Regering wil z.g. koopavond behouden Café Bos Het ntee'i en meel SARANTO ikcn/jên Begroting Sociale Zaken goedgekeurd Nieuwe uitgaven Kort en Bondig DONDERDAG 12 JULI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 WINKELSLUITINGSWET 1951 Sigarenwinkels tot 7 uur open? Noodweer in het Land van Weert Loods bij Kromhoutkazeme te Utrecht afgebrand Haarlems elftal speelt Zaterdag in Utrecht Twee films uit de oude doos over de H.B.S, voor meisjes Vogelenzang Zandvoort Middenstand vraagt soepelheid bij belasting-inning Verhoging pensioen voor zeelieden-oorlogsslachtoffers Gi Amsterdammer gleed van de Zuiderpier in het water Eduard van Beinum hersteld EERSTE KAMER Bloemendaal BUITENGEWONE AANBIEDING SMIT v. RIJS BERGEN Bouw van een kerk aan de Eksterstraat aanbesteed Tentoonstelling „Haak-in" In vijf jaar veertig millioen brandschade aan boerderijen SCHEEPVAART Nadat de vaste commissie voor de mid denstand uit de Tweede Kamer de Memo rie van Antwoord en de vèrschilende in het oorspronkelijke ontwerp tot regeling van de winkelsluiting (Winkelsluitingswet 1951) aangebrachte wijzigingen had bestu deerd, achtte zij het wenselijk over een aantal punten met de minister zonder portefeuille prof. dr. A. H. M. Albregts nader van gedachten te wisselen. Het was de commissie opgevallen, dat de regering als gemeenten, waarvoor bijzon dere (plaatselijke) omstandigheden gelden, welke aanleiding kunnen zijn voor een uitzondering op de regel van de algehele sluiting van de winkels gedurende de Zon dag, behalve bad- en seizoenplaatsen, noemt de zogenaamde centrumgemeenten. De minister merkte op, dat er in ons land enkele gemeenten zijn, waar de bewoners van omliggende gemeenten gewend zijn hun voornaamste inkopen te doen. Zulke gemeenten zijn bedoeld met de uitdrukking centrumgemeenten. Het is zeker niet de bedoeling, dat aan het aantal gevallen uitbreiding wordt ge geven. Op de vraag der commissie in hoeverre voor forensenplaatsen de mogelijkheid van uitzondering op de regel der avondsluiting wenselijk wordt geacht, antwoordde de minister dat de forensen na hun dagtaak veelal juist omstreeks 18 uur in hun woon plaats arriveren. Om hen of hun vrouwen in de gelegenheid te stellen dan nog enkele inkopen te doen kan het nodig zijn de win kels langer geopend te houden. Wanneer de gemeenten zelf een derge lijke uitzondering wensen en er blijkt in derdaad behoefte aan te bestaan, dan moet men dit niet bij de wet onmogelijk maken. Koopavond op Donderdag Het denkbeeld van een z.g. koop avond, waartoe de mogelijkheid reeds in het oorspronkelijke ontwerp be stond, had aanvankelijk niet de in stemming van de meerderheid der commissie verkregen. De regering zou, aldus antwoordde de minister, de mo gelijkheid voor de gemeenten om voor één avond per week het algemene ge bod van de 18-uur-sluiting op te hef fen, gaarne behouden. Weliswaar zal dit de uniformiteit in de toepassing der wet enigermate schaden, maar de regering acht een zekere gedifferen tieerdheid naast de uniformiteit zeker niet ongewenst. De minister sloot zich bij de beantwoor ding van opmerkingen allereerst aan bij de leden, die tegen een koopavond op Vrijdag en Zaterdag bezwaar hadden. Er blijft hiervoor dan alleen de Donderdag avond over. De minister verklaarde zich bereid in het ontwerp een wijziging in dier voege aan te brengen, dat die avond met name wordt genoemd. In het voorlopig verslag heeft een deel der commissie gevraagd, of het met name ten behoeve van de sigarenwinkels niet wenselijk zou zijn het gewone sluitingstijd stip een uur later te stellen. Sedertdien is de meerderheid der commissie overtuigd geworden, dat