leorgairsat'e van het gevangeniswezen -Clowntje Rick Amsterdamse Beurs De Egyptische Koningin Kort en Bondig De nieuwe Beginselenwet zal aan de reeds ingevoerde veranderingen een wettige grond geven Gevangenisstraffen in zaak der „geschenkzendingen" Concours hippique te Hoofddorp Mijnenveeg-oefening „Factotum" begonnen Dodelijk gevolg van aanrijding op Rijksweg Voor de kinderen Muziekschool-uitvoering Kon. Rotterdamse Lloyd keert 8 pet. dividend uit Zandvoort krijgt binnenkort terrein voor kampeerwagens Heemstede SCHEEPVAART FEUILLETON door mevr. Bijleveld-Gelinck 17) HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 De Tweede Kamer heeft een begin ge maakt met de behandeling van de nieuwe Beginselenwet voor het Gevangeniswezen. Deze wet beoogt aan de gewijzigde opvat tingen in de huidige practijk van het Ge vangeniswezen een wettelijke grondslag te geven terwijl zij daarenboven de mogelijk heid opent voor een verdere ontwikkeling en uitbouw. Hoewel de behandeling van gevangenen op tal van punten gewijzigd is, missen deze veranderingen een formeel wettelijke grondslag. De gang van zaken bij het Ge vangeniswezen is geregeld in de Beginsel- wet van 1886, waarin de wijze van tenuit voerlegging van vrijheidsstraffen werd omschreven. Maar wie met deze wet in de hand de tegenwoordige gevangenis-practijk zou willen beoordelen, zou tot de ontdek king komen, dat er van de destijds aan vaarde beginselen niet veel is overgeble ven. Sterker nog, dat zich in de structuur van het Gevangeniswezen een wijziging heeft voltrokken, welke principieel ver schilt met de aan de wet van 1886 ten grondslag liggende opvattingen. Om aan de reorganisatie die in het Ge vangeniswezen is geregeld in de Beginselen wet, meer bekendheid te geven, werd dezer dagen door het departement van Justitie voor de parlementaire redacteuren een excursie georganiseerd naar verschil lende typen van gevangenissen. Daar wij twee jaar geleden een grote serie artikelen opnamen van een onzer re dacteuren die reeds toen de toestemming van de minister van Justitie kreeg om een groot aantal gevangenissen te bezoeken, is het voor ons overbodig om een uitvoerig verslag van de thans gehouden excursie op te nemen, te meer omdat dezelfde gevan genissen werden bezocht. Wij volstaan daarom met enkele opmer kingen van een medewerker die aan de excursie deelnam, omdat deze reorganisa ties nu weer de aandacht vragen bij de be handeling der Beginselenwet. Wanneer wij de practijk van het moderne Gevangeniswezen ten onzent in één zin samenvatten, dan schijnt de volgende ka rakteristiek deze practijk nagenoeg te be naderen: „De straf en de daartoe noodzake lijke maatregelen worden dienstbaar ge maakt aan de terugkeer van de gedetineer den in de maatschappij. De man of de vrouw, die om welke reden ook achter de tralies is terecht ge komen, is een sociaal wezen, dat op een be paald moment toch weer in dit maatschap pelijk verkeer zal moeten worden opgeno men. Iemand, die zich in het maatschappelijk verkeer heeft misdragen, maakt men voor dit maatschappelijk verkeer niet geschikt door hem domweg op te sluiten. De reclas sering is niet aan de beurt na de invrijheid stelling van een gedetineerde. Neen, haar taak begint al binnen de gevangenismuren, in die zin, dat de mens, die zijn straf onder gaat, zich verantwoordelijk lid van een ge meenschap moet gaan voelen, ook van de gevangenisgemeenschap. Daarop is het gehele huidige strafsysteem gericht. De gevangene wordt in dit besef opgevoed door het werk, dat hij te verrich ten krijgt, door de stimulansen tot zelf werkzaamheid en tot zinvolle vrijetijds besteding, maar tegelijk ook door hem in aanraking te brengen met zijn medegevan genen, voorzover dat in overeenstemming kan worden gebracht met zijn persoonlijk heid, zijn aanleg en karakter. Daaruit volgt, dat er geen standaard-type gevangenis meer is, maar dat gezocht wordt naar een differentiatie. In de nieuwe wet is indien zij van kracht wordt de celstraf uitzondering geworden en waar zij toepassing vindt, sluit zij het perspectief van gemeenschap niet uit. Daarin volgt de wet de thans reeds algemeen aanvaarde praktijk. In verschillende gevangenissen zijn door verbouwingen verbeteringen aangebracht. De huidige tijdsomstandigheden zijn oor zaak, dat niet alle wensen bevredigd kun nen