Concours-hippique in Hoofddorp fleurig feest van zon en paarden SEIZOEN'OPR VSMSNG Stoulenbeek ALLE HOEDEN Kort en Bondig Mens en machine Ronde van Frankrijk Match Keiler—Roozenburg om het wereldkampioenschap Haarlem in cijfers GESLAAGD!... ORANJEBOOM BIER! Spaanse clans door Mariemma j Tsjechische balling promoveerde met lof Wilkes heeft zijn nieuwe contract nog niet getekend J. F. Ch. Dix zeventig jaar Estafette-loop in Zandvoort ZATERDAG 14 JULI 9 UUR begint onze grote DE BESTE DAMESKLEDING TEGEN ZEER LAGE PRIJZEN DAMESMANTELS DAMESJAPONNEN BLOUSES EN PULLOVERS DAMESROKKEN Geslaagde ouderavond van de Lorentzschool VRIJDAG 13 JULI 1951 6 Het jaarlijkse paardensportfestijn in Hoofddorp, een traditioneel concours- hippique, heeft gisteren weer aan duizen den toeschouwers een dag van hippisch plezier verschaft, dat, zoals altijd, werd verhoogd door die hele speciale Hoofd- dorpse sfeer, die paarden- en buitenman uit het ganse land naar het hart van de Haarlemmermeer lokt. Veel paarden en zowaar veel zon, ziedaar de twee belang rijkste elementen van zo'n dag en Hoofd dorp heeft daar ruimschoots zijn deel van gehad gisteren. Vooral ook van de paarden, die dit gevarieerde programma in zo grote verscheidenheid weet aan te trekken. Daar waren dan ten eerste de landelijke ruiters, die in alle vroegte met hun des- suurproef voor achttallen begonnen en de vreugde in Hoofddorp was groot, dat de plaatselijke L.R. „Kaptein van der Wal" hierin het oranje lint wegsleepte. Deze vereniging kwam er trouwens hele maal goed af bij de prijsuitreiking, die 's middags na de als altijd fleurige parade van de „landelijken" werd gehouden. Ten eerste werd zij nog eens apart toegespro ken vanwege haar jubileum door burge meester Jansonius en ten tweede kwamen er nog meer prijzen binnen. L. van Leeu wen, veruit de beste landelijke dressuur ruiter, werd met Hassan en Girena eerste en tweede in de individuele dressuurproef. De tuigpaardennummers waren als steeds best bezet. Helaas ontbrak Zampa in de open klasse eenspannen, maar nie mand misgunde het de grijze heer Melle- ma uit Finsterwolde, dat hij Piet van Beerta ter overwinning kon voeren, zij het dan na fikse strijd met Gelrus van E. Hemmes .Een van de belangrijkste num mers was het kampioenschap fokmerries voor de concourswagen, waaraan de Hoef slag-wisselbeker werd verbonden. Het was Polly van A. Ruissenaars, die tenslotte met deze eer ging strijken op de voet ge volgd van G. W. van Vulpen met Centa. De hackneys stalen als gewoonlijk ieders hart en dat geldt speciaal voor de kleinste maat, waarin Arthurs Glamour Girl ver diend won, nadat een lelijke aanrijding met Broompark Lomet goed was afge lopen. Een van de aardigste nummers van de dag stond niet officieel op het program ma. De Friese hengst Wopke van dr. Van Schaik, die tweede was' geworden in de- dressuurproef voor burgerruiters, kwam namelijk op verzoek van de jury nog eens in de ring, om te tonen wat zo'n Fries vermag, wanneer hil in kundige handen berust. De majestueuze zwarte demon streerde een passage, piaffe en pirouettes, die er wezen mochten. Winnaresse bij de dressuur was mej. Lieftink met Peter X. Het concours elegantste rijpaard bracht zowaar een verrassing. Frangois van mevr. Coebergh werd geklopt door Gracieuse onder J. Sterk. Het