en Luc Lutz. Van de leerlingen der Toneelschool, die dit jaar hun einddi ploma behaalden, werden Carrie Rens en Walter Kous geëngageerd. Regie zal wor den gevoerd door Cees Laseur, Paul Steen bergen en Max Croiset. Als gast-regisseurs zullen prof. Peter Scharoff en Cruys Voor- bergh enige stukken voor hun rekening nemen. Voor Scharoff wordt hierbij ge dacht aan „De Kersentuin" van Tsjechof of „Ook de slimste begaat wel eens een domheid" van Ostrowski. Als dramaturg is de heer Karl Guttmann aan het gezelschap verbonden. In de eerste helft van het seizoen hoopt men de vol gende stukken op het répertoire te nemen; „Country Girl" van Clifford Odets, „His Excellency" van Dorothy en Campbell Christie, „Interdit au public" van Roger Dornès en Jean Marsan en „Le roi de la fête" van Claude André Puget. Voor Nieuwjaarsdag heeft men „Love's labour's lost" van Shakespeare gekozen, waarvan Bert Voeten een nieuwe vertaling in be werking heeft, voor de Kersttijd „Bell, book and candle" van John van Druten. In October, de Haagse Kunstmaand, wil men als bijdrage een werk uit de moderne Nederlandse toneel-litteratuur brengen en wel „Oedipoes en zijn moeder" van Max Croiset. Voor de tweede helft van het sei zoen staan op het programma: „La Répé- tition ou l'Amour puni" van Jean Anouilh, „Victor" van Henri Bernstein, „Desire under the elms" van Eugene O'Neill of „Winterset" van Maxwell Anderson, „Come back, little Sheba" van William Inge, „Mary Rose" van James Barrie en „Clé- rambard" van Marcel Aimé. Het hangt van de datum van de eerste opvoering in Parijs af of men nog in het volgende sei zoen in staat zal zijn het nieuwe stuk van Jean Anouilh, „La valse du toréador" uit te brengen, waarvoor het gezelschap reeds de rechten heeft verkregen. Op het répertoire blijven Venus bespied, De revisor en Vriendinnen, respectievelijk van Christopher Fry, Gogol en John van Druten. ADVERTENTIE STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 Wy serveren diverse EXQUISE ROOMIJSCOMBINATIES die U doen watertanden Verhuur bergruimte in rotonde De bergruimten in de rotonde, met een totale inhoud van 753 m3, bij uitstek ge schikt voor het opbergen van strandtenten, stoelen, enz., kunnen thans aan gegadigden worden verhuurd. Teneinde een ieder gelijke kansen te bie den, stellen B. en W. aan de raad voor, deze verhuur bij openbare inschrijving te doen geschieden. in groen en andere kleuren voor schuttingen en buitenhuisjes Woensdagmiddag brak bij het station Leiden een draad van de bovenleiding van het electrische spoorwegnet, waardoor een aantal treinen op het traject Amsterdam- Rotterdam een vertraging had van ongeveer 30 minuten. De boot voer van de kant weg. Bunkie gebruikte de ene riem voor het duwen. „Jammer, dat er maar één roeiriem is", vond Rick. „Anders konden we roeien, dat gaat vlugger!" „Nou ja, maar zo gaat het ook wel!", zei Bunkie. „Ik zal er mee wrikken, dan komen we ook best vooruit!" En ja, daar had hij gelijk in. Zo ging het ook wel. De boot dobberde lekker door het midden van de brede sloot. Tevreden zaten ze in hun vaartuig, en niemand kwam opdagen, om ze tegen te houden. Eigenlijk waren ze wel wat ondeugend, want de boot was niet van hen en de eigenaar had ze niet gezegd, dat ze ermee mochten varen! Maar daar dachten ze al niet meer aan. Ze vonden het zo prettig, door die sloot te varen in een echte roeiboot, dat ze vergaten, of het wel mocht.... Langzaam maar zeker kwamen ze vooruit. „Een fijn bootje, hè?", zei Rick. „Nou!", zei Bunkie. Maartoen schoot opeens de roeiriem uit z'n hand! ADVERTENTIE België, «SSF en Italië. Inlichtingen en plaatsbespreken: riripniinriiiv Amsterdam, Damrak 26-27, tel. 49956-45715 LINDBERGH REISBUREAUX Haarlem, Kleine Houtstraat 1. tel. 17229. en alle kantoren van THE AMERICAN EXPRESS CO. INC. LINDBERGH REIZEN, BETERE REIZEN. ADVERTENTIE Mezzochrome film: 6 x 9 f 1.55 Mezzopan film: 6 x 9 f 1.75 Ook in formaten 4x6.5 en 6.5x11 Duurder hoeft niet! Beter bestaat niet Vraag uw handelaar uitslui tend naar DALCO, het komt uw foto's ten goede èn uw portemonnaie Schaatsen rijden Voorstellen werden een voor een verworpen op het I.S.U.