Washington bereid tot direct contact met de Sovjet-Unie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Verscherpt Weerbericht NVV acht cntiek op Lieftincks maatregelen haast onvaderlands Morrison en Acheson uitten grote bezorgdheid over Perzische situatie Haagse rechtbank heeft handen vol aan ongekend grote oplichterszaak Amerikaanse wetsontwerpen om onrecht te herstellen In de UNO wordt gestreefd naar een serieuze behandeling van Maliks voorstel Ijverige senatoren Gebruik van narcotica onder de Amerikaanse jeugd Het woord is aan „Wij zullen deze schaamteloze reactie ^geen vrij spel laten" Britse kruiser naar Abadan, Britse tankschepen werden teruggecommandeerd De Engelsen zullen Perzië verlaten Ridgway aan het front Veertien verdachten zouden ruim één millioen binnengesleept hebben HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 29 5 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 27 JUNI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 153 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE PERZISCHE OLIE-CRISIS is ver scherpt. Minister Morrison heeft gisteren in het Lagerhuis medegedeeld dat de gezagvoerders van alle Britse olie-tank schepen in de haven van Abadan opdracht hebben gekregen om met ongeladen schepen te vertrekken. Vertoornd over de afwikkeling van de nationalisatie der olie maatschappij. waarbij van Perzische zijde hoge financiële eisen zijn gesteld zonder dat men een Engels tegenvoorstel zelfs maar heeft willen overwegen, hebben de Engelsen eerst hun delegatie terugge roepen. Daarop heeft de Perzische premier een „anti-sabotagewet" ingediend, waarbij zelfs de doodstraf wordt ingesteld. Die wet is nog niet aangenomen, maar zij zal wel heel spoedig in het Perzische parlement aan de orde komen. De Engelse directeur, van de oliemaatschappij, die Perzische orders na de overhaaste nationalisatie niet heeft willen opvolgen en de kapiteins dei- tankschepen opdroeg geen ontvangst bewijzen voor de genationaliseerde maat schappij te ondertekenen, zou onder de bepalingen van die wet vallen zodra zij werd aangenomen. Op sabotage is in het ontwerp maar meteen de doodstraf ge steld. De directeur, Eric Drake, heeft zich intussen al in veiligheid gesteld: op order van zijn regering is 'hij naar Basra in Irak vertrokken. Nu moeten die tientallen tank schepen leeg vertrekken, inplaats van olie naar het Westen te brengen. En onze Lon- dense correspondent heeft vanmorgen geseind, dat het vertrek van het ganse personeel der (onttroonde) Engelse olie maatschappij al volledig is voorbereid. Zoals bekend is zijn de vrouwen en kin deren al eerder vertrokken; nu hangt, het blijkbaar alleen van de houding der Per zische regering af of het personeel zelf ook zal verdwijnen. Dat is 2800 man. En aan gezien de Engelss regering voornemens is om die 2800 man volledige bescherming te verlenen zal zij voor dit doel desnoods zelfs troepen aan land zetten: niet om te vechten, maar om te beschermen. Dit lijkt een geruststellende beperking, maar liet is duidelijk genoeg dat zoiets licht tot incidenten en dus wèl tot vechten zou kunnen leiden. Maar wellicht komt het niet tot troepen-landingen. Wel is het duidelijk dat de regering te Londen hef hnae paard heeft beklommen. Het Britse prestige is zwaai t» het geding,of nationalistische overwegingen de gevoelens overheersen is een andere kwestie: men is van de Engelsen niet gewend dat zij het hoofd niet koel houden. Hun uiteindelijk belang plegen zij scherp te blijven zien. Dus moeten zij hun redenen wel hebben om zo hoog spel te durven spelen. Vertrek van de tankschepen, evacuatie van het Engelse personeel, het dientengevolge ont staan van een chaos in het oliegebied. moet dat de Perzische regering niet in de armen van de Russen drijven? De Per zische regering is geenszins communistisch en zijzelf speelt