115531 Hij was zijn hoofd kwijt Twee zangspelen en een ballet bij de Nederlandse Opera De radio geeft Dinsdag Zangwedstrijd van „St. Caecilia" voortgezet Wereldnieuws R Holland Festival 'n TIP VAN BOOTZ Drie doden bij botsing Geen visa meer voor Oostenrijk Kermisbezoek leidde tot steekpartij; één dode Heringa Wuthrich HAARLEM Angstig avontuur van Nederlanders in België Vierde Velser pont heden in de vaart ANWB critiseert zware belasting van wegverkeet Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs Luitenant-generaal Von Frijtag Drabbe ter aarde besteld fCoelA geschonken, Graag gedronken RANJA-S0DA FABRIEKEN HILVERSUM ROTTERDAM Nederlandse ballonvaarders voeren over de Sont Jubileum zuster West Agenda voor Haarlem MAANDAG 2 JULI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 De artistieke leiding van de Nederlandse Opera rekent het zich tot een belangrijke taak zich tolk te maken van werkstukken van de eigen generatie. Gedurende het normale speelseizoen bestaat er echter wei nig of geen kans om dit goede voornemen ook in practijk te brengen, maar gelukkig opent een bijzondere instelling als het Hol land Festival, met een op kunstzinnige avonturen belust publiek, daar in beschei den mate de mogelijkheden toe. Zo beleef de verleden zomer „Philomela" van Hen drik Andriessen en Jan Engelman de eerste uitvoering en stond er gisteren een zeer interessante „Soirée Francaise" (onder be schermheerschap van ambassadeur Jean Paul Garnier) op het programma. In de muziek-dramatische afdeling werd de wereldpremière gegeven van het uit 1940 daterende zangspel „1'Apostrophe" (De vermaning) van Jean Frangaix, die hiervoor niet alleen de muziek schreef maar ook de tekst naar het gelijknamige verhaal van Honoré de Balzac bewerkte. Het is een geestig niemandalletje in vaude villestijl, waarin meer wordt gesproken dan gezongen en dat een groot deel van het succes aan de verrukkelijke décors van Suzanne Roland-Manuel had te danken. De gastregisseur Bronislaw Horowicz kon over bruikbaar spelersmateriaal beschikken, dat met de burleske trant verrassend vlot over weg kon. Speciaal Frans Vroons oogstte als de gebochelde belager van de overigens geenszins onaangetaste eer van zijn buur vrouw (een schalkse rol van Louise de Vries) veel hilariteit. Minder bevredigend dan deze dwaze va riatie op het thema „de bedrieger bedro gen" was de opvoering van de ballade van de arme matroos (Le paüvre matelot) op een beheerste tekst van Jean Cocteau, die tot het schrijven van deze merkwaardige geschiedenis werd verleid door een ge mengd bericht in de courant. De titelheld hiervan keert na een afwezigheid van vijf tien jaar naar huis terug, waar hij door niemand wordt herkend, hetgeen hem op de fatale gedachte brengt de liefde van de hem trouw gebleven vrouw op de proef te stellen. Hij geeft zich uit voor een vriend en vertelt dat de zeeman zich schuil moet houden wegens speelschulden, waarop de vrouw hem doodt met een hamer om zich in het bezit te stellen van een kostbaar parelsnoer, dat hij bij zich draagt. Om haar man te redden, zoals zij zegt aan het einde van deze tragedie uit misverstand. Was de toneel-aankleding door Nicolaas Wijnberg al weinig gelukkig, ook de type ringen lieten nogal veel te wensen. De ken nelijke toeleg om het „melodramatische" te Hier ziet men een afbeelding van de door Begeer in Voorschoten ontworpen en uit gevoerde wisselprijs voor het hedenavona in de Grote Kerk als onderdeel van het Holland Festival te houden orgelconcours. De winnaar is verplicht deze het volgend jaar tegen nieuwe concurrenten te verde digen. Degene die de bronzen tulp drie keer achtereen weet te winnenkrijgt deze door de Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur beschikbaar gestelde wissel- prijs in eigendom. De deelnemers en jury leden aan het concours zijn Zaterdagavond in de sociëteit Teisterbant ontvangen, waar zij in de Engelse taal eerst door president Godfried Bomans en vervolgens door wet houder D. J. A. Geluk werden toegesproken HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.45 Orgel. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Sopraan en piano. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Salon-orkest. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.20 Financieel weekoverzicht. 13.30 Con cert. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 15.20 Hoorspel. 16.00 Documentaire. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kinderkoor. 17.20 Concert. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Sport. 18.35 Exquise muziek. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Platen. 19.15 Lichte muziek. 19.50 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Amu sementsmuziek. 21.15 Antwoordman. 21.30 Causerie. 22.15 Viool en piano. 22.45 Buiten lands overzicht. 23,00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.55 Hoogmis. 11.15 Voor de vrouw. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole orkest en soliste. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Lichte muziek. 14.53 Piano. 15.15 Pla ten. 15.30 Ben je zestig?. 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Voor de jeugd. 18.15 Filmmuziek. 18.30 Piano. 18.45 Sport. 18.54 Causerie. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Vaudeville programma. 19.52 Politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Concert. 21.55 Sport. 22.00 Piano en zang. 22.35 Gesprek met mijn zoon. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.32 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Opera. 15.00 en 16.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten, 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 21.00 Platen. 21.45 Actualitei ten. 22.00 Nieuws. 22.15 Opera, 23.00 Nieuws. 83.05—24.00 Platen sublimeren tot een droefgeestige, enigszins folkloristisch getinte verbeelding, bracht een te vérgaande oppervlakkigheid met zich mee. Doch daarvan mag men niet alle schuld op rekening van regisseur Van dei- Vies schuiven, want gezegd moet worden dat de muziek van Darius Milhaud weinig dramatisch is. Doch hierover zal onze mu ziekmedewerker te zijner tijd verslag uit brengen. De plezierigste verrassing was evenwel het ballet „Billard" op speciaal voor deze gelegenheid geschreven muziek van Serge Nigg (voortreffelijk voor dit doel geschikt) door de dansgroep van de Nederlandse Opera, die er een uitbundig succes mee behaalde, zodat het wel leek alsof het pu bliek dit natuurlijk niet als zodanig be doelde protest tegen de aangekondigde op heffing van deze afdeling met kracht wilde steunen. De choreografie van deze fantasie over het biljartspel naar een idéé van Nicolaas Wijnberg, die in costuums en ach terdoek zijn liefde voor heldere kleuren kon uitleven en dit in strakke soberheid deed was van de tegenwoordig in Parijs meer en meer de aandacht trekkende Fran- coise Adret, een onafhankelijk zoekster naar nieuwe stijlvormen op basis der klas sieke techniek. Wat mij in deze speelse be handeling van de drie ballen (twee witte en een rode) in het bijzonder bekoorde, was de gelukkige omstandigheid dat men de uitleg in het programma er gevoegelijk bij kon missen. De „litteraire" toevoegin gen werkten zelfs storend. Overigens wekte dit ballet de indruk tamelijk haastig in elkaar te zijn gezet. Er zou van dit dank bare gegeven nog wel meer te maken zijn, zodat de mogelijkheid niet is uitgesloten dat soortgelijke werkjes als „Checkmate" van Ninette de Valois of „Jeu de cartes" van Janine Charrat overtroffen worden. Daarvoor zal het echter ook nodig zijn dat er met veel meer precisie wordt gedanst. Want