-Clowntje Rick DEMONSTRATIE HOOVER WASMACHINES De Egyptische Koningin STOFZUIGERS Kort en Bondig VRIJDAG 29 JUNI 1951 De kazerne aan de Koudenhorn Volgende week komen de nieuwe bewoners Programma beiaardbespeling Burgerlijke stand van Haarlem In de zomer de zorg voor Konfngwinter haarden en haardkachels Agenda voor Haarlem yieti-Seivicc Auto sloeg op de Zeeweg over de kop Eén van de vijf inzittenden licht gewond Verkoop van huizen Marine-officieren op de planken Met een vlot Amerikaans blijspelletje Examens Kostermans strijdt tegen hoge prijzen vanaf 129.— tot ƒ210.— De bieemsteedse kinderen niet eerder naar school Toepassing der maatregel is niet gewenst Oude kerkgebouwen in Haarlem Geen gevaar voor bouwvalligheid Borrel wordt duurder Voor de kinderen FRIS - KELLER MACDONALD Maandag 2 3uli - 2.30 uur C.P.N.-Kamerlid over Jacob Malik's voorstel Goedkoop naar orgelconcours Oefening „Kreeft" gestaakt Berini- de Beste-Bromfiets Prijs 239.- J. DE GRAAF Posthume onderscheidingen Een botsing Bimbam klokken FEUILLETON 4 Zoals we reeds eerder schreven gaan de laatste onderdelen van het regiment lichte luchtdoelartillerie „Betuwe", dat ongeveer een jaar in Haarlem is geweest, de stad deze week verlaten. Voorlopig zullen zij in Na arden en in Bussum worden gesta- tionneerd. Het regiment zware luchtdoelartillerie „Ypenburg", onder commando van luite nant-kolonel C. M. J. van Dommelen, zal nu in de Koudenhornkazerne komen. Honderd man kader uit Bergen op Zoom en Ede zullen Maandag arriveren en Dinsdag worden er 500 recruten verwacht. Een gedeelte van de nieuwe lichting, dat zijn opleiding in Haarlem krijgt, behoort nog tot het vierde bataljon „Betuwe". „Ypenburg" krijgt ook de beschikking over legering te Velsen. Het programma voor het op 30 Juni van 20 tot 21 uur door Reinout Heering te geven beiaardconcert luidt: 1 Preludium van M. van der Gheyn; 2 Drie oud-Neder landse liederen (Mijn hartelijk lief, Daar was een sneeuwwit vogeltje, In Oostland wil ik varen). 3 Gavotte van J. S. Bach; 4 De groene druivelaar van H. Meuleman; 4b Het liedeke van 't Patriotiek; 4c Moe derliedje van L. Sehnitzler; 5 Andante van W. A. Muzart; 6 Sarabande met acht variaties van Gijsbert van Steenwick; 7 De nieuwe dag van G. H. G. von Brucken Fock; 8 M'n zoetlief en Verborgen liefde van M. A. Brandts Buys Sr.; 8c 's Avonds in de maene van Arthur Vermeulen; 9 Les Passeurs van M. Wellings; 10 Impro visatie over „De lofzang klinkt uit Sions zalen" van A. Bourgeois. ADVERTENTIE ADVERTENTIE GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk Ruton - Holl. Electro - Erres - Excelsior - Volta - El. Lux - Miele - Hoover - Ocolette - Gen. Electric Betaling in overleg STATIONSPLEIN 8 - TEL 2175(1 Speciaal adres voor Bahml goreng - Nassi goreng Loempia's met taugee en satee babi. HAARLEM, 28 Juni 19&1 ONDERTROUWD: 28 Juni, H. Wessels en A, Eshuis, GEHUWD: 28 Juni, P, M. Bêféndreeht êtt N. van Nieuwenhuizên; H. J. Hoenderdos en W. J. Franken: J. Kórsuize en E. Burgstede; M. Heuver en C. C. Buis; J. Appèl en N. Knegt. BEVALLEN van een zoon: 25 Juni, G. P. L. MulderWelle: 26 Juni, P. van Lierop Sailer; E. J. Mooij—Moöij; 27 Juni, J. Du- mansVerheul; C. M. Habrakehvan Brug ge; M. van der Hoeven—van der Stad; M. C. van der Riet—Huijsmans; G. V'erhage— Hoogland; H. Kuijkhoven—Kaatman; 28 Juni, M. A. van der Beek—van Delden; J. C, Westra—Kalfsterman; G. Tolen—Bruijn. BEVALLEN van een dochter: 27 Juni H W. van der Heijden—Pos; M. Verkerk—Zand berg; G. ter Maat—Woppenkamp; A. Leu- wener—Le Noble: 28 Juni. G. J. Vos—van dén Burg; D. J. Kreuger—Alles. OVERLEDEN: 26 Juni, G. Leeuwin, 68 j.. Gasthuisvest; J. J. Toepoel—Germeraad. 