GEVAERT Wandeling naar Emmaus HUDSON Kj RR Radio geeft Woensdag Garage van Wijk PANDA EN DE GEHEIMZINNIGE KLUIZENAAR U Wereldnieuws DINSDAG 3 JULI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Herinneringen aan een grijs verleden nl^i MOQUETTE TAFELKLEDEN 140x170 w 00 diverse dessins Heemstedenaar kreeg platen van Jo Stafford Het kleuterhuls „Margriet" Utrecht opent lustrumfeesten Super 6 en Commodore 8 Het Schiedamse muziekcorps van het Leger des Heils Toerist door overhemd tot misstap verlokt Loterij Nederlands sanatorium in Davos Prijsvraag voor ideale woning gaat niet door Feest op Groot Haesebroek Disney maakte Voorbergh en Profilti compliment „De Schelde" keert 6 uit Veertig jaar bij het G.E.B. VOOR BRILLEN Aan de hoofdweg van Jeruzalem naar Lydda en Tel Aviv ligt het Arabische dorp Aboe Gosj. Men zegt, dat hier in Jezus' dagen het bekende Emmaus te vinden was, waar de opgestane Heere aan zijn beide volgelingen verscheen. Zekerheid omtrent deze traditie bestaat er niet, want anderen beweren, dat het hui dige Amwas met deze beroemde plaats uit het Evangelie geïdentificeerd moet worden. Daar echter Amwas precies buiten de nauwe corridor van het Israëlische grond gebied valt, had ik geen keuze. Zo begaf ik mij, als duizenden pelgrims vóór mij, naar Aboe Gosj en dan niet langs de geasfalteer de hoofdweg, maar recht toe recht aan, dwars door het gebergte langs de oude Ro meinse weg. Men kan op zulk een wandeling geen groter plezier beleven dan dat van een des kundig reiskameraad, die telkens wat te vertellen en aan te wijzen heeft. Zulk een inspirerende tochtgenoot had ik gevonden in dr. M. Premsela, die sinds jaren een toe gewijde schoolarts is in Jeruzalem en om geving. Hij kent niet alleen het land en de mensen, maar hij kent ook de geschiedenis en de natuur van het land als slechts wei nigen, die ik in Israel ontmoette. Naast hem voortgaande langs de oude weg zag ik als hel ware de legioenen van Titus voor me, zoals ze langs ditzelfde pad bijna 19 eeuwen geleden optrokken tegen het be legerde Jeruzalem. Hier gingen inderdaad de stenen spreken en aan stenen is rondom Jeruzalem geen gebrek! Na een kleine twee uur gaans komt de wandelaar uit de hoofdstad in Aboe Gosj aan. Het is een innig Arabisch dorp dat ge heel intact gebleven is, omdat de bewoners tijdens de oorlog aan de kant van Israel hadden gestaan. Deze inwoners van Aboe Gosj hadden zich altijd al verwijderd ge houden van de overige Arabieren, omdat zij wel Mohammedanen, maar geen Pales- tijnen van afkomst waren. De stamvader van alle dorpsbewoners, die zelf de naam Aboe Gosj droeg, was volgens de verhalen afkomstig uit Albanië. Hij had zich in Palestina als een soort struikrover geves tigd op de weg naar Jeruzalem en verrijkte zich met de schatting, die hij de voorbij trekkende pelgrims oplegde. Hij had vele vrouwen en dienovereenkomstig vele na zaten, die thans nijvere en fatsoenlijke lie den zijn en wier reinheid gunstig afsteekt bij de rommelige vuilheid van andere Ara bische dorpen. Keurig onderhouden olijven- boomgaarden omringen het dorp, dat tegen de heuvel gebouwd ligt met zijn typische geelbruine huizenblokken. Daar vele Ara bische dorpen tegenwoordig als verlaten ruïnes doods en luguber in het land Israel liggen, is het een verkwikking om eindelijk eens weer een echte, kleurige, levende Arabische samenleving mee te maken. Buiten het dorp, tussen schaduwrijke bomen, ligt een Rooms-Katholieke kerk, die behoed wordt door de vriendelijke en zeer beminnelijke père Alexandre. Wan neer wij hem vragen iets van de kerk te laten zien, is hij één en al Franse charme en Oosterse gastvrijheid. Eerst, brengt hij ons naar