strikt genomen waren er meer on gerijmde slordigheden dan vergeven kun nen worden. DAVID KONING ADVERTENTIE Mijn buurvrouw, Mevrouw Van der Stip, Heelt een uiterst beweeg'lijke lip. Zoals zij, praat er geen, Ze zwijgt dan ook alleen. Als zij slaapt, of geniet van haar TIP. Inz. Hr. A. B'. te A'dam ontvangen 1 fles TIP. Zondagmiddag om één uur is op de pro vinciale weg van West-Kapelle naar Dom burg een auto, bestuurd door de horloge maker W. Bimmel uit Domburg in volle vaart tegen een bus gereden. De bestuur der, zijn echtgenote en hun kindje van een jaar waren op slag dood. Op het moment van de aanrijding was het zicht op de weg zeer slecht tengevolge van de rookontwikkeling van een duin brandje. In Wenen is officieel meegedeeld, dat de visum-formaliteiten tussen Nederland en Oostenrijk met ingang van één Juli opge heven zijn. ADVERTENTIE maar nu is de zaak in orde Nu eens bezat haar echtgenoot twee neuzen en dan weer had hij geen hoofd. Zij dacht dan ook, dat zij het fotograferen wel nooit zou leren. Maar nu is de zaak in orde. Zij schafte zich de Philips Flitscamera aan, zó eenvoudig te hanteren, dat de foto's niet kunnen mislukken. Overdag prachtfoto's (zonder flitslamp)des avonds of binnens huis even schitterende opnamen (met flits lamp). Uw handelaar laat U de Philips Flitscamera gaarne zien. Het zoeken van de gulden middenweg drukking en met mooi genuanceerde klank. Een stoere vertolking hoorde men vervol gens van Nico Verhoefs niet belangrijke koorwerk „Herfst" (297 punten, tweede prijs). Dirigent J, J. Stam yan de „Verenig de Weslfriese Zangers" uit Wognum, had van „Jubelstadje" wel een gans andere, eigenlijk meer gechargeerde opvatting.Veel succes had het koor terecht met het geestige „Marcis funèbre" van G, H, Boedijn (316 punten, eerste prijs), Deze vertolking was het slot van de zangwedstrijden, die door „St. Caecilia" zo uitstekend waren georganiseerd en waar voor de 25-jarige vereniging openlijk dank werd gebracht. Het zangconcours, uitgeschreven ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van de Haarlemse R.K. gemengde zangvereniging St. Caecilia werd Zondag besloten. Twee- en-trwintig koren onderwierpen zich aan het oordeel van de jury, die evenals ver leden week gevormd werd door de heren Simon Terpstra (voorzitter), Nico Ilooger- werf en Martin Koekelkoren. Over het algemeen was de koorzang bij deze slot wedstrijden van belangrijker gehalte dan op de eerste wedstrijd-Zondag. Maar toch bleek ook nu, dat niet alle dirigenten zich volkomen kunnen aanpassen bij de artistie ke beginselen, die men ook bij de R.K. Bond van Zangverenigingen wil laten gel den. Door veel koordirigenten wordt het doorvoeren van die beginselen als een muzikale staatsgreep tegen de liedertafel- stijl gevoeld. Zij staan vreemd en wat ont hutst tegenover de nieuwe wetten, die eigenlijk al enige eeuwen oud zijn. De zuivere musiceergeest, waarom niet alleen de koormuziek uit de zestiende en zeven tiende eeuw, maar toch ook de moderne vraagt, werd vaak vervangen door een ver troebelend romantiseren, dat spoedig ver veelde. Anderzijds zal men moeten waken tegen de puriteinse verstarring, die alle uitdrukking van bewogenheid als contra bande beschouwt en die de zanger slechts als een instrument en niet als een wezen met een innerlijk gevoelsleven ziet. Het begrip „gulden middenweg" geldt ook hier. Een bespreking van enkele koorpresta ties moge hieronder gegeven worden. „Art! et Amicitiae" uit Hoogkarspel zong onder leiding van de heer R. Kaag het verplichte werk in de derde afdeling gemengde koren vrij neutraal van uitdrukking. Het .Locus iste" van Anthon Bruckner werd bij de uitvoering nog al eens ontsierd door de open klank van de tenoren. De voordracht verkreeg de passende liturgische „onbe wogenheid" (305 punten, eerste