LAAT LOOSJES LIEVER LEERBOEKEN LEVEREN Rijksstraatweg 125 - Tel. 23991 Liefhebberij van burgemeester deed stuk folklore herleven I. KAN -Clowntje Rick Nieuwe uitgaven Uitverkoop DAT kan Kan alleen Een vakman Van Vliet won de grote prijs van Amsterdam m De Egyptische Koningin WEST-FRIESE BOERENBRUILOFT OP DE GROTE MARKT RUDGE Fa. E DE GRAAFF verbluffende opruiming b v. Herenpolshorloge f 25.- Regering wil geen dienstplicht voor burgerlijke verdediging Molen te Sluis wordt in oude luister hersteld voor Uw bed I bijgevuld met Java ervaring I fpok in ▼1 dag retour Haartemsch Matrassenhuis Voetbal Ripperda ontvangt Zaterdagavond Bloemendaal Voor de kinderen Waterpolocompetitie Honkbalprogramma Athletiek Dammen U blijft monter en fris wanneer u geniet van de Gymnastiek Athletiekcom petitie Kennemer Turnkring Paardensport Hendrikx op Bijou vijfde in Spa FEUILLETON door mevr. Bijleveld-Gelinck VRIJDAG 13 JULI 1951 4 ADVERTENTIE „Toen ik vijf-en-twintig jaar voorzitter was van een toneelvereniging ontving ik als geschenk een sjees. Met dit voertuig nam ik deel aan feesten en het gevolg was, dat de belangstelling voor oude gebruiks voorwerpen uit vroeger tijd van West- Friesland toenam," vertelde ons de heer J. Posch, burgemeester van Oterleek, met wie wij een gesprek hadden naar aanleiding van de West-Friese bruiloft, welke Vrijdag 20 Juli op de Grote Markt ter gelegenheid van liet Haarlems Bloemenfeest wordt ge houden. De bruiloft wordt „gevierd" door leden van „De Schermer dansers", welke groep zich gevormd heeft om hier en daar te laten zien wat er nog overgebleven is van oude gebruiken. De heer Posch is zoon van een landbouwer en hij is de enige burge meester in Noordholland die ook nog een boerderij exploiteert. Hij heeft belangstel ling voor voorwerpen welke vroeger bij het ambacht gebruikt werden en voor de boerderijen uit de zeventiende eeuw in de Schermer en de Deemster, die er volgens hem mooier uitzien dan de moderne. De sjees is een voertuig uit het begin van 1800. In de Camera Obscura staat dat een sjees sierlijk is. Dat is een eeuw geleden geschreven en de heer Posch meent, dat de sjees, die in de loop der jaren verdwenen is, nog sierlijk te noemen is. Het aantal is echter tot ongeveer tien in Noordholland beperkt. Toen de voorzitter der toneelver eniging er een ten geschenke had gekre gen, heeft hij er later nog twee kunnen kopen. In Oterleek zijn er in totaal vijf. Dan beschikken de bewoners over een barouchet en twee speelwagens. Al deze voertuigen komen over enkele dagen naar Haarlem en zullen gebruikt worden om het bruidspaar en de bruiloftsgasten van de Stadskweektuin naar de Grote Markt te rijden. Verder zullen ze te zien zijn tijdens de bloemencorso op 21 Juli. De heer Posch deelde verder mee, dat ook oude tuigen en West-Friese costumes zijn bijeengebracht, waardoor het mogelijk is de Haarlemmers een goede indruk te geven hoe het er vroeger bij een bruiloft aan toe ging. Dansen zullen worden uit gevoerd en liederen gezongen. Eerst zal op het stadhuis het huwelijk van Agi Stam en Gert voltrokken worden en dan volgt de bruiloft op de Grote Markt. Bloemenkoningin doet Zaterdag haar intocht Morgenmiddag wordt het Haarlems Bloe menfeest geopend. Om twee uur wordt het feest met bazuingeschal van het stadhuis aangekondigd. De Bloemenkoningin ver schijnt met haar