Heydt's Ministers antwoorden Kamerlid op vragen over de zaak-Sweerts SENSATIE PRIJZEN Doopceel der nieuwe „Skyrocket" SEIZOEN OPRUIMING Mogelijkheden genoeg in Nederland voor onze herstelde invaliden Jeugdige redders voor moedige daad beloond Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 SCHEEPVAART Beverwijk Ruime aardbeien-aanvoer blijft nog aanhouden Geen aanwijzingen dat „Door de Eeuwen Trouw" en „Helpt Ambon in nood" bij acties in het buiten land betrokken zijn Werkgevers moeten denken: „Wat kan de man?' en niet „Wat scheelt hem?' Haarlem 600 jaar geleden Nieuwe kustvaarders Heemstede Openbare speelplaats moet vóór de vacantie klaar zijn bij Heydt 9.75 9." 11.15 19.15 17.50 19.15 24.15 SPORT COLBERTS Lisse Haarlemmermeer Hillegom Zandvoort VRIJDAG 13 JULI 1931 TWEEMAAL ZO SNEL ALS HET GELUID (Van onze luchtvaartmedewerker) „De Douglas Skyrocket heeft sneller en hoger gevlogen dan enig ander vliegtuig". Zo ongeveer luidde het bericht dat vorige week de ronde door de wereldpers deed en verder bevatte het niets; Alle bijzonder heden die verder over deze bijzondere vlucht zijn gepubliceerd, kunnen niet an ders dan op speculaties berusten, al schijnen we nu wel te mogen aannemen dat de 2000 km. per uur is overschreden op een hoogte van meer dan 20 km.! Dat is niet mis en in ieder geval bezit de Amerikaanse navy in deze Skyrocket h«t snelste vliegtuig ter wereld zo lang als het duurt! Want er staan al weer nieuwe vliegtuigen voor nog grotere snelheid en nog grotere hoogte op stapel. De berichten over de Skyrocket vestig den de indruk dat het hier een geheel nieuw vliegtuig betreft, maar dat is niet juist. De Douglas D-558-II Skyrocket vliegt sinds ruim drie jaar (de eerste vlucht vond plaats 4 Februari 1948)- en ej- zijn er drie van gebouwd. Deze expe rimentele toestellen vormen een onderdeel van een na de oorlog opgesteld ontwikke lingsprogramma voor de bestudering van snelheden groter dan de voortplantings- snèlheid van het geluid,' waarvan ook de befaamd geworden Bell X-I deel uit maakte. hét uit 1947 daterende toestel, dat als eerste ter wereld sneller was dan het geluid. Naar wordt aangenomen bedroeg de snelheid bij verschillende gelegenheden rond 1500 km. per uur, eveneens op grote hoogte. Dit was een toestel van de Air Force en verscheidene nieuwe uitvoerin gen er van zijn nog in aanbouw. Duik omhoog Het was al bekend dat de Skyrocket be slist sneller moest zijn dan de X-I en in tegenstelling tot deze laatste heeft hij meermalen ook dicht, bij de grond, waai de luchtkrachten veel groter zijn, sneller dan het geluid gevlogen. Niettemin komen déze snelheid en déze hoogte toch wel als verrassingen, óók voor de vakmensen. De Skyrocket is normaal uitgerust met een straalmotor èn met een raketmotor. Op 20 km. hoogte kan de straalmotor niet meer gewerkt hebben, wegens de te ijle lucht. Alleen' raketten kunnen daar nog stuwkracht leveren en komen eigenlijk op die hoogte pas goed in hun element. Daar om was uit het, bewuste toestel'dé 'straal motor verwijderd, waardoor meer brand stof voor de raketmotor meegenomen kon worden. De kleine vleugels die klein móéten zijn om niet te veel weerstand aan de lucht te bieden kunnen op die hoogte alleen nog maar bij enorme snelheid vol doende draagkracht leveren en de mini mum snelheid kan daar zeker niet bene den de 1000 km. per uur liggen. De raket motor verbruikt zoveel brandstof dat hij sléchts enkele minuten kan werken. Daar om startte het toestel ook niet op eigen kracht, maar werd onder een B-29 bom menwerper mee omhoog genomen tot 10.000 meter. Daar losgelaten zette het met een knal, gevolgd door een boven aards geloei, de raketmotor in werking. Onmiddellijk daarop .steeg de Skyrocket met steeds toenemende snelheid onder een hoek van 45 graden omhoog, om zo snel mogejijk de maximum hoogte te bereiken waar de luchtweerstand het geringste is en raketten het beste werken. Heeft die geluidssnelheid als maatstaf nu inderdaad een wezenlijke betekenis of ADVERTENTIE STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 Speciaal adres voor Bahmi goreng - Nassi goreng Loempia's met taugee en satee babi. Aagtekerk, 11 440 m. O. Dondra Head. Adinda (t), p. 11 Kp. Varella. Anton ia (t). 