w Wollen Karpetten Tapijthuis H. INEKE SCHOTH PALM BEACH OPRUIMING We beginnen Zaterdagmorgen Q Belangrijk!! Geruchten over emissie Unilever veroorzaakten flinke koersdaling ii; vanDuivenboden S uur ARAPLUIES VOOR DE REIS GROEN Co. De radio geeft Zaterdag 0LIEST00K INSTALLATIES PANDA EN DE GEHEIMZINNIGE KLUIZENAAR (j Wereldnieuws j Uitsluitend 100(fe courante Karpetten! Laat U niet van de wijs brengen WIJ GARANDEREN: Natuurlijk bij Hollands Grootste Speciaalzaak bij ons slaagt U altijd èn BETER èn VOORDELIGER Nieuw Korea-detachement vertrekt op 21 Juli Naasting van particuliere spoorwegen in Indonesië Gemeente sluit een lening van vier millioen gulden Dr. Paul Rykens: Geen plannen voor een nieuwe uitgifte van aandelen 'cu tluul Dieven vernielden monstrans in r.k. kapel te Ossendrecht Beperking van voorraden koperafval en legeringen SPECI AALHUIS VOOR KOUSEN EN LINGERIES BARTEUORISSTRAAT 7 profiteert reeds Zater dag van onze sterk verlaagde prijzen ON DERJ UR K W A S Z IJ D E POPLIN NACHTHEMD POPLIN PYAMA POPLIN PYAMA Scheeps-sleeptank in Wageningen verlengd OPR UIMINGS- AANKONDIGING S MORGENAVOND - VRIJDAG 13 JULI 1951 ADVERTENTIE OPRUIMING!! vanaf SCHAGCHELSTRAAT 19 HAARLEM - UTRECHT Oorspronkelijk detachement komt begin October terug Een nieuw Nederlands aflossingsdetache ment voor Korea, ter sterkte van ongeveer 250 man, onder wie 22 officieren, zal Za terdag 21 Juli niet het Amerikaanse troe penschip „General MacRae" van Rotter dam vertrekken. Ook een Belgisch deta chement zal die dag te Rotterdam worden ingescheept. Met ditzelfde schip zal eind Augustus het oorspronkelijke Nederlandse Koaea- detachement onder commando van luite nant-kolonel W. D. H. Eekhout uit Korea naar Nederland terugkeren, waar het be gin October wordt verwacht. ADVERTENTIE vanaf f6.90 GR. HOUTSTR. 47 - HAARLEM TELEFOON 18036 gr. sort, inschuifbare Parapluies HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.45 Platen. 10.00 Causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Fluit en piano. 12.00 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole orkest. 13.50 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Mu ziekcorps. 14.40 Het Nederlandse lied. 15.00 Boekbespreking. 15.15 Dansmuziek. 15.45 Causerie. 16.00 Platen. 16.30 Sport. 16.45 Kamerorkest. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Hawaiian-muziek. 18.40 Mond- accordeon. r9.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Causerie. 19.40 Causerie. 19.55 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Commen taar. 20.40 Vacantie-programma. 21.00 Tiroler muziek. 21.25 Commentaar. 21.40 Platen. 21.55 Voordracht. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.3524.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Kamerorkest en solist. 11.00 Voor de zieken. 21.45 Orgel. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Piano. 14.20 Instrumen taal septet. 14.40 Koor. 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.35 Harmonie-orkest. 16.00 Orgel. 16.20 Causerie. 16.30 Causerie. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Piano. 18.15 Sport. 18.25 Platen 18.40 Regeringsuitzending. 19.00 Nieuws. 19.15 Causerie. 19.21 Actualiteiten. 19.27 Platen. 19.52 Journalistiek weekover zicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Licht baken. 20.40 Steek eens op, heren. 21.00 Amusementsmuziek. 21.53 ,,Wat zou U doen". 22.00 Operette. 22.30 „Wij luiden de Zondag in". 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto. 23.22—24.00 Omroeporkest en solist. BRUSSEL, 324 M. 13.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.00 Ac cordeon. 15.15 Platen. 15.30 Accordeon. 15.45 Platen. 16.00 „Drama Christi", zangdicht. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Voordracht. 20.00 Omroeporkest en soliste. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Amusementsorkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen.. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL - TELEFOON 22145 "Y Aan de bouw van het nieuwe station te Leiden wordt hard gewerkt. De betonvlechters (rechts op de foto) zijn bezig aan de vloer van dit station. Daarnaast zijn (in het mid den) de bekistingen van de tunnel zichtbaar. De tunnel naar het tweede perron is nu zo ver gevorderd, dat de bekisting kon worden verwijderd. Geheel op de achtergrond rechts de beruchte overweg in de Rijnsburgerweg die nu weldra op non actief gesteld kan worden. Elf maatschappijen stemmen ermee in In het verslag over 1940-1950 der N.V. Nederlands-Indonesische Spoorweg Maat schappij te 's-Gravenhage wordt omtrent de nationalisering van het bedrijf medege deeld, dat 23 Juni 1950 de Indonesische minister van Verkeer, Energie en Open bare Werken aan het bestuur heeft doen weten, dat het in zijn bedoeling lag een kleine commissie te benoemen aan welke opdracht zou worden verstrekt om met bekwame spoed verslag uit te brengen over het bedrag waartegen de overdracht van de particuliere spoorwegbelangen op Java aan de staat zal kunnen plaats vin den en voorts omtrent de voorwaarden nopens de betaling van dit bedrag. Het bestuur heeft op 10 Juli 1950 ge antwoord, dat de directies van alle elf hierbij betrokken maatschappijen zonder uitzondering met het voornemen van de minister hebben ingestemd. Met de regering zien zij de mogelijkheid, dat in één grote transactie alle particuliere spoor- en tramwegen op Java en Madoera blijvend aan het staatsnet worden toege voegd. Na lang en zorgvuldig overleg in zake de onderlinge samenwerking is alge hele overeenstemming bereikt. Wat de financiële toestand betreft wordt er op gewezen, dat men hier te laniie nog wel over middelen beschikt. Deze moeten beschikbaar blijven, opdat het werk hier kan doorgaan in het onverhoopte geval dat overmaking uit Indonesië onmogelijk zou blijken. De onzekerheden, die de toekomst be heersen, aldus het verslag, zijn dermate groot, dat het nodig werd geacht reeds nu rekening te houden met de mogelijkheid, dat de maatschappij niet aan haar ver plichtingen zou kunnen voldoen. Wanneer de politieke ontwikkeling in Zuid-Oost Azië het voor de Indonesische regering niet onmogelijk maakt voor de nationalisatie van het bedrijf een redelijk bedrag te betalen, vertrouwt de directie dat op de duur aan alle verplichtingen zal kunnen worden voldaan. Men meent ech ter rekening te moeten houden met de kans, dat dit laatste niet mogelijk blijkt. Op grond daarvan werd besloten de 630 in 1941 te Semarang uitgelote stukken niet vol uit te betalen. Aan de houders dezer obligaties wordt voorgesteld het in Neder lands courant overgemaakte bedrag ad 333.33 per obligatie, dus 1/3 van de hoofd som, per 1 Augustus betaalbaar te stellen en hen voor het resterende bedrag ad 666,67 in dezelfde positie te brengen als de houders der andere obligaties. Blijkens de winst- en verliesrekening over de jaren 1940-1950 wordt ten laste van de afsehrijvings- en reserverekening gebracht een totaalverlies van 31.731.183, waarvan wegens afvoer rollend materiaal, vernielingen, plunderingen en verdere voorzieningen 25.630.172 en het verlies in de periode 1940-'50 ƒ6.116.279, vermin derd met het winstsaldo 1939 ad 15.268. De gemeenteraad van Haarlem kwam Donderdagmiddag na een korte verga dering met gesloten deuren in het open baar bijeen ter behandeling van het door ons gepubliceerde voorstel tot het aangaan van een geldlening van vier millioen gul den. De heer Albrecht (Arbeid) sprak woorden van waardering voor de wijze, waarop het college van B. en W. en in het bijzonder de wethouder van Financiën gehandeld hebben om het voorstel voor te bereiden. Hierna werd besloten de geldlening aan te gaan. Op de Amsterdamse Effectenbeurs deed zich gisteren een sensationele koersdaling vaii Unilever voor, die kort na opening plotseling tien punten inzakte. Met verba zing vroeg men zich af, waaraan deze da ling moest worden toegeschreven. Positieve berichten, die hiertoe aanleiding gaven, warén er niet, maar