worden en dat bij de differentiatie rekening moet worden gehouden met de beschikbare ruimte. Niettemin, de selectie is er jeugdigen, debielen, psychopaten, gewoonte-misdadigers, zij, die voor het eerst gestraft zijn, politieke en gewone cri minelen een uiteraard voorlopige en schematische selectie, waarop natuurlijk correcties mogelijk zijn. De Psychiatrische observatie kliniek Wat de verdeling der gevangenen over de verschillende inrichtingen betreft ver richt de psychiatrische observeerkliniek te Utrecht, die onder leiding staat van dr. P. A. H. Baan, belangrijk werk. De kliniek werd in November 1949 ge opend en men houdt er zich in eerste aan leg bezig met het onderzoek van hen, die ter beschikking van de regering zijn ge steld. Het inzicht won meer en meer veld, dat niet slechts de rechtbank, maar vooral het Gevangeniswezen psychiatrische advie zen terzake van de behandelde gedetineer den niet kan ontberen. De selectie kan maar niet willekeurig of oppervlakkig zijn. Er dient een nauwkeurige, wetenschap pelijke observatie te worden toegepast om deze selectie inderdaad aan haar doel te doen beantwoorden. Uit het gehele land kunnen nu gevangenen ter observatie naar Utrecht worden gezonden, waar zij onder behandeling komen van twee zenuwspecia listen, een arts en een psycholoog. Er be staat bovendien een nauwe samenwerking met de medische faculteit, met het Crimi nologisch instituut van de juridische facul teit en met de hoogleraren in de psycholo gie. Voor de verdieping van het inzicht in de psyche van de misdadiger is dit, weten schappelijk gezien, van groot gewicht. Daarnaast is de betekenis van de obser vatiekliniek voor de ontwikkeling van het gevangeniswezen onmiskenbaar. De kliniek is bescheiden van opzet en van inrichting er is geen geld voor een grote en groot scheepse inrichting maar in de kleine twee jaar van haar werkzaamheid heeft zij haar bestaan zeker gerechtvaardigd. Opnieuw heeft een aantal verdachten uit de zaak der „geschenkzendingen" moeten boeten voor het onder ede bij een notaris in een acte laten opnemen van onjuiste verklaringen. Gisteren stonden er elf voor de economische politierechter in Amster dam terecht. Intussen is de hoofdschuldige, de 44-jarige diamanthandelaar J. F. uit Amsterdam, nog voortvluchtig. Enkele zij ner directe helpers zullen binnenkort te recht staan. J. F. zou gepoogd hebben Amerikaanse personenauto's in ons land te importeren. Het ging er hem om zo meent de recher che „zwarte dollars", waarover hij in Amerika uit de opbrengst van diamanten beschikte, op de een of andere wijze om te zetten in „witte" Nederlandse guldens. Hij kon deze auto's niet op legale wijze invoeren, want de invoer van de dure mer ken is slechts in bijzondere gevallen toe gestaan. Daarom bedacht hij er wat anders op. De centrale dienst van in- en uitvoer Den Haag merkte namelijk dat er ook dure auto's werden overgestuurd voor arme lie den in volksbuurten van de hoofdstad. Toen de recherche de zaak ging uitzoeken, bleek haar, dat sommige van de wagens in het geheel niet werden afgegeven aan de personen, voor wie ze als geschenk werden ingevoerd, doch dat ze via autohandelaren verkocht werden. Bij de geschenkzendingen wordt een notariële acte vereist, getekend door de begunstigde, waarin deze onder ede verklaart, dat hem of haar door iemand uit Amerika gratis een auto is aangeboden. Voor het tekenen van deze notariële acte ontvingen bedoelde personen dan 100 a ƒ200. Vandaag stonden elf van deze personen terecht. De meesten van hen werd een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar en een geldboete, variërend tussen 100 en 500, opgelegd. Zwaardere straffen legde mr. Plug op aan enkele verdachten, die betiteld werden als „wervers". Zij hadden kennissen en vrienden er toe gebracht eveneens voor een „geschenkzending" een valse acte te laten opnemen. Zij kregen van twee tot vier maanden. De vereniging „Vooruit" te Hoofddorp heeft haar traditionele concours-hippique voor 1951 bepaald op Donderdag 12 Juli. In de verschillende rubrieken tuig- en fok- paarden, hackneys, landelijke ruiters met diverse dressuurwedstrijden, équipe spring concours en „klavertje drie", dressuurwed strijden vo r burger ruiters, elegantste rij paard, springconcours M.A. en barrière- springen, zullen de allerbeste