de grote kelder onder zijn kerk, want daar kunnen we een Romeins bad bezichtigen uit de tijd van Titus. In de schemering kunnen we van het glasheldere water daar beneden niets zien, maar père Alexandre verzekert ons, dat hij met' één glas het hele bad kan vullen. We kijken hem ongelovig aan," maar hij stort lachend zijn glas water uit en ziet, eensklaps breekt de onzichtbare waterspiegel beneden ons en in duizend rimpels maakt het zuivere bronwater zich klaterend kenbaar. Na tuurlijk moeten we het heerlijke, koele water ook proeven en dat is een ware zalig heid op die warme dag van eind April na de lange wandeling langs een zonbesche nen weg zonder schaduw. Kerk met „thermen" Boven deze Romeinse badinrichting is door de kruisvaarders een kerk gebouwd, waarschijnlijk wegens de traditie, die wilde, dat hier Emmaus gezocht moest worden. De kerk is zeer sober ingericht, heeft nagenoeg geen versiering en doet, wat betreft de architectuur, denken aan de dorpskerk van Anloo, al is deze laatste ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. -8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9;00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Platen. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Concert. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Pla ten. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Concert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 15.50 Piano. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Piano. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.20 Causerie. 18.30 RVU 19.00 Cau serie. 19.15 Instrumentaal trio. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Klankbeeld. 20.25 Opera. 21.20 Hoorspel. 22.15 Klankbeeld. 22.45 Causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.30— 24.00 Lichte muziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Salonorkest. 10.15 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.35 Hoorspel. 12.00 Alt en piano. 12.33 Platen. 12.37 Kerkdienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire reportage. 13.20 Gevarieerde muziek. 13.50 Platen. 14.15 Voor de meisjes. 15.00 Kamer muziek. 15.30 Platen. 15.45 Gewijde muziek. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Metropole orkest en solist. 18.00 Mannenkoor. 18.30 Geva rieerde muziek. 19.00 Nieuws. 19.15 Causerie. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroeporkest. 21.00 Paulus Oratorium. 22.00 Harpensemble. 22.20 Reportage. 22.30 Cello en orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Amusementsmuziek. 23.43— 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.32 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.45 Con cert. 17.00 Nieuws. 17.10 Strijkensemble. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Voordracht. 20.00 Concert. 22.00 Nieuws. 22.-15 Kamermuziek. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Verzoekprogramma. dan veel smaller. De enige versiering, die in de kerk aanwezig was, deed mijn Hol lands hart zwellen van nationale trots het was een reproductie van de Emmaüs gangers van Rembrandt! Verder was hier geen enkele herinnering aan het beroemde Paasverhaal uit Lucas. Rondom de kerk waren talrijke herin neringen aan vervlogen tijden en een grijs verleden. Soms waren ze opgegraven, soms ook ingemetseld in de muur, waar ik o.a. nog de naam kon lezen van de Ro meinse legioensoldaat, die zich „Vixellatio" noemde. Père Alexandre had een klein museum aangelegd van alle vondsten, waaronder ook een heel interessante ver zameling van fossielen, die mij persoonlijk minder belang inboezemden dan de fraaie kruikjes en aardewerk-lampjes, die in grote getale in vitrines te