Weer belooft Nederlandse Grand Prix de mooiste van het seizoen te worden Voorting eindigde op de vierde plaats Prijzenslag M. DOUWMA ZOON Duiken vrouwen naar Lutineschat -Clowntje Rick De Egyptische Koningin AUTOMOBILISME Vijftien deelnemende „bolides"' zijn goed aan elkaar gewaagd Agenda voor Haarlem Ronde van Frankrijk Als U voelt dat 't zuur is Uw maag op ontbraudes staat - Zwemmen Kringwedstrijden Een costuum voor f 100.- voor f 200.- Prinses Wilhelmina in Nederland terug Examens Voor de kinderen FEUILLETON door mevr. Bijleveld-Celinck 30) Expositie van werk van beeldende kunstcritici Verkeer op rijkswegen neemt toe DONDERDAG 12 JULI 1951 4 Er zal welhaast niemand zijn, die de Grote Prijs van Nederland vorig jaar op het Zandvoortse circuit heeft gezien, die niet bij zichzelf heeft gezegd: „Dat wil ik weer zien". Want dat maximum aan span ning, aan dramatische momenten, aan on zekerheden, die er allemaal bijhoren, heeft die Grand Prix tot de mooiste van het ganse race-seizoen gemaakt. En het doet ons goed te kunnen melden, dat de KNAC met hetzelfde overleg van vorig jaar voor de komende Grand Prix op 22 Juli een veld heeft samengesteld, dat menselijkerwijs gesproken, diezelfde machtige strijd in petto heeft. Sporteom- missaris J. van Haren heeft zijn ogen op de circuits van Europa dit jaar weer dek sels goed de kost gegeven. En hij heeft met listig overleg coureurs en wagens geëngageerd, daarbij gebruik makend van de armslag, die hij kreeg omdat de Grote Prijs van Nederland dit jaar nog niet zal tellen voor het wereldkampioenschap. Zo dat hij de Alfa's en de nieuwe Ferrari's, die oppermachtig zijn en die een race ten hoogste voor de ingewijde interessant doen zijn, rustig op stal kon laten. Nu komt er op 22 Juli een veld ren- wagens aan de start, dat van het moment dat het met huilende motoren in een baaierd van geweld van start zal gaan, tot het glorieuze einde wanneer de ge blokte vlag de winnaar afzwaait, strijd zal geven. Strijd om de kop en strijd in de volgende gelederen, die zeker niet ver af zullen zijn. Rijder voor rijder en wagen voor wagen zijn daarvoor zorgvuldig ge selecteerd. Eén blik op de starterslyst kan ons daarvan overtuigen. Op de ereplaats van die lijst staat wereldkampioen „Nino" Farina. Echter niet op zijn onoverwinne lijke Alfa Romeo, doch op een grondig geprepareerde Maserati Milano, waarmee hij heel fiks zal moeten boksen. De tem peramentvolle Nino, die twee jaar gele den wegens te vroeg starten een zware straf kreeg en een dure eed zwoer, dat hij nooit meer in Holland zou starten, heeft zijn wrok thans vergeten. Hij is een gevaarlijk concurrent. Natuurlijk ont breekt het populaire tweetal van de Fer- rari-stal Ascari en Villoresi dit keer even min. Zij rijden de 4,5 liter Ferrari's, maar niet de supersnelle nieuwe types, die iedere strijd zouden doden, doch het eerste type met enkelvoudige ontsteking, dat nochtans bar en boos snel is. De tweede Maserati-man is de Argentijn Frollan Gonzales, die vorig jaar de juistheid van het Hollandse spreekwoord omtrent het zitten op blaren in de practijk bracht. Deze vlijmscherp-rijdende dikzak zal ze ker niet ver van de kop te vinden zijn. Een derde Ferrari (1.5 liter met com pressor) wordt gereden door de Brit Pe ter Whitehead, die doorgaans het hoofd koel en zijn wagen heel weet te houden. Vijf Talbots De zware Talbots komen vijf in getale aan de startstreep. Ten eerste is daar de winnaar van vorig jaar Louis Rosier, dan Louis Chiron, de man met het tempera ment voortdurend vlak bii het kookpunt, Fifi (petje achterstevoren), Etaneelin en twee Belgen, John Claes en André Pilette, die nog enige goudreinetten met elkander te schillen hebben. De Britten