•Clowntje Rick Haarlemse successen tijdens internationale zwemwedstrijden in Stoops' Bad SPORT De Egyptische Koningin DINSDAG 3 JULI 1951 4 Sportweek 1951 10 5 1 Sportweek-programma Kwart eindwedstrijden heren enkeJspel te Wimbledon HVGB—DWR (dames) 0-2 Een autotochtje dat heugen zal Commissie adviseert over werkloosheidswet Gasdirecteuren houden congres in Haarlem Dividend Billiton Mij. Voor de kinderen Zilveren jubileum bij Provinciaal Ziekenhuis Adelborsten krijgen nieuwe commandant Landelijke campagne tot steun aan gerepatrieerden WEEK 50 JUKI7JUU HAARLEM De Haarlemmers zijn in de gelegenheid geweest de Zweedse en Deense zwem mersisters), die enige dagen in ons land vertoeven aan de start te zien verschijnen. De belangstelling voor deze wedstrijden in Stoop's Bad te Overveen was bijzonder groot. Tevens werd het feit herdacht, dat HVGB en RZC vijftig jaar geleden de eerste com petitiewedstrijd waterpolo in Haarlem heb ben gespeeld. De ploegen van deze verenigingen ont moetten elkaar. Voor de spelers te water gingen sprak de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Zwembond, de heer J. de Vries, een inleidend woord. In het begin was HVGB meer in de aanval en ver kreeg een voorsprong door toedoen van Hogeland. De Rotterdammers kwamen daarna opzetten en zorgden er voor, dat de rust met gelijke stand inging. Na de hervat ting doelpuntte Hogeland met een boogbal- letje en nauwelijks was de strijd hervat of Rol bracht de stand op 31. Het zwemm-ogramma bestond uit acht nummers, waarvan vijf internationaal. De Haarlemse deelnemers(sters) hebben een goed figuur geslagen. Twee internationale nummers leverden overwinningen op voor Haarlemmers. De 100 meter vrije slag werd gewonnen door de Deense zwemsters. Grete Andersen nam de leiding, gevolgd door haar landgenote Mette Ove Petersen. Zij leverden een felle strijd welke in het voor- deeel van Grete Andersen eindigde. Haar tijd was 1 min. 9.6 sec. Tweede was Mette Ove Petersen in 1 min. 10.1 sec. en derde Hannie Termeulen in 1 min. 12,2 sec. In de eerste serie bezette de Zweedse Maud Berg land de eerste en de tweede plaats was voor Elly Hölsken van Zwemclub „Haarlem" in 1 min. 13.7 sec. Hetzelfde nummer voor de heren werd gewonnen door Gerrit Bijlsma van Zwem club „Haarlem". Aanvankelijk had Ad Boxem de leiding gevolgd door de Zweed Olie Johansen. In de tweede baan kwam Bijlsma geweldig opzetten en ging beiden voorbij. Zijn tijd was 1 min. 1.1 sec. Boxem tikte een tiende seconde later aan en Johan sen weer een tiende seconde later. De 200 meter schoolslag werd gewonnen door Jopie Spoor van De Waterratten. Zij nam onmiddellijk de leiding en vergrootte de voorsprong. Jopie Spoor won onbedreigd in 3 min. 3.6 sec. Tweede werd Jennie Wel ling van Hilversumse Zwemclub in 3 min. 5.8 sec. en derde Jette Hansen (Denemarken) in 3 min. 9.2 sec. Jan Hofman van de Zwemclub „Haarlem zegevierde in het nummer voor de heren waaraan zwemmers uit de kring Haarlem deelnamen. Drie deelnemers gingen met de vlinderslag over de baan. De uitslag was: 1. Hofman 1 min. 16.6 sec.; 2. A. de Vries, HPC 1 min. 17.4 sec.; 3. J. Stutterheim, HVGB 1 min. 19.8 sec. Niet veel moeite had Ria van der Horst om de 100 meter rugslag te winnen in 1 min. 17 sec. Tweede was Eefje de Boer van ADZ in 1 min. 21.7 sec. en derde Marg. Westesson (Zweden) in 1 min. 22.4 sec. Het nationale nummer 100 meter rugslag was voor Jitse van der Veen van LZC in 1 min. 13.3 sec. Tweede was C. Rol van DJK in 1 min. 18 5 sec. en derde Fred. Pieters van DWR in 1 min. 18.6 sec. Na een spannend duel tussen de Deense en de Nederlandse ploeg wonnen de Deense dames de drie maal 100 meter wisselslag estafette in 4 min. 2.2 sec. Twee Nederland in 4 min. 5.6 sec. en derde Zweden in 4 min. 8.4 sec. Bij de rug- en schoolslag had Neder land de leiding, maar bij de vrije slag kwam Grete Andersen opzetten en ging Els van der Ploeg voorbij. Kring Amsterdam was vierde en kring Haarlem vijfde. Bij de