concourspaar- den uit geheel Nederland uitkomen. De voorkeuringen nemen al om acht uur een aanvang en met de afwerking van het programma wordt om half elf begonnen. Het namiddagp rogramma begint om één uur. Ook de scheepvaart heeft er belang bij Op een inleidende persconferentie aan boord van de Hr. Ms. „Soemba" in IJmui- den heeft de commandant Zeemacht in Nederland, schout-bij-nacht C. W. Slot, Dinsdagmiddag medegedeeld, dat de inter nationale mijnenveegoefeniing „Factotum" een gebied zal bestrijken van dertien bij tien mijl, dat nog niet mijnenvrij is. Be halve de oefenmijnen, die er in de nacht van Maandag op Dinsdag door Britse vliegtuigen en mijnenleggers zijn gedepo neerd, zullen daardoor tevens mijnen on schadelijk kunnen worden gemaakt, die dit stuk zee sinds, de oorlog onveilig hiel den voor de scheepvaart. Indien de oefening naar wens verloopt, zal dit gedeelte spoedig mijnenvrij kunnen worden verklaard. De Noord-Atlantische landen hebben reeds meer gezamenlijke mijnenveeg-oefeningen gehouden, maar tot nu toe bleef hierbij elke nationaliteit bin nen het verband van de eigen flottieljes. Dit is nog niet reëel gezien tegen de ach tergrond van een oorlog, waarin men tot gemengd-e flottieljes wordt genoopt. Daar om zal „Factotum" de eerste mijnenveeg- oefening zijn, waarbij Franse, Britse, Noorse en Nederlandse schepen in ge mengde formatie zullen opereren. De manoeuvres, waar in het totaal onge veer 3000 opvarenden bij betrokken zijn, worden verdeeld in vijf fasen. Allereerst het zoeken naar verankerde mijnen en ver volgens de opruiming ervan, nadat de lig ging is bepaald. Dan volgt de controle-fase, waarin het hele gebied nog eens door alle schepen wordt afgetast naar verankerde mijnen. Daarna begint het zoeken naar de „invloedsmijnen" en de laatste fase is het liquideren van deze mijnen. Aan de vloot- parade voor de kust zullen ook de Engelse vliegtuigen deelnemen, die de oefening hielpen voorbereiden. Prins Bernhard 5 Juli bij de oefeningen Z.K.H. Prins Bernhard heeft het voor nemen te kennen gegeven, de oefening ..Factotum" op 5 Juli gedurende een ge deelte van de dag bij te wonen. Moeilijkheden Twaalf buitenlandse mijnenvegers en andere schepen, die aan de mijnenveeg- oefening „Factotum" meedoen, zijn tussen vijf uur en half elf vanmorgen de Scheve- ningse haven binnengelopen, hetgeen niet zonder enige moeite ging. Van de vier Belgische schepen liep er zelfs een aan de grond. Het vaartuig kwam echter spoedig op eigen kracht weer vlot. Na de Belgen volgden acht Franse schepen. Deze kregen hulp van een tiental officieren van Neder landse mijnenvegers, die door de redding boot „Arthur" buitengaats waren gebracht om hun collegas naar binnen te loodsen. De bestuurder van de bestelauto, die Zaterdagmorgen op de Rijksweg te Velsen tegen een boom reed, de 51-jarige W. J. Heyes uit de Elzenstraat in IJmuiden-O., is in de afgelopen nacht om één uur in het Antoniusziekenhuis aan de gevolgen van dit ongeval overleden. Hij is niet meer bij kennis geweest. „Sugar" Ray wil zo spoedig mogelijk terug naar Amerika Ray Robinson; de wereldkampioen mid dengewicht, heeft aan de International Boxing Club getefegrafeerd dat hij van plan is om na zijn wedstrijd op 10 Juli tegen Randolph Turpin te Londen zo spoedig mo gelijk naar Amerika terug te keren. Het is mogelijk dat Robinson zijn titel, indien hij' die tenminste tegen Turpin be houdt, daarna zal verdedigen tegen Rockey Grasiano. Door de straten, waar de lantaarns al brandden, liepen ze hard naar huis. De torenklok wees al negen uur! Zo laat was het geworden met die lange tocht hierheenWat zou Oom Tripje boos op hen zijn! Eindelijk stonden ze op de stoep. Rick belde. „Zodaar zijn de laatkomers!", zei Oom Tripje, toen ze met deemoedige gezichten voor hem stonden, in het licht van de gang. „Waar komen jullie zo laat vandaan?" Ja, toen moesten ze alles opbiechten. Ze zeiden, hoe ze in de boot waren gestapt, en wat daarna gebeurd was. Oom Tripje hoorde het verhaal aan en hij keek wel wat boos. „Zo, zodus niet alleen heb je ons hier in ongerustheid laten zitten, maar door jullie schuld mist dc eigenaar morgen zijn bootje! Nou, 't is wat moois! Jullie gaat morgen gauw naar hem toe en vertelt, waar het bootje is gebleven. En ga nu maar gauw eten, en dan naar bed. Ik vind het niet