A. B. C. RENAULT 1 Perzisch oliegeschil vandaag voor het Internationale Hof in Den Haag V Predikbeurten EEN NAAM IN RUBBER Kampeerders SCHOOLBOEKEN SPECIALISTEN Garage „DEN HOUT" Wagenweg 164-168 Haarlem Kort en Bondig ZATERDAG 3 0 JUNI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Europese dagbladuitgevers dringen aan op billijker verdeling van krantenpapier Romance leidde tot diefstal van 4400 gulden Record aantal passagiers op de „Nieuw Amsterdam" Federatie protesteert tegen inkrimping Opera Het leven van de zwanen stond op het spel Uitleenpost Spaarndam wordt eindelijk geopend Concert in de tuin van het Marinehospitaal WEEKABONNEMENTEN Examens Examens S.V.V. Buitengewone belangstelling voor verjaardag van de Prins Wijziging route autobus diensten voor hedenavond HERENKAPPER Marnixstraat 119 - Tel. 25138 Op het Zandvoortse strand, nabij het Zuidcrbad, is Vrijdagmiddag een zandbouw- wedstrijd gehouden. Coby en Peter Kooy werkten ijverig aan de bouw van een vesting. PARIJS (Reuter). Een conferentie van dagbladuitgevers uit de Europese lan den, die het meeste met tekort aan kran tenpapier te kampen hebben Nederland, België, Engeland, Frankrijk, Duitsland, Italië en Oostenrijk heeft in resoluties aangedrongen op een billijker verdeling van het beschikbare krantenpapier. Er werden dienaangaande drie resoluties aan genomen, die werden gericht aan de orga nisatie voor Onderwijs, Wetenschap en Cultuur der U.N.O. (Unesco), aan de or ganisatie voor Europese Economische Sa menwerking (O.E.E.S.) en aan de commis sie voor papier en houtp.ulp van de inter nationale grondstoffenconferentie te Wash ington. In de resolutie, gericht tot de Unesco, wordt gezegd dat er niet voldoende kran tenpapier verkrijgbaar is om te voorzien in de behoeften voor de openbare voorlich ting en om de bladen in staat te stellen door het opnemen van advertenties hun financieel evenwicht te herstellen en daar door hun onafhankelijkheid te bewaren. Volgens de conferentie bereiken de prijzen van krantenpapier een zodanig peil, dat kranten een weelde-artikel worden. In de tweede resolutie, die voor de O.E.E.S. is bestemd, wordt verklaard, dat de positie van de West-Europese pers be langrijk zou worden verbeterd, wanneer de O.E.E.S. er toe zou besluiten, dat een groot gedeelte van de Europese productie van krantenpapier in Europa wordt ver bruikt. Om de positie van de pers te ver beteren zou de papiermarkt verzekerd moe ten worden door middel van langlopende contracten, zou er meer eenheid in de prij zen moeten worden gebracht en zouden de belastingen, die tot verhoging van de ex portprijzen leiden, moeten worden afge schaft. Aan de commissie voor papier en hout- pulp van de internationale grondstoffen- conferentie wordt verzocht om een ratio nele distributie van krantenpapier en van de grondstoffen, nodig voor de vervaardi ging van die artikelen, voorts om eliminatie van de concurrentie door het vaststellen van internationaal geldende maximum- en minimumprijzen en orr. regeringshulp voor de ontwikkeling van nieuwe grondstoffen. Op 8 Maart verdween er op het kantoor van een dameshoedenfabriek te Rotterdam een geldzakje met f 4400.Herhaalde malen werd een 20-jarig kantoormeisje ondervraagd, maar ever.zovele keren ont kende zij hardnekkig. Na een uitgebreid recherche-onderzoek is zij eindelijk door de mand gevallen. Het meisje was verliefd geweest op een 24- jarige timmerman, die getrouwd was doch met haar naar het buitenland wilde uitwij ken. Daarvoor was uiteraard geld nodig en het meisje beloofde dat ze op kantoor zou proberen geld machtig te worden. Toen op 8 Maart het overige kantoorpersoneel op een gegeven moment met de rug naar de geldkist gekeerd zat, deed ze een greep en verliet het lokaal, onder voorwendsel dat het tochtte. Buiten stond de timmerman echter te wachten. Hij ging met het geld naar een café en begon daar al dadelijk met