Maliks voorstel heeft grote belangstelling in het Westen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kans op vrede „Wij voelen ons niet geneigd om op Maliks voorstel in te gaan" Weerbericht Terughoudendheid door achterdocht is voorshands het kenmerk der reacties In Engeland In Frankrijk In Canada In Nederland Officieuze reactie van Peking-China In Joegoslavië En in Korea zelf De beurs reageert Drake uit Perzië gevlucht? Het woord is aan.i;;i Lie naar New York President Truman: „Wij moeten onze kracht opvoeren, doch de deur openhouden" Verwoede gevechten aan de Koreaanse fronten Stakingen in Indonesië Beloning van één mille voor opsporing P. J. Bruin Truman antwoordde Zwaarste straf geëist tegen aartsbisschop Grösz HET WEER AFCEBEE1D 65e JAARGANG No 294 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 26 JUNI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 152 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damïate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NA EéN JAAR onbeschrijfelijke oorlogs ellende in Korea de datum heeft tot sombere beschouwing in talrijke publica ties aanleiding gegeven schijnt er een kans op vrede te zijn. De rede van Malik voor de U.N.O.-zender, waarin deze Rus sische afgevaardigde wapenstilstand met terugtrekking der strijdende machten aan weerszijden van de 38ste breedtegraad heeft voorgesteld, heeft deze hoop gewekt. Blijkens de uitingen van hel Chinese offi- cieuse dagblad stemt de Chinese regering met dit voorstel in. liet zal niemand ver wonderen dat daarmee nog geen voldongen feit is bereikt. Het gepraat over de voor waarden moet nog beginnen. Aan uitingen van achterdocht in de Westelijke wereld ontbreekt het niet. Anderzijds hebben zo wel de U.N.O. als president Truman zich in verheugde trant geuit. De wereld heeft' meer nodig dan vrede in Korea. Zij heeft behoefte aan een grond slag van samenwerking, waarop ook de koude oorlog ten einde kan worden ge bracht en de aanhangers van verschillende ideologieën naast elkaar kunnen leven zonder hun levensgeluk en hun toekomst te ondermijnen in een onzinnige wedstrijd in bewapening. De besprekingen' der „plaatsvervangers" te Parijs zijn na maan denlange wederzijdse beschuldigingen vruchteloos gebleken. Zal het initiatief, dat nu van Russische zijde gekomen is, betere gevolgen hebben? Van het gevaar van een derde wereld oorlog zijn de volken zich steeds bewust. Men is er wel min of meer aan gewend ge raakt en wordt niet meer zo licht gealar meerd door partiële conflicten. Ervaring heeft geleerd dat zelfs een zo scherp geschil als enige jaren geleden over de .bevoor rading van Berlijn uitbrak en „de lucht brug" deed ontstaan nog niet tot een grote uitbarsting hoeft te leiden. Ook be tekent al het geschrijf over de atoombom nog niet dat enige regering dat alles-over- treffende strijdmiddel ooit zal durven te gebruiken. En dc oorlog in Korea, die zulk een schok in de wereld teweegbracht toen hij begon, heeft in een jaar tijds niet tot militair conflict op ander gebied geleid. In een vorig artikel is op deze plaats de hoop uitgesproken, dat sterker verzet tegen de mogelijkheid van een derde wereldoor log in de volken zelf zal groeien. Vergelij king met de ontwikkeling na de eerste wereldoorlog dringt zich op. Nadat ver scheidene kleinere militaire conflicten daarop waren gevolgd kwam de oorlogs moede wereld eigenlijk pas een jaar of acht of tien na de wapenstilstand-van-1913 tot sterk uitgesproken vredesactie. De ge schiedenis herhaalt zich nooit in gelijke perioden evenmin