aardig, hoor!" Met bedrukte gezichten aten ze hun eten op, dat Tante Liezebertha voor hen had bewaard. En toen moesten ze naar bed.... Een nieuwe reeks leerlingen van Haar lems Muziekinstituut kreeg op de gister avond in de tuinzaal van het gemeentelijk Concertgebouw gegeven uitvoering ge legenheid om een indruk te geven van hun vorderingen. Dit keer werd ook aandacht gevraagd voor het optreden van de jeugd orkestklasse, die onder leiding staat van Jan Hoeben. De jeugdige instrumentalisten hadden de uitvoering voorbereid van een Suite van Jac. Bonset. Dit orkestwerk be staat uit zes delen, waarvan de muzikale samenhang voornamelijk blijkt uit het dikwijls terugkerende motief: do-re-mi-fa- sol. De muziek doet soms denken aan die van orkestsuites uit de zeventiende en achttiende eeuw. Maar ook bracht de com ponist romantische getinte harmonieën iin zijn werk, zelfs enigszins moderne klan ken. Dit wijst er op, dat in deze suite geen eenheid van stijl is nagestreefd. Zoals bij voorbeeld in de Holberg-suite van Edvard Grieg. Deze Do-re-mi-fa-sol-suite is niet zo gemakkelijk te spelen. Het jeugdorkest had er althans de handen aan vol, te meer daar het ernstig gehandicapt werd door het ontbreken van vrij veel violisten, die ziek waren geworden. Er waren enkele invallers voor in de plaats gekomen, het geen niet bevorderlijk bleek voor gelijk heid in het spel. Onzuiverheid kwam nogal eens voor. Daarnaast kon men toch ook betere spelkwaliteiten opmerken met name in de Sarabande en de Pavane. De trom petten verdienen een compliment voor hun solide, steungevende klank. Aan vervol making van de uitvoering kan zeker met succes gewerkt worden. De dirigent zal er echter goed aan doen zijn leiding rustiger te maken, waardoor de ontwikkeling van de muziek haar kans zal kunnen krijgen. Vóór het optreden van het jeugdorkest hoorden we solo-voordrachten van piano- leerlingen van de directeur van Haarlems Muziekschool, Nico Hoogerwerf. van Frieda Hoogerwerf en van Joh. Otten. In het bijzonder vielen de vertolkingen op van Variaties van Beethoven, een Wals van Chopin en een Contradans van Beethoven. De uitvoering van de koraalfantasie „Jesus joy of man's desiring" van Myra Hess en Golliwoggs Cakewalk van Debussy door een 11-jarig pianistje was zeker merk waardig door de uitzonderlijke instrumen tale begaafdheid, die er uit sprak. Echter leek ons de keuze niet geschikt, de zeer jeugdige psychische gesteldheid van het executant je in aanmerking genomen. Een fagot-leerling van de heer St. Klein speelde een Adagio van Mozart. Hij gaf het bewiis. dat hij zijn lastige instrument al aardig begint te beheersen. Werken van toonzuiverheid en voordracht is nog strikt nodig. Van de zangleerlingen van de heer W. van Santé gaf een lichte sopraan goede indrukken met de ongedwongen voordracht van operette-fragmenten. Van de zang- Daedagoge Olga Ongena traden twee leer lingen op. Een van deze zangeresjes schonk veel muzikaal genot met het zingen van een opera-aria van Mozart.. De ï'egis- ter-gelijkma iighei d van d'e stem kan .groter worden, de resonans is al heel goed ont wikkeld. Het andere zangstertje zal nog moeten werken aan adembeheersing. In „Der Hirt auf dem Felsen" van Schubert (waarvan de klarinetsolo verdienstelijk door een leerling van de heer A. Strikkers geblazen werd) had zij goede ogenblikken, maar over het. geheel genomen was het zingen van dit lange lied toch een te zware taak. P. ZWAANSWIJK VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 26 op 27 Juni KW 14 met 19 k.; KW 168 met 10 k.; KW 23 met 3 k.; KW 163 met 44 k.; KW 138 met 8 k.; KW 161 met 4 k.; KW 2 met 23 k.: KW 70 met 5 k.; KW 3 met 7 k.; KW 9 met 9 k.: KW 54 met 21 k.; KW 144 met 3 k.; KW 83 met 3 k.; KW 67 met 22 k.; KW 20 met 5 k.; KW 29 met 3 k.; KW 32 met 7 k.; KW 49 met 13 k.; KW 78 met 3 k.; KW 15 met 4 k.; KW 42 met 16 k.; KW 43 met 10 k.: KW 44 met 2 k.; KW 50 met 21 k.; KW 175 met 32 k.; KW 130 met 10 k.; KW 151 met 8 k.; KW 167 met 11 k.; IJM 75 met 15 k.; IJM 203 met 2 k.; SCH 36 met 15 k.; SCH 107 met 2 k.; SCH 353 met 16 k. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 8 kantjes. Scheveningen: 6 kantjes. Katwijk: 11 kantjes. 