ge volg van vier meisjes op het bordes en neemt na het verlaten van het stadhuis in een auto plaats. Eerst gaat de tocht naar hét Phoenixterrein, waar het Lunapark om on geveer kwart over twee geopend wordt. De Bloemenkoningin zet haar tocht als volgt voort: Jansweg, Kennemerplein, Frans Halsplein, Generaal Cronjéstraat, Soenda- plein, Schoterweg, Kleverlaan, Klever park weg, Brederodestraat, Julianalaan, Zijlweg, Wilhelminastraat, Raambrug, Van Eden- straat, Lorentzplein, Plein, Grote Hout straat, Anegang, Lange Veerstraat, Klok huisplein naar de Vishal (er zijn stemmen opgegaan in de toekomst te spreken van „Onder de Sint Bavo"), waar de opening zal geschieden van de tentoonstelling van Marokkaanse schilderijen door Willem Dooijewaard. Dames, gekleed in Marok kaanse costuums, zullen de Bloemen koningin een geschenk aanbieden. ADVERTENTIE Sport- en tourrijwielen met ingebouwde dynamo en 3 speednaaf UIT VOORRAAD Pieter Kiesstraat 4 Tel. 13609 HAARLEM BLOEMENWEEK-ZATERDAG 14,00 Bloemenkoningin verlaat Stad huis voor het maken van een rijtoer. 14,15 Opening Lunapark op 't Phoenix terrein. 16.00 Opening tentoonstelling van schil derijen van Willem Dooijewaard in de Vishal. 16,15 Opening tentoonstelling „Kunst zij ons doel" in het Waaggebouw. 16,45 Opening' tentoonstelling in Huis Van Looy. 21,00 Bal-champêtre op de Grote Markt. 21,0022,30 Gelegenheid tot bezoek aan de verlichte hal van het Stadhuis. De Bloemenkoningin zal Zaterdagmiddag een bezoek brengen aan het Diaconessen- huis, de Mariastichting' en het ziekenhuis Joannes de Deo en bloemen aanbieden. Drie tentoonstellingen Ter gelegenheid van het bloemenfeest zullen drie tentoonstellingen worden ge houden en wel in het Waaggebouw van portretten, geschilderd door leden van „Kunst Zij Ons Doel", in de Vishal (wer ken van Willem Dooijewaard) en in het Huis van Looy (Nederlandse Aquarellisten- kring). Bal-champêtre Zaterdagavond zal van negen tot twaalf uur op de Grote Markt een bal-champêtre worden gehouden. Jhr. Dr. W. H. Ailing van Geusau, Inleiding tot het denken van S. Freud Uitgeverij Born N.V., Assen. Dr. Alting van Geusau's bijdrage over Freud aan de serie „Hoofdfiguren van het menselijk denken" vormt een handig en over zichtelijk boekje; op een overzichts-hoofd- stuk volgen vijf hoofdstukken die correspon deren met Freud's belangrijkste werken: Psychoanalyse en sexualiteit, Opbouw dei- persoonlijkheid, Complexen, Droomleer en Verspreken, vergissen, vergeten. De toon waarin zij geschreven zijn is minder die van de strakke gedachten-hanteerder dan die van de geneesheer in actie: een gerust stellende gemeenzaamheid straalt van de tekst af, op zichzelf geen kwaad middel om de misschien argwanende leek tot belang stelling te verlokken. Een bezwaar van deze ongedwongen praal stijl is wel dat gr nu en dan iets vrij slordig wordt gesteld: in het hoofdstuk over dromen is het voorbeeld van mevrouw A. en de zalm voor het dinér tot een comedie van misverstanden geworden, die inderdaad geen enkele uitleg verdient. Vermoedelijk om dezelfde reden als waar om hij zo schrijft geeft Dr. Alting van Geusau ook een beeld van Freud's weten schappelijke persoonlijkheid, waar men het wel mee oneens kan zijn: de onschuldige lezer houdt de indruk over dat Freud een te naïef onderzoeker was om aan zijn „dui- dingsmanie" grenzen te kunnen