OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Grote detective UNO-delegatie bleef in Moensan, besprekingen werden niet hervat Weerbericht Ontwerp van Stille Oceaan-pact gisteren m Washington geparafeerd L Amsterdamse jongen bij Umuiden in zee verdronken Ridgway stelt condities voor voortzetting Petsche krijgt de opdracht tot kabinetsvorming Wesr-Duitse Bondsdag vóór plan-Schuman „Schertstreintjes" in botsing op Londense Festival-terrein Een dode, dertien gewonden Opstand in Nepal Britten niet enthousiast over reis van Harriman IVVV veroordeelt het WW R.A.F.-vliegtuig verongelukt Israël protesteert bij UNO tegen blokkade Suez-kanaal Het woord is aan Frankrijk heeft bezwaren tegen verdrag met Japan V.S., Nieuw-Zeeland en Australië zijn er in opgenomen Anti-communisten beginnen fel verzet in Guatemala HET WEER AFGEBEELD 6 6e JAARGANG No 3 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 13 JULI 1951 Haarlems Dagblad 29oe JAARGANG No 167 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman \70LGENS ZIJN SCHEPPER, de roman schrijver Sir Arthur Conan Doyle, woonde Sherlock Holmes in een huis in Baker Street, Londen. In dat 'huis wordt nu, als merkwaardig programma-nummer in het Festival of Britain, een Sherlock Holmes-tentoonstelling gehouden. De pet van de grote detective is er en zijn micro scoop; zijn pijp ligt er waaruit hij inspira tie zoog, als hij op de wonderlijkste wijze nietige feiten combineerde die voor ande ren ook voor zijn vriend dr. Watson en zelfs voor de inspecteur Lestrade van Scot land Yard geen enkele betekenis hadden. Talrijke warme, bewonderaars van de grote man hebben bijdragen gezonden. Toch heeft Sherlock Holmes nooit bestaan. Conan Doyle's schrijftafel is er en die ge tuigt van een werkelijkheid uit het ver leden. Maar Sherlock Holmes' revolver is nimmer door hem gebruikt. Zo kunt ge daar in Baker Street een phase in de groei van een legendarische figuur mee-beleven. En zo heel vreemd is dat niet. Wij kunnen ook niet zeggen dat alleen die Engelsen zulke rare dingen doen en zo weinig nuch ter zijn. Gelukkig niet. Bij de sluis in Spaarndam staat immers het standbeeld van dat dappere jongetje, dat een hele nacht lang zijn vinger in het gaatje in de dijk gehouden zou hebben om te verhoeden dat heel Holland, overstromen zou. Dat jongetje heeft nooit geleefd, zulk een geval is nooit zo geschied. Goed, kunt ge zeggen,dit is een Amerikaans roman-jongetje en met dat beeld trekken wij toeristen. Dan hebt ge het weer akelig-nuchter gemaakt en het bovendien onrecht gedaan. En wat zegt ge nu van die koepel aan de Leidse Vaart, waarvan al zoveel Haarlemmers aan ge boeide bezoekers verteld hebben dat het daar was dat de heer Bruis („Buikje" uit Hildebrand's Camera Obscura) zijn vriend dr. Deluw bezocht? Dat gebeurde in het hoofdstuk: Hoe warm het was en hoe ver. Wat denkt ge van „de kolk" in het Zuider Buiten Spaarne, bij de roeivereniging en de molen de Eenhoorn, waarvan zo vaak getuigd is dat daar Pieter Stastok (Petrus Stastokius Junior), eveneens uit de Camera Obscura, overboord viel toen hij bloemen voor zijn vereerde schone wilde plukken? Dat gebeurde in: Pieter is waaratje verliefd en hoe wij uit spelevaren gaan. En in het pas-verschenen boekje „Zo is Haarlem Haarlem as it is" heeft de kunstfotograaf mr. A. Menalda de kamer afgebeeld waarin de student Hildebrancl met Henriëtte Kegge zou hebben gemusiceerd. Zo kan men u in Engeland de oude her bergen tonen waarin Charles Dickens' leden van de Pickwick Club hebben ver toefd. En ge ziet uit dit alles dat als een schrijver figuren schept, die de levende mens zo sterk uitbeelden dat zij in tegenstelling met hem onsterfelijk wor den, de opeenvolgende