3-3% Ned. 1947 A. K. U Lever Brothers Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned.Scheepv. Unie H. V. A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Claims Philips In de te Rotterdam gehouden algemene vergadering van aandeelhouders van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd N.V. wer den de jaarstukken over 1950 goedgekeurd. Het dividend werd op acht procent in contanten bepaald. Zandvoort krijgt als eerste Nederlandse badplaats zijn terrein voor kampeerwagens, maar dat de ganse gemeenteraad daar gis teravond nu direct van harte zijn steun aan heeft verleend, kan men moeilijk beweren. Met name de P. v. d. A.-fractie, op het laatste moment nog bijgevallen door wet houder Slagveld, keerde zich tegen het voorstel om een stuk terrein bij de P.E.N.- kabelioods voor een bedrag van zesduizend gulden van sanitaire voorzieningen en af rastering te voorzien en op die wijze een rendabele exploitatie voor de gemeente mogelijk te maken. Had wethouder Kerk man (Arbeid) aanvankelijk zijn steun aan het voorstel gegeven onder voorbehoud, dat hij deze zou intrekken wanneer hij een ge schikter terrein ontdekte, in de vergade ring van gisteren verklaarde hij zich alsnog ertegen hoewel ook hij geen beter terrein kon aanwijzen. Zijn argument luidde, dat het aangrenzende bouwterrein in waarde zou dalen en dat er eigenlijk geen haast bij was, omdat er van deze zomer toch weinig van zou komen. Hij wilde hét voor stel daarom aanhouden en werd daarin door zijn ganse fractie gesteund. Aan de andere kant bleken de heren Weber (A.Z.B.), Van der Werf (P.C.U.) en Siegers (K.V.P.) voldoende vertrouwen in het tempo van het college te hebben om er van overtuigd te zijn, dat wanneer de raad zijn fiat gaf, de zaak nog in Augustus geknipt en geschoren zou zijn. Burgemees ter Van Fenema wees er nog op, dat de thans aanwezige „caravans" er nu eigenlijk illegaal vertoeven, dat de nieuwe outillage voor later aan te leggen sportvelden kan dienen, dat de sanitaire condities beneden peil zijn. dat dit niet langer zo kan gaan en dat bovendien Zandvoort als badplaats be paalde gastheersplichten heeft. Nadat de oppositie haar standpunt nog enige malen herhaald had, werd het voorstel van wet houder Kerkman om het voorstel van B. en W. aan te houden, met 5 tegen 7 stemmen verworpen. Het voorstel van B. en W. kwam er daarna in de omgekeerde stem menverhouding door. Slotkoers Openings gisteren koersen 89% 89% 169 166% 239% 236% 160% 156% 284% 282 112 110 167 167 148% 147% 117 116 88% 89% 145% 145 146% 146% 147% 146 44 44% 54 53% 43 ft 42% 66 64% 39% 40 44 43% 109 90—102 MUZIKALE STERTOCHT Ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard zullen de drie plaatselijke muziekverenigingen Harmonie „Eens gezindheid", R.K. Harmonie „St. Michaël" en Heemsteeds Fanfarecorps „Eensgezind heid" op Vrijdag 29 Juni wederom een muzikale stertocht houden. De corpsen vertrekken om 8 uur in de hierboven ge stelde volgorde van Camplaan hoek Val kenburgerlaan, van het R.K. Verenigings gebouw aan de Herenweg en van de Voor weg. Elk corps maakt een rondgang in een deel van de gemeente. Half negen komen ze op het Raadhuisplein bij elkaar en spe len gezamenlijk enige marsen. De muzikale Stertocht wordt dan besloten met het spe len van het volkslied, een en ander onder leiding van de heer L. ter Brake. Abbekerk, 25 te Kaapstad. Alamak, 25 v. Aden n. Port Said. Alnati, 25 te Rio de Janeiro. Annenkerk, 25 v. Sydney n. R'dam. Aagtedijk, 26 te Santos verw. Alkaid. 25 v. Rio Grande do Sul n. San Francisco Abbedijk, 25 te Hamburg. Alblasserdijk. 25 te Havanna. Arendsdijk, 25 te Norfolk. Aalsum, 25 360 m. Z.ZW. Bermudas. Aludra. 25 360 m. Z.t.W. St. Vincent. Ampenan, 25 300 m. ZO. Kp. Guardafui. Amsteldijk, 25 150 m. -NO. Flores. Arilla, 25 dwars Anamba eil. Arundo, 25 760 m. O. Belle Isle. Altair, 26 v. Bremen n. Hamburg. Alchiba, pass. 26 Fernando Noronha. Amstelstad, 26 v. Duinkerken n. Baltimore. Arendsdijk. 26 te New York. Axeldijk, 26 te New York verw. Alphacca, 27 te Rio de Janeiro verw. Arkeldijk, 26 v. Houston n. Londen. Aalsdijk, 26 te Tampa. Andijk, 26 te New Orleans. Averdijk, 26 te New York. Arnedijk, 27 te Antwerpen. Bintang. 