61 Nieuws Kerksplein; 27 Juni. J. Blom—de ?i V,?7 0ranJestraat; E. M. de Meijer, 51 j., Wagenweg. ADVERTENTIE Grote collectie Becking en Bongers met en zonder treehtemüiing en Als U het nog niet wist. Uw haard schoon gemaakt door de specialist, Perfect, vakkundig en ervaren, SCHOUS-... het adres ruim 75 jaren Oude Groenmarkt 16 Haarlem, Tel 11266 VRIJDAG 29 JUNI Spaarne: „Straatjongens" en „Het spring- wonder", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Wilde vaart op Kaapstad", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur (Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 2.30 en 8 uur). Rembrandt: „De zwarte roos", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Naney gaat naar Rio", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Ltixor: „Voorpost in Marokko", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Manon", 18 j.. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 30 JUNI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. ADVERTENTIE Z.jdivi irJdt Telefoon. JjlJ'j Op het einde van de Zeeweg in Bloemen- daal is hedenmorgen een ongeluk gebeurd dat nog goed is afgelopen. Een personen auto die uit Zandvoort kwam, waar de be stuurder en zijn verloofde vrienden voor een tochtje hadden opgehaald, vloog uit een bocht en sloeg over de kop. Slechts één van de vijf inzittenden, de echtgenote van de vriend van de chauffeur, werd gewond. Zij kreeg een hoofdwond en werd naar het Marinehospitaal in Overveen overgebracht. De vier andere inzittenden kwamen met enige onbeduidende schrammen en de schrik vrij. De auto werd zwaar beschadigd. De uitslag van de verkoping van Donder dag in het Notarishuis luidt: Schotersingel 17, opgehouden f 12.900: Neptunusstraat 2, f 9050, A. de Wit qq.; Timorsiraat 13 en 15 f 10.005, J. Gordijn; Delistraat 80, opgehouden f3900; Korte Herenstraat 13 zw. en rd, op gehouden f3000; Rijpstraat 5 f1500, mej. C. M, J. van Goor; Tuinlaantje 2 G f 1825, mej. C. M. J. van Goor; Delftstraat 24 zw. en rd f2005, C. Keur; Kastanjelaan 24, Heemstede, opgehouden f 3500; Pleiadenstraat 4 en 6 f 12.000. J. IJfs qq.: Maarten van Heemskerk straat 5 zw. en rd f7000, N. N.; Kleine Hout straat 83. opgehouden f 8500; Schoterbosstraat 19 f7400, F. P. Grendel qq. Voor een goed bezette Stadsschouwburg- zaal heeft de Vereniging van Marine-Offi cieren gisteravond ten bate van het Marine- Sanatoriumfonds een frisse en in behoorlijk tempo gespeelde voorstelling gegeven van het bekende Amerikaanse blijspel „Je kunt 't toch niet meenemeh" van George Kauf man en Moss Hart. In deze vlotte comedle wordt op genOegélljke wijze de draak ge stoken met de materialistische instelling van de Amerikaanse samenleving waarin „money making" zulk een iedereen en alles beheersende hartstocht is geworden dat er voor werkelijke gezonde levens vreugde geen plaats en geen tijd overblijven. In de onbezorgd-lüehthartige familie Syca more met haar aangewaaide huisvrienden schetsen de auteurs nu op geestige wijze een gezin dat, wat deze passie betreft tot inkeer is gekomen en zonder op geld of conventie te letten precies doet en laat waar het zin in heeft. De huiskamer der Sycamore's is dientengevolge een staalkaart van de la waaierigste en meest-uiteenlopende hob bies, de een maakt vuurwerk met xylo- phoortbegeleiding, de ander danst ballet onder leiding van een verlopen Rus, de vrouw des huizes schrijft drama's (omdat iemand eens, lang geleden per vergissing met eên schrijfmachine is komen aandra gen), haar man speelt met meccanodozen en opa liefhebbert in