scHom De consequentie van „geen oorlogis: praten Uiterlijk schoon en geriefelijkheid gaan in „Delftweide" niet samen Benjamin Britten dirigeerde en speelde werk van Mozart VOOR DE REIS ARAPLUES IN DE WERELDPOLITIEK ^"Hoe is het ontstaan?^ Een Eeuw Celeden Holland Festival .y Agenda voor Haarlem Opera-steun brengt verdere cultuurzorg niet in gevaar Utrecht bereidt zich voor op de komst van Djenghis Khan Aggressie heeft een reden In Europa Dit woord: KATTEBELLETJE J Oude Kerk in Amsterdam heeft opknappertje nodig 3 MINIATUURDORP VOOR OUDEN VAN DAGEN Prinses Wilhelmina is voor een vacantie van enige weken in Noorwegen gearriveerd. De foto toont de aankomst van Hare Koninklijke Hoogheid in Drontheim. r' Onder de dirigenten die op het Holland Festival optreden neemt Benjamin Britten een aparte plaats in. Men heeft zijn resul taten als leider van de English Opera Group kunnen bewonderen en Maandag avond bracht hij het publiek in het Am sterdamse Concertgebouw in verrukking met een Mozart-programma, waarbij hij zelf als piano-solist optrad en het Omroep- Kamerorkest onder zijn directie musi ceerde. Met dat al heeft hij niets van de lessenaar-virtuoos. De Mozart-interpreta- tie, die hij ten beste geeft, is niet „zijn" Mozart, maar kortweg „Mozart". Men kan zeggen dat hij een voortreffelijk dirigent is, omdat hij een voortreffelijk „muzi kant" is en een kunstenaar met een warm hart, die onbevangen en eerlijk tegenover zijn object staat. Men merkt niets van enige berekening of enige truc om effect te maken. Wat innerlijk in hem verwerkt is slaat met sterke suggestie over op zijn uit voerders. Britten lijkt mij de dirigent, die alleen maar geroepen is om composities te vertolken die hem bijzonder lief zijn. En dat Mozart, zelfs in bescheiden werk, hem na aan het hart ligt, was deze avond dui delijk te merken. Het programma begon met een kort symphonietje, op veertienjarige leeftijd door Mozart geschreven in Italië en dan ook geheel, naar Italiaanse trant, zonder doorwerking in de „hoofdvorm" en slechts driedelig. Maar muziek die, hoe eenvoudig ook, tintelt van prille levenskracht. Wat vooral de strijkers van het kleine orkest te horen gaven aan mooi klinkend en ge spierd spel, pleitte voor hun capaciteiten en hun sterk reageren op de duidelijke directie. Daarna speelde Britten de solo partij in het Pianoconcert in G (K.V. 453), waarbij hij van achter het klavier het or kest leidde. Zó kunnen wij ons voorstellen dat Mozart zelf zijn concerten voor het publiek bracht. De zingende toon, die zozeer het ideaal van de componist was, werd door Britten als een natuurlijk gevolg van zijn instelling op Mozart bereikt; in het variatiedeel op het zogenaamde „spreeuw-thema" (Mozart bezat namelijk een spreeuw die hij het thema dezer varia ties had leren fluiten) hoorde men een sprankelend geluid dat de geestige inslag van deze echt-Mozartiaanse humor ver raadde. Het werd, tezamen met het orkest, een ideale manier van musiceren. Britten nam ook de partij van de glas harmonica (die hij op een celesta speelde) in het Adagio en Rondo voor dit vergeten instrument, met medewerking van fluit, hobo, alt en cello voor zijn rekening. Een smaakvolle uitvoering, waarin ook de vier medespelers gelijkelijk hun aandeel had den. Opvallend was de mooie hobo. De violist Nanoug Parikian (bekend van het Derde Programma van de B.B.C.) was WERKWEEK VOOR KERKMUZIEK Door de Lutherse Werkgroep voor Kerk muziek wordt van 25 Augustus tot 3 Sep tember in het Jeugdhuis te Bennekom een werkweek gehouden. Tijdens deze week worden oude en nieuwe kerkmuziek (vocaal) en instrumentaal) en huismuziek beoefend. Tenslotte wordt in de Lutherse Kerk te Arn hem een concert gegeven, waarop motetten van Schütz en Distier en cantaten van Bux- tehude en Bornefeld worden uitgevoerd. ADVERTENTIE DINSDAG 26 JUNI Gem. Concertgebouw: Haarlems Muziek instituut, leerlingenuitvoering, 7.30 uur. Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. City: Hotel Berlin", 18 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne: „Cassidy" en „Zet 'm op Boys", 14 j„ 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Fabiola", 18 j., 2.30, en 8 uur. (Woensdag en Donderdag twee avondvoorstellingen). Rembrandt: „Maria Goretti", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Een vrouw van slechte reputatie", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „My daughter Joy", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 27 JUNI Openluchttheater, Bloemend aal: Holland- Festival. Hindoedansen Hima Kesarcodi, 8.30 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor stellingen. solist in het Adagio in E (K.V. 261) en het Rondo in C (K.V. 373) en boeide door zijn fraaie zuivere toon en zijn delicate voor dracht. Tenslotte dirigeerde Britten een Danssuite, samengesteld uit pittig geryth- meerde stukjes door Mozart voor de hof bals geschreven. Dat was het bijzonder opgewekte besluit van deze muziekavond zonder problemen en zonder diepzinnig heid. JOS. DE KLERK Nota van minister In een nota naar aanleiding van het ver slag der Tweede Kamer over het wetsont werp lot wijziging van het zesde hoofdstuk der rijksbegroting voor 1950, schrijft de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen onder meer: Het voorstel tot verhoging van de sub sidie voor het dienstjaar 1950 voor de Ne derlandse Opera is een gevolg van het feit, dat met de ontwikkeling van de muziek dramatische cultuur in ons land, zelfs wan neer dit in de beperkte vorm van een opera-gezelschap geschiedt, meer fondsen gemoeid zijn dan aanvankelijk-kon worden verondersteld. Deze verhogingen zijn mede het gevolg van de algemene stijging van het loon- en prijspeil. Vergeleken bij soort gelijke culturele instellingen in het bui tenland is deze ontwikkeling niet als on gewoon te kenmerken. Er is een over gangstijd nodig om in overleg met de belanghebbende gemeentebesturen te ko men tot een nieuwe basis, waardoor waar borgen worden geschapen dat de financiële positie van de Nederlandse Opera niet al leen in het lopende begrotingsjaar wordt gesaneerd, maar ook voor de naaste toe komst wordt zeker gesteld. Dit overleg is nog niet beëindigd. Door een samenloop van omstandig heden werd de suppletoire begrotingsaar.- vrage vertraagd. Intussen begon de Opera in moeilijkheden te geraken, doordat zij geen werkkapitaal bezit en door tekort aan liquide middelen. Dit is begrijpelijk, daar het een subsidie betreft die voor de ex ploitatie over het jaar 1950 zou behoren te worden aangewend. De post salarissen is hiervan verreweg het belangrijkste. Door dat de uitkering van de subsidie in af wachting van goedkeuring door de Staten Generaal nog op zich moet laten wach ten, staat de directie van de Opera voor acute betalingsmoeilijkheden. Om aan deze noodtoestand het hoofd te bieden heeft de minister gemeend de vrijheid te mogen vinden de desbetreffende gelden aan de Opera in uitzicht te stellen. Er is nog geen uitbetaling van deze gelden geschied. De minister waakt er tegen, dat door de steun aan de opera, die hij als een onmis baar complement van de muzikale en de dramatische kunst in Nederland beschouwt, de andere belangrijke behoeften in deze sector van de cultuurzorg in gevaar zouden worden gebracht. Eens in de vijf jaar verandert Utx-echt van sfeer. Dan komt er de aparte stemming waarin het oude Sticht gaat verkeren bij de viering van het universiteitslustrum. Voorbereidingen voor versiering van ge bouwen en straten trekken reeds thans de aandacht, terwijl verdei- door de Djenghis Khan- en universiteitsvlaggen op particu liere auto's en de gemeentebussen de stad zich reeds