ongetwijfeld zeer hoog spel. Want zij beschikt zeker nog niet over technisch personeel om de oliewinning voort te kunnen zetten. Blijkbaar is er ook niet genoeg opslagruimte voor. Plotselinge stopzetting van een dergelijk onafgebroken doorwerkend bedrijf levert ongetwijfeld grote technische moeilijkheden op; wel licht zou na vertrek van een staf, die alle voorzorgsmaatregelen tegen brand heeft toegepast, ook ernstig brandgevaar ont staan. Misschien bedoelt de Amerikaanse minister Acheson deze gevaren als hij spreekt over een ramp, die Pex-zië bedreigt. Misschien meent hij ermee, dat het zich aan tussenkomst door de Russen zou bloot stellen als het de Engelsen liet vertrekken. Hij heeft zijn sombere woorden niet nauw keurig toegelicht, maar wel de mening uitgesproken dat Malik's Russische vredes voorstel omtrent Korea slechts een Wïanoeuvre zou zijn geweest, om de aan- flacht van Perzië af fe leiden. Het is een verdachtmaking, maar duidelijk is zij niet: is de aandacht van de regering in Londen en van de Engelse vertegenwoordigers in Perzië ook maar een ogenblik van de Perzische crisis die nu al weken duurt afgeleid door de rede van Malik, die wei een oplossing in Korea maar toch geen onmiddellijke vrede in uitzicht stelde? Men kan wel meer dan één kwestie aan en laat zich toch niet. zó licht van een zaak afleiden. De Britse kruiser Mauritius ligt voor de haven van Abadan, waar de grote raffina derijen zijn en waar de tankschepen hun olie plegen te laden. Maar nu niet meer. Blijkbaar beschikken de Russen niet over voldoende tankschepen en zijn de Engelsen daar absoluut van overtuigd. Waren zij dat niet, dan zouden zij toch niet kunnen ris keren dal Rusland de olie-productie van Perzië tot zich trok en zich daarmee ten zeerste versterkte. Neemt die kans voor de naaste toekomst niet toe als Engeland zijn mensen weghaalt en chaos in Perzië ont staat? Die vraag lijkt ernstig. De toestand is niet in alle opzichten duidelijk. Wel is duidelijk clat het hoogtepunt van spanning in de crisis is bereikt. R. P. Negen Amerikaanse senatoren (acht de mocraten en een republikein) hebben Maandag gezamenlijk acht wetsontwerpen bij de Senaat ingediend, strekkend tot op heffing van de in bepaalde Amerikaanse staten nog bestaande ongelijkheid tussen blanken en negers. Een dei' betrokken de mocratische senatoren verklaarde in de Senaat dat „Russische propagandisten ge bruik hebben gemaakt van deze rechtson gelijkheid". In de wetsontwerpen is onder meer be paald: Het is verboden bij het in dienst nemen van werknemers het ras, de huidskleur, het geboortig zijn van buitenlandse ouders of de godsdienst als maatstaven te gebrui ken voor al dan niet indienststelling. Lynchen is een misdrijf, dat in alle Amerikaanse staten strafbaar wordt ge steld. In sommige Amerikaanse staten is be paald dat men een bedrag aan „verkie zingsbelasting" moet betalen, om aan ver kiezingen te kunnen deelnemen. Dit wordt in de ontwerpen in strijd met de wet ver klaard. Volgens de diplomatieke medewerker van de „New York Times" hebben de Ver enigde Staten besloten, als eerste voorlopi ge slap na het voorstel van Malik, zich direct tot de Sovjet-Unie te wenden. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken liccft de geallieerde vertegenwoor digers de indruk gegeven, dat het bereid is met de Russen over een staken van het vuren in Korea te spreken, mits daarbij ook ter sprake gebracht wordt de kwestie van bevredigende garanties tegen herleving van communistische aggressie in Korea. De eerste stap zou dus niet via de U.N.O., doch door de Verenigde Staten zelf geschieden en naar men verwacht spoedig, hetzij te Moskou hetzij te New York. Malik onbereikbaar NEW YORK (Reuter). Jakob Malik, de eerste Sovjet-Russische afgevaardigde bij de U.N.O. was Dinsdag ziek en had nog geen afspraak gemaakt voor een onderhoud met Nasrollah Entezam, de Perzische voor zitter van de Assemblee. Sinds Malik Za terdag zijn voorstel voor een bestand in Korea voor de radio der U.N.O. heeft uit eengezet, is hij nog niet beschikbaar ge weest voor afgevaardigden, die het voor stel uitvoeriger met hem willen bespreken. De president van Ecuador, Galo Plaza, heeft in een bijeenkomst van de U.N.O.