en Zondag begin der over Koreaanse wapenstilstand Vuurzee verwoestte werkplaats en bovenhuis in Haarlem-Noord OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Oud Europa Mogelijk intrekking van de erkenning buitenlandse schulden Weerbericht Vier soldaten onder tank bij landingsoefeningen Ir. J. M. A. Fenders benoemd tot inspecteur van de landbouw Accoord over de datum Patrouille der UNO trok Kaesong binnen Heemstedenaar verloor macht over het stuur West-Duitsers worden ongemakkelijk Eis tot uitbreiding en zwaardere bewapening der politie Celluloid vatte vlam door electrisch kacheltje Lof voor militairen Finse communisten willen in regering De Amerikaanse defensie inspanning moet doorgaan Amerikaans onderminister in Korea gewond Amerika roept diplomaten niet terug uit Hongarije Het woord is aan..... Truman: „Het gevaar blijft bestaan" Grofe brand in de Perzische hoofdstad Koningin bezoekt Openluchttheater HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 302 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. Ï2230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 5 JULI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 160 Uitgave van de Grafische Bedrijven D^miate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsmao ER IS in de wereld heus nooit iets groots bereikt door mensen, die altijd maar door met beide benen op de harde grond van de werkelijkheid menen te staan. Dit heeft de heer Van de Kieft in een Eerste Kamer-debat gezegd en het verheugt dit te lezen. Die gemeenplaats waarop de beide benen staan op de harde grond heeft al heel wat gebrek aan durf en onder nemingsgeest moeten verbergen. Met be hulp van die gemeenplaats zijn talloze studiecommissies ingesteld en compro missen aanvaard om aan grote besluiten te ontkomen. De term is Nederlands, maar tegenwoordig schijnt zij toepasselijk op ge heel West-Europa. Er wordt onnoemelijk veel gepraat en weinig bereikt. Als de Amerikanen ons als het oude Europa zien en zich de 'aangewezen nieuwe leiders van het Westen voelen komt dat niet alleen door meer macht en meer bezit. Niet eens I in hoofdzaak door meer macht en meer bezit. Maar wel door het bewustzijn:, wij durven besluiten nemen, wij zijn bereid te wagen, een nieuwe koers in te slaan als dat nodig is. Maar zij praten maar en ma ken bezwaren. In oude methoden kan men hen meekrijgen, maar in nieuwe neen. Dan komen de beide benen op de harde grond aan de orde. Dan moet er weer eindeloos gewikt en gewogen worden. Hoe is het mogelijk dat zij niet inzien dat zij samen moeten gaan? Niet erover praten, maar het werkelijk doen? Hoe is het mo gelijk dat zij, met die lange, lange historie waarop zij zo prat gaan, niet begrijpen dat er een tijd komt waarin het oude radicaal heeft afgedaan en men nieuwe wegen moet inslaan als men niet ten onder wil gaan? Het eigenaardige van de beicle-benen-op- de-harde-grond-gedachte, die zozeer af kerig is van idealisme en fantasie beide, is dat zij kennelijk aanneemt dat het voor zichtig beleid is af te wachten, uit te stel len, niet te handelen. Er zijn vele situaties in het leven van de individuele mens zo wel als in dat der volken waarin dit juist het gevaarlijkst denkbare beleid is. Het leven zou een eenvoudige zaak zijn als men door afwachten zijn gevaren vermijden kon. Het is evenwel geen eenvoudige zaak. Er zijn koninkrijken, keizerrijken, ja ge- hele beschavingen te gronde gericht door gebrek aan daadkracht, doordat men zijn Verouderde beschouwingswijze niet in feite dorst te herzien. En in al die gevallen moet men zich verontschuldigd