Uitreiking van Zilveren Anjers aan drie verdienstelijke Nederlanders Minister Lieftinck en credietbeperkmg Radio geeft Woensdag Wordt U gekweld r Wereldnieuws j PUROL Nieuwe uitgaven Jee MORRIS iejcteycu Smj! BARTELJORISSTRAAT 20 TEL.. 13439 Voorzitter Jaarbeurs treedt af DE IDEALE COMBINATIE VAN DUKE VIRGINIA-SMAAK EN PERFECTE MILDHEID Hedendaagse beeldhouwkunst in Haags Gemeentemuseum Prins Bernhard overhandigde ze aan prof. KohnstammK. ter Laan en Pim Mulier Gooise tapijtweverijen in moeilijkheden Stokowksi liet partituur in New York achter Boesman wil de Sont over Een internationaal concours voor blaasinstrumenten Misnoegen over grenscorrecties Bliksem sloeg in huis van Velsens burgemeester DINSDAG 26 JUNI 1951 2 Vrijdag vond te Utrecht een vergade ring plaats, die uitgeschreven was door het bestuur van de Partij van de Arbeid voor werkgevers die lid van de partij zijn. In deze vergadering trad de minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, als spre ker op over het wetsontwerp tot crediet- beperking. Aangekondigd was diat er ge legenheid tot discussie zou zijn. Voorzitter was de heer J. van de Kieft, die in zijn openingswoord me dedeelde dat de vergadering een strikt huishoudelijk karakter droeg en dat de inhoud van het gesprokene dus niet be stemd was voor de pers. Enige journalis ten die dit niet wisten en aanwezig waren, werd de toegang tot de vergadering ont zegd. Toch is van de rede die minister Lief tinck hield een uitvoerig verslag in Het Vrije Volk verschenen. Aan dit verslag ontlenen wij dat de mi nister verklaarde dat als de Kamer niet bereid zou zijn op het punt van het wets ontwerp de lijn van de regering te volgen, Nederland in economisch opzicht onre geerbaar zou worden, óf men zou zijn toe vlucht moeten nemen tot een zeer streng geleide economie met ingrijpende con trolemaatregelen. Doet men dat niet, dan krijgen wij eenvoudig, doordat onze devie zen-reserves volkomen uitgeput raken, in ternationale voogdij over onze financiën, een drastische verlaging van ons levens peil en grote werkloosheid. Het is geen toeval, dat dit wetsontwerp, dat al zeer lang in voorbereiding was, is ingediend als een van de eerste maatrege len van het nieuwe kabinet. Het hangt samen met de zeer ernstige toestand, waarin wij verkeren. De nieuwe regering is snel gekomen met haar voorstellen. Maatregelen tot beperking van de con sumptie zijn onmiddellijk genomen. Een ander essentieel bestanddeel was de be perking van de investeringen met 25 pro cent. Voor die investeringsbeperking is no dig een toezicht op het credietwezen. Men kan natuurlijk bezwaren hebben tegen onderdelen van dit wetsontwerp, maar de meeste critiek tast het beginsel van het toezicht aan, en daarmee de grondslag waarop in Nederland economi sche politiek te voeren is. De minister erkende dat de begrotingen belangrijke tekorten te zien gegeven heb ben. Maar van beslisssende betekenis zijn niet de begrotingstekorten, die geraamd zijn, maar de feitelijke tekorten, en die waren kleiner. Bovendien ziet men over het hoofd, dat die tekorten dan nog voor een zeer groot deel zijn veroorzaakt door één oorzaak: het Indonesische conflict. Het leger, dat naar Indonesië is gestuurd en dat van de grond af moest worden opgebouwd, heeft millioenen gekost en, (wat nog belangrijker is): We hebben in die jaren voor honderden millioenen aan crediet aan Indonesië verschaft. In 1947, 1948 en 1949 resp. 292 millioen, 360 millioen en 504 miüioen gulden. Die be dragen zijn voldoende om een groot deel van de kastekorten te verklaren. Wat de consolidatie van de staats schuld betreft gaf de minister de cijfers: 31 December 1945 langlopende schuld 34%, kortlopende schuld 66%; 1 Mei 1951 langlopende schuld 51 kortlopende schuld 