OELFTSCHE SLAOLIE Extra kinderbijslag voor grote gezinnen ontmoet verschillende bezwaren De radio geeft Zaterdag Cke mmekewfov/ de zuinigste, de beste! .THoCUje tCfU J€,"kj00^ Bervoets Yrfezelaar v«*. |jgët Txwoüet Tlieuivs ervaring Een vakman Tl dag retour PANDA EN DE GEHEIMZINNIGE KLUIZENAAR Wereldnieuws VRIJDAG 22 JUNI 1951 TWEEDE KAMER Minister Joekes wil van wijzigingen in zijn ontwerpen echter niets weten de parel der dranken BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Subsidies van het Prins Bernhard Fonds Bankier weigerde recherche inzage van een bankrekening Nieuwe vertaling van het Oude Testament De heer P. de Boer vrijgesproken 1.95 voor Uw bed Haartemseh Matrassenh uis Gravin van Athlone legde eerste steen voor Engelse kerk in Den Haag 2 ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redacteur) Bij de Donderdag voortgezette bespre king van de wetsontwerpen tot verhoging van enige sociale uitkeringen, zei de heer Gortzak (Comm.) dat in het algemeen de regeling voor de ouden van dagen te karig is. Hij klaagde er over, dat de thans ter tafel liggende regeling niet voldoende is aangepast aan de gestegen kosten van levensonderhoud. Hij diende een motie in om de regering uit te nodigen aan de ouden van dagen een bijslag toe te kennen als compensatie voor de huurverhoging. Zijn partijgenoot Wagenaar verzette zich tegen de progressie in de kinderbijslagen voor de grote gezinnen. Tegenover de grief dat de aanhangige wetsontwerpen wel erg laat waren inge diend, betoogde minister Joekes, dat de ontworpen compensatie voor de huurver hoging binnen een maand na het optreden van het nieuwe kabinet was ingediend. Ook de andere wetsontwerpen die ver band houden met de gestegen kosten van levensonderhoud waren, nadat verschillen de adviezen ingewonnen hadden moeten worden, met de meest bekwame spoed aan hangig gemaakt. Volgens de regering was er niet voldoende aanleiding de regeling met het oog op de huurcompensatie thans ook te doen gelden voor de ouden van dagen. Onwaar is, dat in dit ontwerp eèn progressie voorkomt. Van het vierde kind af ondergaat de kinderbijslag een verho ging met 24 cent per week. De bewinds man bedoelde blijkbaar te zeggen, dat er van progressie geen sprake is, aangezien bedoeld bedrag evenzeer geldt voor het vijfde kind en verder. De verhoging van de kinderbijslag met het oog op de prijsstijging bleek men alge meen goed te keuren voorzover het om een verhoging met 5 gaat. Maar er waren bezwaren geopperd tegen het feit, dat te beginnen met het derde kind en daarna opnieuw ten aanzien van het vierde kind het percentage stijgt. Een vergelijking tus sen de uitgaven en inkomsten van een gezin met twee en een met zes- kinderen bij een loon van 56 per week, leert dat laatst genoemd gezin bij een verhoging van de kinderbijslag met 5 er meer op achter uit zou gaan. Zodoende is de regering ge komen tot de voorgestelde regeling. Het gaat hier om uitvoering te geven aan het regeringsprogramma. Het is volgens mi nister Joekes billijk en gewenst het thans ontworpene te aanvaarden. De minister moest dan ook de hiertegen gerichte amen dementen ontraden. En nu het andere punt, dat in het brand punt van de belangstelling heeft gestaan, te weten het niet vrijstellen van een deel der eigen inkomsten van ouden van dagen. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.05 Symphonette orkest. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Piano. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Radio Auto Rallye. 14.00 Platen. 14.15 Radio Auto Rallye. 14.20 Lichte muziek. 14.45 Fan fare-orkest. 15.05 Meisjeskoor. 15.25 Radio Auto Rallye. 