777 THEE" Ckefarine 4 Moet rechter of administratie beslissen over de strafuitvoering? Industrie in de Waarderpolder „Het West-Duitse volk zal vrijwillig deelnemen aan Europese verdediging" Nederlandse Handelmaatschappij tevreden over het boekjaar 1950 ^TftTE (XPRESS ALBERT HEIJN GOEDKOPER! PANDA EN DE GEHEIMZINNIGE KLUIZENAAR Radio geeft Donderdag C Wereldnieuws Behalve KVP en P. v. d. A. koos iedereen voor de rechter Amotrth. Amokirifl 20 for fl. 1 Zet betere Thee ALBERT HEIJN'S STERK IN PRIJS VERLAAGD 68 Kamer van Koophandel McCloy in Washington; Dividend van 8 percent voorgesteld NV. Mij. „HOLSTER" OVERVEEN Centrale verwarming Airconditioning Automatische oliestook 'n enkel tablet doet wonderen m Verenigde glasfabrieken keren 8 uit WOENSDAG 27 JUNI 1951 2 TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) In een goed gebouwde rede heeft minis ter Mulderije in de door de heer Weiter voorgezeten avondvergadering nogmaals, na wat daarover al bij de schriftelijke voorbereiding was gebeurd, met overtui ging zijn standpunt verdedigd, dat over de wijze van strafuitvoering de administratie noet beslissen en niet de rechter. Behalve le woordvoerders van de fracties van de X.V.P. en de P. v. d. A., mr. Bachg en mr. Donker, later nog bijgevallen door zijn partijgenote mejuffrouw mr. Tendeloo, die met betrekking tot de geestelijke verzor ging pleitte voor het aandeel, dat daarbij ook aan het humanistisch verbond zou moeten worden toegekend (de minister wees echter die „vierde macht", naast de vertegenwoordigers van de Katholieke, de Protestantse en de Israëlitische godsdienst bepaald af) kozen alle overige sprekers in de strijd „Rechter of Administratie" voor de rechter. Mr. Terpstra (A.R.) en mr. v. d. Feltz (C.H.) lieten zich bij hun beschou wingen nog in belangrijke mate leiden door de gedachte, dat in de straf een stuk vergelding zit. Aan de rechter nu is het om uit te maken, hoe die vergelding zal "moeten worden toegepast Hun verzet tegen ontneming van die laatste bevoegd heid aan de rechterlijke macht en het in handen van de administratie leggen van de beslissing in welk soort gesticht de ver oordeelde geplaatst, eventueel overge plaatst, dient te worden, vond instemming bij mr. Vonk (V.V.D.) en mr. Stokvis (Commun.), want ook volgens hen hoort degene, die de strafuitspraak doet, dan meteen zekerheid te hebben, hoe die ten uitvoer wordt gelegd. Wat het wetsontwerp bepaalt, te weten, dat de uitvoerende macht in de praktijk de leiding van het gevan geniswezen in overleg met de sectie gevan geniswezen van de Centrale Raad van ad vies voor het gevangeniswezen uitmaakt in welk soort stichting de -straftijd moet worden doorgebracht, past volgens hen niet in de Rechtsstaat. Zeker, de tegenstan ders van dit belangrijke onderdeel van het wetsontwerp konden zich overigens met de opzet daarvan goed verenigen. Met andere woorden, voor de wenselijkheid om ten op zichte van de veroordeelden differentiatie toe te passen, wat de gestichten betreft, waar zij ondergebracht zullen worden, voelden zij alles. Evenzeer voor het op de voorgrond plaatsen van doorbrenging van de straf in gemeenschap, terwijl de celstraf op. het tweede plan komt te staan. Maar juist door die differentiatie in de gestichten zal de gevangenisstraf belangrijk verschil len, naar gelang van het gesticht, waar de delinquent komt. De critici bevonden zich in goed gezelschap, te weten dat van de Rottèrdamse rechtbank en de vele andere rechtbanken, die zich met het Rotterdamse adres tegen de overheveling Van de hier vermelde bevoegdheid van de rechter naai de administratie accoord verklaard hadden. Mr. Bachg noemde de nieuw ontworpen artikelen 