worden dit jaar verder vertegenwoordigd door twee „ongeblazen" (zonder compressor) twee liter-HWM's, minder snelle maar zeer solide wagens, voor wie het kronkelende Zandvoortse circuit als het ware aange legd is. In een daarvan zit niemand an- ADVERTENT1E Alleen ASPIRIN draag* hel BAYER-kruis^ DONDERDAG 12 JULI Terrein by Heemsteedse Sportpark: Circus Strassburger, voorstelling 8 uur. Frans Hals: „Mabok, de witte olifant", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De derde van rechts", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Strijd zonder genade", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het wonder", 18 j„ 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „Dodge City", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, Spaarne: „Het wrekende zwaard", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 13 JULI Terrein by Heemsteedse Sportpark: CircuB Strassburger, voorstelling 8 uur. Grote Kerk: Kerkconcert Annie Woud (alt), Feike Asma (orgel) 8 uur. Wilhelminastraat 22: Vereni ging van Spiritisten „Het Licht", 8 uur. Openluchttheater, Bloemendaal: Ballets Nègres, 20.45 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. ders dan Stirling Moss, de 21-jarige En gelsman, die, volgens hen die het weten kunnen, datzelfde wonderbaarlijke gevoel van Tazio Nuvolari in zijn vingers heeft en voorbestemd is om een van de grootste cracks te worden. Zelfs de rappe Italianen vrezen deze jonge, beheerste en sympa thieke tovenaar met PK's. De tweede HMW berust in handen van Heath of Macklin, dat staat nog niet vast. Een van de meest interessante inschrij vers is de Zwitser Rudi Fischer met een 2.5 liter Ferrari zonder compressor. Deze wagen is een experimenteel type dat door de Ferrari-fabriek wordt voorbereid voor de races na 1953, wanneer de nieuwe Grand Prix-formule zal gelden. En Fi scher, eveneens een „coming man", wordt er voor betaald om iedere dag in Monza te proberen de wagens van dit type kapot te draaien, om constructiefouten op te sporen. In races heeft hij die opdracht uiteraard niet en ook hij zal er dichtbij zijn. Tenslotte zal er tussen al die rode, blau we en groene Grand Prinx-wagens één oranje aan de start staan. Dat betekent dat voor de eerste maal Nederland in een Grote Prijs vertegenwoordigd is. En wel door de Antwerpse Nederlander Herman Roosdorp, die en HWM ten strijde zal voeren. Winnen zal hij niet, maar hij zal ADVERTENTIE zeker zijn best doen zijn aandeel in de aanmoedigingen waardig te zijn. Zo komt daar op ons mooie Zandvoortse circuit een veld aan de start, dat aan elkaar gewaagd is en dat onzekerheid tot de laatste van de negentig ronden zal geven. Pit-stops voor brandstof tanken of banden wisselen zullen de volgorde tel kenmale veranderen. Zowel de coureurs als de officials uit het buitenland, die in groten getale plaatsen hebben aange vraagd, zijn van mening dat deze Grand Prix alle kwaliteiten, die zo'n klassiek evenement hoort te bezitten, in ruime mate heeft. En wij tarten een ieder om zelfs maar bij benadering reeds nu de uitslag op te geven. Want er kan van alles gebeuren. De vijfhonderds Als openingsnummer wordt een 500 ce- race gereden, waarin 12 van deze venij nige karretjes aan de start zullen komen. In vier hiervan zitten Britse rijders (Ha- bin, Rippon, Merrick en May). Dan komt de Deen Hansen op Effyh, de Amerikaan met de Hollandse naam Buitendijk op Cooper en de Belg Claes eveneens op Cooper. Bij de Hollanders zijn de Cooper- rijders Flinterman en Dillenius, de BMW- man Göttgens en (waarschijnlijk lest best) de Beels-coureurs Richardson en Beels, die onlangs in Berlijn uit 44 deelnemers de eerste en de vierde prijs wegsleepten. Ook hierin zal het