verbrassen. Voorts maakte hij kennis met de buffetjuffrouw, bij wie hij zijn in trek nam en aan wie hij geld in bewaring gaf. Het kantoormeisje zag de timmerman een of tweemaal terug en van het geld ont ving ze geen cent. Het trio is thans gearresteerd. Tevens is uitgekomen, dat de timmerman zich vorig jaar elf loonzakjes met in totaal 700. had toegeëigend. De .Nieuw Amsterdam" van de Holland- Amerikalijn is Vrijdag van New York naar Southampton vertrokken met een record aantal passagiers, namelijk 1251. Onder de passagiers bevindt zich de Nederlandse ambassadeur in de V.S., dr. J. H. van Roven, met zijn echtgenote en vier kin deren. ADVERTENTIE Boek handel VEKO ZIJLSTRAAT S8 2de huis vanaf 't Stadhuis Het dagelijks bestuur van de Neder landse Federatie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars heeft aan de staatssecre taris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen te 's-Gravenhage een telegram gezonden, waarin het zegt met grote ont steltenis kennis te hebben genomen van het voornemen een zodanige subsidierege ling voor de Nederlandse Opera vast te stellen, dat op grond daarvan aan een groot aantal geëngageerden geen verlenging van hun contracten kan worden aange boden. Het dagelijks bestuur acht de voor genomen regeling zowel in artistiek als in sociaal opzicht onaanvaardbaar. De in krimping van de Opera zal onherroepelijk leiden tot artistieke verarming van dit unieke muziek-dramatische instituut. Uit sociaal oogpunt is de aanzegging van ont slag aan het einde van Juni uitermate onrechtvaardig. Met de meeste nadruk protesteert het dagelijks bestuur tegen het feit dat in de maandenlange onderhande lingen over het voortbestaan van orkesten en Opera geen kunstenaarsorganisatie bij het overleg werd betrokken. Het doet dan ook uit naam van alle bij de federatie aan gesloten kunstenaars een zeer dringend be roep op de staatssecretaris om aan het voornemen tot inkrimping van de Neder landse Opera geen gevolg te geven, zoda nige maatregelen te treffen dat het cultu rele leven van ons land geen schade lijdt en dat de kunstenaars voor brodeloosheid worden behoed. Vandaag is in het Vredespaleis in Den Haag de behandeling begonnen van een geschil, dat de gehele vrije wereld met de grootste zorg vervult: De nationalisatie van de Anglo-Iranian Oil Company, het grote twistpunt tussen Engeland en Per- zië, dat de politieke en economische sta biliteit in het Midden-Oosten dreigt te verbreken. Sir Eric Beckett, juridisch adviseur bij het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken, die pleiter is van Engeland in het geschil, heeft gistermiddag op een pers conferentie in de Britse ambassade in Den Haag het Engelse standpunt in deze kwes tie uiteen gezet. Op 26 Mei van dit jaar hebben de En gelsen het oliegeschil reeds voor het In ternationaal Gerechtshof gebracht. Enge land heeft het Hof toen gevraagd Perzië uit te nodigen het geschil aan een arbi trage-uitspraak te onderwerpen of, indien dit buiten de bevoegdheid van het Hof valt, om het optreden van Perzië te brand merken als in strijd met het internatio naal recht. De Engelsen, aldus Sir Eric Beckett, hoopten door rechtstreekse on derhandelingen met Teheran tot een ver gelijk te kunnen komen, doch de onder handelingscommissie keerde onverrichter- zake naar Londen terug. De besprekingen waren volledig mislukt. Toen besloot Lon den het Hof te vragen voorlopige maat regelen aan te geven. Op 22 Juni overhan digde de Engelse gezant in Den Haag, Sir Philip Nicholls, de adjunct-griffier van het Hof het tweede Britse request. Hierin wordt het Hof verzocht: De Perzische regering te verzoeken elke maatregel tegen de Anglo-Iranian op te schorten totdat het Hof een beslissing heeft genomen over het eerste Britse ver- ADVERTENTIE Nadat Haarlem een twintigtal jaren zwa nen in de stadsgrachten had moeten missen zijn er weer twee aangekocht. Het leven