OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ons model Na 74 bijeenkomsten nog geen overeenstemming over de agenda Weerbericht Vier uur na het vastgestelde tijdstip vertrok Koninklijk Paar uit Luxemburg Perzisch premier kreeg vertrouwens votum van Kamer en Senaat Levensverzekeringbedrijf wil 250 millioen lenen voor gemeentelijke woningbouw Labour won tussentijdse verkiezing Koninklijk vliegtuig in het ongerede Convair-toestel van Schiphol moest Dakota vervangen Britse regering zal geen ontruiming der olievelden bevelen Annuïteitsleningen met een looptijd van 25 jaar tegen een rente van 4 pet. Prof. Soepomo naar Nederland Het woord is aan Bommen op stellingen der geallieerden in Korea Pétain blijft op Yeu Advertentie Conferentie der plaatsvervangers mislukt HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 291 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (:zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 122-30. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 22 JUNI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 149 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Hu ijsman STRACHEY heeft een soort kernwoord in het Lagerhuis geuit. Strachey is de Bi'itse minister van Oorlog. Hij had beslo ten om het geweer van kaliber 303, dat ook door Amerika en de andere Westelijke bondgenoten wordt gebruikt, te vervangen door een nieuw model van kaliber 230. Dit was voor de oppositie aanleiding tot critiek. En daarop antwoordde Strachey: „Wij ma ken een geweer, waarvan algemeen erkend zal worden dat het misschien wel het beste is. Waarom zouden de anderen dan niet standaardiseren op ons model?" Wij hebben dit gisteren onder Wereld nieuws vermeld. De wereld, en daarmee de mens, geldt het zeker. Nieuws is het niet slechts, omdat blijkt dat zelfs bij de keuze van een geweer de Engelsen hun eigen zin willen doen en zich vooral niet aan al die vreemdelingen storen, maar ook omdat Strachey een menselijke zwakheid zo aar dig geformuleerd heeft. „Waarom zouden de anderen niet standaardiseren op ons model?" Deze waag behelst de reden waar om er nog geen Verenigde Stalen van West-Europa zijn. Zij behelst ook de oor zaak van de mislukking van talloze inter nationale besprekingen. En zelfs (in zeke ren zin)het voortduren van het conflict tussen Oost en West. Maar nog veel meer dan dat. De familie A., bij u in de straat, heeft critiek op de familie B., omdat zij zoveel uitgaat: naai de bioscoop vooral. Wel driemaal per week. „Het zit eraan hoor", zegt mevrouw A. bitter. „Niet de manieren bedoel ik, maar het geld. Het schijnt niet op te kunnen. En hoe zijn ze eraan gekomen? Het eindje zal de last wel dragen. Je kunt er zeker van zijn dat zij nog nooit een cent gespaard hebben. En die onzin om een bromfiets Ie kopen. Is die B. te oud om te trappen? Het zou heel wat gezonder voor hem zijn. Hij ziet er toch al zo bleek uit en die man is veel te dik. Zij hoorden te sparen zoals wij en niet op bromfietsen te rijden dat doen wij toch ook niet? en één bio- scoopje in de week vind ik genoeg". Er is natuurlijk meer. Maar de kern- waag in dit beloog behalve de jalouzie. die minister Strachey wellicht ook niet geheel vreemd zal zijn als hij over Amerika spreekt is: Waarom zouden de anderen niet standaardiseren op ons model? Bij B. thuis zeggen ze op hetzelfde ogen blik: „Waarom draagt die jongen van A. toch zo'n gekke Amerikaanse jas met zo'n rare kraag? En zulke dassen? En heb je die opzichtige jurk van Catootje gezien? Ik zou zoiets niet willen dragen. Zeker ook bang dat ze anders geen man krijgt", etc. etc. Waarom zouden de anderen niet stan daardiseren op ons model? De C.'s, in dezelfde straat, sturen hun dochtertje naar een particuliere school. Alle andere kinderen uit de straat gaan naar een gewone school. „Die ouders zijn niet wijs", zegt mevrouw C., „want de school van Marietje is beter. Op den duur zullen ze allemaal moeten erkennen dat het mis schien wel