Het Hek van de Dam Industrievestiging in Noordholland Gerechtelijk vooronderzoek in zaak-Menten na een jaar thans afgesloten Tal van gunstige factoren stim u leren in d us Ir ia li sa tie Vacantievreugde in Wonderland Jee MUKKIó oefm^a kuj! BARIEUORISSTRAAT 20 TEL. 15459 Ageiada voor Haarlem Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Haagse rechtbank deed uitspraak in oplichterszaak Oefening „Factotum" is uitstekend geslaagd Communistisch blad in Hamburg verboden Minister Mulderije antwoordt Eerste Kamer Onderzoek naar Velser affairenog gaande ZwitsaletieU; ln de hoofdstad uit Loongrens sociale wetten WOENSDAG 11 JULI 1951 De industriële ontwikkeling van Noordholland dateert van omstreeks de vijftiende en zestiende eeuw. Haarlem en de Zaanstreek kenden toen reeds een belangrijke nijverheid. Als gevolg van de uitbreiding, die handel en scheepvaart in de Gouden Eeuw ondergingen, begon in Amsterdam de industrie zich al spoedig te ontplooien. Hoewel handel en verkeer lange tijd de voornaamste bronnen van welvaart in Noordholland bleven, neemt de industrie thans onder de onderscheiden bronnen van bestaan de eerste plaats in. Van de mannelijke beroepsbevolking was dan ook in 1947 42,1 procent in industrie, ll,4^procent in landbouw en visserij, 31,0 procent in handel, verkeer en bankwezen en 15,5 procent in de overige beroepen werkzaam. Dat de provincie Noordholland nog steeds goede vestigingsmogelijkheden voor de industrie biedt in alle takken van bedrijf, blijkt uit de Bedrijfstelling, waarvan de voorlopige resultaten zijn gepubliceerd. De uitbreiding, die de nijverheid als geheel tussen 1930 en 1950 onderging bedroeg naar het aantal daarin werkzame personen 58 procent. De bevolking nam in diezelfde periode toe met 22,4 procent. Voor «de voornaamste bedrijfsklassen bedroeg deze toeneming: metaalnijverheid 97 procent, kleding en reiniging 71 procent, chemische nijverheid 151 procent, voedings- en genotmiddelen 1P procent. Van 14 Juli tot 15 Augustus wordt in de Houtrusthallen in Den Haag' onder de naam Wonderland een tentoonstelling ge houden, die wat haar opzet en doel betreft sterk afwijkt van wat tentoonstellingen gewoonlijk te bieden hebben. Wonderland is een onderneming voor de jeugd. Zij zal actief in alles wat er te genieten valt wor den betrokken. De tentoonstelling bedoelt dan ook een bijdrage te leveren tot een nuttige, prettige en zinrijke vacantiebeste- ding. Men wil Wonderland maken tot het ontmoetingspunt van alle jeugdactiviteiten. Dank zij de medewerking van grote bedrij ven, instellingen en organisaties is men er in geslaagd iets tot stand te brengen, dat een goed overzicht geeft van wat er op het gebied van jeugdactiviteiten te bereiken valt. De jeugd zal er zelf kunnen experi- mentex-en. Van de in de periode 1945 tot en met Maart 1950 nieuw gevestigde industx-iële bedrijven in ons land, nam Noordholland, gerekend naar het aantal bedrijven, daar van 23,4 procent en naar het aantal daarin werkzame arbeidskx-aehten 17 px'ocent op. De aanwezigheid van een zeehaven, die de aanvoer van grondstoffen vergemakke lijkt en goedkoop maakt, vormt met de omstandigheid dat Noordholland deel uit maakt van het belangrijke consumptiege- bied de Randstad Holland wel de belang rijkste basis voor deze ontwikkeling. Het dichte wegennet, de spoor- en waterwegen zijn eveneens de nijverheid krachtig sti mulerende factoren. Grote verschillen Uiteraard ondergaan niet alle delen van de provincie de werking dezer factoren in gelijke mate. In het bijzonder ten aanzien van de arbeid bestaan grote verschillen zowel kwalitatief als kwantitatief, tussen onderscheidene delen der pi'ovincie. Was tot voor kort het aanbod van geschoolde arbeidskrachten in de kleinere centra be trekkelijk gering, de oprichting van tech nische scholen aldaar (Schagen, Hoofd- doi-p, Huizen, Bussum en Amstelveen) zo mede de initiatieven, die op dit gebied momenteel bestaan (Enkhuizen, Groote broek, Uithoorn, Beverwijk) brachten hierin verandering ten goede of zullen dit binnenkort doen. Er is een berekening gemaakt van de vermoedelijke omvang van vraag en aanbod van ai-beidskx-achten in de industrie in de verschilende gebieden van de provincie, waarbij met de vestigingsfactoren voor de industrie x-ekening gehouden is. Het resul taat van deze prognose is in bijgaande kaart vastgelegd. Voor het gebied IJmond is de enorme groei van de Hoogovens met al haar nevenbedrijven de dominerende factor en voor het gebied Haarlemmermeer en omstreken is de ontwikkeling, die onze nationale luchtvaartmaatschappij en de vliegtuigfabx-iek doormaken, de oorzaak, dat verwacht moet worden, dat nog vele arbeiders zullen toestro men. Deze toevloeiing van ax-beids- krachten zal indirect weer het gevolg hebben, dat andere industrieën vesti gingsmogelijkheden vinden, vooral doordien het aanbod van arbeidskrach ten kwalitatief zal verbetex-en. In deze gebieden zullen door het rui mer worden van de arbeidsmarkt ook in kwalitatief opzicht nieuwe industrieën steeds meer mogelijkheden vinden. De gebieden Hoorn en Enkhuizen heb ben, evenals vóór de ooxiog, steeds een overmaat aan arbeidskx-aehten. Mede hier om en om de geringe uitbx-eidingsmogelijk- heid van de werkgelegenheid in de land en tuinbouw is dit gebied tot „ontwikke lingsgebied'' verklaax-d. Daartoe wox-den in de gemeenten Hoorn, Enkhuizen. Medem- blik en Grootebroek plannen uitgewex-kt tot het gereedmaken van industrieterrei nen met steun van Rijk en Provincie, ten einde een blijvende industriële werkgele genheid te vex-ki-ijgen. De te verwachten industriële ontwikke ling in het gebied Alkmaar zal voorname lijk in Alkmaar zelf plaats vinden. De in het N.O. en Z. O. van de stad ge legen industrieterreinen bieden daartoe alle geelgenheid. De stichting van een gemeen telijk industriegebouw, waartoe binnenkort zal worden overgegaan, zal de industx-iële ontwikkeling evenzeer stimuleren. Behalve Alkmaar zelf komt voor indus trievestiging, zij het dan in mindere mate, in aanmei-king de gemeente Langedijk. In Edam en omgeving noodzaakt de af nemende werkgelegenheid in de IJsel- méervisserij tot industrialisatie. De plaat sen Edam en Volendam mogen zich reeds verheugen in de vestiging van een aantal industx-iële bedrijven. De in 1936 opge richte ambachtsschool heeft daartoe niet weinig bijgedragen. In Edam, Volendam en ook in Monnikendam werden industrie terreinen aangelegd. De voornaamste industriegebieden van deze provincie zijn Amsterdam, de Zaan streek, Haarlem en de IJmond. Deze ge bieden bieden voor de industx-ieel, die zich hier wil vestigen, vele voordelen. De ge varieerde industrie, waaronder een reeks van hulp- en reparatiebedrijven, deed hier een ruim arbeidsresex-voir ontstaan. Goede industrie-terreinen De grote steden hebben met vooruitzien de blik ervoor gezorgd, dat ondernemers goede industrieterreinen ter beschikking kunnen worden gesteld. De gemeentelijke diensten bevorderen ook dat aan practisch alle wensen van de nieuwe ondernemingen ADVERTENTIE HERENSHORTS - SHIRTS 1 WOENSDAG 11 JULI Terrein by Heemsteedse Sportpark: Circus Strassburger, voorstelling 8 uur. Frans Hals: „Mabok, de witte olifant", 14 j., 2.30 7 en 9.15 uur. Rembraiidt: „De derde van rechts", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Strijd zonder genade", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het wonder", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uu-r. City: „Dodge City", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het wrekende zwaard", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 12 JULI Terrein by Heemsteedse Sportpark: Circus Strassburger, voorstelling' 