als in talloze andere verschijnselen maar menselijke reacties plegen sterk overeen te komen. Dat is dan ook wel duidelijk in dc vorm van oorlogs moeheid. die na de tweede wereldoorlog niet minder scherp dan na de eerste ge bleken is. Na de eerste oorlog mislukten ook vele conferenties en kwamen staatslieden met belangrijke denkbeelden voor de dag'. Briand's plan tot federatie van Europa vond veel minder belangstelling en leidde tot veel minder pogen dan hetzelfde stre ven nu ondervindt. Maar het streven naar internationale ontwapening vond weer klank ook bij de volken zelf. Men kan nu vragen of de oorlogsmoeheid na de tweede wereldoorlog niet reeds voldoende over wonnen is na zes jaar om scepticisme en ongeloof te overwinnen. En of dan een streven in de volken zelf zich niet in krach tiger vorm zal kunnen uiten dan in de ja ren omtrent 1930 het geval was. Zulke „stromingen", waarvan wij te weinig weten om ze te kunnen voorspellen of als zij zich eenmaal doen gelden afdoend te verklaren, kunnen van beslissend belang zijn. Men krijgt de vrede niet door stil te zitten maar alleen door ervoor te werken. Men behoudt hem- ook niet dan door er voor te werken. En hetgeen in de volken zelf groeit en tot uiting komt noopt hun leiders te allen tijde, daar rekening mee te houden en er zich naar te gedragen. Het is precies twintig jaar geleden dat een petitionnement voor internationale ontwapening door de Nederlandse Dag bladpers werd georganiseerd. De dagbla den namen vier weken lang een formulier qp, dat de lezers konden uitknippen, on dertekenen en aan de bezorgers meegeven. Tegelijk voerden zij alle in artikelen actie voor het doel. Het resultaat was dat bijna 21/2 millioen Nederlanders boven de acht tien jaar, behorend tot alle politieke rich tingen en toen de meerderheid (ongeveer zestig procent) vormend van de volwassen bevolking, het formulier ondertekenden. Zij waren daarmee de ondertekenaars van het petitionnement (verzoekschrift) aan de Ontwapeningsconferentie, die in Februari 1932 te Genève moest beginnen. Het „peti tionnement van het Nederlandse Volk" hield in: „Ik verzoek Uwe Conferentie met de meeste aandrang, in naam der mense lijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden". Het werd in October 1931, bevestigd in een oorkonde, door een delegatie van de Nederlandse Dagbladpers in een ceremo niële bijeenkomst te Genève aan de toen malige president van de Volkenbondsver gadering, de Roemeense minister van Bui tenlandse Zaken Titulescu, aangeboden. Er waren meer pogingen van die aard, in die tijd. Een der meest indrukwekkende was het adres dat driehonderd psychiaters uit tientallen landen tot de staatshoofden en regeringen van de wereld richtten en waarvoor het initiatief was genomen door een Haarlemse medicus, nu wijlen dr. J. Roorda. die in zijn commissie voor Oorlogs- prophylaxis van de Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst jarenlang on vermoeibaar werkte. Als hij nog in ons midden was zou het hem verheugen dal onlangs onder de Engelse medici een ver eniging voor Oorlogsprophylaxis het voorkomen van oorlog is opgericht. In 1932 mislukte de Ontwapeningsconfe rentie. In Januari* 1933 kwam Hitler in Duitsland aan het bewind. Zijn de pogingen uit die tijd nutteloos geweest? Neen, zij behoren bij de vroege ontwikkeling van de bestrijding van iedere soort van kanker. En de oorlog is de ergste ziekte die de mensheid teistert. Waren de middelen-van-actie van die tijd de beste; zou men hetzelfde weer moeten toepassen? Neen, men zou nu, in een andere