de beste is. Wij hebben de ware school gevonden." Waarom zouden de anderen niet stan daardiseren op ons model? Waarom kopen ze niet allemaal bij onze kruidenier? Zo'n nette man en zo beleefd. Waarom gaan ze niet allemaal naar onze kerk? Waarom eten ze niet allemaal aard beien? Waarom scheren ze zich niet allemaal (de mannen, bedoel ik natuurlijk) met die zeep Avaarin het baardwekend Recinit zit? Waarom hebben ze niet allemaal een ribes in hun tuintje? En seringen? En een rhododendron? Ja: waarom zouden anderen niet stand aardiseren op ons model? Ik ben van de Engelsen afgedwaald en heb het verschijnsel als algemeen-mense lijk erkend. Ja. Maar Strachey is een minister. En een illusie, die ons allen in meer of minder mate eigen is. houdt in dat ministers vaak ruimer denken, vaak breder visie hebben, dus groter afkeer van bekrompen heden koesteren, dan gewone stervelingen en dus zeer zeker dan de families A., B. en C. Helaas. Dat valt vaak bitter tegen. En nu moet u niet denken dat die oppositie in het Lagerhuis, die Strachey gecriti- seerd heeft, zoveel ruimer denkt dan hij. Maar die wil regeren en critiseert hem dus. En zijn antwoord is nog vrij slim ook, want het vindt weerklank bij vele kiezers die denken zullen: „Ja natuurlijk: waarom zouden de anderen niet standaardiseren op ons model?" Ik heb Engeland in de aanvang alleen maar genoemd, omdat de ministers in dat land tegen de kiezers zo koppig die dingen blijven zeggen en ze nog geloven ook, volhoudend omdat zij op een eiland wonen. John Strachey is een ontwikkeld man, afkomstig uit een intellectueel milieu. Zijn vader, John St. Loe Strachey, was een bekend journalist en schrijver. In zijn jeugd moet hij thuis al heel wat opgesto ken hebben. Ook is hij in zijn jonger jaren dermate uiterst linies geweest, dat de con servatieven het hem nogal eens naar het hoofd gegooid hebben. Nu is hij'dat niet meer. Maar hij heeft in politieke zin wel veel ervaren en onderzocht. Toch is hij nog niet zover, dat hij de belangrijkheid van standaardisatie voor de Westerse de fensie kan erkennen zonder die te onder werpen aan de onuitvoerbare beperking: „Maar dan volgens óns model". Het is wel een tx-oost voor de families A., B. en C., als die eens aan de voortref felijkheid van hun eigen betoog mochten twijfelen. Maar het is niet bemoedigend voor het Westen. R. P. Te West Houghton, in het Britse graaf schap Lancashire, is een tussentijdse ver kiezing gehouden. Dit kiesdistrict werd door de 74-jarige socialist Davies in het Lagerhuis vertegenwoordigd. Hij had om gezondheidsredenen voor zijn zetel be dankt. Bij de in Februari gehouden algemene verkiezingen verkreeg Davies 11.858 stem men meer dan zijn conservatieve tegen stander. Ook thans wist de socialistische candidaat zijn conservatieve wederpartij te verslaan, nu echter met een meerder- htid van 8.754 stemmen. LUXEMBURG, 22 Juni (ANP) Toen Koningin Juliana en Prins Bernhard gister avond na het afscheid van Groothertogin Charlotte en Prins Felix van Luxemburg om zes uur in de Dakota waren gestegen en het vliegtuig zich over de startbaan in be weging zette, sloeg plotseling de linkermotor af. Gezagvoerder Sonderman achtte het raadzaam de motor aan een grondige inspectie te onderwerpen vooraleer de terugreis werd aanvaard. De reparatie bleek ingewikkelder dan eerst was verondersteld en daarom werd een KLM-Convair van Schiphol gerequircerd, waarmede het Koninklijk Paar, vier uur na het tijdstip waarop het liad moeten vertrekken, de terugreis naar Holland aanving. De laatste clag van het bezoek bracht de Koninklijke gasten naar het Noordelijk deel van Luxemburg, waar het heuvelland overgaat in bosrijke streken. Koningin Juliana en Prins Bernhard bezochten in Vianden het stamslot der Nassau's en het staatssanatorium. Op de anderhalf uur durende tocht van Luxem burg naar Vianden trof men overal het zelfde beeld. In Ettelbrück en Diekii-ch was de gehele bevolking uilgelopen en de ge