11 110 ZO Singapore. Ajieldijk, 11 300 O New York. Aldegonda, 13 te Bangkok. Aletta, 12 v. Pladju n. Port Swettenham. Alhena, pass. 12 St. Vincent. Amstelkerk, 12 v. Lagos n. Lohanda. Armilla, 13 te Saigon. Aardijk, 11 te New Orleans. Abbedijk, 11 te New York. Alkaid, pass. 12 Abrolhos. Almdijk, 13 te New Orleans venv. Alphacca, 13 te New York verw. Ariadne, 12 te R'dam. Averdijk, pass. 12 Vlissingen n. Antwerpen. Alwaki, 11 te New York. Barendrecht (t), p. 11 Larones eil. Boschfontein, 11 120 NtO Massawa. Callisto, p. 11 Kp. Race. Celebes, 11 480 ZO Kp. Guardafui, Coryda, 12 500 ZÓ Bermuda. Caltex Den Haag, pass. Kaap Vivi. Caltex Utrecht, pass. 12 Pantellaria. Caltex Delft, 12 te R'dam. Caltgx Nederland, 12 v. R'dam n. Sidon. Congostroom, 12 v. Monrovia n. Takoradi. Cameronia, 16 3.30 u. aan Hoek v.. Holland verw. Cronenburgh. 10 te Bilbao. Erinna, 13 te Calcutta. Eemland, '11 v. Bahia. Farmsum, 11 450 NNO Bermuda. Friesland (KRL), pass. 12 Guardafui. Oaasterland, 13 te Bremen. Garoet, pass. 12 Aden. Helicon, 13 v. New York n. Curacao. Japara (KRL), 12 v. Liverpool n. R'dam, Kieldrecht, 11 250 Z Nagasaki. Kedoe, 13 te Bona. Katwijk, pass. 13 Duessant. Lina, pass. 11 Ouessant. Laertes, pass. 13 Kreta. Mirza (t). 11 340 NO Sombrero eil. Mariekerk, 13 v. Wallaroo. Mataran, 10 te Belawan. Murena, 12 v. Liverpool n. A'dam om te dokken Ondina, pass. 12 Perim. Oranje, 12 v. Singapore. Oranjefontein, 12 v. Kaapstad n. Port Elisabeth Orestes, 12 te Montevideo. Oberon. 12 v. Puerto Plata n, New York. Polydorus, p. 11 Flores. Phrontis. 10 v. Soerabaja n. Semarang. Prins W. Fred. Hendrik, 12 te Toronte. Pygmalion, pass. 13 Cayman eil. Rempang, 11 van Cheribon te Semarang. Salatiga, 11 van Cljiribin naar Semarang. Scherpendrecht, 11 op 150 m. W Kreta. Soestdijk, pass- 11 Sabang. Stad Maastricht, pass. 11 Kaap Palos. Saroena,. 12 te Balikpapan. Sibajak, 12 v. Djakarta n. R'dam. Stad Arnhem, 12 v. Gibraltar. Slamat, 13 te Bahrein. Stad Breda, 9 v. Vancouver n. Londen. Strathmore (Eng.). 11 v. Melbourne. jsjldane, 11 680 NO Mombassa. Themisto, 11 420 N Flores. Tabian, 12 te Suez. Tosarl, 12 v. Belawan. Tawali, 14 te Suez verw. Tiberius, 13 tè Port of Spain verw. Tomori, 16 Galveston verw. Trompenberg, te R'dam. yan Heutsz. 11 te Hongkong. Volendam, 12 v. Le Havre. Waterland, pass. 12 Fernondo Noronha. wéltevreden, 17 6 u. te Marseille verw. Willem Rhys, 13 te R'dam. "Hemstad, 12 v. Barbados n. Madeira. V. oensdrecht, 12 v. Santos n. Puerto La Cruz. wordt die er maar bij gehaald „pour épa- ter le bourgeois"? Neen, dat is toch niet het geval. Zij vormt een grote hinderpaal op de weg naar grotere snelheden. Juist omdat storingen, drukveranderingen in het algemeen, zich met geen grotere snelheid door de lucht kunnen voortplanten, gaan verschijnselen van vrij gecompliceerde aard optreden, als bij omstrpming van lichamen door de lucht de geluidssnelheid wordt be reikt. Zij worden wel aangeduid als samen drukbaarheidsverschijnselen. De lucht kan bij het naderen van een met „supersone" snelheid voortrazend vliegtuig niet meer tijdig uiteen wijken om het toestel glad te omstromen, maar wordt vóór het vliegtuig samengeperst, enigszins zoals benzinedamp door een zuiger in een cylinder. De lucht weerstand neemt schrikbarend toe en wan neer de vliegtuigconstructie daar niet spe ciaal op is berekend ontstaan er allerlei moeilijkheden door snel wisselende krach