prijs). Van het verplichte werkje voor de eerste afde ling dameskoren „Quarite primum" van Casciolini liet „Arti et Amicitiae" uit Hoog karspel, dirigent R. Kaag, het zuiver mu zikale element te weinig spreken. „Regina eaeli" van Aichinger werd meer opgezegd dan in muziek omgezet (300 punten, eerste prijs). Met. een extra applaus begroet verscheen ook het jubilerende koor „St. Caecilia" op het podium. Klankkwaliteit was een goede eigenschap van. de uitvoering van „Komt Cupidos" van H. Purcell. „Morgenzang" van H. Andriessen klonk minder gaaf en zuiver (295 punten, tweede prijs). „Can tate et jubilate" uit Hilegom, dirigent L. Tervoort, zong „Komt Cupidos" te traag. Ook „Kyrie" van Casalis ging te langzaam. De koorklank hiervoor was goed (303 pun ten, eerste prijs). „Cantica Nova" uit Ber- kel en Rodenrijs benaderde bij de uitvoe ring van Madrigaal van H. Waelrant uit stekend de geest van deze zestiende-eeuwse muziek (300 punten, eerste prijs). Voor één van de hoogtepunten van de wedstrijd zorgde „Zang en Vriendschap" uit Wognum, dirigent J. J. Stam, met de zeer muzikale en klankscbone vertolkingen van „Wohlauf" en van „Laet varen alle fantasie" (324 punten, eerste prijs). Het tweede gedeelte Het tweede gedeelte van de wedstrijd begon met een muzikale hulde aan de jubi lerende vereniging door „Con Brio" uit Amsterdam. Dit koor zong met orgelbege leiding Andriessen's hymnische „Te Deum". Na dit feestelijk intermezzo kwamen uit stekende uitvoeringen van Mozart's „d'Baurin hat d' Katz verlor'n" van W. A. Mozart en van Waelrant's „Madrigal" door „In pace nata" uit Limmen,onder de rhyth- misch pittige leiding van H. J. M. Brusch- ke (345 punten, eerste prijs). Een van de geestigste uitvoeringen van Mozarts werkje gaf „Zang en Vriendschap" uit Opmeer, onder leiding van J. J. Stam. De vertolking van „Exsultate Deo" van A. Scarlatti muntte uit door fraaie sopranen- klank (336 punten, eerste prijs). In de ere-afdeling voor gemengde koren gaf „Zingen is Leven" uit Warmernhuizen onder leiding van Th. J. J. van Baar een mooie uitvoering van Bruckner's „Ave Maria". Het vrouwenkoor muntte uit door fraaie klank bij de voordracht van „Het Hazegrauwt" van P. Zwager, maar jammer genoeg kon het peil van deze uitvoering niet gehandhaafd blijven (283 punten, tweede prijs). Het mooie koorwerk „Jubel- stadje" van O. van Hemel werd in de superieure afdeling gezongen door „Streker Mannenkoor" uit Grootebroek. Het werd een uitstekende uitvoering, goed Van tót- P. ZWAANSWIJK. In de nacht van Zaterdag op Zondag ont stond in Doetinchem tussen een aantal families van de buurt Het Fort, een ruzie, die later werd gevolgd door een hevige vechtpartij, waarbij enige van de vechters bazen gebruik maakten van wapens. Enkele personen liepen daarbij verwondingen op. De dertigjarige gehuwde H. E., handelaar in metalen en lompen en vader van vijf kinderen, kreeg een steek in de borst- streek. Hij zakte in elkaar en overleed voor zijn woning. De ruzie ging in hoofdzaak tussen de families E. en Van D. Beide families waren met een aantal andere personen naar cle kermis in Doesburg geweest. Daarbij was nogal wat gedronken. Tegen middernacht keerde het gezelschap pcbus naar Goetin- chem terug en reeds toen ontstond er een woordenwisseling, die werd voortgezet tot bij de woning van E., waar E. werd neer gestoken. Na het gebeurde zon een toegesnelde menigte mensen op wraak. Men begaf zich naar de woning van Van D. die aansprakelijk werd gesteld voor het ongeluk. De ruiten van zijn woning werden ingegooid. Enige surveillerende agenten van politie hoor den een hevig lawaai en geschreeuw en begaven zich naar de plaats van het inci dent. Zij konden juist verhinderen, dat men de woning van Van D. binnendrong. Een aantal arrestanten werd in het politie bureau ingesloten. Het