- Assemblée verklaard, dat het ogenblik is aangebroken om een nieuwe en ernstige poging te doen, aan het conflict in Korea een eind te maken volgens de richtlijnen aangegeven door Malik en Trygve Lie. Het is geen „appeasement", zei hij, met de tegenstander te praten en over vrede te onderhandelen. Een rechtvaardige oplos sing kan nooit „appeasement" worden ge noemd. De president van Ecuador besloot zijn rede tot de Assemblée met de woorden: „Geve God, dat gij nooit uw vertrouwen zult verliezen en dat gij onvermoeid uw strijd voor een blijvende vrede zult voort zetten". Maliks plaats op de vergadering van Dinsdag werd ingenomen door zijn plaats vervanger Semyon Tsarapkin. Naar men meent te weten, heeft de voorzitter der U.N.O.-vergadering getracht met Tsarap kin te spreken over de kwestie Korea. Hij kreeg echter te horen, dat dit een zaak was die Malik moest behandelen. De Amerikaanse democratische senato ren hebben eenparig besloten geen vacan- tie te nemen om zich te kunnen bezig hou den met de besprekingen betreffende de landsverdediging. De Amerikaanse onder-minister van Bui tenlandse Zaken Dean Rusk, hoofd van de afdeling voor zaken van het Verre Oosten, heeft Dinsdag zijn besprekingen over het Russische voorstel met functionarissen van de andere vijftien landen voortgezet. Trygve Lie, de secretaris-generaal der U.N.O. verklaarde Dinsdag te Londen er zeker van te zijn, dat de verklaring van Malik ernstig bedoeld was en als zodanig opgevat diende te worden. Nadat kortgeleden onthullingen zijn ge daan over het gebruik van verdovende middelen onder de Amerikaanse jeugd, houdt een commissie van de Senaat thans verhoren van jeugdige verslaafden, die per televisie worden uitgezonden. Een deskundige op het gebied van de volksgezondheid verklaarde, dat het land bedreigd werd door een „epidemie van ge bruik van verdovende middelen onder de jeugd". Tussen 1947 en 1950 was het aan tal voor een anti-behandeling in de federale instituten opgenomen jeugdige patiënten vertwintigvoudigd. Acht van de tien van dergelijke jongelieden kwamen tot misdaad om zich de tien a twintig dollar per dag te kunnen verschaffen voor het gebruik van „narcotica". Volgens een dei- getuigen gebruikte 35 a 40 procent van zijn mede studenten aan de hogeschool narcotica. India wederom door sprinkhanenplaag bedreigd Uit New Delhi wordt gemeld, dat India wederom door een sprinkhanenplaag wordt bedreigd. De op handen zijnde plaag zou grotere omvang kunnen aannemen dan die van het vorige jaar. In Pakistan en Perzië zijn namelijk uitgebreide broedge bieden van sprinkhanen gesignaleerd. Van hier komen de sprinkhanen dan meestal naar India. Bossuet: Zij die als toeschouwer in de we reld verkeren kennen Haar dik wijls beter dan degenen, die er een rol in spelen. (Uit: Pensees Chrétiennes et Morales). Met vier luchtcarriers arriveerde gisteren op Schiphol de uit 70 leden beslaande Amerikaanse luchtmacht-band, die als gast van de Nederlandse luchtmacht enkele concerten in Nederland geven zal. Foto: Een Nederlandse luchtmacht-kapel speelde bij aankomst der gasten het Amerikaanse volkslied. De hoofdbesturen van de bij het Neder lands Verbond van Vakverenigingen aan gesloten organisaties kwamen gisteren te Amsterdam in vergadering bijeen. De voorzitter van het N.V.V., de heer H. Oosterhuis, heeft in deze bijeenkomst ver klaard: „Sedert een jaar wordt de Neder- LONDEN, 26 Juni (Reuter). De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Morrison, heeft