8 uur. Grote Kerk: Orgelconcert, 2 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Hoofddorp: Concours hippique, 10.30 uur. kan worden voldaan. Ten behoeve van de lichte industrie wordt momenteel in Am sterdam een industrie gebouw gesticht; in Haarlem bestaan daartoe nog slechts plannen. Zoals in elke grote stad zijn ook in deze steden en gebieden een groot aantal meisjes en vrouwen in de industrie en an dere beroepen werk zaam. De toevloeiing van mannelijke ar beidskrachten naar de Hoogovens en ne venbedrijven is-echter zo groot en zal nog zo lang aanhouden, dat in Beverwijk en Velsen een ruim aan bod van vrouwelijke ai-beidskrachten zal blijven bestaan. Industrievestiging in het Gooi is nog slechts op beperkte schaal mogelijk. Van de kleinere plaatsen die speciale voorde len voor de industrie bieden, noemen wij Schagen, Purmex-end, Weesp en Uithooxm. Door de grote dif ferentiatie van de in dustrie in Noordhol land zijn vakbekwame arbeiders voor alle industrietakken aanwezig. Grondstoffen in elk stadium van bewerking kunnen uit de directe nabijheid worden verkregen, bij producten kunnen gemakkelijk ter verdere verwerking voordelig worden doorgegeven. ADVERTENTIE Terugkeer Nederlandse hoog leraren naar Makassar gevraagd Het Indonesische ministerie van Onder wijs heeft telegrammen gezonden aan de hoogleraren van de sociaal-economische faculteit te Makassax-, die thans in Neder land zijn, met het dringend vei-zoek naar Indonesië terug te keren voor hervatting van de wex-kzaamheden aan de faculteit te Makassar. Telegrammen werden gezonden aan de professoren Hanrath, Vex-sluis, De Heer, Winkelman en aan de docenten mr. Nittel en mej. drs. Kals. OP DE VIGORELLIBAAN TE MILAAN werden internationale wielerwedstrijden ge houden. waaraan werd deelgenomen door onze landgenoot Van Vliet. Het resultaat van de Grand Prix voor professional sprinters luidt: 1. Van Vliet, 2. Harris, 3. Pattex-son. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. T. Rutten, heeft een bezoek gebracht aan de radio- sterrewacht bij Kootwijk-Radio, waar on langs Ir. C. A. Muller het bestaan van een waterstofstraling op een golflengte van 2,1 cm heeft aangetoond. Tussen een Griekse en een Nederlandse delegatie zijn vandaag in Den Haag bespre kingen begonnen over de regeling van het handelsverkeer tussen beide landen. ADVERTENTIE NV. Mij. „HOLSTER" OV5RVEEN Tel. K 7500 15397 en 1 ^057 Centrale verwarming Airconditioning Automatische oliestook Straffen variërend van 3 jaar tot 9 maanden opgelegd De Haagse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de grote oplichterszaak, die veertien dagen geleden door dit college uitvoerig werd behandeld. Negen van de veertien verdachten hebben thans terecht gestaan en hun vonnissen vernomen. Zij werden er van beticht diverse lieden voor duizenden guldens tezamen belopend een bedrag van ruim een millioen te hebben opgelicht. De rechtbank veroordeelde H. K. uit 's-Gravenhage tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf en A. J. W. M. B., verte genwoordiger, eveneens uit "s-Graven hage, tot negen maanden. De boekhandelaar G. S., die aan de op lichtingen van de combinatie in de jaren 1948 tot 1950 bijna 30.000 gulden zou hebben verdiend, hoorde zich vex-oordelen tot twee jaar en zes maanden. De tolk T. B., die een adellijke dame door allerlei fan tastische verhalen 10.000 gulden en juwe len afhandig had weten te maken, werd veroordeeld tot twee jaar. De Rotterdam se chauffeur W. van W. die deze dame voor 1300 oplichtte, werd veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden. Op de adellijke dame had ook de Haagse radiotelegrafist R. B. K. J. van B. het voorzien. Hij zou haar onder voorwendsel dat hij een han del in kantoorbenodigdheden wilde be ginnen, 1800 afhandig hebben gemaakt- Hij werd echter