15.30 Kroniek van Letteren en kunsten. 16.05 Platen. 16.25 Radio Auto Rallye. 16.30 De schoonheid van het Gre goriaans. 17.00 Radio Auto Rallye. 17.05 Voor de jeugd. 18.05 Piano. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Omroeporkest. 19.00 Nieuws. 19.15 Dit is leven. 1921 Actualiteiten. 19.27 Platen. 19.52 Journalistiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Platen. 20.15 Lichtbaken. 20.40 Steek eens op, heren. 21.00 Gevarieerd programma. 21.53 „De Katholieke kunstenaar en zijn pro blemen. 22.00 Operette. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Maastrichst Stedelijk Orkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.45 Platen. 9.00 Pla- >en. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor arbeiders in conti nubedrijven. 11.30 Piano. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Hawaïïanmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 13.50 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Koninklijke Mili taire Kapel. 14.45 Achterhoeks programma. 15.15 Ameteursuitzending. 15.45 Causerie. 16.00 Platen. 16.30 Sport. 16.45 Philharmo- nisch orkest. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.0 Instrumentaal kwartet. 18.40 Regeringsuitzending. 19.00 Artistieke staal kaart. 19.30 Passepartout. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Hoorspel. 21.15 Weense muziek. 21.45 Socialistisch com mentaar. 22.00 Dansmuziek. 22.25 Hoorspel. 22.45 Sport. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.30— '4.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Gevarieerde muziek. 2.32 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Vlaamse liederen. 13.30 Gevarieerde muziek. 14.00 Concert. 14.30 Koor. 15.00 Accordeon. 15.15 Platen. 15.30 Accordeon. 15.45 Amuse mentsmuziek. 16.15 Ethnische muziek. 17.00 Nieuws. 17.05 Vlaamse liederen. 17.30 Orgel. 18.00 Discussie. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Feuilleton. 20.00 Cooncert. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Moderne tijden. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogram ma. 23.00 Nieuws. 23.05 en 23.30—24.00 Platen. die een uitkering volgens de Noodwet- Drees ontvangen. De minister kon niet accoord gaan met het denkbeeld om 100 vrij te stellen, ook niet wegens de eisen die dit zou stellen aan de schatkist. Er moet nu al 17 millioen per jaar meer worden uitgegeven ten be hoeve van de ouden van dagen. Wanneer daar nog eens de bedoelde vrijstelling bij zou komen, zou zulks jaarlijks een extra uitgave van ruim 13 millioen vergen. De minister eindigde met de opmerking dat de slechtste dienst, die men aan de ouden van dagen zou bewijzen dit vooral we gens de royaliteit door de communisten voor die groep der bevolking zo warm aan bevolen zou zijn, tot maatregelen over te gaan, die het financieel bestel zouden ondermijnen. Bij de replieken bleek onder anderen mevrouw Fortanie rD e Wit (V.V. D.) het rekensommetje van de minister over de „progressieve" verhoging van de kinderbijslagen niet zo maar te willen aan vaarden. Hierna verweet de heer De.Ko rt (K.V.P.) degenen die zich keerden tegen de ontworpen regeling, dat zij blijkbaar niet bereid zijn met betrekking tot de positie van de grote gezinnen, trouw te blijven aan het. regeringsprogramma dat toch door de fractie-voorzitters van de „regerings-mëerderheid" was goedgekeurd. De heer Kikkert (C.H.) zette uiteen dat het geenszins de bedoeling was de grote gezinnen onevenredig ten achter te stellen, maar om goed te kunnen beoor delen of dit het geval zou zijn, dient de Kamer eerst over concrete gegevens te beschikken. De heer Suurhoff (Arbeid) sprak van een volkomen