zien waren. Ontroerende ervaringen Het was moeilijk afscheid te nemen van dit idyllisch plekje, waar de geschiedenis zulk een romantische taal sprak. Nu ik echter op het bezoek terugzie,,moet ik me realiseren, dat eigenlijk overal rondom Jeruzalem dezelfde ontroerende ervarin gen worden opgedaan. Niet ver van Aboe Gosj ligt bijvoorbeeld het dorp Ein Kerem, waarvan de traditie zegt, dat hier Johan nes de Doper geboren werd. Het is even eens een Arabisch dorp, dat echter door de Arabieren verlaten is en waar nu uit sluitend Joden wonen. Ook daar is buiten het dorp een mooie Christelijke kerk en er zijn prachtige tuinen en boomgaarden, die door Russische monniken ondex'houden worden. En dan waren het niet de locali- saties van bepaalde bijbelse gebeurtenis- ADVERTENTIE KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 sen, die me het meest boeiden, want ik kon niet anders dan sceptisch en eritisch staan tegenover de betrouwbaarheid der meeste tradities. Maar afgezien daarvan wist ik me toch steeds omringd door een uitermate boeiende geschiedenis. Aan de oppervlakte ligt dan gewoonlijk de grote tijd der kruisvaarders, die hun burchten en kex-ken hier achterlieten. Maar dicht onder de oppervlakte liggen de scherven en brokstukken van de tijd, waarover de Bijbel spreekt. Dit te weten geeft aan het hele landschap een myste rieus, soms zelfs beklemmend karakter, Misschien kwam het wel daardoor, dat we wat stil en teruggetrokken van Aboe Gosj naar Jeruzalem huiswaarts keerden. Prof. dr. M. A. BEEK Een Franciscaner monnik en Israëlische soldaten in vriendschappelijk gesprek bij Ein Karem, waar volgens de overlevering Johannes de Doper werd geboren. De Amerikaanse zangeres Jo Stafford, die bij het uitoefenen van haar beroep met succes de weg tussen swing en sweet be wandelt, is enkele malen per week te be luisteren in de programma's van The Voice of America. Men kan echter ook op een andex-e manier contact met haar krijgen: Jo Stafford heeft namelijk een uitgebreide correspondentieclub. Uit alle delen van de wereld bereiken haar dagelijks brieven, die in de meeste gevallen als hoofdthema heb ben: het aspect dat de schrijver het meest van het leven in de "Verenigde Staten in teresseert. Jo Stafford leest die brieven niet alleen, ze selecteert ze ook en tenslotte neemt ze de beste er uit en stuurt dan de afzender een album met gramofoonplaten. De vorige week kreeg de heer Leonard Ong, die als verpleger in Meer en Bosch te Heemstede werkt, een brief van haar plus een aardige foto. En eigenlijk was hij daar mee niet bijster in zijn schik, want hij had in stilte gehoopt in aanmerking te komen voor een platen-album. De teleurstelling was echter van korte duur, want twee da gen later kwam bericht van de Ameri kaanse ambassade in Den Haag, dat Jo Stafford de heer Ong behalve haar foto ook de platen schonk. Als we de heer Ong vragen wat hem dan wel de meeste belangstelling inboezemt van het leven in Amerika dan komt prompt het antwoord: „de mensen zijn er zo on gedwongen en zo vriendelijk. Ik ben er een maand of tien geweest en ik was werkelijk enthousiast over de manier waarop da Amerikanen met elkaar en met .vreemde lingen omgaan. Zij zijn ongecompliceerd,, hartelijk, stuk voor stuk prettige causeurs. De heer Ong, die op Celebes geboren is en in 1948 naar Nederland kwam, heeft een correspondentie hobby. In het buiten land heeft hij tal van vrienden die hij we kelijks schrijft en toen de mededeling in- The Voice of America stond-dat Jo Staf ford om post verlegen zat heeft hij haar er als correspondentievriendin maar bijge nomen. En met goede resultaten. Het bestuur van het kleuterhuis „Mar griet" schrijft