toestand met andere mogelijkheden, zich weer op betere moeten gaan bezinnen. Dit gaat door. Het zal zich herhalen tot het succes heeft. Twintig jaar geleden wisten zij, die Uit Londen wordt vernomen, dat Sir Gladwyn Jebb, Brits vertegenwoordiger bij de U.N.O., instructie heeft gekregen de Russische afgevaardigde bij de U.N.O., Malik, persoonlijk te polsen over zijn voor stel betreffende Korea. Engeland overlegt ook met leden van de U.N.O., die troepen in Korea hebben. Men verwacht, dat de U.N.O. spoedig stappen zal doen bij Peking om uit te maken, in hoeverre Malik het Chinese standpunt weergaf. Intussen heeft radio-Peking met citaten uit Chinese persstemmen duidelijk ge maakt dat in communistisch China instem ming met Maliks voorstel bestaat. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Morrison, heeft Maandagnamiddag in het Lagerhuis gezegd, dat de Britse re-' gering naar wegen en middelen zoekt om in te gaan op het door Malik gedane voor stel ten aanzien van een staken van het vuren in Korea. „Wanneer de verklaring van Malik is gedaan met het ernstige ver langen om vrede in Korea te bewerkstelli gen en wanneer deze gevoelens door de Chinezen en de Noord-Koreanen worden gedeeld, zou het mogelijk zijn voortgang te maken in de richting, die wij allen wen sen", aldus Morrison. Morrison voegde er aan toe: „Gezien het falen van vroegere pogingen zou optimis me niet raadzaam zijn. Doch wij verwelko men wat, naar wij hopen, een aanwijzing kan zijn, dat de Russische regering nu be reid is pogingen, die wij en andere leden van de U.N.O. hebben ondernomen om een einde te maken aan de strijd, te ondersteu nen." „De Franse regering beschouwt het Rus sisch voorstel als een positief element dat kan bijdragen tot een vreedzame regeling van het geschil in Korea", verklaarde mi nister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman. „Het is duidelijk dat voor het eerst in de Koreaanse aggrcssie-oorlog die nu een jaar duurt de Russische gedelegeerde heeft in gezien dat indien men vrede wenst men allereerst moet ophouden met vechten", zei Schuman. De Franse regering beschouwt dc verkla ring van Malik als een positief element voor zover zij het beginnen van onderhan delingen over een bepaald punt, namelijk het staken van de vijandelijkheden in Korea en het terugtrekken van de troepen aan beide zijden van dc 38sle Breedtegraad, mogelijk maakt, zonder voorafgaande poli tieke voorwaarden". De Canadese minister van Buitenlandse Zaken. Lester Pearson, heeft op een pers conferentie te Londen verklaard, dat zich een aantal dubbelzinnigheden in Maliks verklaring bevindt. Mochl de Russische stap echter „bevredigend blijken", dan diende men „er van te maken wat er van te maken is". Reuter tekent hierbij aan, dat Pearson lid was van de commissie van goede diensten, die in Januari voorstellen ontwierp tot het staken van het vuren. „Moskou heeft het slechts aan zich zelf te wijten, als Maliks interessant en moge lijk zeer belangrijk voorstel met enige re serve ontvangen wordt. Het zou echter een grote fout zijn niet in te gaan op Maliks plannen", zeide Pearson, die verder ver klaarde niet te weten in hoeverre Malik ten behoeve van de regering van Peking had gesproken. Hij was er echter van overtuigd dat Malik niet „toevallig" sprak en dat hij de volledige instemming van Moskou had. Hij zeide verder met zijn Britse collega de zaak te zullen bespreken. DEN HAAG. 25 Juni (A.N.P.) Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag beschouwt de voorstel len van Malik inzake het sluiten van een wapenstilstand in Korea als uiterst belang rijk doch is van mening, dat deze voorstel len gezien moeten worden in de geest, waarin Malik zijn toespraak hield. In zijn TOKIO. (Reuter). Radio-Peking deelt mede dat het te Peking verschijnende blad ..Volksdagblad" in een hoofdartikel ver klaart, het geheel eens te zijn met de voor stellen van Malik voor een vredelievende regeling van het Koreaanse conflict. „Maliks voorstel, aldus het blad, vormt een nieuwe proef of de Verenigde Staten een les hebben geleerd en bereid zijn het Koreaanse conflict op vreedzame wijze te regelen. Indien Amerika vrede wenst kan het ingaan op de herhaalde voorstellen van de Chinese volksrepubliek, de Sovjet-Unie en andere landen, die de vrede wensen. Indien de Verenigde Staten het voorstel van de hand zouden wijzen zouden de Ko reaanse en Chinese strijdkrachten zeker in staat zijn de overwinning op de vijandelijke invallers te voltooien. Het Chinese volk echter, zo voegt het „Volksdagblad" er aan toe, is het volledig eens met de Russische vredesvoorstellen". zich voor dit streven inspanden, heel wel dat daarmee de oorlog nog niet te voor komen was, dat hun eigen levenstijd de kans op succes niet bepaalde, dat wellicht pas volgende geslachten, het werk op nieuwe, steeds krachtiger wijs voortzet tend, zouden slagen. Want dat is eerder in de wereld gebeurd. Het kan nooit reden zijn om niet te handelen. R. P. rede voor de zender van de U.N.O. sprak Malik over de mogelijkheid van een vrede in Korea maar tevens ondernam hij heftige aanvallen op de Westelijke mogendheden. Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie verklaarde: „Als de voorstellen van Malik werkelijk een kans bieden om de aggressie in Korea te doen eindigen, zal de Nederlandse regering deze gaarne ernstig in overweging nemen in overleg met de andere landen, die troepen daar heen hebben gezonden. Het is voorts van belang te weten, welk standpunt de rege ring van Peking tegenover de voorstellen van Malik inneemt". Het Joegoslavische ministerie van Bui tenlandse Zaken is van mening, dat het voorstel van Malik met reserve moet wor den tegemoet getreden, aldus meldt het Joegoslavische persbureau Tanjoeg. In de verklaring wordt gezegd, dat, in dien Maliks voorstel echt gemeend is, het een toegeven betekent van het falen van de gehele politiek, die in het afgelopen jaar door de Russische regering is georganiseerd en gesteund. Het ministerie is ook van mening, dat het voorstel een „gewone propaganda-truc" zou kunnen zijn, aldus Tanjoeg. De Zuid-Koreaanse ambassadeur in Amerika dr. Yoe Tsjang Yang, heeft Maan dag verklaard, dat Zuid-Korea elke over eenkomst betreffende staken van het vuren van de hand zal wijzen, die niet voorziet in „de volledige hereniging van het Koreaanse schiereiland". Dit was gezegd in een boodschap van president Syngman Rhee uit Poesan. Rhee had verder geëist, dat Zuid-Korea een stem zou hebben bij onderhandelingen over het staken van het vuren. Dr. Yoe verklaarde, dat hij twijfelde aan de oprechtheid van het voorstel. Het voorstel van Malik betreffende een wapenstilstand op Korea heeft op de Lon- dense beurs een stijging der koersen van Britse en Japanse staatsfondsen tot gevolg gehad. De koersen van in dollars luidende effecten vertoonden evenwel eèn dalende, die van oliefondsen een stijgende lijn. Men meent in dit koersverloop een aanwijzing te kunnen zien, dat financiële kringen in de city het Sovjet-Russische voorstel niet als zuiver propaganda beschouwen. Naar AFP van bevoegde zijde te Londen verneemt zou