meentebesturen stonden voor de raadhui zen opgesteld. De bezoekers konden zich op hun tocht niet alleen overtuigen van de warme sympathie der bevolking, doch ook van haar noeste vlijt, die in het herstel van de zware oorlogsschade in deze streek tot uiting komt. Het hoog in de bergen gelegen sanato rium van Vianden, daterend van 1937, is tijdens de oorlog zwaar beschadigd, zoals zovele stadjes in dit deel van Luxemburg. Na het herstel is de exploitatie overgeno- men door de staat. De minister van Volks gezondheid en de geneesheer-directeur Th. Backes, leidden Koningin en Prins in het sanatorium rond. Het gezelschap ging -vervolgens naar Diekirch, naar het slot Ansbach van de Groothertogelijke familie. Na daar de lunch te hebben gebruikt, werd een bezoek ge bracht aan het slot Colarberg, de woning van de hertogin van Parma, de moeder van Prins Felix van Luxemburg. Het vertrek Na een vertraging van vier uren zijn Koningin Juliana en Prins Bernhard bij het vallen van de avond met de in allerijl uit Nederland gërequireerde K.L.M. cor- vair „Johan Vermeer" opgestegen voor de terugreis naar het vaderland. Om even voor half tien ging het toestel de lucht in om terstond naar het Noorden koers te zetten. De vertraging was het Koninklijk Paar en zijn gevolg niet ai le lang gevallen daar de gastvrouwe de tijd had gebruikt om haar gasten nog een echt Luxemburgse maaltijd aan te bie'den in een hotel, dat vlakbij het vliegveld gelegen is. Het werd ondanks het late uur toch nog geen stil vertrek, want toen de Koningin en de Prins het toestel bestegen klonk uit honderden kelen nogmaals het in deze dagen zoveel gehoorde „vive!" Het wachten was de toeschouwers minder zwaar geval len door de bedrijvigheid, die rond het Dakota-vliegtuig van Prins Bernhard de gehele avond was blijven heersen. In een heerlijke warme zomeravond gin gen de toeschouwers huistoe nadat de licht stippen van het Nederlandse vliegtuig aan de horizon waren verdwenen. Zij droegen de herinnering met zich aan een vorstelijk bezoek, dat getuigd heeft van een harte lijke vriendschap tussen de beide landen. Aankomst in Nederland Om vijf minuten voor half elf Donder dagavond is de K.L.M.-Concair „Johannes Vermeer" op Schiphol geland. Het Koninklijk Paar werd op het vlieg- Op de laatste dag van hun verblijf in Luxemburg brachten Koningin Juliana en Prins Bernhard onder meer een bezoek aan Vianden, waar het oude slot ligt, dat eens de zetel van het Huis Oranje Nassau was. De Koningin (rechts) met de Luxemburgse prinsessen en prins Jean op het plateau nabij Vianden, dat uitzicht geeft op het slot. veld begroet door de burgemeester van Haarlemmermeer, mr. Jansonius. De Ko ningin dankte gezagvoerder Bax voor de vlucht. Het Koninklijk Paar heeft zich na aan komst op Schiphol onmiddellijk per auto naar Soestdijk begeven. TEHERAN (Reuter). De 91 leden van de in totaal 126 leden tellende Perzische Madjlis (Tweede Kamer) die op de verga dering van Donderdagmiddag aanwezig waren, hebben eenstemmig het vertrou wensvotum gegeven aan minister-president Mossadeq voor zijn optreden inzake de olie- kwestie. Donderdagavond heeft ook de Perzische Senaat met grote meerderheid van stem men het vertrouwensvotum aan Mossadeq gegeven. De Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Morrison, heeft in de loop van het debat in het Lagerhuis verklaard, dat de regering geen ontruiming wenst. „Wij zul len zeker niet voor ontruiming van de olie velden zorgen. Het is onze wens, dat de ambtenaren en technici van de Brits-Iraan se oliemaatschappij daar blijven", aldus Morrison. Na het besluit van de Perzische minister raad van Woensdag om diensten van de „Anglo-Iranian" op te heffen, heeft de di rectie van de maatschappij enige voorzorgs maatregelen getroffen. Zo werden talrijke acten en documenten op andere plaatsen in veiligheid gebracht. Dit bericht werd echter onmiddellijk aan de controlecommissie voor de uitvoering van de wet op de nationalisatie