48 Het betoog dat de staat meer bad moe ten consolideren heeft geen voet om op te staan, zo zei de minister. De heer K. R. van Staal, oud-wethouder van Financiën van Gouda, thans drukker uitgever te Haarlem, zendt ons een uit voerig artikel waarin hij er op wijst dat in Het Vrije Volk gezegd wordt dat mi nister Lieftinck een helder en boeiend betoog hield van man tot man, al zijn tegenstanders onder de loupe nam en bij zonder op dreef was. Uit het verslag blijkt echter met geen woord, dat er in de ver gadering ernstige critiek op het wetsont werp werd geoefend. Eenige debaters keerden zich tegen het wetsontwerp. Doordat Het Vrije Volk daarover zweeg blijven de lezers van dat blad verstoken van een weergave van andersluidende inzichten van leden der partij. Na deze handelwijze herneemt de heer Van Staal, zulks in overleg met andere ADVERTENTIE RIBFLUWELEN SHORTS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen, 9.00 Voor zieken. 9.35 Militaire kapel, 10.15 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.10 Hoorspel. 12.00 Cello en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Salonorkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire reportage. 13.20 Banjo-orkest. 13.50 Platen. 14.00 Bondsdag Geref. Mannen- verenigingen. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Lichte muziek. 15.30 Platen. 15.45 Cello en piano. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Pianoduno. 17.45 Regeringsuitzending 18.00 Gemengd koor. 18.30 R.V.U. 19.00 Nieuws. 19.15 25 jaar N. C. S. V. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Residentie-orkest, 21.00 Platen. 21.15 In de voetsporen van Pau- lus, reportage. 21.35 Koor, Militaire Kapel en solisten. 22.05 Amusementsmuziek. 22.30 Cello en orgel. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.40 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 -aeuws. 8.18 Orgel. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Platen. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Dromen en hun betekenis. 11.30 Platen. 12.00 Accor deon-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest, 14.00 Gesproken portret. 14.15 Orkest. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Hoorspel voor de jeugd. 15.50 Piano. 16.00 Vragenbeantwoording. 16.30 Voor zieken. 17.00 Actualiteiten. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Dansmu ziek. 19.00 Leringen wekken, voorbeelden trekken. 19.15 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 La Traviata, 21.20 Gevleugelde daden, hoorspel 22.30 Vliegeniers-orkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportfestival Groningen 1951. 23.30 Dansmuziek. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Operamuziek. 12.30 Weerberichten. 12.40 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15, 14.00 en 15.00 Platen. 15.45 Symphonie-orkest en solist. 17.00 Nieuws. 17.10 en 17.30 Platen. Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Fluit, clavecimbel en bas. 18.15 Causerie. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Radiofeuilieton. 20.00 Omroeporkest en solist. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Engelse en Ierse muziek. 22.00 Nieuws, 22.15 Piano recital. 22,30 Platen. 22.45 Plano. 23.00 Nieuws. 