Dinsdagmiddag in het parlement ver klaard, dat alle olietankschepen in de haven van Abadan instructie hebben gekregen onmiddellijk ongeladen te vertrekken. De Engelse kruiser „Mauritius" heeft order gekregen terstond naar het gebied van Abadan op te stomen, aldus deelde Morrison verder mee. Hij noemde de laatste ontwikkeling van de toestand in Perzië zeer ernstig en zei, dat als de Perzische regering met haar han delingen voort zou gaan de werkzaamheden in Abadan binnen enkele dagen stil zouden liggen. „In Zuid-Perzië kan een zeer ernstige en moeilijke toestand ontstaan," zo voegde Morrison hieraan toe, „waarvoor de Per zische regering ten volle aansprakelijk zou zijn". De kruiser „Mauritius" is een schip van 8.000 ton met een bemanning, in vredestijd, van 730 koppen. Het schip behoort tot de Britse vloot in Zuid-Oost-Azië. De conservatieve leider, Churchill, zei dat de oppositie er genoegen mee nam de zaken te laten zoais zij waren, vertrouwend dat de minister het parlement op de hoogte zou houden van de dagelijkse ontwikkeling. Aan het einde van zijn van te voren op gestelde verklaring zei Morrison nog: „Wij zijn nog steeds bereid de kwestie van de toekomstige werkzaamheden van de „Anglo-Iranian" met de Perzische regering te bespreken." „Naar een ramp" Dinsdagmiddag heeft de minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, voor het Amerikaanse Congres verklaard, dat alles er op wees, dat de critieke toestand in Per zië „zich ontwikkelde in de richting van een ramp". Acheson zei voorts, dat hij geen licht punten zag in de oliekwestie. Op de vraag, of het ministerie van Buitenlandse Zaken nog van mening was, dat de olie van het Midden-Oosten van vitaal belang was voor Europa en de wereld, antwoordde Acheson, „het is onontkoombaar, dat de olie een meest vitale en belangrijke bron is voor de vrije wereld. Het is een van de redenen, maar niet de enige reden, waarom de toe stand in Perzië zo critiek is." Gevraagd naar de juistheid van berich ten die melden, dat vier Amerikaanse tor- pedobootjagers Singapore hebben verlaten op weg naar de Perzische wateren, zei hij, dat hij „iets dergelijks niet had vernomen." Te Caïro wordt verwacht, dat Britse troepen uit de zóne van het Suez-kanaal binnenkort naar Basra in Irak zullen ver trekken. Naar men meent te weten, bestudeert de Egyptische minister van Buitenlandse Za ken, Mohammed Salah el din Pasja, de Perzische situatie. Hij zou een nota voor bereiden met het verzoek aan Engeland, de Suez-kanaalzöne niet te gebruiken als aanvalsbasis tegen „een bevriend Moham medaans land." Het Engelse ministerie van Oorlog heeft bekend gemaakt, dat geen troepenbewe gingen naar Irak of Perzië zijn uitgevoerd. Onze correspondent in Londen seint: Alles wijst er op, dat de regering van Perzië rechtstreeks op een catastrophe aan stuurt. Er is thans geen twijfel meer dat de Engelsen het land zullen verlaten. De Brit se regering heeft reeds alle maatregelen tot evacuatie van de olie-employés en hun ge zinnen genomen. Deze zal vermoedelijk aan het einde van de week beginnen en kan in 72 uur worden voltooid. Het tijdstip van vertrek zal afhangen van de houding van de Perzische autoriteiten. Mogelijk zullen Britse troepen voor een periode van 24 tot 36 uur aan land gezet worden om Britse levens te beschermen. Zij zullen géén aanval doen, maar zo nodig zullen zij naar do boor-stations in het binnenland worden gestuurd, waar 1000 van de 2800 Britse employés werken. De rest bevindt zich in Abadan. De evacauatie van personen, die gemist kunnen worden, is reeds in volle gang. Af gelegen olievelden zullen over land. over zee of via de lucht worden ontruimd. Lichte vliegtuigen zullen worden gebruikt om per sonen uit geïsoleerde plaatsen te halen. Mi litaire en burgerlijke toestellen staan ge reed. Abadan