Bevolking Washington zegt handelsverdragen met Sovjet-Unie en haar satellieten op Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Engeland zal pogen Perzië te bewegen tot medewerking aan Raad van Toezicht Gevaarlijke dampen in de \Y aar der polder gaven urenlang handen vol werk Frankriiks economische toestand in 1950 Alle tarief-concessies worden buiten werking gesteld Meerderheid in Nederland bereid tot versobering „Democratische groepering" in Griekenland aangekondigd I.V.V.V. belooft steun aan minder ontwikkelde landen Tankwagen met mengzuur kantelde Motie van Labourleden Erkenning Peking-China en minder bewapening Kabinet Venizelos krijgt het vertrouwen Dief in de nacht Voorbereiding van de conferentie te Kaesong Engelse expeditie in October naar de Mount Everest Driejarig jongetje in het Spaarne verdronken Het woord is aan Conferentie te San Francisco over vredesverdrag met Japan Oost-Duitse volkspolitie zou 131.000 man tellen HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 304 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 7 JULI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 132 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman £rtNDS 1900 is de wereldbevolking met O 826 millioen toegenomen. In 1949 leef- cen er ongeveer 2.378.000.000 mensen op \avde. Ongeveer" zegt de Wereld-gezond heids-organisatie, die tot deze conclusies is gekomen. Tot dat voorbehoud heeft zij wel aanleiding, want er leven nog altijd stam men in het diepst van oerwouden, die nog niet aan een Centraal Bureau voor de Sta tistiek toe zijn en zelfs niet het flauwste vermoeden hebben van de zegeningen van zulk een instelling. Zij verlangen cr dus niet eens naar, die achterlijke lieden. En als iemand namens de Wereld-gezondheids organisatie tot zulk een gemeenschap door drong en zich tot hun medicijn-man wend de (hetgeen hij natuurlijk zou doen) met de vraag, hoe het eigenlijk met het sterfte cijfer van de stam stond, zou hij zich nog voorzichtiger moeten uitdrukken ook, om te voorkomen dat hij in eigen persoon het sterftecijfer deed stijgen. Niet alleen in de diepste binnensten van Afrika en Zuid- Amerika, maar ook in Azië is het onge twijfeld moeilijk nauwkeurige opgaven te krijgen. En wij hoeven niet eens zo ver van huis te denken, want zelfs in Europa lijkt niet alles even zeker als het statistie ken betreft. Hoeveel Lappen leven er in het Noorden van Zweden? Bij zulke totalen kan de Wereld-gezond heids-organisatie zich overigens wel een onnauwkeurigheidje van een paar procent veroorloven. Twee procent: dat is op het totaal van 2378 millioen een kleine acht- en-veertig millioen. Daar kunnen heel wat stammen en globale schattingen mee ver werkt worden. Als de Wereld-gezondheids organisatie zegt dat de wereldbevolking nu dagelijks met zestigduizend babies verrijkt kan men dezelfde correctie op dat aantal aanvaarden twaalfhonderd meer of twaalfhonderd minder en evenzeer on der de indruk blijven van deze massale toe voer van jong leven. Waarbij overigens bedacht moet worden dat de zuigelingen sterfte, in landen als de onze door velerlei voorzorg en andere maatregelen in de laat ste halve eeuw zo sterk verminderd, in andere delen der wereld nog zeer hoog is. En zelfs in sommige landen van Europa nog hoog. Desondanks blijkt, dat de toeneming dei- wereldbevolking in de eerste helft van de twintigste eeuw enorm is geweest. Mis schien zal dit de laatste lieden tot zwijgen brengen, die nog menen dat oorlogen een soort natuurverschijnsel zijn, ertoe dienend om de mensheid tot een zekere omvang te beperken. Het is een gemakkelijk motief om menselijke verantwoordelijkheid o de Natuur af te wentelen, maar het is lijnrecht in strijd met de feiten. Het is overigens moeilijk om in zulke getallen te denken als die instelling met de lange naam ons