23.05 Verzoekprogramma, debaters ter vergadering, de vrijheid om mededelingen te doen over de geopperde bezwaren. Hij geeft daarvan een uiteen zetting in een brief aan de pers. Dit stuk is evenwel te lang om te plaatsen en bo vendien gaven wij reeds enkele weken geleden in ons blad ruimte voor een breed voerige uiteenzetting van de heer Van Staal over de bezwaren. Na 25 jaar het voorzitterschap te hebben bekleed van de raad van beheer van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht, heeft dr. F. H. Fentener van Vlis- singen de wens te kennen gegeven van deze functie thans te worden ontheven. Dr. Fentener van Vlissingen werd op 4 October 1926 aangezocht het voorzitter schap van de raad van beheer van de Jaarbeurs te aanvaarden. Aanvankelijk wenste hij aan zijn benoeming een voor lopig karakter te geven, doch na een jaar de Jaarbeurs te hebben geleid besloot hij definitief zijn krachten aan deze instelling als voorzitter te wijden. Onder zijn voor zitterschap zijn door de raad van beheer van de Jaarbeurs belangrijke beslissingen genomen. Niet alleen de omvang, ook de betekenis van de Jaarbeurs is sinds de 25 jaren van zijn beleid aanzienlijk toegenomen. Was de Utrechtse Jaarbeurs in de twintiger jaren een betrekkelijk kleine beurs met een hoofdzakelijk nationaal karakter, thans is zij geworden tot een internationale orga nisatie, die in de gehele wereld respect heeft afgedwongen. Weer Coloradokevers Vijfduizend coloradokevers was Maandag het resultaat van twee klassen van de Julianaschool te Overveen, die tussen het tentenkamp en de grens van IJmuiden naar deze kevertjes hadden gezocht. Daarmee had het Bloemendaalse strand weer een invasie afgeslagen. AbVERTENTIE Van 29 Juni tot 4 September houdt het Haagse Gemeentemuseum een tentoon stelling van hedendaagse Nederlandse beeldhouwkunst, waarop men een weten schappelijk verantwoord beeld hoopt te geven van de ontwikkeling in de afgelopen jaren. De expositie zal gedeeltelijk in de tuinen en gedeeltelijk in de zalen van het museum gearrangeerd worden. Hierdoor worden afwisselende en levendige groe peringen verkregen, die vooral door de fraaie belichting op zomeravonden een boeiend geheel zullen vormen. De bekendste Nederlandse kunstenaars als Radecker, Krop, Andriessen, Wezelaar, Sondaar, prof. J. Bronner en Termote hebben van hun belangrijkste werken in gezonden. Wij noemen bijvoorbeeld het voor Haarlem bestemde, maar tot dusver alleen in Amsterdam tentoongestelde Hil- debrand-monument van Bronner, figuren voor een verzetsmonument te Enschedé van Mari Andriessen en een figuurportret „moeder" van prof. V. P. S. Esser. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruikt regelmatig Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.83, 2.08, 7.94. Tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en" natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden is benoemd, om onderwijs te geven in de physische schei kunde, dr. C. J. F. Böttcher, thans gewoon hoogleraar. Andermaal heeft Prins Bernhard aan een drietal Nederlanders, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor het Nederlandse culturele leven, als bewijs van waardering voor hun werk de Zilveren Anjer uitgereikt. Dit geschiedde gister middag in het gebouw van de Nederlandse Handel-Maatschappij te Amsterdam. De Prins gaf een overzicht van de werkzaam heden van het Prins Bernhard-fonds, dat in de laatste vier jaar meer dan een mil lioen gulden aan subsidies uitgaf. Deze subsidies moeten worden gezien als een soort „ijsbreker-bijdrage". En het is ver rassend te zien, hoe na een dergelijke bij drage, door het Prins Bernhard-fonds ter beschikking gesteld voor een cultuur object, anderer medewerking gemakkelij ker wordt verkregen. Ten gevolge hiervan is, naar ruwe schatting, op grond van het door het P.B.F. ter beschikking gestelde millioen echter nóg een millioen voor cul turele arbeid van andere zijde verkregen. Voor wetenschap en kunst werd in totaal bijgedragen 31 procent, voor volksontwik keling, jeugdzorg en regionale arbeid 56 procent en voor buitenland en overzeese gebieden 13 procent. Tevreden en voldaan zijn wij echter beslist niet. De stijging van de aanvragen om bijdragen gaat namelijk ADVERTENTIE De meeste bedrijven stellen nu