ligt slechts op 20 minuten vlieg- afstand van Basra. Alle Engelse vrouwen, kinderen en zie kenhuis-patiënten, 900 in totaal, zijn reeds geëvacueerd. A.F.P. maakt melding van een nog onbe vestigd bericht dat dc Perzische regering opdracht zou hebben gegeven de pijplei ding, die van Abadan naar Basra loopt, af te sluiten. Door deze pijpleiding ontvangt Irak zijn olieproducten, waaronder vlieg- tuigbenzine. landse vakbeweging geconfronteerd met de gevolgen van de Korea-erisis, waardoor een enorme last op de schouders van het Nederlandse volk is gelegd. Het uitgangspunt van het N.V.V. is nog steeds, dat de sterkste schouders de zwaar ste lasten moeten dragen, met name dat deel van onze bevolking, dat zich voor al sedert 1949 in toenemende mate een groter deel van het nationale inkomen heeft kunnen toeëigenen, mede door de opheffing van de prijsbeheersing. Het N.V.V.-bestuur heeft reeds vóór de regeringscrisis met nadruk gepleit voor een regeringsprogramma, dat drie .kardi nale problemen stelt: de grootst mogelijke volksweerbaarheid, evenwicht in de beta lingsbalans en een sluitende begroting. De 5 verbruiksbeperking voor loon- en salaristrelïkenden was in drie dagen een voldongen feit. De daarbij passende en noodzakelijke beperking van de investeringen met 25 vereist een ingrijpende physieke, recht streekse controle. Deze werd echter helaas afgewezen. In plaats daarvan zouden de indirect werkende credietcontröle in de particuliere sector van het bedrijfsleven en een reeks van belastingmaatregelen de noodzakelijke investeringsbeperking tot stand brengen. Minister Lieftinck stelde namens de re gering aan de orde: verhoging van de in komstenbelasting (betreffende bedrijfs winsten boven 8000 per jaar), vermo gensbelasting, successierechten, acciins op gedistilleerd, vennootschapsbelasting, om zetbelasting en de wettelijke regeling van de credietcontróle. Men heeft thans kennis kunnen nemen van de reacties van de niet-loontrekkende groepen uit ons volk op deze voorstellen. Deze zijn in één woord beschamend en een uitdaging aan de arbeidersbevolking van ons land. Het hoofdbestuur van het N.V.V. heeft daarom besloten in een adres aan de re gering van zijn inzichten en gevoelens blijk te geven. Wij zijn niet van plan, aldus de heer Oosterhuis, aan deze schaamteloze reacties let wel, in deze tijd van nood weer loos en willoos vrij spel te laten. Wij juichen het daarom toe, dat ook de voorzitter van de K.A.B. tegen deze reactieverschijnselen in de K.V.P. en daar buiten, stelling heeft genomen. Wij zullen, indien nodig, ernstig over wegen welke demonstratieve maatregelen noodzakelijk zijn om aan deze schaamte loze. welhaast onvaderlandse actie paal en perk te stellen", aldus de heer Ooster- huis. TOKIO. (Reuter). Vergezeld door de be velhebber van het Amerikaanse achtste leger, generaal Van Fleet, heeft de opper bevelhebber" van de UNO-troepen, gene raal Ridgway, Dinsdag een bezoek aan het front in Korea gebracht. Hij inspecteerde een frontgedeelte, waar de Noordelijken, naar men aanneemt, een nieuw offensief voorbereiden. Intussen manoeuvreren beide zijden, alsof zij zich op nieuwe grote slagen voorbereiden. In botsingen, die dikwijls uitliepen op felle gevechten van man te gen man, betwisten de tegenstanders elkaar heuvelposities, die belangrijk zul len blijken indien het verwachte nieuwe offensief zich ontwikkelt. Dinsdag werden boven Noord-Korea luchtgevechten geleverd. In het najaar 1950 werd de aandacht van de Haagse politie gevestigd op een aantal ongunstig bekend staande lieden, die in bars en café's in Den Haag grote verte ringen maakten. Men vermoedde, dat zij hun geld op onoirbare wijze hadden ver kregen maar een bewijs daarvoor was er niet. Er waren geen aangiften binnenge komen en degenen, die goede sier maakten, verklaarden veel geld te verdienen met