hebben in ter men, die in velerlei talen overeenkwamen met de eindeloos-herkauwde gemeenplaats van de beide benen op de harde grond. Het heeft misschien zijn nut om er hier eens nadrukkelijk de aandacht op te ves tigen: niet handelen is vaak het gevaar lijkste besluit, dat men nemen kan. Het is zeker gevaarlijk als men in een wereld verkeert, waarin verscheidene volken fonen dat zij tot daden en het nemen van risico's bereid zijn. Niet alleen de Ameri kanen zijn dat. Óok anderen. Als men zich in zulk een wereld tot uitstel en compro missen bepaalt legt men het op den duur af. Als men geen sprong durft nemen ver liest men het van lieden die het wel durven. Wie als journalist zich voortdurend met de gebeurtenissen bezighoudt, vergelijkin gen trekt en lang genoeg geleefd heeft om andere verhoudingen in de wereld te heb ben gekend wordt telkens door de beklem mende gedachte vervuld: Europa blijft ach ter. Het praat ouderwets. Het denkt behoudens de uitzonderingen onder zijn bewoners in ouderwetse begrippen. Het is alleen maar bedacht op behoud van het oude en geenszins bereid het nieuwe te wagen. Beide benen op de harde grond. Een soort bourgeois satisfait onder de wereld- delen. En Groot-Brittannië, dat in zijn Ge menebest nog wereldverbindingen heeft, wil die ook alleen maar houden en lijkt het meest ouderwetse-land van alle. Als Europa niet tot ontwaken komt tot verjongd ont waken laat zijn toekomst zich slecht aanzien. Ook als oorlog vermeden wordt. R. P. Twee doden, twee zwaargewonden Hedenmorgen is tijdens- landingsoefe ningen van het leger in de omgeving van Willemstad een ernstig ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan twee mili tairen en waardoor twee anderen ernstig werden gewond. Van het Hollands Diep uit werden heden morgen landingsoefeningen uitgevoerd, die werden bijgewoond door de chef van de generale staf, generaal Hasselman. Aan de oefeningen namen negentien tanks en drie langdingsvaartuigen deel. Een der tanks kantelde in een sloot. Er zaten vier militairen op de tank. Twee daarvan kwamen onder de 35-ton wegende Sherman-tank terecht. De twee anderen probeerden er nog af te springen, maar werden toch nog geraakt en zwaar gewond. Van de zijde van de legervoorlichtings- dienst wordt meegedeeld dat aan de oefe ningen werd deelgenomen door een eska dron tanks van het regiment Prins Alexan der te Amersfoort, een compagnie van het korps commandotroepen uit Roosendaal en een onderdeel van de Engelse marine. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft ir. J. M. A. Pon ders met ingang van 1 Juni 1951 benoemd tot inspecteur van de landbouw, belast met landbouwkundig onderzoek. In 1949 maakte ir. Penders deel uit van het bestuur voor het internationale gras landcongres, in 1950 werd hij door de re gering afgevaardigd als deelnemer aan een studiegroep van de organisatie voor Euro pese economische samenwerking betref fende de organisatie van de landbouwvoor- lichtingsdiensten in West-Europa en in de Verenigde Staten. In hetzelfde jaar bracht de heer Penders aan de Wereld Landbouw- i en Voedselorganisatie van de U.N.O. rap- port uit over de organisatie van de land bouwvoorlichting in Finland. TOKIO (Reuter). Donderdag heeft generaal Ridgway de door de Noorde lijken voorgestelde datum voor onder handelingen over een wapenstilstand aanvaard. De Noordelijke opperbevelhebbers hadden voorgesteld op 8 Juli inleidende besprekingen te beginnen. In een radiobericht heeft generaal Ridg way de opperbevelhebber van de Noord- Koreaanse strijdkrachten, generaal Kim II Soeng, en de