de algeméne bedrijfsleider van de „Anglo-Iranian", Eric Drake, uit Perzië naar Basra, in Irak, gevlucht zijn. Zijn aanwezigheid daar is reeds eerder door Reuter gemeld. Tsjenjoe, een belangrijke handelsstad in het landbouwgebied ten Zuiden van de 38sle breedtegraad in Korea, was na de hcroverin g door de UNO-strijdkrachten in September 1950, voor 60 procent verwoest. Thans, nu de strijd in Korea een 'jaar aan de gang is, heeft men reeds een groot deel van de geteisterde plaats herbouwd. Hier vlechten arbeiders de rieten dakbedekking van een in aanbouiv zijnd huis in een der buitenwijken der stad. Hebbel: Wie de mensen wil leren kennen bestudere hunne gronden van verontschuldiging. Carmen Sylva: Het is niet voldoende de mensen waar te nemen; men moet hen ook in zijn hart ervaren. De secretaris-generaal der UNO, die zijn vacantie in Noorwegen heeft afgebroken en naar New York onderweg is, heeft in de Algemene Vergadering der UNO bijeen zal moeten komen, om de toestand te be spreken, welke ontstaan is door het doen van de voorstellen van Malik. ....En Malik naar de Sovjet-Unie Volgens een zegsman van de „Zweden Amerika-Lijn" heeft de Sovjet-Russische vice-minister van Buitenlandse Zaken Malik passage geboekt op het passagiers schip Gropsholm, dat 7 Juli uit Amerika naar Zweden vertrekt. Naar verluidt, zou Malik dit jaar zijn vacantie in de Sovjet- Unie doorbrengen. Amerikaanse stem uit Ridgway's hoofdkwartier: TOKIO, (Reuter) In een officieel voor publicatie vrij gegeven verklaring van het hoofdkwartier van generaal Ridgway te Tokio wordt de volgende uitlating van een Amerikaanse diplomatieke woordvoerder aangehaald: „Dc Verenigde Staten gevoe len zich niet geneigd tot het aanvaarden van het voorstel om de verbonden strijd krachten van de 38ste Breedtegraad terug tc trekken, daar het vraagstuk van het vinden van een oplossing voor het Kore aanse geschil veel verder gaat dan slechts een terugtrekken van troepen". „De geografische positie", aldus deze woordvoerder, „vormt slechts één aspect vtx het vraagstuk. Indien de strekking van Maliks toespraak is werkelijk een poli tieke oplossing van het Koreaanse geschil mogelijk te maken, dan wordt dat niet bevestigd door andere, uit welke bron ook ontvangen inlichting van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Het ministerie is van mening dat Maliks voor stel tc rechtstreeks en openbaar schijnt. Vorige stappen op diplomatiek gebied van het Kremlin droegen deze kenmerken niet". De woordvoerder wilde slechts worden aangehaald als te zijn „een welingelichte bron van het bureau van de Amerikaanse politieke raadgever van generaal Ridgway". „Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft buitengewone be- Vrijwel overal langs de Noordhollandse kust zijn weer duizenden Coloradokevers aangespoeld. Badgasten, reinigingsdiensten en politie beijverden zich om deze voor onze landbouw hoogst gevaarlijke kevers in te zamelen. Maandag werd ook de school jeugd bij dit werk ingeschakeld en zij kweet zich op zeer nauwkeurige ivijze van haar taak Schoolkinderen op het strand van IJmuiden óp de keverjacht. TOKIO (Reuter). In een gevecht van man tegen man hebben de Noordelijken de verbonden troepen Dinsdag genoodzaakt zich ten Noord-Westen van Jongtsjon iets terug te trekken. Langs liet gehele centrale front wordt verwoed gevochten, uitgezon derd in het Oosten. A.F.P. meldt dat dertig „Mig"-straal- jagers der Noordelijken Maandagochtend een gevecht hebben geleverd tegen 27 Amerikaanse „Sabre" straalgevechtsvlieg- tuigen. Een der „Migs" is