vijf maal 50 meter vrije slag esta fette heren voor ploegen uit de kring Haar lem was de Zwemclub „Haarlem" goed od dreef en zegevierde in 2 min. 25.3 sec. DWR kwam biina tien seconden later aan. Derde was HVGB, vierde Watertrappers en vijfde HPC. Het zwemfeest is besloten met de water- polowedstrijd Haarlems zeventalZweden. Het resultaat was 6—6, hetgeen een fraai succes voor de Haarlemmers genoemd kan worden. Het Haarlems zevental was in de eerste helft sterker en verkreeg een voorsprong van 32. Braasem (2) en Hogeland doel puntten voor de Haarlemmers en Olie Johan sen en Roland Spangberg voor de gasten. Na de hervatting zetten Hans Hellbrand en Bo Lexander de achterstand om in een voor sprong van 4—3. Daarna kwamen de Haar lemmers sterk opzetten en brachten de stand op 64 dank zij Braasem. Hogeland en Rol. In het laatste deel van de spannende strijd waren de Zweden meer in de aanval en Heli- brand en Spanberg zorgden er voor, dat het einde met 6—6 kwam. Concordia won handbal wedstrijd Op het terrein aan de Van Oosten de Bruijnstraat werden twee uitstekende hand balwedstrijden gespeeld, die getuige het meeleven zeer in de smaak van het pu bliek zijn gevallen. Er werd begonnen met een meisjeswedstrijd tussen Concordia en een combinatie HBS-A/Rijksleerschool. Er werd enthousiast gespeeld, waarbij men dik wijls bij deze toch nog jeugdige speelsters zeer goede combinaties in de aanval zag. Ook de verdedigingen waren op dreef. De meisjes van Concordia beschikten over meer routine, hetgeen haar dan ook een 42 zege opleverde, nadat zij met rust reeds een 2—1 voorsprong hadden behaald. De herenwedstrijd tussen Concordia en de „Rest van Haarlem" gaf in de eerste helft een voorsprong van 40 voor de rood- witten. Hieruit te concluderen, dat het een eenzijdige wedstrijd was, is geenszins juist. Het spel goll'de voortdurend en in een vrij hoog tempo op en neer. Door iets teveel in dividueel spel van de Rest enerzijds en goed verdedigen van Concordia anderzijds kwam men niet tot doelpunten. De voorhoede van Concordia werkte efficiënter, met als resul taat dat doelman Beum (IJmond) ondanks uitstekend werk viermaal werd gepasseerd. In de tweede helft vlotte het direct veel beter bij de Rest. Dikwijls goed gesteund door een verdediger, die als zesde man mee naar voren kwam, ontstonden er gevaarlijke situaties voor Concordia. Zo kon de inmid dels tot 50 opgelopen achterstand tot 5—3 verkleind worden, waarbij we nog één naast- geschoten en één keurig door doelman Stuy gestopte 13-meter worp aantekenden. 63 werd het door een keurige combinatie tus sen Duyff en Willinge. De spanning bleef echter, want kort daarop werd het 6—4 uit een overdonderende aanval van wel acht spe lers van de Rest. Daarna liet de Concor- dia-verdediging zich niet meer verschalken. Aan de andere kant werd Beum nog éénmaal gepasseerd (74). Honkbaiwedstrijd Woensdagavond om 7 uur zal op het EDO-terrein een wedstrijd gespeeld wor den tussen twee proefnegentallen voor de verkiezing van het Haarlems negental, dat op Zaterdag 14 Juli om 4 uur op het Haarlem-terrein tegen het Amsterdams negental speelt. Voor beide teams zijn drie werpers ge kozen, die allen drie innings gooien. Team a. Werpers: Sargentini (HCK), Hartgers (TYBB). Bakker (TYBB); vanger: Vrenegoor Sr. (HHC); eerste honk: Hoo- genbosch (HHC), tweede honk: Vrenegoor Jr. (HHC); korte stop: Oosterbaan (RCH); derde honk: Huisstede (SC Haarlem); links veld: Scheurman (SC Haarlem): mid veld: Vrenegoor (EDO); rechts veld: Ottolander (SC Haarlem). Team b. Werpers: Houtkamp (RCH), Jongeling (RCH), Hofstra (HHC); vanger: Geurts (Schoten); eerste honk: Lohmann (SC Haarlem); tweede honk: Keulemans (Schoten); korte stop: Jole (HHC); derde honk: Odenthal HFC (Haarlem); links veld: Lukkien (Schoten); mid veld: Gaart- man (HHC); rechts veld: P. Duinker (HHC). HOC superieur aan Rest van Haarlem (296) Onder, voor basketball, grote belangstelling werd Maandagavond de dameswedstrijd