postzegels, Chinese wijsbegeerte en het niet-betalen van zijn belasting („ik geloof er namelijk niet aan"). De vrolijke belevenissen van deze vol- maakt-nutteloze, maar kinderlijk-gelukkige mensen en hun confrontatie met het „wer kelijke" leven belichaamd door het stijf- deftige beursmakelaarsgezin Kirby geeft stof te over tot uitbundige vrolijkheid en daaraan heeft het, dank zij ook het vlotte samenspel en verschillende uitstekende ty peringen gisteravond stellig niet ontbro ken. Voortreffelijk was vooral de fijn- genuanceerde creatie die de heer S. D. Duy verman assistent-secretaris-generaal van het departement van Oorlog en Mari ne) gaf van de wijsgerige levenskunstenaar „opa" Vanderhof. Van de overigen moeten met lof genoemd worden de naïef onschul dige mama Sycamore van mevrouw L. J. ThierensWiessner en de jeune premier- rol van mr. M. C. Wijt, de enige gastrol in dit marine-gezelschap. Van de vele bij rollen hadden vooral de Russische ballet leraar van de heer D. L. van Elk en het kostelijke kleurlingen-knechtenpaar van mevr. H. E. PoldermansBieger en de heer W. J. Kramer succes, waarin trouwens ook de rest van de bezetting en met reden deelde. Het was mede door de vaardige regie, die de nadruk terecht op een hoog speltempo gelegd had, een allergenoege- lijkste voorstelling waaraan de zaal volop plezier beleefde en waarop de promo tors, de kapitein ter zee A. W. Mellema, commandant Marine Hospitaal, en mevrouw L. v. d. JagtBakker met gerechtvaardigde trots terug mogen zien. H. C. Academische examens Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd: Voor het candidaatsexamen voor schei kundig ingenieur P. J. Bakker, Bennebroek. Voor het ingenieursexamen voor schei kundig ingenieur E. J. de Boer, Haarlem. Voor het candidaatsexamen voor natuur kundig ingenieur A. Wieberd ink, Haarlem. Voor het ingenieursexamen voor natuur kundig ingenieur A. Wieberdink, Haarlem. Aan de R.K. Economische Hogeschool te Tilburg slaagde voor het candidaatsexamen in de economische wetenschappen de heer Th. G. Thijssen, Sassenheim. Accountancy Na met goed gevolg afgelegd slotexamen is tot accountant bevorderd de heer J. F. Zwart. Haarlem. Middelbare Meisjesschool ,,'t Kopje" Voor het eindexamen HBS-B van de Ho gere Burgerschool voor Meisjes slaagden: A. A. H. Beekhuis. M. J. P. Beynes, H. M. M. Hollants, M. Kaars Sypesteyn, C. D. Quarles van Ufford, M. E, van Riemsdijk, L. K. Vis sers, J. G. Roodenberg. ADVERTENTIE OOOOOOOOOOCOOOOOCOOOOOOOOOOG Een grote sortering in „KOSTERMANS KREUKVRIJE-COSTUUMS", die zich kenmerken door een buiten gewone kwaliteit en pasvorm. Deze costuums hebben een elastisch binnen werk, zijn kreukhêfstellend en gemaakt uit de beste kamgarens en tropie&ls Wy brengen deze in alle effen kleuren en dc nieuwste dessins Ook onze beginprijsklasse wordt volkomen door ons gegarandeerd. Kostermans - Kreukvrije - Costuums Gr. Houtstraat 120 - KI. Houtstraat 58 Gen. Cronjéstraat 35 OOOOOOOOOGOOOOOOOOOOOOOOOCOC Het is bekend dat de minister van On derwijs gemeentebesturen kan machtigen om tijdelijk af te wijken van de voor schriften omtrent de ouderdom van leer lingen die toegelaten kunnen worden tot de lagere scholen. Deze maatregel is ge troffen omdat er gemeenten zijn (o.a. Haarlem waar de grote stroom leerlingen voor het schooljaar 1952/1953 gedeeltelijk kan worden opgevangen door een deel dezer kinderen reeds plaats te geven in het schooljaar 1951/1952. Dit wordt dan be reikt door de kinderen die op 1 Januari 1952 6 jaar worden reeds op 1 September 1951 op de school toe te laten. In de wet is vastgelegd, dat de kinderen in Septem