sommigen spraken het vermoeden uit, dat Unilever wel eens met een emissie van aandelen zou kunnen komen. Nog gedachtig de ontwrichting, pas ver oorzaakt door de uitgifte van Philips, was alleen het gerucht over een nieuwe emissie van een zo prominent wereldconcern als Unilever reeds voldoende om de koers, ge zien de tegenwoordige omstandigheden op de kapitaalmarkt, sterk te drukken. In eerste tape was de koers nog normaal op 248 en deed niets vermoeden, dat een zo sensationeel verloop op komst was. In tweede tape echter werd plotseling 238 genoteerd en in derde tape zelfs 234. Het vermoeden van een emissie werd geput uit het feit, dat in Rotterdam de jaarvergade ringen worden gehouden van de Unilever N.V. en van de Lever Brothers, en uit de veronderstelling, dat ook dit concern, even als Philips, wel nieuwe middelen zou kun nen gebruiken. De gehele overige markt werd door dit feit beïnvloed. Alle interna tionale fondsen lagen flauw en zelfs voor de Philipswaarden ontstond een reactie op de onafgebroken stijging der laatste dagen In vrijwel alle afdelingen werden koers verliezen geboekt en het slot kwam alge meen op het laagste peil van de dag. Uni lever verliet de markt op 231, dus 16 pun ten lager dan Woensdag. Koninklijke Olie verloor 5 percent, Philips ruim 4 percent en ook A.K.U. was zwak gedisponeerd Hetzelfde was het geval voor de cultuur waarden, al bleven hier de koersverliezen beperkter. Zwak lagen ook de scheepvaart papieren, met name Scheepvaart Unie, die 4 percent inboetten. Geen plannen voor een nieuwe uitgifte In de te Rotterdam gehouden jaar vergadering van Lever Brothers en Unilever werd de vraag gesteld of er mededelingen konden worden gedaan omtrent de geruchten over een emissie, waartoe de n.v. het voornemen zou hebben. De voorzitter, de heer Paul Rij kens, antwoordde dat er geen enkele aanleiding is voor deze geruchten, die hem trouwens niet bekend waren. In het jaarverslag is er wel op gewezen, dat er met name in Engeland meer middelen nodig zouden zijn, maar dat die afhankelijk zijn van de prijzen van de grondstoffen. Er zijn, zo herhaalde de voorzitter, geen plannen in overwe ging om tot een nieuwe uitgifte te komen. Vervolgens werden de voorstellen van de Raad van Bestuur tot uitkering van een gewoon dividend over 1950 van 12 percent, tot wijziging van de statuten en tot wijzi ging van de egalisatieovereenkomst aange- rnomen. De voorzitter deelde nog mede, dat overwogen wordt, evenals voor de oorlog het geval was, op de gewone aan delen omtrent begin December een interim dividend uit te keren. ADVERTENTIE BARTEUORISSTRAAT 20 TEL. 13459 FALCON REGENKLEDING De Rotterdamse politie heeft aangehou den de 20-jarige machinebankwerker W. H. Hij was onlangs ontvlucht uit het rijksop voedingsgesticht te Amersfoort en had in Rotterdam-Zuid werk en een kosthuis ge vonden. Maar de vorige week verdween hij met geld van zijn patroon en van zijn kost baas, totaal 420.Met een vriend, de 20-jarige isoleerder J. R., was hij naar Am sterdam gegaan, waar hij een luchtdruk pistool kocht. Hun volgend bezoek gold Ossendrecht. Daar werd ingebroken in een R.K. Jeugdhuis en werkkamp. Dit leverde een jachtgeweer op en een verrekijker. In de kapel brak H. het bovenstuk af van de in goud en zilver gevatte en met kostbare edelstenen versierde monstrans en eigende zich ook een tweetal hostiedoosjes toe, totaal voor een waarde van 15.000.Het jachtgeweer en de verrekijker werden weg geworpen en het tweetal ging terug naar Rotterdam. Bij juweliers werd getracht het goud en de edelstenen te verkopen. Dit bracht de politie op hun spoor. Beiden zijn aangehouden en opgesloten. In de tegelijkertijd te Londen gehouden algemene vergadering van Lever Brothers en Unilever Limited is besloten tot uitke ring van een gewoon dividend over 1950 van 13V2 p/*> hetgeen overeenkomstig de be palingen der egalisatie-overeenkomst in geldswaarde gelijk is aan het dividend op de gewone aandelen der Nederlandse