spannen. En de Neder landse kansen in dit nummer staan goed, zeer goed zelfs. Hollandse Tourrijders provianderen. Wout Wagtmans (links) en Gerrit Voorting Janken" hier voor de volgende zware étappe: zij vullen hun drinkflessen en maken hun voedselpakketten klaar. De achtste étappe van de Ronde van Frankrijk van Angers naar Limoges (241 km) heeft pas in de laatste 60 km felle strijd gebracht. De vermoeiende tijdrit van Dins dag zat de renners kennelijk nog in de benen en voor de ravitaiïleringspost ge beurde er al heel weinig. Enkele onschuldige ontsnappingspogingen konden het peloton niet verontrusten en tientallen kilometers lang reed men gegroepeerd in een fijne mot regen en met een felle wind schuin voor. Ook bij de Nederlanders viel weinig bijzon ders te noteren. Faanhof bleek geen ge lukkige dag te hebben. Hij werd het slacht offer van een valpartij maar toch kon hij weer bij de hoofdgroep aansluiten. De eerste ernstige ontsnapping was die van de Belg Van Ende, die zich na de ravitaiïleringspost volkomen los reed, en weldra een voor sprong had van 20 seconden op Marinelli, Lauredi en Bayens. De reactie van het pelo ton bleef echter niet lang uit en na Mou- lisme (172 km), toen het genoemde drietal achtervolgers door de hoofdgroep was in gehaald, was ook de rol van de Belg spoedig uitgespeeld en weer lagen allen gegroe peerd. Lang duurde de rust niet want tien renners onder wie Gerrit Voorting wisten te ontsnappen. De anderen waren Rosseel, Meunier, Sciardis, Van Steenkiste, Lauredi, Brambilla, Diot, Desbats en Kemp. Het eerst verdween Sciardis uit dit kopgroep je wegens een mankement aan zijn versnelling. Tussen de leiders en het peloton lagen nog twee kleine ploegjes maar de belangrijke namen bevonden zich in de hoofdgroep. In middels kwam de Belg Rosseel naar voren en bij het beklimmen van de heuvels voor Limoges trok hij tezamen met de Fransman Lauredi plotseling een spurt aan waardoor de anderen in korte tijd een flinke achter stand kregen, een achterstand welke te groot zou blijken om nog te worden ingelopen. Rosseel sloeg Lauredi in de sprint terwijl Voorting door een foutje in de laatste ronde nog van de derde plaats werd verdrongen door Geminiani. De uitslag luidt: 1. Rosseel 7.08.20 (met bonificatie 7.07.20); 2. Lauredi 7.07.50; 3. Ge miniani 7.09.17; 4. Voorting; 5. Diederich; 6. Cogan; 7. Desbats; 8. Diot; 9. De Hertog; 10. Van Steenkiste, allen dezelfde tijd, 22. Wagtmans; 33. Van Est; 38. Peters; 84. Faanhof; 98. Dekkers. Het algemeen klassement na de 8e étappe luid: 1. Levèque 44.57.21; 2. Bauvin 44.58.40; 3. Diederich 45.04.06; 4. Koblet 45.04.23; 5. Lucien Lazarides 45.04.25; 8. Bobet 45.05.52; 9. 7. De Mulder 45.05.25; 8. Bobet 45.05.52; 9. Van Steenkiste 45.06.21; 10. Coppi 45.06.27. 15. Van Est; 34. Wagtmans; 60. Peters; 72. Faanhof; 75. Voorting; 97. Dekkers. ATHLETIEKWEDSTRIJDEN IN LEIDEN Bij de in Leiden gehouden athletiekwed- strijden bezette Lamoree (Haarlem) de eerste plaats in het polsstokhoogspringen met een sprong van 3.60 meter; tweede werd zijn clubgenoot Swart met 3.50 meter. Jansen won de 100 meter in 11.1 sec.; tweede werd Vroon en derde Van Leeuwen. De Haar lemmer Meiboom bezette in het nummer 1500 meter, afdeling b, de tweede plaats in 4 min. 21.6 sec. Eerste was Den Tonkelaar (Holland). Fanny Blankers-Koen zegevierde in het nummer 100 yards dames in 10.9 sec.; tweede werd Puck Brouwer in 11.3 sec. Van der Weyden van Trekvogels won de 1500 meter voor junioren in 4 min. 19.5 sec. De R.K. Holiand-athleet C. de Zwager uit Haarlem werd een goede derde in 4.27.6 achter Veltman van Trekvogels (4.25.4). ADVERTENTIE dadelijk één of twee Rennies en 't vuur is bij voorbaat geblust. Hoewel Rennies