van deze dieren heeft aan een zijden draadje gehangen. Op hun zwerftochten waren de zwanen in olie terecht gekomen, welke op een der singels dreef. Dat was zeer schade lijk voor de dieren. De dienst van Hout en Plantsoenen heeft de zwanen laten schoon maken en ook een veearts geraadpleegd. Men verzoekt ons garagehouders er op at tent te maken, dat het werpen van afge werkte olie in de stadsgrachten funest kan zijn voor watervogels. zoek, en tussentijdse maatregelen aan te geven voor de protectie van de belangen van de Anglo-Iranian. Sir Eric Beckett heeft op deze perscon ferentie slechts de juridische kant van het vraagstuk benaderd. Op vragen met een politiek karakter wilde de Engelse afge vaardigde niet ingaan. De uitleenpost in Spaarndam van de Haarlemse Stadsbibliotheek zal binnenkort worden geopend. Zoals eerder gemeld werd, zou deze opening in begin December 1950 hebben plaats gehad. Èr zijn echter toen van de zijde der R.K. geestelijkheid bezwai'en ge rezen tegen de voorgestelde praktijk der uitlening. Na maandenlange onderhande lingen is thans deze oplossing gevonden dat er twee keer per week door een as sistente van de Stadsbibliotheek en twee keer door een van de R.K. bibliotheek te Haarlem zal worden uitgeleend. Het ligt in de bedoeling van de directie der Stadsbibliotheek de post op 7 Juli officieel te openen. Of deze datum kan worden aangehouden hangt af van het beschikbaar zijn van een R.K. assistente. De uitleenpost is gevestigd in het Jeugd huis te Spaarndam. De commandant, officieren en medici van het Marine Hospitaal hadden een aantal gasten uitgenodigd Vrijdagmiddag een con cert bij te wonen in de tuin. Onder de gasten waren schout-bij-nacht P. C. Broekhoff, de heren D. J. A. Geluk, waarnemend burge meester van Haarlem, W. C. Bakker en W. F. Happé, wethouders, mr. F. P. Th. Rohling. waarnemend burgemeester van Bloemendaal mr. M. M. Kwint, burgemeester van Velsen en een groot aantal medici uit Haarlem en omgeving. De Marinierskapel onder leiding van Ka pitein Gijsbert Nieuwland concerteerde en oogstte veel succes. Ook waren de patiënten van het hospitaal in de gelegenheid naar het concert te luisteren. De officieren van de Belgische, Deense. Engelse, Franse en Noorse marine, die deel uitmaken van het geallieerde eskader te IJmuiden, waren voor dit concert uitgeno digd. De oefeningen namen zo veel tijd in beslag, dat de schepen te laat in IJmuiden terugkeerden. Daardoor kon men niet naar Overveen komen. dienen uiterlijk oo Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. ADVERTENTIE - e nd van Haarlem HAARLEM, 29 Juni 1951 BEVALLEN van een zoon: 27 Juni, G. M. KoppenBouman; 28 Juni. M. L. van Mel- senHartman: C. HooglandGroenendijk. BEVALLEN van een dochter: 28 Juni, P. M. Vir.k—Rutte; W. T. van Lent—Lager werf; 29 Juni. A. J. G. Sonneveld—Nielen. OVERLEDEN: 26 Juni. A. J. Fens. 50 j., Spiegelstraat: 27 Juni, D. Goudschaal—van Baare, 79 j., Zomerkade; D. Flemming, 78 j., Hazepaterslaan; 28 Juni, J. van Snippenburg, 78 j., Muiderslotweg; A. J. Nikkelen, 50 j., Zaanenlaan. Wilde vaart naar Kaapstad (Frans Hals) Dit met veel gevoel voor sfeer verfilmde epos van de zee is, ondanks het kwistig gebruik van dikke effecten en goedkope sensaties, een uitermate boeien de rolprent geworden hetgeen in de eerste plaats te danken is aan de uitstekende be zetting van de drie hoofdrollen. Broderick Crawford is er een aan lager wal geraakte wilde vaart-kapitein in, die, gestrand in Palembang, de riskante opdracht aan vaardt om met een roestige oude tanker, die nauwelijks nog zeewaardig is, een lading olie en benzine naar Kaapstad te brengen. Omdat niemand op zijn „drijvende dood kist" wil monsteren, „sjanghaïd" hij in een havenkroeg een aantal zeelieden bij elkaar en met deze geronselde bemanning begint dan de avontuurlijke reis, tijdens welke het schip eerst een typhoon en daarna nog een brand in de