maatschappij. Volgens een bekendmaking van de di rectie van het Centraal Rijksbureau in de staatscourant van 12 Juli is het aan han delaren in oud materiaal en afval van non-ferro metalen verboden meer oud materiaal en afval van koper en koper legeringen voorhanden te hebben dan de hoeveelheid welke zij gedurende de laatst- verlopen drie kalendermaanden van hun opslagplaatsen aan verwerkers hebben verzonden. Producenten mogen geen grotere voor raad aanhouden dan de hoeveelheid, welke in die periode in hun bedrijf aanwezig was, met dien verstande, dat hun te allen tijde het aanhouden van ten hoogste 1000 kg. is toegestaan. Voorts is het producenten en handelaren verboden oud materiaal en afval van ko per of koperlegeringen te verkopen en af te leveren aan anderen dan aan verwer kers van of handelaren in dit materiaal en afval. Producenten en handelaren zijn ver plicht een zodanige administratie te voe ren, dat de naleving van deze verboden op eenvoudige wijze kan worden nagegaan. ADVERTENTIE 3.98 alleen in wit, maten 40 t/m 48 in zalm en bleu, maten 40 t/m 48 5.98 gepaspeld met Zwitserse bro derie, maten 40 t/m 44 9.98 geheel bedrukt, in zalm, bleu en wit. maten 4 qq 40 t/m 481U|W Iedere Maandag geopend van 96 uur. c 61. De vorige keer eindigden wij met de opmerking, dat het lawaai van de nader- stormende boeren Panda in de oren klonk en dat was geen woord te veel gezegd. De bovenstaande afbeelding maakt duide lijk, dat de pachters nu inderdaad ernst van de zaak maakten; zij hadden hun stormram weer opgevat en holden daar mee onder luid geoel naar de stevige poort van Huize Hobbeldonk. Het was deze keer niet eens nodig om van je ene-tweeë te roepen, want ze waren nu zo kwaad dat ze vanzelf al hun kracht achter de storm ram zetten enDREUN!! Een ontzag lijke knal volgde. Sterren, stofwolken en houtsplinters dwarrelden dooreen maar de poort was gebarsten en dat wel met zo'n snelheid, dat de voorste pachters hun evenwicht verloren en voorover plof fend bij Panda naar binnen tuimelden, terwijl de rest van de boze horde achter hen naar binnen drongWe moeten toegeven, dat Panda nu toch wel echt bang was maar Joris verloor zijn tegenwoor digheid van geest geen moment. „Kalmte, kalmte, goede lieden!", riep hij met een heldere stem, die door al het rumoer heen drong. „Beheers u toch! Ik geef u die ene, fijnzinnige versregel van een onbekend poëet in overweging, luidende: „Makkers, staakt uw wild geraas"! Een ogenblik nog slechts! Uw geliefde meester schrijft name lijk juist een verklaring, die mij tot uw geliefde meester zal maken en wanneer ik eenmaal uw meester ben zal ik in korte tijd uw slaapziekte genezen en uw geliefde kluizenaar tevreden stellenEen ogen blikje dus, wat ik u bidden mag, mijn aan staande onderhorigen.En wat hij zei was waar; Panda schreef juist een verkla ring, waarin hij heel Huize Hobbeldonk aan Joris cadeau deed, omdat hij er schoon genoeg van had. Mijnexplosie. Een ondergrondse gasont ploffing in de kalimijn „Gliick Auf' in Sonderhausen (Thüringen, Oost-zóne), heeft Woensdag zeven Oost-Duitse mijn werkers het leven gekost, 28 andere mijnwerkers werden gewond. Donder dag heeft de Oost-Duitse regering bevel gegeven in alle ondergrondse mijnen in Thüringen en Saksen-Anhalt speciale voorzorgsmaatregelen te treffen tegen gasontploffingen. Op 4 Juli kwamen negen mijnwerkers om het leven en werden twee mijnwerkers ernstig ge wond door een ontploffing in een kali mijn te Volkenrode, eveneens in Thü ringen. Duistere zaak. Het Zweedse schip „Faxen" ■heeft een radiobericht uitgezonden, waai'in werd medegedeeld dat twee negers, verstekelingen, Donderdagmid dag op een mijl van Dungeness over boord zijn gesprongen. Later meldde de „Faxen" dat een van de twee ver stekelingen was opgepikt en terugge bracht naar de Zweedse boot. De andere verstekeling wordt nog vermist. Watersnood. Bij de overstromingen, welke momenteel de staat Kansas, Ver enigde Staten, teistéfren, hebben reeds vijf personen het