onmogelijk stelsel dat bij het verlenen van kinderbijslag rekening houdt met de prijsstijging van enige bepaalde producten. I-iij drong er op aan, dat de minister tijdig en ter dege ken nis zal nemen van het ontwerp-ouderdoms- voorziening van de vakcentrales, alvorens tot indiening van een regeringsontwerp voor een definitieve regeling op dat gebied over te gaan. De heer Gortzak (Comm.) kwam met enige moties: één ten gunste van vrijstelling van de aftrek van eigen inkom sten ad 100 gulden voor ouden van dagen, een andere om de huurcompensatie voor de ouden van dagen te verhogen en ten slotte een derde motie die zich keeerde tegen de progressie in de kinderbijslagen. Minister Joekes betoogde in zijn du pliek nogmaals, dat men in wat hij nu had voorgesteld toch heus niet moest zien een vooruitlopen op een principiële beslissing inzake de beste regeling met betrekking tot de kinderbijslag. Nu door een regerings maatregel de beperking van de subsidies grote gezinnen extra-achteruit zouden gaan tengevolge van de hogere prijzen van bepaalde artikelen, achtte, de minister de ontworpen regeling alleszins gerechtvaar digd. Ten aanzien van de eigen inkomsten aftrek voor ouden van dagen zei de minis ter dat de omstandigheden der betrokke nen zo verschillend zijn, dat het niet doen lijk is wegens de huurverhoging een com pensatieregeling voor de groep in zijn ge heel te maken: hier zal telkens via de sociale bijstand naar gelang van de indivi duele gevallen gehandeld moeten worden. Het ontwerp van de vakcentrales inzake een definitieve ouderdomsvoorziening zal de minister nader bezien. De vergadering is hierna tot hedenmid dag verdaagd. Luchttorpedo's van een eskader „Skyraiders" der Amerikaanse marine slaan hier een gatin de Hwatsjon-stuvidam in Oostelijk Centraal-Korea. ADVERTENTIE Het Prins Bernhard Fonds schonk we derom een aantal subsidies voor culturele arbeid. De uitgave van de verzamelde wer ken van Multatuli ontving opnieuw een bedrag van 1000, nadat reeds eerder voor het eerste deel een gelijk bedrag was ge voteerd. Een bedrag van 3000 werd ter beschikking gesteld van de voortzetting van de uitzending van beeldende kunste naars naar het buitenland in samenwerking met de K.L.M. Reeds eerder werd hiervoor een bedrag van 8000 gevoteerd. Het Nijmeegs Museum voor Beeldende Kunst kreeg 2000 voor het aanschaffen van vitrines. Verder werden bedragen gevoteerd voor de Nederlandse Blindenbibliotheek te 's-Gra- vanhage 1000), de reis van het koor „De Stem des Volks" naar Oostenrijk 1500), het Nederlands lectoraat te Straatsburg 250), het internationaal congres voor de wetenschappelijke film 1000), het derde internationale congres van kunstcritici en het derde festival van de film over kunst (tezamen 1000), het schoolreisjesverblijf van volksonderwijs Vlieland 1000). Officier van justitie acht hem niet tot geheimhouding ver plicht De rechtzaak die gisteren werd behan- de'ld voor de meervoudige kamer der Am sterdamse rechtbank en waarin op 5 Juli uitspraak zal worclgp ged^^n,.^ jpag be schouwd worden als een proefprocedure, waarvan het bankgeheim de inzet is. De gedaagde was de directeur van een bijkan toor van een grote bankinstelling te Am sterdam. Hij had geweigerd ambtenaren van de douanerecherche inzage te verlenen van de bankrekening van een zijner cliën ten, die verdacht werd van een deviezen- overtreding. De weigering van de directeur geschiedde na overleg met het hoofdkan toor en de juridische adviseurs der instel ling. De officier van justitie, mr. W. A. J. M. Smit, zeide, dat in artikel 43 van de redactie van het Deviezenbesluit 1945 staat, dat de opsporingsambtenaren te