en aan de Perzische arbeiderspartij overgebracht, die de procureur-generaal op de hoogte stel den. Deze liet alle documenten, die de olie- De gezamenlijke maatschappijen van levensverzekering zullen tot 1 Juni 1953 door middel van te verstrekken leningen een bedrag van f 250 millioen ter beschikking stellen voor de financiering van de gemeentelijke woningbouw. De individuele maat schappijen zullen in dit bedrag deelnemen voor bedragen, welke onderling zullen worden bepaald. Het bedrag van f 250 millioen zal in een nog nader te bepalen aantal termijnen beschikbaar worden gesteld. De overeenkomst zal echter vervallen van het ogenblik af waarop het levensverzekeringbedrijf zich gesteld mocht zien voor volstrekt onvoorziene omstandigheden van dien aard. dat verdere nakoming van de aangegane verplichting tot het ter leen geven van gelden in redelijkheid niet van de maatschap pijen kan worden gevorderd. Het ligt in de bedoeling de leningen te verstrekken aan de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten onder volledige garantie van de staat. Dez» bank zal de ter leen ontvangen bedragen op haar beurt uitlenen aan de daarvoor in aanmerking komende gemeenten. De gelden zullen worden verstrekt door middel van 25-jarige annuïteitsleningen, rentende 4 pet. Indien echter het rende ment van vrijwillige overheidsleningen van ongeveer gelijke looptijd in het tijdvak van 1 Juni 1952lJuni 1953 tot boven de 4 pet. mocht stijgen, zullen de daarna nog door de levensverzekeringmaatschappijen te ver strekken leningstermijnen een even zoveel hogere rente dragen. De maatschappijen, die in belangrijke mate vooruit hebben belegd, zullen zo no- die gedurende enige, tijd in staat worden gesteld, de door haar in die tijd te verstrek ken geldleningen te belenen tegen de oor spronkelijke rente. Deze beleningen zullen in een tijdvak van 3 a 4 jaren worden af gelost. De in het bezit der levensverzekering maatschappijen zijnde zg. gebonden 3J/2 pet. 5-jarige schatkistbiljetten, welke in de komende tijd successievelijk zullen verval len, zullen per 16 Juli alle ineens worden omgezet in een onderhands 25-jarige staats lening met een gemiddelde looptijd van 20 jaar, rentende 4 pet. Het gaat hierbij om een leningsbedrag in totaal van circa f 300 millioen. De aan de Bank voor Nederlandse Ge meenten te verstrekken annuïteitsleningen zullen niet vervroegd aflosbaar en dus niet convertabel zijn. Door een bedrag van f 250 millioen ter financiering van de gemeentelijke woning bouw ter beschikking te stellen, zullen de daarin bijdragende maatschappijen van levensverzekering geacht worden in het genoemde tijdvak van 24 maanden haal bij dragen tot het overheidscrediet te heb ben verleend. Over ,deze punten is in beginsel met de minister van Financiën overeenstemming verkregen. Het bestuur van de Nederlandse Vereniging tot Bevordering van het Le vensverzekeringwezen heeft dit plan in een op 20 Juni gehouden vergadering aan de leden van de afdelingen „Grote Verzeke ringen" en „Volksverzekering" der Be drijfsgroep Levensverzekering voorgelegd. De algemene stemming te dien aanzien was in die vergadering van zodanige aard, dat het bestuur verwacht dat nagenoeg alle maatschappijen haar medewerking aan de tot standkoming van de transactie zullen verlenen. In die vergadering kon nog geen definitief besluit genomen worden, aange zien de directies van vele maatschappijen daartoe eerst nog overleg dienden te ple gen met haar commissarissen. Minister oefende geen druk uit Het bestuur spreekt nadrukkelijk ge ruchten als zouden de levensverzekering maatschappijen door de minister onder druk zijn gesteld, categorisch tegen. Het stelt er prijs op mede te delen, dat het initiatief tot de gevoerde besprekingen in eerste aan leg niet van de minister van Financiën, maar van hel bestuur zelf is uitgegaan en voorts, dat het voorlopig nog slechts in be ginsel bereikte accoord het resultaat is ge weest van in volledige