HOC 1—Rest van Haarlem gespeeld, op de speelplaats van de J. P. Coenschool in Haar lem-Noord. Het was overigens een eenzijdige wedstrijd zonder spanning. Alles was HOC wat de klok sloeg. Rest van Haarlem ver loor tenslotte met 29—6. Volleyball Op het terrein aan de Hendrik Roozenlaan is een volleyballwedstrijd tussen CIOS 2 en Ripperda (heren) gespeeld. Ripperda won met 20. Haarlems twaalftal versloeg DTV met 53 Ook voor de korfbalwedstrijd op het ter rein aan de Kleverlaan bestond flinke be langstelling, en het publiek heeft het Haar lems twaalftal een 5—3 overwinning zien be halen op D. T. V. Spoedig gaf W. Vink aan de Haarlemmers de leiding, doch aanvoer- «CTOC'DOOOOOQOOOOOOOOOOOOCOCOygOCOCOOOOCOOOOOCOQOCOOOOOQC DINSDAG: 19.00 Gymnastiekdemonstraties op het Theemsplein, aan de Pladella- straat, op het Zaanenplantsoen en het Dietsveld. Volleyball wedstrijden op het ter- rein aan de Van Oosten de Bruyn- straat. Softballwedstrijd op het terrein aan de Mr. J. Gerritszlaan. Athletiekwedstrijden op het ter rein aan de Van Oosten de Bruyn- straat. Nationale wedstrijd voor ama teurwielrenners over zestig ron den in de omgeving van de Delftlaan. WOENSDAG: 19,00 Honkbalwedstrijd tussen twee Haarlemse negentallen ter voor bereiding van de wedstrijd HaarlemAmsterdam op het ter rein van EDO. Betrouwbaarheidsrit voor moto ren, start en finish bij de Rip- perdakazerne. Basketbal tussen politie en mili tairen op de binnenplaats van „De Doelen". 19,30 Propaganda-zwemfeest in het Sportfondsenbad. 19,45 Boksen, judo en gewichtheffen in het Concertgebouw. 20,00 Volleyballwedstrijd op de speel plaats van de Overtonschool. xxxxxxxxxooooocxxxxxxxoooocxxxxooooccoooooooooooooooooo De start van het nummer 100 meter vrije slag dames. Van links naar rechts Els van der PloegMette Ove Petersen (eindigde tweede), Hannie Termeulen (bezette de derde plaats), Grete Andersen (winnaar van het nummer), Inge Fredin en Willie Willemsen (HIZ). der Aleng van D.T.V. maakte spoedig ge lijk (1—1). D.T.V.dat het in snelheid van de Haarlemmers won, nam door Schouten de leiding, doch nog voor rust maakte mejuf frouw Schelling gelijk (2—2). Na de rust kwam er een Haarlems over wicht, dat in twee doelpunten, gescoord door Dinkelberg en G. Deen, werd uitgedrukt. In de volgende minuut was het reeds 43; W. Vink bracht.de eindstand -op 53. Zo nu en dan heerste er teveel competitie sfeer en vergaten enkele spelers(sters) dat het een demonstratie-wedstrijd was. De wedstrijd tussen de junioren van „Haarlem" en de Rest van „Haarlem" werd door eerstgenoemden met 50 gewonnen. Zaterdagmiddag-elftal met 110 verpletterd De toeschouwers, die Maandagavond op het terrein van „Schoten" langs het lijntje stonden zullen" zich slechts over één feit hebben verwonderd. Dat feit was niet zozeer het elftal doelpunten, dat het Haarlems B- team scoorde, als wel de zeer matige voetbal- capaciteiten van de spelers van het Zater dagmiddag-elftal. Want hoewel de derde- en vierde klassers deze avond geen slechte in druk maakten op het eerste gezicht zelfs een zeer goede was de tegenstand toch van dien aard, dat men gevoeglijk van kat en muis kon spreken. De voorhoede van het B- elftal heeft naar hartelust kunnen opereren tegen een defensie, die enerzijds de nodige technische gaven miste, anderszijds een te kort aan hardheid toonde. Nu had de B-ploeg er gisteravond ook kennelijk zin in hetgeen overigens geenszins wegnam, dat de andere partij mank ging aan een gebrek aan enthousiasme. Maar het ont brak de Zaterdagmiddag-voetballers ten ene male aan voldoende kwaliteiten. De opvallendste figuur in de B-ploeg was midvoor Versluis van De Kenne- mers, die zes doelpunten scoorde. Naast hem zwoegde Van der Meer van Hillegom, die drie treffers achter de nochtans voortreffe lijk spelende doelman Broekmeijer van Ken- nemerland deponeerde. Nolet (HBC) en linksbinnen Voormeer van ADO '20 namen met doelpunten als kanonschoten er ieder één voor hun rekening. Alleen