lading te doorstaan krijgt, die gelegenheid te over boden voor een menigte van spectaculaire scènes. Van hoger gehalte zijn echter de psychologische spanningen die de kleine mannen-gemeen schap op de wrakke tanker beheersen, zo als de haat der geronselde zeelui jegens de kapitein die stilaan in respect en tenslotte zelfs in bewondering verkeert. Ellen Drew geeft een gevoelige vertolking van het bar- vlindertje dat de „Ware Liefde" ontdekt, John Ireland Is een overtuigende ruige „zeebonk-met-een-hart-van-goud en in de bijrollen ziet men tal van schilderachtige typeringen die belangrijk tot de sfeer van het verhaal bijdragen. H. C. Onschuldige jeugd (Spaarne) Een aardige film die wat vertelt over de liefde van een elf-jarige knaap voor zijn hond en zijn school. Aan humor en spanning is geen gebrek. Het verhaaltje is vrij eenvoudig van opzet, maar wordt goed gespeeld. Tommy, de hoofdpersoon, kan niet op school blijven omdat de nalatenschap van zijn vader uitgeput is. Hij wordt door een ruwe man meegenomen naar een weeshuis maar zijn hond moet achterblijven. De hond gaat zijn baas echter achterna en sa men trekken ze door stad en land. Zij raken verwikkeld in allerlei avonturen, als Tom my probeert zijn viervoetige vriend op een tentoonstelling een prijs te laten winnen, waardoor hij w'eer naar school zou kunnen. Die prijs winnen ze niet, wel een studie beurs als Tommy en de hond een moorde naar ontmaskeren. Het Springwonder is een vlotte detective met een romantisch tintje. De dubbel ganger van een juwelier haalt heel wat stoute stukjes uit om uit handen van een roversbende te raken. Hij verdient daar mee niet alleen de juwelen, maar ook de charmante dochter van een juwelenhande- laar. Een spannende rolprent waaraan een gezellig uur te beleven valt. L. v. B. Manon (City) Over deze Franse film van Henri-Georges Clouzot, welke in 1949 op het filmvestival te Cannes werd onderscheiden, schreef onze filmredacteur ADVERTENTIE laat Uw kampeerbenodigdheden door besteldienst A.B.C naar de plaats van bestemming vervoeren. Barrevoetestraat 2 Haarlem - Tel. 18428, na 6 uur 14810 - 14155 reeds uitvoerig. De spanning in deze rol prent wordt vooral teweeg gebracht door een goed afgewogen nauwkeurige montage en een voortreffelijke bezetting van de voornaamste rollen. „Nancy gaat naar Rio" (P a 1 a c e) De technicolor „Nancy gaat naar Rio" brengt de toeschouwer wel vrolijkheid, doch veel inhoud heeft de film niet. Het verhaal is vrij eenvoudig. Ann Sothern, dochter van een actrice (Jane Powell) wil gaarne op het toneel werken en zij denkt een kans te krijgen, als zij naar Rio gaat. Tijdens de overtocht doen zich enige com plicaties voor, waarvan de gevolgen voor haar ernstig dreigen te worden, doch die het publiek aangename ogenblikken be zorgen. Verscheidene delen van de film zijn aan toneel gewijd; de shows zijn behoorlijk opgezet en trekken de aandacht door de goede keuze der kleuren. Grote vrolijkheid verwekt Carmen Miranda, die als artiste veel succes boekt. A. O. De zwarte roos (Rembrandt) Een uitstapje naar een romantischer eeuw dan deze, waarin boogschutters om trotse Britse kastelen dwalen. Deze schutterijen wekken overigens de wrevel van de Normandische overheersers, zodat de bedrijvers het ver kieslijker achten om naar verre streken te vertrekken. Tyrone Power en zijn kornuiL nemen een enkele reis naar het Verre Oosten, waar zij terecht komen bij Bayan met de duizend ogen, een vitaal soort ge neraal, die China gaat veroveren en in wiens dreunend stemgeluid men gemakke- lijijk de bariton van de heer Orson Welles herkent. Nochtans verzet de Britse ridderlijkheid zich tegen de slachtingen, die deze overigens beminnelijke heer Bayan uitvoert, zodat zij wederom naar Engeland vertrekken, veel ervaring, enige Chinese uitvindingen en een blond meisje, dat in de film „De zwarte roos" en in werkelijkheid Cecile Aubrey