11 en 12 van het wetsontwerp, waarin staat, dat gevangenisstraf, al naar "gelang van de persoonlijkheid van de ver oordeelde in algehele of beperkte gemeen schap dan wel in afzondering wordt onder gaan en dat iedere gevangene zoveel mo gelijk geplaatst wordt in een gesticht met ADVERTENTIE een regiem, het meest met zijn persoon lijkheid strokende, waarbij te letten valt zowel op de strafduur als op de reclasse- ringsmogelijkheden van de gevangene, uitermate belangrijk. En nu ligt, volgens spr., het zwaartepunt in de straf bij de vrij heidsbeneming, terwijl, wat het leed be treft, de plaats, waar men zijn straf uitzit van ondergeschikte aard is. Bij de straf uitvoering gaat het niet om vergelding, doch het doel is om dezelfde groepen in een zelfde soort gesticht te hebben, zowel om aldus „geestelijke besmetting" te voor komen als met het oog op de reclassering. Voor die selectie, zo betoogde" mr. Donker (Arb.), is de administratie met haar kennis van zaken en de haar ten dienste staande gegevens uit de praktijk beter geschikt dan de rechter. Het is met de opzet van de dif ferentiatie onverenigbaar, de beslissingen aan 19 rechtbanken en 5 gerechtshoven over te laten. Men moet hiermee een des kundig objectief, centraal orgaan belasten. Daarentegen verkondigde later mr. Vonk de stelling, dat het bezwaar van die 24 rechterlijke colleges uiteindelijk niet zou bestaan, "want tenslotte zou er mede in dit opzicht wel eenheid in jurisprudentie ont staan. Antwoord van de Minister Minister Mulderije, die''ontkende, dat de keuze van het gesticht de straf bijzonder zou verzwaren of verlichten, wees er op, dat de administratie, bovenal deskundig op het gebied van de strafuitvoering, bij de beslissingen over de keuze der gestich ten aan bepaalde regelen gebonden zal zijn. Daaromtrent zal de rechter spoedig op de hoogte komen en dus zal hij bij zijn strafvonnis heus niet in zo grote onzeker heid verkeren over de wijze waarop de straf ten uitvoer zal worden gelegd. Wan neer de gedetineerde van de beslissing om trent zijn plaatsing (overplaatsing) in be roep gaat, zal het oordeel van de sectie gevangeniswezen van de Centrale Raad, gevolgd worden: die sectie nu zal ook in voldoende mate het rechterlijk element in haar midden hebben. Vrijwel alle sprekers hadden bepleit, dat ook wanneer het O.M. tegen de beslissing van de administratie bezwaar maakt, bedoeld oordeel van de zoëven genoemde sectie beslissend zal zijn. Dit kon Excellentie Mulderije niet aanbe velenswaardig achten. In het eerste geval speelt er zich inderdaad een klein proces af ten bate van de veroordeelde, maar in het tweede geval heeft men te doen met een interne kwestie. Met alle waardering voor de rechterlijke macht, wilde de be windsman, *die ontkende, dat door het nu voorgestelde de rechters niet veel meer dan vonnisau to maten zouden worden, en nog eens krachtig tegen het Rotterdamse adres opkwam, de beslissing over de strafuitvoe ring bepaald in handen van de administra tie leggen. Zou Mr. v. d. Feltz met zijn amendement om de rechter te laten selec teren succes hebben reeds staat vast, dat zulks niet het geval zal zijn, gezien de ADVERTENTIE met BLAU V/MERK 100 grampak v. 80 voor /O GROENWERK 100 grampak v. 76 voor C ROODMERK 100 grampak v. 72 voor GEELMERK 100 grampak v. 64 voor OU Albert Heijn's Thee, krach tig, geurig en extra water houdend, met waardebon voor het prachtige Cinderella-album of voor andere waardevolle geschenken. MAAKT U HET UEVEN houding van K.V.P. en P. v. d. A. dan zou dit omwerking van het gehele ont werp vereisen en een stap terug bete kenen. Als dit wijzigingsvoorstel zou wor den verworpen, was de bewindsman be reid