aanbiedt. Het is trou wens zo moeilijk zich de wereld met haar noden en verwarringen en haar zestigdui zend-geboorten-per-dag als geheel voor te stellen. Met vlotter begrip zullen velen kennis genomen hebben van de woorden die de burgemeester van Heemstede eer gisteren in zijn gemeenteraad sprak. Hij had het ook over de bevolkingsgroei. Thor- becke's gemeentewet was een eeuw oud, al onze vaderlandse vroedschappcn vergader- den, ook de Heemsteedse deed dat dus en burgemeester Van Rappard herinnerde er aan hoe het in zijn gemeente een eeuw geleden was gesteld. Er waren 2632 inwo ners en Berkenrode (met 62) was nog een zelfstandige gemeente. Er zijn nu 25000 in woners. De burgemeester gaf meer bijzon derheden over het verleden ten beste: hij zei dat de vergelijking met die oude toe stand. waarin de taak van het gemeente bestuur (beschikkend over één ambtenaar) zo bescheiden en beperkt was, hem getrof fen had. Het leven in die dagen was zoveel minder ingewikkeld dan nu en onwille keurig had hij zich de vraag gesteld, of men toen niet gelukkiger was: een vraag, in dit geval, die men niet kan afdoen met het bekende antwoord, dat ieder mens de tijd van zijn jeugd gelukkiger lijkt dan het heden. Want zij geldt een veel verder verwijderd verleden. Nu kunt ge u er over verwonderen dat zo'n klein partje van de wereld als de gemeente Heemstede te berde wordt ge bracht bij een wereld-statistiek over de bevolking. Het gebeurt alleen maar om er de aandacht op te vestigen, dat als het leven en de taak van het gemeentebestuur op zo'n klein stukje grond zoveel ingewikkelder en moeilijker zijn geworden bij sterke bcvol- kingstoeneming dit ook in de grote wereld als-geheel, met haar oneindig gecompli ceerder vraagstukken en beproevingen, het geval is. Als ge die ene Hollandse gemeente ziet als een voorbeeld-in-miniatuur, dan hebt ge nog een erg gunstig voorbeeld bo vendien. En dan gaat het u ietwat duizelen bij de gedachte, wat er in de wereld is ge beurd in vijftig jaar tijds. En het kan u niet meer verwonderen als van verschil lende zijden betoogd wordt, dat oude be- stuursmethoden tekort schieten en als ge telkens verneemt dat oude verhoudingen tussen de staten falen. 826 millioen mensen hebben hun aanspraken doen gelden: hun leven stelt de wereld enorme nieuwe eisen. R. P. In het jaarrapport over 1950 van de gou verneur van de bank van Frankrijk aan de president vande republiek, dat zich uit voerig bezighoudt met de valutapositie en de ontwikkeling van de factoren, die van invloed zijn op de waarde van de frank, wordt-onder meer gezegd: De wederopbouw van Frankrijk is in 1950 op nieuwe hinder nissen gestoten. Weliswaar heeft de pro ductie de langzame vooruitgang voortgezet, is de frank stabiel gebleven, en zijn de deviezenreserves, die twee jaar geleden bijna uitgeput waren, weer aangevuld, maar deze verbetering van bepaalde facet ten van de valutapositie neemt niet weg, dat het reeds bijna verdwenen inflatiege vaar in de tweede helft van het jaar weer merkbaar is geworden. Reeds is door de prijsstijgingen van grondstoffen op de wereldmarkt en de verhoogde militaire uit geven het wankelbare evenwicht van de Franse binnenlandse prijzen dubieus ge worden. De prijzen zijn meer gestegen dan in de buurlanden. WASHINGTON (Reuter). Het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft cr de Sovjet-Unie, Roe menië en Bulgarije van in kennis ge steld, dat hun handelsverdragen met de Verenigde Staten geannuleerd zullen worden. De regering der Verenigde Staten deelde aan Hongarije en Polen mede, dat zij bepalingen voor tariefs concessies in de verdragen betreffende handel en consulaire rechten wil an nuleren. Wanneer deze landen weige ren, zullen de Verenigde Staten het ge hele verdrag annuleren, zo werd mede gedeeld. Het ministerie van Buitenlandse Zaken maakte