25 v. Djakarta n. Soerabaja. Beverwijk, 25 dwars Lissabon. Breda, 25 660 m. W.ZW. Ouessant. Bennekom, 26 v. Curagao. Blitar, 26 te Belawan, Boschfontein, 27 te Tanga verw. Baarn, 26 v. Antofagasta n. Mollendo. Bantam, 25 te Makassar. Blommersdijk, 26 te Boston. Boissevain, 25 te East London. Caltex Leiden, pass. 25 Finisterre. Caltex The Hague, 25 v. R'dam n. Sidon. Cameronia, 26 v. Colombo n. Aden. Cottica, 25 v. Barbados n. Port of Spain. Clio, 17 te Laguaira. Cronenburgh, pass 24 Ouessant. Celebes, 25 v. Singapore n. Belawan. Ceronia, 27 te Purfleet verw. Cistula, 27 te Singapore. Cottica, 26 v. Port of Spain n. Paramaribo. Congostroom, 26 v. A'dam n. W. Afrika. Duivendrecht, 26 te Dakar verw. Duivendijk, 23 te New Westminster. Danae. 25 240 m. N.NO. Kp. Finisterre. Delfshaven, pass. 26 Abrolhos. Delfland, 26 v. Ilheus n. Las Palmas. Esso Amsterdam, 29 te R'dam verw. Enggano, 25 nog te Damman. Esso Den Haag, 25 600 m. NO. Martinique. Eemland, 26 te Paranagua. Eemdijk, 27 te Antwerpen. Felipes, 26 te Soerabaja verw. Friesland (SSM), 25 v. Stettin n. Dublin. Friesland (KRL), 26 v. Makassar n. Djakarta. Grootekerk, 25 v. Lorenzo Marques. Hij voelde behoefte om zijn medegevoel op meer uitgebreide wijze te uiten dan het Morse-toestel toeliet en had bovendien veel te vertellen. Hij telegrafeerde: „Ik kom bij jou." „Graag. Niet door deur." „Nee. Door raam." „Fijn, Stop." „Stop." Hij schoof het raam open en klom naar buiten. Een paar stevige krammen, op een onbewaakte Zondagmiddag in de achter gevel geslagen, vergemakkelijkten zijn af daling. Achter de garage plofte hij op het grint; er was gelukkig niemand die hem hoorde. In een ommezien was hij over de achterschutting. De tuin van Kees was ook maar een paar stappen en dan waren er weer krammen die hem langs de gevei omhoog hielpen. Kees had zijn raam al open en hees de gast naar binnen. „Hallo!" „Hallo!" Moet je strafwerk maken voor je va der?" „Ja, ik had maar de helft geleerd voor dat proefwerk. En natuurlijk vraagt die lamme vent net uit de andere helft. Je moet maar pech hebben! En de grootste pech is, dat vader met die leraar in een kegelclub zit en de jobstijding nog eerder hoorde dan ik. Nu moet ik drie onregel matige werkwoorden uitschrijven." „En Katy danst vanavond met een ander." „Schei uit jö, ik heb de smoor in." „Beroerd voor je!" De vrienden zwegen in een eensgezinde sympathie. Jan Willem bladerde in de dicht beschreven vellen papier, blij dat hij op de H.B.S. die rommel niet hoefde te leren. Maar Kees zijn vader was advocaat en nu moest Kees ook advocaat worden, daar moest je wat voor doén, natuurlijk! Maar nu zou hij zijn nieuwtje eens ver tellen. „Zeg jö, mijn zuster is vanmiddag ver moord. Ik bedoelnou ja, bijna ver moord dan. Reuze spannend." „Ben je gek!" „Nee waarachtig. Het is zo! Moet je horen. Vanmiddag komt er ineens een politie-auto voorrijden met een klabak achter het stuur en die maakt het portier open en daar stapt onze Kathrien uit, ver schrikkelijk wit en raar. Ze ging meteen op de canapé liggen. En ze vertelde dat ze op de Binnenkant had gelopen en zich ineens naar voelde; ze stapte ergens naar binnen en toen viel ze flauw. En toen ze wakker werd was er een moordenaar die haar in een kist had gestopt; hij wou haar niet meer laten gaan!" „Een vent met een mes?" „Nee, dat geloof ik niet. Ik heb het ook niet allemaal precies gehoord want ze heeft ,het mij natuurlijk niet verteld. Ik hoorde het van Meta. Hij had de deur af gesloten en ze kon er niet meer uit, maar ze is gelukkig ontsnapt. Kathrien is er niet één die zich zo maar laat vermoorden, dat snap je!" „Och jö, je kletst." „Waarachtig niet. Als je nou met mij mee naar huis ging, zou je in onze zitkamer een vent van de politie zien zitten, een inspecteur. Hij onderzoekt de zaak. Want het gekke van de geschiedenis is, dat die moordenaar helemaal geen moordenaar is, maar een doodonschuldige professor in Egyptische oudheden. Hij had een mum mie besteld bij een firma in Caïro en toen hij de kist openmaakte zat onze Kathrien er in." „Je bent zeker naar een goochelaar ge weest!" „En toch Is het waar!" Jan Willem's stevige vuist kwam met kracht van argu mentatie neer op de tafel van zijn vriend. En vuurrood van opgewondenheid ging hij voort: „Ga dan zelf met me mee, dan kun ji alles horen wat er gebeurd is! In ieder geval is Kathrien vergiftigd, dat staat als een paal boven water. En nu zul je me wel wéér niet geloven, maar toch heeft die inspecteur gezegd dat één van ons vij ven het gedaan moet hebben omdat zij na de koffie niets