MA-parcours voor de springpaar den zag er gemakkelijk uit, maar bleek dat allerminst wezen. Tenslotte was er maar een foutloze, W. Scheeren op Zampa. Het barrière-springen was voor Hannes van mr. Albers Pistorius. De andere winnaars v/aren: Ind. dres suurproef KI. B. Landelijken: B. Rip op Clepi en M. Buijzerd op Lest-Best. Eenspannen tuigpaarden (limiet ƒ150): A. Schrauwen met Jonker. Eenspannen Hackneys: E. Swabedissen met José. Tweespannen Warmbloedpaarden: J. Hansen met Emalia en Jorose. Equipe Springconcours (L.R.): „Kapt. van der Wal". Eenspannen tuigpaarden (limiet 500): E. Hemmes met Ebert. Klavertje Drie: „Venneperruiters", Eenspannen Hackneys (1.49 m.): Th. Zendijk met Play Boy. Tweespannen tuigpaarden (limiet ƒ700): P. C. C. v. d. Touw met Leopold en Wil lem B. Tweespannen tuigpaarden open klasse: ADVERTENTIE Breng vóór Uw vacantierels een bezoek aan SCHOUS Vele onmisbare artikelen voor BABY en KLEUTER Een grote sortering Baby-Textiel 25.30 38,70 2.65 Reiszakken Reiswiegen Tuigjes Opvouwbare Wandelwagen 24,70 Alleen verkoop v. Delfts kinder- en wandelwagens Oude Groenmarkt 16—14 tel. 11266 Haarlem ëeeeooeeeoooeeooeoooooeooooo Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 12 Juli 1951 ONDERTROUWD: 12 Juli P. G. Jongejan en H. G. R. Slomp. GEHUWD: 12 Juli P. J. Peters en W. van der Linden, P. W. Otterspoor en A. J. Uit geest, J. C. Cramer en S. M. Hulshoff, G. Siegersma en T. M. Alkema, K. Mantel en E. D. J. Bos. BEVALLEN van een zoon: 10 Juli C. Stokman-De Jong; 11 Juli W. J. Wegener- Roosdorp. C. A. M. Schaap-Christiaar.s. A. M. Bakkèr-Smink, D. Luesken-Burger, H. J. Klerks-Hesseling; 12 Juli A. W. V. Sanders- Van Lunenburg. BEVALLEN van een dochter: 11 Juli G. J. Cornet-Selhorst, M. E. Bertholee- Jacobs, M. E. Willemse-Van Viersen. OVERLEDEN: 9 Juli M. A. van Veenen- daal-Rose, 52 j., Voorzorgstraat; 10 Juli G. de Groot, 72 j., Engelszstraat; 11 Juli R. Til- stra-Hemminga, 78 j., Kleverparkstraat, A. E. L. Momberg, 66 j., Kamperlaan, A. Block, 71 j., Badelochstraat, G. Plant-Bos, 33 j., Gasthuisvest. Parade der Landelijke Ruiters. Voorop de Landelijke Rijvereniging Kapitein van der Waluit Hoofddorp die haar 25-jarig bestaan vierde. E. Hemmes met Ebert en Gelrus. Tweespannen Hackneys: J. H. van Heek met Groe Supreme en Broompark Lomet. Tandems tuigpaarden: E. Hemmes met Ebert en Gelrus. Tandems Hackneys: J. H. van Heek met Basing Sportsman en Broompark Vibra tion. Wielrennen Donderdag was het rustdag voor de ren ners van de Ronde van Frankrijk. Van morgen om halftien zijn acht en negentig renners te Limoges gestart voor de negende étappe naar Clermont Ferrand. De afstand bedraagt 236 km. Dammen Door de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Dambond, de heer Willems, zal Zaterdag 14 Juli, namiddags vier uur in hótel „De Rode Leeuw" in Amsterdam een overzicht worden gegeven van de match KeilerRoozenburg om het wereld kampioenschap, welke wedstrijd in het na jaar wordt gespeeld. Uit de Statistische Gegevens De gemeente Haarlem publiceert thans de Statistische Gegevens over het eerste kwartaal van 1951. Wij gaven reeds eerder de cijfers over de loop der bevolking en over vestiging en vertrek. Er kwamen in die drie maanden 31 ge vallen van roodvonk voor, 5 van diphlerie en geen enkel geval van