tot overneming van het amendement- Mr. Bachg, beogende dat ingeval van be roep van het O.M. tegen een plaatsings (overplaatsings-) beslissing, de beslissing van de sectie gevangeniswezen bindend zal zijn. Mr. Donker trachtte een bepaling op genomen te krijgen, waardoor ook de tot hechtenis veroordeelde tot verrichting van arbeid verplicht zal kunnen worden. Hier tegen bleek de bewindsman bepaalde prak tische bezwaren te koesteren. Nog enige andere amenderings-discussies vonden plaats. De stemming over de bestreden amendementen heeft heden plaats. Bij de regeling van werkzaamheden bleek, dat de meerderheid van de commis sie van rapporteurs over het voorstel-v. d. Goes v. Naters (Arb.) aanhouding van dit voorstel raadzaam vindt, totdat na de komende Grondwetsherziening het aantal Kamex-leden op 150 gebracht zal zijn. Pas dan zou liet mogelijk zijn zich een goed oordeel te vormen over de eventueel wen selijke veranderingen in de werkwijze van de Kamer. Dinsdag a.s. zal de Kamer be slissen of zij met dat uitstel-denkbeeld al dan .niet accoord wil gaan. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Sopraan en piano. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Instrumen taal septet. 13.40 Pianoduo. 14.00 Promenade orkest en soliste. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.25 Kamermuziek. 16.00 Bijbelle zing. 16.45 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Volksmelodieën. 17.50 Jacht op krokodillen. 18.00 Verzoekprogramma. 18.30 Het boerenvraagstuk op de zandgronden. 18.45 Reportage. Nieuws. 19.15 Levensvragen. 19.30 In dienst van het Vaderland. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.30 In de voetsporen van Paulus. 20,50 Platen. 21.00 Gevarieerde muziek. 21.45 Vierhandig pianospel. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport 23.25 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9,15 Platen. 10.30 De Antwoordman. 10.45 Platen. 10.50 Voor kin deren. 11.00 Radioscoop. 11.45 Voordracht. 12.00 Metropole-Orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Instrumentaal kwintet. 13.45 U kunt het geloven of niet. 13.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Piano. 15.00 Voor zie ken. 16.00 Uitwisselings-programma Kampen Nakskov (Denemarken). 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Strijkorkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Vraag gesprek over de K.M.A. 19.10 Orkest. 19.45 Parapsychologisch Experiment. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Philharmonisch Orkest en solist. 21.30 Onze Prins heeft het zelf gezegd. 22.00 Platen, gesproken brief uit Londen en vacantietips. 22.40 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Pianoduo. 12.30 Weer berichten. 12.33 Voor de landbouwers. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Ziel van mijn land. 14.00 Platen. 15.00 Engelse les. 15.15 Platen. 15.40 Franse les. 16.00 Platen. 16.30 Klassieke muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Balletmuziek. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang en ipano. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekpro gramma. 21.00 Klankbeeld. 21.30 Platen. 21,45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamer muziek. 23.00 Nieuws. 