verder bekend, dat het venvacht, dat president Truman de volgende week een proclamatie zal afkondigen, waarin tariefconcessies aan andere communistische gebieden ongeldig verklaard worden. De export uit Tsjechoslowakije, communistisch China, Oost-Duitsland en Oost-Berlijn zal er ook door getroffen worden, evenals goe deren, die eventueel verscheept zouden worden uit Albanië, Estland, Letland, Li- thauen, de delen van Korea en Indo- China, die onder communistisch toezicht staan, de Korillen, Buiten-Mongolië, Zuid- Sachalin en Tanna Tuva (een district ten Noorden van Mongolië in centraal-Siberië). De maatregel betekent, dat de invoer- vxxxcoococccoocococo^scoococoococcoccciccocoooocccccccoqc Uit een enquête van het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie is duidelijk gebleken, dat een groot deel (59 procent) van ons volk vóór verso bering is. Ook dat het grootste deel van het publiek de opofferingen (hogere prijzen, hogere belastingende moeite waard vindt omdat zij nodig zijn voor een snelle versterking van leger, vloot en luchtmacht. Op de vraag „Wat denkt u: wordt het geld voor leger, vloot en luchtmacht goed, tamelijk goed of slecht besteed?", antwoordde 25 procent „slecht", 27 procent „tamelijk goed", 13 procent antwoordt „goed", 35 procent heeft „er geen idee van". 8 rechten op goederen uit communistische landen weer gelijk zullen worden aan die van 1930, vóór de Verenigde Staten de tarieven op grond van de overeenkomsten op basis van wederkerigheid verlaagden. Het ministerie van Buitenlandse Zaken maakte levens bekend, dat president Tru man binnenkort gevolg zou geven aan een andere richtlijn van het Congres en de meeste bontinvoer uit de Sovjet-Unie en communistisch China zou verbieden. Volgens handelaren behoeft de maat regel niet noodzakelijk te betekenen, dat er een slagboom zal worden gezet voor de handel met de communistische landen. Tsjechoslowakije is lid van de algemene overeenkomst betreffende tarieven en han del (G.A.T.T.) en heeft als zodanig recht op de behandeling van „meestbegunstigde natie", maar de ambtenaren geloven, dat er mogelijkheden zijn voor de Verenigde Sta ten om tariefconoessies aan dat land in te trekken. Het parlementslid voor Messina, John Demetropoelos, deelde mee, dat hij de j centrum-partij verliet om zich aan te slui ten bij de buiten de wet gestelde platte landspartij. Deze partij werd in 1942 op gericht onder leiding van Costa Gabrieli- des, die thans in ballingschap vertoeft. Zij zou thans rechtstreeks onder communis tisch toezicht staan. Zes linkse leden van het Griekse parle ment hebben de vorming aangekondigd van een „democratische groepering" met „Titoïstische tendenties". Griekse autoritei ten noemden dit „communistische camou flage". Donderdag hebben woordvoerders van de twee grote Amerikaanse vakbonden de A.F.L. en de C.I.O. op het tweede wereld congres van het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen hun steun beloofd aan de vorming van een anti-communis tisch arbeidersfront in Azië, het Midden- Oosten, Afrika en andere in ontwikkeling ten achter gebleven gebieden. Deze beide vakbonden tellen zestienmillioen Ameri kaanse en Canadese leden. Engeland heeft bekend gemaakt, dat on middellijk bij Perzië stappen zullen wor den ondernomen om tot oprichting ie komen van een raad van toezicht voor de olie-industrie, als voorgesteld door het In ternationale Gerechtshof. Eric Drake, algemeen bedrijfsleider van de „Anglo Iranian" in Choczistan, heeft bij zijn aankomst uit Londen te Basra gezegd: „Ik ben absoluut optimistisch omtrent een uiteindelijke regeling". Een woordvoerder van de Britse ambas sade te Teheran heeft heden verklaard, dat evacuatie van de Britse staf uit de Perzische olievelden onvermijdelijk zou zijn wanneer Perzië de aanbevelingen van het interna tionaal