stellen, dat hij wel geniaal was maar tenslotte toch de rechtvaardiging nodig heeft, dat er door zijn werk zoveel menselijk leed gelenigd is. Dat Freud naïef was kan men van hem even vei lig zeggen als van ieder ander groot onder zoeker, maar die naïeveteit lag op een mijlen hoger niveau dan het hier lijkt; de duidings manie kende wel degelijk grenzen, en dat die wel eens overschreden werden is er niet het belangrijke van: de spanning tussen nieuwe verovering en begrenzing, die bij lezing van Freud's werk voortdurend voelbaar is, is juist een van' de onmisbare voorwaarden voor zijn grootheid. Die grootheid kan men dan ook in de practische resultaten van Freud's werk maar voor een klein deel terug vinden. De kwaliteit van zijn geest steekt er ver bovenuit. Hiermee is niet het vermoeden uitgespro ken dat dr. Alting van Geusau deze dingen niet weet; sommige van zijn uitlatingen zou den wel anders kunnen bewijzen. Maar hij heeft toch na zijn waarschuwing in het Voorwoord, dat men dit boekje niet zo luchthartig moet zien als „b.v. een boekje over Fanny of Euwe", niet onmiskenbaar duidelijk gemaakt waar het verschil in zit: dat wie zijn leven lang niets ontdekt en ook nooit over een grens gaat, nog niet een tien de van Freud's besef van begrenzing hoeft te hebben en waarschijnlijk twintig keer zo naïef is. S. M. Met ingang van 1 April 1952 is mevrouw dr. J. E. van Lohuizen-De Leeuw te Leiden benoemd tot lector in de Indische studies aan de universiteit te Cambridge. Mevrouw Van Lohuizen doceert sinds 1943 Sanskriet en Indische litteratuurgeschiedenis aan de rijksuniversiteit te Groningen en bekleedt sinds 1946 een bijzonder lectoraat aan de rijksuniversiteit te Utrecht. ADVERTENTIE A.s. Zaterdag begint onze 15 steens anker J uwelierHorloger Barteljorisslraat 2 - Tel. 13004 - Haarlem Over de voornemens van de regering inzake de burgerlijke verdediging, wordt van officiële zijde het volgende medege deeld: In dit stadium ligt het niet in het voor nemen van de regering een verplichte dienst voor de burgerlijke verdediging in te voeren. Zij vertrouwt 'dat de_ opbouw der plannen juist téiigs dé \vèg van vl-rj'i willigheid zal kunnen worden verkregen. Dienstplicht beschouwt. de regering als eer. laatste redmiddel. Omtrent de leeftijdsgrenzen, welke bij onverhoopte invoering van dienstplicht zouden moeten gelden, is nog geen enkele beslissing genomen. Wanneer de organisatie var. de burger lijke verdediging is voltooid, zullen bij werkelijke mobilisatie 37.500 personen de gehele dag ter beschikking moeten staan. Met België is in beginsel tot samen werking besloten. Omtrent de omvang dezer samenwerking wordt thans overleg gepleegd. De regering wenst nog eens te onder strepen, dat in het door haar voorgestane systeem de vrijwilligheid op de voorgrond wordt geplaatst. Door de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, wordt op Zaterdag 14 Juli de windkorenmolen De Brak te Sluis, op nieuw in gebruik gesteld. Deze molen, die in 1739 werd gebouwd en de oudste van Zeeuws-Vlaanderen is, werd tijdens de bevrijdingsactie in Octo ber 1944 door beschieting ernstig bescha digd en is thans gerestaureerd. De bedrijfs inrichting van de molen is gemoderniseerd. De Brak, waaraan een theeschenkerij verbonden was, werd voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog jaarlijks door duizenden buitenlandse toeristen bezocht. Niet alleen om er het windmolenbedrijf in werking te zien, doch eveneens om het fraaie panorama over Belgisch- en Zeeuws- Vlaanderen en over de nabijgelegen Wie lingen. Ir. J. Leyh te Den Haag is benoemd tot industrieel adviseur van de Ontwikkelings bank van Etiopië te Addis Abbeba. Op 1 Augustus zal ir. Leyh zijn functie daar aan vaarden. ADVERTENTIE uO 231 Nieuwe tijk en Maakloon: l-pers, matras ƒ12.50 2-pers. matras15.