om het on waarschijnlijk hoge aantal doelpunten was deze wedstrijd voor het publiek enigszins aantrekkelijk. HPC BOEKTE SUCCES IN ZAANDIJK. In Zaandijk is Zondag een waterpolotournooi gehouden waaraan deel namen HPC, DWR, Dolfijn, Nereus en Zwemlust. De Heemste denaren kwamen in de finale tegen Nereus. Zij wonnen met 41, waardoor zij in het be zit kwamen van de wisselbeker. Ook voor de tweede zeventallen werd een tournooi ge houden. HPC 2 kwam ook in de finale tegen Nereus 2. In deze wedstrijd zegevierden de Zaandijkers. Tennis Herby Flam, nummer twee der Verenigde Staten, zag in de kwartfinales van het heren enkelspel kans een der favorieten, de Austra liër Sedgman, uit te schakelen. Na een spannende strijd wist Herbert Flam met 26, 1—6, 63, 64, 75 zich een plaats onder de laatste vier te veroveren. Vieira, kampioen van Brazilië, die zulk een goede indruk maakte in zijn partij tegen de jeugdige Amerikaan Hamilton Richardson leed een gevoelige nederlaag tegen Sturgess, die binnen 48 minuten met 62, 60, 63, won. De partij tussen Bergelin en MacGregor, welke bdjna twee uur duurde, gaf weinig strijd te zien, en vele kostbare punten wer den aan beide kanten cadeau gedaan. De Australiër won met 60, 46, 57, 62, 64. Dick Savitt zorgde voor een verrassing met een fraaie overwinning op zijn landgenoot A. Larsen, kampioen van de Verenigde Sta ten. De linkshandige Larsen kwam er in het geheel niet aan te pas en kon weinig uit richten tegen de felheid van Savitt, die in straight sets won, met de cijfers 6—1, 6—4, 6—4. Waterpolo In de afgelopen week is door de lage temperatuur van het water het afwerken van de waterpolocompetities danig in de war gestuurd. Verscheidene wedstrijden moesten dan ook worden afgelast. In Stoops bad werd Zaterdag voor de tweede klasse A dames gespeeld de wedstrijd HVGB DWR In de eerste helft nam DWR door toedoen van Greet Zieren, na een voorzet van Ria Verhagen de leiding. Ook na de hervatting ging het de dames van DWR beter af dan de dames der thuisclub. Ria Verhagen zwom met de bal weg, plaatste deze naar Greet Zieren die geen fout maak te en de bal inschoot (0-2) Hierna miste HVGB een goede kans. Bij een fout in de achterhoede van DWR kwam Tineke de Lugt geheel vrij met de bal voor het doel. Zij was hiei-door echter zo verrast dat zij de bal tegen de paal schoot. Nadat nog enkele schoten van Rie Thuis-Van Veen keurig door de doelverdedigster van HVGB waren gestopt kwam het einde. DWTVZV (heren) 7-7. Voor de tweede klasse C werd in de zweminrichting aan de Houtvaart gespeeld de wedstrijd DWT- VZV. Het was een zeer afwisselende strijd waarbij de lage temperatuur van het water meer vat scheen te hebben op de Haar lemmers dan op de Velsenaren. Nadat Vis- man de Velsenaren de leiding had bezorgd bracht Fons Roozekrans verandering in de stand. De Haax-lemmers hadden spoedig een voox-sprong van 3-1. Met een doorslag bal vei-kleinde Gravemaker de achterstand, waarna een aanval van DWT tot een hoek- worp werd verwerkt. De hoekworp, geno men door Frans Lablans, ging naar zijn broer Jan die zijn kans waarnam en de bal inschoot. Direct nadat de bal opnieuw in het spel was gebracht boekte Schoone twee maal succes. Rust ging met 4-4 in. Na de hervatting bezorgde Gravemaker VZV een voorsprong van 6-4. De Haarlem mers gaven zich echter niet gewonnen. Frans Lablans verkleinde de achterstand waarna Visman er 5-7 van maakte. Verras send snel werd hierna door Ben en Fons Roozekrans, 30 seconden voor het einde, de stand op gelijke voet gebracht. De wedstrijd DWT 2DAW 2, reserve derde klasse B, kon niet doorgaan daar de Alkmaax-ders niet verschenen. HRC „Excelsior" Bovengenoemde vereniging hield Zondag een rit over 55 km. De uitslag luid't: 1. J. Westbroek; 2. Martens; 3. F. Kruijer; 4. P. Steenvoorden; 5. J. de Haan; 6. B. Fennis; 7. Van Dalen; 8. J. Schulpzand. Avontuur van een jeugdige Bloemendaler eindigde in Zandvoort Wanneer in de ochtendschemering een auto zigzaggend