gerechtshof zou verwerpen. De hoofdvertegenwoordiger van de Anglo-Iranian te Teheran, Richard Seddon, heeft tegenover een speciale correspondent van AFP zijn tevredenheid betuigd over de beslissing van het Haagse Hof. De Angio- Iranian zal natuurlijk de uitspraak van het Hof aanvaarden, aldus zeide Seddon. Volgens de vertegenwoordiger van de Anglo-Iranian te Abadan, Alec Mason, streven extreem nationalistische elementen in Perzië, die eventueel een „heilige oor log" zouden willen proclameren, onder alle omstandigheden naar „bevrijding van de Perzische economie van buitenlandse in vloeden", ook met gevaar voor het bestaan van de Perzische olie-industrie zelve. Mi nister-president Mossadeq en zijn omge ving delen dit standpunt niet. aldus Seddon en proberen tot een overeenkomst met de Britten te geraken. Naar verluidt poogt de Britse ambassa deur te Teheran, Shepherd, nadere ophel dering te krijgen over het door Mossadeq voorgestelde compromis ten aanzien van de formulering der ontvangstbewijzen. Verscheidene personen werden te Tehe ran gewond bij een treffen van communis ten en leden van de arbeiderspartij met de politie. Een groot aantal communistische jonge ren ontmoette in de hoofdstraat aanhangers van de arbeiderspartij en men geraakte handgemeen. Toen de politie een einde aan de schermutseling wilde maken, keerden de vechtenden zich eensgezind tegen haar. Gisteravond tegen zes uur merkten voorbijgangers aan het Noorder Buiten- Spaarne in Haarlem, dat grote oranje achtige wolken opstegen van het fabrieks terrein van dc chemische fabriek „Rids" die aan de oever van het Spaarne in de Waarderpolder ligt. Men dacht dadelijk aan brand, doch later bleek, dat op het fabrieksterrein een merkwaardig ongeluk was gebeurd. Een grote tankwagen, waar mee uit Zuid-Limburg het zogenaamde mengzuur wordt aangevoerd, dat in de fa briek wordt gebruikt (een mengsel van zwavelzuur en salpeterzuur), was door een defect aan de stuurinrichting bij het binnenrijden van het fabrieksterrein in. een bermsloot gereden en omgekanteld. De enorme tank, die 17.000 kilo mengzuur bevatte, kantelde in het weiland en liep leeg. Aangezien het vulgat juist aan de onderkant zat, kon men de stroom niet stoppen en het mengzuur verdampte, waarbij zich een enorme rookontwikke ling voordeed. De gunstige wind dreef dc wolken de Waarderpolder in en dus niet naar het bebouwde gedeelte van Haarlem waar de gevolgen anders niet te overzien zouden zijn geweest. Het verdampende zuur kan bij inademing namelijk zeer ernstig lichamelijk letsel ten gevolge hebben. Vrachtwagens in gebluste kalk Door het personeel van „Rids" werden onmiddellijk vrachtwagens met kalk naar de tank gereden. De ongebluste kalk werd over het ontsnappende mengzuur geworpen en vervolgens door de brandweer met twee stralen nat gespoten. Op deze wijze werd getracht de dampontwikkeling te stuiten. Twee uur later werd een tweede motor spuit gealarmeerd, omdat bleek dat er te weinig druk op de waterleiding stond. Er werden toen vijf- tot zeshonderd meter Omgeven door dichte dampen richten de mannen van Haarlems brandweer de slang op het salpeterzuur. Rechts ontwaart men de verongelukte tank. slang uitgelegd naar het Spaarne. Tevens werd een tweede ploeg vrijwilligers opge roepen voor aflossing. Tot elf uur des avonds bleef de brandweer in actie. Inmiddels had men met twee takelwagens de trailer uit de sloot getrokken en de tank vrij gemaakt. Om tien uur 's avonds gaf de inspecteur van de Volksgezondheid last het water in de omgeving af te dammen om de versprei ding van de gevaarlijke nevel te stuiten. Direct toen het ongeluk geconstateerd werd had het personeel van de fabriek reeds de bewoners in de buurt gewaar schuwd. Verzocht werd de woningen te verlaten en het vee in veiligheid te bren gen. Deze maatregel heeft succes