allen tijde in zage kunnen verlangen van boeken en be scheiden, benodigd voor hun opsporings- arbeid. Voorts staat in dit artikel, dat nie mand zich kan beroepen op enige verplich ting tot geheimhouding, zelfs als deze ver plichting bij wettelijke bepaling is opge legd. Maar op 1 Mei 1951 is hierin in zo verre wijziging gebracht, dat personen, die uit hoofde van stand, beroep of ambt zich tot geheimhouding verplicht geacht kun nen voelen, zulks kunnen weigeren. Dit is ook vastgelegd in artikel 218 van het Wet boek van Strafverordening. De rechtbank te Leeuwarden heeft in 1931 het verscho ningsrecht van de bankier niet erkend. De politierechter te Haarlem deed dit in 1948 ten aanzien van een accountant wel. De officier van justitie haalde voorts aan de uitspraak van de Hoge Raad ten aanzien van een eventueel verschoningsrecht van de journalist (de zaak-Lunshof) waarin dit ook niet werd erkend. De wetgever wil dit recht slechts toekennen aan hen, die zeer speciale beroepen uitoefenen en tot wie men zich wendt indien men in nood verkeert. Bankier noch journalist vallen zijns inziens onder deze categorie. Hij was van mening, dat een veroordeling dient te volgen en eiste een boete van 100 subsi- sidiair een maand hechtenis. De verdediger, mr. R. Korthals Altes, zeide dat de wet ons wel zeer in het onge wisse laat wie wel en wie niet geheim houdingsplicht heeft. Deze methode van wetgeving verdient zijns inziens afkeuring. De bankier is de vraagbaak van zijn cliënt in tal van aangelegenheden. De cliënt doet vele confidenties aan zijn ban kier om te komen tot een goed advies. Men kan zeggen, dat tussen bankier en cliënt eenzelfde verkeer bestaat als tussen patiënt en medicus. Ook bij een advocaat, die wel het recht van geheimhouding wordt toe gekend, houdt deze geheimhouding niet op wanneer hij in civiele zaken op het gebied komt van vermogensrechtelijke zaken. Zo ligt de zaak ook met een notaris, wiens beroep op vele punten overeenkomt met dat van de bankier, omdat hem veelal de zelfde vragen worden gesteld en dezelfde adviezen worden gevraagd. De verdediger zeide voorts, dat zijns inziens het vraag stuk van het verschoningsrecht van de journalist en dat van de bankier niet mag worden vergeleken, omdat men de jour nalist mededelingen doet met de bedoeling deze te doen publiceren en slechts het vraagpunt is of hij al dan niet gerechtigd is de naam van zijn zegsman te verzwijgen. Zo ligt de zaak bij de bankier zeker niet. Het is dan ook zeer noodzakelijk, dat de wetgeving eindelijk eens gaat afbakenen voor wie de geheimhouding geldt en voor wie niet. Schout bij nacht E. P. Forrest el, chef van de consultatieve groep voor de weder zijdse hulpverlening, die binnenkort naar de Verenigde Staten zal terugkeren, is onder scheiden met het Groot-officierskruis in de Orde van Oranje Nassau. ADVERTENTIE ivoor Haarlem: Grote Houtstraat 46 Er is een kwart eeuw aan gewerkt In de jaarvei-gadering van het Neder lands Bijbelgenootschap, die Donderdag te Amsterdam werd gehouden, is het ma nuscript van de nieuwe vertaling van het Oude Testament door de voorzitter van de vertalingscommissie, prof. dr. G. Ch. Aalders, aan de voorzitter van het Bijbel genootschap, prof. dr. F. W. Grosheide, overhandigd. Aan deze vertaling is een kwart eeuw ge werkt. Het Nederlands Bijbelgenootschap zal deze nieuwe vertaling aan de kerken aanbieden. Prof. Aalders herdacht degenen die de vertalingsarbeid aanvingen, doch de be ëindiging er van helaas niet mochten be leven, in de eerste plaats prof. dr. H. Th. Obbink, die van het begin af als voorzit ter der vertalingscommissie is opgetreden, voorts dr. G. Smit en