typhus. Niet meegerekend zijn de lijders aan die ziekten die van elders kwamen, maar in Haarlemse ziekenhuizen verpleegd werden. Het gemiddeld aantal patiënten in de ziekenhuizen was: Gasthuis 299 (1950: 331), Mariastichting 375 (386), Diaconessenhuis .251 (234), Joannes de Deo 146 (143), Eykengaerde 74 (76) en Clarastichting 52 (was in 1950 nog niet geopend). Het aantal verpleegdagen was: Gasthuis 28.366 (28.879), Mariastichting 35.086 (35.537), Diaconessenhuis 22.022 (21.308), Joannes de Deo 13.320 (13.298), Eykengaer de 6716 (6821) en Clarastichting 4733. De politie maakte 2827 processenverbaal op wegens verkeersovertredingen. Dit zijn er 26 meer dan over het eerste kwartaal van 1950. Het aantal verbalen wegens diefstal, ver duistering en bedrog was 333, tegeh 223 in het eerste kwartaal van 1950. Een vrij sterke toeneming dus, die vooral zit in het aantal diefstallen dat steeg van 186 tot 261. De omzetten der bedrijven gingen weer vooruit. De cijfers over de le kwartalen van 1950 en 1951 zijn: Water Electriciteit Gas 1950 801.953 m3 20.608.541 kwu 10.979.928 m3 1951 844.529 m3 22.377.870 kwu 12.218.334 m3 Opvallend is dat de particulieren minder electriciteit afnamen (6.289.137 tegen 6.528.942 K.W.U.) wat blijkbaar een gevolg is van de tariefsverhoging. De industrie nam nu 7.642.918 K.W.U. af, tegen 6.568.924 K.W.U. in het eerste kwartaal van 1950. De P.E.G.E.M. nam nu 2.134.520 K.W.U. af tegen 1.794.281 in dezelfde tijd van 1950. De particulieren, namen 7.102.634 m3 gas af tegen 6.466.714 in het eerste kwartaal van 1950. Dit is dus wel een belangrijke vooruitgang. Het aantal gesteunde werklozen bij Sociale Zaken was nu 2649 tegen 2886 in het eerste kwartaal van 1950. Dit is dus een vermindering. Het aantal gesteunden volgens de Ar menwet verminderde van 2998 tot 2655. De woningvoorraad vermeerderde van 38.586 op 1 April 1950 tot 39.164- op 1 April 1951. Er waren op 1 April j.l. 34.138 ge wone woningen en 5026 woonruimten annex bedrijf. Donderdagochtend is langstelling Hr. Ms. „Van lemstad (Curagao) naar trokken. onder grote be- Speyk" uit Wil- Nederland ver- ADVERTENTIE De Spaanse danseres Mariemma geeft zowel in als buiten het Holland Festival een aantal voorstellingen van een gedeel telijk nieuw programma. Ik zag haar gis teravond terug in de Stadsschouwburg te Amsterdam en vroeg mij met verbazing af hoe ik ongeveer twee jaar geleden in mijn recensie van „Iberisch vuur" heb kunnen spreken. Toegevend aan de verleiding om een voor de hand liggende woordspeling te maken zou men ditkeer beter van „Sibe rische koude" kunnen gewagen. Blijkbaar dachten vele toeschouwers er anders over, want er was veel en luid applaus. Verschei dene nummers moesten zelfs worden ge bisseerd. Maar de ware stemming kwam er toch niet in. Niettemin is er in haar optreden zeer veel te waarderen en te bewonderen, vooral in haar schoolse dansen. Zij gebruikt in de beste gevallen haar lichaam als een muzi kaal instrument en haar castagnettenspel is eenvoudig subliem. Haar „vueltas" (de S-vormige rompbewegingen) worden door niemand overtroffen. Maar de drift zich in de dans uit te leven ontbreekt, staat althans onder een te vérgaande contröle. Hetgeen wil zeggen dat de verstandelijke overwegingen de hoofdrol spelen en dat de emotionaliteit, voor zover