over de weg rijdt, dan is ex- reden te veronderstellen, dat de bestuurder niet nuchter is. Toen dan ook aan de Zandvoortse politie werd medegedeeld dat zo'n auto op de Noord Boulevard reed, ging zij een onderzoek instellen. Op de hoek van de Boulevard en de Zeestraat werden zulke vervaarlijke capriolen met de auto verx-icht, dat deze omsloeg en op z'n kant kwam te liggen. Een enigszins beduusde jongeman kroop eronder vandaan, opge wacht door de agenten. Het bleek een 24-jarige inwoner van Bloemendaal te zijn, die de nacht iets anders dan thee gedronken had. Bovendien verklaarde hij nog, dat de wagen niet zijn eigendom was, doch dat hij deze ergens had zien staan en toen „voor zijn pleizier" maar wat aan 't x-ijden was gegaan. Dit pleizierritje zal hem ongetwijfeld heugen, want hij ontving twee processen- verbaal, één voor het wegnemen van de auto en één voor het in „kennelijke staat" besturen, of althans trachten te besturen daarvan. De auto wex-d in beslag genomen en aan de rechtmatige eigenaar, die gauw bekend werd, teruggegeven. De sociaal-economische raad heeft een verzoek behandeld van de ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken om vóór 1 Augustus van advies te dienen over de invloed, die de inwerkingtreding van de werkloosheidswet medebren gend. de invoering van de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering zal kunnen uitoefenen op het prijs- en loonpeil en daarmede op de algemene economische positie hier te lande. Dit verzoek houdt verband met het feit, dat door de regering een beslissing moet worden genomen over de datum van inwex-kingtreding van ge noemde wet. De raad heeft een commissie ingesteld, welke de onderhavige kwestie zal bestuderen. Wordt in deze commissie éénstemmigheid bereikt, dan is zij ge machtigd namens de raad advies uit te brengen. Indien de commissie niet tot een éénstemmig oordeel komt, zal het advies aan de hand van haar rapport door de raad zelf worden vastgesteld. De commissie staat onder voorzitter schap van prof. dr. J. Tinbergen. Vandaag en morgen houdt de Neder landse Vereniging van Gasdirecteuren haar jaarlijkse algemene vex-gadering in het restaurant Bx-inkmann te Haarlem. Gister avond wex-den de leden en hun echtgenoten door de loco-bui-gemeester, de heer D. J. A. Geluk, de wethoudex-s W. F. Happé en A. J. M. Angenent en de gemeente-secre taris, mra Th. A. Wesstra ten stadhuize ont vangen. De heer Geluk heette hen namens het gemeentebestuur welkom en wenste hun goede resultaten van hun vergadering toe. In de algemene vergadering van aan deelhouders van de N.V. Billiton Maat schappij werd de heer ir. F. G. Waller tot commissaris van de vennootschap benoemd en werd het voorstel goedgekeurd om aan aandeelhouders 2e rubriek 9'A en le rubriek 14.46 dividend te declareren. Nouze vonden allemaal, dat ze prettig uit waren! Zo zouden ze wel elke dag van school gehaald willen worden! Maar Oom Tripje zei lachend, dat het niet elke dag kermis is. Toen ze hun chocolademelk op hadden en hun gebakje, betaalde Oom Tripje en ze gingen weg. Maar toen ze langs een winkel kwamen zei Oom Tripje: „Ja, jongensnu heb jullie wel lekker gesmuld, maar arme Tante Liezebertha thuis heeft niets! Daar moesten we iets aan doen, vind je niet?" Dat waren ze allemaal met Oom Tripje eens. „Koopt u wat lekkers voor Tante Liezebertha, Oom Tripjeom mee te nemen naar huis", stelde Bunkie voor. „Juist", zei Oom Tripje. „Dat was ik nou juist van plan!" En ze kochten een doos chocolaadjes. Wat was Tante Liezebertha verrast, toen ze thuis kwamen en haar die doos gaven! Later zat Rick in een hoekje met Krulletje. „Nou moet je eens goed luisteren, Krulletje!", zei Rick. „Je mag nooit weglopen, als je uitgelaten wordt door Oom Tripje, begrepen?" „Wrrrrraffi", zei Krulletje. FEUILLETON door mevr. Bijleveld-Gelinck 22) Hij vond gemakkelijk de straat en het huisnummer. „Potmans, 123 huis" stond er op het naamplaatje naast twee ramen met hagelwitte