omlaag gescho ten. De Amerikaanse luchtmacht heeft Maan dag bekend gemaakt, dat tussen 17 en 24 Juni 12 vliegtuigen van de Noordelijken zijn vernietigd en 21 beschadigd; tien Amerikaanse vliegtuigen gingen in deze periode verloren. Alle Noordelijke vlieg tuigen werden bij luchtgevechten vernie tigd en zes van de Amerikaanse vliegtuigen werden door het afweervuur van de Noor delijken neergeschoten, aldus deze mede deling. KOERSWIJZIGING CANADESE DOLLAR Volgens mededeling varn de Nederlandse Bank N.V. is de koers van de Canadese dollar met ingang van heden vastgesteld op 3,5412—3,56^*2 (vorige notering 3,55 3,57). Een 26-tal bedrijven getroffen In ongeveer 26 bedrijven in Djakarta zijn Maandag en Dinsdag nieuwe stakingen uitgebroken, omdat de arbeiders gratifica ties eisen ter gelegenheid van de Lebaran (Einde der Mohammedaanse vasten). De gemeente Amsterdam looft een be loning van duizend gulden uit aan hen, die inlichtingen kunnen verschaffen welke, leiden tot aanhouding van Pietcr Jan Bruin, geboren te Amsterdam op 12 October 1922, die ervan verdacht wordt een bedrag van .113.000 ten nadele van de gemeente Am sterdam te hebben verduisterd. Zoals men zich zal herinneren uit reeds eerder gege ven berichten, zou deze Bruin kans hebben gezien stortingsbewijzen van de gemeente giro te vervalsen. Hij was in dienst van Publieke "Werken en had opdracht bedra gen, die deze dienst toebehoorden, bij de giro te storten. Een en ander heeft zich af gespeeld in Mei van dit jaar. Zijn opsporing en aanhouding is door de politie in het be gin van deze maand niet alleen aan de Nederlandse politie-instanties, maar ook aan die in het buitenland verzocht. Tot nog toe heeft de politie echter nog niets, dat tot zijn aanhouding kan leiden, vernomen. hoedzaamheid in zijn commentaar aan de dag gelegd", vervolgde de woordvoerder, „omdat het rekening moet houden met de andere vijftien landen, die eveneens strijd krachten in Korea hebben. De voornaamste oorzaak van de voor zichtigheid van het Departement van Bui tenlandse Zaken is gelegen in de wijze waarop Malik een p ol i t i e k voorstel doet, dat slaat op de militaire toestand in Korea. Indien Maliks voorstel zou worden aanvaard en de verbonden strijdkrachten van dc 38ste Breedtegraad zouden worden teruggetrokken, rijst de militaire vraag of hiermede van de zijde der communisten beoogd wordt de linies op het slagveld te verplaatsen en hen militair in een betere positie te doen komen. Het gevaar van een onverhoedse tegen aanval door de communisten en het ver breken van een gesloten wapenstilstand bestaat altijd. Op zichzelf verwerpen de Verenigde Staten het denkbeeld van een gedemilitariseerde zóne niet. Er kan enige waarde aan dit gedeelte van Maliks voor stel worden toegekend, al behoeft dit niet noodzakelijkerwijs een terugtrekken van de 3Sste Breedtegraad in te houden". De woordvoerder verklaarde verder nog dat het komen tot een staking der vijande lijkheden in Korea groter moeilijkheden oplevert dan het geval was in Indonesië en bij de gevechten tussen Israel en zijn Arabische buurstaten, „daar bij het Kore aanse conflict grote mogendheden betrok ken zijn". De woordvoerder verklaarde tenslotte nog dat zijn opmerkingen niet als offi cieel moeten worden beschouwd. Hij ont kende eveneens dat zij rechtstreeks door het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken of door generaal Ridgway zouden zijn ingegeven. In Tullahoma, Tennessee (V.S.) heeft president Truman in een rede verklaard, dat de Verenigde Staten bereid zijn aan een