234)5 Dansmuziek. In de Dinsdagavond gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Haarlem en omliggende gemeenten heeft het lid der kamer ir. C. H. Holgen gesproken over „Industrie in de Waarderpolder". Spreker zeide in zijn in leiding, dat industrialisatie vroeger een toverwoord was. Het Haarlemse gemeente bestuur stond niet welwillend tegenover de industrieën in de Waarderpolder. Het voelde vestiging van industrie als een last en van stimuleren was geen sprake. Na de bevrijding bevorderde de regering de industrialisatie en bij het Haarlemse ge meentebestuur nam de belangstelling voor het vraagstuk der industrialisatie toe en daardoor ook voor het industrie-terrein in de Waarderpolder. Spreker deelde mee aan welke eisen een industrie-terrein moet voldoen. De ligging en de toegangswegen moeten gunstig zijn. Dank zij het Spaarne is er bij het terrein in de Waarderpolder een goede verbinding met het Noordzeekanaal en via de Ring vaart met Zuid-Holland. Een bezwaar is dat de sluis bij Spaarndam smal is. Vergro ting er van vraagt een zeer hoog bedrag. De spoorwegaansluiting komt uit bij de gasfabriek en enkele fabrieken. Doortrek ken van de aansluiting zal niet spoedig geschieden door de hoge kosten en de ge ringe dichtheid van het terrein. De toegangswegen voor vrachtauto's zijn verre van ideaal. Een houten bruggetje bij de Oudeweg is eigenlijk te zwak en in de polder bestaan enkele wegen met een te zachte berm. Moeilijkheden in het verkeer zijn er het gevolg van. Een verbetering van de brug en van wegen is te verwachten. Er wordt nog een strijd gevoerd over het bouwen van een brug over het Spaarne bij de Zaanenstraat en bij het Bolwerk. Er is reeds een gedeelte van het crediet voor laatstgenoemde brug beschikbaar gesteld, doch spreker vermoedt niet, door de be narde financiële toestand van de gemeente, dat in 1952 het tweede crediet beschikbaar gesteld zal worden. Ir. Holgen besprak de aanwezigheid van krachtbronnen. Het Energiebedrijf heeft de toevoer van electriciteit verbeterd en na de oorlog heeft het gemeentebestuur ge zorgd voor gas en water. De prijs van het gas is echter te hoog en van het water' v/ordt veel gebruik gemaakt. Spreker meende, dat in vergelijking met de gronden bij Rotterdam en Amsterdam, de geaardheid van de bodem geschikt is. Het vraagstuk van de werknemers achtte hij zeer belangrijk. De uitbreiding van de woongelegenheid gaat in Haarlem te lang zaam. Iedere gemeente, die industrie tot zich wil trekken, zal in de eerste plaats het woningprobleem onder ogen moeten zien. De tegenwoordige industrieën beschik ken over een oppervlakte van 26 hectare. Onmiddellijk kan gekocht worden een oppervlakte van 7,5 hectare en voor uit breiding kan bouwrijp gemaakt worden een oppervlakte van 8,4 hectare. De hui dige grondprijzen variëren van 10,50 tot 15 per vierkante meter en de prijs van de grond, welke nog bouwrijp gemaakt moet worden, wordt geschat op 23 tot ƒ25. Amsterdam vraagt op het ogenblik reeds 50 tot 60. Kleine industrieën kun nen er echter gebruik van maken. Ook wordt in Haarlem grond in erf pacht uitgegeven. Voorts bestaat de mogelijkheid in de Waarderpolder industriehallen te bouwen. Industrieflats worden niet wenselijk ge acht. De plannen voor de hallen zijn reeds in studie. Tenslotte deelde ir. Holgen nog mee, dat er in de Waarderpolder op het ogenblik tweeduizend arbeiders werken, aan wie in totaal vijf millioen gulden per jaar aan loon wordt uitbetaald. Andere agendapunten De vergadering besloot een brief te zen den aan de minister van "Economische Za ken betreffende bevordering van het vreemdelingenverkeer. De voorzitter, de heer J. J. Swens, deelde mee, dat de kamer niet voldoen kon aan een verzoek, zich uit te spreken over de vraag of het economisch verantwoord geacht moest worden, wanneer er op het ogenblik in Haarlem een nieuwe bioscoop zou bijkomen en dat dit jaar voor het eerst van de gelegenheid gebruik gemaakt is om als „belangstellenden" de examens van de H.B.S. a bij te wonen. Van het ministerie van Economische Zaken ontving de kamer de mededeling, dat met betrekking tot het