geslachten ze gaan vereren. Soms overleven zij, in deze be wondering, zelfs hun scheppers. Wie onzer weet nog, zonder het na te gaan zoeken, wie het heldhaftige jongetje van Spaarn dam in zijn boek tot leven heeft gebracht? Over een paar eeuwen zal men wellicht Conan Doyle vergeten zijn, die niet zulk een groot schrijver als Charles Dickens was. Maar Sherlock Holmes zal de wereld nog kennen. De tijd zal dus komen waarin men ervan overtuigd is dat hij heeft bestaan. Alleen de herinnering aan Doyle houdt die volstrekte erkenning nog tegen. Sherlock Holmes is latèr ontstaan dan Dickens' vele onsterfelijke personen en ook later dan de figuren uit de Camera. Eigen lijk schiep Conan Doyle hem pas zestig jaar geleden teh voeten uit. In zijn eerste boek, A Study in Scarlet, dat in 1887 ver scheen (toen hij nog als dokter in het kust- plaatsje Southsea practiseerde) komt de grote detective weliswaar al voor, maar zijn populariteit ontstond pas bij de publi catie van The Adventures of Sherlock Hol mes in 1891, later gevolgd door The Me moirs of Sherlock Holmes ('93), The Houncl of the Baskervilles (1902) en The Return of Sherlock Holmes (1905). Hij heeft Conan Doyle grote vermaardheid en rijkdom ge bracht maar hem ook het leven moeilijk gemaakt. Want gelijk Beets, die de waarde van zijn jeugdwerk min of meer verloo chende, probeerde Doyle van zijn grote succes verlost te raken. Hij had hogere, lit teraire strevingen en moest zich voort durend te weer stellen tegen de aandrang om meer Sherlock Holmes-verhalen te maken. De titel van de laatste bundel, aan de wonder-detective gewijd (Sherlock Hol mes' Terugkeer) getuigt daarvan. Hij moest hem laten terugkeren. Hetgeen tenslotte toch niet belet heeft dat Conan Doyle's overige werken: historische romans, oor logsverhalen en toneelstukken, in groten getale zijn verschenen. En enkele, zoals de Avonturen van de Brigadier Gérard (uit de Napoleontische oorlogen) zijn nog niet vergeten. Sir Arthur Conan Doyle was op 22 Mei 1859 geboren. Hij stierf op 7 Juli 1930. Als hij nog leefde zou hij die tentoonstelling in Baker Street slechts met een diepe zucht aanvaard hebben. Misschien moet een mens zéér groot zijn om te kunnen aanvaarden dat de figuren van zijn verbeelding boven hemzelf uitgroeien en hem in de schaduw stellen. R. P- Donderdagmiddag omstreeks half vijf is een 14-jarige Amsterdamse jongen, die tot een Rooms-Katholieke padvindersgroep behoorde welke in de Kennemer duinen kampeert, voor het IJmuidense strand verdronken. De jongen, C. K., had zich met drie andere padvinders in zee begeven. Dit viertal was tevoren nog door de hopman van zijn groep gewaarschuwd dicht bij het strand te blijven. C. K. liep echter tot de hals toe de zee in en werd meegesleurd door een gevaarlijke zeewaartse stroming, die zich voor het IJmuidense strand even voor laag water altijd nogal sterk doet gelden. Een van zijn vrienden heeft nog ver geefs getracht hem te grijpen. Omdat de plaats van het ongeluk, bij paal 57. een stuk verwijderd is van het gedurende de zomermaanden bewoonde strand, duur de er twintig minuten voordat de IJmuider Reddingsbrigade en de strand- politie konden worden gewaarschuwd. De reddingsbrigade heeft nog enige tijd met een vlet en een lijn naar het slachtoffer gezocht doch zonder resultaat MOENSAN. (Reuter). De delegatie van de UNO voor de wapenstilstandsbespre kingen is gisteren niet naar Kaesong ver trokken. Zoals gemeld, werd de colonne met journalisten op weg naar Kaesong te gengehouden. De opperbevelhebber van de UNO, generaal Ridgway, heeft de Noorde lijken per radio voorgesteld de wapenstil standsbesprekingen in een „absoluut neu trale zóne" met een radius van acht kilo meter rond