een wachtgeldregeling in Op één na alle tapijtweverijen in Hil versum en omgeving hebben voor haar personeel een wachtgeldregeling aan moe ten vragen. Deze verzoeken zijn voor het merendeel reeds door het „wachtgeldfonds voor de textiel" in Tilburg ingewilligd. De regeling, die Maandaag is ingegaan geldt voor zes weken en is zodanig getroffen, dat door de betrokken arbeiders om de week gewerkt wordt op het gedeelte van hun fabrieken dat in actie blijft. Voor de weken gedurende welke niet wordt gewerkt wordt 80 van het basis- loon uitgekeerd. Totaal beslaat deze maat regel dus 12 weken, waarna men de toe stand van slapte in het bedrijf hoopt te hebben overwonnen, al zal mogelijk per soneelsinkrimping toch noodzakelijk zijn. Bij de tapijtindustrie, de oudste in het Gooi, zijn alleen te Hilversum ruim 1200 mannen en 200 vrouwen werkzaam. De moeilijkheden in het bedrijf zijn voorna melijk ontstaan door gebrek aan koop kracht bij publiek en détaillist, zodat zich grote voorraden tapijten en wol hebben gevormd bij de fabrieken en de groothan del. De recente daling der wolprijzen, de textieltoeslag en het annuleren van be langrijke buitenlandse orders gaven thans de doorslag voor het nemen der genoemde besluiten. Vrijdag kwam de in Hotel des Indes te 's-Gravenhage logerende dirigent Leopold Stokowski tot de ontdekking dat hij een partituur, nodig voor een op 27 Juni in het Holland Festival door hem te leiden con cert van het Residentie-Orkest, in New York had laten liggen. Met behulp van de telex werd de verblijfplaats van de muziekboeken spoedig opgespoord, waarop de K.L.M. aanbood deze wel even te halen. Zondagmorgen kon de partituur reeds door een speciale koerier aan de opgeluchte dirigent overhandigd worden. De Haagse ballonvaarder J. Boesman zal Zaterdag met de „Henri Dunant" in Kopenhagen opstijgen voor een avond vaart. Als passagiers gaan mee een repor ter van de Deense radio-omroep en een journalist als vertegenwoordiger van de Deense dagbladen. Rekening wordt gehou den met een vaart over de Sont en een landing in Zweden. Voor het eerst in de wereldgeschiedenis zal er een internationaal concours voor blaasinstrumenten worden gehouden en wel van 27 Juli tot 4 September in het Haagse Gemeentemuseum. Door firma's uit de Verenigde Staten, Engeland, Frank rijk, Duitsland, Oostenrijk, Tsjechoslowa- kije, België, Zwitserland en Nederland zullen meer dan 250 instrumenten worden ingezonden. Een jury, bestaande uit vijf vooraanstaande deskundigen (onder wie kapitein Rocus van Yperen van de Konink lijke Militaire Kapel en de heer Brun, directeur van de Parijse Garde Républi- caine) zal de instrumenten beoordelen naar bouw en, geluid, - Verschenen is het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot vervan ging van het grenscorrectiebesluit 3949. Hierin wordt gezegd: Verscheidene leden betreurden, dat de voorgestelde regeling, welke strekt ter vervanging van het grenscorrectiebesluit 1949, pas ruim twee jaren later na de tot standkoming van dit besluit in behande ling kan worden genomen. Sommige leden verklaarden, zich er van bewust te zijn, dat met de aanneming van dit wetsontwerp generlei verandering wordt gebracht in hetgeen twee jaar geleden ter zake van de grenscorrecties was besloten. Niettemin achtten ook deze leden zich verplicht, andermaal de opmerking te maken, dat zij die con cties nog steeds weinig konden waarderen. Van hoe ge ringe betekenis zij in feite mogen zijn, zij plaatsen, aldus deze leden, Nederland op één lijn met die Oost-Europese landen, welke Duits gebied hebben geannexeerd. Zij roepen het gevaar op, dat de betrek kingen tussen Nederland en Duitsland te wensen overlaten. Deze leden achten het veel gewenster, dat er naar zou worden gestreefd, het