ten op de roeren, die verre van onschuldig zijn. Zeer plastisch uitgedrukt zou men kun nen zeggen dat de lucht een „stroperig" karakter krijgt; het effect is althans min of meer zo, want de lucht zelf verandert natuurlijk niet van hoedanigheid. Een zeer glad huidoppervlak is nodig en uiterst dunne vleugels, die er als een mes door heen snijden en verder nog een menigte andere voorzieningen. En vóór alles is voorwaarde dat een enorme kracht aange wend moet worden om door de verhoogde weerstand heen te breken. LaboratoriumVliegtulgen Alles wat met deze verschijnselen samen hangt wordt nu nijver onderzocht met zul ke experimentele vliegtuigen als de X-l, de Skyrocket en wat er nog meer voor snel heidsmonsters worden uitgebroed. Déze moeten echter niet gezien worden als d e vliegtuigen van de toekomst, daarvoor zijn ze veel te onpraótisch in het gebruik. Zoals gezegd hebben raketmotoren slechts een zeer beperkte werkingsduur vanwege het ontstellend hoge brandstofverbruik. Deze toestellen zijn dan ook zuiver „laborato- riumvliegluigen". Er wordt alweer aan nieuwe, nog meer révólütionnaire laboratoriumvliegtuigen gewerkt, aan de X-2 en X-3, bestemd voor nog veel grotere snelheden en nog grotere hoogten. Zij. zullen nog maar gedeeltelijk 'de 'eigenschappen van vliegtuigen hebben, 'zullen loodrecht omhoog kunnen stijgen tot luchtlagen waar geen „vliegen" (in de klas sieke zin) meer mogelijk is en het toestel strikt genomen, een projectiel wordt. Maar nu gevlogen is met een snelheid van meer dan 2000 km per uur bijna 600 meter per seconde! is wel te geloven dat men het ook nog tot 3000 km zal brengen, waarbij elke seconde een kilometer wordt verslonden. Ziedaar het bee]d dat het mid den van onze „luchtvaarteeuw" laat zien. Waar -het allemaal toe zal leiden laat. zich slechts gissen! (Nadruk verboden.) VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 12 on 13 Juli: KW. 23 33 kantjes; KW. 138 45 k.: KW. 3 55 k.: KW. 47 85 k.; KW. 83 1 k.; KW. 67 60 k.: KW. 18 30 k.: KW. 20 4 k.: KW. 29 7 k.:KW. 32. 5 k.; KW.. 78 10 k.; KW. 15 20 k.; KW.'>50 70 k.; KW.rJ.-75. 58 k.;.KW. 127 79 k.; KW: 130 frl k.; KW. 451 2 k.; KW. 167 58 k.; KW. 168 75 k.; KW. 161 52 k.; KW. 9 55 k. uit halve vleet; KW. 54 45 k. nog 30 netten halen: KW. 163 70 k. nog 15 netten halen; KW. 70 55 k. nog 38 netten halen; IJM. 283 85 k. nog 35 netten halen; SCH. 36 40 k.; SCH. 353 90 k.; SCH. 107 70 k. uit 38 netten; KW. 173 75 k. nog 28 netten halen. Geen vangst had: KW. 44. 'Gemiddelde vangsten: Vlaardingen 25 k.; Scheveningen 32 k.; Katwijk 46 kantjes. De (oestand van de heer B. W. J. Ver- wey te Heemstede, die vorige wéék bij een auto-ongeluk ernstig gewond werd, was van morgen niet ongunstig te noemen. Er is een lichte verbetering ingetreden. In het Hervormd Kerkblad wordt mee gedeeld, dat de kerkeraad der Nederlands Hervormde Gemeente te Haarlem besloten heeft naar wegen te zoeken een der Haar lemse vrijzinnige predikanten te beroepen als predikant met de bepaalde opdracht van de geestelijke verzorging der Vrijzinnig Hervormden. Prijzen aan schommeling onderhevig Donderdag was de aanvoer op de aard-^ beienveilingen nog van vrij behoorlijke omvang: ruim 20.000 manden kwamen nog aan de markt. De prijzen liepen nogal uiteen. De aard beien zonder dop draaiden in prijs rond de 300 cent per mand, dat is 2.40 als laag ste en 3.60 als hoogste prijs. Voor aardbeien met dop is de vraag zeer verflauwd. De framboos-aardbeien konden met grote moeite nauwelijks nog boveli de 2.50 per mand uitkomen. De meeste framboos-aardbeien worden namelijk zon der dop aangevoerd. In Castricum Hoewel het aardbeienseizoen alweer ten einde loopt, werden er aan de Castricumse veiling Donderdag ruim 4600 manden aan gevoerd en kopers vonden voor 170 tot 350 cent per mand. ADVERTENTIE De minister van