Kaesong „of een andere ge wenste plaats" te hervatten. De huidige impasse weet Ridgway aan „onredelijke en onnodige beperkingen" ten aanzien van het personeel van de UNO. De Noordelijken worden in de boodschap verzocht per radio te antwoorden of door middel van een koerier, aan wie vrijge leide wordt gegarandeerd. Ridgway verzocht hervatting van de be sprekingen op basis van wederzijdse vrij heid van beweging en vrijheid van keuze van het personeel van beide partijen. Beide partijen dienden zich dan te beper ken tot een delegatie van 150 man, alle categorieën inbegrepen. Zodra een antwoord op het voorstel zou zijn ontvangen met de vereiste garanties zouden de besprekingen zonder dralen hervat kunnen worden „met enige ver wachtingen op vooruitgang". Sinds het begin der conferentie echter had de gelijkheid van behandeling, „van zo essentieel belang bij dergelijke bespre kingen", ontbroken. De wegen naar de conferentieplaats dienen voortaan geheel vrij te zijn van gewapend personeel. De besprekingen dienen hervat te wor den in /een geheel neutrale atmosfeer. Beide partijen dienen vrije toegang tot de conferentieplaats te hebben, „met inbe grip van persvertegenwoordigers". Aanbod Een sectie van de Westelijke pers te Tokio heeft aangeboden af te zien van aanspraken op persvertegenwoordiging te Kaesong, teneinde de impasse in de wa penstilstandsbesprekingen te doen eindi gen. Als alternatief is voorgesteld de pers op de hoogte te houden aan de hand van mededelingen door de Noordelijken voor de pers. Radio-Peking heeft gisteravond een ver klaring uitgezonden, waarin het protest te gen de weigering van de Noordelijken om journalisten toe te laten tot het gebied van Kaesong, van de hand wordt gewezen. De radio zei, dat de Amerikaanse dele gatie de totstandkoming van een staking van het vuren wil vertragen en nu de ver antwoordelijkheid daarvoor op de Noor delijken wil schuiven. De voorzitter van de Amerikaanse chefs van staven, generaal Omar Bradley, heeft gisteren meegedeeld, dat naar zijn mening het geschil over de toelating van ge allieerde verslaggevers tot de besprekin gen te Kaesong bijgelegd kan worden, wanneer de Noordelijken zich bereid ver klaren de pers toe te laten of voorstellen hun eigen persmensen terug te trekken. Geen accoord Radio-Peking heeft gemeld, aldus een hedenmorgen ontvangen AFP-bericht, dat de vertegenwoordigers van de pers toe stemming geweigerd is om het gebied van PARIJS (AFP). De president van de Franse republiek, Vincent Auriol, heeft Donderdag de oud-minister van Financiën Maurice Petsche gevraagd, of hij onder de huidige omstandigheden bereid is een nieuwe regering te vormen. Petsche antwoordde, dat hij pas Dinsdag antwoord zal kunnen geven. Hij behoort tot de onafhankelijken. Henri Queuille, de aftredende Franse minister-president, heeft om gezondheids redenen het verzoek van de president om een nieuwe regering te vormen van de hand gewezen. De Franse socialistische leiders hadden president Auriol officieel in kennis gesteld van hun aanspraken op het recht om een nieuwe regering te vormen, aangezien de socialisten de grootste fractie van het cen trum vormen. Zij herhaalden de onlangs door het partijcongres gestelde drie voor waarden voor eventuele medewerking aan een coalitiekabinet, namelijk: invoering van een beweeglijke loonschaal, geen aan tasting van sociale verzekering of nationa lisatie en geen subsidies voor Rooms- Katholiek onderwijs. Kaesong te betreden zolang nog geen over eenkomst tussen de onderhandelaars tot stand is gekomen. Inmiddels gaat de oorlog verder. Beide partijen doen langs het gehele front plaatselijke aanvallen. Aan het centrale front, ten Zuid-Oosten van Koemsong rukten de