vraagstuk van emigratie en schuldvereffening nog geen definitief antwoord kon worden gegeven, aangezien men van die zijde eerst nog een onderzoek wilde instellen bij de Midden standsorganisatie en bij de bedrijfsgroep detailhandel. t* Vrije Duitse jeugdbewegingverboden WASHINGTON. (Reuter). De Ameri kaanse Hoge Commissaris voor West- Duitsland, John McCloy, verklaarde Dins dag in een radiorede te Washington, dat hij geloofde, dat het West-Duitse volk vrijwil lig zou besluiten deel te nemen aan de verdediging van Europa. McCloy voegde hieraan toe: „Het wordt duidelijk, dat. West-Duitsland als gelijk waardige partner door de Westelijke ge allieerden zal worden geaccepteerd. De Verenigde Staten en hun bondgenoten zijn echter nog steeds vastbesloten, dat er geen Duitse generale staf in de oude Pruisische betekenis zal zijn, geen militaire kaste met de politieke en sociale macht die zij eens uitoefende, en geen Duits nationaal leger, dat in staat zal zijn de bron of het instru ment van toekomstige aggressie te worden". Spreker noemde het van fundamenteel belang, dat de eventuele bijdrage van West- Duitsland in de verdediging van Europa een integrerend onderdeel van een grotere internationale organisatie werd. Over het succes van de nazibeweging in Neder-Saksen verklaarde McCloy, dat men niet kon verwachten, dat Duitsland in zes jaar tot een democratie, zoals de Ver enigde Staten deze kenden, gevormd zou blijken. Hij voegde eraan toe dat men ech ter nauwkeurig het oog op het optreden van kleine fanatieke partijen houdt, die zich richten tot de ontevredenen. Volgens McCloy is het doel van de communisten in West-Duitsland „het on dermijnen van het geloof in de principes en de macht van de vrije volken, het ver hinderen van de West-Duitse deelneming aan de gemeenschappelijke verdediging en het zwak houden van Europa". Hij legde hierbij de nadruk op de geo grafische en politieke analogie tussen Duits land en Korea. Hij deed dit naar aanleiding van de onlangs opgeworpen vraag, „of Europa dan wel Azië het voornaamste front in de strijd tegen het communisme was". „Het antwoord is", aldus McCloy, „dat beide van vitaal belang zijn. In Berlijn en in West-Duitsland ontmoeten wij in een andere vorm dezelfde krachten als in Azië. West-Berlijn en West-Duitsland zijn voor posten. Hun lot is aan dat van de vrije volken waar dan ook verbonden. Wij willen hen niet volgelingen van een enkele partij of geloofsovertuiging maken. Wij pogen hun alleen een vrije keuze en een vrij leven te geven. Het is onze bedoeling hun keuze te eerbiedigen, zolang deze niet de vorm aanneemt van een nieuw begin van aggres sie", aldus McCloy. Nieuwe wet op stapel tegen uiterst links en rechts Een woordvoerder van de West-Duitse bondsregering heeft Dinsdag bekendge maakt., dat zijn regering de (communisti sche) „Vrije Duitse Jeugdbeweging" heeft verboden. Dit besluit werd genomen op de eerste zitting van het West-Duitse kabinet na de terugkeer van bondskanselier Adenauer uit Italië. De minister van Binnenlandse Za ken, dr. Robert Lehr, had gezegd, dat de activiteit van de „Vrije Duitse Jeugdbewe ging" een gevaar opleverde voor de grond wettelijke orde. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat zijn regering de nodige stappen zal doen om te zorgen, dat ook de verschillende bondsstaten de jeugdbeweging verbieden. De ministeries van Binnenlandse Zaken en Justitie zijn thans bezig een wet te ont werpen, die artikel negen van de grondwet nader uitwerkt door het begrip „tegen- grondwettelijke activiteiten" duidelijker te omschrijven. Het parlement zal worden verzocht dit ontwerp te behandelen voor het begin van het zomerreces op 15 Juli. Naar verwacht zal de voorgestelde wet de basis vormen voor een actie van de West-Duitse regering bij het constitutionele bof tegen de nationaal-socialistische bewe ging, de „socialistische rijkspartij". Functionarissen van de Amerikaanse Ho ge Commissie te Frankfort schatten het ledental van de beweging in West-Duits land op 40.000. De beweging zelf zegt 100.000 leden te hebben. In Oost-Duitsland zou het aantal leden meer dan 3 millioen bedragen. Het hoofdbestuur van de „Vrije Duitse Jeugdbeweging", dat in Oost-Berlijn is ge vestigd, heeft een verklaring gepubliceerd, waarin het verbod „onwettig en een schan delijke uitdaging aan het adres van de vre delievende Duitse bevolking" wordt ge noemd. Volgens het bestuur houdt dit ver bod verband met instructies van Eisenho wer en met „plannen der West-Duitse mi litaristen om met de vorming van een West-Duitse huurleger te beginnen". De Nederlandse Handelmaatschappij N.V. heeft het boekjaar 1950 afgesloten met een totaal aan baten van 52.343.051 tegen 51.517.078 in 1949. Hierin is een bedrag van ƒ472.458 (ƒ272.504) onver deelde winst van vorig jaar begrepen. Na afboeking der kantooronkosten, een bij drage aan het pensioenfonds en reserve ring voor belastingen, resteert een voor delig bedrijfsresultaat van 17.427.106 14.040.901). Hiervan wordt ƒ2.645.734 afgeschreven, ƒ2.397.059 overgebracht naar de reserve, 7.000.000 "gebracht naar de onder crediteuren opgenomen bijzondere reserve, waarna een dividend van 8 wordt voorgesteld. Hiervan kan 5 in aandelen worden betaald. (Vorig jaar 7 uitsluitend in contanten). De omrekening van de rupiahs in de jaarstukken geschied in de verhouding van een Nederlandse gulden drie rupiahs. Hierdoor is, ondanks een uitbrei ding der zaken allerwegen, het totaal cijfer der balans per einde 1950 lager dan per einde 1949 (resp. 1.515.224.558 en 1.687.990.772). Van de winst der Indone sische kantoren is slechts het in Neder land courant beschikbaar gekomen bedrag verwerkt. Behoudens een enkele uitzondering ga ven de resultaten van alle kantoren re den tot tevredenheid. De winstcijfers wa ren hoger dan in 1949. In het thans ver streken gedeelte van 1951 bleven de resul taten niet bij 1950 ten achter. Voor een prognose is het echter te vroeg, aldus het verslag. De directie blijft er naar streven de bronnen van inkomsten uit te breiden en over een groter gebied te verspreiden. Versterking van de interne positie dient steeds haar aandacht te hebben: daarom Tel. K 2500 - 15597 en 19057 zijn de stille reserves nogmaals belangrijk versterkt. Situatie in Nederland Aangaande het wetsontwerp toezicht op het credietwezen is de N.H.M.-directie van mening, dat dit „nóch geschikt is om het vertrouwen in de financiële en monetaire positie van Nederland te vergroten, nóch het gevaar ener inflatoire ontwikkeling in zijn oorsprong aan te. tasten. De toestand van 's lands financiën is te zorgelijker we gens de zeer grote vlottende schuld. Het vasthouden aan een rentegamma, dat de noodzakelijke consolidatie onzer schuldpo sitie belette, heeft ons in deze situatie ge bracht", aldus het verslag. Indonesië „Indonesië is in zijn rijkdommen be voorrecht boven vele andere landen. De vooruitzichten zouden zelfs zeer hoopvol kunnen zijn. De betalingsbalans vertoont een relatief gunstig aspect. De directie der N.H.M. bepleit om aldaar tot stabiele en ordelijke toestanden en verhoudingen te komen, zonder welke de toekomst bij een omslag in de conjunctuur niet met ver trouwen tegemoet kan worden gezien. ADVERTENTIE NEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 75 CT. In het verslag van de directie over het boekjaar 1950 van de N.V. Verenigde