verder prof. dr. L. H. K. Bleeker, ds. F. Dijkema. prof. dr. C. van Gelderen, prof. dr. J. de Groot, dr. D. J. van Katwijk en dr. Th. L. W. van Ra- vesteijn. Prof. Aalders zeide voorts dat deze ver taling uiteraard de sporen draagt van het feit, dat personen van onderscheidene kerkelijke en theologische richting hebben samengewerkt. Het werk is niet zo, dat vertegenwoordigers van een bepaalde ker kelijke en theologische variëteit in haar de ideale vertaling kunnen bewonderen, maar zo dat alle leden der commissie, tot welke protestantse variëteiten zij ook be horen, haar ten volle voor hun verant woording kunnen nemen. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft overeenkomstig het vonnis van de Leeu warder rechtbank de heer P. de Boer te Drachten, voorzitter en propagandist van de Bond van Mobilisatieinvaliden en di recteur van de stichting „De Nederlandse Soldaat", vrijgesproken van de hem ten laste gelegde opzettelijke verduisteringen ten nadele van deze organisaties. Zowel door de offieier van justitie als door de advocaat-generaal was één jaar geëist, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De heer De Boer deelde na het uitspre ken van het vonnis mede, een klacht tegen de advocaat-generaal mr. B. J. Besier te hebben ingediend bij de minister van justitie. Hij maakt bezwaar tegen de in zijn requisitoir door de advocaat-generaal gebezigde woorden: „verdachte is een groot verduisteraar en schandelijk profiteur". ADVERTENTIE r s 80 cm breed, absoluut kreukvrij en wasecht, ge schikt voor jong en oud Aan onze zaak zijn gedipi. coupeuses verbonden, die Uw japon r nn maken voor J zu' Prima coupe. BARTELJORISSTRAAT 27 - TEL. 11770 ADVERTENTIE uü jaar H Nieuwe tijk en bijgevuld met Java I kapok in Maakloon: 1-pers matras 12.50 2-pers. matras 15.— Nog enige verentijk voor uw verenbed. ook per meter H. DE GRAAFF. GR HOUTSTR 103 TEL. 11485 Prinses Alice, gravin van Athlone, een kleindochter van Koningin Victoria, heeft in Den Haag op de hoek van de Riouw- straat en Timorstraat de eerste steen ge legd voor een nieuwe Engelse en Ameri kaanse episcopale kerk. De plechtigheid werd onder meer bijge woond door de minister-president dr. W. Gistermiddag heeft de gravin van Athlone in Den Haag de eerste steen gelegd voor de nieuwe Engelse en Amerikaanse kerk. Drees, de ministers In 't Veld en Lieftinck, mevrouw Stikker, de Canadese en de Australische ambassadeur, het hoofd van de E.C.A.-missie in Nederland, de Com missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, chef van het Militaire Huis van de Koningin, enige rechters en de griffier van het Internationaal Gerechts hof. Na de eerste steen-legging herinnerde prinses Alice er aan dat prinses Irene een jaar geleden in Londen de eerste steen legde voor de nieuwe Nederlandse kerk in Austin Friars, die werd aangeboden door het Nederlandse volk. De oude kerk werd door vijandelijke actie vernield. De En gelse kerk. in Den Haag werd verwoest bij het bombardement van het Bezuidenhout. Prinses Alice dankte de Nederlandse rege ring voor haar medewerking bij het bou wen van deze kerk, evenals het ge meentebestuur van Den Haag. 43. Je begrijpt wel, dat Panda nu eens even een hartig woordje met die kluize naar wilde spreken! Hij vertrouwde hem voor geen halfje, en dat werd er niet beter op toen hij hem op zalvende toon tot de pachters hoorde zeggen„Gaat dus naar uw goede meester en vraag hem om de juiste hoeveelheden goud, platina en diamant dat zal hij stellig graag voor u over heb ben! Indien hij twijfelt moet ge hem er maar op wijzendat ik mijn arbeid toch óók voor niets lever, nietwaar? En dan zal ik een vernuftig