verbonden troe pen drie tot vijf kilometer op. De geal lieerde vliegtuigen bleven de Noordelijken bestoken. Ongeveer 48 kilometer ten Zuid- Oosten van Kaesong werd een Noordelijk verkenninsgtoestel door een Amerikaans marinevliegtuig neergeschoten, aldus een communiqué. Geallieerde officieren vrezen dat de Noordelijken misschien een groot, nieuw offensief aan het front voorbereiden, terwijl in Kaesong over staken van het vuren wordt gesproken. BONN (Reuter). Na een debat van acht uur heeft de meerderheid van de West-Duitse bondsdag zich, zonder dat tot stemming werd overgegaan, in eerste lezing voor het plan-Schuman uitgesproken. Het ontwerp voor de ratificatie is naar de des betreffende commissie doorgezonden. Na het zomerreces, in September, zdl de tweede lezing worden gehouden. De meerderheid werd gevormd door de regeringspartijen (Christelijk-democratische unie, Vrije Duit se partij en de Duitse partij) en door de vertegenwoordigers van de Beierse partij en van de bond van ontheemden en ont rechten. Als enig voorbehoud stelden de regeringspartijen, dat de geallieerde con trole op de Ruhr-industrie moet worden opgeheven, voordat het plan in werking treedt. De regering beschouwt dit reeds als gegarandeerd door de geallieerde ver klaringen. Hervorming. De Argentijnse senaat heeft een wetsontwerp aangenomen tot her vorming van het kiesstelsel. 11 Novem ber zullen algemene verkiezingen wor den gehouden. De „schertslocomotieven" van de teke naar Emett zijn op het feesterrein van het „Festival of Britain" in Londen met elkaar in botsing gekomen. Een vrouw is daarbij om het leven gekomen en 13 per sonen liepen verwondingen op. Beide locomotieven met hun theepotvormige stoomketels, mal hoge schoorstenen en vele andere onwaarschijnlijke apparaten, ontspoorden en de eerste wagon van een der treintjes werd vernield. De treinen, die Ontworpen werden door de befaamde tekenaar Emett van „Punch", reden gewoonlijk slechts met een snelheid van ongeveer 12 kilometer op de enkel- spoor miniatuur-spoorbaan. Het traject is een halve kilometer lang. Beide treintjes kunnen 96 passagiers vervoeren en waren, toen het ongeluk gebeurde, half vol Festi valgangers. Door nog onopgehelderde oor zaak reden zij halverwege het traject „in volle vaart" op elkaar in. Eén der locomo tiefjes, de „Wild Goose", geraakte na zijn ontsporing in brand, hetgeen tezamen met het gekerm der gewonden een grote con sternatie op het feestterrein veroorzaakte. KHATMANDOE (Reuter). De rege ring van Nepal heeft heden met spoed troepen gezonden naar het Zuidelijk deel van* het. district Bhoetwal, ongeveer 110 kilometer van Khatmandoe, om een op stand onder leiding van een voormalig Nepalees Congresleider, dr. K. T. Singh, die in het'begin van deze week uit de gevan genis is ontvlucht, te onderdrukken. Singh was gevangen gezet wegens het aanvoeren van „opstandige elementen". Een bende van een tweeduizend gewapen- den overviel de gevangenis en bevrijdde Singh. Singh zou thans het bureau van de districtsgouverneur overvallen hebben en zichzelf tot gouverneur van Bhoetwal heb ben geproclameerd. Volgens onbevestigde berichten heeft Nepal aan India gewapende bijstand tegen de opstand verzocht. Brandiveerlieden hadden de handen vol om de ravage na de botsing der beide locomotiefjes op te ruimen. Zaterdag zal Haarlems Bloemenkoningin de tentoonstelling van Marokkaanse werken van de schilder W. Dooyewaard in de Vishal te Haarlem openen. De tentoonstelling geldt mede als een experiment waaruit moet blijken of de Vishal geschikt is als tentoonstellingsgebouw voor hedendaagse beeldende kunst. Foto: De inrichting der expositie door de heren Dooyewaard (links) en Leffelaar (rechts). Wethouder