ons: Tot ons genoegen kun nen wij mededelen dat de opbrengst van de collecte voor het kleuterhuis „Margriet" f 2.180,25 is. Hoewel dit een pracht resul taat kan worden genoemd, is het helaas toch nog niet voldoende om ons jaarlijks tekort te dekken! Mocht daarom door de een of andere reden iemand gepasseerd zijn tijdens de collecte, dan is iedere nagift nog van harte welkom. Ons gironummer is 143589. Tijdens de collecte bleek dat er nog al misverstand bestaat over het werken van ons kieuterhuis! „Max-griet" is uitsluitend dagverple- ging voor zwakke en herstellende kinde ren van en voor alle gezindten. Plaatsing is alleen mogelijk na medisch advies. De viering van het 63ste lustrum der Utrechtse rijksuniversiteit zette traditiege trouw in met het binnenhalen van de reünisten aan het Stationsplein. Wellicht door het mooie weer was de opkomst dit maal bijzonder gx'oot. Naar schatting wa ren er-circa 1000 reünisten uit alle delen van het land naar hun oude universiteits stad gekomen. Op het Stationsplein heerste een fleurige drukte. Talloze oud studiege noten begroetten elkaar daar. Om half twaalf stelde de stoet reünisten zich in beweging, voorafgegaan door de politie-muziek en de „studentenweerbaar heid" op weg naar de Domkerk. Onder het gelui der Domklokken wandelden de reünisten, naai- jaarklassen ingedeeld, met de genodigden naar het Domplein. Onder hen bevonden zich de oud-ministers Jonk man en 'sJacob, de rector-magnificus van de Utrechtse universiteit, prof. dr. J. H. W. Vex-zijl en vrijwel alle leden van het college van curatoren. In de Domkerk opende de rector-,,Senatus Veteranorum" van het Utrechts studentencorps, de heer M. Enschedé, de feesten met een toe spraak, die namens de reünisten door mr. A. de Beaufort beantwoord werd. De tocht is hierna voortgezet naar de studenten sociëteit „Placet Hie Requiescere Musis" (PHRM). ADVERTENTIE ontvangen enige modellen nog betaalbaar in guldens. OVERVEEN TELEFOON 10503 Zaterdag kwam het Schiedamse Muziek korps van het Leger des Heils voor het weekeinde naar Haarlem en dezelfde avond werd op een druk bezochte samenkomst in het lokaal aan de Schagchelstraat een uit voerig programma ten gehore gebracht. Men kan de Schiedamse groep geen keur korps xxoemen. Maar voor het specifieke genre, dat het beoefent, toont het toch kwa liteiten te bezitten die niet te onderschatten zijn. De wijze waarop het de „Hadleigh Camp March" ten gehore bracht was op merkelijk, niet zozeer in rhythmische zin als voor wat betreft de zuivere x-ealisatie van de vrij interessante harmonisatie. Daar zouden vele gewone fanfaregezelschappen beslist vreemd tegenover staan. Maar de korpsen van het Leger des Heils zijn met die Engelse stijl bijzonder vertrouwd, daar zij hun répertoire uitsluitend vormen uit de eigen uitgaven van het Engelse hoofd kwartier. Muziek maken is voor de Heilssoldaat nog wat anders dan muziek maken alleen om de lieve lust van het samenspelen. Dat werd deze avond aax-dig onder woorden gebracht door het oudste lid van het korps, de 74-jarige Papa Mercier, een Waal, die in 1914 in Schiedam belandde en daar aan de opbouw van het Heils-korps zijn beste krachten besteedde. Hij drukt zich nog steeds liefst in het Frans uit, doet zijn be lijdenis" met de spontane beweeglijkheid van de Zuiderling en weet zijn Heilsge dachte en zijn muziekliefde in een rake synthese samen te vatten, die neerkomt op het bekende Franse vers „Si vous voulez chanter, il faut croire d'abord" (als je zingen wil, moet je eerst geloven). Wan neer het werkelijk mooie liederen zijn wij hoorden in een paar selecties enkele fraaie melodieën dan voelt men allicht de ethische, kern