ber op school mogen als zij met 1 October 6 jaar worden. Een vervroeging dus van 3 maanden. Heemstede zal van deze mogelijkheid geen gebruik maken, omdat een onderzoek heeft uitgewezen dat toepassing daarvan de moeilijkheid om alle kinderen een plaats op school te geven niet zou ver lichten, maar daarentegen juist zou ver zwaren. De Amsterdammers (en niet alleen de Amsterdammers, maar allen die bewonde ring hebben voor oude bouwwerken!) zijn enkele weken geleden opgeschrikt door het gebeurde met de Oude Kerk te Am sterdam, waarvan plotseling bleek dat zij op instorten staat. De „tand des tijds" heeft er veel ernstiger aan geknaagd dan aanvankelijk verondersteld werd. Het her stel zal nu niet minder dan 2 millioen gulden vragen, hoewel dit eerst op 500.000 was geschat. Dit was voor ons aanleiding te infor meren naar de staat waarin de oude kerk gebouwen in Haarlem verkeren. Mr. A. Beets, voorzitter van het college van Kerkvoogden der Ned. Hervormde Kerk, verzekerde ons, dat hier geen grond voor ongerustheid aanwezig is. Zowel de Grote-, als de Nieuwe- en de Bakenesserkerk worden geregeld gecontroleerd door de architect de heer H. Korringa. Voor de Grote Kerk is, in samenwerking met Mo numentenzorg, een vastplan van restau ratie opgemaakt. Dit wordt, met steun van het rijk, de provincie en de gemeente, uit gevoerd. De toestand van het oude bouw werk is zeer goed, zodat onaangename verrassingen uitgesloten zijn. Ditzelfde kan ook gezegd worden van de Bakenesser kerk, die 20 jaar geleden een ingrijpende restauratie heeft ondergaan. Ook het ge bouw der Nieuwe Kerk vertoont geen ge breken. Van de zijde van de architect werden ons dezelfde geruststellende verzekering gegeven. Tengevolge van de verhoging van de ac cijns op het gedistilleerd zal, volgens mede deling van de bedrijfsgroep Horeca, van Maandag 2 Juli a.s. af, de prijs van een glas gedistilleerd in restaurants, cafés en bars worden verhoogd. Al naar gelang van de prijsklasse, waarin het bedrijf is ingedeeld, zal deze verhoging variëren van 5 tot 10 cent per glas. Het curatorium der Katholieke Econo mische Hogeschool heeft voor het studiejaar 1951—1952 benoemd tot rectöt-rnagnificus prof. dr. L. G. J. Verberne en tot secretaris van de senaat prof. dr. M. J. H. Smeets. „Vooruit dan maar," zei Tripje. „Kom dan maar mee." Krulletje maakte van vreugde een paar kromme sprongen. Tripje deed hem het riempje om en ze stapten naar buiten. pat vond Krulletje heerlijkHij trok aan het touw, snuffelde aan alles en nog 'wat en blafte tegen andere hondjes, die ze tegen kwamen. En het zonnetje scheen zo lekker, dat vond-ie ook plezierig! Tripje wandelde voort. Eerst ging hij een sigarenwinkel binnen, want hij moest tabak voor zijn pijp hebben. En daarna nog enkele winkels, om andere dingen te kopen. En Krulletje trippelde maar gehoorzaam mee, winkels in en weer naar buiten. Hij vond het fijn, zo met de baas op stap te gaan! Ook Tripje vond het prettig buiten. Hij maakte helemaal geen haast, want in de lentezori was het lekker warm. Er waren met dit mooie weer veel mensen op straat, dat was gezellig. Het liep tegen vieren. Tripje zou weer naar huis gaan. Toen, opeens, rukte Krulletje zich losen met 'n uitbundig geblaf rende hij de straat in! ADVERTENTIE ZIJLSTRAAT 56 Het Communistische Tweede Kamerlid de heer J. Haken heeft Donderdagavond tijdens een openbare vergadering, die in de tuinzaal van het Haarlemse Concert gebouw was belegd doq^- de afdeling Haar lem van de C.P.N., uitvoerig gesproken over het vredesvoorstel van de Russische afge vaardigde bij de U.N.O. Jacob Malik. Dc heer