Geluk kijkt belangstellend toe. TEHERAN (Reuter, A.F.P.). De Britse ambassadeur te Teheran, Sir Francis She pherd, verklaarde Donderdag op een pers conferentie, dat de reis van Harriman, de adviseur van president Truman, naar Per- zië niet veel zin heeft, daar de Perzen Truman's advies om*de aanbevelingen van het internationaal gerechtshof te accepteren reeds van de hand gewezen hebben. Shepherd zei verder, dat, ofschoon de Britse regering omtrent de reis van Harri man geraadpleegd was, door Truman geen aanwijzing was gegeven, dat het de be doeling was Harriman als bemiddelaar naar Perzië te zenden. Volgens waarnemers moet achter het recente besluit van Britse zijde om de olie technici niet uit Abadan terug te halen en sluiting van de raffinaderij te vermijden, Amerikaanse invloed gezien worden. Te Washington is men van mening, dat een regeringswisseling in Teheran thans de kwestie voor het Westen slechts ongunstig zou kunnen beïnvloeden, aldus seint A.F.P., daar de invloed van de communistische Toedeh-partij er door vergroot zou worden. Washington en Londen zouden daarom tot een accoord met Mossadeq willen geraken en dit zou de bedoeling zijn van Harriman's reis. De Perzische premier, Mossadeq, heeft in het parlement verklaard, dat wanneer En geland het oliegeschil voor de UNO zou brengen, Perzië zou antwoorden door in- beslaggenomen documenten van de Anglo- Iranian over te leggen, waaruit Britse in menging in Perzische binnenlandse aange legenheden zou blijken. Mossadeq diende drie wetsontwerpen in ter voorziening in de financiële moeilijk heden en strekkende tot het opnemen van alle fondsen in het buitenland (dit zou voornamelijk slaan op de zestien millioen pond sterling die op Britse banken gedepo neerd is), tot het aanvaarden van de door de bank voor in- en uitvoer aangeboden lening van 25 millioen dollar en tot het uit schrijven van een openbare lening van twee milliard rials (220 millioen gulden) met een looptijd van twee jaar en tegen zes procent. Donderdag heeft te Milaan het congres van het „Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen" het aanbod van het com munistische „Wereldverbond van Vakver enigingen" om in een gezamenlijke bijeen komst de levensbelangen van de arbeiders te bespreken, verworpen. In een telegram zegt het I.V.V.V.: „Zolang gij trouwe agen ten blijft van de Kominform, die de buiten landse politiek van het Kremlin uitvoert, kan er geen gezamenlijke actie zijn. Sir Vincent Tewson van het Britse Ver bond van Vakverenigingen werd op het congres te Milaan gekozen als opvolger van voorzitter Finet. De Nederlander Olden- broek werd herkozen als secretaris-gene raal. „Wij hebben de juiste man op de juiste plaats", aldus Finet. In de afgelopen nacht is bij Lyneham in Wiltshire (Engeland) een vrachtvliegtuig van de R.A.F. verongelukt, waarbij tien man, die bij de R.A.F. in opleiding waren, om het leven zijn gekomen. Het vliegtuig stootte vlak na de start van het vliegveld tegen de grond en vloog in brand. NEW YORK (AFP). Israël heeft bij de Veiligheidsraad geprotesteerd tegen de blokkade van het Suez-Kanaal door Egypte. Israël is van mening, dat de han delwijze van Egypte een schending be tekent van de wapenstilstandsovereenkomst met Israël, de conventie voor het Suez- kanaal en het handvest der Verenigde Na ties. Verwacht wordt, dat de Veiligheids raad volgende week de klacht zal bespre ken. Reuter meldt nog nader, dat de Israëli tische afgevaardigde op een persconferen tie te New York heeft verklaard, dat hij dankbaar is voor de steun, die hij van een aantal delegaties heeft ontvangen. Reeds hebben Australië, Denemarken, Frankrijk, Italië, Nederland, Noorwegen, Zweden Engeland en de Verenigde