daarin vervat. Aardig klonk de Selectie „Liederen van den Stich ter". In de selectie „Ik mag komen tot den Heiland" trof ons in het begindeel een de gelijke ontwikkeling van een goed muzi kaal thema. De kapelmeester van het Schiedamse korps, de heer A. van Gulik, is iemand die zijn vak verstaat. Hij is bovendien een pistonnist met een vlotte techniek. Jammer echter dat hij zijn spel meent te moeten verfraaien met overdreven vibratie. Er werd door het korps ook nog een meex-- stemmig lied gezongen onder leiding van de onder-kapelmeester C. den Ouden, die ook een paar keer als bespeler van de vibrafoon optrad, zulks met begeleiding van harmonium, welke combinatie nu niet bepaald zuiver stemde. Over het onthaal van'hun Haarlemse vrienden hadden de Schiedammers zich niet te beklagen. JOS. DE KLERK Gistermiddag betrapte een winkeljuf frouw van een warenhuis in de Haarlemse binnenstad een man op het stelen van een overhemd. Geen ongewoon verschijnsel in dergelijke magazijnen, maar deze keer zat er een bijzonder tintje aan de zaak omdat de dief een vreemdeling bleek te zijn. Bij de recherche kwam uit, dat men met een vijftigjarige Engelse spoorwegarbeider te doen had, die een week vacantie bij een kennis in Zandvoort doorbracht. Men heeft zich in overleg met de Officier van Justitie ertoe beperkt een proces-verbaal van de misstap te maken, waarna de vreemdelin gendienst van de Haarlemse politie de on gewenste toerist naar de eerste de beste boot naar huis heeft gebracht. De Islamietische Idul' Fitri (Nieuw jaar) valt dit jaar op Vrijdag 6 Juli. Op die dag zullen de Indonesische plaatsvervangen de Hoge Commissaris en mevrouw Djumhana van 12.00 tot 14.00 uur recipiëren op huize Backershagen, op welke ontvangst alle in Nederland verblijvende Indonesiërs en andere belangstellenden welkom zullen zijn. ADVERTENTIE De uitslag van de loterij van het Neder lands sanatorium te Davos, ten behoeve van de verpleging van on- of minver mogende Nederlandse longlijders te Davos heeft, wat de hoofdprijzen betreft, het vol gende resultaat gehad: Hoofdprijs: auto, op no. 238750; reis voor 2 personen naar Zwitserland, op no. 186049; motorrijwiel op no. 44652; eetkamerameu blement op no. 5029; bromfiets op no. 130960; radiotoestel op no. 117195; televisies toestel op no. 162018. ADVERTENTIE SSTR LASTEX BADCOSTUUMS De door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting in December 1950 voorlopig aangekondigde prijsvraag voor het ontwerpen van een ideale woning, heeft in begin van 1951 onderwerp van overleg uitgemaakt met de gemeenten Am sterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam en Eindhoven en met talrijke andere, bij zulk een prijsvraag betrokken instanties. De kosten ervan bleken een belangrijk bedrag te vergen. De internationale ontwik keling, waarvan de weerslag zieh ook in ons land doet gevoelen, noopte het nieuwe kabinet echter tot talrijke maatregelen ter beperking van de rijksuitgaven. In dit ver band heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, na hernieuwd overleg met de gemeenten, besloten af te zien van het uitschrijven van de prijsvraag. Ook dit jaar waren honderden genodig den opgetrokken naar Groot Haesebroek te Wassenaar, de residentie van de Canadese ambassadeur, ter viering van de nationale Canadese feestdag. Op de terrassen van het grote buitengoed ontvingen de Cana dese ambassadeur en mevrouw Dupuy de genodigden. Onder de vele aanwezigen be vonden zich de ministers Joekes, Mansholt en Albregts, de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Kortenhorst. het lid van de Raad van State en oud-voorzitter van de Eerste Kamer prof. Kranenburg, tal van