Haken betoogde dat het doel van dit voorstel was te pogen de oorlogsvlam in Korea te doven. Sprekende over de ont wikkeling van het Koreaanse conflict, be schuldigde hij Amerika ervan China ge bombardeerd en een lange reeks van gru weldaden tegenover de burgerbevolking van Noord-Korea gepleegd te hebben. Vol gens de heer Haken hebben de Amerikaan se industriëlen zich tot doel gesteld de angst in de wereld gaande te houden en een toenemende bewapening met kracht in de hand te werken. Het voorstel van Jacob Malik, aldus spreker, saboteren zij, omdat zij bevreesd zijn dat de winsten kleiner zullen worden als de ondernemingenniei langer meer op de bewapening zijn inge steld. Voorts meende de heer Haken dat de Amerikanen proberen om van Duits land een tweede Korea te maken. De con ferentie van de Plaatsvervangers in Parijs, was volgens hem slechts gehouden om de wereld te misleiden en invloed uit te oefe nen op de verkiezingen in Frankrijk. Spre ker verweet de Nederlandse regering dat zij geen stappen deed om de spanning in de wereld te verminderen. Het vormen van een Europees leger zou tot doel hebben te zijnortijd een aanval te doen op de Sovjet Unie, evenals de organisatie van het Atlan tisch Pact. De Sovjet Unie, aldus de heer Haken, doet steeds pogingen om de wereldvrede té handhaven en geeft in eigên land een voorbeeld van een maatschappij die ge baseerd is op vrede, vrijheid en geluk. Spreker zette uiteen dat de Sovjet Unie verlangt dat de kapitalistische wereld haal' met rust laut en eerlijk met haar onder handelt en tot zakelijke overeenkomsten komt. Dat er nog geen atoombom in Korea was gebruikt meende de heer Haken te moeten danken aan het feit dat velen de Vredesoproep van Stockholm hadden on dersteund. Aan het slot van de vergadering werd een motie aangenomen, waarin er bij de Nederlandse regering op wordt aangedron gen het vredesvoorstel van Jacob Malik te steunen. De voorzitter van de afdeling Haarlem riep de aanwezigen op om tijdens de sportmanifestaties, die ter gelegenheid van de Haarlemse Sportweek zullen worden gehouden, handtekeningen te verzamelen ter aandringing op het houden van een con ferentie van de Grote Vijf. De aandacht moge er nogmaals op wor den gevestigd dat leden en aangeslotenen van alle vakorganisaties op vertoon van hun diploma tegen sterk gereduceerde prijs toegang hebben tot het op 2 Juli in de Grote Kerk als ondei-deel van het Holland Festival te houden internationale orgel- concours en tot het op 4 Juni door de juryleden te geven concert. Ook voor le den van culturele verenigingen zijn spe ciale prijzen vastgesteld. NIEUWLAND (Walcheren) Op last van hogerhand is gisteravond door de lei der van de oefening „Kreeft", majoor Ma ris, het bevel gegeven de oefening onmid dellijk te staken. Gisteravond om 23 uur zou de slotphase van de oefening begin nen, bestaande uit een aanval van Zuid- Beveland uit. door de Sloepolder, naar Walcheren. De aanval zou worden uitge voerd door kadetten van de KMA te Breda, voor wier training de oefening „Kreeft" bestemd was en voorts door commando troepen en mariniers. Wij hebben- ons in 's-Gravenhage in ver binding gesteld met de legervoorlichtings- dienst en het ministerie Van oorlog, doch men was niet in staat ons mede te delen waarom de oefening onmiddellijk is ge staakt. Het gerucht, dat onder de troepen de ronde deed, als zou de oefening zijn afge last, omdat van de zijde van het ministerie van landbouw aan het ministerie van oor log zou zijn verzocht de belangen van de landbouw in de Sloepolder in het oog te houden, kon men ons, bij navraag bij het ministerie