straal-ombuigingsapparaat voor ulieden bouwen en danHier werd hij in de rede gevallen door Panda, die, naderbij rennend, riep: „Hee daar! Wacht eens even! Met jou moet ik eens even praten.Maar hij kreeg de klui zenaar nog niet te spreken o neen! Want nu wendden de pachters zich tot hem en versperden hem de weg, terwijl één van hen zei: „Dag meneer de landeigenaar! Zouden wij eens even een woordje met u mogen praten?" „Nee hijgde Panda „straks! Ik heb haastik moet. „O hij heeft haast! Hij heeft geen tijd om met eenvoudige pachters te praten!", mompelde een tweede boer boos. Panda lette er niet op; hij wrong zich tussen de ontevreden landlieden door en sprong naar de boom, waar hij daarnet de kluizenaar nog had gezien.maar hij was al te laat! De kluizenaar was na zijn opruiende toe spraak spoorloos verdv.)enen„Hij is weg, de gemenerd!", riep Panda teleurge steld. „Hij heeft het op mijn goed voor zien. „Dat is alleen om ons te helpen", prevelden de boeren. „Maar onze landheer heeft zo'n beetje goud niet voor ons over. Hij is zelfzuchtig! Hij is een vrek! Wat een verschil met die aardige, onbaatzuchtige kluizenaarHet is duidelijk, dat Panda deze. ontevredenheid tijdig de kop in moet drukken. Onredelijk. De „Lancet", het orgaan der Britse medici, meldt dat een vijf-en- vijftig-jarige Engelsman zich in bed door het hoofd schoot. „De volgende ochtend stond hij op, kleedde zich aan en bereidde zijn eigen ontbijt. De man werd, volkomen bij bewustzijn, naar een ziekenhuis gebracht en geopereerd. Na twee maanden kon hij dit, volledig hersteld, weer verlaten. Bij een nader onderzoek, negen maanden na het voor gevallene, was de man nog steeds ge heel gezond. Hij was echter even on redelijk en slecht gehumeurd als voor zijn mislukte zelfmoordpoging", aldus het blad. Lid. Nationalistisch China heeft aan de UNO een chèque overhandigd van 1 millioen dollar als deel van de achter stallige lidmaatschapscontributie. China is .voor 1950 nog 2.028.368 dollar schul dig en voor 1951 2.527.637 dollar. Spel. Als onderdeel van het plan „leer de democratie kennen" hebben jongemen- sen tussen 17 en 21 jaar Donderdag ge- dui-ende 24 uur het bewind over Pforz heim, een stad met 80.000 inwoners in Zuid-West-Duitsland, overgenomen. De burgemeester droeg zijn ambt over aan een student van 21 jaar en een zeven tienjarig meisje bezette de post van de Amerikaanse plaatselijke commandant. Unesco. De Franse regering heeft besloten de Unesco een terrein voor de bouw van haar hoofdkwartier ter beschikking te stellen. Voorts zal de Unesco een lening van twee milliard francs krijgen. Paar sloffen. De hoofdcommissaris van politie te Frankfort,Willy Klapproth, is Donderdag gearresteerd. Hij héd tij dens het proces over corruptie onder de politie van Frankfort verklaard, dat hij vóór de geldsanering wekelijks ongeveer twee sloffen ongebanderolleerde Ame rikaanse sigaretten van een majoor van de bezettingstroepen had ontvangen en deze of zelf had opgerookt of op zijn bureau had weggegeven. Kort voor de arrestatie van Klapproth had de eerste burgemeester van Frankfort hem voor lopig uit zijn functie ontzet. Ook daar. Wegens verstoring van de open bare orde zijn in de afgelopen 48 uur in Israel ongeveer 50 communisten ge arresteerd. Zij zouden getracht hebben nieuwe emigranten in kleine nederzet tingen en dorpen aan te zetten tot de monstraties. Het communistische blad „Kol Ha Am" is voor twee dagen ver boden. Nieuw lid. Donderdag heeft in Parijs met veertig stemmen tegen één, de vergade ring van de Unesco besloten West- Duitsland toe te laten als lid van de organisatie. Israel stemde tegen. Ar gentinië, de Philippijnen