meer gegeten of ge dronken heeft. Ik ben dus ook verdacht, dat spreekt vanzelf." „Allemachtig!" De eerlijke blauwe ogen van Kees zagen hem vol bewondering aan." Dus jij zou ook „Mijn zuster vergiftigd hebben. Zeker, dat zou heel best kunnen....". Het was een veronderstelling die hijzelf nog niet rustig had overdacht, maar die vele mogelijkheden opende. Iemand die verdacht wordt van een moord is altijd gewichtig en toch in ieder geval meer dan een gewone H.B.S.'er. Hij staat in het cen trum van de belangstelling en zijn naam wordt door vele vrienden met eerbied ge noemd. En het was in ieder geval prettiger dat Kees Kruyff dacht dat hij het gedaan had dan dat die inspecteur het dacht. „Je kunt nooit wetendeed hij ge heimzinnig. „Nou, en ik geloof er toch niks van", krabbelde zijn vriend weer terug. „Dat hele verhaal van die Egyptische professor en die kist. Je kletst maar wat om mij een beetje op te monteren." „Ga dan met me mee naar de Binnen kant, als je me niet gelooft. Ik heb een reuze-zin om daar eens te gaan kijken Die professor heet Norelius vertelde Meta en dan kunnen we eens gaan zien of hij daar werkelijk woont. Misschien ontdek ken we nog iets. Kom jö, laat die rommel hier nu liggen en ga mee. Of voel je er niet voor?" „Nou!", zuchtte Kees met een blik op de half-beschreven vellen." Maar ik ben nog niet klaar." „Komt je vader vanavond nog om dat werk op te halen?" „Nee, ik moest het hem morgenochtend geven." „Nou, dan ga je straks toch door? Juist reuze-goed, zo'n kleine opfrissing. Geen mens hoeft er iets van te merken. Als we de tram nemen zijn we met een uurtje terug." Het was geen zware taak om Kees tot de kleine opfrissing over te halen. Het was natuurlijk te riskant om in de benedengang een overjas aan te trekken, dus schoot hij een truitje aan en leende een tweede aan zijn vriend. En dan klommen ze beiden het raam uit. De afdaling en de ontsnap ping uit de tuin via een achterpaadje was ook maar een peuleschilletje en zo liepen ze even later samen in de Hobbemastraat „Fijn jö!", zei Kees uit de grond van zijn hart. „Ja, nu is onze avond tenminste niet helemaal naar de maan! 't Is bij ons ook niet leuk, als je allemaal verdacht bent. Die politieman is een reuze-scherpe vent, een echte speurder. Ik ben benieuwd oi hij het uitvindt." „Wordt je zuster nou door een klabak bewaakt?" „Nee, ze is weggegaan. Het is niet meer Uit berichten, die binnenkomen bij de „European Plant Protection Organisation" te Parijs, die onder meer de internationale be strijding van de coloradokever regelt, blijkt, dat deze zomer in Europa een grote ontwik keling van de coloradokever te verwach ten is. Pi Scheffcr, de leider van het radio dansorkest de Slcymasters, heeft opnieuw van het Hof de uitnodiging ontvangen om op de avond van 29 Juni, de verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard, met een kleine bezetting het feest op paleis Soestdijk op te luisteren. Naar \vU vernemen zal in de op 14 Juli te houden algemene vergadering van aan deelhouders der Nederlandse Staalfabrieken v.h. J. M. de Muinck Keizer N.V. te Utrecht worden voorgesteld het dividend over 1950 te bepalen op 8 In Purmerend is pseudo-vogelpest ge constateerd. Onder de 94 stuks pluimvee van de heer Verbree bevonden zich drie pauwen. De dieren zijn in de destructor te Purmerend gedood. HAARLEM EN OMGEVING Op de door de Verenigde Mode-Vak scholen afgenomen examens, zijn te Utrecht geslaagd voor costumière de dames H. Groenveld te N. Vennep; A. C. v. Helden te Lisse; L. Nijmeijer en J. Je Vries te Haar lem. Voor coupeuse mej. S. F. v. d. Mee te Haarlem. De opbrengst van de collecte voor „Hu- manitas", welke in de week van 11 tot 16 Juni gehouden is, was £2382. De heer K. H. Schuring, candidaat te Groningen, heeft bedankt voor het beroep naar de Gereformeerde Kerk te Overveen. De sopraan Ria Carbo en de harpiste Francina Hinlopen zullen op 29 Juni een concert geven in de Strafgevangenis te Haarlem. De heer G. G. Feije herdenkt Zondag het feit, dat hij veertig jaar geleden in dienst trad bij de Haarlemse Sodafabriek aan de Spaarndamseweg te Haarlem. ADVERTENTIE Gouwe, 25 600 m. N.t. O. Dakar. Groote Beer, 27 Melbourne verw. Heemskerk, 25 v. Duinkerken n. Antwerpen. Haarlem, 25 v. Cartagena n. Kingston. Hersilia, 25 v. Paramaribo n. Demerara. Helder, 