van landbouw, niet bevestigen. HAARLEM EN OMGEVING Dc heer A. W. J. Grapping uit Over veen is aan de Technische Hogeschool te Delft geslaagd voor het ingenieurs-examen mijningenieur. De kerkeraacl der Ned. Herv. Gemeente van Haarlem heeft op verzoek van de Kerk voogdij besloten de predikantsplaats in de vacature ds. Dijkhuis voorlopig niet te ver vullen. De heer A. J. van Houwclingen RUk- hoek heeft, na een onafgebroken dienst van 22 jaren wegens zijn vertrek naar Zeist het ambt van diaken in de Ned. Hervormde Kerk te Haarlem moeten neerleggen. Het college nam op hartelijke wijze afscheid van hem. Wegens het koude weer gaat Zaterdag avond de bijeenkomst op het buitengoed „Kennemerduin", waaraan Maud Kool en haar Kennemer Dansgroep zullen meewer ken niet door. De Chr. Muziekvereniging „Sursum" te Bloemendaal zal op Zaterdag 30 Juni een concert geven voor de ouden van dagen van Huize Wildhoef te Bloemendaal. Door om standigheden kon het niet heden op de ver jaardag van Prins Bernhard. Het Koningin Wilhelminafonds zal van de Haarlemse Rijkskweekschool een bedrag van f 1284,64 ontvangen, zijnde het batig saldo van het kerkconcert dat op Vrijdag 8 Juni in de Grote Kerk ten bate van de kankerbestrijding werd gegeven. ADVERTENTIE BETALING KAN WORDEN GEREGELD KLEVERI'ARKWEG 2 HAARLEM TKLEF. 11757 De minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, heeft gistermiddag in de Rolzaal te 's-Gravenhage 27 onderscheidingen uit gereikt, welke posthuum zijn toegekend aan personen, die behoorden tot de Koninklijke Landmacht of de Koninklijke Marine of die als burger tijdens gevechtshandelingen daden van möed Verrichtten. De plechtigheid werd bijgewoond door hoge militaire autoriteiten. Minister Staf zéide in een toespraak, dat de onderscheidingen zijn toegekend voor velerlei moedige verrichtingen op verschil lende fronten na de oorlogsdagen in 1940. Overal werden daden van zelfopffering be toond; in Nederland tegen de Duitse troe pen, in Indonesië en in Korea. Wanneer wij onze gevallenen herdenken, zo ver volgde minister Staf, beseffen wij dat er droefenis is in uw hart, doch tevens ge loven wij dat deze herdenking gevoelens van dank en waardering in u zullen op wekken, dank en waardering jegens uw naasten. Vervolgens reikte minister Staf de bron zen leeuw uit aan de nabestaanden van: it. ter zee 2e kl. J. Bottema, oud-officier Vlieger M. F. Eikenbout, res. kapt. J. E. von Hemert, sergeant J. H. A. M. ter Laak, dpi. sold. H. J. Pape. soldaat O.V.W. H. H. Jansen, soldaat O.V.W. P. Schoonveld, res. lste lt. F. Hoögewerff, cadat-vaandrig A. G. L. Ligtermoet. Het bronzen kruis aan de nabestaanden van: lste lt. der mariniers G. H. W. Wou ters, matroos Van der Struis, marinier le kl. G. Bosma, korp. O V.W. S. Koopmans, dpi. huzaar R. M. I. de Groen, dpi. korp. P. C. van de Lindeloof, dpi. sold. H. W. Scheepers, dpi. sold. J. van den Tol, res. le lt. art. R. Postuma, dpi. sold. A. B. Bronk- horst, opzichter fortificaties A. J. Janse, sgt.-maj. ziekenverpleger A. A. van Bal- kom, dpi. korp. J. J. Zwaart. Het kruis van verdienste aan de nabe staanden van A. J. C. H. P. Aarts, ir. J. W. Akkerman, mevr. A. VerhoeksLeenders, legerpredikant ds. II. J. Timens. Donderdag botste op de Viersprong in Aerdenhout de motorrijder Q. B. uit Heemstede tegen een auto. De automobilist, die van de Boekenroodeweg kwam, gaf geen voorrang aan de motorrijder die op de Zandvoorterweg reed, hoewel hij daar toe verplicht was. Auto en motor werden ernstig beschadigd. De heer B. liep een kneuzing aan een been op. Nadat hij ter plaatse door een dokter behandeld was, kon hfj naar huis vervoerd worden. ADVERTENTIE KIENZLE jongens HORLOGE ƒ18.50 Grote sortering 1 jaar garantie JAGT - Hologemaker - Kl. Houtstr. 