leven verloren. Dui zenden personen zijn dakloos en acht personen worden vermist. De schade in Kansas City wordt op 85 millioen dollar geschat. In de bedreigde streken zijn reddingsploegen per parachute neerge laten. Steen. In „Westminster Abbey" wordt een ingewikkeld alarmsysteem aangelegd om de steen van Scone te beschermen. De kroningssteen, die op Kerstmis van het vorig jaar door Schotse patriotten werd meegenomen en pas in April is teruggevonden, wordt nog verborgen gehouderj. Pakkend nieuws. Het Argentijnse provin ciale dagblad „Castellanos", dat te Ra- faela in de provincie Santa Fé ver schijnt, heeft een middel gevonden om het tekort aan krantenpapier te onder vangen. Het nieuws werd Woensdag op pakpapier gedrukt. Noodweer. Donderdag is Zuid-West-Duits- land opnieuw door noodweer geteisterd, waardoor grote schade aan gebouwen en oogst is toegebracht en verscheidene personen licht werden gewond. Het aantal personen, dat Woensdag door het noodweer in deze streken en in het gebied van Bremen om het leven kwam, is tot zes gestegen. De schade werd op ruim twee millioen mark geschat. In het gebied van Ludwigsburg werd Donder dag ongeveer tachtig procent van de wijn-, groente- en fruitoogst vernietigd. De straten stonden onder water en het verkeer lag stil. In het gebied van Leonburg (Würtemberg) strandden vele auto's in de hagel, die op sommige plaatsen bijna een meter hoog lag. Toekomst. Volgens radio-Belgrado heeft maarschalk Tito in een toespraak te Catarro verklaard, dat Joegoslavië hulp ontvangen had van een zijde van waar het deze het minst verwacht had. Van de Sovjet-Unie daarentegen waren slechts dreigementen en beledigingen gekomen. „Het Westen hielp ons in het moeilijkste uur en stelde ons in staat een betere toekomst te bouwen, een toekomst, die gelegen is in het socia lisme". Leeg. Bij het opgraven van de stoffelijke resten van vier Nederlandse staatsbur gers op het kerkhof te Eschwege (Hes- sen-Nassau) bleek, dat twee van de vier kisten leeg waren. Een kapitein van het Nederlandse leger, die in op dracht van de Nederlandse rijksdienst voor identificatie en berging voor het overbrengen naar Nederland zou zorg dragen, tracht nu de zaak tot klaar heid te brengen. Hoog water. De autoriteiten van de Ja panse provincie Kyoto hebben meege deeld dat tengevolge van overstromin gen 40 personen om het leven zijn ge komen, 70 huizen werden weggespoeld, 35 vernield en 68 beschadigd. 10.000 huizen kwamen onder water te staan. De politie zei, dat 108 personen wor den vermist. Schorsing. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft twee hoge Amerikaanse ambtenaren ge schorst, namelijk de 43-jarige John Davies, die jaren lang in China gewerkt heeft en de 50-jarige Oliver Edmund Clubb, directeur van het bureau voor Chinese aangelegenheden. Beiden zul len in Juli voor de raad voor de be trouwbaarheid en veiligheid van het ministerie van Buitenlandse Zaken moeten verschijnen. Het is niet bekend gemaakt, van welke aard de beschul digingen zijn, die men tegen deze twee personen heeft ingebracht. Te Wageningen is de verlengde sleeptank van het Nederlands Scheepsbouwkundig Proefstation in gebruik genomen. De verlenging van de sleeptank van 160 tot 250 meter is noodzakelijk gebleken, om het proefstation internationaal tot in de eerste rijen terug te brengen. De bereke ningen van de meest uiteenlopende vaar tuigen kunnen tot in de hoogste graad van nauwkeurigheid worden uitgevoerd. De kosten van de uitbreiding bedroegen acht ton. Hiervan wordt de helft door het rijk gegarandeerd, de andere helft komt uit particuliere bronnen. Met een versierde sleepwagen is de eerste v^art door de verlengde tank gemaakt met het twaalf meter lange model van een „in tegrated towboat", een merkwaardig soort schip, dat op de Kassai, een zijrivier van de Congo zal gaan varen. ADVERTENTIE ZIET ONZE BELANGRIJKE van m WONINGINRICHTING Ged. Oude Gracht 108—110 - Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2