aanwezig, tot een vorm van kunstmatigheid wordt opge voerd die met de volkskunst onverenig baar is. Alles geschiedt te bewust. Het bezwaar hiervan vervalt bij de clas sicistische dansen, die zij echter niet kan nalaten te populariseren in overeenstem ming met de voorkeur van het pybliek voor uiterlijke effecten, die zij zeer zorgvuldig berekent. Bij haar Bolero kan men duide lijk bemerken dat zij aanvankelijk een grondige training in de techniek van het academische ballet heeft ondergaan. Uiterst knap, maar meer ook niet (en om dat meerdere gaat het juist) zijn haar flamen co-dansen. Mariemma is geen zigeunerin, zij mist het vonken schietende tempera ment. Maar zij stelt daarvoor in de plaats 'n „gamin"-achfige mimiek, een soms kos telijke vermenging van kwajongenspret en toch zeer vrouwelijke allure. Alleen is het jammer dat zij met haar glimlach en tin telende oogopslag wat ai te vrijgevig is. Want het dreigt een stereotiepe uitdruk king te worden, die trouwens niet altijd met de stijl der diverse dansen (Spanje kent er ontelbare) samengaat. Het is ove rigens bewonderenswaardig hoe mooi deze kleine vrouw zich naar believen kan ma ken. Zij verkoopt haar nummers uitstekend Als haar partners fungeerden Paco Fer nandez (die men hier te lande reeds eer der en beter zag) en Joaquin Villa, beiden beschikkend over een krachtig zapateado Verder verleenden de voortreffelijke pia nist Enrique Luzuriaga en de guitarist Paco de la Isla medewerking aan het in een rap tempo afgewikkelde programma. DAVID KONING. Faas Wilkes heeft zijn nieuwe contract met de Italiaanse profclub „Internazionale" nog niet getekend, ofschoon hij half Augus tus wel naar Milaan zal terugkeren om de definitieve condities te bespreken, want hij heeft reeds toegezegd wederom voor „Inter nazionale" te zullen spelen. De directie van deze club heeft hem een contract voor drie jaar aangeboden, doch de Nederlander zal waarschijnlijk andermaal voor twee jaar tekenen. 70 „Hitiers weg naar de macht" titel van proefschrift Donderdag is te Utrecht aan de rijks universiteit met lof gepromoveerd tot doc tor in de letteren en wijsbegeerte, de heer Z. R. Dittrich, geboren te Bratislava. De heer Dittrich behoort tot die buitenlanders, die gesteund zijn door de stichting Univer sitair Asylfonds. De promotie geschiedde op een proefschrift, getiteld: „Hitiers weg naar de machtde regering Von Papen". Het proefschrift is geschreven in het Ne derlands. De promotor, prof. dr. C. D. J. Brandt, zei dit eigenlijk te betreuren, om dat een boek in het Nederlands in het bui tenland niet die aandacht vindt, die een boek geniet, dat geschreven is in een der wereldtalen. Aan de tekst is nauwelijks te bemerken, dat het geen Nederlander is, die het schreef. Na de promotie wenste prof. Brandt de jonge doctor geluk. „Gij leeft als een bal ling in ons midden, maar gij zijt een der onzen geworden, vooral omdat het uw voornemen is te blijven werken voor de Nederlandse historische wetenschap". Prof. dr. G. C. Heringa, voorzitter van het. Universitair Asylfonds, deelde nog mede, dat thans nog 50 studenten worden gesteund door het fonds. Ofschoon er aan vankelijk onder de studenten waren, die voor de universitaire studie niet in aan merking kwamen, heeft men van de overi gen veel plezier gehad. Vooral