vrijheid en op zui ver zakelijke basis gevoerd overleg. Het bestuur is ervan overtuigd, dat met dit resultaat gelijkelijk zullen zijn gediend het algemeen belang, waarvoor het bedrijf de ogen uiteraard niet mocht sluiten, en de belangen van de levensverzekeringmaat schappijen, waarvoor de minister van Fi nanciën volledig begrip heeft getoond. maatschappij in veiligheid had gebracht, in beslag nemen. De controlecommissie is hiermee voor het eerst in actie gekomen. Naar men verwacht zal de uit vier man bestaande delegatie van de „Anglo-Iranian" vandaag naar Londen vertrekken. Van be voegde zijde wordt verklaard, dat de dele gatie met een speciaal van de K.L.M. ge charterd vliegtuig zal vertrekken. Het vliegtuig bevindt zich reeds te Teheran. Telegram aan Den Haag Engeland heeft Donderdag aan de pre sident van het Internationale Gerechtshof in Den Haag een telegram gezonden, waar in gevraagd wordt, dat het Hof de Perzische regering zal verzoeken elke maatregel tegen de Brits-Iraanse oliemaatschappij op te schorten totdat het Hof zich over de kwes tie heeft uitgesproken. Ih het télegram wordt verder gezegd, dat tengeland later een verzoek bij het hof zal indienen om voorlopige maatregelen te treffen voor de bescherming van de belan gen van de oliemaatschappij in Perzië. Strijdkrachten van de R.A.F. te Habba- niyah hebben bevel gekregen om zich ge reed te houden voor de bescherming van Britse levens en eigendommen in Perzië, indien zij daartoe opgeroepen worden, al dus verluidt te Bagdad. Het vliegveld Habbaniyah, ongeveer 160 km ten Westen van Bagdad, is de voor naamste. basis van de R.A.F. in Irak. Het Britse transportschip Devonshire heeft troepenversterkingen voor de Suez- kanaalzóne, waaronder een volledig regi ment, te Port Said aan land gezet. Ook een ander transportschip, de „Empire Pride", is met troepen voor Singapore te Port Said aangekomen. De grote Amerikaanse oliemaatschappijen buiten Perzië zullen de Perzische regering geen hulp bieden om de genationaliseerde olievelden te bewerken, indien de Britse autoriteiten verdreven worden, aldus heb ben functionarissen dezer maatschappijen aan de pers meegedeeld. De grote maatschappijen hebben het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken een desbetreffende mededeling doen toekomen. Donderdag heeft de plaatsvervangende oppositieleider, Eden, in het Britse Lager huis het debat geopend over de kwestie van de Perzische olie. Hij zei, dat een Britse evacuatie van de olievelden ramp zalig zou zijn. Hij ondersteunde het rege ringsbesluit om de zaak bij het Internatio nale Gerechtshof in Den Haag aanhangig te maken. Duncan Sandys, de schoonzoon van Churchill, zei dat er geen twijfel bestond, dat Rusland verdragsrechten had om troe pen Noord-Perzië te laten binnenrukken als Engelse troepen in Zuid-Perzië land den. Doch als er gekozen moest worden tussen het verdelen van Perzië en het overlaten aan Russische heerschappij van het gehele land zou de minst kwade keuze de verdeling zijn, aldus Sandys. De leider van de linkervleugel van de Labourpartij, Crossman, drong er bij de leden van het Huis op aan zich tweemaal te bedenken alvorens militaire bezetting aan te raden. Rusland heeft het recht de Perzische regering te helpen een aanvaller te verdrijven, doch tevens zou Rusland Engeland voor de UNO als aanvaller kun nen bestempelen. Volgens het Labourlid Gunther zou evacuatie van Perzië door het Midden- Oosten als zwakheid worden beschouwd. Behalve de boven reeds aangehaalde verklaring heeft de minister van Buiten landse Zaken, Morrison, in het Lagerhuis nog het volgende medegedeeld: „Engeland betwist Perzië het recht niet, souvereine rechten uit te oefenen", aldus Morrison. „De actie, die de Perzische minister-pre sident tegen de oliemaatschappij schijnt te willen voeren, is echter niet de wettige uitoefening van die rechten. Het is niet nationalisatie, het is onteigening. Indien de Perzische regering enige grief tegen