gehad, er zijn tenminste geen aanwijzingen dat de runderen nadelige gevolgen van het onge luk hebben ondervonden. Vijftig mille schade De schade beloont ongeveer vijftigdui zend gulden. Niet alleen is een grote hoe veelheid mengzuur- verloren gegaan, maar enkele afdelingen van „Rids" ondervinden thans stagnatie tot vanavond een extra tankwagen uit Limburg arriveert. Wat betreft de oorzaak van het ongeluk dient te worden opgemerkt, dat dit nooit een dergelijke omvang had kunnen krij gen wanneer de toegangsweg tot de „Rids"- fabriek in een betere conditie had verkeerd. De diepe sporen vap de weggegleden trailer maken trouwens het verkeer nu nog moeilijker dan het al was. Wij vernamen nog dat de ,,Rids"-fabrie- ken bezig zijn de toegangsweg in eigendom te verkrijgen om deze voor eigen rekening te verbeteren. LONDEN, (Reuter) Een groep van 17 leden van de Labourpartij heeft Vrijdag in het parlement een motie ingediend, waarin wordt voorgesteld een conferentie van de vier ministers van Buitenlandse Za ken te houden over de volledige erkenning en de toelating van communistisch China tot de UNO en de beperking en geleidelijke vermindering van de bewapening der ver schillende landen. De motie is behalve door twee leden van de linkervleugel van de Labourpartij, Sil verman en Hughes, ondertekend door aan hangers van de middengroep der partij. In de motie wordt er verder bij de re gering op aangedrongen om de vrijheid en onafhankelijkheid van Korea bij- inter nationale overeenkomst te verzekeren. Tenslotte vragen de ondertekenaars de regering om internationale stappen te doen teneinde verdere inflatie te voorkomen, de kosten van het levensonderhoud te ver lagen, het gevaar voor oorlog te vermin deren en ernstig via de UNO een wereld omvattend plan voor te bereiden om op grote schaal geld in de onvoldoende ontwik kelde gebieden te investeren teneinde deze landen tot ontwikkeling te brengen. Het feit, dat een moti eis ingediend, wil nog niet zeggen, dat hierover een debat zal worden gehouden. Dit hangt af van de be slissing van de regering of zij al dan niet tijd hiervoor beschikbaar wil stellen. De Griekse Kamer van Afgevaardigden heeft met 125 tegen 74 stemmen haar ver trouwen uitgesproken in de regering- Ven izelos. De Epek, het progressieve centrumbloc onder leiding van Piastiras en de rechtse populisten van Tsaldaris, steunden de nieuwe homogeen-liberale regering. Venizelos stelde zijn regering aan de Kamer voor als een „tijdelijke", die tot taak heeft, de nieuwe verkiezingswet door het parlement te loodsen en de datum voor algemene verkiezingen vastgesteld te krij gen. Er zijn geen nieuwe ministers benoemd ter vervanging van de afgetreden demo- cratisch-socialistische ministers. Hun taak zal door de huidige (liberale) leden van het kabinet worden overgenomen. Vannacht om tien minuten voor een fietste een 31-jarige dame op de Zijlweg te Haarlem in de richting van de stad. Bij de Hoofman- straat bemerkte zij, dat zij gevolgd werd door een onbekend gebleven wielrijder en bij de Prevenièrestraat reed hij naast haar. De man greep in de fietstas en maakte rechts omkeerd. De wielrijdster stapte af en be merkte, dat haar tas, bevattende ongeveer vijftien gulden gestolen was. De generaals der Noord-Koreanen en Chinese legers hebben via de radio bekend gemaakt, dat zij de voorstellen van gene raal Ridgway voor de laatste voorbereidin gen van de bespreking te Kaesong hebben aanvaard. Generaal Ridgway heeft Vrijdag order gegeven de luchtaanvallen te staken op de weg van Pjongjang naar Kaesong, waar langs de Noordelijke onderhandelaars zul len gaan voor de voorlopige besprekingen, welke Zondag te Kaesong zullen worden gehouden. Dit verbod geldt voor genoemde weg en een gebied met een straal van acht kilo meter rondom Kaesong en zou ingaan op hedenmorgen bij het