over deze promotie met lof verheugt men zich zeer. Prof. Heringa noemde de reële betekenis van het fonds, dat men zich uitsprak voor geestelijke vrijheid. Er werd niet in de eerste plaats een humanitaire daad ge steld, maar een principiële. Het proefschrift van dr. Dittrich behan delt de periode van de regering-Von Papen, die hij het op één na laatste be drijf van de tragedie van de Republiek van Weimar noemt. Hij beschrijft de ge schiedenis der democratische republiek van November 1918 tot het aftreden van Brüning op 30 Mei 1932. Dan volgt een hoofdstuk over het kanselierschap van Von Papen en „De crisis der rechterzijde" beginnende met de verkiezingen van 31 Juli 1933. Het ligt in de bedoeling, op dit deel nog een tweede deel te laten volgen, dat de machtsoverneming behandelt. Het Idee moest betaald worden Een inwoner van Zandvoort, bijzonder gehecht aan zijn fraai aangelegde tuin, kreeg bezoek van een man, die hem ver telde een middel te bezitten om bladluis op rozestruiken en andere planten blij vend te vernietigen. „Een eigen vinding, die buitengewoon voldeed", zo zei hij. De tuinbezitter gaf de man een gieter en liet hem zijn gang gaan. Toen hij, na enkele geheimzinnige escapades met de eerst met water gevulde gieter te hebben uitgevoerd, deze leeggoot boven bloemen en planten, was hiermede de „operatie voltooid", waarna hij voor zijn moeite 5.50 vroeg. De Zandvoorter vond dit be drag hoog, doch de man wenste niet weg te gaan vóór hij het geld had. Daarop be sloot de Zandvoorter de politie te bellen teneinde het meningsverschil te laten be slechten. Tijdens het telefoneren poetste de „ontluizer" de plaat en toen de politie arriveerde, kwam men al spoedig tot de conclusie, dat de nieuwe „uitvinding tegen bladluis" vermoedelijk zuiver kraanwater was geweest. Vrijdag 20 Juli hoopt de heer J. F. Ch. Dix te Heemstede, een bekende figuur in tuinbouwkringen, zijn zeventigste verjaar dag te vieren. De aanstaande jarige ont ving zijn opleiding op de buitenplaats Per- sijn te Maartensdijk en later in de Hortus Botanicus te Utrecht. In 1901 werkte hij op kweker tl en in Duitsland en in 1902 in Engeland. Vooral in de Kew Gardens deed de heer Dix veel kennis van planten op, Na zijn terugkeer werkte hij tot 1919 bij de firma E. H. Krelage en Zoon te Haarlem. Als hybrydisateur heeft hij vele nieuwe bol- en knolgekassen en vaste planten ge wonnen. ADVERTENTIE De heer Dix schreef tal van boeken op bloembollengebied, waarvan de meeste in populaire trant waren. De boeken hebben bijgedragen tot het meer bekend en popu lair worden van de bolgewassen in binnen- en buitenland en ze hebben het gebruik van bolgewassen gestimuleerd. Van 1907 tot 1919 was de heer Dix tweede-redacteur van het Weekblad voor Bloembollencultuur, van 1920 tot 1946 hoofdredacteur van „Floralia", van 1920 tot 1946 hoofdredacteur van het Handels blad voor de Tuinbouw, van 1928 tot 1942 hoofdredacteur van het Kwekersblad en van 1942 tot 1946 hoofdredacteur van het Weekblad voor Bloembollencultuur. Van de vele functies van de heer Dix noemen wij: Voorzitter van de subcommis sie voor narcissen, bijgoed en dahlia's, lid van de nomenclatuur, beide van de Alge mene Vereniging voor Bloembollencultuur, lid van de vaste keuringscommissie dei- Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, voorzitter