door de rechtbank vrijge sproken, omdat het tenlastegelegde feit niet wettig en overtuigend bewezen werd geacht. De Haagse grossier W. J. H. lichtte vol gens de tenlastelegging eerst een Rotter damse zakenman voor 26.000 op en daarna eveneens de adellijke dame in Den Haag voor 175.000. H. werd tot drie jaar veroordeeld. De Haagse koopman A. van B., die divex-se personen in binnen- en buitenland voor een totaal bedrag van 200 a 300.000 gulden had opgelicht, werd eveneens veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf. De internationale mijnenveegoefening, die in de afgelopen week voor de Neder landse kust is gehouden, is uitstekend ge slaagd. De Koninklijke Nederlandse Marine, die als gastvrouwe optrad voor de Belgische, Franse, Engelse en Nooi'se eenheden, die aan de oefening hebben deelgenomen, heeft na afloop van de slotconferentie tal van complimenten in ontvangst moeten nemen. Niet alleen klopten de zaken op zee, ook de wal-organisatie, een belangrijk onderdeel, liep gesmeerd. IJmuiden en Scheveningen hebben als „ooxiogshavens" voldaan. De moeilijkheden om ligplaats te krijgen voor 25 mijnenvegers in IJmuiden zijn opgelost door de goede samenwerking met de havenautoriteiten. Scheveningen was wat dat betreft ideaal maar had een ander bezwaar, namelijk de geringe diep te. Het was er soms wat moeilijk ma noeuvreren. De oefening is geheel volgens de plan nen verlopen. Het quadraat van 10 bij 13 mijl tussen IJmuiden en Scheveningen, dat in een mijnenveld was herschapen, :kan als veilig gebied voor de scheepvaart worden vrijgegeven. De Hoge Commissie van de Westelijke geallieerden in West-Duitsland heeft het communistische Hamburgse blad „Nord- d.eutsche Volksstimme" voor de duur van 90 dagen verboden wegens „het aanvallen van het prestige der Westelijke geallieerde bezettingsstrijdkrachten". Achter de fronten in Korea wordt door verschillende internationale organisaties zegenrijk werk verricht om het oorlogsleed althans voor de kinderen, zo veel mogelijk te verzachten. Bizonder populair is onder de Koreaaanse jeugd de padvinderij die de laatste tijd een ware invasie van nieuwe leden te verwerken kreeg. Een patrouille jonge verkenners vit Poesan, welke de trots om haar nieuwe uniformen duidelijk is aan te zien. Minister Mulderije heeft zich in zijn Me morie van Antwoord op de door de leden van de Eerste Kamer gemaakte opmer kingen naar aanleiding van de begroting van zijn departement uitvoerig bezig ge houden met de twee zaken die de laatste tijd een deel van het publiek blijkbaar zo intensief hebben bezig gehouden: de zaak- Menten en de zogenaamde „Velser af faire". Wat de laatste betreft: de minister wijst er al dadelijk op, dat die benaming niet juist is. De minister is het eens met die Kamer leden die een bespreking van deze zaak. terwijl de justitie nog bezig is met het on derzoek, niet op haar plaats vinden. In- ADVERTENTIE Van je retteketet Gisteren liepen wij ons af te vragen: „Wat zullen wij vandaag nu eens gaan doen in Amsterdam?" Het regende ter gend langzaam, zodat het weinig zin zou hebben om door de straatgoten te krui pen teneinde spijkers op laag water te zoeken, overigens altoos een zeer gelief de vorm van tijdverdrijf. Maar op een gegeven moment viel ons oog op een pasvei'schenen standaardwerk in de éta lage van een moderne boekhandel, ge schreven door mr. Eduard Elias en ge titeld „Wat doe ik vandaag in Amster dam? "Daar wij zelf ten einde raad waren lieten wij ons leiden door de gedachte „Elias weet het beter" en gingen de zaak binnen met de bedoeling ons dit hand zame document terstond aan te schaf fen. Wij moesten daar immers toch zijn om ons door het raam gevallen oog terug te halen. De prijs van het boekje 1.90) beantwoordde geheel aan de verwachtingen, daar goede x~aad niet duur behooi't te zijn. Het