hoofden en vertegenwoordigers van diplomatieke missies in ons land, leden van de Eerste en Tweede Kamer, de burge meester van Amsterdam, mr. d'Ailly, de voorzitter van de Algemene Rekenkamer, de heer Sanders, de president-directeur van de KLM, dr. A. Plesman, en vele an deren. De regisseur-acteur Cruys Voorbergh kreeg in de Haagse Profilti-studio van Walt Disney een stevig compliment. Bij Profilti wordt de Nederlandse versie van Disney's tekenfilm „Alice in wonderland" gemaakt. Toen hij enige delen van de Nederlandse werkcopy had gezien en gehoord schudde hij Cruys Voorbergh de hand en verklaarde dat diens werk als „geluidregisseur" over ruim dertig stemmen op hetzelfde peil staat als in Amerika. „Ik versta er wel niet veel van", zei Walt Disney, „maar de stemmen passen uitstekend bij de types en hun ge dragingen, zodat ik het geheel toch goed kan volgen". Ook over de appax-atuur van de studio toonde hij zich geestdriftig. Aan de landbouwhogeschool te Wage- ningen slaagde voor het ingenieursexamen Nederlandse landbouw de heer J. H. van Kampen te Haarlem. Aan de technische hogeschool in Delft slaagde W. Saeys te Haarlem voor het propaedeutisch examen scheikundig ingenieur. Na afschrijvingen en enkele voorzieningen heeft de N.V. Koninklijke maatschappij „De Schelde" te Vlissingen het jaar 1950 afgesloten met een winstsaldo van f 750.000. Voorgesteld wordt een onveranderd divi dend van 6 pet. Op de aandelen nationaal bezit zal, ingevolge de vroegere overeen komst 6Vz pet worden uittgekeerd. In 1950 werden belangrijke orders voor nieuwbouw verkregen. Behalve een groot passagiersschip voor Zweedse rekening werd opdracht ontvangen voor het bouwen van drie vrachtschepen voor Russische re kening. De heer G. van Eek, technisch hoofd ambtenaar en chef van de afdeling inspec tie electriciteit van het Gemeentelijk Energie Bedrijf, herdacht gisteren het feit, dat hij veertig jaar geleden bij het G.E.B. in Haarlem in dienst kwam. De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, ontving de jubilaris.'s mor gens ten .stadbujze, waar hij hem met dit gedenkwaardige jubileum geluk wenste. In restaurant Dreefzicht hebben directie en personeel van het G.E.B. de heer Van Eek 's middags een hartelijke huldiging bereid. Een der directeuren, de heer J. H. Kou- wenhoven, bracht de felicitaties van het bedrijf over. Hij merkte daarbij onder meer op dat de jubilaris aanspraak mag maken op de achting en de waardex-ing van allen die bij het G.E.B. wex-kzaam zijn. De heer Kouwenhoven wees er op dat de jubilaris iemand is met een groot verantwoordelijk heidsgevoel en een stipte plichtsbetrachting, kortom: een man waarop men kan bouwen. Als stoffelijk blijk van waardering bood de directeur een atlas, een fraai boekwerk en een tuil bloemen aan. Namens de afdeling inspectie roemde de heer R. Snitger de vele capaciteiten van zijn jubilerende chef. Hij prees zijn ontem bare werklust en noemde de heer Van Eek een stuwende kracht van het bedrijf die met voldoening kan terugzien op de achter hem liggende jaren. De heer Snitger liet zijn gelukwensen van een boek vergezeld gaan. In zijn dankwoord haalde de jubilaris enige herinneringen uit vroeger jaren op en ging in vogelvlucht de ontwikkeling van de electriciteit na. Tal van hoofden van dienst en vele vrienden en bekenden kwamen na afloop van de officiële huldiging hun opwachting bij de heer Van Eek maken. Trambaan op de Lange Heren- vest wordt hersteld Dezer dagen is de dienst van Openbare Vverken begonnen met de verbetering van de trambaan op de Lange Hex-envest. De rijweg moet echter nog in de tegenwoor dige toestand blijven. Het verkeer in de richting Amsterdam