de maatschappij heeft, zou zij arbitrage heb ben moeten zien te verkrijgen", aldus Morrison. „Wij blijven bereid, alle punten volledig en vriendschappelijk te bespre ken". Morrison zeide geen aanwijzing te zien, dat de Perzische minister-president bereid was, een andere koers te nemen. Morrison noemde Mossadeq „niet een linkse socialist of iets dergelijks doch een reactionnair. Hij behoort tot een welge stelde klasse, die door de werkende be volking van dat land in stand wordt ge houden. De regering, die verondersteld werd van de inkomsten der oliemaat schappij de sociale ontwikkeling van het land te financieren, heeft dit grotendeels niet gedaan, doch het geld voor andere doeleinden besteed". Volgens Morrison hebben leden van de hogere klassen en uiterst reactionnairen aan de werkende klasse voorgehouden, de buitenlanders te haten. „Het kan best zijn, dat Mossadeq wind gezaaid heeft en een communistische wervelwind zal oogsten", zo voegde Mor rison hieraan toe. Toen Morrison begon te zeggen, dat de conservatieve Engelse bladen „de gebrui kelijke militaristische en oude imperialis tische verklaringen hadden afgelegd en dat men twee oorlogen wilde beginnen, de ene in Perziëging de rest van zijn woorden verloren in kreten van pro test van de zijde der conservatieven. Volgens Morrison steunt de Amerikaanse regering over het algemeen de koers, die de Engelse regering volgt. De Verenigde Staten zijn er zeer op gesteld, dat elke mogelijkheid van een vreedzame regeling wordt onderzocht en dat niet overhaast tot militair machtsvertoon wordt overge gaan. Doch zij aanvaarden de zienswijze, dat Engeland het volste recht heeft, stap pen te ondernemen om de levens van Britse onderdanen te beschermen, aldus Morrison. Hiermee was het debat geëindigd. Er werd niet gestemd. DJAKARTA, (Aneta). Aneta ver neemt in regeringskringen te Djakarta, dat de voorzitter van de staatscommissie act hoe, prof. mr. Soepomo, binnenkort naar Nederland vertrekt ter voorberei ding van de herziening der Ronde-Tafel overeenkomsten. E. Read Mumford: In werkelijkheid onderwijzen wij kinderen niet door wat wij zeg gen, maar door wat wij zijn. Twee vliegtuigen hebben Vrijdagochtend vroeg stellingen der verbondenen in de omgeving van Tsjorwon, in de centrale frontsector, met bommen, raketten, ben zinebommen en vuur van boordwapens aangevallen. Aan de fronten deden zich geen belangrijke wijzigingen voor. De Amerikaanse regering heeft de secre taris-generaal der UNO Donderdag ver zocht een beroep te doen op de leden- landen, die hun steun hebben gegeven aan de actie in Korea, maar nog geen bijdragen aan landstrijdkrachten hebben geleverd, troepen te verschaffen naar hun vermogen. In het Amerikaanse schrijven wordt ge zegd: „Er is een werkelijke behoefte aan nieuwe strijdkrachten van leden-staten, met het oog op massale Chinese concentra ties in het gebied en met het oog op haar voortdurende aggressie". De secretaris-generaal zou de betrokken leden-staten moeten verzoeken onmiddel lijk te overwegen „een aanvangsbijdrage van landstrijdkrachten van aanzienlijke aard te leveren overeenkomend met hun respectieve vermogen en andere verant woordelijkheden". De 95-jarige gewezen maarschalk van het Franse leger, Philippe Pétain, wiens levenslange gevangenisstraf door de Franse regering is gewijzigd in „internering in een ziekenhuis", zal het eiland Yeu, waar hij nu reeds zes jaar verblijf houdt, niet verlaten. Zijn verdediger, Jacques Isorni, die tot lid der Franse Nationale Vergade ring is gekozen met als enig programma de leus „Pétain op vrije voeten", ver klaarde Donderdagavond dat hij zal po gen op het eiland een villa te vinden, ge schikt om als verblijfplaats van Pétain te dienen. Pétain zou daar dan zijn laatste levensdagen in gezelschap van zijn vrouw, geneesheer en verpleegsters, kunnen door brengen. De nationale Perzische oliemaatschappij is reeds begonnen in de Franse pers te adverteren. In de editie van „Le