een ingewikkeld systeem van Engelse voetbal pools. In October 1950 kwam echter een Amsterdamse zakenvrouw vertellen, dat zij in een textieltransactie voor 40.000 gulden was opgelicht. Deze aangifte bracht de Haagse politie op het spoor van een combi natie van oplichters, die in geheel ons land slachtoffers zou hebben gemaakt. Tezamen zouden deze voor ruim één millioen gulden zijn opgelicht. Deze oplichterszaak, een van de grootste die voor een Nederlands rechtscollege is behandeld, diende gisteren voor de Haagse rechtbank, gepresideerd door mr. Veldman. Negen van de veertien verdachten die tot dusverre zijn gearresteerd, stonden terecht. Er bestond voor de behandeling van deze zaak zéér grote belangstelling. De publieke tribune was tot de laatste plaats bezet. Eén van de verdachten was de 41-jarige G. S., boek-en kunsthandelaar' uit Den Haag. Aan de oplichtingen die door de com binatie in de jaren 1948-1950 werden ge pleegd, zou hij 25 a 30.000 gulden hebben verdiend. Zijn voornaamste „bronnen van inkomsten" waren de Rotterdamse zaken man B. en de Haagse freule R. van D. De ene keer wist hij geld los te krijgen voor de oprichting van een schenkkurkenfabriek en en leesportefeuille-onderneming, een an dere keer voor een touringcar-onderne ming. De officier eiste een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek. De raadsman mr. Wij- tema bepleitte clementie. Ook de volgende verdachte, de 64-jarige T. B., tolk uit Den Haag, erkende het ten- iastegelegde. Zijn voornaamste slachtoffer was freule R. van D. In twee jaar tijds wist. hij haar met allerlei verhalen over zaken f io.000 en vele juwe'en afhandig te maken. Het dossier vermeldde nog dertig andere pogingen tot oplichting. Mede gezien het strafregister van B., die reeds veertien maal veroordeeld is, eiste de officier van justitie een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek. Mr. Koster, de raadsman van B.. zei dat de goedgelovigheid van de freule die zelfs nadat de politie haar had gewaar schuwd voor oplichters, geld bleef lenen, in B.'s benarde omstandigheden een te grote temptatie was. Tipgever Een handel in kantoorbenodigdheden was het verhaal, waarmee de 40-jarige ra diotelegrafist R. B. K. J. van B. uit Den Haag, de freule geld wist af te zetten. Hij kreeg f 1800. Van B. heeft andere leden van de combinatie op de „mogelijkheden" van de freule attent gemaakt. „U bent dus de eerste die de freule heeft „aangesneden", constateerde de president. De officier eiste twee jaar met aftrek. De raadsman verklaarde de afdwalingen van zijn cliënt uit diens bittere stemming wegens de behandeling die hij na de be vrijding heeft ondergaan. Van B. heeft, aldus de raadsman, ten onrechte als poli tiek delinquent in bewaring gezeten. Vergeleken bij de volgende verdachte, de 33-jarige W. j. H.. grossier te Den Haag, waren de vorige verdachten nog maar kin deren. H. door handlangers geïntroduceerd bij de heer B., wist deze goedgelovige za kenman warm te maken voor zijn „Euro service", een onderneming, die, naar hij vertelde, toeristenkaarten voor buiten landse toeristen zou gaan uitgeven. De heer B. liet zich voor de zoveelste maal bedot ten en betaalde in totaal 7.000 gulden. H. deed erg gewichtig over zijn „Euro-ser vice", maar toen hij een gefingeerd tele foongesprek van het „bijkantoor" Stock holm uitvoerde, kreeg de heer B. argwaan. Hij liet door een rechercheburau een on derzoek instellen, waardoor hem duidelijk werd, dat men met H. en diens vrienden beter geen zaken kon doen. Desondanks leende hij enkele maanden later f 19.000 aan H. voor een reclame campagne voor sigarettenaanstekers. Dat geld was hij ook kwijt. „Toverlantaarn" H. heeft ook freule R. van D. opgelicht. Met een compagnon, een zekere G. kwam hij bij de freule met een plan voor het ver vaardigen van projectie-apparaten. De