ge bied weer bij Duitsland te voegen, indien zulks gepaard kon gaan met de gunstige afwikkeling van enige vraagstukken, welke ten aanzien van de Nederlands-Duitse grensregeling nog bestaan. Ettelijke leden brachten in herinnering, dat de regering op grond van de Machti gingswet van 1949 Nederlands gebied, zij het ook van zeer beperkte omvang, name lijk onder de gemeente Bergen (L.) en Millingen, had prijsgegeven. Zij achten thans het ogenblik gekomen om in een beschouwing van deze kwestie te treden. IGNACE NEUMARK BIJ HET U.S.O. Evenals in 1950 zal ook in het aanstaande seizoen de dirigent Ignace Neumark een aantal concerten van het Utrechts Stede lijk Orchest leiden. niet gepaard met een evenredige stijging van de bestede sommen. Het Prins Bernhard-fonds heeft echter in samenwerking met 't Koningin Juliana- fonds plannen ontworpen om tot een vol doende en meer doelmatige fondsvorming te geraken. „Het verheugt mij in het bij zonder", zei Prins Bernhard, „dat ik ten aanzien van deze plannen kan meedelen, dat een eerste en zeer belangi-ijke stap tot verwezenlijking van deze plannen is ge daan. Een van de allergrootste bedrijven in Nederland heeft besloten daadwerkelijk met het Koningin Juliana-fonds en het Prins Bernhard-fonds te gaan samenwer ken. En als de tekenen niet bedriegen is er zélfs kans, dat nog enige belangrijke be drijven hiertoe binnen afzienbare tijd zul len besluiten". Alvorens tot de uitreiking der Zilveren Anjers over te gaan beval de Prins de bin nen enige dagen te houden inzameling op Anjerdag warm aan. Dit zal weder een goede gelegenheid zijn om te tonen wat ons de vrijheid waard is. De Prins reikte vervolgens de zilveren anjers uit aan prof. dr. Philip Abraham Kohnstamm, de heer Kornelis ter Laan en Willem Johan Herman Mulier. Prof. Kohnstamm kreeg de anjer voor het zeer belangrijke pionierswerk, verricht ten bate van het volksonderwijs door mid del van het nutsseminarium voor paeda- gogiek, het eerste wetenschappelijke onder zoekinstituut, op zijn initiatief gesticht. Voorts voor zijn belangrijke arbeid voor het ontwikkelingswerk voor de werklozen der dertiger jaren, het ontwikkelingswerk voor militairen, het Herstel-Europa-comité na 1918, het comité van waakzaamheid tegen het fascisme, het oucumenisch werk der Protestantse kei-ken, het wekken van beter begrip tussen de kerken der oucu- menische beweging en de R.K. kerk, en tenslotte zijn initiatief tot en zijn arbeid voor het Nederlands gesprek-centrum, een confrontatiepunt in ons volk voor groepen en personen van verschillende levens opvatting. Dit alles met het prijsgeven van een perspectief rijke carrière in de physi sche wetenschappen, blijkende uit zijn be nneming in 1908 tot buitengewoon hoog leraar in de warmteleer als gedeeltelijk opvolger van prof. dr. J. D. van der Waals Sr. De heer Kornelis ter Laan kreeg de zil veren anjer voor de zeer verdienstelijke arbeid voor de Nederlandse dialect- en volkskundestudie in het bijzonder van die van zijn geboortestad Groningen, zijn weerslag vindend in het nieuw Groninger woordenboek, het uitvoerigste en modern ste, dat ons land bezit, door zijn brede op zet welhaast een encyclopaedie voor het Groninger volksleven. Voorts voor de be langrijke arbeid van het verzamelen van volksverhalen en volksoverleveringen van .Groningen en het samenstellen van woor denboeken van Groningse dialecten. De organisatorische arbeid in het Groninger verenigingsleven en in het bijzonder in de vereniging „Grunnen". Dit alles geschiedde naast een drukke ambtelijke werkkring als burgemeester van Zaandam en het lid maatschap van de Staten-Generaal. Mulier De heer Mulier kreeg de zilveren anjer voor het introduceren en het met grote liefde en volharding propageren van be