— Neg énige vèfentijk'-voor uw verenbed, ook. oer meter- H. DE GRAAFF. GR. HOUTSTR. 103 TEL. 11485 LUCHTPOST VOOR NIEUW GUINEA Met een vliegtuig, dat op Woensdag 18 Juli naar Biak vertrekt, kan. luchtpostcor respondentie bestemd voor Nieuw Guinea worden verzonden. Het verdient aanbeve ling de stukken niet later dan 16 Juli ter post te bezorgen. Voor Zaterdagavond staat een belang rijke wedstrijd op het programma. Rip perda en Bloemendaal ontmoeten elkaar op het terrein aan de Schalkwijkerweg. Indien Ripperda gelijk speelt of wint dan is de ploeg derde klasser. In dit geval promo veert R.K.A.V.I.C. ook. Behaalt Bloemen daal de zege, dan hebben Ripperda, Bloe mendaal en R.K.A.V.I.C. vier punten en de ploegen zullen opnieuw moeten beginnen. ATHLETIEKWEDSTRIJDEN VOOR DE ASPIRANTEN. Zaterdag houdt de Kenne- mer Turnkring atletiekwedstrijden voor de aspiranten der bij de kring aangesloten verenigingen op het gemeentelijk sportter rein,, aan de Kleverlaan. Driekampen (een loop-, werp- en een springnummer) staan op het. programma. Voor deze wedstrijden hebben zich 185 aspiranten aangemeld. Aan het einde van de wedstrijd wor den nog enkele estafettes 4 maal 80 meter meisjes gelopen, waarvoor Concordia twee, Olympia twee en O.S.S. één groep heeft afgevaardigd. Eerst was Rick er wel een beetje ontdaan vanstel je voor, hij kon zo maar toveren! Maar daarna was hij er blij mee. Wat kon hij nu al niet bereiken met dit stokje! Hij keek naar het toverstokje in z'n hand en lachte in zichzelf. „Wat zullen Bunkie en Oepoetie opkijken, als ik 't ze vertel!", dacht hij. Maar weet je wat.eerst wil ik er een grapje mee hebben. Ik zal ze even raar laten opkijken." Toen liep hij vlug naar huis, waar hij Bunkie in de kamer aantrof; Oepoetie was er nog niet. Rick deed net, of er niets aan de hand was. Het toverstokje hield hij in zijn zak ver borgen. Hij praatte wat met Bunkie en die wist natuurlijk nog nergens van. Toen kwam Rick ongemerkt wat dichter bij Bunkie staan; het stokje had hij voor zichtig al in zijn hand genomen. „Wat 'n mooi weer is het hè?", zei Rick. „Ja", zei Bunkie en hij keek naar buiten Toen raakte Rick hem zacht aan met het stokje, mompelde iets en.... opeens stond Bunkie daar, als 'n héél klein dwergje! Ooooooriep Bunkie verschrikt! Wat is dat nou?!" Voor de tweede maal deze week heeft Arie van Vliet een „grote" prijs gewonnen en twee keer heeft hij daarbij de wereld kampioen Reg Harris in de finale geklopt. Dinsdag j.l. werd de Woerdenaar eerste in Milaan op de Vigorelli-baan en Donderdag avond zegevierde hij in het Olympisch stadion te Amsterdam. Acht sprinters kwamen aan de start. Harris, Van Vliet, Derksen en de Australiër Patterson (die in Milaan derde werd) plaatsten zich zonder veel moeite in de halve finales door in de series respectieve lijk Schandorff, Pauwels, Lognay en Ver- deun te kloppen. Bij dit