Monde" van giste ren komt een aankondiging voor, geda teerd „Chorramsjahr, 13 Juni", waarin de afnemers van de vroegere Brits-Iraanse maatschappij wordt meegedeeld, dat hun bestellingen voor'de komende maand zul len worden uitgevoerd, maar dat <zij zich tot de nationalisatie-raad van de Iraanse olie-industrie moeten wenden. PARIJS (Reuter). De conferentie van plaatsvervangers der ministers van Buiten landse Zaken der grote vier te Parijs is Donderdagavond na 74 bijeenkomsten ge ëindigd, zonder dat overeenstemming is be reikt over een agenda voor een conferentie van de ministers zelf. De afgevaardigden der Westelijke mo gendheden hebben Donderdag op de bijeen komst der plaatsvervangers de Russische afgevaardigde meegedeeld, dat „het geen zin heeft" de reeds vier maanden durende besprekingen over een agenda voor een conferentie van de vier ministers van Bui tenlandse Zaken voort te zetten. De Westelijken legden deze verklaring af bij monde van de Britse afgevaardigde Davies. Aan de Westelijke verklaring wordt toe gevoegd, dat de Westelijke mogendheden haar uitnodiging aan de Sovjet-Unie om aan een conferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken deel te nemen handhaven. „De drié regeringen spreken de hoop uit, dat de Russische regering bij nadere be schouwing de mogelijkheid zal weten te vinden haar aanvaarding van de uitnodi ging langs diplomatieke weg over te bren gen", zo wordt in de verklaring gezegd. Op de laatste bijeenkomst der plaatsver vangers verklaarde de Britse afgevaardig de, Ei-nest Davies, dat het duidelijk was. dat de Sovjet-Unie veel meer geïnteres seerd is in het aanvallen van de defensieve maatregelen van het Atlantisch pact dan in het tot stand brengen van een bijeen komst der ministers. Het is niet de agenda, uiteindelijk, die de wereld de vrede teruggeeft. De agenda is een middel en niet een doel. Het doel, dat de Westelijken stelden, is de bijeenkomst van de ministers, aldus de Britse afgevaar digde, die er aan toevoegde, dat Engeland „de negatieve houding" van de Russische regering betreurde. De andere Westelijke gedelegeerden uitten zich in gelijke zin en moesten daarna twee uur lang luisteren naar een redevoering van Gromyko over de toestand in de wereld en de oorzaken van de huidige spanning. Verdere pogingen om een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken te doen houden zullen worden gedaan via de diplo matieke weg. De combinatie van een warmtestoring, die gisteren in Zuid-Frankrijk tot ont- wikkeling kwam, met een lage druk- J] vore, die van het zeegebied tussen de Azoren en Spanje naar West-Frankrijk trok, leidde tot het bestaan van de actieve depressie, waarvan het centrum boven West-Frankrijk wordt aangetrof fen. Deze depressie bewoog vandaag in Noord-Oostelijke richting en veroor zaakte ook in ons land veel bewolking en regenbuien die hier en daar met onweer gepaard gingen. OONBEWOLKT 0LICHT 3EW' 3 HALF 3EW-- ZWAAR3EW GEHEEL BEW MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL V BUIEN K 'ONWECR 7,<?TSMP£ BATUUR IÖ05 ISOBAAR '.eELANiSSUK NEERSIAG- GEBIED CENTRA H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN - ^PONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND.VAN D'r>TEKtSi,.-fEc,T DE WINDRICHTING ,-MN.-,;!£9.e§£yEV£ ST=E E-R S'EEN, wind- SNELDE1 JTy.Tfc ccg Z£CC\Q-i ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond opgemaakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met enkele buien, hier en daar met onweer. Aanvankelijk matige wind, over wegend uit Zuidelijke richtingen. Later matige en langs de kust vrij krachtige wind uit Westelijke rich tingen. Vrij koel. 23 Juni Zon op 4.20 uur, onder 21.04 uui- Maan op 23.36 uur. ondeT 9 06 uur Hoog en laag water ïd IJmuiden Vry'dag 22 Juni Hoog water: 5.32 en 18.04 uur. Laag water: 1.11 en 13.36 uur. Zaterdag 23 Juni Hoog water: 6.24 en 18.53 uur. Laag water: 2.02 en 14.25 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1