begint aan te passen aan de ko mende feesten. Het hoofdnummer van de viering is traditiegetrouw een openlucht spel en een maskerade. Van het openlucht spel „Djenghis Khan" gaat op 3 Juli de gala-prémière op het concours-hippique- terrein aan de Croeselaan. Hoofdmotief van het openluchtspel vormt het oponthoud der legers van de Mongoolse veldheer Djenghis Khan in de Perzische stad Samarkand. Na afloop van de eerste opvoering van Djenghis Khan trekt een nachtmaskerade door Utrechts straten, geflankeerd door 600 fakkeldragers, die voorstelt de thuisreis naar Mongolië. De circa één kilometer lange stoet wordt gevormd door de deel nemers aan het speï met de attributen, als bijvoorbeeld de naar de historie ontworpen Mongoolse wagens. Voorts wordt in de op tocht opgenomen een aantal olifanten, ka melen, woestijnpaarden en ponies. Ko ningin Juliana en Prins Bernhard hebben het voornemen te kennen gegeven de voor stelling van 3 Juli te zullen bijwonen, evenals de Britse ambassadeur Sir Philip Nichols, de Perzische gezant Hossein Na- vab en de in Londen verblijvende Prins Omar, ee,n nazaat van de vorst van Sa- markand. Het openluchtspel wordt herhaald op de avonden van Donderdag 5 en Zaterdag T Juli. ADVERTENTIE Inschuifbare voor in koffer of tas vanaf ƒ19.75 GR. HOUTSTR. 47 - HAARLEM TELEFOON 18036 Bijzondere Belgische postzegel Ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van de Belgische acro-club zal het be stuur der Belgische Posterijen binnenkort twee nieuwe luchtpostzegcls uitgeven met een frankeerwaarde van 6 en" 7 franc. Deze zegels, die in heliogravure gedrukt worden, zullen respectievelijk een zweefvliegtuig in hemelsblauwe en een sporttoestel van het type „Tipsy" in oranjerode kleur dragen. Tuinaanleg en terreinverlichting gedegradeerd tot vrome wensen Op 31 Augustus 1949 schonk Haarlem de Woningbouwvereniging Sint Bavo een cre- diet van 392.000 voor de bouw en 108.000 voor de installatie van een ge bouwencomplex en verzorgingshuis voor Ouden vair Dagen, dat op initiatief van de R.K. Haarlemse Stichting Bejaardenzorg aan de Orionweg in Haarlem-Noord zou veri-ijzen. En het is er verrezen, zij het dan met veel vertraging. „Delflweide", zoals dit miniatuurdorp is gedoopt, kan plaats bic den aan honderd-twee-en-twintig perso- nen: zes-en-veertig zullen er in het grote verzorgingshuis, de overigen in een van de vijf flatgebouwen een plaats kunnen vin den. Hoewel het initiatief van een R.K. stichting is uitgegaan, zullen ook niet- katholieke ouden van dagen in „Delftweide" kunnen worden opgenomen. De verzorging van de bewonei-s is in handen van een viertal Dominicanessen van Zwolle en enige assistenten. Het is nog niet bekend wanneer de eerste bewoner er zijn intrek zal nemen. Hoort wie klopt daar kinderen? Een fleurig geheel is „Delftweide" zeker niet geworden en van architectonische schoonheid zouden wij dan ook niet durven gewagen: plompe gebouwen, een beetje triest zelfs, met hier en daar witte gegolfde betonplaten die wellicht zijn aangebracht om de eentonige stenem-ijen iets te bre ken, doch slechts opvallen door een slordige afwex-king. Die afwex-king ontbreekt trouwens op meer plaatsexx. Zo vragen wij ons bijvoor- beeld inet veel belangsetlling af hoe een eventuele bezoeker zich bij een toekom stige bewoner moet aandienen. Men vindt namelijk aan geen enkele huisdeur een bel. Alleen het verzox-gingshuis is veertien da gen geleden in allerijl van zulk een nuttig instrument voox-zicn. Die bezoekers mogen, zich straks dan het hoofd breken over de manier waarop zij hun voornemens kenbaar willen maken, ook de brievenbesteller zal een duik in zijn fantasie moeten nemen: er zijn geen Aan de Orionweg in Haarlem-Noord is een miniatuurdorp voor ouden van dagen verrezen. Een groot verzorgingshuis en een vijftal flats, die samen