de hevigste aanval van brandend maagzuur dadelijk bezweren, is 't beter ze bij voorbaat te nemen. Talloze lijders aan zuurbranden, nemen, als vaste gewoonte, hun Rennies dade lijk na tafel, 't Is ook zo gemakkelijk: een stuk of wat Rennies in handtas of vestzak. Ze zijn één voor één verpakt, handig en hygiënisch. Vraag een doos Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. In Stoops Bad is onder leiding van de Zwemclub Haarlem een deel van de kam pioenschappen van de Kring Haarlem ge houden. Het nummer 50 meter vrije slag voor jongens-adspiranten bracht 46 deel nemers aan de start. Winnaar werd R. Prins (HPC) die een tijd maakte van 32.4 seo. Tweede was L. Eek (HVGB) in 33 sec. en derde T. de Wit (Haarlem) 33.4 sec. De strijd in het nummer 3 x 50 meter wis selslag persoonlijk dames ging voornamelijk tussen Elly Hölsken ("Haarlem! en Margot Marsman (HVGB). Dezen hebben elkaar goed partij gegeven. Met de schoolslag lag eerstgenoemde voor. doch de vrije slag bracht beiden op 30 meter voor de finish gelijk. Blijkbaar vergde dit te veel van de krachten van Margot Marsman. Elly Höls ken kon dan ook met klein verschil als eer ste aantikken in 2 min. 16.7 sec. De tijd van Margot Marsman was 2 min. 17.1 sec. Derde plaatste zich Jopie Wisker (DWR) in 2 min. 20.1 sec. De 100 meter rugslag heren bracht vele prominenten aan de start, o.a. Jelle Hoek stra (HVGB), Fred. Pteters (DWR) en Ger rit Bijlsma (Haarlem). Bijlsma nam een voorsprong en behield deze zonder zich bij zonder in te spannen, Pieters kon zijn tempo moeilijk volgen. Eerst in de laatste meters kwam hij opzetten, passeerde Hoekstra en bereikte als tweede de finish. Hoekstra ein digde derde. De tijden van de eerste drie aankomenden waren 1 min. 14.2 sec., 1 min, 16 sec. en 1 min. 16,3 sec. De 50 meter rugslag meisjes bracht als uitslag: 1. R. Nelissen (DWT) 38.7 sec.; 2. M v. Lelyveld (HVGB) 40.2 sec., 3. E. Hölsken (Haarlem) 41 sec. Bob Bonte (Haarlem) won de 200 meter schoolslag in de tijd van 2 min. 47.5 sec. De butterfly-zwemmer A. de Vries (HPC) werd tweede in 2 min. 53 sec. Derde plaatste zich J. Lablans (DWT) in 2 min. 58.1 sec. De uitslagen der estafettes waren: 5 x 50 meter vrije slag jongens: 1. HVGB 1 2 min 55.4 sec., 2. DWR 3 min. 19.6 sec, 3. HVGB 2 3 min. 26 sec. 10 x 50 meter vrije slag estafette dames: 1. HVGB 1 6 min. 23.1 sec,, 2. Haarlem 1 6 min. 40.2 sec., 3. HVGB 2 7 min. 25 sec. Na afloop speelde het eerste zevental van Zwemclub Haarlem een wedstrijd tegen het Nederlands Militaire zevental. „Haarlem" was in uitstekende vorm en behaalde een welverdiende overwinning. De laatste wedstrijden om de kampioen schappen van de kring worden Woensdag 18 Juli in de zweminrichting „De Hout vaart" te Haarlem gehouden. Sport In 't kort TENNISTOURNOOI TE EASTBOURNE. De uitslagen van de door de Nederlanders gespeelde partijen in het internationaal tournooi te Eastbourne luiden: Abdessalam (Frankrijk) sl. Van Swol (Ne derland) 6-3, 7-9, 6-0; Rose (Australië) sl. F. Dehnert (Nederland) 6-1, 6-2. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Wij zagen tot onze grote ver bazing een costuum dat kort geleden voor 100.— geprijsd stond, nu geprijsd staan voor 200.— met 50 pet. korting voor 98.