gaat voorlopig langs de Herensingel. Een der garagehouders van de vest wil autorijders ter wille zijn en heeft tijdelijk in een boot een tankstation aange bracht en de boot aan de zijde van de singel gelegd. c 52. Rentmeester Zever Zwilbikker, de enige die Panda nog in zijn benauwenis had kunnen helpen, was in slaap gevallen bij het huis van de kluizenaar, en nu was Panda helemaal alleen, tegenover al die boze, ontevreden pachters die zijn huis belegerden en die met mestvorken zwaai den terwijl zij riepen: „Kom er eens uit als je durjt!" en „Wij zullen je weten te vin den, vrek!" Ach wat moet Panda nu toch beginnenhelemaal alleen Maar. wacht eens; dat is overdreven! Hij was niet helemaal alleen; Jolliepop moest er ook nog zijn! En dus rende Panda door het huis en keek in alle kamers en kasten en riep: „Jolliepop! Jolliepop! Kom te voor schijn! Je moet me helpen!" Eerst kreeg hij geen antwoord, maar toen hij zo roe pend in de keuken kwam hoorde hij een gesmoorde stem in het gootsteenkastje zeg gen: „Verschoon mij, mijnheer Panda!" En ja hoor daar zat de kranige bediende! „Ik heb mij voor korte tijd terug getrok ken," sprak hij. „Maar je moet me helpen!", riep Panda. „Kom er uit!" „Helaas dat acht ik niet tot mijn taak als persoonlijk bediende te behoren," merkte Jolliepop op. „De klassestrijd is een ruwe aangelegen heid, waar ik mij niet in wens te mengen. Ik sta daar boven en ik wens onopgemerkt te blijven tot alles voorbij is." En daarna deed hij het deurtje weer dicht. Belg uit Weelde aangeschoten. Een dezer nachten is de Belgische smokkelaar D., die met nog andere Belgen koeien in de nacht over de grens trachtte te smok kelen, in de buurt van de gemeente Baarle Nassau aangeschoten. Douane ambtenaren merkten vlak bij de grens de smokkelaars en sommeerden hen opx halt te houden. Toen aan de sommatie niet werd voldaan, werden schoten ge lost. De Belg D., afkomstig uit Weelde, werd hierbij getroffen en kon in arrest worden genomen. Hij werd naar het ziekenhuis te Tilburg overgebracht. De andere personen van de smokkelaars- groep wisten over dc grens te ontkomen. Vier koeien, die werden achtergelaten, werden in beslag genomen. Productie. De industriële productie in de Verenigde Staten had in de afgelopen maand een omvang van 123 procent van de gemiddelde productie in de periode van 1935-1939, zo heeft de „Federal Reserve Board" bekend gemaakt. Vol gens de Federal Reserve Board was de productie van de Amerikaanse fabrie ken en mijnen in Juni 12 procent groter dan de gemiddelde productie voor het uitbreken van de oorlog op Korea. Broeinest. Hongarije heeft Maandag in een krachtige nota aan de Amerikaan'se legatie te Boedapest de terugroeping geëist van drie leden van deze legatie. Het heeft gedreigd met „doeltreffender maatregelen" indien de eis niet wordt ingewilligd. Verder wordt geëist dat de bibliotheek en de bioscoop van 'de Amerücaanse voorlichtingsdienst „broeinesten van impexüalistische propa ganda" worden gesloten. De maat regel is genomen naar aanleiding van het proces tegen aartsbisschop Josef Grösz, aangezien daarbij volgens de Hongaren duidelijk is gebleken dat leden van de legatie zich met Hongaar se aangelegenheden bemoeiden. Vermist. Blijkens een opgevangen radio bericht is de scheepvaart verzocht uit te kijken naar een Engels „Vampire" straaljager die niet op tijd is aangeko men na een vlucht over de Ierse Zee. Milliarden. De Amerikaanse minister van Financiën John Snyder heeft Maandag bekend gemaakt, dat de Verenigde Sta ten in het begrotingsjaar 1950-51 (ein digend 30 Juni) een overschot hebben van 3.509,782.624 dollar, hetgeen op een na het grootste overschot in de Ameri