- congres De eerste dag' van het congres der Inter national Skating Union heeft een zeer teleur stellend verloop gehad. Want nauwelijks was het door het bestuur opgestelde ontwerp voor de nieuwe statuten ter tafel gebracht of de Noorse afgevaardigden stelden voor dit ontwerp in zijn geheel te verwerpen. Zij voerden verschillende bezwaren aan, onder meer inhoudend dat het ontwerp za ken behandelde, die naar hun mening in het wedstrijdreglement thuis hoorden. Na vrij langdurige en soms nogal heftige discussies werd het Noorse voorstel aangenomen. Hiermee was het ontwerp niet van de baan, want nu kwamen de Russische afgevaardig den met het voorstel het ontwerp artikels gewijs te behandelen. Het congres ging hier mee accoord, uitgezonderd de Noorse dele gatie, die zich uit de morgenzitting terug trok om zich nader over de situatie te be raden. Na de artikelsgewijze behandeling, waarbij ook de kwestie van het amateurisme aan de orde kwam, werd er gestemd over het, tijdens de discussies nogal gewijzigde, ontwerp in zijn geheel. Het werd verworpen, zodat het enig resultaat van de besprekingen is ge- wedstrijdsreglement thuis hoorden. Na vrij op weinig belangrijke punten gewijzigd wer den, van kracht blijven. Het congres heeft zich op de eerste dag eveneens bezig gehouden met het wedstrijd reglement voor hardrijden en kunstrijden. Een van de belangrijkste punten van de agenda had betrekking op de puntenwaar dering voor de Europese en de wereld kampioenschappen. Het huidige systeem is gebaseerd op tijden, die op de 500 meter worden gemaakt, met dien verstande dat voor de 500 meter een puntenaantai wordt gegeven, gelijk aan de tijd. Voor de 1500 meter wordt de tijd door drie gedeeld om het puntenaantai te verkrijgen, en voor de andere afstanden gaat men op overeen komstige wijze te werk. Wie het laagste pun tentotaal heeft is Europees of wereldkam pioen. Het congres moest zich uitspreken^ over twee voorstellen. Het eerste was af komstig van de Engelsman Matthews, lid van de internationale hardrijcommissie van de I. S. U., die voor de verschillende plaatsen op elke afstand een variërend aantal pun ten wilde geven, het hoogste aantal aan de winnaar, aan de tweede wat minder en zo vervolgens in afdalende lijn. Dit vrij naïeve systeem staat dus volkomen los van de ge maakte tijden. Het tweede voorstel was afkomstig van de Zweed Laftman, lid van het bestuur van de I. S. U. Zijn ingewikkeld systeem is ge baseerd op de overweging, dat in de punten toekenning een gelijke waardering tot uiting moet komen van topprestaties op elk van de vier afstanden, zodr.t noch een sprinter, noch een uitgesproken lange-afstand rijder wordt bevoordeeld. Bij de besprekingen kwam men tot de conclusie dat het doel toch lang niet in alle gevallen bereikt zal worden. Het systeem Matthews is evenmin preferabel bo ven de huidige wijze van waardering. En zo zal ook, wat de punteenwaardering voor het hardrijden betreft, alles bij het oude blijven. De kwestie Andersen (men herinnert zich het incident op de 10.000 meter tijdens de Europese kampioenschapen te Oslo op 28 Jan. toen de Noor ten val kwam en later over mocht rijden omdat hij verblind zou zijn ge weest door het lichtv an een fotograaf), komt niet op de agenda voor. Wel zijn in het wed strijdreglement enkele kleine wijzigingen aangebracht in het artikel, dat handelt over gevallen, waarin mag worden overgereden. ROMERO BEHOUDT EUROPESE TITEL. In een bokswedstrijd over vijtfien ron den met de titel als inzet heeft de Spanjaard Romero, kampioen van Europa, bantam- gewicht. op punten gewonnen van zijn uit dager, de Italiaan Nuvolini. In de afgelopen nacht heeft een felle brand gewoed in de grote boerderij van C, van den Burg aan de Zwetkade