Justitie, mr. H. Mul- derije, en de vice-minister-president, mr. F. G. C. Teulings, hebben schriftelijk ge antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid de heer F. Goedhart (P.v.d.A.) betreffende de activiteiten van het in Den Haag gevestigde Bureau der Zuid-Moluk ken. De ministers hebben uit de thans be schikbare gegevens geconcludeerd dat de mededelingen in Trouw van 9 Juni in hoofdzaak juist zijn, zij het dat deze op sommige punten in een wat sensationele vorm zijn vervat en dat concrete gegevens omtrent de omvang van de financiering niet beschikbaar zijn. Het inmiddels inge stelde justitieel onderzoek strekt zich ook hiernaar uit. Voorts bevestigen de ministers dat in- De Nederlandse vereniging tot bevorde ring van de arbeid voor onvolwaardige arbeidskrachten (A.V.O.) houdt vandaag en morgen haar jaarlijkse algemene ledenver gadering. Daarin zal dr. J. J. Miedema, revalidatie-arts aan de Rijksverzekerings bank te Amsterdam, een inleiding houden over het onderwerp „Mogelijkheden en moeilijkheden bij revalidatie." Over dit onderwerp heeft de inleider de leden van de vereniging een prae-advies doen toe komen, waaraan wij het volgende ont lenen: „Terecht is reeds vroeger gedoeld op de onscheidbaarheid van het medische en sociale gedeelte der revalidatie," aldus dr. Miedema. „Zonder herplaatsing in het maatschappelijk leven heeft immers de medische revalidatie geen zin en zonder de medische revalidatie is de sociale dikwijls niet mogelijk." De instelling, de mentali teit van de patiënt, acht dr. Miedema van grote betekenis. „Revalidatie is het streven naar het herstel van tijdelijk verloren krachten van geest en lichaam. Als eerste eis dringt naar voren de noodzaak van de bewogenheid rnet het lot en leven van de mindcr-valide. Het is duidelijk, dat geeste lijk en lichamelijk herstel van invaliditeit slechts door meer personen bewerkstelligd kan worden. Na of tijdens de medischè behandeling volgen de arbeidstherapie en de scholing of herscholing. Bij de revalida tie behoort tevens het blijven volgen van de patiënt om hem, zo nodig ook langere tijd na zijn tewerkstelling, bij moeilijk heden ter zijde te kunnen staan. Bij alles,, ook bij dat wat na de directe medische behandeling volgt, móet de medicus de coördinator blijven en het oog op. de patiënt houden. De beste practische oplossing ligt dan ook in revalidatie-teams, waarin min stens een medicus, een physico-therapeut en een sociaal bemiddelaar zitting hebben. Dit team moet de beschikking hebben over lokaliteiten en werkplaatsen, waar ver schillende onderdelen der therapie kunnen worden toegepast. Ook het nazorg-systeem dient onder hetzelfde team te vallen. De samenwerking met de geestelijke verzor ger moet zeer intiem zijn. In Nederland hebben we bij de revali datie met drie groepen personen te maken: de medici, de patiënten en de werkgevers. Het merkwaardige is nu, dat we bij de medici nogal eens weinig belangstelling aantreffen, terwijl ze feitelijk in de prac- tijk van het leven altijd revalidatiewerk hebben gedaan. Bij de patiënt kunnen defaitisme, moedeloosheid en gebrek aan vertrouwen in het uiteindelijk resultaat, tegenwerken. Ook zal de rente, de uit kering, een belemmering in zekere zin zijn. Teveel wordt nog gevreesd, dat elke reva- lidatie-poging gericht is op een rente- Op 14 Juni om kwart over zes is een acht-jarig meisje in het Zuider Buiten Spaarne aan de Schalkwij kerweg nabij de Buitenrus'tbiug te water geraakt. Dit werd opgemerkt door de vijftienjarige Marco en de zeventienjarige Fanny van Leeuwen die in de nabijheid wonen. Toen het meièje voor de derde maal boven water kwam sprong .eerst Marco en later Fanny in het Spaarne en zij slaagden er in de drenkelinge op het droge te brengen. Deze moedige daad is bekend geworden bij het bestuur van het Dokter