heet, rijker. Zij worden in genade aangenomen en daarmee eindigt deze film. die niet veel anders ten doel had dan een serie avonturen in technicolor voor te scho telen en daar ook wel in is geslaagd. W. L. B. Voorpost in Marokko (L ux o r) George Raft heeft de hoofdrol in deze span nende avonturenfilm, die herinneringen wekt aan de cinematografisch vaak niet volwaardige doch wel meeslepende films van lang geleden, waarin heldenmoed en romantiek de voornaamste elementen vormden. Deze film is vol van spannende scènes en vlot van tempo, zodat zij de aan dacht wel zal weten te boeien. Het voorprogramma brengt aardige en interessante kleinigheden. J. L. ADVERTENTIE presteert méér dan U BENZINEVERBRUIK 1 op 17 LAAGSTE WEGENBELASTINGKLASSE AGENT VOOR DISTRICT HAARLEM: Wegens de opening van de Sportweek gaat hedenavond het beiaardconcert niet door. Academische examens Geslaagd voor het candidaatsexamen theologie aan de vrije universiteit in Am sterdam de heren C. L. Timmers en D. W. Dondorp uit Heemstede. Geslaagd voor het candidaatsexamen tand heelkunde aan de universiteit te Groningen: P. A. E. Sillevis Smitt, Haarlem. Kennemer Lyceum Geslaagd voor'het einddiploma HBS-A van het Kennemer Lyceum: de dames N. Frijns, M. Kuperus. L. Rinkel, I. Teer, G. Tol, R. Beekes, R, de Bruin, R, Cieremans, R. Koo- men, S. Pely, R. Scheffer, N. Verboom en E. v. d. Werff en de heren R. van Alphen, G. Elich, E. van Hensen van Uningen. N. van der Horst, P. Pauw, H. Poortvliet, P. Brik- kenaar van Dijk, T. Hoogewerff, J. Postma, G. Smit en H. v. d. Stadt. Eerste Christelijk Lyceum te Haarlem Voor het eindexamen van de afd. Gym nasium zijn geslaagd: Diploma A: de dames C. Dooyes, L. L. Keuzekamp, L. C. Kouwenhoven, T. van der Lee, A. M. M. Versluys, A. M. Volkers, C. G. van Wijk en de heren T. Baarda, K. Fuchs, P. H. Kooymans, L. Koster, W. J. van der Linden, A. J. Roest, J. A. W. Sillevis Smitt, J. Smit, J. P. Verhoeff. Afgewezen 2. Diploma B: de dames: A. A. Braakman, H. de Maaker, A. de Ruig en de heren F. L. Binsbergen, H. Boekenoogen, C. Koppenaal, A. A. Loman, J. J. van der Niet, A. F. San ders, G. J. Tammes. Afgewezen: geen. Eindexamens Rijkskweekschool te Haarlem Voor het diploma nuttige handwerken wer den geëxamineerd en zijn geslaagd 11 can didates de dames: J. Benema. Heemstede; W. de Korte, Haarlem; E. Kok, Santpoort; A. Kroon, Haarlem; F. Ran. Heemstede; T. Scheffers, Sassenheim; R. Sperwer, Heem stede; L. Schouten, Haarlem: T. Sterren burg, Zandvoort; L. Voogd, Eindhoven; H. Wassenaar, Noordwijk. Voor het diploma handenarbeid zijn ge ëxamineerd en geslaagd 14 candidates het zijn de dames: T. Bilstra. Haarlemmermeer; T. v. Ek, Heemstede; G. Groenendaal, Haar lem; G. den Heijer, Haarlem; A. Jordans, Haarlem: G. Lippe, Heemstede; L. Paulis, Haarlem; M. Maarse. Aalsmeer; A. v. Poel geest, Zandvoort; W. Prins, IJmuiden; J. Reekers, Haarlem; R. de Roock, Haarlem; L. Schouten, Haarlem; R. Terol, Haarlem. Voor het examen assurantie wetenschap van de Stichting Vakontwikkeling Verzeke ringsbedrijf, de Amsterdamse Beursclub, de Haagse Assurantie Club en de Vereniging van Personeel uit het Verzekeringsbedrijf slaagden: Th. van Haasten, Vogelenzang, A. F. Kiljan, Haarlem, W. van Smaalen, Heem stede, H. M. J. Koch, Katwijk aan de Rijn. M. Zonneveld, Sassenheim. Voor brandverzekering slaagden: A. J. Bouwens, Haarlem, G. van Zeggeren, Haarlem. Variaverzekering: J. F. Dienaar en N. A. van der Leeuw uit Santpoort en Transport- verzekering: A. F. M. van Mens, Castricum. Uit alle delen van de wereld kwamen Vrijdag gelukwensen binnen op paleis Soestdijk, waar Prins Bernhard zijn 40ste verjaardag vierde. Er waren zeer veel brie ven bij van kinderen. Ook waren telegram men gestuurd door de Nederlandse vrijwil ligers in Korea en door de militairen in Suriname. Vijf Ambonezen boden 's morgens bloe men aan in de Ambonese kleuren. In het begeleidend schrijven