te Schip luiden. De grote schuren, een deel van de veestapel en alle landbouwmachines zijn verbrand. Het m.s. Oranje zal morgen weer naar Indonesië vertrekken. Onder auspiciën van de Vereniging van Homoeopathische Geneesheren in Nederland zal in het najaar van 1951 begonnen worden met een opleidingscursus voor artsen en stu denten, aanvankelijk alleen te Utrecht, zo mogelijk gevolgd door een cursus in Den Haag. De cursussen zullen toegankelijk zijn voor artsen en voor studenten in de laatste phase van hun universitaire opleiding. De Nederlandse inzendingen op de inter nationale voedselexpositie te Chicago zijn een succes geworden, zowel wat betreft de transacties die op de tentoonstelling gedaan zijn, als de vooruitzichten die voor Neder land geopend zijn. De directe Nederlandse verkoop gedurende de expositie beliep meer dan 300.000 dollar. In Zwjjndrecht is een kuiken met vier poten geboren. Een kuiken van hetzelfde broedsel, dat er twee koppen op na hield, gaf onmiddellijk nadat het uit vier oogjes het levenslicht aanschouwde, de geest. De volgende week zal de kersencam- cagne in de Betuwe en het land van Maas en Waal beginnen. De Duitse kersen zijn bijna rijp, de Meikersen beginnen reeds te kleuren. Men verwacht een goede oogst. Opgericht is het landelijk comité voor technisch plattelands-jongerenwerk, dat een nieuwe koers wil volgen bij het ontwikke lingswerk voor plattelandsjongeren. De op richting van het comité is het resultaat van een op uitnodiging van de E.C.A. gemaakte studiereis naar Amerika. De bij het comité aangesloten jongerenorganisaties willen niet alleen de principiële, sociaal-economi sche en culturele vorming van hun leden ter hand nemen, maar ook voor de practische technische vorming zorgen. Van Vrijdag 29 Juni tot en met 5 Juli zal in Dordrecht voor de vijf-en-twintigste maal de middenstandstentoonstelling „Da- wet" worden gehouden op een terrein tegen over het Dordtse station. In Bergambacht had een comité grote plannen gemaakt voor de viering van het 700-jarig bestaan der gemeente. Het comité ondervindt echter zo weinig medewerking, dat het besloten heeft van de herdenking af te zien. In Oyen bij Oss is een geval van pseudo- vogelpest geconstateerd bij het pluimvee van de landbouwer A. Verhoeven. Ook in Woudenberg zijn enkele gevallen van pseudo-vogelpest geconstateerd. Het besmette pluimvee, eigendom van twee landbouwers, is afgemaakt. HAARLEM EN OMGEVING De heer T. C. Besse, ambachtsman eerste klasse bij de N.Z.H.V.M., zal na een diensttijd van ruim 41 jaar op 1 Juni met vervroegd pensioen gaan. Op 22-jarige leeftijd kwam de heer Besse bij de tram. Een jaar geleden, op 18 Maart 1950, vierde hij zijn veertig-jarig jubileum, waarbij hem de medaille in brons van de Orde van Oranje Nassau en de gou den medaille van de Kamer van Koophandel werden uitgereikt. Ds. C. H. Brandt, Evangelisch Luthers predikant te Haarlem, staat op het drietal te Amsterdam. Aan de gemeente-universiteit te Amster dam is bevorderd tot arts mej. K. Mees te Velsen. Geslaagd voor het artsexamen le gedeelte F. A. A. van de Weyer te Haarlem. De heer C. Steneker uit Overveen is in de te Utrecht gehouden algemene vergade ring van de Bond van Verenigingen voor Chr. Nijverheidsonderwijs als bestuurslid gekozen in de plaats van C. W. de Visser uit Haarlem. Ds. K. de Gier, predikant bij de Geref. gemeente te Lisse ontving een beroep naar Borssele (Z.). Woensdagochtend brak tengevolge van kortsluiting brand uit onder de motorkap van een vrachtauto die op de Leidsevaart geparkeerd stond. De chauffeur bluste het vuur door middel van een natgemaakte jute zak. Hij werd daarbij aan een zijner handen gewond. 