W. E. Me- rensfonds, dat besloten heeft de kinderen een loffelijk getuigschrift uit te reiken. Dit geschiedde vanmorgen in het gebouw van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst door dr. W. B. Smit, voorzitter van het fonds. Hij las het proces-verbaal dat een agent van politie over de prachtige redding heeft opgemaakt voor en bracht vervolgens hulde en dank aan Fanny en Dr. W. B. Smit overhandigt Fanny van Leeuwen het loffelijk getuigschrift van het Dokter W. E. Merensfonds. Marco van Leeuwen". Door hun moedig op treden is een meisje van de verdrinkings dood gered. Spreker zeide, dat beiden ge toond hebben mensenliefde te hebben en hij hoopte dat zij zullen voortgaan anderen te helpen, als het nodig is. Tenslotte over handigde dr. Smit het getuigschrift en een lidmaatschap voor een jaar van de Haarlemse Reddingsbrigade. De heer N. H. Slinger bood namens het bestuur van het Sportfondsenbad een maandabonnement aan. Bij deze plechtig heid waren ook aanwezig de heren A. C. van den Berg, lid van het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond tot hét redden van drenkelingen en de heer Joh. M. Schmidt, voorzitter van Reddingsbrigade. de Haarlemse \ff verlaging, ja, daarom begonnen wordt. Vooral zodra er herscholing of omscholing bij te pas komt. De werkgevers Tenslotte zijn er twee groepen werk gevers, die de revalidatie belemmeren. De ene groep zegt: „een bedrijf is geen inrich ting van philanthropie". De andere wordt gevormd door degenen, die te goed zijn en uit vriendelijkheid elke poging in de war sturen, redenerend: „Hij is zoveel jaar bij ons geweest, hem zetten we niet aan de dijk. We zullen wel iets voor hem vinden." Gelukkig is er nu de verplichting voor elke werkgever om 2 minder validen te weidt te stellen. Maar bij de werkgevers moet de gedachte veld winnen: Wat kan de man, en niet wat scheelt hem." Dr. Miedema had in een zeer grote machinefabriek zeer ernstig invaliden aan het werk gezien, die, werkend volgens bonussysteem, de hoogste lonen maakten. „We moeten met spoed kunnen beschikken over een aantal kleine revalidatie-inrich- tingen. Aardenburg (in Doorn) en de Hoogstraat (in Leersum) zullen naar eigen aard de twee grote centra in ons land wor den, ieder voor ongeveer 250 patiënten. Daarnaast zullen, zoals elders door anderen reeds betoogd is, aan de universiteitsklinie ken en aan de grotere ziekenhuizen kleine centra moeten komen. Tegelijk zal de ge dachte moeten doordringen, dat rentetrek- ken op zichzelf improductief is en geen bron van vreugde, dat het deelhebben aan de maatschappij arbeid vraagt en dat pas deze arbeidsvervulling de mens rehabili teert tot iemand, die recht heeft op zijn plaats in de gemeenschap". Bijna de halve stad door brand verwoest In de Kroniek van Haarlem is opgete kend: 15 Juli 1351: Er woedt een hevige brand waardoor bijna de halve stad ver woest wordt en het Grafelijk paleis en het Dominicanerklooster veel lijden. Dit feit is dus over enkele weken 600 jaar geleden. De aanduiding „bijna de halve stad" verdient toelichting. Haarlem was in de tijd nog slechts een stadje. Het aantal inwoners zal niet meer bedragen hebben dan 10.000. (Nu 164.000!). In die tijd woonden er gemiddeld 6 Haarlemmers in een huis, zodat het aantal huizen op 1600 a 1700 geschat kan worden. Het Grafelijk paleis is later Stadhuis geworden. Het Dominicaner- of Predikherenklooster stond in cle Jacobijnestraat achter het Stadhuis, waar nu het Prinsenhof gevonden wordt. De kloostergangen in de Pandpoort zijn daarvan nog een overblijfsel. In het verleden is Haarlem meermalen door grote branden geteisterd. Dit is trou wens begrijpelijk, want er waren toen veel houten huizen met rieten daken. Boven dien waren er nog geen kachels en de open vuren veroorzaakten vaak brand. Toen later de stenen woningen