gordijnen. Hij tx-ok aan een glimmend-gepoetste belknop. En dan werd de deur geopend en stond hij, oog in oog, tegenover zijn levende Amentéte. „Jij!", zei hij en kon verder niets uit brengen. Zij was het wel degelijk, al was er na tuurlijk niets aan haar, dat deed denken aan een Egyptische koningin. Zij was maar een heel gewoon, tenger meisje in een eenvoudige rode jurk, maar zij had het gezichtje dat hij de gehele nacht voor zich had gezien: het smalle gezichtje met de expressieve donkere ogen die hem nu, wijd-open, aanzagen. Zij antwoordde niet. Maar zij slaakte tenminste niet een kreet van afgx-ijzen en deinsde ook niet vol af schuw achteruit, nu zij zo van aangezicht tot aangezicht stond tegenover haar bela ger. Integendeel: ze bleef roerloos staan, terwijl er heel langzaam een glimlach trok om haar mond. Een glimlach, die begon in haar ogen en zich dan als een zonne straal verbreidde over heel haar gezichtje. En Michael, bij het zien van die glimlach, vatte moed. „Ik kwam hier om juffrouw Potmans op te zoeken", begon hij. „Ze moet hier bij haar zuster logeren. Weet u ookzou ik haar even kunnen spreken?" „Juffrouw Potmans en haar zuster zijn allebei uit, naar de kerk", antwoordde het meisje. „Maar misschien wilt u binnen komen en hier op haar wachten?" „Durft u dat, mij zo maar binnenlaten?", vroeg Michael Noreüus. „Zo'n ongunstig individu?" Nu glimlachte ze voluit. Ze ging opzij om hem binnen te laten en hij hing zijn jas aan de kapstok. En dan liet ze hem in de voox'kamer. „Wilt u hier binnengaan? Het is vandaag Zondag, ziet u, en daarom is hier het kacheltje aangemaakt. Ik zal u de stoel van grootpapa Potmans geven." In grootpapa's ouderwetse, reusachtige fauteuil van rood pluche met gehaakte kleedjes op rugleuning en armsteunen voelde Michael zich als in Abrahams schoot. Hij schoof behagelijk aan bij het snorren de potkacheltje, dat een gezellig rood buik je begon te vertonen en wreef zijn ver kleumde handen. Hij keek op naar het Op 1 Juli was het 25 jaar geleden, dat de heer J. de Groot als instructeur-riet- vlechter in dienst trad bij het Provinciaal Ziekenhuis Santpoort. Dit feit wex-d Maandag, in het kort geleden tot een fraaie recreatiezaal voor patiënten, perso neel en bezoekers ingerichte gebouw „Meerzicht", feestelijk herdacht. Vele personeelsleden en ook anderen gaven daarbij van hun belangstelling blijk. Als eerste spreker richtte de eerste-ge- neesheer-directeur, dr. P. v. d. Esch, het woord tot de jubilaris. In zijn toespraak zwaaide hij de heer De Groot grote lof toe voor de wijze waarop deze zijn vaak lang niet gemakkelijke taak heeft verricht. Ook de wijze waarop de heer De Groot steeds voor de belangen van het personeel in de bres is gesprongen werd door de spreker met dankbaarheid gememoreerd. Onder aanbieding van de gebruikelijke enveloppe en een fraai bloemstuk, sprak dr. Van der Esch de wens uit, dat de heer De Groot nog vele jaren zijn beste krachten voor het ziekenhuis zal mogen blijven geven. Als tweede spreker richtte de heer R. Verbeek, hoofdadministrateur der Provin ciale Ziekenhuizen van Noordholland, het woord tot de jubilaris. Ook hij roemde de heer De Groot voor zijn werk en deed zijn woorden mede namens de eerstegenees- heer-dix-ecteur vergezeld gaan van een stoffelijk blijk van waardering in de vorm van een tweetal boekwerken. Verder spx-aken nog namens de raads fractie van de Partij van de Arbeid, afde ling Velsen, wethouder H. de Boer, daarna de heer P. Bas namens de Algt Bond van Ambtenaren en vervolgens de fieer B. Th. v. d. Putten namens de Rooms Katholeke en Christelijke Bonden van Overheidsper soneel, die de heer en mevrouw De Groot geschenken en bloemen aanboden. Als laatste spreker, mede namens de patiën ten werkzaam in de rietvlechterij, voerde de heer H. Bouman het woord. Staande naast de mast, die eens stond op Van Speyk's roemruchte oorlogsbodem, tussen de kanonnen van het vlaggeschip van admiraal Michiel Adriaanszoon de Ruyter