3-3 )4 Ned. 1947 A. K. U Lever Brothers Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned.Scheepv. Unie H. V. A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings gisteren koersen 90Ul6 90% 170 170 240 )4 246 210)4 214 294)4 295)4 115 gl 115)4 175 175 152K 153 121)4 121 95)4 95)4 151)4 151)4 156 Vs 156K 159 158 46)4 gb 46 <4 56)4 56 45% 45 K 68 67 3A 41 Vi 41)4 46 45)4 12) En dit zou ook een juffrouw Baeck zijn, dit grove schepsel, dat onophoudelijk praat te en zijn arm tegen zich aandrukte? De naam kwam toch uit, en ook het adres dat inspecteur Renkevoort hem genoemd had. Het was onbegrijpelijk. Hij moest meer van haar te weten komen. „Ga je zoveel uit?" Ik bedoel.... ben je dan zó weinig thuis?" Hij had even een adempauze afgewacht om deze vraag te kunnen stellen. Het meisje antwoordde met opgetrokken neus: „Thuis? Thuis is het een snertboel!" „Een snertboel? Wat bedoel je daarmee? Zijn ze dan niet aardig voor je?" Hij moest nu volhouden, doorvragen, net als inspecteur Renkevoort. Niet voor niets stond hij hier met dit meisje op het Leidse Plein. Gelukkig was zij niet terug houdend. „Och nee. Niet aardig, dat is nu een beetje te veel gezegd. Ik heb een stief moeder, en die is heel geschikt. Ja werke lijk, die kan er heus wel mee door. En mijn stiefzuster ook. Maar aan heb ik nog een broer van zestien, een brutale vlegel. Een echt tamme leeftijd van zulke jon gens. En een eigen zuster, dat is een naar, aanstellerig wicht. En mijn vader is een bullebak." De stiefzuster, dacht Michael. Dat is na tuurlijk de oplossing. En hij vroeg: „Hoe oud is die stiefzuster?" „O, ai oud. Al dertig. En ze draait pil len." „Wèt!" „Nou ja, ik bedoel: ze is apothekeres. Een zakenvrouw." Een zakenvrouw, dacht MichaeJ Nore- lius. Een diepe rimpel plooide zich tussen zijn wenkbrauwen. Hij was stil blijven staan. Lydia Baeck was ook stil blijven staan. Zij keek verlangend naar de vele licht reclames, die aan en uit flitsten in de nevelige avond. Langs hen heen liepen goed-geklede mensen, druk pratend. Leuk was het. Maar hij moest nu niet gaan zeu ren over zulke saaie dingen als thuis. Dan werd het vervelend en dat wou ze niet. „Is ze blond? Lijkt ze op jou, je stief zuster?" „Zeg Michael", begon ze aarzelend, zijn vraag negerend, „ik weet natuurlijk niet. het zal toch wel niet je bedoeling zijn om hier de hele avond te blijven staan, is het niet? Ik krijg verschrikkelijk koude voeten. Laten we ergens. er zijn zo vreselijk veel leuke dingenlaten we samen er gens naar toe gaan. Vind je ook niet?" Ze greep hem nu met allebei haar handen aan de revers van zijn jas en keek smekend naar hem op. Zij glimlachte. Hij staarde verwonderd in haar omhooggeheven ge zicht. Drommels, wat was ze onappetijtelijk! Verschrikkelijk! En wat ze allemaal zei! Maar hij kon haar niet laten schieten; hij wist nog eigenlijk niets. Een zakenvrouw? Hij glimlachte automatisch. „Nou", zei hij gelaten, „dan gaan we ergens naar toe. Zeg jij maar wat je het liefste wilt." „Je bent een schat. Laten we dan naar de Amstelstraat gaan. Daar gaat een revue: „Hup, daar gaan we!" Enig moet die zijn! Er is een Egyptisch ballet, 't Is alleen maar de vraag of we nog een plaats krij gen, het is al zo laat. Laten we hard lopen". Zij haakte weer in zijn arm en tripte zo snel voorwaarts als haar hooggehakte avondschoentjes dat gedoogden. Michael, met zijn lange, bedachtzame passen, la veerde haar door de mensenmenigte. Er was een soort grimmige nieuwsgierigheid in hem om het Egyptische ballet te zien in de revue: „Hup, daar gaan we!", in ge zelschap van deze jonge vrouw met haar verschrikkelijke haardos. Men moest ook een donkerder zijde van het leven leren kennen. Zij kregen de twee laatste en duurste plaatsen. Frontloge. Lydia Baeck trad goed naar voren en liet de kostbare bontmantel van naar schouders glijden met het gebaar van een filmdiva. Michael Norelius nam de mantel aan en drapeerde hem over haar rugleuning. En dan gingen ze zitten. De muziek had al daverend ingezet en het voetlicht flapte aan. Er waren natuurlijk girls met rhyth- misch-zwaaiende blote benen en struis veren op het hoofd. Er was een vrouwelijke acrobate met een minimum aan lichaams bedekking