105 U koopt by een vakman door mevr. Bijleveld-Gelinck 19) Nu vertoonde de zoon des huizes zich op dit ogenblik, na zijn detective-speur tocht, niet op zijn best. Van zijn colbert, waarvan de kraag nog opgeslagen was, droop het water in straaltjes af. Zijn oor spronkelijk licht-gestreept overhemd was doorweekt tot een egaal blauw-grijze kleur met een donkere rand langs zijn hals. Zijn das, waar eveneens de vorm uitgespoeld was, bungelde ais een touwtje over een fantastisch rood-en-geel gestreept truitje, het voetbalshirt van Kees, dat de plaats van een vest niet kon innemen. Zijn broekspijpen plakten tegen zijn kuiten en ook aan zijn kousen was geen kleur meer te bekennen, terwijl zich om zijn schoenen al dadelijk een kleine plas vormde. Maar onder de natte haarslierten zagen een paar trouwhartige blauwe ogen de politiemun aan en duidelijk sprak een eerlijke vol doening uit zijn stem toen hij ten tweede male verkondigde: „Dat heb ik gedaan." „Wat heb jij gedaan?" „Die mummie hier gebracht. In de garage." „Jan Willem!", riep Dick. „En waar komt die mummie dan van daan?", vroeg inspecteur Renkevoort. „Nou, vanzelf. Van het huis aan de Bin nenkant." „V/at! Heb jij dat ding weggehaald?" „Ja. Hij stond voor de deur." „Voor de deur?" „Ja. Op de stoep. Tegen de voordeur aan." „En wanneer was dat dan?" „Nu net. Vanavond. Een uur geleden." „Denk je, dat ik dat geloof?" De jongen, met zijn grote, rode handen, streek zijn haar uit zijn gezicht. Dan zag hij de ander verbaasd aan. „Dat u dat gelooft? Maar natuurlijk. Het is toch zo!" „Dus jij wilt beweren dat vanavond, laten we zeggen tussen negen uur en half tien, de mummiekist buiten op de stoep stond van een huis aan de Binnenkant." „Ja zeker. Het huis van die meneer Norelius." „Jan Willem," vermaande de dokter broederlijk," 't is nou geen tijd voor gijn- tjes, hoor!" „Maar het zijn geen gijntjes, Dick!", ver dedigde zich het jongmens. „Waarachtig niet. Anders had ik dat ding toch niet hier kunnen halen!" „En hoe heb je dat ding dan hier ge haald?" vroeg de inspecteur. „Met een handwagen, die ik gehuurd heb. De kar staat nog buiten, naast de garage." „En hoe komt het dan dat die mummie- kist nog droog is?" „Ik had een dekzeil. Dat ligt in de wa gen." „En met wie heb je dat dan samen ge daan?" „Met niemand. Alleen." „Maar dat is onmogelijk!" „Toch niet. Ikik ben sterk." „Jongen, je liegt," zei de politieman koud. Hij liep ineens langs hem heen, de keuken uit. „Blijft u beiden hier," zei hij tegen de dokter. „Ik heb-een paar telefonische boodschap pen, Ik ben zó terug." De beide anderen bleven achter in de verlaten keuken. De jongen dook met zijn kop in de blauw-geruite handdoek en wreef zijn bol droog: vuurrood zag nu zijn gezicht onder de rechtopstaande haarpieken. „Ik vind het een rotvent," zei hij. „Hier heb je een zakkammetje," zei Dick. „Maak nou géén stukken, Jan Willem. Verduiveld, dit is een heel ernstige zaak, besef je dat wel? Als je nou iets gedaan hebt, een stommiteit of zoiets, zegt het dan alsjeblieft eerlijk. Dan kunnen we nog zien hoe we je het beste helpen." „Maar Diek, jij denkt toch niet dat Ik het gedaan heb?" „Nee, ik denk zeker niet dat Jij iets ge meens gedaan hebt. Zeker niet. Maar voor een dolle streek ben je toch niet te goed. De één of andere stommiteit. Toe jó, luis ter nu voor deze keer naar mijn wijze raad en vertel ons eerlijk, wat je hebt uitge spookt. Wees nou alsjeblieft verstandig!" „De grootste stommiteit die