zulk een uitzondering uit sluitend voor de genoemde branche op haar plaats zou zijn. De minister is aan de wens van de meer derheid der commissie op dit punt tege moet gekomen. De meerderheid der commissie betreurde het, dat aan haar wens, een factultatieve Tot tweemaal toe heeft Woensdag in het Land van Weert noodweer geheerst. In de voormiddag werden door een hevige ruk wind elf zware eiken langs de rijksweg ont worteld, waardoor het verkeer veel hinder ondervond, 's Middags zijn nog zes bomen omgewaaid. In enkele huizen sloeg de blik sem in. Dank zij spoedig ingrijpen van be woners en brandweer ontstond nergens een ernstige brand. Hevige slagregens, ver-, gezeld van hagel, deden de straten in korte tijd blank staan. Op het terrein van de Kromhoutkazerne te Utrecht brak Woensdagavond omstreeks half zeven brand uit in een houten loods. De brand ging met een sterke rookontwik keling gepaard. De Utrechtse brandweer bestreed het vuur met zes stralen. De brand was in on geveer een half uur geblust. Nederlanders gewond bij autobotsing in Frankrijk Op een weg bij La Capelle in Noord- Frankrijk, die glad was door de regen, zijn gisteren een Nederlandse Opel en een Zweedse volkswagen op elkaar gereden. Een Zweedse dame werd hierbij gedood De drie overige inzittenden van de Zweedse wagen zijn ernstig gewond, evenals een vrouwelijke inzittende van de Nederlandse auto. Drie andere Nederlan ders werden licht gewond. De gewonden zijn allen naar het ziekenhuis in Hirson overgebracht. De ernstig gewonde Nederlandse is me vrouw H. van Boven uit Delft. Voetbal Ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van de afdeling Utrecht van de Ko ninklijke Nederlandse Voetbalbond wordt Zaterdagmiddag een voetbalwedstrijd ge speeld tussen het Haarlems elftal en het Provinciaal Utrechts elftal. De Haarlemmers verschijnen in de volgende opstelling: Doel: Kraak (Stormvogels); achter: Oden- ftal (Haarlem) en Schijvenaar (EDO); midden: Stijger (VSV), De Voogd (Haar lem) en Biesbrouck (RCH); voor: Van der Kuil (VSV), De Wette (RCH), Roozen 'Haarlem), De Boer (Stormvogels) en Hein Winter (HFC). Reserves zijn Van den Berg (EDO), Kar- Pw (EDO), Koster (RCH) en Willemink (8üB). vacantieregeling in de wet op te nemen, geen gevolg is gegeven. De minister bleek bij nadere overweging geen bezwaar te hebben aan de wens van de commissie op dil punt te voldoen en een dienovereen komstige wijziging in het ontwerp aan te brengen. ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 34 heeft nog enige avonden vrij voor diverse clubs. Aanbevelend, J. BOS. De leerlingen van de Hogere Burger school voor Meisjes (Tempeliersstraat) hebben vanmorgen in het Frans Hals theater kunnen zien onder welke ongun stige omstandigheden de meisjes 25 jaar geleden gehuisvest waren. Ter gele genheid van het afscheid van mejuffrouw J. Baron als lerares en onder-directrice van de school werd een bijeenkomst ge houden in het theater, dat de heer E, Prager beschikbaar had gesteld. Vertoond werd de film „Van Krocht tot Sparen hout", welke een beeld geeft van de huis vesting der school aan de Krocht en aan de Kleine Houtweg. In het centrum dei- stad heerste veel lawaai en als het hard geregend had kon men dat in de klas mer ken, omdat het lekte. Na een veelbewogen zitting van de gemeenteraad (dat gaf dc film aan) werd besloten de school onder te brengen in „Sparenhout", waar rust heerste en de leerlingen in een aangename omgeving vertoefden. Een tweede film uit de „oude doos" was van 1920 en gaf een beeld van de Haar lemse middelbare scholen en van de schoolverenigingen. Met belangstelling hebben de leerlingen de beide films gade geslagen. Onder de aanwezigen was de heer D. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs. HENGELAARS SPORTVERENIGING „NOOITGEDACHT" Onder voorzitterschap van de heer J. Aps- woude hield de Hengelsportvereniging „Nooitgedacht" Woensdagavond haar jaar vergadering in het café van de heer W. Ariëns. Uit de jaarverslagen van de secretaris bleek, dat in het afgelopen verenigingsjaar de activiteit van de vereniging op verschil lend gebied zeer groot was. Het aantal leden en donateurs onderging weinig verandering. Bij acclamatie werden de heren A. Stijn- man, J. de Winter en K. C. Delissen als be stuursleden herkozen. In de plaats van de heer M. Ruighaver die zich niet meer her kiesbaar stelde, werd de heer J. Dekker als bestuurslid gekozen. De voorzitter bracht dank aan de heer Ruighaver die twaalf jaar penningmeester is geweest, voor de wijze waarop hij de belangen van de vereniging heeft gediend. De voorzitter deelde mee, dat op 29 Juli een hengelwedstrijd voor dames gehouden zal worden. TENNIS-TOURNOOI Op de tennisbanen van hotel „De Schelp" houdt de tennisclub „Zandvoort" een tennis- tournooi van 14 tot 29 Juli. Er zal alle dagen in de avonduren worden gespeeld en op Za terdag en Zondag ook in de middaguren. De commissie van overleg van de mid- denstandsvakcentralen heeft in een adres aan de minister van Financiën medege deeld, dat zij met grote bezorgdheid ken nis heeft genomen van de huidige gang van zaken ten aanzien van de invordering der belastingen, met name ten aanzien van de Inkomsten- en Ondernemingsbelasting. Door de grote achterstand bii de ad ministratie van de belastingen is het vrij wel onvermijdelijk geworden, dat thans, nu deze achterstand geleidelijk wordt in gehaald, voor de belastingplichtigen een cumulatie van aanslagen ontstaat, welker betaling voor vele ondernemers moeilijk heden oplevert. Zeer duidelijk demonstreren zich de laatste weken de liquiditeits-moeilijkheden in de abnormale prijsdalingen, die in som mige gevallen tot zeer grote verliezen lei den, maar die geforceerd worden door de noodzaak over liquide middelen te be schikken om aan verplichtingen te kunnen voldoen en om de noodzakelijke seizoen goederen voor een volgend seizoen te kun nen Inslaan. Gezien deze liquiditeitspositie en deze economische ontwikkeling meent de com missie dat urgentie van betaling der be lastingen voor talrijke midden-, groot- en kleinbedrijven fataal zal ziin en de feite lijke ondergang van deze ondernemingen zal betekenen. Dit kan geenszins de bedoe ling van het financieel beleid zijn, noch tot voordeel van de schatkist strekken. Daarom verzoekt de commissie de mi nister met de meeste aandrang maatrege len te treffen opdat in die gevallen, waar in de huidige tijdelijke economische om standigheden urgentie van betaling voor de betrokken bedrijven tot fatale gevol gen zou leiden, de noodzakelijke soepel heid bij de invordering der belastingen betracht wordt. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot tijdelijke verhoging van de buitengewone pensioenen voor zeelie den-oorlogsslachtoffers. De thans voorgestelde tijdelijke toeslagen zullen een verhoging van de jaarlijkse uit gaven met ongeveer 450.000 medebrengen. Het wetsontwerp wijkt in zoverre af van dat voor de verzetsslachtoffers, dat daarin mede een bepaling is opgenomen, waar mede een verdere aanpassing wordt be oogd van de buitengewone pensioenen aan de met ingang van 16 Maart 1951 voor de maandlonen voorgeschreven derde loons verhoging. Ten aanzien van de buitenge wone pensioenen voor de verzetsslachtof fers zal voor deze verdere aanpassing een nieuw