en een maximum aan souplesse. Zij legde als het ware een knoop in zich zelf en haar gelaat met het stereotiepe glimlachje kwam telkens in de meest on verwachte poses uit haar ineengestrengelde ledematen naar voren kijken. Toen het stormachtig applaus wat bedaard was, kwam de conférencier naar voren en zong, na enige voorbereidende grapjes, de schla ger van de revue: „Hup, daar gaan we allemaal„hup, daar gaan we alle maal!" Het sloeg dadelijk in. Iedereen neu riede, bromde of zoemde het simpele wijsje met het pakkende rhythme: „Hup, daar gaan we allemaal!" De voeten, al of niet in avondschoentjes, tikten mee; de handen sloegen de maat met de programma's. Het was een éclatant succes. Lydia Baeck, voorovergebogen om voor al niets te missen, genoot. Dit was nu het plezier dat zij zich voor deze avond had voorgesteld. Zij vergat zelfs voor een tijdje haar eigen aanwezigheid hier in de front- loge aan de zijde van een knappe jonge •nan en dat pleitte wel bijzonder voor de ascinerende kracht van de voorstelling. Zij was wég. En ze neuriede ook het wijsje mee, lachte uitbundig om de tamelijk vul gaire moppen en keek haar ogen uit naar de veelkleurige taferelen. Naast haar zat de Egyptoloog achter in zijn stoel geleund en keek ook zijn ogen uit. Hoe was het mogelijk, dat zoiets be stond, dat dit het geregeld divertissement was van duizenden mensen, terwijl hij achter zijn boeken zat of naar het Concert gebouw ging! Was hij dan werkelijk een kluizenaar, die zich van het leven had af gesloten en was dit de wezenlijke wereld, de realiteit? Of was zijn wereld de reali teit, de wereld van de wetenschap en het denken, de v/ereld van het wezen der din gen en de eeuwige waarheid? Het was ver bijsterend. Het was misschien wel eens goed, dat hij deze vertoning bijwoonde in gezelschap van een meisje als Lydia, het maakte mis schien meer een mens van hem dan hij totnogtoe geweest was. Maar het deed hem meer dan ooit de gapende kloof tussen die twee werelden zien: tussen de wereld van Lydia Baeck en duizenden andere meisjes en de wereld van hemzelf. Was er dan geen meisje ook van zijn wereld? Koningin Amentéte? Maar hij zat hier niet voor niets. Hij moest nog veel meer te weten komen, op helderingen vragen over die stiefzuster. Het gordijn zakte. Het meisje zag hem aan met een kleur van plezier en praatte hon- -!erd uit- had hij het ook niet énig gevon den. die dronken hospita en die liedjes en die bespottelijke professor? Het was een geluk, dat de pauze vrij lang duurde en hij, onder het genot van een ijsje, behoedzaam het gesprek weer kon terugbrengen op haar thuis. Eindelijk had hij dan haar babbelzucht in de vereiste richting gedirigeerd. Want nu opeens, niet te stelpen, kwamen de verhalen los: over haar stiefzuster, die blond was, en haar eigen zuster, die donker was. Zo iets als een zigeuner. Een pretentieus schepsel, dat zich verbeeldde een talent voor viool te hebben en daarmee het hele huis op zijn kop zette. Haar vader was er woest om en nu speelde ze in hel geheim, bespotte lijk gewichtig. Ze was mooi, nu ja, met van die lieve maniertjes waarmee ze ieder een om haar vinger wond, nu ook weer die politieman. Had ze dat nog niet verteld? O. Nu, er was vanmiddag iets met Kathrien gebeurd, zij wist niet precies wat, maar zij was met een politie-auto thuisgebracht en op de divan gaan liggen. Aanstellerij natuurlijk. En later op de middag, net toen ze aan tafel zouden gaan, was er weer een politie man gekomen, een inspecteur, en die had een poos bij haar gezeten. En toen was hij ineens binnen gekomen en had gezegd dat hij Kathrientje met zich mee zou nemen. Hij wou niet zeggen waarheen. „Wat zeg je? Met zich mee zou nemen? Is ze dan gearresteerd?" Het meisje haalde de schouders op. .Weinee, dat geloot ik niet, hoor! Het was toek en ei allemaal. Ze zal heus wel weer terugkomen. Daar maak ik mij geen zorgea over!" (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6