en Birma ont hielden zich van stemming. Antwoord. De Amerikaanse ambassade te Praag heeft de Tsjechoslowaakse rege ring medegedeeld, dat de Amerikaanse regering geen belang heeft bij noch gezag heeft over de werkzaamheden van „Radio Vrij Europa" in München. Tsje- choslowakije had zich beklaagd over „vijandige uitzendingen" van dit sta tion. Gemist. Bij oefeningen te Map Lejeune (Noord-Carolina, V.S.) zijn acht mari niers om het leven gekomén eft23 ge wond doordat twee mortiergranaten hun doel misten en tot ontploffing kwamen. Overwerkt. De Franse premier Queuille heeft Donderdag bij een onderhoud met een van de leiders der onafhankelijke republikeinen, de herkozen afgevaar digde Temple, verklaard, dat hij niet de functie van premier in het nieuwe kabi net zal aanvaarden. Hij is overwerkt en heeft enige tijd rust nodig. Temple deelde de mening van Queuille, dat een meerderheid voor de regering in de nieuwe Nationale Vergadering mogelijk is. Ruw. Griekenland zal bij Turkije pro testeren naar aanleiding van een inci dent, waarbij een Turks patrouillevaar tuig drie Griekse vissersboten met machinegeweren heeft beschoten. De Griekse permanente onderminister van Buitenlandse Zaken, Politis. verklaarde Donderdag, dat twee van de vissers vaartuigen vermist worden. Volgens berichten van Rhodus werden de drie Griekse vaartuigen aangevallen, toen zij .ongeveer 65 kilometer ten Oosten van Casteorizo ongeveer 16 kilometer van de Turkse kust aan het vissen waren. Reden. De drukkerij van een Argentijnse provinciale courant, „El Intransigente", die reeds sinds Januari 1950 gesloten is, zal worden onteigend, op grond van een door de provinciale Kamer van Afgevaardigden aangenomen wet. De mede-eigenaar van het blad, David Michel Torino en diens advocaat, dr. Sarabia, werden drie weken geleden gearresteerd, toen de „El Intransigente" weer illegaal verscheen. De publicatie werd verboden wegens „gebrek aan eerbied" voor de provinciale politie. Vyf. Een Amerikaanse bommenwerper is Donderdag in de baai Puget Sound, tachtig kilometer ten Noorden van Seattle (Washington), op een wad neer gestort. Vijf reservisten van de Ameri kaanse vloot kwamen om het leven, vijf werden gewond. Drie. Een „B-29" van de Amerikaanse luchtmacht is nabij Cibolo, in de Ame rikaanse staat Texas, omlaag gestort en in brand gevlogen. Het toestel kwam op een boerderij neer. Drie inzittenden zijn om het leven gekomen. Drie anderen wisten met hun valschermen het toe stel te verlaten, voordat het neerstortte. Veiligheid. De politie te Frankfort heeft Donderdag verdere publicatie van „Die Tat", het weekblad van de onder com munistische leiding staande „organi satie voor slachtoffers van het nationaal- socialisme" verboden. Het blad had pro paganda gemaakt voor de door de com munisten georganiseerde en in West- Duitsland verboden volksstemming over het tegengaan van een West-Duitse her bewapening. In de afgelopen weken zijn tien andere West-Duitse communis tische bladen door de bezettingsautori teiten verboden wegen het schenden van de door de hoge geallieerde com missie uitgevaardigde wet „ter verze kering van het gezag en de veiligheid der Westelijke strijdkrachten". Vooruitstrevend. De Britse liberale partij zal overwegen of zij haar naam zal wij zigen in „de centrale partij". Een des betreffend besluit zou moeten worden genomen op de in October te houden jaarvergadering. In het desbetreffende voorstel wordt gezegd dat beoogd wordt hiermede „de radicale elementen in'alle partijen aan te trekken, opdat een ver enigde vooruitstrevende partij kan wor« den gevormd"-

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2