honderd-twee- en-twintig personen onderdak kunnen ver schaffen, zijn thans zover gereed, dat de eerste bewoners er spoedig hun intrek zuilen kunnen nemen. brievenbussen. Slechts het vei-zorgingshuis is die weelde toebedacht. De zusters zullen dus naar alle waax-schijnlijkheid een deel van tante Post's taak moeten overnemen. Zie ginds staat een stoomboot. Het vex'dient aanbeveling om, als men er in geslaagd is de eerste hoge trede van het tx-apje, dat naar de hoofdingang leidt, te beklimmen, niet in het voorportaal te blijven staan. Vooral niet als het regent, want het dak dat ge onwillekeurig boven u waant, is er niet. Dit portaal is een zoge naamd openlucht portaal. De oudjes die voor de pensioengerech tigde leeftijd de Nedexdandse belangen ter zee hebben gediend en hun hart nog steeds aan alles wat op een boot lijkt hebben ver pand, zullen zich als zij het vex-zoxgings- huis betx-eden zeker thuis, of liever op een schip voelen. De voox-gang vertoont name lijk een frappante overeenstemming met dat deel van een zeekasteel waar gewoon lijk de schoorsteen staat opgesteld. In de voorgang van dit huis heeft zij ter linker zijde een plaats gevonden. Ook bij het be stijgen van de trappen kan men nauwelijks aan de idee ontkomen dat men op een schip vei-zèild is geraakt. Boven, op een der gangen verschaft een breed raam slechts uitzicht op de lucht en een donkei'e streep hox-izon. Die gang nu lijkt de brug. Hijsbalk zonder mogelijkheden. Een andere merkwaardigheid kan men op zolder aantreffen. Daar is namelijk op zó vernuftige wijze een hijsbalk aange bracht, dat het volkomen onmogelijk is dit toestel te gebx-uiken voor wat de uitvinder er mee beoogde. In hetzelfde portaaltje dat geen toegang tot deze balk verschaft, komt de smalle ijzex-en wenteltrap uit die, bedoeld als brandtrap, de tvens dat er nooit braixd in dit huis zal uitbreken ver stevigt. Hier en daar treft men in de gebouwen op de wanden grote vochtplekken aan, vooral daar waar de betonnen golfplaten zijn aangebx-acht. Naast de vele problemen waarmee men op het ogenblik worstelt rijst dus ook nog de vraag hoe die vochtigheid te bestrijden. Dit is echter van minder belang dan de financiële onaangenaamheden: De instal latie kon niet meer betaald wox-den van het 108.000 gx-ote installatie-crediet en van een tuinaanleg die ditzelfde bedx-ag mogelijk moest maken kon evenmin iets komen. Ook de hoognodige terreinverlich- ling is tot nu toe niet aangelegd. Alles bij elkaar genomen, is het moeilijk te begrijpen dat een woningbouwvereniging' een archi tect zover laat gaan. Bovendien is men met de bouw vier-en-een-halve maand over tijd. Het complex zou half Februari van dit jaar opgeleverd wox-den. Gei'iefelijke woonruimten. De wooixverblijven voor de ouden van dagen zien er zowel in de twee- en drie- persoonsflats als in het verzox-gingshuis ge riefelijk uit. Architect G. H. Holt heeft in de interieurs enige aardige vondsten uitge- wex-kt die 't wonen in „Delftweide" niet tot 'n plaag zullen maken. De bewoners hebben er de beschikking over een ruime zitkamer, een knusse slaapkamer en een keukentje. De dx-iepex-soonsflats beschikken bovendien nog over een logeerkamex-tje. Alle flats zijn voorzien van stromend wax-m en koud wa ter, electrisch licht en centrale verwarming, welke voox-zicningen geleverd worden van het verzorgingshuis uit. Desgewenst kun nen de flatbewoners zelf koken, dan wel eten betrekken vaxx of de maaltijden ge bruiken in het verzorgingshuis. Zoals men in een der gebouwen een twee- of drieper- soonsflat kan huren, kan men in het ver zorgingshuis twee- of driepex-soons kamers betrekken. Het ligt in de bedoeling om in Toen een jaar geleden de oorlog in Korea begon na de invasie der Noord- Koreaanse troepen in het gebied der Zuidelijke regering, achtten vele Westelijke waarnemers