van de Nederlandse Dahliavereniging, voorzit ter van de afdeling Heemstede van Bloem bollencultuur, vice-voorzitter en erelid van de Nederlandse Gladiolusvereniging, vice- voorzitter van de afdeling Haarlem van tuinbouw en plantkunde, bestuurslid van „Neversle", van de Demonstrutietuin „Treslong" en van School- en Werktuinen te Heemstede. De heer Dix is een van de zeer geziene figuren in de tuinbouw. Er is niemand aan te .wijzen die ook maar de geringste anti pathie tegen hem heeft. Hij is scherp, maar humaan in zijn oordeel. Om zijn grote des kundigheid wordt hij zeer gewaardeerd. In twijfelgevallen op tuinbouwgebied wordt de beslissing als het vaste planten of bloembollen betreft, welke soort of varië teit ook, in zijn handen gelegd. De aan staande jarige heeft vele malen zitting ge had in internationale jury's, o.a. te Londen, Gent, Parijs en Brussel en is een interna tionale figuur van betekenis waar het de tuinbouw betreft. Er zijn plannen de heer Dix te huldigen op een bijeenkomst welke Vrijdag 20 Juni in de scheidsgerechtzaal van het Krelage- huis gehouden wordt. VERZENDING VAN ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datums, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië: m.s. „Willem Ruys" (21 Juli); naar Nieuw Guinea m.s. „Roebiah" (14 Aug.); naar de Nederlandse Antillen s.s. „Breda" (19 Juli); naar Suriname m.s. .Agamemnon" (31 Juli); naar Australië via Engeland (14 Juli) en naar Canada s.s. „Rijndam" (14 Juli) en s.s. „Veendam" (18 Juli). De jaarlijkse estafette, die Zaterdagavond voor de zesde maal wordt gelopen, heeft een record aantal deelnemende verenigingen op geleverd. Vorig jaar startten 19 ploegen met 5 man, voor a.s. Zaterdag hebben zich reeds 25 ploegen gemeld. Uit het rayon Haarlem verschijnen aan de start Haarlem, Schoten, DSB (met drie ploegen), DIO, TYBB (met twee ploegen), SHS, Geel-Wit en DIOS (met twee ploegen). Uit Amsterdam: Blauw Wit, DWS, WA, APGS en SDW (met twee ploe gen). Uit Zaandam ZFC met twee ploegen, uit Landsmeer IVV met twee ploegen en Assendelft met twee ploegen. Burgemeester mr. H. M. van Fenema zal de prijzen uitreiken. Na afloop zal de accordeonvereniging „Zandvoort" in de muziektent op het Raadhuisplein een con cert geven. EEN TOTALE UITVERKOOP VAN TOT THANS 6975 89 75 109.— 129. 39.90 54.90 60.90 84.90 169. 99. TOT THANS 22.50 57.50 49.50 12.75 19.90 29.90 69.50 39.90 TOT THANS 12.75 16.75 22.50 6.98 9.98 14.90 29.50 19.90 TOT THANS 17.50 22.50 27.50 11.90 14 90 19.90 35.— 24.90 w.o. diverse „modellen" 2 pri|s HOUTPLEIN 10 HAARLEM BINNENLAND Bij de in aanbouw zijnde uitbreiding van de electrische centrale der P.G.E.M. aan de Waalkade te Nijmegen is de 42-jarige ,T. Timman, vader van vijf kinderen, door een ijzeren balk, die van 40 meter hoogte neerviel, getroffen. Hij was onmiddellijk dood. In do gemeente Ede moesten deze weck door pseudo-vogelpest aangetaste pluimvee stapels van zeven bedrijven vernietigd worden. In een groot deel van de gemeente is een ophokgebod van kracht. In dit gebied wordt pluimvee dat loslopend wordt aan getroffen in beslag genomen en vernietigd. De dienst voor Publieke Werken te Am- sterdam is thans gereed gekomen met de ontwerpen van twee plannen tot sanering en aanpassing aan de omgeving van het