onderzoek wordt belemmerd doordat enige verklaringen zijn afgelegd, die tegenstrijdig zijn. ADVERTENTIE ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Bus raasde gevaarlijke helling af met defecte remmen BRUSSEL, (ANP). Een gezelschap van 32 Nederlandse touristen heeft Zon dag een paar angstige momenten doorge maakt, toen de remmen van hun autobus niet normaal bleken te werken bij het af dalen van een zeer steile en gevaarlijke helling in de Belgische plaats Stavelot. Het was een autobus van de firma Seu- bers te Zweelo (Noordholland). De chauffeur, H. Weerman, trachtte ver scheidene malen met de motor vaart te minderen, doch zonder resultaat. Een ge sloten spooroverweg, halverwege de hel ling, kon nog op het laatste ogenblik wor den geopend om de bus door te laten. Een der 32 inzittenden, mevrouw Wiers uit Emmen, geraakte in paniek en sprong naar buiten, waarbij zij werd gewond. Naar thans van de zijde der rijkswacht te Stavelot vernomen wordt, is haar toestand minder ernstig dan oorspronkelijk werd gedacht. Zij zal over 2 a 3 dagen naar huis kunnen terugkeren. Toen de bus nog in volle vaart was, zag de chauffeur zich genoodzaakt een scherpe hoek om te slaan. Naar ooggetuigen mede deelden is de bus, zonder slachtoffers te maken, op twee wielen de bocht omgegaan. Slechts een uit duizend bestuurders zou het er, aldus de rijkswacht, zo af kunnen brengen. Na het nemen van de bocht kon de bus, die inmiddels de vaart had verloren, tot stilstand worden gebracht. Behalve mevrouw Wiers is niemand ge wond. Toestand werd onoverzichtelijk Ten einde het steeds toenemende ver keer, dat van de ponten gebruik maakt, sneller over te zetten, is vandaag een vierde pont in de vaart gebracht. Dit betekent, dat de wachttijden voor de voertuigen op do beide pontpleinen en vooral des avond aan de Noord kant aanzienlijk zullen worden bekort. Van nu af zullen op drukke uren dus uit beide ponthavens gelijktijdig twee pon ten vertrekken. De verkeersdrukte bij de ponten was Vrijdagmiddag weer eens zodanig, dat de rij van wachtende voertuigen zich tot aan de Banjoertstraat in Velsen-Noord uit strekte. De nwktörukte maakt het pont probleem op Vrijdag altijd urgent, maar nu bovendien vele autobussen met va- cantiereizigers hun terugweg over de Wij- kerstraatweg naar het- Zuiden - hamen, scheen er aan het „queuen" bijna geen einde te komen. Het Noordelijke pontplein was al spoedig „vol" en -als dan het wach tende geheel was „aangedikt" tot zeven a acht rijen was dit onoverzichtelijk gewor den. e In Scheveningen is- Zaterdagmiddag in het Palace-hötel dé algemene vergadering1 van de ANWB geopend door de bonds voorzitter, cle heer P. F. Zimmerman, De voorzitter deed in .zijn rede een scherpe aanval op het regeringsbeleid ten aanzien van de lasten op het wegverkeer, temeer daar de motorrijtuigenbelasting in veel te geringe mate aan.wegen- en bruggenbouw wordt besteed. Nog steeds hebben wij van de regering niet gehoord, aldus de heer Zimmerman, waarom alléén de weggebrui kers een speciale belasting moéten op brengen, waarom de gelden voor cle de fensie niet worden opgebracht door alle Nederlanders en waarom een eventueel nodig geachte heffing op verkeer en ver voer niet wordt geheven van alle verkeers- en vervoersmiddelen. Dit is een oneven redige verdeling der lasten. De spreker stipte nog even de natuurbescherming bij militaire oefeningen en het intrekken dei- nieuwe paspoorten-regeling aan, waar voor de ANWB heeft geijverd, en sneed toen het bromfietsen-probleem aan. Naar zijn mening horen de bromfietsen op het fietspad thuis en'dan met een maximum snelheid van 20 km. per uur. Vervolgens deelde de heer A. G. M. Boost, directeur wegen en verkeer van de ANWB mede, dat de intrekking van het verbod voor volwassenen om twee kinde ren op de fiets