bevelhebber van de Chinese vrijwilligers, generaal Peng Teh Hoeai, meegedeeld: „Ik heb uw antwoord van 4 Juli ontvangen. De datum 8 Juli voor een inleidende ontmoeting is aanvaardbaar. Verwezen wordt naar mijn boodschap van 3 Juli. Aan de drie in dat bericht genoemde verbindingsofficieren zullen twee tolken worden toegevoegd. Positieve verzekering van vrijgeleide van dit personeel wordt gevraagd. Uw antwoord wordt verzocht." Het achtste leger maakt bekend, dat buitenlandse correspondenten de verbin dingsofficieren der UNO niet naar Kaesong zullen mogen vergezellen voor het bijwo nen der voorbereidende besprekingen. Wel zijn gedétailleerde voorschriften bekend gemaakt voor het bijwonen van de eigen lijke besprekingen over een staken van het vuren door buitenlandse correspondenten. De Zuid-Koreaanse president, Syngman Rhee, heeft volgens Zuid-Koreaanse rege ringskringen besloten de beslissingen van de UNO niet meer in acht te nemen, indien de 38ste Breedtegraad bij de besprekingen te Kaesong als wapenstilstandsgrens wordt vastgesteld. Radio-Peking heeft Woensdag verklaard, dat, hoewel een staken van het vuren en een wapenstilstandsovereenkomst in Korea mogelijk waren geworden, het Chinese volk zijn pogingen om de nationale defensie op te bouwen niet mag laten verslappen. „Slechts op die manier kan ons grondge bied Taiwan (Formosa) heroverd worden en elk eventueel aggressief complot van het imperialisme worden verijdeld", aldus radio-Peking. Verzwakking der gevechten Aan het Westelijke en Oostelijke front in Korea zijn de gevechten op de grond Woensdag zo goed als tot stilstand geko men. Maar ten Zuiden van Pjonggang in de centrale sector leverden de verbondenen en Noordelijken hevige strijd om heuvels en bergkammen. Het achtste leger meldde een „sterke vermindering" van artillerie- en mortier-vuur aan weerskanten van de frontlinies. Ten Oosten van Kaesong, waar het aan staande weekeinde voorbereidende bespre kingen over een wapenstilstand gevoerd zullen worden, werden de verbondenen van verre afstand beschoten met lichte wapens. Een Amerikaanse afdeling vernietigde ten Zuiden van Pjonggang sterke kazemat ten van de Noordelijken. Na vier dagen zware strijd trokken Noordelijke infanteris ten zich terug. Geen vijand in Kaesong Donderdag heeft het hoofdkwartier van het achtste leger medegedeeld, dat een pa trouille van de UNO Kaesong is binnenge trokken zonder contact met de tegenstan der te krijgen. Toen de patrouille, ter grootte van een peloton, Wcensdag de stad binnentrok, meldde een andere patrouille ten Oosten van Kaesong, dat zij onder vuur van lichte wapenen kwam en terugtrok. De patrouille was snel opgerukt van het schiereiland Kimpo uit en vond de stad verlaten. Na een kort onderzoek trok de patrouille zich terug. Het schijnt dat de Noordelijken zich be perken tot het behouden van hun hoofd linies en acties ontwijken, totdat een wa penstilstand hun toekomstige gedragslijn zal hebben bepaald. Ernstig auto-ongeluk tussen Amsterdam en Halfweg In de afgelopen nacht heeft zich op de weg van Amsterdam naar Halfweg een on geluk voorgedaan, waarbij een Heemstede- naar B. W. V. een schedelbasisfractuur op liep. De Heemstedenaar reed in een perso nenauto en verloor plotseling door tot nu toe onbekende oorzaak de macht over stuur. Hij vloog tegen een boom die aan de linkerkant van de weg stond. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en moest raar een Amsterdams ziekenhuis worden overgebracht. De auto werd zwaar bescha digd. Een bromfietser die toen het ongeluk BONN. (Reuter). Van gezaghebbende zijde te Bonn werd verklaard, dat de West-Duitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft laten weten, dat West-Duitsland misschien terug zal komen op zijn ver klaring waarin aansprakelijkheid voor de Duitse buitenlandse schulden werd aan vaard. Hij deelde dit aan de geallieerde Hoge Commissie mede in een nota, die hij haar Zaterdag toezond, vlak voor het vertrek van een Duitse delegatie naar de interna tionale conferentie over de Duitse na- en voor-oorlogse schulden, die te Londen wordt gehouden. Toen in de afgelopen winter, aldus dr. Adenauer, een parlementaire commissie de schuldenverklaring besprak, zeiden geal lieerde functionarissen, dat de West-Duit- De rustige bedrijvigheid van de pas begonnen werkdag werd vanmorgen in de om geving van de Generaal Cronjéstraat in Haarlem-Noord plotseling verstoord door kreten van schrik en verwarring die hun oorzaak vonden in een enorme vuurkolom die opsteeg uit de smalle sleuf tussen de huizen aan de Schoterweg en de panden aan het begin van de Cronjéstraat. Het was omstreeks half negen dat de eerste alarm- schellen op de seinzaal van de Haarlemse brandweer begonnen te rinkelen; even later stoven de nieuwe motorspuit en de ladderwagen weg naar de bedreigde plaats. De eerste meldingen, afkomstig van militairen uit de Ripperda-kazerne, bleken bij aan komst niet overdreven: het was inderdaad een uitslaande brand, die zich zeer ernstig liet aanzien. Toen de brandweer arriveerde sprongen juist de drie vensterruiten van de woning boven de wmkcl van de firma Kostermans door de hitte van de vlammenzee die de gehele bovenverdieping verwoestte. De bewoners, de heer en mevrouw D. J. Marcha-nd, die nog te bed lagen toen zij door het vuur werden overvallen, hadden zich nog juist langs de trap in veiligheid kunnen stellen. De brand was ontstaan in de achter de winkel van de firma Koster mans gelegen houten werkplaats, waar onder meer baleinen voor boorden werden gemaakt. Daartoe was steeds een voorraad celluloid aanwezig, die, althans naar de mening van omwonenden, vlam heeft ge vat door een electrisch kacheltje dat in de Een welverdiende pluim, op de baretten van de militairen van de Ripperda-kazerne, die zeer snel bij de plaats van de brand aanwezig waren. Op kordate wijze assisteerden zij de brandweer, welke zij tevens hadden gewaarschuwd. In de Cronjéstraat vormden de AAT'ers een ket ting, waarlangs een groot deel van de inventaris in ijltempo op straat werd gezet. buurt stond. De scherpe geur van brandend celluloid was reeds op een afstand te her kennen. De buren hadden zich over de naar hun mening onveilige wijze waarop het werk werd uitgevoerd, meer dan eens beklaagd. De werkplaats stond onmiddellijk in lichterlaaie, een schrikaanjagende steek vlam schoot omhoog, deed de vensters aan de achterzijde van de bovenwoning uiteen spatten en veranderde het huis van de heer en mevrouw Marchand in een ware hel. De buurtbewoners waren, behalve over het werk van de brandweer, vol lof over het kordate optreden van de militairen. Zij Waren het die de brand het eerst ontdekten door de rook die boven de huizen uitsteeg en onmiddellijk brandweer en politie waar schuwden. Met behulp van emmers en tuin slangen begonnen zij met blussen en smaakten het genoegen uitbreiding van de brand naar de huizen aan de Schoterweg, waar van één perceel de daklijst reeds door het vuur was aangetast, in de kiem te smoren. Inventaris van de bedreigde per celen werd met hun hulp gered. Wat de schade betreft: de werkplaats van het herenmodemagazijn ging geheel ver loren, terwijl het