wetsontwerp aanhangig worden ge maakt. ADVERTENTIE j.215 ptitciftle*. TPiaagt tUo UH+dzeUeSL Zolderschuit was tegelijk zijn ongeluk en zijn redding De 64-jarige Amsterdamse toneelkapper S. de P., die Woensdagmiddag op de Zui derpier een stuk voorbij de bocht aan het hengelen was, gleed uit toen hij zich op de nog natte trapstenen bezijden de pier waagde. De man viel in het water en in zij val sloeg hij met zijn hoofd tegen een zolderschuit, hetgeen hem een hoofdwond en een hersenschudding bezorgde. Deze zolderschuit was echter tevens zijn redding; omstanders konden hem via die „bak" op het droge halen, hetgeen indien deze er niet gelegen had, uiterst moeilijk zou zijn ge weest. De heer A. C. Bakker verleende eerste hulp. Met de „Mico" werd de onfortuinlijke hengelaar naar de Zuidersluis gebracht, van waar een ziekenauto hem naar het Anthoniusziekenhuis vervoerde. Later is hij door een andere ziekenauto naar een zie kenhuis in de stad van zijn inwoning over gebracht Een door het Concertgebouworkest wei nig uitgevoerd werk werd vanochtend in het Amsterdamse Concertgebouw met uit zonderlijk élan door het volledig orkest ten gehore gebracht. Het was het „Lang zal hij leven", dat gespeeld werd ter ere van het feit dat dirigent Eduard van Bei num, na een afwezigheid van ongeveer een jaar, zijn plaats voor het orkest weer in nam, om de eerste repetitie na zijn lang durige ziekte te leiden. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 11 op 12 Juli: KW. 23 2 kantjes; KW. 3 2 k.; KW. 9 16 k.; KW. 47 3 k.; KW. 54 3 k.; KW. 83 1 k.; KW. 29 12 k.; KW. 32 1 k.; KW. 33 25 k.; KW. 15 4 k.; KW. 44 34 k.j KW. 50 29 k.; KW. 173 55 k.; KW. 175 7 k,J KW. 127 18 k.; KW. 130 27 k.; KW. 151 4 k.; KW. 168 24 k.; KW. 161 7 k.; KW. 56 40 k. IJM. 75 65 k.; SCH. 36 3 k.; SCH. 107 3 k.; SCH. 353 3 k. Geen vangst hadden: KW. 67, KW. 18, KW. 20, KW. 78 en KW. 163. Gemiddelde vangsten: Vlaardingen 35 k.; Scheveningen 35 k. en Katwijk 13 kantjes. BURGERLIJKE STAND 5—12 JULI 1951 GEBOREN: K. J. H. Steevensz-Buitenbos, dochter, J. Bos-v. d. Broecke, zoon, C. Sa- rink-Dhont. dochter. ONDERTROUWD: L. Ebskamp en N. Lan- kamp, B. E. Sternfeld en J. Polak, D. Noort en W. Langereis, P. J. M. Metttrop en S. Wiardi Beckmann. GEHUWD: J. Algra en G. B. Stulp, H. C. Moolenburgh en A. Chr. IJzerman. OVERLEDEN: D. Buisman, 64 jr., J. Zalm- De Graaf, 55 jaar. Bij het begin van de vergadering dei- Eerste Kamer werd gisteren een brief voor gelezen van mr. J. Cramer (Arbeid), waar in deze mededeelde dat hij wegens zijn benoeming tot Commissaris der Koningin in de provincie Drente bedankte als lid der Eerste Kamer. Daarna werd de behandeling van de be groting van Sociale Zaken voortgezet. Minister Joekes zeide onder meer, zulks naar aanleiding van een vraag van de heer Brandenburg (Comm.), dat zij die staken niet in aanmerking komen voor een werkloosheidsuitkering gedurende die sta kingsperiode. In de middagverkadering werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen de wets ontwerpen inzake een wekelijkse rustdag voor toonkunstenaars, die dans- en amuse mentsmuziek ten gehore brengen, het ont werp verlichting in de geldelijke moeilijk heden van een in Brazilië gevestigde Ne derlandse kolonie van landbouwers en de wijziging van de Kinderbijslagwet en de Kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouder- doms- en wezenrentetrekkers. Een ontwerp wijziging kinderbijslagwet als compensatie van de jongste' prijsstij gingen kwam daarna aan de orde. Het wetsontwerp werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen, nadat de heer Kuiper (K.V.P.) had verklaard, dat de grote gezinnen een onevenredig groot consumptie-offer brengen. Hij betreurde ADVERTENTIE voor leerlingen van de ZEEVAARTSCHOLEN, MACHiNSSTENSCHOLEN en voor de „KOOPVAARDIJ' Van 20 tot en met 28 Juli leveren wij een PRIMA BLAUW KAM- GAREN UNIFORM van 168.