langrijke takken van sport in Nederland als bijvoorbeeld de athletiek, het voetbal spel, het hockeyspel, het tennisspel, de schaatsenrijderssport, in het bijzonder de Elfstedentocht. De belangrijke organisatorische arbeid hiermede verbonden, leidde tot krachtige en doelmatige sportorganisaties als de bonden van athletiek en voetbal en de bond voor lichamelijke opvoeding, die de sport zien als een middel tot goede ont wikkeling van lichaam en karakter en een edele vorm van actieve vrije-tijdsbesteding door het hooghouden van het amateur karakter daarvan. „Zo duidelijk als het voor de oude Grie ken was, dat de lichamelijke ontwikkeling tot het domein van de cultuur behoorde, is dit voor ons niet meer", aldus Prins Bernhard. „En toch, als wij met Huizinga cultuur zien als beheersing van de natuur, de mens daarbij inbegrepen, dan valt de sport ook nü nog volkomen onder het be grip cultuur en ook het spelelement is vol gens Huizinga een integrerend deel van cultuur. Tot zover de verklaring in alge mene zin dat u hier heden voor ons staat. Wat u persoonlijk betreft is dit echter wel bijzonder evident. Er zullen heden niet velen hier aanwezig zijn, die uit eigen Prins Bernhard, Regent van het naar hem genoemde Fonds, heeft Maandag tijdens een bijzondere vergadering van het Prins Bernhard Fonds in het gebouw van de Nederlandse Handel-Maatschappij te Am sterdam de Zilveren Anjers 1951 uitgereikt aan een drietal personen, die belangrijk werk voor het' Nederlandse culturele leven hebben verricht. Een van hen, de heer P. („Pim") Mulier ontvangt hier uit handen van de Prins de onderscheiding. ervaring het begin kennen van de gewel dige omwenteling door de sport in onze samenleving veroorzaakt. U, mijnheer Mulier, Pim Mulier, hebt deze ontwikkeling in Nederland in bijzon dere hoge mate bevorderd, niet alleen, door uw talrijke initiatieven, maar ook door uw voorbeeld en uw groot talent om mensen enthousiast te maken en ze in een goede organisatie te verenigen. Van het eerste in 1879 door u van de gemeente Haarlem gehuurde sportveld de Koekamp „worstelperk voor u en uw kornuitjes", zoals de burgemeester schreef, kwam het tot een complex Neder landse sportterreinen van enorme omvang, waarin vele millioenen zijn geïnvesteerd. Er zat inderdaad wel iets in „die kleine slome duikelaar", zoals van u getuigd werd, toen u als jeugdige knaap uw spor tieve arbeid begon." Tijdens een hevig onweer is de bliksem hedenmorgen omstreeks 7 uur ingeslagen in de woning van burgemeester mr. M. M. Kwint te Velsen. Burgemeester en me vrouw Kwint die zich met hun jongste dochtertje in het slaapvertrek bevonden werden plotseling opgeschrikt door een vurige lichtstraal die midden in de kamer verscheen. Een oorverdovende klap volgde. Ook in de stal, waar de knecht juist het paard had binnengebracht, zocht het he melvuur zich een weg. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Evenmin is materiële schade aangericht. De schrik was echter groot. Een arbeider, die zich naar zijn werk begaf langs de Driehuizer- kerkweg en die dekking had gezocht bij het huis van de burgemeester, verklaarde dat het gehele Oostelijke gedeelte van het huis in een gordijn van vuur gehuld scheen. Tot buitengewoon hoogleraar in de af deling der scheikundige technologie aan de Technische Hogeschool te Delft is wederom tijdelijk benoemd dr. J. H. de Boer. 46. Nou dat zag er dus helemaal niet zo best uit voor Panda! Een slaapziekte en een opruiende kluizenaar de boeren in opstand, de bedienden weggelopen, en nie mand om eens gezellig mee te praten. Ach, ach, wat was hij toch ook begonnen met zijn landgoed en zijn herenhuis! Je moet er maar aardigheid in hebben! Hij zou er heel wat voor over hebben om nu weer in zijn eigen huis in de stad