—. ilij onze verdere tocht langs de z.g. goedkope kledingzaken bemerkten wij dat de prijzen bijna voor-oorlogs wa ren, doch dat de kwaliteit die was van vlak na de oorlog. Een dergelijke manier van zakendoen kunnen wij niet bewonderen I Wat komt het er eigenlijk op aan of men 10, 20 of 50 pet. korting geeft of dat men zegt voordeliger of billijker te zijn, uiteindelijk bepaalt de kwaliteit toch de prijs. KWALITEITS-GOEDEREN behoeven niet weggegeven te worden. DOUWMA'S KLEDING IS KWALITEITS-KLEDING DOUWMA'S KAMGAREN COSTUUMS van 110.75 zün kwaliteits-oostuums, DOUWMA'S REGENJASSEN van 42.50 z(jn van prima kwaliteit. Wanneer U een degelijk stuk kleding wilt hebben, ga dan naar GEN. CRONJéSTRAAT 42—44. „Als-ie niet scheef stond zou het niet de scheve toren van Pisa zijn. Toch torent-ie al zowat 700 jaartjes." „Over constante kwaliteit gesproken ,Ja, geef me nog 'n CABALLERO." Prinses Wilhelmina; die enige weken in Noorwegen heeft doorgebracht, is Woens dagavond in ons land teruggekeerd. De Prinses maakte de terugreis in een vlieg tuig dat door Prins Bernhard werd be stuurd en dat om zeven uur 's avonds op Soesterberg landde. Academische examens Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het doctoraal examen volkenkunde H. H. Friese te Heemstede. Aan de rijksuniver siteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen geografie L. A. van Eerde te Haar lem. Voor het examen wetenschappelijk ar chief-ambtenaar der tweede klasse slaagde R. W. Blauw te Haarlem. Aan de technische hogeschool te Delft slaagden voor het pvopae- deutise" examen voor civiel ingenieur H. Hemkes te Velsen, C. J. de Vilder te Haar lem en W. van Vlaardingen te Haarlem. Voor het candidaatsexamen electrotechnisch inge nieur slaagden F. D. Huber te Heemstede en M. Martin te Haarlem. Voor het ingenieurs examen bouwkundig ingenieur slaagde A. van Thiel te Bloemendaal. Voor het ingeni eursexamen werktuigkundig ingenieur slaag den W. S. van der Laag te Heemstede, C. H. de Ridder te Heemstede en H. Schultheiss te Haarlem. Ie Christelijk Lyceum te Haarlem Voor het eindexamen van de afdeling Middelbare Meisjesschool zijn geslaagd de dames: A. H. C. Borger, M. de Groot, J. van Maurik, T. R. Nijhoff, I. N. Roodenburg, A. J. de Ruiter, M. G. de Riike, R. Sjoerds, J. Strilcwerda, J. M. Stuyt, G. M. Telkamp, M. C. Verveen, W. H. Voet, G. J. Voors, J. N. Westra, L. J. H. Winter, A. J. Zaneveld. Afgewezen: geen. Candidaat B. Bijleveld te Haarlem komt voor op tweetallen voor predikant bij de Chr. Gereformeerde Kerken van Arnhem en van Barendrecht. c Zoiets was te mooi om waar te zijn.Stel je voor, dat hij met dat stokje zomaar alles zou kunnen toveren, wat hij wou! Verwonderd bekeek hij nogeens goed het stokje. Hij kon er zo niets bijzonders aan zien. Maar op dat briefje stond alles toch duidelijk! Zou het dan toch misschien waar kunnen zijn? „Ik zou het toch wel eens willen proberen", dacht Rick. Wie weet. Hij draaide het sittlcje om en om in zijn hand. Als het nu toch eens waar was! Hij keek om zich heen. Vlak naast hem stond een lantaarnpaal. Hij strekte zijn hand uit en drukte het stokje tegen de paal. „Ik wil, dat er aan deze lantaarnpaal takken en blaadjes groeien, als aan een boom!", mompelde hij. Toen viel hij bijna achterover van verbazingOpeens zaten er aan alle kanten takken met groene blaadjes! Het was een raar gezicht zomaar aan die ijzeren paal. „Warempel, juichte Rick. Het gaat! Nou kan ik toveren!" Ze haalde de sleutel uit een schrijfbureau ln het kantoortje en opende de kast. Hij stond er tamelijk onnozel voor te kijken: een onschuldiguitziende collectie tubes en doosjes met namen, die in letterlijke zin potjeslatijn voor hem waren. Hij ontcijfer de een paar namen die hem bekend waren: morphine, pantopon, maar voor de rest was hij ondeskundig. Zou hij er een expert bij halen? Dan zag hij, geheel vooraan, een tube liggen die opengebroken was, een tube voor tien tabletten waarin er nog negen aanwezig waren. Een nieuwe naam, die hij nog nooit gehoord had, op het etiket, en verder een nummer. Hij nam de tube van de glazen plaat. „Wat is dat voor een nummer?" „Dat hebben alle tubes van die fabriek. Een opvolgend