te vervoeren, op handen is. Deze intrekking zal vooral bij de ouders in cle grote steden algemene voldoening oogsten, aldus de spreker. Bij het ver- keersdebat dat volgde, werd critiek geuit op de vele en veelal onnodige inhaal-ver- boden, die dikwijls tot gevaarlijke file vorming aanleiding geeft.Ook werd de aan dacht gevestigd op het ongewenste gebruik van de rijweg, dat wandelgroepen, sport clubs en groepen kinderen onder leiding, vaak geheel onnodig maken. Bfj K. B. is benoemd tot groot-officier in de Orde van Oranje Nassau mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk, commissaris der Koningin in de provincie Drente. Naar aanleiding van het door Gedepu teerde Staten aan de Provinciale Staten van Noordholland uitgebrachte prae-advles inzake een te verlenen subsidie aan de Academie voor Voortgezet Economisch On derwijs te Haarlem, heeft de A.A.V.E.O. (Vereniging van Afgestudeerden van de Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs) zich met een adres tot de Pro vinciale Staten gewend. De vereniging wijst er in dit adres op, dat de Academie een op brede basis gefundeerde ontwikkeling, speciaal in economische richting, geeft, welke ontwikkeling tot dusverre alleen aan de Universiteiten kon worden verkregen. Juist voor hen, voor wie een studie aan de Universiteit wegens hun werkzaamhe den niet mogelijk is, biedt de Academie de gelegenheid om in de avonduren onder lei ding van bij uitstek deskundige docenten een wetenschappelijke opleiding te verkrij gen, welke op de practijk is afgestemd. De Vereniging meent dat in deze tijd, nu het bedrijfsleven behoefte heeft aan personeel met economisch inzicht, de Aca demie een belangrijke en nuttige taak ver- verricht. Zij verwacht dan ook, dat de Provin ciale Staten de tot nu verleende subsidie zullen handhaven. Hedenmorgen is in alle stilte op de oude R.K. begraafplaats aan de Kerkhoflaan te 's-Gra ventage in het familiegraf bijgezet het stoffelijk overschot van de luitenant- generaal der mariniers (b.d.) Hubert F. J. M. A. von Frij'tag Drabbe, die op 29 Juni op 59-jarige leeftijd in Den Haag overleed. Luitenant-generaal Von Frijtag Drabbe werd in 1914 officier bij de infanterie. In 1920 ging hij over naar de mariniers als eerste luitenant. Na verscheidene promo ties werd hij in November 1945 tot gene- raal-majoor der mariniers bevorderd en in Mei 1948 tot luitenant-generaal, waarna hij werd gepensionneerd. Sinds October 1948 was hij voorzitter van de centrale commissie voor de filmkeuring. Hij was ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw en Ridder in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden. ADVERTENTIE Vruchten- limonade. De Nederlandse ballonvaarders het echt paar Boesman en de heer De Vos Kloot wijk zijn Zaterdag in Kopenhagen opge stegen voor een tocht per ballon over de Sont. Voor deze vaart waren de „Henri Dunant" en de „Delia Mouton" uit Neder land naar Denemarken gekomen. Precies op tijd werd onder zeer gunstige weersomstandigheden gestart en de dui zenden toeschouwers zagen het tweetal Nederlandse ballonnen op geringe hoogte boven het Deense Koninklijk paleis in de richting van de Sont zweven. Boven het water gekomen kwam de heer De Vos Klootwijk, commandant van de „Delia Mouton" echter in een lastig parket te verkeren. Plotseling viel er een wind stilte en er bestónd gevaar dat hij op zee had moeten dalen. Een der in de buurt patrouillerende politieboten bracht echter redding en voor de eerste maal in de bal longeschiedenis, aldus vertelde ons de heer Boesman telefonisch, daalde een ballon op het dek van een schip. De „Henri Dunant" met het echtpaar Boesman en twee Deense journalisten aan boord wist op een eenzaam eiland in de Sont, waar slechts enkele vis sers en herders wonen, zonder ongelukken te landen. 