Glas fabrieken in Schiedam wordt gezegd: Het in het afgelopen jaar behaalde resultaat maakt het mogelijk een dividend van 8 pet. uit te keren (v. j. 7 pet.). De verlies- en winstrekening vermeldt een winstsaldo van 307.043. Voorgesteld wordt op de aandelen der N.V. Nationaal Bezit van aandelen Verenigde Glasfabrieken even eens 8 pet. (v. j. 7 pet.) uit te keren. c 47. „Zo, zo," sprak Panda. „Zo, zo. Dus die kluizenaar is een huurder van me en hij betaalt zijn huur niet eens „Nou ja, maar dat is niet zó erg," zei Zever Zwilbikker. „Een weekje achterstand en u moet niet vergeten zo'n kluizenaar is vérder een heel keurige huurder! Rus tig! Geen kleine kindertjes die lawaai ma ken en de verf van de wanden trappen. nee, het is een nétte huurder! We kunnen hem nog bést een beetje uitstel geven!" „Een nette huurder?", riep Panda kwaad. „Hij wil me goud en diamanten afpersen! Hij heeft de boeren in opstand gebracht! Hij heeft de bedienden hier weg gejaagd! Het is een schurk! Ga hem er uitgooien, Zwilbikker!" Dat was mannentaal, niet waar? Wij vrezen alleen, dat die een beetje te laat komt.... want het was intussen toeh maar zo, dat de boeren in opstand waren tegen Panda! Ze hielden op dit moment nog een drukke vergadering. „Onze landheer wil ons niet van onze slaapziekte laten genezen!", riep er een en een tweede schreeuwde: „Hij wil geen goud aan de kluizenaar geven!" „Hij is een vrek!", kreet een derde.en toen riepen ze allemaal: „We gaan hem er uit gooien!" Wat zeg je me daar van? Dat ziet er niet best uit voor Panda! Slagers en bakkers. De voorziening van Oostenrijk aan vlees en brood wordt thans bedreigd door een staking van personeel in slachthuizen en meelfa brieken. De slagers eisen een loonsver hoging van 12 procent doch de slage rijen verklaren zulks niet te kunnen opbrengen zonder verhoging van de vastgestelde vleesprijzen. Zij sloten gis teren hun winkels in afwachting van het einde der staking. De arbeiders in de meelfabrieken eisen dezelfde loonsverhoging, die hun, vol gens hun zeggen, door de regering reeds is toegezegd. In Wenen zijn zij reeds in staking gegaan. Zij verklaren, dat de 3.000 arbeiders in geheel Oostenrijk zullen staken, als de loonsverhoging niet wordt toegezegd. Zaak. De Belgische oud-SS'er Sweerts, be kend uit de zaak Westerling, is door de Luikse krijgsraad ter beschikking ge steld van de procureur des Konings te Antwerpen. Sweerts zal zich vandaag, tezamen met de gewezen ambtenaar bij 't Nederlandse consulaat Mijnen Pot, voor de rechtbank te Antwerpen moeten ver antwoorden in de zaak der gestolen pas poorten en de deviezensmokkel. De krijgsraad te Luik zal Donderdag uitspraak doen over de al dan niet- ontvankelijkheid van het gratieverzoek van Sweerts, die indertijd bij verstek ter dood werd veroordeeld. Vriendschap. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een resolutie goedgekeurd, waarin uiting wordt ge geven aan de vriendschap van de Ver enigde Staten „voor alle volken", het Russische volk inbegrepen. In deze tekst, die reeds eerder door de Senaat is goedgekeurd, wordt de pre sident der Verenigde Staten verzocht de regering van de Sovjet-Unie aan te sporen „de volken van de Sovjet-Unie op de hoogte te brengen van deze re solutie". Ook daar. Dinsdag heeft het met Ameri kaanse vergunning verschijnende Ber- lijnse blad „Neue Zeitung" gemeld, dat in Saksen (Russische zóne) fabrieken voor de bewapeningsindustrie werken. Volgens dit bericht werken de in dustrieën in Dresden bijna uitsluitend voor het Sovjet-Russische leger en de volkspolitie. De „Zeiss-Ikon-werke" al daar maken onderdelen voor foto-appa raten, bestemd voor luchtverkenning, de „Sachsen-werke" in