fabrieksnummer. Het is om de facturen te controleren." „En wanneer hebt u deze tube ontvan gen?" Zaterdagmiddag werd in de kunstzalen Le Canard in de Spuistraat te Amsterdam een tentoonstelling geopend van schilde rijen en tekeningen van Nederlandse cri tici. De combinatie van creatief en critisch werken bevat vele mogelijkheden. Een Paul Citroen, overwegend scheppend kim- stenaar, schreef en schrijft, zonder enige verplichting aan een dagblad, artikelen over kunst. Hij bleef de beeldende kunste naar, die ook wel eens schrijft. Daartegen over staan de critici die ook wel eens tekenen, schilderen of aquarelleren. Corn. Veth zou hier genoemd kunnen worden. Wat Cornelis Veth hier laat zien is zonder enige pretentie en tóch haalt de beschou wer er zijn hart aan op. Het is een serie pastiches of stijl-imitaties, die een beeld geven van de ruime kennissenkring, waar in de maker zich beweegt. Daar vindt men Albert Plasschaert door (of liever in de stijl van) Permeke èn Chagall, weer ande ren „door" Modigliani of le Douanier. Maar er zijn ook spottende tekeningen en aqua rellen, waarin Cornelis Veth een kostelijke humor aanwendt: Jacob Maris komt als schim terug en vergelijkt „Vader en Zoon" van Ouborg serieus met de originelen. Harry van Tussenbroek, die aan een pop „Koning Eenoog" werkt, smeekt Lizzy An- slngh hem één oog van haar pop, het ka mermeisje te willen geven. Even komisch is: Jan Engelman die het hemelblauw van de schilder Jan van Herwijnen critish onderzoekt. Tussen die twee uitersten, Paul Citroen en Corn Veth, bevinden zich de overige critici, die echter onderling weer grote ver schillen als beeldende kunstenaars vertonen. Er zijn er wier critische bezigheden blijk baar hun creativiteit verstikt. Het is jam mer dat de organisator van deze tentoon stelling, Hans Roodwijn, niet aan de inzen ders gevraagd heeft óók enige van hun critieken, naar eigen keus, in te zenden. Dan was er een vergelijking mogelijk ge weest van het scheppende met het critische werk, van theorie en praktijk. Er zijn bo vendien critieken die op zichzelf letterkun dige waarde hebben. Een ruim terrein vindt men ook in de correspondentie der grote kunstenaars, in hun dagboeken, brie ven en conversaties. Van de inzendingen moeten genoemd worden de werken van Joh. Dijkstra, uit bundig van kleur. Zijn „Café-terras" is een virtuoze combinatie van rood en oranje. Prenens fijn-ironische zèlfcritiek trok zeer de aandacht. Levinus Tollenaar loont een groep zigeuners voor hun woonwagen, vaag van contour, gevoelig van stemming, mooi van licht. Van Otto B. de Kat twee bekende interieurs, die bij nadere beschou wing telkens weer een genot zijn. Geheim zinnig èn mystiek zijn de zalmkleurige fi guurstukken van H. de Vries. Verder vindt men er van W. Kersten een decoratieve combinatie van Kandinsky en Klee. Twee landschappen door mevrouw Braakensieck- Dekker treffen door hun laaiende kleuren. Bob Buys is een goed portrettist. Pennings stillevens zijn droog, maar goed verzorgd. Al ontbreken er nog dubbel-figuren als Willink en Kaspar Niehaus, deze tot .28 Juli geopende tentoonstelling is een eerste stap op een interessant terrein. H. SCHMIDT DEGENER De verkeersintensiteit op de rijkswe gen is volgens de KNAC gedurende het eerste kwartaal van 1951, ten opzichte, van hetzelfde tijdvak van het vorige jaar, met een achtste vermeerderd. Het vrachtauto- vervoer is vermeerderd met één zesde, het personenautoverkeer met_ één twaalfde, het aantal fietsen met één tiende, het volume aan motorrijwielen is vermeerderd met één zesde. Het aantal verkeersongevallen is in de eerste twee maanden van dit jaar ver geleken met dezelfde periode van het vorige jaar met één zevende