51. De kluizenaar schudde bedroefd het hoofd en sprak tot Zwilbikker: „Het kan mij spijten, vriend, dat gij tot zo harde maatregelen over gaat! Het is toch drie werf zonde, wanneer ge me hier uit mijn behuizing zet! Dan zal ik immers nooit meer slaapdrank in-de beek kunnen gooien en ik meende zojuist op te merken, dat gij daar zelve behagen in schept!" „Ja, ja! Een mooie les voor al die water-drin kers," zei Zwilbikker, terwijl hij zijn fles weer eens duchtig aan de mond zette. „Maar.slok-slok.zie je, ik ken mijn plicht! Ik moet je er uitzetten van mijnheer Panda, en dan doe ikslok- slokdan doe ik dat! Een melkdrinker is altijd vastberaden! Een melk-drinker is altijd frisenoeaahwak kerenneehoeaaaahbij de pinken.... zoalssnurkik grrrrWeZ, en na die toespraak sliep hij. Hij had natuurlijk niet gemerkt, dat de kluizenaar zijn dierbare fles tot aan de rand met slaapdrank had gevuld! In ieder geval was de kluizenaar over het gebeurde hoogst voldaan.-„Ziezo," mompeldehij met een valse lach. „Ik vermeen, mijn waarde, dat ge de eerste uren geen haast zult heb ben om mij uit mijn huis te zetten! Dat verschaft mij tijd en gelegenheid, om in middels een beleefdheidsbezoek te gaan brengen aan uw meester Panda! Het wil mij voorkomen, dat een wijs kluizenaars woord dienstig zal zijn, om diens jeugdige overmoed een weinig te breidelen, en mijn eigen doeleinden te verwezenlijken Cogito omnia vincit, merken wij, klassiek- gevormde kluizenaars, niet ten onrechte op....". Ja en tóch heeft die geheim zinnige kluizenaar iets, dat ons bekend voorkomt,:..™ Slecht weer. De viering van de Sovjet- Russische dag van de luchtmacht, die Zondag zou worden gehouden, is uitge steld wegens het slechte weerbericht. De datum der viering zal later worden vastgesteld. Derde macht. Ten Noorden van Okinawa woedt een typhoon, die naar verwach ting via de Zuidelijke eilanden van Ja - pan Maandag de Zuidkust van Korea zal bereiken. Alle schepen zijn gewaar schuwd zich niet in de Japanse zee en de engten tussen Japan en Korea te be geven. Zoals bekend bevindt de „Jut-' landia", waarop eventueel de bespre king met de Noordelijken gehouden zou worden, zich in de haven van Poesan. Nigeria. Zondag heeft in Londen het mi nisterie van Koloniën bekend gemaakt, dat Nigeria een nieuwe grondwet zal. krijgen. Het Vrijdag afgekondigde' Koninklijke besluit voorziet in een cen trale en drie regionale wetgevende machten, met een ministerraad en drie regionale uitvoerende raden. De grond-j wet voorziet voorts in grotere regionale/ autonomie binnen een verenigd Nigeria! en het scheppen van groter en repre-' sentatiever regionale wetgevende mach ten met grote invloed. Perón. Volgens een officiële Argentijnse verklaring zijn 15 personen gearresteerd onder wie een kolonel en een majoor van het leger, „in verband met een complot tegen het leven van president Perón". De laatste tijd is er in de „Pe- ronistische pers" een campagne gevoerd tegen „verraders, die voor buitenlandse belangen onrust in het land zaaien". Neergestort. Zondagmorgen is een Vam pier-vliegtuig van de Britse luchtmacht, dat zou deelnemen aan een vliegfeest op Le Bourget, bij Gemigny (departement Loire) neergestort. De vlieger kwam om het leven. Drie personen werden gedood, toen Zondag een privé-vliegtuig neerstortte bij Villefranche. Gevonden. Zondag heeft men het wrak van een sinds drie dagen vermist toe stel van de Joegoslavische luchtvaart maatschappij J.A.T. gevonden. Alle elf passagiers cn de gehele bemanning zou den zijn omgekomen. Het toestel, een driemotorige Junkers 52, verdween drie dagen geleden op de geregelde dienst tussen Ridjeka en Zagreb en zou ten gevolge van het laaghangend wolkendek in bergachtig terrein zijn verongelukt. Doodgeschoten. Zondagavond om ongeveer half elf is op de Van Heutzboulevard (Europese