deze oorlog het sein voor een reeks aggressieve uitvallen der com munistische machthebbers, op touw gezet door het Kremlin en bedoeld om de krachten van Amerika en de met de Verenigde Staten verbonden landen te ver snipperen. Men wees op Indochina, Toegoslavië, Thailand en Malakka, brandpunten van communistische dreiging, als trappen in de opgang naar een grote communis tische aanval op het gehele democratische wereldbestel. Deze sombere en vrees aanjagende theorie is niet uitgekomen nog niet uitgekomen. Want terwijl de oorlog in Korea zijn eigen doelloosheid iedere dag opnieuw bewijst aan degenen die er oorspronkelijk een middel voor eigen aspiraties in zagen, blijft op andere punten een aggressieve actie uit. Deze constatering dekt een feit dat voorshands nog niet in zijn oorzaken te beredeneren valt. Doch het feit zelf zou voor de Westelijken een bemoediging kunnen inhouden ten aanzien van hun kansen om de aggressoren of adspirant-aggressoren te overtuigen van het verouderen der ge dachte, dat gewapend optreden een middel kan zijn om geschillen te beslechten. Wanneer men aanneemt dat de oorlog in Korea begonnen is om de aanvaller Noord-Korea onder auspiciën van Rusland en China de kans te geven het gebied onder een communistisch regiem te bren gen en als zodanig in te schakelexx bij het Chinese continent, dan kan men die onder neming eenvoudig als aggx-essie betitelen, doch men moet daarbij niet uit het oog verliezen dat China handelde met de be dreiging van Tsjang' Kai Tsjeks troepen aan de horizon, op Formosa. Een invasie van Tsjang op Korea is een tijdlang verre van denkbeeldig geweest, temeer waar deze nationalistische groepering nog altijd een der grote vijf in de UNO was en is waar het lot van Korea zou moeten wor den beslist. Dat Rusland uiteraard een regiem van Peking over Korea prefereerde, behoeft geen betoog en dat de Sovjet-Unie daarom alles deed om de eenmaal begonnen invasie der communisten tot een goed einde te hel pen brengen, evenmin. Wanneer de oorlog in Korea eindigt en de beide partijen aan weeskanten van de 38ste Breedtegraad een wapenstilstand aangaan, betekent dat niet de oplossing van het geschil, doch niets méér dan het einde vaxx een gewapend optreden. De op- lossixig van de kwestie-Koi-ea ligt in de mate waarin de U.N.O. erin zal slag'en een politieke status voor Korea te vinden die de betrokken partijen bevredigt. Wanneer in die U.N.O. een der belangrijkste betrok kenen, namelijk Peking-China, niet is ver tegenwoordigd, zal het moeilijk zijn zulk een status te vinden. De intrede van China in de U.N.O. lijkt dus een voorwaarde voor de oplossing, van welk standpunt men het ook bekijkt. Het is dus niet juist, deze intrede te zien als een „beloning van ag gressie", zoals vele woordvoerders in het Westen en vooral in Amerika deze moge lijkheid kwalificeren, eerder een „wegne men van de oorzaak ener aggressie". Daax-bij komt natuurlijk nog, dat bij de onderhandelingen over de status van Korea Peking-China zal wijzen op de his torische verwantschap en de economische verbondenheid van het land met China, en dus een eventueel beheerschap door de U.N.O. slechts zal kunnen tolereren wan neer het zelf in die U.N.O. een stem heeft. Hoe dan ook, China-Peking heeft een harde les geleex-d en zal thans moeten in zien dat zijn doeleinden met de wapenen niet te bereiken zijn. Doch daartegenover rust op de U.N.O. de moeilijke taak een communistisch-geregeerd land te aanvaar den als onderhandelingspartner exi deelge noot in de wereldorganisatie. Want dat is de consequentie wanneer men geen aggres sie wil tolereren. Wanneer de les, dat oorlog niet loont, ook is doorgedrongen tot het Kremlin en de machthebbers in Moskou dus eveneens in Europa hebben afgezien van directe bru tale aggx-essie, wordt de taak van de Weste