Staten ieder af zonderlijk bij Egypte geprotesteerd tegen de blokkade. Eban zei te hebben vernomen dat ook Rusland tegen het vasthouden van een van zijn schepen heeft geprotesteerd. Volgens gezaghebbende scheepvaart kringen te Port Said overwegen de eige naars van schepen, die via het Suez-kanaal op Australië varen, hun schepen via Kaap de Goede Hoop te laten varen. De schepen hebben order gekregen te Port Said of in havens Westelijk van Port Said zoveel mogelijk te bunkeren, omdat havens ten Oosten van Suez niet aan de grote vraag kunnen voldoen. Het tekort aan bunkerolie in Aden wordt critiek. De Montesquieu: De meeste mensen zijn beter in staat grote daden te bedrijven dan goede. PARIJS (Reuter). De Franse ambassa deurs te Londen en Washington hebben van het ministerie van Buitenlandse Zaken opdracht ontvangen „ernstige bezwaren" tegen het ontwerp-vredesverdrag met Japan te doen horen, zo heeft een woord voerder van het ministerie medegedeeld. De bezwaren bestaan hierin: De verbonden staten van Indochina, Laos, Vietnam en Cambodja, die zwaar onder de Japanse bezetting geleden heb ben, dienden deel te nemen aan de onder tekening. Frankrijk heeft voorts bezwaren tegen bepaalde economische clausules in het ver drag. „De clausule omtrent de meest be gunstigde natie dient ruimer te worden op gevat dan in het verdrag wordt voorzien", aldus de woordvoerder. Frankrijk hoopt, zo vervolgde de woord voerder, dat Amerika en Engeland begrip hebben voor de Franse bezwaren en dat dienovereenkomstig veranderingen worden aangebracht. WASHINGTON, (Reuter). De Ver enigde Staten, Australië en Nieuw-Zee land hebben gisteren te Washington het ontwerp van een Stille-Oceaanverdrag ge parafeerd. Deze drie landen erkennen, dat een aanval in het gebied van de Stille Oceaan op éen van hen een gevaar voor de vrede en veiligheid van de anderen zal zün. Het verdrag, dat nog door de parle menten moet worden goedgekeurd, zal waarschijnlijk van kracht worden, wan neer het vredesverdrag met Japan is ge sloten. Het ontwerpverdrag zegt niet, dat een aanval op een dezer landen als een aanval op de heide andere landen zal wor den beschouwd, hetgeen de plicht tot hulp zou inhouden. De desbetreffende passage luidt als volgt: „Elke partij erkent, dat een gewa pende aanval in het gebied van de Stille Oceaan op een der partijen een gevaar zou vormen voor haar eigen vrede en veilig heid, en verklaart, dat zij tegen het ge meenschappelijke gevaar zal optreden overeenkomstig haar grondwettelijke be palingen. Elke dergelijke gewapende aan val en alle dientengevolge genomen maat regelen zullen aan de Veiligheidsraad wor den gemeld". Het ontwerp-verdrag voorziet in de vor ming van een raad van ministers van Bui tenlandse Zaken der drie landen of hun plaatsvervangers om het verdrag zijn be slag te geven. Het verdrag blijft onbepaalde tijd van kracht. Elke partij kan zich uit de raad van ministers van Buitenlandse Zaken terugtrekken, wanneer zij een jaar tevoren de Australische regering hiervan in kennis heeft gesteld, die de andere partij hiervan op de hoogte zal stellen. Volgens de Australische ambassadeur te Washington, Percy Spender, komt het er op neer, dat volgens dit verdrag een ge wapende aanval op een der partijen als een aanval op alle partijen wordt be schouwd en dat deze dan verplicht zijn de aangevallen partij te hulp te komen. De Australische minister van Buiten landse Zaken, Casey, heeft verklaard, dat het verdrag in geen enkel opzicht in de plaats zal komen van het algemene vei ligheidsstelsel, waarin de UNO voorziet. Het zou eerder dienen dit te versterken en aan te vullen. Door hun kracht en rijkdom aan hulp bronnen dienden de Verenigde Staten het voornaamste