op het gazon van het Koninklijk instituut voor de opleiding van marine officieren te Willemsoord en voor het front van officieren en burgerleerkrachten, adelborsten, Belgische en Indonesische zeecadetten en manschappen, heeft kapi tein ter zee F. H. M. van Straelen gister middag zijn commando over het instituut overgedragen aan zijn opvolgex-, kapitein ter zee eerste klasse J. A. L. Muller. Aan de officiële overdracht ging vooraf een inspectie van de in ceremonieel tenue gestoken manschappen van het instituut door de nieuwe en de oude commandant. De aftredende commandant is bevorderd ,tot inspecteur van het onderwijs bij de zeemacht en is als zodanig schouf bij nacht P. Rouwenhorst opgevolgd. Op een persconferentie te Den Haag heeft de organisatie „Hulp aan Gerepatrieer den", een uiteenzetting gegeven van de landelijke campagne, die zij de eerste twee weken van Juli houdt. De heer C. H. I. M. Weiter duidde in een openingswoord op de noodzaak vaxx het werk der stichting, die zich bezig houdt met het lot van de tienduizenden, die in Indonesië behoorlijke posities had den en wegens de gewijzigde omstandig heden naar Nederland zijn tei-uggekeerd waar zij met grote moeilijkheden te kam pen hebben. Spreker uitte zijn waarde ring voor het werk van de regering, die de zedelijke verplichting ten opzichte van deze mensen erkend heeft. Er blijft echter ontzaglijk veel leed te lenigen. De voorzitter, de heer J. E. van der Wielen, ging vervolgens dieper in op de nood van vele gerepatrieerden. 31 px-ocent van de in Nedex-land aangekomenen was lijdende aan tbc. Voorts kwamen er vele wezen, die verzorgd moeten worden, het geen bij de huidige hoge kosten van le vensonderhoud veel geld kost. Weer ande ren zijn niet in staat hun opleiding te voltooien of hebben te kampen met gebrek aan kleding en meubels. Reeds aan 4.000 gezinnen werd door „Hulp aan Gerepatrieerden" rechtstreeks steun verleend en wel tot een bedrag van 12.5 millioen gulden. Om deze hulp te kunnen voortzetten, zijn echter nieuwe middelen nodig. In talrijke gemeenten zullen tot 15 Juli straatcollectes en huis-aan-huis-collectes worden gehouden. Hierbij wil men de sleur verbreken van het Zaterdagse collec tespeldje en in plaats daarvan iets geven. Dit zal een lucifex-sboekje zijn, waaraan men de gedachte aan Andersons sprookje „Het ax-me meisje met de zwavelstokjes" wil verbinden. De organisatie wil hier mede het Nederlandse volk wijzen op zijn verantwoordelijkheid voor de nood lijdende landgenoten. Voorts zullen in vele plaatsen kraampjes worden opgericht, waar „Teng Teng", een Indonesische lek kernij, te koop zal worden aangeboden. De heer Theo Bogaeris, correspondent van de Maasbode te Brussel en oud-voorzit ter van de buitenlandse persvereniging aldaar, is benoemd tot commandeur in de orde van Leopold II. meisje, dat een ketel water op het vuur zette, en zei dankbaar: „Dat is meer dan ik had durven hopen, en meer dan ik verdiend heb." „En ik zal de maat van mijn goedheid vol maken," zei Kathrientje, „en een kopje koffie voor u zetten. U ziet er vreselijk verkleumd uit." „Dat ben ik ook. Vreselijk verkleumd." Zou zij zien dat hij niet alleen uiterlijk verkleumd was? Hoe ellendig verkommerd en vereenzaamd hij zich gevoeld had in zijn lege, koude huis? Hoe hij gehunkerd had naar dit, naar warmte en gezelligheid? Misschien. Hij voelde een warm medeleven in de blik waarmee ze naar hem keek. En nog eens zei hij verwonderd: „Heeft inspecteur Renkevoort dan toch een goed woordje voor mij gedaan dat u zo vriendelijk voor mij bent?" Ze antwoordde: „Hij heeft mij verteld dat u zich vergiste. Ik kan het mij best voorstellen." „Maar ik dacht toch alleen maar aan mijn mummie," zei hij. „En niet aan u. Aan de schrik, die ik u bezorgde. Daar had ik toch aan moeten denken! Ik heb aldoor gehoopt u nog eens te ontmoeten, juffrouw Baeck. Nu kan ik u tenminste zeggen hoe het mij spijt." „Maar ik heb u laten ax-resteren, dat is minstens even