kaanse geschiedenis is. Het vorige be grotingsjaar leverde een nadelig saldo van ruim 3,122 millioen dollars op. Mi nister Snyder verwacht voor het vol gend begrotingsjaar een tekort van on geveer 10 milliard dollar, wanneer niet zo spoedig mogelijk passende nieuwe belastingen van kracht worden. Bolwerk. „Canada heeft meer inwoners nodig, in het bijzonder van Engelse en Franse afkomst, om het land te verde digen en tot ontwikkeling te brengen") aldus heeft de deken van de McGill- universiteit te Montreal, Cyril James, op een diner te Londen vex'klaard. „Een bevolking van veertien millioen 'zielen is uitermate onvoldoende voor de ver dediging van het Noordelijke bolwerk der democratie, laat staan voor de beste ontwikkeling van zijn natuurlijke bron nen", aldus James. ,In het huidige .tempo toenemend zal de bevolking van Canada in 1971, wanneer liet honderdjarig' be staan van de samenvoeging van de federale unie van Canada en Brits Co lumbia wordt herdacht, niet meer dan 25 millioen zielen tellen, zo voegde hij er aan toe. Diplomatiek. De Verenigde Staten en West- Duitsland hebben Maandag officieel de diplomatieke betrekkiixgen hervat. Dr. Heinz Krekeier heeft als zaakgelastigde aan minister Acheson zijn introductie brief ter hand gesteld. Brand. Op het Nederlandse, 7648 ton me tende stoomschip Amsteldijk van de Holland-Amerika-lijn heeft in de haven van Antwerpen een brand in de lading gewoed. Naar wij vernemen is de schade niet ernstig. Het schip zal de reis naar Rotterdam op eigen kracht kunnen voortzetten, doch het is nog niet zeker wanneer de Amsteldijk Antwer pen zal kunnen verlaten. Zeven. Vier van de elf Amerikaanse com munisten die tot gevangenisstraf zij tl veroordeeld onder beschuldiging van samenzwering om het met geweld om verwerpen van de Amerikaanse rege ring te bewerkstelligen, hebben zich niet bij het federale gerechtshof gemeld. Het hoger gerechtshof had de gevange nisstraf 4 Juni bevestigd, doch zij wa ren op borgtocht vrijgelaten. De Ameri kaanse procureur-generaal Irving Saypol heeft het federale hof verzocht bevelen tot inhechtenisneming uit te vaardigen en de borgtocht vervallen te verklaren. Wees maar niet bang. Bij het departement van Buitenlandse Zaken is bericht bin nengekomen, dat de Nederlanders, die zich in Bangkok bevonden tijdens de daar plaats gehad hebbende origéregeld- heden, allen in goede welstand ver keren. Wees maar niet bang II. De regering van Siam heeft het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken meege deeld, dat er geen verandering komt in zijn pro-Westerse buitenlandse politiek als gevolg van de opstand, te Bangkok, die tijdens het weekeinde is onderdrukt. Toenadering. J. Scott MacDonald is be noemd tot de eerste ambassadeur van Canada in Joegoslavië. Tot nog toe was Canada te Belgrr "o door een gezant vertegenwoordigd. MacDonald was sinds 1948 ambassadeur in Brazilië. Stap voor stap. De Japanse regering heeft het verbod op het uitoefenen van open bare ambten door 66.000 voormalige politici, zakenlieden, ambtenaren, lera ren en leden van verenigingen, dat na de tweede wereldoorlog werd ingesteld, opgeheven. Voor honderdduizend an deren blijft het verbod van kracht. Verdovend. De politie te Washington heeft beslag gelegd op 91 kilo van het verdo vende middel marijuana, dat op een verborgen plaats in een auto uit Mexico naar de Verenigde Staten werd gesmok keld. Naar verluidt is dit de grootste hoeveelheid verdovende middelen, die men ooit in Amerika in beslag heeft ge nomen. De waarde bedraagt ruim eeq half millioen dollar. ADVERTENTIE iopX oerviceA Gr, Houtstraat 37 HaarlQua

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2