ik heb uit gehaald is, dat ik die kist hierheen gezeuld heb om die politieman een pleziertje te doen. En dat is nou mijn dank! Als ik hem zeg wat ik gedaan heb, met de bewijzen erbij: de mummie en de kar en het dek zeil, wil hij me niet geloven! Een lamme kerel van niks is het in zijn mooie pakkie, een De rest van de lieflijke benamingen werd de dokter bespaard, daar de politieman nu zelf weer de keuken binnenkwam. Hij ging zitten op de enige stoel, daar Dick op de hooikist had plaatsgenomen. De jongen bleef tegen de aanrecht aanleunen, pal onder het licht en met nu iets van schrik in zijn jongensgezicht. „Kom," begon de politieman nu veel vriendelijker," laten we nu nog eens even praten. Je hoeft heus niet bang voor me te zijn, ik ben werkelijk niet van plan om je te „grijpen" voor de één of andere kwa jongensstreek. Maar ik moet licht hebben in deze zaak, dat begrijp je wel. Het is heel ernstig, waarschijnlijk een poging tot moord. Je houdt toch van je zuster, is het niet?" „O ja," zei Jan Willem, „ik vind haar heel geschikt," „Zo. Je weet natuurlijk, wat er vanmid dag gebeurd is. Ze is in een kist gestopt, waar een mummie in had moeten zitten, en die mummie is verdwenen. Nu zeg jij, dat die mummie daar vanavond voor de deur gestaan heeft. Je begrijpt toch wel dat ik dat niet kan geloven?" „Daar kan ik niets aan doen. Het is tóch zo." „Maar als dat dan waar is, dan heeft er toch zeker een hele oploop voor de deur gestaan?" „Nee. Het was er erg stil. Er was nie mand." „En waarom ben jij vanavond naar de Binnenkant gegaan?" „Omdat ik het huis wou zien waar het gebeurd is." „En zag je toen die mummiekist staan?" „Ja. Dadelijk. Het is een groot ding." „Maar je kunt me dan toch zeker wel iemand noemen die het óók gezien heeft?" „Nee." „Was je daar dan alleen?" „Ja." „Maar nü jok je!" Nee, ondoorgrondelijk was deze familie niet, dacht inspecteur Renkevoort, al was hun zaak het wel. Ze konden geen van allen liegen. Ook deze doorweekte jongen niet met zijn leuke, frisse snuit. Als hij nou maar wist waarom hij loog en wie die ander geweest was. „Wil dokter Terwolde ons liever alleen laten?" „Je kunl gerust blijven, Dlck Ik zeg toch tiiks." Maar de jonge dokter, glimlachend, stond toch op en liet de beide anderen samen. De grijze ogen van de politieman schenen nu dwars door het geel-gestreepte voetbal truitje heen te kijken: de jongen bewoog onrustig. Maar de ander bleet' gemoedelijk. „Kom, Jan Willem. Je hebt eigenlijk al heel veel gezegd toen je zei dat je niks wou zeggen. Dus er is iets, dat je niet wilt zeg gen. Ben je bang voor me?" „Nee!", zei de jongen uitdagend. „Ben je dan bang voor straf?" „Nee," zei hij weer. „Is het dan iemand die je niet wilt ver raden? Ja? Ik zie het al. Een vriend?" Geen antwoord. De jongen boog zijn hoofd. „En was die vriend vanavond bij je?" „Ik zeg niks." „Maar zó komen we er niet, jongen. Weet je wel dat jij ook verdacht bent, heel verdacht zelfs, nu je met die mummie aan bent komen zetten? Denk je dat er een sterveling is die gelooft dat jij die mum mie op een stoep hebt gevonden? Alle in brekers en helers, die betrapt worden, heb ben de boei altijd gevonden. Jo zult een getuige moeten opnoemen, die die mummie óók gezien heeft en die je geholpen heeft om die kist hierheen te brengen en in de garage te zetten, want dat kun je onmo gelijk alleen gedaan hebben. Ik moét je getuige hebben, Jan Willem, anders ziet hel er leelljk voor je uit." „Kan me niks schelen", bromde de jon gen. „Dan stop je me maar in de kast. Ik zeg niks." (Wordt vervolgd1

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6