te zitten, in het kleine tuintje met de crocus bijvoor beeld. Zo zat hij te denken. En terwijl hij zo dacht hoorde hij een luid gezang, en daar kwam Zever Zwilbikker aanstap pen. Deze zwaar-gebouwde rentmeester was een enigszins ongevoelig type een persoon die zich van de wereld niet veel aantrok, zou je zeggen. Hoe zou hij anders kunnen zingen terwijl de goede Panda er zo droef aan toe was? „A! Meneer Panda!", riep Zwilbikker blij uit. „Zo, zit u daar! Ha! Ik dacht juistkóm, ik ga die klui zenaar eens opzoeken! Ik ga hem de waar heid eens vertellen. Ik zal eens een beetje kras optreden!" Nu, dat was taal naar Panda's hart! „Fijn!", riep hij uit. „Ik vind het prachtig dat u me gaat 'hêlpen, Hij, heeft het toch ook wel bont gemaakt „Meneer Panda," sprak Zever Zwilbikker ernstig, „er zal hier recht geschieden! Wat u zegt van bont maken, daar heb ik geen verstand vanmaar wat ik wél weet dat is, dat zijn huisje en zijn stuk grond bij Huize Hobbeldonk horen, en dat hij al in een week geen huur heeft betaald!" Nu dat was iets, dat nog helemaal niet tot Panda was door gedrongen dat die klui zenaar, die iedereen tegen hem opzette, een huurder van hem was! Dat had Zu}il- bikker wel eens eerder mogen verteilen! Ossen drossen. In de Weense pers zijn be richten verschenen over een illegale grensoverschrijding van een kudde van drie-en-dertig ossen, afkomstig van een Tsjechoslowaakse collectieve boerderij, die op Oostenrijks gebied terecht kwa men. Na langdurige diplomatieke on derhandelingen is de kudde uit Oosten rijk uitgewezen en naar Tsjechoslowa- kije overgebracht. De door de beesten aangerichte schade zal door de regering in Praag worden vergoed. Aan het werk. Ex-koning Peter van Joego slavië, die in New York woont, ziet zich genoodzaakt zijn slinkende financiën aan te vullen met de inkomsten van een betrekking als reclame-adviseur voor een grote firma die advertentiecampag nes verzorgt. Ontevredenen. Maandag zijn in het uiter ste Westen en Oosten van de Verenigde Staten opnieuw stakingen uitgebroken. Tn New York legden 8.000 bontwerkers het werk neer en in Californië staakten arbeiders bij de „Pacific Telephone and Telegraph Company". Intussen gaat de staking van zeelieden aan de Oostkust en de Golf van Mexico verder, ondanks overeenkomsten die bereikt werden tussen reders en twee van de drie be trokken vakbonden. Ook de staking van vliegend personeel van de „United Airlines" is nog niet ten einde. Boven dien is voor 2 Juli een algemene sta king afgekondigd voor telegrafisten bij de „Western Union Telegraph Compa ny". De vakbond eist een loonsverho ging van 25 cent per uur voor 35.000 employés. Twintig jaar. Maandag heeft radio Vatica- na bekend gemaakt, dat de vroegere voorzitter van de katholieke actie in Hongarije, mgr Mihailowitsj, in de ge vangenis is gestorven. Hij werd als een der mede-beschuldigden in het proces tegen kardinaal Mindszenty tot twintig jaar eenzame opsluiting veroordeeld. Koopje. Het plaatsje Duncan in de staat Iowa (V.S.) is door een wervelstorm volgens de berichten totaal verwoest. Voor zover bekend zijn er geen slacht offers gevallen. De schade wordt offi cieel geschat op ruim honderdduizend dollar, zegt Reuter. De wervelstorm ging gepaard met zware regenval. Alle verbindingen met het stadje zijn ver broken. Overeenkomst. De Westelijke bezettings- mogendheden hebben het verzoek van de Duitse „Sozialistische Reichs Partei" afgewezen, om als politieke partij te worden toegelaten. De Berlijnse senaat had het afwijzen geadviseerd, omdat het programma van de partij overeen komt met dat van de voormalige natio- naal-socialistische partij. Recht. Maandag heeft de Britse procureur- generaal, Sir Frank Soskice, medege deeld, dat hij van de Britse openbare