— voor Een pracht kwaliteit BLAUW GABARDINE UNIFORMJAS van 162.50 voor Alles op het gebied van uniformen, uniform-petten, geborduurde emblemen, galons, dassen, witte shirts etc. ZIJLSTRAAT 71 (tegenover Twentse Bank)TELEFOON 16963 148.- 148.- Architect H. W. van Kempen te Bloe mendaal heeft namens de Nederlands Her vormde Gemeente van Spaarndam aanbe steed het bouwen van een kerk aan de Ek sterstraat in Haarlem-Noord. Laagste inschrijver was De Vries Bouw bedrijf te Haarlem voor 368.500 en hoog ste firma J. F. P. Jansen te Nieuw Vennep voor 1411.225. De gunning is aangehouden. Een tekening van de aan de Eksterstraat in Haarlem-Noord te bouwen Nederlands Hervormde Kerk. De burgemeester van Haarlem heeft toe gezegd de tentoonstelling „Haak-in" ten bate van het Koningin Wilhelminafonds op Dinsdagavond 24 Juli te openen. Vele verrassingen wachten de bezoekers. De tentoonstelling duurt van Dinsdag 24 Juli tob en met Zaterdag 28 Juli. hetgeen er met dit ontwerp in de Tweede Kamer is gebeurd. Na enige discussie werden zonder hoof delijke stemming aangenomen de ontwer pen inzake de verhoging van de inkomens grenzen en de uitkeringen van de Nood wet Ouderdomsvoorziening, evenals het ontwerp tot verhoging van ongevals-uit- keripgen. Bij de afdeling Volksgezondheid bracht prof. Molenaar (V.V.D.) lof aan de autoriteiten van rijk en gemeenten voor de wijze waarop de jongste pokken-epidemie is bestreden. Voorts brachten enkele leden de ziekteverzekering voor armlastigen, de t.b.c-bestrijding en de daarvoor beschik baar gestelde Marshallgelden 1.573.000) en de centralisatie van het ziekenfonds wezen ter sprake. Minister Joekes verklaarde, dat het overbrengen van de armlastigen naar de verplichte ziekteverzekering een grote financiële last voor het rijk zou betekenen. De minister zal overleg plegen met zijn ambtgenoot van Binnenlandse Zaken hoe deze aangelegenheid geregeld kan worden. Staatssecretaris mr. Van Rhijn deelde mede, dat overleg over het ziekenfonds wezen druk gaande is. Hangende dit over leg wilde hij liever niet op deze zaak in gaan. Het anderhalf millioen uit de tegenwaar de van de Marshall-gelden zal uitsluitend worden besteed voor uitrusting en appa ratuur voor tuberculoseopsporing en -be strijding. Voor administratieve doeleinden zullen hieruit geen gelden worden geno men. De begroting van Sociale Zaken werd hierna goedgekeurd evenals de ontwerpen inzake het Röntgenologisch onderzoek der bevolking op t.b.c. en de genees- en tand heelkundige voorziening der burgerbevol king. Dinsdag komt de Eerste Kamer weer bijeen. Grand Prix, door Jan Apetz. Uitgave Holdért en Co.. Am sterdam. De Heemsteedse tekenaar Jan Apetz blijkt met de schrijfmachine al even boeiend te kunnen vertellen als met de tekenstift. En waar de autosport en speciaal de auto-racerij de sport van zijn hart is, vertelt hij met enthousiasme en kennis van zaken over de fascinerende geschiedenis van de Grand Prix-races, Nu wij in Zandvoort een van de mooiste circuits van Europa hebben, is het goed dat dit boekje is uitgekomen. Want het zal de tienduizenden, die jaarlijks de Neder landse Grand Prix bezoeken, iets meer van die spannende en moeilijke sport vertellen. Het zal hun een inzicht geven in de voorbe reiding van een renwagen, in het hoe en waarom van de snelle pit-stops, in de pro blemen van een chef d'équipe, kortom in al de dingen, die mede het verloop en