erg! Vindt u eigenlijk niet dat wij quitte zijn, meneer Norelius?" Ze glimlachte weer. Ze was nu op een laag bankje naast hem gaan zitten, tussen de tafel en het kacheltje in. Ze had de koffiepot op tafel gezet en de koffie erin gedaan, nu wachtte ze op het water, dat al zachtjes begon te zingen. Het kacheltje snorde. Er was iets onzegbaar warms en behagelijks in de ouderwetse propere ka mer met de glimmend-gewreven meubel tjes, het oude porselein en de talrijke pla ten aan de muur. Een echte ouderwetse „salon", propvol snuisterijen, maar toch met een eigen sfeer, helder en vrouwelijk- gezellig. Het was voor de eenzame man of hij na een lange, moeizame reis vol inspan ning en ontberingen thuis was gekomen, waar het waarlijk goed was te zijn. „Bent u weer fxelemaal beter?", vroeg hij. „O ja, geheel en al. En hoe is het met uw mummie?" „Die heb ik terug. Gelukkig. Het is een hele geschiedenis met die mummie. Mag ik u alles vertellen?" „Graag," zei het meisje. En Michael vertelde. Hij was niet alleen een wetenschappelijk man, maar ook een dromer, een fantast. Een dichter. En hij vertelde aan het meisje de geschiedenis van de Egyptische koningin. Het sprookje van de jonge vrouw, de geliefde van de Pharao. Voortschrijdende in kleurige ge waden, het fiere hoofd gekroond met de tooi der vorstinnen. Dragend de flonkeren de juwelen van de Pharao en om pols en enkels brede banden van gedreven goud. De Koningin Amentéte. Het was natuur lijk een erg wonderlijk verhaal om te ver tellen, zo in de salon van juffrouw Potmans in de Tweede Helmersstraat, een sprookje van Oostei-se pracht in een rood-pluche fauteuil méft gehaakte armkleedjes. Maar hij vertelde toch voort, omdat de stralende donkere ogen niet weken van zijn bezield gezicht, omdat het lieve figuurtje in aan dacht naar hem toegebogen was. Hij ver telde voor haar. En het was helemaal niet vreemd dat hij, de eenzelvige geleerde, zomaar het beste dat hij had wegschonk aan een onbekend meisje. Want zij was voor hem geen onbekend meisje, maar wel vertrouwd in haar gezichtje, in de uitdruk king van haar ogen en in ieder gebaar. „Dat is mooi", zei ze zacht toen hij uit verteld was. Ze bleven elkaar nog aanzien, tot het keteltje op de kachel plotseling begon over te koken met een geweldig gesputter en gesis. Zij stond op en begon de koffie op te schenken. En ze zei: „Nu begryp ik alles. Ook dat u gisteren Koningin Amentéte tegen mij zei. Want ik wès naturlijk Koningin Amentéte. Ik had ook het gevoel dat ik u kende; ik kende u meteen toen ik u zag. Gek is zoiets." Ze zwegen weer. De koffie begon te pruttelen in de koffiepot; zij gooide tel kens kleine scheutjes bij. Michael Nore lius, gretig, snoof de heerlijke koffiegeur op met hel gevoel, of hij hier een para dijsje had gevonden. De huiselijke sfeer, de wax-mte, de koffieen het meisje. Eindelijk niet meer alleen. Ze waren zo vertrouwd met elkaar, dat ze samen zonder gêne konden zwijgen. Zij zat nu weer naast hem en ze dachten ieder hun eigen gedachten. Toen zei het meisje: „Zoudt u mij Kathrientje willen noemen, dat zou ik erg graag willen." „Kathrientje? Een lieve naam „Toch niet zo mooi als Amentéte." Hij dacht ineens met een schok aan haar zuster, hoe dié hem gisterenavond gevraagd had om haar te tutoyeren. Haar zuster. Hoe was het mogelijk! Er was een mysterie ergens in haar familie, dat kon niet anders. En hij vroeg: „Wil je mij nu ook wat van jezelf ver tellen, Kathrientje?" Ze keek op. Er is niets van mezelf te vertellen. Ik ben niet belangrijk." „Maar je houdt toch veel van muziek, is het niet? En je speelt goed viool." „Ja, ik hou veel van muziek. En ik speel ook viool." De smalle handen wreven over haar knie in een nerveus gebaax\ Er viel nu een zwij gen dat hinderlijk was. Hij had zich over de armleuning van zijn stoel naar haar overgebogen. „En hoe kom je nu hier bij juffrouw Potmans? Waarom ben je niet in je eigen huis?" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6