kwamen werd het brandgevaar minder, maar ook toen kwam het nog voor dat grote complexen een prooi der vlammen werden. In 1455 bepaalde de Vroedschap van Haarlem dat alle huizen in Haarlem van harde daken voorzien moesten zijn. De brandweer betekende in die tijd nog niet veel, ook al werden de burgers opge roepen om te helpen bij het blussen van een brand door cle 11000 pond wegende brand klok, „Roeland de Groote" genaamd, da terend van 1503. Van der Heijden vond eerst in 1672 de brandspuit uit. Voordien moest men zich behelpen met het gooien van emmers water op het vuur. De burgers vormden een levende ketting van de singel of vaart waaruit het water geschept werd, tot de plaats van de brand. De brand van 1351 hierboven genoemd werd voorafgegaan door een brand in 1347, waarbij de kerk op het Begijnhof vernield werd. Verder vinden wij nog aangetekend: 1470: brand in de Grote kerk, die daarop grotendeels gesloopt wordt. 1476: Een felle brand, tijdens een hevige storm, verwoest 449 huizen, de St. Gan- golfskerk (op de Botermarkt), het St. Eli zabeths Gasthuis (toen in de Gr. Houtstraat gevestigd), het Oude Gasthuis (ook op de Botermarkt), de Doelen der Schutters op de Ramen, het klooster der Barrevoeter Zusters, en het St. Maarten of Brouwers hofje. Bij de scheepswerf „Hoogezand" te Martenshoek liep met goed gevolg van stapel de motorkustvaarder „Hoogezand" van 900 ton dead weight en 499 b. r. t. Het schip is gebouwd voor rekening van J. Wiltens te Delfzijl. Het zal worden uitge rust met een 650 p.k. motor. Het schip werd gedoopt door de burgemeester van Hoogezand-Sappemeer, de heer H. de Wit. Op de werf wordt de kiel gelegd voor een schip van 615 ton, te bouwen voor rekening van Beck's Scheepvaartbedrijf te Groningen. Bij de scheepswerf „Foxhol" te Foxhol werd met goed gevolg te water gelaten de motorkustvaarder „Frieda" van 650 ton dead weight, gebouwd voor rekèning van E. E. Smith te Oostwold. derdaad in België door of in opdracht van Sweerts wiens relatie tot het Bureau Zuid-Molukken niet tot klaarheid is geko men een voor de sloop bestemd Lockheed-viiegtuig, radio-zendmaleriaal, enige jachtgeweren en een mitrailleur zijn aangeschaft. Afgezien van de vraag of deze aankopen dienden ter voorbereiding van gevechtshandelingen tegen de repu bliek Indonesië, acht de regering, daar latend welke qualificatie aan deze feiten moet worden gegeven, iedere voorberei ding tot illegale actie in Indonesië ten zeerste te laken. Eind October 1950 is de regering door de Binnenlandse Veiligheidsdienst inge licht, dat uit particuliere buitenlandse bron vertrouwelijk was vernomen, dat in Frankrijk door personen die zich verte genwoordigers van de zogenaamde Repu bliek Zuid-Molukken noemden, connecties werden aangeknoopt, teneinde te trachten aldaar buiten de betrokken regering om steun voor een gewapende actie in de Zuid-Molukken te verkrijgen. De berichten waren echter zo vaag en de plannen waren zo irreëel van opzet, dat geen aanleiding bestond een verder onder zoek te doen instellen. In December 1950 en Maart 1951 be reikten de regering opnieuw berichten over dergelijke activiteiten, waarbij echter steeds andere namen genoemd werden. In Februari 1951 werd geconstateerd, dat de administratieve hulpkracht Pot, werkzaam op het consulaat-generaal te Antwerpen, fraude had gepleegd met pas poorten ten behoeve van Westerling. Een auto-ongeluk, dat in de nacht van 18 op 19 April in België gebeurde en waar bij de identiteit van inzittende Nederlan ders moest worden vastgesteld, bracht de relaties aan het licht die bestonden tussen Pot, Westerling, Sweerts en reeds genoem de activiteiten. Bij het onderzoek naar de handelingen van Sweerts en Pot bleek de mogelijkheid, dat uit Nederland een be langrijk bedrag aan geld naar België was overgemaakt, zonder dat,nog