freule haar werd een groot winstaandeel beloofd liet zich weer ompraten. G. heeft in totaal 175.000 gulden voor het waarde loze projectie-apparatenplan van haar los gekregen. Hij zit thans in Spanje. Toen de grond hem te heet werd onder de voeten is hij gevlucht. In plaats van alles te delen met H„ zoals afgesproken, schoof hij „slechts" 29.250 gulden aan H. af. H. kocht er een ..Buick" van tien-mille voor. De officier van justitie eiste vier jaar met aftrek. De raadsman, mr. Klaassen verdedigde de bruikbaarheid van het projectie-aona- raat. Hij betoogde, dat H. goede bedoe lingen had gehad, maar was door anderen meegesleurd op het pad der oplichting. Als laatste verdachte verscheen de 36-jarige koopman A. van B. uit Den Haag die vol gens de tenlastelegging in binnen- en bui tenland oplichtingen tot een totaal bedrag van 200 a 300.000 gulden zou hebben ge pleegd. Als eerste getuige verscheen mr. H. L. H. uit Den Haag, provinciaal inspecteur der archieven. Voor de politie heef* Van B. verklaard, dat hij van mr. H. 10.000 gulden had losgekregen onder het valse voorwendsel, dat hij met dat geld een ver zekeringsportefeuille zou kopen. Thans herriep hij deze verklaring en nu zei hij. dat mr. H. had geweten, dat hij niet van plan was de verzekeringsportefeuille te kopen. Mr. H. ontkende dit. „Amputatie" De tweede getuige, mr. H. J. van A. di recteur van het bijkantoor van een bank te Rotterdam, verklaarde dat hij Van B. 300 gulden had gegeven om een bakfiets voor een fruithandel te kopen en later nog eens 950 gulden voor de „amputatie" van Van B.'s been. Het doet wonderlijk aan. dat een bankdirecteur zich zo gemak kelijk laat bedriegen", vond de president. De officier van justitie eiste vier jaar zonder aftrek. Op een vraag van de president vertelde de verdachte, dat hij een paar ton had ..verdiend" aan een schilderijenoplichting in het buitenland. „De officier heeft echter gezegd, dat deze zaak hier niet behandeld zou worden", zo zei Van B. De raadsman gaf als zijn mening, dat de rechtbank nooit de tenlastegelegde oplich ting van 200 a 300.000 gulden zou kunnen bewijzen, waar de president spreker het recht ontzegd had, de andere oplichtingen ter sprake te brengen waar mr. H. liet, slachtoffer van zou zijn geworden. Daar door, zo zei de raadsman, is alleen bewe zen dat Van B. oplichtingen tot een totaal bedrag van ongeveer 12.000 gulden heeft gepleegd. O ONBEWOLKT ®l!CHT BEW HALF BEW ZWAAR BEW GEHEEL BEW MiST SNEEUW REGEN MOTREGEN HAGEL 8UIEN ONWEER L?TEMPgRATUUR 1005 ISOBAAR 8ELANGRIJK 1/ NEERSL AG- GEBIED CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN - FRONT - TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE. WINDRICHTING AANr iSOÉRE HELE DWARSSTCEE® IS EEN WIND-" SNELHEID VAN Vkl= METES PÉR-SECONDE i De koude lucht die gisteren in de hogere niveaux naar onze omgeving doordrong, werd daarna weer verdrongen door iets warmere en zeer vochtige lucht. Dit ging op de meeste plaatsen gepaard met vrij langdurige regenval, waarbij in het Zuiden van het land van gisteren avond 7 uur tot hedenmorgen 7 uur plaatselijk zelfs 16 mm. werd afgetapt. Inmiddels vult het lage drukgebied bo yera de Noordzee zich verder op. X30CXJOOOC>XXX>OOOOC5COOOOOOOOC^COCOOCCOr«-CCOOOOOOOC> AFNEMEND BUIIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Veel bewolking met enkele ver spreid optredende buien, maar ook hier en daar opklaringen. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tus sen West en Noord-V/est. Dezelfde of iets hogere temperaturen. 28 Juni Zon op 4.22 uur, onder 21.04 uur. Maan op 0.40 uur, onder 15.43 uur. Hoog en laag water in ÏJmuiden Woensdag 27 Juni Hoog water: 10.02 en 22.31 uur. Laag water: 5.26 en 17.54 uur. Donderdag 28 Juni Hoog water: 11.06 en 23,35 uur. Laag water: 6.23 en 19.00 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1