achtergedeelte van de winkel eveneens flinke brand- en water schade opliep. Het ergst eraan toe is de familie Marchand. Vrijwel haar gehele in boedel ging verloren, waaronder een nieu we baby-uitzet voor het kind dat mevrouw Marchand verwacht. Het gezin had geen verzekering gesloten. De brandweer had uiteraard een zware taak. Het komt niet vaak voor dat zij tegen een dergelijke compacte vuur- en rookmassa heeft te strijden als vanmorgen het geval was. Commandant Spoelder liet natuurlijk geen verstek gaan. De subsituut- officier van justitie, mr. G. W. F. van dei- Valk Bouman, stelde zich eveneens ter plaatse op de hoogte. sers moesten vermijden op dat ogenblik de kwesties der schulden en die der Duitse activa in het buitenland te koppelen, maar dat zij vrij zouden zijn dit later te doen, wanneer er een schuldenregeling bespro ken zou worden. Daarom vreest de bonds kanselier dat de politieke partijen in het parlement misschien haar goedkeuring van de schuldenverklaring zullen intrek ken, wanneer de geallieerden bij hun hou ding volharden. Waarnemers geloven, dat de Duitse de legatie naar de Londense conferentie or ders heeft om formeel niet het vraagstuk der activa ter sprake te brengen en dat de Duitsers zullen volstaan met de kwestie levendig te houden door deze nota van dr. Adenauer. Meer politie gewenst De West-Duitse minister van Binnen landse Zaken, dr. Robert Lehr, heeft Woensdag meegedeeld, dat zijn regering binnenkort toestemming van de Westelijke geallieerden zal vragen om het corps ge motoriseerde politie uit te bi-eiden. Dr. Lehr zei, dat de West-Duitse rege ring er kennis van had genomen, dat Ja pan en Italië toestemming hadden gekre gen een veel grotere politiemacht te heb ben clan West-Duitsland. In de herfst van het vorige jaar gaven de Westelijke bezettingsmogendheden West-Duitsland toestemming om 30.000 man gemotoriseerde politie op de been te brengen. Deze troepen zouden worden uit gerust met lichte wapenen en worden ge oefend om bij binnenlandse troebelen op te treden. Behalve deze macht telt West- Duitsland 90.000 politieagenten, die zijn georganiseerd in stedelijk, districts- en staatsverband. Daartegenover had Japan onlangs toe stemming gekregen 75.000 man gemotori seerde politie te recruteren, naast de ge wone politiemacht van 120.000 man, aldus dr. Lehr. In antwoord op beschuldigingen van sociaal-democratische zijde, dat de grens politie door de West-Duitse regering ge bruikt wordt om de kern voor een leger te vormen, verklaarde Lehr, dat dit niet waar is. Aangaande de beschuldigingen van de socialisten, dat een te groot aantal vroe gere Nazi's en oud-beroepssoldaten was gerecruteerd, zei dr. Lehr, dat 69 procent van de stafofficieren oud-politiemannen zijn evenals 46 procent van de compagnies commandanten. Tenslotte deelde de minister mee, dat de West-Duitse politie lichte pantserwagens nodig heeft en lichte kanonnen. „Het be zitten van deze wapens is belangrijk, niet zozeer het gebruik er van", zo voegde Lehr hieraan toe. HELSINKI, (Reuter) Woensdagmid dag zijn te Helsinki de verbeterde resul taten van de Finse verkiezingen bekend gemaakt. Deze luiden als volgt (tussen haakjes de zetelverdeling in de oude par lement): Sociaal-democraten Agrariërs Volksdemocraten (comm.) Conservatieven Zweedse volkspartij Finse volkspartij 53 zetels (54) 52 zetels (56) 43 zetels (381 28 zetels (33) 15 zetels (14) 9 zetels De vernielde auto. (Laatstgenoemde is in de plaats geko men van de Liberale partij, die in het oude parlement 5 zetels had). De bekendgemaakte cijfers omvatten alie