van de her komst van deze gelden bleek. Geen concrete aanwijzingen waren ver kregen, dat organisaties als „Door de Eeuwen Trouw" en „Helpt Ambon" met deze activiteit in het buitenland in ver band moesten worden gebracht. De doel stellingen van deze organisaties en de in Nederland daarvan bekende activiteit maakten deze nog niet tot objecten, welke voor een nauwlettende waarneming dooi de Binnenlandse Veiligheidsdienst in aan merking kwamen. De kinderen, die in de directe omgeving van de Dreefschool wonen, hebben reeds enkele jaren plezier vaiï het openbare speelterrein naast deze school. Zij kunnen hier ongestoord hun gang gaan, ofschoon sprake was van een minder prettige factor misschien niet voor de kinderen zelf, dan wel voor hun ouders. Want door het in tensieve gebruik kon men acht maanden van het jaar spreken van een modderpoel en de overige vier maanden van een minia tuur-woestijn. Op het veldje werd dooi de jongens vaak gevoetbald, waarbij de bal nogal eens op de rijweg van de Heem- steedse Dreef belandde. Dit leverde geens zins denkbeeldig gevaar op, want de jon gens renden uiteraard achter hun speeltuig aan, zonder echter altijd op het drukke verkeer te letten. On deze redenen besloot de Heemsteedse gemeenteraad indertijd een crediet te verstrekken voor het ver beteren van de speelplaats. Met vereende krachten zijn de werklieden van de ge meente op het ogenblik bezig om het ter rein vóór de vacantie, die in Heemstede op 16 Juli begint, speelklaar^ te maken. Het terrein werd allereerst opgehoogd met 60 centimeter zand, waar overheen de werk lieden tegels legden. Op het midden van de speelplaats is een vierkant van rode tegels aangebracht, het geen de jeugd een indruk geeft hoe groot een are precies is. Aan de zijde van de Dreefschool wordt een bepaalde ruimte afgeschoten, waar de voetballers naar hartelust kunnen vallen en opstaan. Het overgebleven gedeelte is groot ge noeg om de meisjes gelegenheid te geven to't zachtzinniger spelletjes en tevens wor den er evenals voorheen enige zandbakken voor de kleuters ingericht. Dit hele object is eigenlijk een proefne ming, hetgeen niet wil zeggen, dat er in de naaste toekomst elders ook van derge lijke openbare speelterreinen komen. Want de kosten zijn nogal aan de hoge kant. BURGERLIJKE STAND OVERLEDEN: C. van der Reijden—Van Klaveren, 48 j. J. WeijersBergman, 80 j. H. Passchier, 80 j. P. N. Wildschut 80 j. R, P. Ch. Koppen, 2 j. F. I. C. M. Neijboer, 61 j. H. A. J, van der Sman, 33 j. GETROUWD: K. E. van Hout en E. Intveld. J. J. Bcrgsma en H. P. Boot. Th. Neeskens en P. J. Brouwer. L. Salomons cn C. Band. ONDERTROUWD: F. Hage en W. C. Ver huist. J. Vree en H. J. Priem. J. W. Falken- burg en M. P. V. Sollewijn Gelpke. GEBOREN: Wilhelmina Catharine Maria, d. v. J. S. Rusman en C. G. Breukels. Petrus Antonius Maria, z. v. W, Trossel en D. A. J. Otto. Yvonne Gerarda, d. v. H. G. Gal- jaard en C, M. van der Vaart. Marinus Maria, z. v. J. L. Martin en Ch. M. Koenen. Begin Zaterdag 14 Juli, 9 uur FRESCO BROEK in grijs en beige KHAK! BROEK sterke kwaliteit, prima pasvorm TWEED BROEK zuiver wol, bruin PALM BEACH BROEK blauw, bruin, grijs en lichte tinten PARTIJ KAMGAREN BROEKEN beste kwaliteiten m. kleine fouten PARTIJ KAMGAREN BROEKEN Fabrieks-restanten beste kwaliteiten GABARDINE BROEK zuiver wollen kam- garen, grijze, beige en blauwe tinten 29,75 Prima kwaliteit rn _r Aparte dessins 2b.^^ 22 Maandag de gehele dag geopend ANEGANG Slotkoers Openings gisteren koersen 3-315 Ned. 1947 88% 88 A. K. U 167% 167% Lever Brothers 234 239% Philips Gloeil. 