het ka rakter van een race bepalen en die voor de oningewijde niet zo gemakkelijk te begrij pen zijn. Het bevat voorts een korte schets van de thans in gebruik zijnde Grand Prix-wagens, een overzicht van de formule-geschiedenis en een klein snufje techniek voor hen die dat vragen. Dat alles heeft de schrijver in een beknopt bestek samengevat, zonder tot droge opsommingen te vervallen. Integen deel door het hele boek van het eerste hoofd stuk over de dramatische race Parijs-Bor deaux tot het spannende verhaal over de glorieuze Grand Prix in 1951 te Zandvoort, is er die hele speciale sfeer van het circuit op de grote dag. Het boekje is geïllustreerd met een lange reeks voortreffelijke foto's van alle „azen van het volant" in actie en het is een waardig tribuut aan deze sport, die zoals het voorwoord zegt „geen dwaze en gevaarlijke hobby van enkelen is, maar een zware proefbank voor het vervoermiddel, dat onze samenleving niet gemakkelijk meer kan ontberen". W. L. B. Een reclamewagen van een Nederlandse firma, een getrouwe nabootsing van een locomotief, gaat ter gelegenheid van het Festival of Britain een tocht van enige maanden door Engeland maken. „Machi nist" is een student van de Technische Hogeschool te Delft, de heer W. H. Brou wer, die op deze manier een ongewoon vacantiereisje maakt. In Rotterdam is de „locomotief" aan boord van de Oranje Nassau" ingescheept voor de overtocht naar Engeland. Boerderijbranden hebben in ons land van 1946 tot 1951 een directe brandschade veroorzaakt van ruim veertig millioen gul den. De totale brandschade bedroeg meer dan 120 millioen gulden. Door boerderijbranden veroorzaakte schade, die jaarlijks gemiddeld één derde a één vierde van de totale directe brand schade bedraagt, is een zorgenkind van brandweermensen, verzekeringsmaatschap pijen en de wederopbouw. In 1949 werden er 658 nieuwe boerderijen gebouwd. In datzelfde jaar brandden 809 boerderijen af. Het aantal branden, dat veroorzaakt wordt door spelen met vuur is zeer groot. Verwaarloosde electrische installaties, on voorzichtigheid bij het gebruik van ben zinemotoren, blikseminslag en hooibroei zijn voorts factoren, die het aantal bran den in boerderijen de laatste jaren hebben doen stijgen. Dit brandgevaar heeft verscheidene ver zekeringsmaatschappijen de laatste maan den afgeschrikt van het afsluiten van brandverzekeringsposten van enige bete kenis. Er zijn ook maatschappijen die een herverzekering niet accepteren; andere maatschappijen hebben de premies voor brandverzekeringen van boerderijen aan merkelijk verhoogd. Armilla, 10 v. Singapore n. Pladju. Aardijk, 10 v. Galveston n. New Orleans. Abbedijk, 11 te New York verw. Albireo, 11 te Antwerpen. Almdijk, 11 te Mobile verw. Alwaki, 11 New York verw. Axeldijk, 10 v. New York n. R'dam. Aagtekerk, pass. 10 Dondrahead. Aalsdijk, 10 120 m. NW. Flores. Aldegonda, 10 160 m. N. Singapore. Aletta, pass. 10 Padang. Alhena, 10 760 m. Z.ZW. Sao Vicente. Altair, pass. 10 Finisterre. Aruno, 10 720 m. W.ZW. Scilly's. Agamemnon, 10 330 m. W.NW. Flores. Andijk, 10 380 m. O.ZO. Kp. Race. Arendsdijk, 11 620 m. ZW. Recife. Amstelvaart, 10 op 400 m. O.ZO. Cape Race. Alamak, 11 v. Genua. Akkrumdijk, 11 te Kaapstad. Alblasserdijk, 12 v. Tampico n. Mobile. Amstelstad, 12 te Baltimore verw. Aagtedijk, 11 te Buenos Aires. Alkaid, 11 v. Vito n. Bahia. Alpherat, 12 te R'dam verw. Aludra, 11 v. R'dam n. Hamptonroads. Arnedijk, 12 te New Orleans. Bandjermasin, 10 v. Palembang n. Singapore. Billiton. 