25 420 m. Z.t.W. Bahla Blanca. Hecuba, pass. 26 Dover. Ittersum, pass. 26 Belle Isle. Jagersfontein, 25 420 m. O.NO. St. Helena. Japara (KRL), pass. 26 Gibraltar. Kota Agoeng, 25 v Marseille n. Halifax. Kieldrecht, 26 v. Manilla. Keilehaven, pass. 26 Finisterre. Katwijk, 26 te Casablanca. Lieve Vrouwekerk, 25 te Port Said. Loenerkerk, 25 te R'dam. Langlee Scott, 25 v. Aden. Lutterkerk, 25 te Madras. Leopoldskerk, 25 120 m. W. Point de Galle. Laagkerk, 25 v. R'dam te Bremen. Larenberg, 26 v. Bagnoli n. Bone. Laurenskerk, 26 te Dakar. Lawak, 27 te Soerabaja verw. Leerdam, 26 te New York. Linge, 26 v. Zaandam n. A'dam. Maasland, 25 te Recife. Molenkerk, 25 v. Dakar n. Freetown. Muiderkerk, 26 v. Basra. Mariekerk, 24 te Brisbane. Melampus, 26 te Amsterdam. Maaskerk, 25 50 m. Z. Kan. eilanden. Macoma, 25 600 m. W.NW. Anderhalfgraadskan. Maetsuycker, 25 v. Singapore n. Djakarta. Malvina, 25 te Pladju. Marisa, 26 te Balipapan. Mentor, 25 v. Izmir n. Istanboel. Modjokerto, 25 250 m. W. Pulubras. Musi, 25 rede Menado. Marpessa, 26 te Curagao verw. Mapia, pass. 26 Minicoy. Marken, 26 te R'dam. Mei-wede, 26 te Mobile. Meliskerk, 26 te Colombo. Noordwljk, 26 te Civita Vecchla. Noordam, 25 te New York. Nieuw Amsterdam, 27 te New York. Oberon, 26 te Turks Island verw. Omala, 26 v. Curagao n. Lissabon. Phrontis, 20 te Balikpapan. Prins Alexander, 22 v. Montreal n. Quebec. Prins Willem IV, 21 v. Montreal. Prins Maurits, 25 455 m. W. Valencia. Prins Fred. Hendrik, 25 270 m. O.NO. Belle Isle. Polydorus, 26 v. Aden n. Suez. Prins Joh. Willem Friso, 27 te Hamburg. Prins Willem v. Oranje, pass. 26 Belle Isle. Radja, 25 rede Ternate. Roebiah, 25 v. Aden n. Suez. Roepat, 26 te Djakarta verw. Rossum, pass. 26 Kp. Finisterre. Raki, 25 te A'dam. Rijnland, 25 v. A'dam n. Buenos Aires. Rebecca, 25 600 m. NO. Sombrero. Rijnkerk, 25 200 m. N.NW. Port Soedan. Ridderkerk, 26 v. Fremantle n. Melbourne, Rotti, pass. 26 Gibraltar. Saparoea, pass. 25 Gibraltar. Sibajak, 25 660 m. O.tZ. Timor. Stad Leiden, 25 v. Galveston n. Nederland. Saldja, 25 te Pladju. Stanvac Talang Akar, 25 n. Sungeigerong. Sarpedon, 26 te Philadelphia. Schie, 23 v. Houston n. New Orleans. Salawati, 27 v. Djibouti n. Pondicherry. Sommelsdijk, pass. 26 Lizard. Strathmore, 25 te Colombo. Stad Dordrecht, vertr. 27 v. Vlaardingen. Stad Maastricht, 27 te Pernis. Stad Vlaardingen, verm. 29 v. Narvik n. R'dam. Stentor, 27 te Amsterdam. Tegelberg, 25 te Zanzibar. Tero, 22 te Buenos Aires. Teucer, 23 te Houston. Tawali, 25 250 m. W. Pulubras. Titus, pass. 26 Finisterre. Tomorl, 25 300 m. Z.t.O. Cape Race. Tosari, pass. 25 Socotra. Tiberius, 26 te Ciudad Trujillo verw. Tjitjalengka, 23 te Soerabaja. Teiresias, 27 v. Port Said. Ternate, 26 17.30 u. te Genua. Volendam, 26 v. Montreal n. R'dam. Vulcanus, pass. 25 Bizerta. Weltevreden, pass. 25 Saban. Waterland, 23 v. Rosari n. Montevideo. Willem Ruys, 26 300 m. O. Dondrahead. Zeeland (KRL), 25 600 m. W.t.N. Minicoy. Zonnewijk, 26 v. R'dam n. Hampton Roads. veilig bij ons, snap je? Jö, daar is lijn twee. Lopen!" Ze genoten, kinderlijk, van de drukke Zaterdagavond en de lichtjes. Ze waren ook nog echte kinderen, ondanks hun forse gebaren, hun zware, hese stemmen en de sigaretten die ze opstaken op het achter- balcon van de tram. Ze keken hun ogen uit en popelden om het avontuur. En op het Damrak sprongen ze van de tram en tracteerde de verdachte-in-de-moordzaak op een biertje in één van de café's: lollig zaten ze daar in die rieten stoelen bij een strijkje. Maar het moest niet te lang duren, want het Griekse werkwoord dreigde op de achtergrond. Zij staken kwars door de oude stad naar de Binnenkant. Zij liepen nu vlak naast elkaar, de handen in de zakken, even bevangen door het weten dat dit een ongure buurt was. Maar verder zonder een enkele bijgedachte: twee olijke, onschuldige knapen, avonturiers op een detective-speurtocht. En dan kwamen ze op de Binnenkant, liepen langs het water en tuurden langs de gevels. „Er moet een magazijn zijn", fluisterde Jan Willem." Meta zei dat ze de naam wel kende. Midden tussen de bruggen.... twee grote deuren „Daar is het!", wees Kees voor zich uit." Kijk, daar staat het: Firma Norelius en Co. Importeurs. Dus dan zou hier „Verroest jö!! Kijk daar eens!!" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6