aanklager bericht had ontvangen, dat er onvoldoende gronden waren om het Labourlid mevrouw Felton aan te kla gen. Enige leden van het Lagerhuis hadden er op aangedrongen, dat zij ver volgd zou worden wegens hoogverraad, omdat zij Britse en Amerikaanse solda ten had beschuldigd van gruweldaden na een bezoek aan Noord-Korea op 13 Juni. Zij werd als voorzitster van een regeringsonderneming voor woning bouw ontslagen, „omdat zij haar plich ten had verzaakt door naar Noord- Korea te reizen". Tweede zitting. Vandaag begint te Rome de tweede bijeenkomst van de commissie voor het plan-Schuman. Tijdens deze bijeenkomst, die twee tot drie dagen zal duren, zullen vraagstukken behandeld worden die bij de ondertekening van de overeenkomst niet geregeld konden worden, zoals die van de bestuursorga nen van de staal- en kolenunie en de te bezigen officiële talen. Pierre. Pierre de Gaulle, de broer van ge neraal De Gaulle, is voor de vijfde ach tereenvolgende keer tot voorzitter van de Parijse gemeenteraad gekozen. Toekomst. De oudste verplaatste persoon, die naar de Verenigde Staten emigreer de, de 105-jarige Paulina Wilsdorf uit Rovno (Polen), is Maandag per vlieg tuig uit München naar New York ver trokken. Franco. Binnenkort zal een bijzondere Egyptische missie naar Madrid gaan om generaal Franco het Grootkruis van de Orde van Foead de Eerste, de hoog ste Egyptische onderscheiding, uit te reiken. Waterkraan. De grootste drijvende kraan ter wereld is Maandag in het Skagerrak gekapseisd en gezonken, op weg van Flensburg naar Frankrijk. De kraan, die honderd meter hoog is, werd indertijd door een Franse onderneming van de Duitse eigenaars gekocht. ADVERTENTIE Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten Dr. J. Presser, Gewiekte wielen Richard Arkwright Van Loghum Slaterus, Arnhem. Professor Presser's bijdrage aan de serie Gastmaal der Euwen houdt zich minder bezig met Richard Arkwright (17321792), de Engelse katoenmagnaat, dan de titel doet denken. „Deze dubieuze figuur" boezemt de schrijver in de eerste plaats niet veel minder dan afkeer in; hij beschouwt hem als een profiteur ónder de bijzondere omstandig heden van de Industriële Revolutie, zoals een handelaar in 't zwart profiteur is onder de speciale oorlogsomstandigheden. Maar bo vendien zijn voor professor Presser de ont wikkelingen en omwentelingen van de men selijke geschiedenis krachten, die tenslotte niet afhankelijk zijn van individuën die er een functie in vervullen. Wanneer die keuze gedaan is, beginnen de problemen pas goed, want als het individu met zijn min of meer toevallige bijdrage aan de geschiedenis niet ab oorzaak erkend mag worden, moeten de ontwikkelingen elkaar gaan verklaren met hulp van een aantal „factoren"; in het geval van de Industriële Revolutie bijvoorbeeld de geografische factoren, die de ontwikkeling ervan in Lancashire bevorderden. Professor Presser noemt de zeven factoren, die hij op gesomd heeft gevonden en stelt dan de vraag: „Mag men nu deze zeven oorzaken als ingrediënten samenvoegen en komt dian als „gevolg" de industriële bloei van Lan cashire uit de vijzel?" De ware hoop van het antwoord op zo'n vraag ooit „ja" zou zijn, heeft hij dan ook niet; maar niettemin ge bruikt hij zulke absolute redeneermethoden om de waarheid van de geschiedenis te vin den. De nauwkeurig voorziene mislukking van zijn inspanningen vat hij ironisch op; in een speciale Presser-se en on-serieuze toon die, nogal eens opzettelijk van klank, meest al minder genietbaar is dan de redenering en die erin vervat zijn. Want er is inderdaad levendig intellectueel- genoegen te vinden in zijn hanteren en ontleden van een rijke vei> zameling feiten en meningen. S. m>

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2