pamflet probeert de indruk te wekken dat het een brief aan een vriend zou zijn, aan een beste vriend nog wel. Het aardige hiex-van is, dat men zich de beste vriend van mr. Elias mag noemen als men slechts het strafport van 1.90 betaalt. Het geld is goed besteed, want men krijgt talrijke wonderbaarlijke din gen te vernemen. Dit sprookjesachtige element begint al op pagina vier: „Am sterdam is een wonderbaarlijke stad". Twee alinea's verder leest men: „De Nachtwacht is een wonderbaarlijk schil derij. Doch niettemin, geloof mij, al is dit schilderstuk wellicht het magistraal- ste van Amsterdam, het vormt geen deel van de stad. Een hakkepuffend bootje langs de oever van. het Y is Amsterdam sen De Nachtwacht zou ook in Den Haag of in Deventer of in Appingedam kun nen hangen, maar nooit zou een geluid, van welk bootje ter wereld ook, hetzelf de zijn als dat van Amsterdam". Wij vinden dit een wonderbaaxdijke observatie. Dit dichterlijke proza doet ons denken aan de lofzang onzer jeugd op de Nederlandse Spoorwegen, wellicht het magistraalste voortbrengsel van onze letterkunde sinds het overlijden van Joost van den Vondel, die op zijn beux-t Amsterdainser was dan de Nachtwacht, al ware het slechts omdat hij nooit in Deventer of Appingedam had kunnen hangen. Doch hier is dan eerst de beloofde ode: Op een klein stationnetje 's morgens in de vroegte staan de blikken wagentjes netjes op een rijtje en het con-duc-teurtje blaast al op zijn fluitje, hakkepuffe, hoei. hoei, weg zijn wij. Met dit canon is de lyrische verheer lijking van de snelheid der Nederlandse Spoorwegen echter nog bij lange niet uitgeput. Uit de veelheid cïer poëtische betuigingen van tevredenheid kiezen wij dan ook slechts een laatste voorbeeld tot besluit: Van je ret, ret, retteketet, hij blaast op zijn trompet, hij is gesmeerd met vet, hij rijdt in één kwartier van Loon op Zand naar hier. Waarmee we maar willen zeggen dat onze beste vriend Elias niet voox-zichtig genoeg kan zijn in het determinei-en van geluiden. V raagt eken tocht Het nachtleven in Amsterdam is vol gens onze gids minder wonderbaai'lijk. „Het nachtleven in Amsterdam", zegt Elias, „is niet veel meer dan dat in Oot- marsum of in Doesburg. Er is wel een beetje nachtleven in Amsterdam, maar eigenlijk moogt ge van een Amsterdam mer niet verwachten dat hij u aanbe veelt u daarin te storten, want zelf doen wij daar niet aan, eerlijk gezegd uitslui tend omdat wij het niet veel zaaks vin den". De schrijver noemt dan verderop enkele adressen van zogenaamde „later- tjes", waar men niet alleen een gezellige avond kan doorbrengen, doch waar het tevens is toegestaan er een stuk van de nacht aan te breien. „Er is daar muziek, er wordt daar gedanst, er zijn daar wat cabaretnummers en ge vindt er mede standers in uw speurtocht naar laat ver maak, die veelal in waarheid niet zo sjiek zijn als zij menen te zijn en niet zo mondain, in de goede zin van dit wooi-d, als ge misschien zoudt wensen dat ze zouden zijn". Veelal namelijk, zo ver klaart hij eldei's, staat, mondain voor dubbel demi-mondain. Zo praet de heer Elias lustig verder en geeft de lezer van dit, van dat, van alles wat. Hij publiceert een aardige lijst van de hofjes, die steengeworden vorm van milddadigheid waarover, zoals Da niël Willink in zijn „Amsterdamse Bui tensingel" in den jare 1738 schreef, „de waereld, als men de juiste somme daar aan opgemaakt zag ten uiterste zoude verbaast staan, temeer wijl dit alles zo vrijwillig als ongevoelig en hartelijk ge schiedt". Wij vinden dit een prachtig citaat, doch vex'keren in onzekerheid of wij het ongevoelig of hartelijk van vriend Elias moeten achten dat hij niet uitlegt wat het nu precies betekent. De schrijver heeft ook een leuk spel letje bedacht om Amsterdam zowel van binnen als van buiten te leren kennen. Ge doet