Museumplein tussen het Rijksmuseum en het Concertgebouw. Het ene plan behelst de definitieve aanleg, die pas in de toekomst kan worden verwezenlijkt. Het tweede plan kan spoediger werkelijkheid worden. Het is een onderdeel van het voor de toekomst ont worpen plan. De kolctiprodiJotSe der Nederlandse mUnen bedroeg in Juni 1.031.600 ton tegen 1.001.000 ton in Mei. Uit het buitenland werd ingevoerd 424.300 ton (476.700 ton in Mei), waarvan 220.600 ton uit Duitsland en 134.700 ton uit Amerika. Te 's Gravenhagc is aanbesteed het ma ken van watergangen, aardebanen, wegver hardingen en duikers in gronden gelegen langs de Brielsche Maasboezem, ten Westen Van het kanaal door Rozenburg. De laagste Inschrijver was C. A. van Pelt te Rotterdam met f 159.300. De hoogste inschrijfster de N.V. C. J. van der Hoeven te 's Gravenhage met f 386.000. Er waren 15 inschrijvingen. HAARLEM EN OMGEVING Aan de technische hogeschool in Delft slaagden voor het candidaatsexamen werk tuigkundig ingenieur: K. J. de Jong te Haarlem, J. P. A. Kessler te IJmuiden, A. Kruyt te Haarlem, G. Mesritz te Bloemen- daal, F. S. Traast te Haarlem en J. P. de Vries te Haarlem. Voor het ingenieurs examen civiel ingenieur slaagden H. Offringa te Haarlem en G. Schermers te IJmuiden. Mej. E. van de Polder te Overveen is aan de gemeente-universiteit te Amsterdam geslaagd voor het candidaats-examen rech ten, (Verbeterd bericht). Voor het examen bedrijfsarchivist van de archiefschool slaagde dr. C. Groeneveld te Haarlem. Ds. G. M. J. Winter, Ned. Herv. predi kant te Rijk, is benoemd tot res.-legerpre- dikant. Ds. D. Hensfra te Broek op Langendijk en voordien te Haarlem-Noord ontving een beroep van de Chr. Geref. kerk van En schede. Ongeveer negentig ouden van dagen uit Haarlem-Noord hebben gisteren op uitnodi ging van de Winkeliersvereniging" Generaal Cronjéstraat een autotochtje naar het Gooi gemaakt. Met twee-en-dertig personenauto's ging het 's middags om ongeveer twee uur op Amersfoort aan, waar onder meer een bezoek werd gebracht aan de dierentuin. Voor de middag voor Ouden van Dagen, te geven door „De Haarlemse Postfanfare" a.s. Zaterdagmiddag in hel Concertgebouw, zijn nog enkele kaarten verkrijgbaar bij het secretariaat Diepenbrockstraat 73 en aan de zaal. Gisteren trok het draaiorgel weer door de straat. Tweemaal in. de week komt het langs. Onuitputtelijk is zijn stroom van melodieën: marsen, operette's, slaapliedjes en samba's, maar vooral walsen, lange ver rukkelijk deinende walsen. De man aan het wiel kent zijn nummers, bij een wals slingert hij anders dan bij een mars. Dat moet ook, nietwaar? Iedere melodie zijn eigen mant. Zo bruisend als het water, dat een schutsluis binnenkolkt wanneer de deuren opengedraaid zijn, gol ven de jubelende klanken van de grote, bonte muziekkast langs de huizen. Zware, bassende pijpen, dreunende pau kenslagen, licht venijnig tromgeroffel en ijle, snelle loopjes met hoge kwieke fluit- toontjes. De huisvrouwen neuriën mee; kinderen staren bewonderend naar de blanke enge len in felgekleurde gewaden, die op ver gulde bazuinen blazen. Tweemaal in de week komt het orgel en het is onmisbaar geworden. Als de centen opgehaald zijn duwen de mannen hun pierement weer verder. Dan wordt het plots een onhandig, groot bak beest. Het hobbelt dom als een