kiesdistricten behalve enige kleine gebie den in Lapland. De Sociaal-democraten hebben de Agra riërs, geleid door de pro-Russische Oerho Kekkonen, overvleugeld. De Volksdemo craten hebben winst geboekt. De leiders van laatstgenoemde partij hebben meege deeld, dat zij er op zullen aandringen in de regering te worden opgenomen. gebeurde passeerde, vlogen de stukken van een plastic-wielschijf om de oren. Hij kwam echter met de schrik vrij. Wilson rapporteert: WASHINGTON. (Reuter). Charles Wil son, directeur voor de Amerikaanse defen sie-organisatie, heeft in zijn tweede kwar taalrapport aan het Congres verklaard, dat Amerika zich bij verlies van de Perzische olie voor een zeer moeilijke situatie ge plaatst zou zien. Mogelijk zou men dan ge dwongen zijn tot een drastische herziening der verdeling. Hij zeide echter, niet van oordeel te zijn, dat Amerika benzine zou moeten rantsoeneren. Met het oog op het mogelijke achteruit lopen van de levering uil het Midden-Oosten treft men maatrege len voor de uitbreiding van de eigen pro ductie en de reserves. Met een sterkte der strijdkrachten van 3.500.000 man heeft Amerika bijna het eer ste doel van de militaire opbouw bereikt, zo vervolgt het rapport. De leveringen aan het leger, met inbegrip van uitrustingen, overschreden in de afgelopen drie maanden de 4.000.000.000 dollar en waren drie maal zo groot als een jaar geleden. Twee jaar van intensief werk zijn vol gens Wilsons rapport nog nodig, voordat Amerika de heden gestelde doelen van militaire kracht en productiecapaciteit kan bereiken. Het rapport zegt: „Men dient met onver anderde stuwkracht aan het program te werken, wat er ook in Korea gebeurt. De aanval van het communisme in die buurt van de wereldbol is slechts een episode in de worsteling op lange termijn waarin wij betrokken zijn. Indien men tot een wapen stilstand in Korea geraakt en zelfs als de vrede in het land volledig hersteld is, zijn altijd nieuwe aggressieve acties mogelijk, overal langs de randen van het Russisch imperium. Iedere van deze aggressieve acties zou tot een wereldoorlog kunnen leiden. Wij mogen niet wagen de snelheid van onze defensiemobilisatie te verminde ren. voordat de sterkte van de vrije wereld voldoende is om het hoofd aan iedere aan val te bieden". Woensdag is de Amerikaanse ondermi nister voor het leger, Alexander, gewond geraakt, toen een licht vliegtuig, waarin hij als passagier meevloog, aan het Ooste lijk front, in Korea tegen een bergwand vloog, aldus heeft Donderdag het hoofd kwartier van het achtste leger meegedeeld. Alexander en de piloot van het vliegtuig, een majoor, werden licht gewond en in een ziekenhuis opgenomen. BOEDAPEST, 4 Juli (Reuter) De Ver enigde Staten hebben de Hongaarse eis, dat drie Amerikaanse diplomaten te Boedapest zouden worden teruggeroepen, afgewezen. De Hongaarse eis werd Maandag in een scherpe nota geformuleerd. Volgens de Hongaarse nota hebben de diplomaten een rol gespeeld bij de „samenzwerings- en spionnage-activiteit van aartsbisschop Josef Grösz" en de acht andere beklaagden, die onlangs te Boedapest zijn veroordeeld. Wijnaendts Francken: Men moet wel alles weten wat men zegt, maar niet alles zeggen wat men weet. WASHINGTON (Reuter). In een toe spraak ter gelegenheid van Onafhankelijk heidsdag heeft president Truman gezegd, dat de wereld voor een lange periode van „groot internationaal gevaar" staat, ook al zou er vrede in Koi'ea komen. „Het is nog te vroeg om te zeggen, of de communisti sche machthebbers werkelijk vrede in Korea willen. De Verenigde Staten moeten waakzaam zijn en