er goed aan, zegt hij, eens ge woon op een tram te stappen zonder te vragen waar die heen gaat. Een derge lijke vraagtekentocht leidt tot verras sende resultaten, meent hij. Wij zullen binnenkort de proef eens gaan nemen, al zal het ons moeilijk vallen om niet on gewoon op de tram te stappen, gelijk wij dat plegen te doen en vrezen wij ernstig kou te vatten als wij lang op de vraag tekentocht zitten. De onwetendheid omtrent de bestemming zal men moeten veinzen, aangezien de voornaamste halteplaatsen en het eindpunt op iedere wagen met kapitale lettex-s staan aange geven. Maar overigens kunnen wij dit boekje van harte aanbevelen. Het is plezierig in elkaar gezet, zonder gewiehtigdoe- nerij. Leftoeters Nog even hebben wij ons in het hol van de Rode Leeuw begeven, dat zich tegenover de Bijenkox-f aan het Damrak bevindt. Zoals gij bemex'kt is dit deel van Amsterdam in een complete dierentuin herschapen. Men verneemt er een ge gons en gebrul van belang. Net toen wij daar zaten, met een kleixitje pils voor ons op tafel, werd het lawaai in bedui dende mate vermeerderd door het langs- max-cheren van de Amsterdamse Politie- kapel in smetteloze uniformen. ..Daar gaan onze belastingcenten!" zei een dame met een goudgerande lorgnet on der een zwart hoedje naast ons. Maar dat is toch een miskenning van de waarde van deze opgewekte muziek, die een heleboel mensen helpt de moed erin te houden. Men zou per slot van rekening de politiekapel niet graag uit het stadsbeeld willen missen, al ware het slechts omdat het bij elke wandeling zeker honderd agenten onmogelijk wordt gemaakt om bekeux'ingen uit te delen. De muzikale dienders werden op de voet gevolgd door een complete kinder kruistocht. Slechts één knaapje stond misprijzend terzijde. Wij konden duide lijk zijn op verachtelijke toon geslaakte opmerking verstaan, toen hij zich om draaide en het hazenpad koos: „Alle maal leftoeters en softamboeren". BOEDA De Nederlandse Opera geeft heden avond onder muzikale leiding van de thans te Londen werkzame, doch van origine Oostenrijkse dirigent pro fessor Josef Krips een uitvoering van Beethövens „Fidelio" met. Gré Brou- wenstijn en Frans Vroons. Vrijdag avond wordt, er een reprise gegeven van het boerendrama Jenufavan Léos Janatsjek. Op het. schiereiland tegenover het Internationaal Cultureel Centrum in het Vondelpark speelt vanavond het tom-lom-orkest van het Neger- ballet van Berto Pa.suka. Vrijdag avond heeft daar een voorstelling van een dansfilm plaats, waaraan het Grand Ballet de Monte Carlo heeft meegewerkt en waarin frag menten uit „Het Zwanenméer' van Tsjaikofski-Petipa voorkomen. De Spaanse danseres Mariemma treedt Donderdagavond in de Stads schouwburg op. Op haar programma staan onder meer „Cordova" van Al be?!!:. ..Panaderos" van Chucca en flamenco-dansen. Haar partners Joa- quin Villa en Pacn Fernandez voeren een zapateado uil. Verder werken mee de pianist Enrique Luzuriaga en de guitarist Paco de la Isla. Donderdagavond is er een Mahler- herdenking in het Concertgebouw die begint met de Maurerische Trauermusik van Mozart. Van Mah ler worden uitgevoerd de Kinder- totciiliedcr en de Tweede Symphonic door hat. Concertgebouw Orkest on der leiding van Otto Klemperer. Als solisten werken mede de sopraan Jo Vincent en de. alt Kathleen Ferrier. Vrijdag heeft, het laatste óchtendcon- cerr. in de kleine zaal van het Con certgebouw plaats. Het Amsterdams Trio (Jo Goudsmit, Jo Hekster en Samuel Brill) speelt pianotrio's van Beethoven, Dresden en Dworsjak. Op het programma van de Kunst- maand Amsterdam staat voor Don derdagavond aangekondigd het op treden van de Pantomimegroep van Jan Bronk en voor Vrijdagavond van de toneelgroep „Puck", die de vasten avondklucht ,fie gecroonde leersse" van Michiel de Swaen vertoont. Bei de voorstellingen hebben plaats in