vermeerderd, daarentegen is het aantal slachtoffers in totaal verminderd: de doden met twee procent en de ernstig gewonden met vier procent. Het aantal lichtgewonden is ver meerderd met drie procent. ADVERTENTIE De beroemde Lutine goud- en zilverschat komt opnieuw in de belangstelling Er zullen misschien weer pogingen wor den gedaan, deze legendarische schat te bergen en er gaan zelfs geruchten, dat enige vrouwelijke schatgravers moeite willen doen om iets van het Lutine-goud aan de zee te ontrukken. Dit is niet zo verwonderlijk, want «en vrouw houdt nu eenmaal van mooie dingen! Neem bijv. eens het prachtige „Safira" tafelbestek, wat geheel gratis verkrijgbaar is op de waardepunten van de pakjes Niemeijer's Koffie en Thee Dit kostbare tafelgerei (vlekvrij door en door) is een blijvend bezit waar iedere huis vrouw verrukt over is, terwijl zij bovendien nog dagelijks geniet van de uitmuntende kwaliteit van Niemeijer's Paarsmerk-Koffie en Princess of Gala-Thee. Wanneer U nog geen geïllustreerde ge- schenkenlijst mocht hebben, vraag dan even een exemplaar aan bij Niemeijer - Groningen (dat adres is voldoende); U krijgt het dan gratis toegezonden. „Ik denk gistermorgen. Juffrouw Van Wieldrecht heeft gisterenmiddag bestellin gen uitgepakt. Maar ik kan dat natuurlijk nakijken op de factuur." „Zoudt u dat dan even voor mij willen doen?" Het meise ging naar het kantoortje; hij bleef met de opengebroken tube in zijn handen staan, nadenkend. Ze was spoedig terug met enige formulieren. „Het zal hier wel bij zijn. Een zending van de fabriek Pharma. Ja, deze bovenste is het. Ziet u maar: vijf tubes genummerd 927 tot en met 931. Dit is tube 928. De zen ding van gistermorgen." „Prachtig. Dat is een keurige administra tie! Maar waar is nu die tiende tablet ge bleven?" „O, dat kan ik gemakkelijk nagaan. Deze verdovende middelen worden nooit afge geven zonder recept. En juffrouw Van Wieldrecht bewaart al die recepten apart, voor de verantwoording. Ik kan het zo voor u opzoeken." „Als u nog eens zo vriendelijk wilt zijn." De assistente ging weer naar het kan toortje en hij wachtte. Het duurde nu lan ger dan de eerste maal; zij moest zeker tussen de recepten zoeken. Hij wachtte, en na vijf minuten kwam hij ook het kan toortje binnen. „Kunt u het niet vinden?" „Nee, ik snap er niets van! Het recep! moet toch hier bij zijn. Ik dacht, dat ik het zo bovenop zou vinden. Juffrouw Van Wieldrecht steekt ze altijd op deze pen. Kijkt u maar, deze stapel is het. Maar het bovenste recept is van eergisteren." „Zoekt u maar rustig. Ik heb de tijd." Hij ging op zijn gemak zitten om te de monstreren dat hij de tijd had. Maar in hem begon een nerveus ongeduld te klop pen, een spanning, dat hij beet had. Ver duiveld nog aan toe! Hij zag het meisje, ook zenuwachtig nu, zoeken in het bureau en laden open en dicht trekken. Er kwamen nog enige mensen met recepten, die gehol pen moesten worden. Hij wachtte. Het re cept werd niet gevonden. „Ik snap het niet", zei het blonde assis tentie nu wel voor de twintigste maal. „Juffrouw Van Wieldrecht vergist zich nooit. Nooit. Het is ellendig, maar ik zou niet weten waar ik nog verder zou moeten zoeken." „Het is dus geen recept dat u hebt aan genomen." „Nee inspecteur. Als zij aanwezig is heeft zij de sleutel. Ik mag dergelijke recepten niet afgeven zonder haar." „En is dit een slaapmiddel?" „Een sterk verdovingsmiddel." „En werkt het meteen?" „Dat weet ik niet precies. Dat hangt van het gestel af." „Nu, dan dank ik u voor alle hulp. Het spijt mij dat ik u zoveel- moeite bezorgd heb. Maar ik zal het dan maar aan juffrouw Van Wieldrecht zelf gaan vragen. Deze tube neem ik mee. Ik zal u een regu geven." Hij schreef een recu dat