staat vermeld, dat deze bloemengroet afkomstig is van „alle Ambonezen, die tijdelijk in Nederland ver blijven". Uit de Zuid-Amerikaanse landen, die de prins op zijn laatste reis heeft be zocht, kwamen felicitaties binnen. Onder andere van president Perón en mevrouw Eva Perón. De prins hoorde tijdens zijn verjaardags partij van de order van de Argentijnse re gering aan Philips voor de levering van een cyclotron. Dit was voor de prins min of meer een verjaardagsgeschenk, daar deze order te danken is aan de door hem ge voerde besprekingen in Argentinië. Wegens de opening van de Sportweek en de bijeenkomst op de Grote Markt zul len de routes van cle autobusdiensten hedenavond tussen halfzeven en negen uur gewijzigd worden. De bussen rijden niet 'over de Grote Markt. Uit het Zuiden gaan de bussen door de Spekstraat, via de Oude Groenmarkt, Klokhuisplein, Riviervis- markt naar de Jansstraat. De bussen uit het Noorden gaan bij de Parklaan rechts af, via het Nassauplein, Nassaulaan, Raaks, Gedempte Oude Gracht naar de Gierstraat. ZONDAG 1 JULI 1951. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Zaterdag 7.30: Dr. Ch. de Beus, Avondgebed in de Brouwerskapel. Zondag 10: Ds. G. J. Waardenburg, H. Doop. 7: Jeugddienst. Dr. J. J. Buskes, van A'dam. Organist Egbert Vos. Dinsdag 7.30: Consistoriekamer. Litur gische dienst voor Doofstommen en Slecht horenden. Nieuwe Kerk. 10: Ds. J. A. de Klerk, van Santpoort. Noorderkerk. Zater dag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 9 en 10.45: Ds. J. Bronsgeest. Oosterkerk. 10: Ds. A. J. van Rhijn, H. Doop, met koorzang van het Oosterkerkkoor. Kapel Sarepta. 9.30: Dhr. R. Smit, van Rotterdam. Kinderkerk. 10.45: Ds. E. Pot. Bakenesserkerk. 9.30: Dr. A. Rasker, Kinderkerk. Diaconessenliuis. 4.30: Ds. G. J. v. d. Woord, Spaarndam. Rusthuis Jansstraat 10.30: Dr. A. J. Rasker. Jeugdka- pel. Noord 10.30: Dhr. J. E. van Epen. Oost. 10: Dhr. C. Kousemaker. Centrum geen dienst. West 10: Dhr. A. Verhoef. Ver. van Vrijz. Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Dr. M. v. d. Voet. Alle-Dag-Kerk. Naast de A. D. K. wijdingsstonden in de Waalse Kerk, de Broederkerk en de Grote Kerk, afwisselend om 12.45 en 3 uur, worden ook diensten ge leid op «Woensdag a.s. 12.45 in de Grote Kerk (Brouwerskapel) door Ds. T. Jansma, en 's avonds 7 uur in de Waalse Kerk door Ds. D. E. Boeke en Ds. J. F. Baudraz. Church of England (Kinderhuissingel) July 1st, 3 p. m. Evensong followed by Holy Communion, Rev. Mossman. Ned. Hcrv. Evang., Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. N. Kleermaker, Leiden Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6 10 en 7.30: J. Pereboom, Ede. Woensdag 8: Ge meenschapsavond. Vrijdag 8: Bijbellezen. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. P. D. Bardelmeyer, Noordwijk a. Zee. 5: Dezelfde H. Avondmaal, vrij voor alle gelovigen. 8: Jeugdbijeenkomst o.l.v. H. v, d. Brink.Op wekkingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds. S. Zijlstra, Eindhoven. Ma- ranatha-lezing. Vrije Èvang. Gemeente, Ba- kenessergracht 65. 9.30 en 5: Evang. C. J. W. Faasen. uit Sliedrecht. O. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1 A, 10.30: Ds. A. R. de Jong Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10.45: Dr. W. Lutjeharms, Pred. Evang. Broeder gemeente te Zeist. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. A. H. van Drooge van Haren (Gr.) Remonstr. Ge- reform. Gemeente. 10.30: Ds. J. J. van Hille. Gercf. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. L. J. Boeijinga, van Fijnaart Wilhelminakerk. 10: Ds. A. Dondorp. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. A. Dondorp. Geref. Kerk Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Lees- dienst. Donderdag 7.30: Ds. M. Blok, van Rot. terdam. Oud-Geref. Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. Maandag 7.30: Ds. E. van Dijk, van den Haag. Christ. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. M. Holtrop. Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30: Ds. J. W. Weenink. 5: De zelfde. H. Avondmaal. Gebouw „Salem", Bakenessergracht 65. 11: Zondagsschool. 8: Jeugdsamenkomst. Leger des Heils, Schag- chelstraat 26. Zaterdag 7.30: Muziekuitvoe ring door het Muziekkorps uit Schiedam. Zondag 10: Heiligingsdienst. 3.30: Openlucht samenkomst aan (je Dreef. 7: Openluchtsa menkomst Ged. Oude Gracht. 8: Verlossings samenkomst. Leider der diensten: Kapt. J. C. Vos, van Schiedam. Pinkstergemeente, geb. Immanuël, Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Openbare samenkomst. Ned. Chr. Gemcenschapsbond, Linnaeuslaan 14. Maan dag 3.30: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbreken). Bijbellezing, Parklaan 21. Donderdag 8: K. Rozendal. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomst. Gemeente Gods, Parklaan 21. 4 en 7.30: J. Jeeninga. Gemeente van Chris tus, Ged. Oude Gracht 47 (achterzaal). 10.15: Aanbiddingsdicnst met Avondmaal en Pre- dicatie. 19: Eredienst met Evangeliepredi king. Donderdag 20: Bijbelstudie (in de voorzaal). Vrijdag 16.30: Kinderbijbelklas. Christen-Geloofsgemeenschap (Pentecostal) 10: Samenkomst in geb. Rosenhaghe, Hoof- manstraat. 8: Samenkomst Garenkokerskade 27. Donderdag 8: Bidstond Garenkokerskade 27. Pinksterevangelisatie, Ged. Oude Gracht 47. 10: Samenkomst. 7: Volle Evangeliepre diking. Kruisleger, Wolstraat 7. 10: Wijdings- dienst. 12: Zondagsschool. 8: Verlossingssa menkomst. Donderdag 8: Grote Verlossings samenkomst Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Conielissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Hersteld Apost. Zcndingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Herst. Apost. Zendinggemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Christian Science, Jans- HAARLEM EN OMGEVING Aan de Leidse universiteit slaagde voor het candidaatsexamen Nederlands recht, A. W. Heimig te Haarlem. Aan de Amster damse universiteit slaagde voor het candi daatsexamen Indisch recht J. Dumans te Overveen. Dc Haarlemse Tooncclvcrcniging D. I. U. speelt op Donderdag 5 Juli voor patiënten en verplegend personeel van sanatorium Eikengaarde, De Zondaar, waarmede de vereniging op 1 Juni in de Stadsschouwburg een groot succes boekte. Het kerkconcert, van de Rijkskweek school op 8 Juni gehouden ten bate van het „Koningin Wilhelminafonds" voor Kanker bestrijding heeft een totale bate opgebracht van f 1284.64 welk bedrag het bestuur van de schoolvereniging heden kon overmaken aan de Haarlemse afdeling van genoemd fonds. De heer W. Heimering, bureau-referent bij dc Noord Zuid Hollandse Vervoermaat schappij hoopt 1 Juli vijf en twintig jaar in het vervoerbedrijf werkzaam te zijn. Vroe ger was hij bij de Brockway en toen dit bedrijf werd overgenomen kwam hij in dienst van de NZHVM. Bij dc Doopsgezinde gemeenten te Edam en Monnikendam is beroepen de heer S. L. Verheus, candidaat te Haarlem. Aan de rijks-hogere burgerschool te Purmerend is geslaagd voor het eind examen, afd. B, D. N. de Lange te Haarlem. Bij de Chr. Geref. Kerk te Naaiden is beroepen ds. A. Zwiep te Schiedam, daar voor te IJmuiden. De heer G. Vlug, werkzaam als hulp vakarbeider op de afdeling plaatdrukkerij (wasserij) van Joh. Enschedé en Zonen Gra fische Inrichting N.V. te Haarlem, hoopt op 12 Juli de dag te herdenken waarop hij 25 jaar geleden bij deze vennootschap in dienst trad. Dc heer en mevrouw C. van den Broek en J. van den Broek—Grootepoort, Klooster straat 14 te Haarlem, hopen op 17 Juli hun gouden huwelijksfeest te vieren. ADVERTENTIE straat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Soefi-Beweging. Nassauplein 8. 11: Univer sele Eredienst. Theologisch-Philosofische be schouwingen met repliek, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, den Haag. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. G. Koch. Voorber. H. Avond maal. 7: Ds. M. G. Blauw, erri. pred. te Over veen. Immanuëlkerk. 10: Dr. H. v. d. Loos, H. Doop. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. Geen dienst. Alg. Chr. Jeugd Gemeenschap „Gideon", Achterweg 2 A. Woensdag 2.30: Uitgesteld kinder-openluchtsamenzijn in het bos te Bloemendaal, o.l.v. I. E. Ketellapper. Vrijdag Benkoelenstraat 28 7.30: Bidstond v. jonge mensen. Geref. Kerk. Noord-Schoter- kerk, 9 en 10.30: Ds. L. J. Boeijinga. van Fijnaart. 5: Ds J. A. van Arkel. Christ. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Bartlema. Ka pel Nieuw-Vredenhof 10.30: Ds. Henkels. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. v. Nicuwenhuijzen. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. J. C. A. Fetter, Rem., den Haag. Gercf. Kerk. Aula Lyceum. 9: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Koediefslaan. 10: Ds. J. A. van Arkel 5: Dr. P. J. Richel Camplaan 10. Dr. P. J. Richel. 5: Ds. P. de Ruig. Geref. Kerk, He renweg 111. 9.30 en 4.30: Ds. E. Th. v. d. Born, van Amersfoort. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. Religieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. N. Blokker. Rem. pred. te Utrecht BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. H. S. Kalf. 7: Jeugddienst o.l.v. Ds Lazon- der te Den Haag. Geref. Kerk 9.45: Ds. T. Spilker, Voorber H. Avondmaal. 5: Dezelfde H. Avondmaal. BLOEMENDAAL. Ned Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. H. Stelma. i gdkapel, 12 j. e. o. Maranatha, Donker, i. 11.45: Zon dagsschool, 5 j. e. o. Jeugdhuis, Donkerelaan Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder, Dg. Haarlem. Geref. Kerk 9, 10.30 en 3.30: Dr. J. L. Koole. Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. Zondag geen dienst. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. H. Avondmaal. 19: Dezelfde. H. Av. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W. Wiersinga, van Visvliet. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Knottnerus. H. Doop. 5: Ds. F. van Nieuw - poort. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. Krabbe. Geref. art. 31. 10: Leesdienst. 7: Ds. Verleur. Chr. Gercf. Kerk. 10 en 5: Ds. Sluiter. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. W. F. Dankbaar, Oegstgeest. 18.45: Oecumeni sche dienst. Liturgische leiding Ds. P. A. Ti chelaar, Ned. Hcrv. Pred. te Santpoort. Spr.s Kapelaan D. Thieme van de Oud-Katholieke Kerk te IJmuiden, Ds. J. J. Simon, Evang. Luthers Pred. te Velsen. Ds. W. Veen, Doops gezind Pred. te IJmuiden. 18.4519: Zang- dienst, medewerking Ned. Herv. Kapelkoor. „De Toorts" 10: Ds. J. van den Berg. IJm. Jeugdhuis 10: Jonge Jeugdkerk. „De Kapel" Geen dienst. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. E. Reeser. 7: Ds. G. H. v. d. Woord. West. Kon. Emmaschool, Raaf straat. 9: Ds. G. H. v. d. Woord 10.30: De zelfde, H. Doop. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk. 17. 10: Dhr. Wester, uit Haarlem. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. C. de Ru, H. Avondmaal. 7: Ds. E. Saraber Jr., H. Avondmaal en Dankzeg ging. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. J. de Graaf, van Haarlem. Geref. Kerk, Julianaweg. 10: Ds. A. de Ruiter, H. Avond maal. 5: Dezelfde. H. Avondmaal en Dank zegging. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. In Juli en Augustus geen samenkomsten. Pa rochie H. Agatha, Gr. Krocht. H.H. Missen om 6.30, 7.30, 9 en 10.15 de Hoogmis. 7 n.m. Lof. In de week H.H. Missen om 7 en 7.45. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10 en 5: Ds. C. Jongeboer, H. Avondmaal. Geref. Kerk. 10 en 5: Prof. Dr. K. Dijk, van Amsterdam. Ger. Kerk (Art. 31) 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Christ. Geref. Kerk 10 en 4: Dhr. J. v. d. Gronde van Apeldoorn.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 10