lijke landen in diplomatiek en politiek op zicht oneindig veel zwaarder dan zij thans is. Evenals de U.N.O. voor de krachttoer zal staan om de oorzaken van aggressie weg te nemen langs de weg van het poli tiek vergelijk, zullen de Westelijke mogend heden de Europese situatie moeten probe ren te ontdoen van de oorzaken en aanlei dingen der in de oude wereld dreigende uitbarstingen. Het zou wel eens kunnen zijn dat op dit moment in de geschiedenis van de democratische samenwerking zou blijken dat de Westelijke landen zich met hand en tand toeleggen op herbewapening tegen een oorlog, die niet in de bedoelingen van de tegenstander leeft. Hoe moeilijk zal het dan zijn die herbewapening te beheer sen, de oorlogsvoorbex-eidixigen louter de fensief van karakter te doen zijn, de diplo matieke kansen niet te verwaarlozen in een overijld krachtsbesef. En hoe moei lijk zal het bovendien zijn daarbij de eigen vredeseconomie in stand te houden en te versterken. Het is moeilijk te peilen op welke wijze Moskou zijn plannen tracht te verwezen lijken en zijn gevaax-lijke doelstellingen probeert te bereiken, doch het uitblijven van acties in Europa gedux-ende de Ko reaanse oorlog zou kunnen pleiten voor de reeds zo vaak door bezoxxxxen geestexi ver kondigde theorie, dat Amerika en Europa zich niet moeten verliezen in ongelimiteer de militaire krachtsinspanningen, doch zich geestelijke en constructieve krachten moe ten vergaren om geen onaangename ver rassingen op ander dan oorlogsterrein te riskeren. Het wegnemen van directe geschilpunten zoals de kwestie-Duitsland zou aan zulk een Westelijke „morele en constructieve herbewapening" moeten voorafgaan. Een kans daartoe heeft men kortgeleden door het mislukken der conferentie van plaats vervangers nog gemist, maar dergelijke kansen komen ongetwijfeld weer. Want als beide partijen de oorlog als on bruikbaar uitschakelen, brengt iedere nieuwe dag een nieuwe kans. J. L. xWet de uitdrukking: de kat de bel aanbinden die uit de fabel is ontstaan, waarin wordt verhaald dat de muizen besloten de kat een bel om te hangen, waartoe echter geen hunner de moed had, kan het woord kattebelletje be zwaarlijk in verband worden gebracht. Daartegen verzet zich de betekenis: kort, onvormelijk briefje, vodje papier. Het is een verbastering van het Ita liaanse woord cartabello: schrijfboek, bundel papieren. Het eigenaardige is dat er van hetzelfde woord nog een andere verbastering be staat. In de R.K. kerk kent men car- tabel als: jaarboekje waarin de kerke- lijke feest- en gedenkdagen zijn opge nomen. In de wandelixig schijnt dit boekje bekend te staan als de koor tabel, hoewel het met koor even weinig heeft te maken als kattabelletje met kat. Duidelijk blijkt uit dit woord de neiging der mensen onbegrijpelijke woorden door andere te vervangen die op zichzelf iets betekenen, al zijn ze in het verband volkomen zinloos. twee nog te zetten gebouwen ook één persoonsflats in te richten'. De vraag daar naar blijkt groot te zijn. Voor de goed koopste kamer in het verzorgingshuis moet alles inbegrepen 135 per maand be- laald worden, de goedkoopste flat is 58. De vex-zorging zal prima zijn. Behalve de woonkamers bevat het ver zox-gingshuis een zieken-afdeling met een capaciteit van acht bedden, een logeer- gelegenheid met een capaciteit van vier bedden, een zeer fraaie, ruime recreatie zaal, een grote gemeenschappelijke eet zaal, een aparte mannenlounge, een goed geoutilleerde keuken, een spreekkamer en vertrekken voor het personeel en de ad ministratie. Voorts heeft men de beschik king over twee garages en enige bergruim ten. De bewoners zullen in hun domeintje een eigen sfeer kunnen scheppen. Het is namelijk de bedoeling dat zij zelf voor de inrichting van hun kamer zorgen. De ge meenschappelijke vertrekken worden door de Stichting