op alles voorbereid". Truman zeide verder: „Na een regeling voor Korea zal. het grootste gevaar voor de wereldvrede de geweldige gewapende macht van de Sovjet-Unie nog steeds blijven bestaan. De Verenigde Staten moe ten daarom voortgaan met zich snel te be wapenen, andere vrije landen te helpen met de opbouw van de verdediging, de inflatie te beperken en de Russische pogin gen om de wereld te overheersen, bestrij den." „De Russen haten ons niet omdat wij Amerikanen zijn", aldus Truman, „maar omdat wij vrij zijn omdat wij het groot ste voorbeeld zijn van de macht der vrij heid." Truman sprak de volgende boodschap uit aan de soldaten in Korea: „Mannen van de strijdkrachten in Korea, gij zult in de geschiedenis bekend zijn als het eerste leger dat vocht onder de vlag van een wereld organisatie ter verdediging van de vrijheid. Gij hebt goed gevochten en zonder verwijt te wekken. Gij hebt geen vrije mensen tot slaven gemaakt, geen vrije natie vernietigd en geen schuld aan enig bloedvergieten. De overwinning zal misschien aan u zijn, maar gij wint meer dan een oorlog, want gij ver dedigt het principe van vrijheid onder internationaal recht. Dit is van belang voor de gehele mensheid omdat het de mensen dichter bij hun doel, de vrede, brengt. Het kan een keerpunt in de wereldgeschiedenis blijken te zijn." In het centrum van Teheran heeft Woensdag een grote brand de helft van de boulevard Lalezar, waar de grootste zaken van de stad zich bevinden, verwoest. De brand is vermoedelijk aan kortslui ting te wijten. De materiële schade wordt op verscheidene millioenen rials geschat. Er zouden vijf personen gewond zijn. Wij kunnen meedelen, dat Hare Ma jesteit Koningin Juliana het voorne men heeft hedenavond de voorstelling door „The Young Vic" van „The knight of the burning pestle" in 't Openlucht theater van Bloemendaal bij te wonen. Minister-president dr. W. Drees, die vandaag 65 jaar geworden is. Het koudefront dat 'gisterenmiddag en -avond met flinke buien ons land pas seerde, was hedenmorgen boven midden Frankrijk aangekomen. Na de frontpassage begon de luchtdruk in onze omgeving flink te stijgen als gevolg van de nadering van een rug van hoge luchtdruk uit de richting van de Britse eilanden. Deze houdt een koele Noord-Westelijke luchtstroming over de Noordzee in stand, waarin vrij veel bewolking voorkomt, maar vrijwel geen buien. Het fronten- systeem van de depressie ten Zuid- Westen van IJsland dringt, vergezeld van regen, verder naar het Oosten op en bereikte vanochtend het uiterste Zuid-Westen van Ierland. oooooooc O ONBEWOLKT '3 LICHT BEW 3 HALT BEW ZWAAR 'BEW GEHEEL BEW MIST SNEEUW REGEN 9 MOTREGEN A HAGEL V BUIEN H ONWEER MPERATuuR '005 ISOSAAR SELANCBUK NEESSLiG- GEBIED CENTRA H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDiNGSLIiN-^RONT TUSSEN LUCHT VAN e VERSCHILLENDE HERKOMST Ni-- AND VAN Dl"1 'EKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSS"REFD S ECN W".n- SNEOHE'O VA-WIJF. MET£g;p£s SECONDE MINDER KOUD Verwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond: Vanavond en vannacht flinke op klaringen, weinig wind en tamelijk koud. Morgen overdag weer toene mende bewolking maar nog over wegend droog weer. Meest matige wind tussen West en Zuid. Iets hogere temperaturen. 6 Juli Zon op 4.27 uur, onder 21.01 uur Maan op 6.11 uur. onder 22 33 uur Hoog en laag water in I.ïmuiden Donderdag 5 Juli Hoog water: 4.21 en 16.48 uur. Laag water: 0.05 en 12.23 uur. Vrydag 6 Juli Hoog water: 4.56 en 17.21 uur. Laag water: 0.40 en 12.58 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1