162 166 Ree. Nwe Philips 156 160 Kon. Petroleum 275 276 A'dam Rubber 114% 115% Holl. Amer. Lijn 165 165 Ned.Scheepv. Unie 136% 138% H. V. A 114 gb 117% 90 90% Amsterd. Bank 156% 156% Rotterd. Bank 158% 158% Twentse Bank 155 156 Anaconda Copper 43% 44% Bethlehem Steel 55% 56 Republic Steel 43'/, 8 43% Shell Union 63 62% 40% 41% 45 44% Stichting Het Hoogeland A.s. Zaterdag wordt voor de Stichting „Het Hoogeland" de jaarlijkse huis- en straatcollecte gehouden. Baldadigheid Enige bengels hebben hun vernielzucht bot gevierd aan de nieuwe aanplanting van de Oranjelaan en een gedeelte daarvan vernield. De politie heeft de zaak in on derzoek. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Thca, d. v. R. Kamminga en C. Scheffers. Cornells Joseph Antonius Maria, z, v. N,W. A. M. Meckel en M. J. Schönhage. Gerardus Maria Joekë, z. v. G. Smeding en J. P. Vermeulen. Cathurina, d. v. J. T. van Os en A. Knap. Yvonne, d. v. J. Kooi en A. M. v. d. Graaf. Martinus Gerardus Petrus Maria, v. d. N. A. J. van Staveren en E. A. Appel man. Barendina, d. v. R. van Driel en J. Noorloos. Paulus Jozef Maria, z. v. B. J. Huurman en M. E. Prins. Antonius Petrus Maria, z. v. B. J. Huurman en M. E. Prins. Elbert Marten, z. v. J. Suijkerbuijk en L. Beels. Willem, z, v. T. Molenaar en J. de Haan. Hermanna, d. v. H. Visser en A. E. Out. Nicolaas, z. v. K. E. C. v. d. Meulen en M. C. Rinkel, Anna Cornelia, d. v. J. Sprui- tenburg en A. v. d. Blom. ONDERTROUWD: Cornells Arie Evelebns en Sophia van Es. Hermanus Assendelft en Adriana Johanna Straathof. Cornelis de Bruijn en Maria van Tol. Simke Kramer en Willy Christina Brakel. Willem Neldus Kooij en Alida Nienhuis. Jacob de Graaf en Pie- tertje van der Kwast. Arie Reijnen en Adri ana Geelhoed. GETROUWD: Gerardus Leonardus Thuis en Anthonia Thcresia Smit. Herminus Hcn- derikus Ubels en Augusta Rietbrock. Huiber Gerrit Teunis Verweij en Martha Hendrika Everarda Meijer. Hendrik van Stam en Aaltje Boer. Harke de Vries en Amelia Louisa Dompeling. OVERLEDEN: Hendrik Braak, 65 j. echtg. van M. M. Sander. Cornelis Koster, 63 j., echtg. van A. Kamp. BURGERLIJKE STAND VAN HILLEGOM GEBOREN: Johanna Gerarda, d. van P. J. Hoogkamer en H. Dedding; Johanna Maria, d. van J. Beutick en J. M. Zonneveld; Jacqueline, d. van P. Freeke en W. van der Wal; Bernardus Jacobus Johannes, z. van P. M. Pijnaker en J. M. Voges; Petrus, z. van M. Kroszynski en P. Winkelaar; Leonardus Wilhelmus, z. van J. H. Rotteveel en M. J. de Groot; Andries Everardus, z. van H. C. Schrama en J. van de Loo; Theo, z. van F. Hilliger en E. J. Kraijvanger; Maria, d. van L. Klinkhamer en C. van Groningen. ONDERTROUWD: J. Ras en S. R. Tabbërs; G. J. Damen en E. J. Zandvliet. GETROUWD: N. Broekhof en M. A. C. Brederode; T. L. van Beek en J. M. van dei- Lans; J. A. Warmerdam en G. C. de Haas. OVERLEDEN: Geen. Tweede concert van de Touring De grote belangstelling, die Donderdag avond bestond voor het tweede concert door de stichting „Touring Zandvoort" aangeboden aan badgasten en inwoners, thans op het Raadhuisplein, was alleszins verklaarbaar. Het amusements-ensemble van de P.T.T. uit Haarlem, dat vóór de pauze optrad als de boerenkapel „De Hooischelf" en daarna als cle Tyrolerkapel „De Alpenjagers" neemt op het gebied der amusements muziek een zeer bijzondere plaats in. De leider, Joop Domhof, en de musici oogstten veel succes. Begin van brand Donderdagavond half zeven bemerkten de bewoners van perceel Kostverloren- straat 24, dat in de huiskamer een begin van brand was ontstaan. De vrouw des huizes had vergeten de stroom van de strijkbout uit te schakelen, waardoor een strijkdeken was gaan smeulen en een er naast liggend gordijn ook in brand raakte. De brandweer werd gewaarschuwd, die met emmers water het vuur wist te blus sen, dat intussen reeds andere in de kamer aanwezige voorwerpen had aangetast.. De vrij sterke rook-ontwikkeling deed het ergste voor de inventaris vrezen, doch de schade, die door verzekering wordt gedekt-, viel tenslotte nog mee.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 13