aanbreken van de dag. Te Seoel staat een complete mobiele keuken gereed voor gebruik bij de aan staande onderhandelingen te Kaesong. De keuken kan tweehonderd maaltijden ineens verzorgen. Bovendien is een grote vracht auto geladen met tonnen groenten, fruit en vlees. Ook een grote partij rijst wordt mee genomen. Bombardementen op de Oostkust Vrijdag hebben Amerikaanse marine eenheden en de marineluchtmacht Wonsan en doelen aan de Oostkust zwaar bestookt Het bombardement was het zwaarste sedert het uitbreken van de oorlog. Vrijdagmorgen vroeg waren de eerste vliegtuigen van vliegdekschepen gestart voor aanvallen, die Vrijdag de gehele dag hebben geduurd. De aanvallen werden uit gevoerd in golven van vijftig vliegtuigen. Vier aanzienlijke concentraties Noordelijke troepen werden volledig vernietigd en tal rijke artillerie- en luchtafweeropstellingen van de Noordelijken werden vernield, al dus wordt uit Tokio gemeld. Langs het gehele Koreaanse front duur den de lichte gevechten voort.Vrij dagavond trok een patrouille Pjonggang binnen en vond de stad verlaten. Ten Noorden van Hwatsjon dwong een Noordelijk bataljon de geallieerden enig terrein prijs te geven, doch volgens een communiqué van het achtste leger leden de Noordelijken zware verliezen. Van elders langs het front worden ge vechten gemeld van groepen ter grootte van een peloton of een compagnie. Volgens ramingen van het Amerikaanse leger bedroegen de Noordelijke verliezen in Korea tot 25 Juni 1.191.422 man. De ver liezen van de Noord-Koreanen worden op 606.219 man en die van de Chinezen op 585.203 man geschat. Het aantal krijgsgevangenen nam toe tot 163.130. waarvan 146.091 Noord-Koreanen en 17.039 Chinezen. Reuter meldt dat de 43-jarige Engels man Eric Shipton de leiding zal hebben van de eerste na-oorlogse Engelse expedi tie naar de Mount Everest die in October zal starten. Dit is de eerste keer dat de Everest van het Zuiden uit en in de winter zal beklom men worden. Drie a vijf Engelse bergbe klimmers zullen de tocht meemaken. Ver kenning is het belangrijkste doel, daar de Zuidkant van de Mount Everest nog niet in kaart is gebracht en gefotografeerd. Voor het eerst in de geschiedenis van de Everest zal gebruik worden gemaakt van nylon koorden. Om het gewicht van de bagage te verminderen zal geen zuurstof apparaat en geen radio-uitrusting worden meegenomen. De expeditie zal dus geen contact hebben met de bewoonde wereld. Shipton heeft reeds acht expedities in het Himalaya-gebergte meegemaakt. Vrijdagmiddag is een droevig ongeluk gebeurd in het Noorder Buiten Spaarne te Haarlem, waarbij een driejarig jongetje verdronken is. Omstreeks vijf uur speelde bij een houten aanlegsteiger langs de Spaarndamseweg nabij de Archipelstraat, niet ver van het gebouw van de Haarlemse Jachtclub, de driejarige H. J. van Galen met een even oud vriendje. Beiden ge- raakten in het water. Het vriendje slaagde er in uit het water te kruipen en hoide naar zijn huis. Hij vertelde wat er gebeurd was en de moeder waarschuwde de vader van het jongetje, dat nog in het water lag. De vader begaf zich naar de steiger en haalde zijn zoontje uit het water. Kunst matige ademhaling werd toegepast, doch de levensgeesten bleken reeds te zijn ge weken. Inayat Khan: Alle botsingen en onenigheden komen voort uit gebrek aan be grip van de menselijke natuur. Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken deelt mede, dat de con ferentie over het vredesverdrag met Japan tussen 4 en 8 September te San Francisco zal worden gehouden. De belanghebbende regeringen zijn verwittigd en men verwacht niet, dat een van haar bezwaar zal maken, aldus een woordvoerder van het departement. De plechtigheid der ondertekening van het verdrag zal in het operagebouw plaats vinden. Daar is ook in 1945 het handvest van de UNO getekend. De Sovjet-Unie zal waarschijnlijk niet aan de conferentie deelnemen, evenmin als communistisch of nationalistisch China. Op de vredesconferentie zullen ook de veiligheidsovereenkomsten tussen Amerika enerzijds en Japan en Australië-Nieuw- Zeeland anderzijds worden gesloten. De voorbereiding van deze beide overeen komsten is in een vergevorderd stadium en het ligt in de bedoeling dat ze in werking treden wanneer het vredesverdrag met Ja pan wordt getekend. De Japanse delegatie zal onder leiding van premier Josjida staan. mm Het uit de zeventiende eeuw stammen de kerkgebouw van de Ned. Hervormde Kerk te Graft zal binnenkort worden ge sloopt. Deze historische kerk, die zeer ver waarloosd was. zou enorme kosten bij restau ratie vergen. Daarom heeft monumentenzorg de sloping goedgekeurd. Op 27 Juli zal_ op het raadhuis te Graft de aanbesteding hier van plaats vinden. De 18-jarige Madeleine Caduc „koningin van het Franse platteland", voerde met 150 landgenoten volksdansen uit. op het Britse eiland Jersey tijdens een „Franse week". Haar prachtige hoofdtooi had veel bewondering. Volgens het Westduitse ministerie voer zaken betreffende geheel Duitsland, be staan de Oostduitse volkspolitie en de veiligheidsdienst thans uit 131.000 man. Tot de volkspolitie behoren 110.000 man, van wie 60.000 tot de militaire politie be horen. De grenspolitie bestaat uit 17.000 man en de veiligheidsdienst uit 4000 man. De vorming van eenheden, die in kazer nes zijn ondergebracht als kern voor een nieuw leger, is volgens het ministerie aan zienlijk gevorderd en tot op zekere hoogte afgesloten. De marine-eenheden zouden 5000 man omvatten. Russische wapens, die over het algemeen achter slot en grendel werden gehouden, zouden gebruikt worden voor practische oefeningen. Opleiding en orga nisaties, die volgens het voorbeeld van het rode leger geschiedden, zouden door Rus sische officieren worden gecontroleerd. De Russische generaal Petrakowski zou opperbevelhebber zijn van de leger-een- heden van de volkspolitie. De nieuwe re- cruten zijn volgens het ministerie jonge lieden, hoofdzakelijk afkomstig uit de Vrije Duitse Jeugd. Vele officieren komen voort uit de bond Freies Deutschland, die in de Sovjet-Unie door Duitse krijgsgevangenen is gevormd. Het warmtefront dat gisteren Nederland passeerde, ligt nu over Oost-Duitsland. Over Noord-Duitsland, het Noorden van Nederland en Zuid-Engeland ligt nu een koudefront, dat weinig beweging vertoont. Ten Westen van de Britse Eilanden nadert een actief koudefront. In Zuid-Frankrijk en Noord-Spanje ko men regelmatig drukdalingen voor. «ooocooocccoococo3occcoccoooocococcccc3coc<-ca;3ooc> VRIJ WARM Verwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond Over het algemeen veel bewolking en in de middag kans op enkele verspreide regen- of onweersbuien Matige tot zwakke veranderlijke wind. Vrij warm. 8 Juli Zon op 4.29 uur. onder 21.00 uur Maan op 8.41 uur. onder 22 59 uur. 9 Juli Zon op 4.30 uur. onder 20.59 uur. Maan op 9.56 uur, onder 23.09 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 7 Juli Hoog water: 5.30 en 17.56 uur. Laag water: 1.16 en 13.34 uur. Zondag 8 Juli Hoog water: 6.07 en 18.28 uur. Laag water: 1.49 en 14.05 uur. Maandag 9 Juli Hoog water: 6.40 en 19.01 uur. Laag water: 2.20 en 14.40 uur O0NBEW0LKÏ 0LICHT 8£W OHALFBEW ZWAAR ÖEW. ©GEHEEL BEW SNEEU.W - REGEN f MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN R ONWEER MPEBATpVft--'- I005 iSOéAAft - BElAWOtU* '//ft NEERSLAG- GEWED CENTRA: H MOGE DRUK L LAGE OPUK SCHEIDINGSLIJN-PRONT-TOSSEN LOCH; VAN L,. VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN OIT TEKEN GEEF.T DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS-EEN WIND- SNELHEID VAK*VIJF MSTEP P£3 SECONDE JOOOOOOOOCOOCC COOOOOOOOCOCOCOCX. L/

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1