Nieder-Sedlitz fabriceren onderdelen voor luchtafweer geschut en de vroeger bekende fabriek van radiotoestellen Menden produceert radiotoestellen voor het leger en radar apparaten, aldus de „Neue Zeitung". Nog niet genoeg. Ongeveer een half mil lioen West-Duitse mijnwerkers zullen Maandag het werk neerleggen, wanneer niet aan hun eis tot een loonsverhoging van 14 procent zal worden voldaan. Dinsdag sprak het congres van afge vaardigden van de mijnwerkersbond, dat de besluiten van het dagelijks be stuur moet goedkeuren, zich met 255 tegen 158 stemmen uit tegen een reeds bereikte overeenkomst tot verhoging met 12 procent. De West-Duitse mijn werkers verdienen 180 tot 270 gulden per week. Overleden. Peter Cheyney, Brits schrijver van misdaad-romans, is Dinsdag na een langdurige ziekte op 55-jarige leeftijd te Londen overleden. Cheyney was een schrijver met een omvangrijk oeuvre. Hij schreef zijn romans in Amerikaanse stijl. Zij veer den voor het merendeel in het buiten land verkocht. Geschat wordt, dat hij in veertien jaar ongeveer 2y2 millioen gulden verdiende. Egypte. De Egyptische Kamer heeft na een lang en stormachtig debat in be ginsel toegestemd in deelneming van Egypte aan „punt vier" van het hulp programma van Truman. In de loop van het debat was door verscheidene afge vaardigden aan het adres van de Ver enigde Staten het verwijt geuit, dat zij het „Britse imperialisme" zouden wil len ondersteunen of overnemen in het Oosten. De minister van Buitenlandse Zaken, Salah el din Pasja, zeide: „Egyp te is een arm land en dat is een van de gevolgen van het Britse imperialisme. Wij hebben echter Amerika om tech nische hulp gevraagd, zij wordt ons niet opgedrongen". Oogje. Voor de eerste maal hebben Dins dag in Tokio oudistrijders gedemon streerd. Optredend namens 230.000 kameraden hadden 200 oorlogsinvaliden een demonstratie voor het keizerlijk paleis georganiseerd. Zij protesteerden tegen herbewapening van Japan en eisten werk voor oorlogsgewonden en de herinvoering van pensioenen voor oorlogsinvaliden. De politie kneep een oogje toe: De invaliden hadden name lijk geen vergunning om te demon streren. Reus. He.t grootste passagiersschip, dat ooit in de Verenigde Staten werd_ ge bouwd, een schip van 51.500 ton, is in Newport News, Virginia, te water ge laten. Men verwacht, dat het in de komende zomer in gebruik kan worden genomen en de Verenigde Staten hopen met dit schip na 75 jaar het snelheidsrecord op de Atlantische Oceaan terug te winnen. Het schip zal 12 dekken hebben en een bemanning van 1000 koppen. Het kan 2000 passagiers of 12.000 a 14.000 man troepen vervoeren. Niet de laatste. De vice-voorzitter van. het Amerikaanse Rode Kruis, James T. Nicholson, heeft te New York ver klaard, dat de Sovjet-Unie en andere communistische landen hun rode-kruis organisaties voor propagandadoeleinden gebruiken. Dit is de eerste keer, dat het Amerikaanse Rode Kruis openlijk cri- tiek oefent op de organisaties in de com munistische landen, aldus Nicholson. Ernstig. De heer Serrarens van de Neder landse Katholieke Arbeidersbeweging is Dinsdag niet herkozen als lid van de raad van beheer van de internationale arbeidsorganisatie. Gaston Tessier, voorzitter van het internationaal ver bond van christelijke vakverenigingen, noemde dit feit ernstig. De organisaties van het verbond zouden zich over de thans geschapen situatie beraden. MUSICI NAAR INDONESIë De Bond van kunstkringen in Indonesië heeft de zanger Laurens Bogtman uitge nodigd met medewerking van de clave- ciniste Janny van Wering gedurende de maanden Augustus en September een aan tal concerten te geven.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2