vreedzame schikking in Korea deel te nemen een bereidwilligheid die steeds heeft bestaan. De president, die kennelijk doelde op de voorstellen van Malik, voegde,er aan toe: ..Het moet een werkelijke schikking zijn die volkomen een eind aan aggressie maSkt en de vrede en veiligheid in dat gebied en vöor het dappere Koreaanse volk her stelt". Truman zeide verder: „Wij moeten onze kracht opvoeren, maar wij moeten altijd de deur openhouden voor een vreedzame schikking van geschillen". De president voerde het woord ter ge legenheid van de opening van een nieuw laboratorium van de luchtmacht, dat 157 millioen dollar heeft gekost. „In Korea en in de rest van de wereld moeten v/ij bereid zijn alle stappen te doen die ons werkelijk dichter bij de wereld vrede brengen", zeide hij, „maar wij moe ten als de pest overijlde handelingen ver mijden die onnodige risico's van wereld oorlog meebrengen, of zwak optreden dat aggressie zou belonen". 'Truman had nog wijzigingen in zijn re devoering aangebracht na bestudering van het verrassende voorstel van Malik. De rest van de redevoering diende voor een krachtige verdediging van de pogingen van zijn regering en van de UNO om de aggressie over de gehele wereld te stuiten, en een aanval op het beleid dat door gene raal MacArthur en diens aanhang bepleit wordt. „Helaas is het niet alleen het Kremlin dat gepoogd heeft ons van onze bondgeno ten te scheiden. Ook in dit land zijn er enige mensen, die geprobeerd hebben ons te bewegen alles alleen' te doen. Er zijn hier mensen die wantrouwen jegens onze bondgenoten gezaaid hebben en onze ge schillen met hen hebben opgeblazen". Hij laakte deze personen wegens aanval len op de stafchefs, minister van Defensie George Marshall en Dëan Aclieson, „een van de grootste ministers van Buitenlandse Zaken in onze geschiedenis". Mgr. Joseph Grösz. De openbare aanklager heeft Dinsdag de „zwaarste straf" geëist tegen de Hongaar se aartsbisschop Grösz, die thans, tezamen met acht anderen, te Boedapest terecht staat wegens „samenzweren tegen de Hon gaarse staat". De eis betekent dat aarts bisschop Grösz zowel tot de doodstraf als tot levenslange, gevangenisstraf kan wor den veroordeeld. O ONBEWOLKT 0LICH7 8EW 3 HALF8EW ZWAAR SEW GEHEEL SEW MiST SNEEUW REGEN t MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN K ONWEER (^TEMPERATUUR iOOS ISOBAAR BELANGRIJK NEEBSLAG- GEBIED CENTRA H HOGE DRUK L LAGE DRUK C.-UCl(MU/»fl ik, - r- r r- WWI •vww- J - O 'V t_v r» i 'HN VE"SCHILLENDE HERKOMST V&STAND VAN OiT TEKEN GEERT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE OWARSSTREER 3 EEN W>NQ,< 3NELHEID VAN VIAP METER PER SECONDE Nog steeds beheerst de depressie op de Noordzee het weer in Nederland. Met vrij grote snelheid stroomt nu een hoe veelheid voor de tijd van het jaar vrij koude, onstabiele lucht over West- Europa. Boven ons land lag vanmorgen een smalle uitstulping van het isoba- renveld. In een dergelijk gebied wordl de lucht gemakkelijk tot opstijgen ge dwongen. Een en ander gaf aanleiding tot zware onweersbuien. KOEL WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enkele buien en een kans op onweer. Meest matige Westelijke wind. Koel weer. 27 Juni Zon op 4.21 uur, onder 21 04 uur Maan op 0.29 uur, onder 14.28 uur Hoog en laag water in (Jmuiden •Dinsdag 26 Judï Hoog water: 9.05 en 21.33 uur. Laag water: 4.36 en 17.01 uur. Woensdag 27 Juni Hoog water: 10.02 en 22.31 uur. Laag water: 5.26 en 17.54 uur. ^X44«Xihiftii".>i*iiw>ÜM*XQCCCC^XfcCaXCOXCXCCCCCCOC*

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1