10 te Soerabaja, Blitar, 10 v. Singapore n. Priol. Baarn, 11 v. Huacho n. Paitain Peru. Borneo, 11 v. Suez n. Belawan. Boschfontein, pass. 10 Perimo. Breda, 10 nog te Bremen. Bali. 12 te Belawan verw. Bacchus, 12 te Guanta verw. Bennekom 12 v. Antwerpen n. A'dam Bloemfontein, 12 te A'dam. Congostroom. 10 v, Freetown n. Monrovia. Caltex Leiden, pass. 10 Kp. de Gata. Celebes, 10 750 m. ZO. Kp. Guardafui. Callisto, 10 510 m. O.ZO. Belle Isle. Coryda, 10 340 m. N. Antigua. Cottica, 10 440 m. ZO. Barbados. Cameronia, pass. 11 Gibraltar. Chama, 14 te Kaapstad verw. Cleodora, 11 v. Mlri n. Singapore. Duivendrecht, 11 te Lagos verw. Dalerdyk, 10 te Vancouver. Duivendijk, 9 v. Los Angeles vertr. Delfshaven, 10 220 m. Z.ZW. Madeira. Diemerdijk, 10 260 m. N.NW. Finisterre. Delft, 12 v. Arica n. Antofagasta. Danae, 11 te Alexandrië. Etrema, v. Stanlow n. Las Palmas. Esso Amsterdam, 10 780 m. NO. Mona eil. Esso Rotterdam, 10 510 m. W.ZW. Flores. Edam, 12 te Philadelphia. Erinna, 12 te Calcutta. Eemdijk, 12 te Havanna verw. Friesland (SSM), 10 te Danzig. Friesland (KRL), 10 600 m. ZO. Kp. Guardafui Farmsum, 10 600 m. O.t.Z. Newport News. Grootekerk, 11 Walvisbaai verw. Groote Beer, U te Soerabaja verw. Gaasterland, pas*. 10 Ouessant. In Alkmaar is van gemeentewege aan besteed het bouwen van een gebouw voor de gemeentelijke handelsschool en de rijks- landbouw-winterschool met twee conciërge woningen en een transformatorhuisje. Er waren 53 inschrijvingen. De hoogste inschrijfster was de firma H. de Boer te Sneek voor f 506.566, de laagste de firma J. Botman te Wervershoof voor f 387.800. Op 65-jarige leeftijd is te Zwollerkerspel overleden luit.-kolonel b.d. J. Mallinckrodt, die in de Meidagen van 1940 bekendheid verwierf door met goeddeels ongeoefende troepen van het vierde regiment infanterie de Duitse parachutisten die op het vlieg veld Valkenburg bij Leiden waren geland, van dit vliegveld te verdrijven. HAARLEM EN OMGEVING Aan de gemeente-universiteit, te Am sterdam slaagde voor het candidaatsexamen rechten mej. E. J. Polder te Overveen. Voor het examen M.O. handelswetenschappen A slaagde J. A. de Boer te Haarlem. De heer J. P. Bogaard hoopt 19 Juli de dag te vieren, dat hij vijf en twintig jaar werkzaam is bij Jan van der Pigge, Tabak en Sigarenhandel „De gekroonde Moor". Des middags wordt in de zaak aan de Grote Houtstraat een receptie gehouden. Het gebouw, waarin restaurant „Sande- voerde" te Zandvoort was gevestigd, is aan gekocht door de N.V. Chemische Industrie „Rids" te Haarlem. Na in Zandvoort te zijn afgebroken, zal dit gebouw op de terreinen van de „Rids" weer in zijn oorspronkelijke staat worden opgebouwd en dienst gaan doen als cantine voor het Rids-personeel. Door een technische fout is gisteren bij het artikel over industrievestiging in Noordholland de vermelding achterwege ge bleven, dat dit voorkwam in de Juli-afle- vering van het tijdschrift van de vereniging „Nederlands fabrikaat" en gebaseerd was op gegevens van de Economisch-technologisehe dienst voor Noordholland. De klaverjasclub DLV houdt Zondag ter gelegenheid van Haarlems Bloemenfeest een klaverjastournooi in café Bos aan de Lange Veerstraat. Vandaag viert de heer J. A. Kuiper te Haarlem het feit dat hij een kwart eeuw in dienst is bij Faber's Woninginrichting en Tapijthandel te Heemstede. De jubilaris is door zijn patroon en het personeel gehul digd, waarbij geschenken zijn aangeboden. Een 9-jarig meisje stond gistermiddag omstreeks twee uur voor de geopende Ca- tharijnebrug te Haarlem. Op het ogenblik dat de afsluitbomen omhoog gingen pakte het meisje een der bomen vast. Van een hoogte van drie meter viel het meisje op straat, met het gevolg, dat het met een lichte hersenschudding naar het Grote Gast huis moest worden overgebracht. ADVERTENTIE