Ons Huis aan de Rozenstraat. In de galerie Le Canard in dc Spui straat vindt men niet alleen een ex positie van werken van beeldende kunstcritici. maar ook van de collec- ^tie Karsten. tussen heeft hij zich bereid verklaard de uitkomst van het onderzoek te zijner tijd aan het parlement mee te delen. De minister betreurt liet dat sommige publicaties in een vorm waren gesteld dat het huidige Velser politiccorps daardoor ïxi discxediet gebracht zou kunnen worden. De zaak tegen de Haarlemse inspecteur van politie G. van S. Over de zaak tegen de Haarlemse in specteur G. van S„ die in opdracht van de vroegere procureur-generaal mr. Van Thiel zich geruime tijd met een later plotse ling gestaakt onderzoek in de „Velser af faire" heeft bezig gehouden, zegt de mi nister: „Betrokkene is in hoger beroep door het Gerechtshof te Amsterdam veroordeeld wegens het opzettelijk bekend maken van enig geheim, dat de schuldige uit hoofde van zijn ambt of beroep verplicht is te be waren. Het desbetreffende arrest is inmid dels door verwerping van het daartegen ingestelde beroep in cassatie onherroepe lijk geworden. Een verzoek om gratie is nog in behandeling. Het Gei-echtshof heeft uitdrukkelijk overwogen, dat niet is gebleken dat de ver dachte het ten laste gelegde heeft gepleegd met de vooropgezette bedoeling dat aan de door hem aan een derde ter hand gestelde stukken ruchtbaarheid zou worden gege ven. Uiteraard heeft dit verstrekken van ambtelijke gegevens echter wel de moge lijkheid geopend, dat deze gegevens ook verder aan onbevoegden werden doorge geven. De ernst van de feiten, waarvan betrok kene werd verdacht, liet niet toe (aldus de minister) met een disciplinaire behande ling te volstaan. Dat aan deze politie ambtenaar materieel onrecht zou zijn aan gedaan kan de minister dan ook niet in zien. De zaak-Menten Het op 18 April 1950 door de minister toegezegde nadere onderzoek in de zaak- Menten is inmiddels met spoed en voortva rendheid ter hand genomen, zo antwoox-dt de bewindsman. Er is een uitgebreid ge rechtelijk vooronderzoek ingesteld tegen de onbekende dader, die zich zou hebben schuldig gemaakt aan diefstallen en ver duisteringen ten nadele van de heer P. N. Menten. Doordat het nodig bleek meer dan 180 getuigen, van wie zich verscheidenen in het buitenland bevonden, uitvoerig te horen en omdat op medisch advies aan vankelijk van verhoor van de heer P. N. Menten en diens echtgenote moest wor den afgezien, heeft dit onderzoek geruime tijd in beslag genomen. Dezer dagen is het gerechtelijk vooronderzoek gesloten. Voorts is een zeer uitvoerig onderzoek ingesteld, eveneens in de vorm van een gerechtelijk vooronderzoek, naar aanlei ding van in het dagblad „De Telegraaf" in verband met deze zaak gepubliceerde beschuldigingen. Dit onderzoek is nog niet geëindigd. Het is de minister niet duidelijk, waarom de wijze waarop bovenbedoelde onderzoeken werden ingesteld mede aan leiding zou zijn geweest, dat bepaalde per sonen in opspx-aak zouden zijn gebracht. De minister stelt zich voor de Kamei-s te zijner tijd omti-ent de resultaten van het onderzoek nader in te lichten. Indien uit die resultaten blijkt, dat termen aanwezig zijn om tegen een of meer verdachten een strafvervolging in te stelllen, dan zai hij voor zoveel nodig bevorderen dat daartoe door het Openbaar Ministerie wordt over gegaan. In het in ons blad van Maandag opge nomen bericht over de loongrens voor so ciale wetten staat onder meer, dat ten be hoeve van de ziekengeldverzekering ten hoogste 85 cent per week van het loon kan worden gekoi-t. Dit moest zijn: 84 cent. Van 28 Juli tot 3 Augustus zullen 48 Nederlandse jongens en meisjes als prijs winnaars van een door de Alliance Frangaise uitgeschreven opstelwedstrijd, in Parijs ver blijven.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5