zij wegborg in het bureau. Zij was nu vuurrood, of zij op het punt stond te gaan huilen. Maar zij vroeg niets en de politieman liet evenmin iets los. Hij liep met grote stappen de apotheek uit en sputterde weg op de mo torfiets. Brigadier Bergman was in de vroege morgen afgelost door een collega, die nu nog steeds op de bovengang van huize Baeck resideerde met een tamelijk ver veeld gezicht. Er was dan ook niet veel vertier geweest: enige slaperige, gedrukte mensen, die op verschillende tijdstippen uit hun kamer waren gekomen en de trap af waren gegaan. De deuren van de beide jonge dames, waar hij speciaal op had moeten letten, waren gesloten gebleven en er was alleen een jonge man binnengegaan, die daar een ontbijt gebracht had, maar meteen daarop weer naar buiten gekomen was. En verder kropen de uren om en sloeg de oude klok in de gang beneden. Maar nu, na half één, hij kreeg juist hoop afgelost te zullen worden, kwamen er vlugge, zware schreden de trap op en ver scheen de inspecteur. „Wacht nog even, Kooy'" zei hij, „misschien heb ik je dade lijk nodig." Hij klopte aan de kamerdeur van de ene juffrouw en ging naar binnen. Meta zat op een laag stoeltje voor het raam met haar handen in haar schoot en staarde naar buiten in een stille, grijze Paulus Potterstraat. Zij zag er uit of zij geschreid had en was nog heel bleek, maar ze stond toch weer volmaakt beheerst op en bood de politieman een stoel aan. Toen ging ze weer zitten zoals zij aldoor gezeten had, gereed om te luisteren. De politieman besloot het kort te maken: het had hem al veel te veel tijd gekost, dit gladde gezichtje. Hij haalde de tube uit zijn zak. „Kent u deze tube, juffrouw Van Wiel drecht?" Hij had nu toch eindelijk de voldoening, eindelijk!, een schrik te zien in haar ge zicht. Ze antwoordde: „Ja." „Een tube uit de vergiftenkast van uw apotheek. Een tube, die gisterenmorgen pas is aangekomen en door u gisterenmid dag is uitgepakt. Een tube, die opengebro ken is en waar nu negen tabletten in zitten inplaats van tien. Een sterk verdovings middel. Waar is het tiende tablet gebleven, juffrouw Van Wieldrecht?" „Dat heb ik afgegeven", zei ze hees. „Wanneer?" „Gisterenmiddag." „Op recept natuurlijk. Waar hebt u dat recept?" „Dat recept? Oop de pen. Op een pen in mijn schrijfbureau in het kantoortje. Jadaar moet het zijn....". „Maar daar is het niet. Ik ben in de apotheek geweest. Zojuist. Ik heb uw as sistente gesproken. Ik heb haar naar dat recept gevraagd. Zij heeft overal gezocht, aan de pen, in alle laden van het bureau. Het was nergens te vinden." „O inspecteurl" „Waar is dat recept, juffrouw Van Wiel drecht?" „Ik weet het niet.ik weet het niet..". „Begrijpt u wat dat betekent?" „Ja. Maar het kèn niet. Nee, dat kan niet „Het kan niet anders. Dit is het bewijs. Bekent u nu maar, juffrouw Van Wiel drecht!" „Nee.... neeik hèb het niet ge daan! Het was een hoofdpijntablet. Ik weet het zeker!" „U wilde uw stiefzuster uit de weg rui men. nietwaar? Omdat u van dokter Ter- wolde houdt, en u bang bent dat hij van haar houdt." „Nee.... nee!!" „Ik zie het aan uw gezicht. Dit is genoeg. Ik moet u arresteren." „Nee. Het is niet waar! Het is niet waar!" Ze snikte het nu uit. „Gaat u zich klaarmaken, dan kom Ik u dadelijk halen. Hoe minder gerucht u maakt hoe beter het voor uzelf is. Ik zal het aan uw familie gaan zeggen." Hij verliet de kamer, koel en onaandoen lijk voor haar tranen. Hij tikte aan de zitkamerdeur waar hij slechts de beide jongelui aantrof: Dick Terwolde voor de haard, Jan Willem hangend in de venster bank. Hij vertelde met een paar woorden wat er ging gebeuren. „Het spijt me", besloot hij vormelijk. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6