STATIONSPLEIN 6 - TEL, 21750 Wij serveren diverse EXQUISE ROOMIJSCOMBINATIES die U doen watertanden Ganymedes, 10 660 m. N.NO. Rio de Janeiro n. Barbados Gaasterkerk, 12 v. A'dam n. Bremen. Hector, 10 te Iskenderum. Helena, 11 Buenaventura verw. Hestia, 11 te Callao verw. Hersilia, 10 530 m. Z.ZW. Flores. Hecuba, 10 720 m. NO. Barbados. Hydra, 10 920 m. ZW. Flores. Haarlem, 12 rede Man of Warcays. Hecuba, 12 Barbados verw. Heelsum, 12 New Orleans verw. Jagersfontein, 12 te A'dam. Karossa, 11 te Merauke. Kar sik, 10 v. Ternate n. Makassar. Kota Gede, 11 Singapore verw. Katwijk, pass. 11 Dungeness. Loppersum, 11 te Magnoli verw. Leopoldskerk, 10 v. Port Said n. Genua. Leerdam, 11 te R'dam. Limburg, 11 v. Seattle n. Vancouver. Lekkerkerk, 10 100 m. ZW. Perim. Linge, 11 v. Mantyluoto n. Topila. Kieldrecht, 9 v. Nagoya n. Hongkong. Loosdrecht, 10 te Bombay. Laagkerk, 11 te Londen. Lindekerk. 12 te Hamburg. Loenerkerk, 12 te Antwerpen. Lemsterkerk, 11 v. Genua n. Port Said. Laertes, 12 v. PortSaid n. Napels. Leersum, 12 te Brownsville verw. Lucita, 12 te Heysham. Laurenskerk, 12 te A'dam. Maas, 10 v. Antwerpen n. A'dam, Mentor, 10 v. Pyli n. Sfax. Metula, 11 te R'dam. Maasland, 10 60 m. Z.ZW. Rio de Janeiro. Maeoma, pass. 10 Westpunt Sicilië. Marisa, 10 v. Singapore n. Hongkong. Marken, 10 200 m. W.ZW. Cp. Clear. Marpessa, 10 1080 m. ZW. Flores. Maashaven, 10 570 m. N.NO. Rio de Janeiro. Malvina, 11 v. Tarakan n. Sydney. Nieuw Amsterdam, 11 v. Southampton. Nigerstroom, 11 v. Bordeaux. Noordwijk, pass. 11 Ouessant. Oranje, 11 Singapore verw. Oranjestad, 10 v. Madeira n. Barbados. Ootmarsum, 10 220 m. NW. Flores. Overijsel, 10 680 m. W.ZW. Java Head. Orestes, 10 230 m. Bahia Blanca. Oberon, 12 te Porto Plata verw. Prins Fred, Willem, 11 Antwerpen verw. Prins Willem II, pass. 10 Anti Costi. Polydorus, pass. 10 St. Miguel. Prlns Alexander, 11 te Antwerpen. Prins Joh. Willem Friso, pass. 10 Belle Isle. Prins Willem III, 11 70 m. O.NO. Father Point. Parkhaven, 11 v. Sint Vincent. Prins Maurits 11 dwars Aberdeen. Poseidon, 12 te Tampico. Reyniersz. 11 te Cherlbon. Ridderkerk, 10 v. Melbourne n. Sydney. Rotula, 10 400 m. N.t.O. Tampico. Rijn, 11 te Delfzijl verw. Rijnland, 10 240 m. N.NO. Fernando Noronha. Rembang, 11 v. Semarang n. Soerabaja. Rotti, te Amsterdam. Saldja, 10 bij Mulberry Harbour. Slaoe, 10 v. Singapore n. Palembang. Sibajak, 11 te Priok verw. Stanvac Benakat, 10 n. Sungelgerong. Straat Malakka, 10 te Penang. Salawaki, 11 te Penang verw. Stad Dordrecht, 11 v. Genua n. Casablanca. Stad Maassluis, 11 v. Lulea n. Emden. Stad Schiedam, 11 te Vlaardingen. Sloterdijk, 10 180 m. ZW. Flores. Sunetta, pass. 10 Santa Maria. Slamat, 12 v. Basrah n. Bahrein. Stad Leiden, 14 14 u. te Hoek v. Holland verw. Stad Vlaardingen, 13 verm. n. R'dam of Vlaar dingen. Soestdijk, 11 v. Belawan n. Colombo. Tankhaven III, 10 v. Belawan n. Sungeigerong. Talisse, 11 te Manzanlllo verw. Tabian, 10 110 m. NO. Massawa. Trompenberg, vertr. 12 v. Antwerpen n. R'dam. Taria. 12 te Mena Alahmadt. Tawali, 14 te Suez verw. Ternate, 11 v. Aden. Telresias, 11 te Londen. Tero, 12 te Rosario verw. Theseus, 12 te R'dam. Veendam, 10 700 m. O. Sable eil Volendam, 11 v. R'dam n. Montreal Waterland, 10 150 m. Bahia. Wieldrecht, 10 300 m. W. Kaapstad. Waal, 11 v. Curacao n. Mobile. Weltevreden, 11 v. Suez. Willem Ruys, 13 te Rotterdam. Willemstad, 11 v. Trinidad n. Barbados. Winterswijk, 12 v. R'dam n. Civitia Vecchia. Zaan, 32 te R'dam verw. Zeeland (SSM), 11 v. R'dam n. Gdynia. Zeeland, 11 ta Djakarta. Zonnewjjk, 11te Ham; iptonroads.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7