aandeel in de verantwoorde lijkheid van de veiligheid van de Stille Oceaan te dragen. De „Melbourne Herald" zegt, dat het geen zin heeft te verbergen, dat men niet ingenomen is met het Japanse vredesver drag. Er was echter geen alternatief. Nieuw-Zeeland en Australië zouden zich met het pact verzoenen omdat een pact van wederzijdse bijstand met Amerika hiermede gepaard ging. GUATEMALA (A.F.P.). In Guatemala is een hevige anti-communistische bewe ging uitgebroken. De actie is in de provin cies Quezaltenango, Huehuetenango en Ma- zotenango uitgebroken en op de hoofdstad van het land overgeslagen. Om elf uur gistermorgen sloten alle winkels hun deu ren en verenigden de winkeliers zich tot groepen cm „een sterk net van tegenstand tegen de communistische propaganda te vormen". Het aantal communisten schijnt nochtans gering in aantal te zijn. Duizenden anti-communistische demon stranten hebben te Guatemala gisteren per sonen, die zij als communisten beschouw den, aangevallen, auto's in brand gestoken en het nationale paleis belegerd, waar re geringsfunctionarissen zich verschanst had den. Militairen hebben voor het paleis het vuur geopend op een groep van ruim hon derd personen. De demonstranten drongen om het paleis samen en riepen „Er uit met de communisten". Volgens Reuter's correspondent werden ongeveer 100 personen door het vuur ge wond, waarvan enkele dodelijk, 's Avonds laat kon men nog sporadisch vuren horen. Alle tekenen wijzen op een op handen zijn de chaos in deze stad van een millioen. Soldaten schoten uit vrachtauto's op bur gers. Ook uit andere delen van het land wordt onrust gemeld. De president staat aan het hoofd van een regering bestaande uit linksen, gematigd linksen, rechtsen en onpartijdigen. Zij werd in Maart gevormd. Een woordvoerder van de Rooms-Katholieke kerk, aldus Reuter, heeft verklaard: „Wij staan zeer sympa thiek tegenover deze anti-communistische demonstratie en wij hopen, dat zij zal tonen, dat het volk van Guatemala tegen alle vormen van communisme is." Er is nog geen verklaring van regerings functionarissen, die in het paleis zijn op gesloten. Eerder op de dag eiste de menigte van de president, dat hij zou bewijzen, dat hij een anti-communistisch standpunt inneemt. Een kleine storing die gisteren boven Bretagne lag, trok vandaag over ons land. Aan de achterzijde van de storing stroomt wat koelere lucht naar onze omgeving. Ten Westen van Ierland kwam een hoge drukgebied tot ontwik keling, dat zich langzaam in Oostelijke richting uitbreidt. Gelet op het ver schijnen van een nieuwe storing bij de Golf van Biscaye lijkt het wel waar schijnlijk, dat het wisselvallige weer nog aan zal houden. O0N8EW0LKT ©LICHT BEW HALE BEW «J ZWAAR BEW GEHEE^ 3EW. MIST SNEEUW REGEN t MOTREGEN A HAGEL V BUiEN Tl ONWEER L?têmperatuur ioos isobaar belangrijk neerslag- ge8iec CE NT Rït H hoge druk L lage oruk SCHE.DlNGSLIJN-FRONT- "„ssen _ucht van verschillende herkomst v"stand van dit te ken geeft de windrichting aan- iedere hele dwaRSST-reep s een wind snelheid van' vijf meter fes seconde ^ccodocödocococoooccodcoocoocooodottdcoooaccïxjcloooccqi OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Tamelijk heldere en koele nacht met weinig wind. Morgen in de loop van de dag toenemende be wolking, maar bijna overal droog weer. Zwakke tot matige wind tus sen Noord en Oost. Warmer dan vandaag. 14 Juli Zon op 4.35 uur, onder 20.55 uur. Maan op 16.47 uur, onder Hoog en laag water in IJmuidea Vrydag 13 Juli Hoog water: 9.46 en 22.15 uur. Laag water: 5.10 en 17.39 uur. Zaterdag 14 Juli Hoog water: 10.51 en 23.21 uur. Laag water: 6.09 en 18.47 uur. ooooooooooocooocxxooc 1

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1