gemeubileerd. Dat door de oprichtixig van dit complex woonruimte in Haarlem vrij zal komen, zal nauwelijks enig betoog behoeven. Na het sluiten van de Oude Kerk te Amsterdam, die een dezer dagen in de stui- steigers zal gaan, is men verder aan het onderzoeken gegaan in hoevei-re de restau ratie doox-gevoerd moet worden. Hoewel men aanvankelijk een bedrag van 500.000 had gex-aamd, is deze som bij nader onder zoek door bouwtechnici te gex-ing gebleken. Naar de wethouder voor openbare werden ons mededeelde, zal er zeker een bedrag van twee milliocn gulden mee gemoeid zijn. Dat rijk en gemeente dit bedrag alleen zouden voteren, achtte onze zegsman nogal dubieus. Intussen zijn uit de Amsterdamse bevol king thans reeds personen naar voren ge treden, voor de vorming van een „Comité hex-stel Oude Kerk". Binnen zeer korte tijd hoopt men de namen vaxx de comité-leden bekend te kunnen maken. In dit comité zijix behalve de Ned. Herv. Kerk ook de kringen van vx-eemdelingen vei'keer, hóte- liex-s en rondvaartbedrijven geïnteresseerd. Een sombere noot liet wethouder Van der Velde echter nog horen toen hij vex-klaarde, dat, zelfs indien het geld er zou komen, de restauratie in een zeer précaire positie zou komen door gebrek aan „oud' hout". Reeds de herstelwerkzaamheden aan de Westertoren moesten stagneren door dit gebrek. Waar de kapspanten en het kapclak van de Oude Kerk volkomen vermolmd bleken te zijn, wordt het zeer dubieus of men er in zal slagen „oud hout" van dergelijke afmetingen te krijgen. Nieuw hout kan door „werking" nooit voor een dergelijk oud bouwwerk gebruikt worden, zo ver- zekei-de men ons. Een zojuist geëindigd ondei'zock naar de toestand van de Nieuwe Kerk te Amster- dem heeft aangetoond dat ook deze kerk zich in een slechte toestand bevindt: het dak lekt, de stutpunten van pilaren en dak zijn gescheurd. Waar deze Nieuwe Kerk de grondwette lijke inhuldigingsplaats van ons vorsten huis is, acht men restauratie van deze kerk, die eveneens dringend nodig is, een rege ringsaangelegenheid. Enige weken geleden werd te Boxmeer een bronzen bijl gevonden, daterend van voor onze jaartelling. Het rijksbureau voor oud- heidkxxndig bodemonderzoek stelde vast, dat deze bijl behoort tot de jongste der vijf groepen waarin men bronzen bijlen onder verdeelt en dat zij dateert van 500 voor Christus. Dezer dagen heeft men bij graaf werken een soort gelijke bijl opgehaald. Ook deze is voor onderzoek opgezonden. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 26 Junij 1851 LONDEN. Eergisteren. Zaterdag, is de tentoonstelling (Crystal Palace) slechts door ruim 12.000 personen be zocht. Behalve het hoogeré entrée-geld (a sch.) heeft voox-al dc drukkende warmte tot die vermindering bijgedra gen. Onze bladen melden, dat dien dag hier verscheiden paarden wegéns de hitte zijn doodgevallen. Heden is de toevloed van menschen in het gebouw der tentoonstelling ongemeen groot. Te 2 ure waren reeds meer dan 58.000 per sonen binnengelaten; meerendeels land lieden, welke uit verschillende oorden met de voor verminderde vracht rijden de spoortreinen hier zijn aangekomen. Ettelijke van deze gezelschappen zijn voorzien van mandjes met levensmid delen en ververschiiigen, waarvan zij gedurende hun verblijf in het gebouw gebruik maken. Ook bevinden zich onder de bezoekers groote partijen school kinderen, die door hunne onderwijzers rondgeleid worden Advertentie: Op een der aangenaam ste en gezondste dorpen in Gelderland, ten allen tijde vrij van overstrooming, alwaar voldoende Genees- en Heelkun dige Hulp en twee Protestantsche Ker ken zijn, wordt bij fatsoenlijke Lieden aan een fatsoenlijk Heer aangeboden: Een a twee gemeubileerde Kamers met vollen Kost, Bewasschen, Bediening en liefst Huisselijk Verkeer.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5