potsierlijk opgemaakte vrouw door de straat, in plomp stilzwijgen, Pas als de draaier zijn rhyth- misch gezwengel hervat, vindt het orgel zijn charme weer. Zo was het altijd, tot gisteren. Want net als duizenden andere dingen in deze wereld heeft het orgel een verbetering ondergaan. Heel eenvoudig. Een klein motortje neemt nu de plaats in van de man-aan-het-wiel. Plet motortje heeft een geluiddemper om nog iets van de muziek te laten horen en verder lopen de ellenlange muziekboeken nu allemaal achterelkaar vanzelf af. Nie mand hoeft er meer een vinger naar uit te steken. Zo stond dan het gemoderniseerde piere ment gistermiddag in onze straat. De kin deren keken hun ogen uit bij het prutte lende, naar olie stinkende motortje. De engelen zweefden dwaas en bespottelijk aan de zijkanten. Een dunne uitlaatpijp spoog wolkjes blauwe walm; ergens hing een olie kannetje. En de melodieën. Ach hemel, zonder vuur, zonder dartelheid speelde het straat orgel zijn deunen en wijsjes. De marsen werden traag, de walsen eentonig en de operettes droevig. Geduldig en in lijdzaam heid stond het daar, als een café-automaat die voor een dubbeltje drie minuten lang jengelt. Weet een motor dat een mars pittig moet zijn, een wals meeslepend en een operette tintelend? Wat is een pierement zonder hem, die met lange halen het zwarte wiel hanteert? Toen de centen binnen waren trokken ze weer door met het orgel. Maar nü bleef het doorspelen, alsmaar doorspelen. Een vreemde, onnatuurlijke gebeurtenis. Maar misschien ben ik een sentimentele doezelaar, die een orgelman geen verbete ring gunt. Misschien ben ik de enige die de liedjes niet meer hoort zoals vroeger. Dan heb ik niets gezegd. H. S. Een Canadese aalmoezenier in Korea gebruikt htUzen van afgeschoten granaten als kerkklokken. Deze geïmproviseerde klokken kondigen thans de kerkdiensten aan voor de soldaten. De eerste verdieping van de Prof. dr. H. A. Lorentzschool Leidseplein, Haarlem, was gisteravond bijna te klein om alle ouders die op uitnodiging van het hoofd der school de jaarlijkse ouderavond kwamen bijwonen te herbergen. De leerlingen van de vierde, vijfde en zesde klas verzorgden er een programma dat klonk als een schoolbel. Zo voerde een gezelschap boe ren en boerinnen in feesttenue, compleet met hagelwitte klompen, een oud-Holland se dans uit die het podium deed kraken. En verder was er een sneltekenaar-in-de- dop die zonder vloek, maar met een zucht, een bollenveld en een Indisch landschap op het bord toverde. Een jeugdige accor- deonnist trok op vaardige wijze een ware klankenregen uit zijn schipperspiano en een Indonesische leerlinge zong kront jongliedjes op een manier die een dave rende bijval ontketende. Met Fuut, fuut, tralala, een toneelstukje over een schoen maker die meer van pannekoeken dan van aardappels hield, werd het eerste gedeelte van het vlotte programma besloten. Na de pauze werd de operette „Lente bloemen" van C. H. Hille-Gaerthé en C. van Rennes voor het voetlicht gebracht. Het verhaalt hoe Fluitekruid het paleis van Koning Winter binnen stapt om Prins Zonneschijn, die daar gevangen wordt ge houden, te halen. Tot slot namen de leerlingen van de zesde klas, die de school gaan verlatenj afscheid van hun onderwijzers.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 10