wijk) te Djakarta een Neder lander doodgeschoten door twee perso nen, die tot nog toe onbekend zijn ge bleven. Even tevoren hadden zij de auto van het slachtoffer gestolen. Een andere Nederlander werd bij dit inci dent gewond. In de ban. Uit Vaticaanstad verluidt, dat „allen, die het gewaagd hebben de hand tegen de Hongaarse aartsbisschop Grosz op te heffen" door de Heilige Stoel zijn geëxcommuniceerd. Aartsbisschop Gr ösz is tot vijftien jaar veroordeeld na een spionnage-proces. Arm. De Unesco heeft een Brits en Indiisch voorstel, om het nationalistische Ch.ina het stemrecht in de organisatie te ont nemen wegens het uitblijven van beta ling der contributie, met 26 stemmen en zes onthoudingen verworpen. Tien lan den, waaronder India, Engeland, Indo nesië, Israel, Zweden en Joegoslavië stemden voor. De Chinese afgevaardig de heeft verklaard, dat zijn land „we gens buitengewone omstandigheden" niet in staat is de achterstallige 1.575.418 dollar te betalen. Politie. De West-Berlijnse politie heeft me degedeeld, dat in de afgelopen week vijftig leden van de Oost-Duitse volks- politie, onder wie twee commissarissen, naar West-Berlijn zijn uitgeweken. Hiermede is het geregistreerde aantal deserteurs van de eerste helft van het jaar gestegen tot 641. Politiefunctiona rissen verklaren, dat vele anderen de serteren. Zij melden zich echter niet bij de politie, omdat zij dan hun revolvers moeten afgeven. Velen verkopen hun revolvers ook op de zwarte markt. Slechts ongeveer 15 procent der uitge wekenen krijgen de status van politieke uitgewekenen, omdat zij kunnen aanto nen,. dat hun leven gevaar liep. Dood. Vanmorgen vroeg is in een zieken huis in Berlijn overleden de Duitse ge neeskundige professor Ferdinand Sauer- bruch, Hitiers persoonlijke chirurg. Dinsdag zou prof. Sauerbruch 76 jaar ADVERTENTIE SS KHAKI - SHORTS - SHIRTS Zuster A. G. West heeft Zaterdagmiddag het feit herdacht dat zij vijf-en-twintig jaar geleden de wijkverpleging van het Witte Kruis in Haarlem op gang bracht. Dat zij in die kwart eeuw waardering eri dankbaarheid bij velen heeft verworven, bleek uit de talrijke gelukwensen en ge schenken die haar deel werden. De voorzitter van het Witte Kruis, de heer J. J. Eckhardt, huldigde de jubilaresse namens het bestuur. Hij bracht daarbij in herinnering dat de vereniging nog in de kinderschoenen stond toen Zuster West de wijkverpleging ter hand nam en dat tal van moeilijkheden moesten worden overwon nen vóórdat het Witte Kruis werd wat het thans is. Namens de vereniging overhan digde de heer Eckhardt Zuster West een zilveren legpenning en namens het Haar lemse bestuur bood hij een geschenk in couvert aan. Zuster West dankte hierna de voorzitter voor zijn vriendelijke woorden. Tijdens de receptie kwamen vele patiënten, vrienden en kennissen hun ge lukwensen aanbieden, die dikwijls met een stoffelijk blijk van waardering vergezeld gingen. MAANDAG 2 JULI Grote Kerk: Internationaal orgelconcours, 8 uur. Openluchttheater: „The knight of the burning Pestle" (Young Vic), 8.30 uur. Spaarne: „Straatjongens" en „Het spring- wonder", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Wilde vaart op Kaapstad', 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur (Dinsdag 2.30 en 8 uur). Rem brandt: „De zwarte roos", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Nancy gaat naar Rio", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Voorpost in Marokko", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cityï „Manon". 18 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 'uur. DINSDAG 3 JULI Grote. Kerk: Orgelconcert, 8 uur. HBS a: Rudolf Steinerschool, voordracht mr. M. Stibbe, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond* voorstellingen. i

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2