viertal kwamen via de herkansing nog de Fransman Lognay en de Deen Schandorff. De halve finales en de finale werden volgens de nieuwe reglementen van de TJ.C.I. gereden, namelijk in ritten a trois. In de eerste halve finale had Van Vliet weinig moeite met Lognay en Patterson. De tweede halve finale echter leverde een verrassing op want Derksen klopte Harris met twee lengten. De Engelsman had reso luut de kop genomen met Schandorff en Derksen achter zich. Voor de Marathon tribune werd Harris verrast door zijn tegenstanders, die plotseling onderdoor reden. Schandorff kon hij nog inhalen, maar Derksen had een te grote voorsprong gekregen. Via de laatste herkansing kwam Harris toch in de finale. Hij ontmoette Arie van Vliet en Jan Derksen. Laatstgenoemde moest de kop nemen en in een kalm gange tje ging het door de eerste bocht. Van Vliet, in derde positie, nam bij het uitkomen van deze bocht een voorsprong en passeerde zijn concurrenten. Harris spande zich tot het uiterste in om zijn succes van het vorig jaar, toen hij de voor de eerste maal uit geloofde grote prijs van Amsterdam won, te herhalen, maar het gelukte niet. De Woerdenaar noteerde met 11.6 sec. over de laatste 200 meter de snelste tijd van de avond. De wethouder van Onderwijs van Am sterdam, mr. A. de Roos, reikte aan Van Vliet de bij de grote prijs behorende sjerp in de Amsterdamse kleuren uit. Bij de amateurs lieten de Engelsman Bannister en de Belg Saelens verstek gaan. Er kwamen nu twee Nederlandse invallers, Bontekoe en Kleefstra, die, evenals Schot man, tegen de Nederlandse kampioen Hij- zelendoorn geen kans kregen; 2. Schotman, 3. Bontekoe, 4. Kleefstra. Een interessant nummer was de uitdaging van Pronk aan wereldkampioen Lesueur, verreden in een omnium. Het eerste onder deel, een tijdrace over 1 km met vliegende start, was met ruim verschil voor de Fransman, die in een tijd van 40.6 sec. de Door met 7-0 van VZV te winnen is DWT op weg kampioen te worden van de tweede klasse A, dames. Truus Feringa (3). Paula van Bruggen (3) en Nel Jansen doelpunt ten. Verder zijn gespeeld: derde klasse A, dames: Haarlem—Blauwe Beugel 9-0. Oos- terbad—HPC 6-3; derde klasse D: Nereus 2— DWT 3 0-1; derde klasse E: DWT 2 Meeuwen 2 1-1. Reserve eerste klasse A, heren: Haarlem 2 GZC 2 3-1. Reserve derde klasse B: DAW 2—DWT 2 0-4. Reserve derde klasse B: Haarlem 4r-DWR 3 6-0. Kringcompetitie: Haarlem 5—DWT 3 1-1; Haarlem 5—Haar lem 6 3-1; HPC 5—HPC 4 2-5. Zaterdagmiddag wordt, op het terrein van Haarlem aan de Jan Gijzenvaart de steden- wedstrijd Haarlem—Amsterdam gespeeld. Voor de tweede klasse staan op het pro gramma: HHC 3—TYBB 2 (3 uur); Zand- voortmeeuwenKennemerland (4 uur). Het programma voor Zondag vermeldt: Overgangsklasse A HCKABC (10 uur); HHC 2—De Spartaan (2.30 uur); SC Haar lem 2—Ajax (10 uur). Tweede klasse A: Celeritas—EDO 2; RCH 2—RFC 2; Schoten 2 Schiedam. Tweede klasse B: HFC Haar lem 2Rooswijk; Schoten 3THB. Tweede klasse C: Halfweg—Zeeburgia. ZATOPEK VERLOOR Tijdens wedstrijden te Praag heeft de Tsjech Zatopek van zijn landgenoot Cevona op de 3000 meter verloren. De tijd van Cevona bedroeg 8 min. 27.4 sec. Zatopek no teerde 8 min. 33.4 sec. Kampioenschap van Kennemerland Het kampioenschap van Kennemerland is door het buiten mededinging medespelen van de wereldkampioen P. Roozenburg en de IJmuidenaren B. Dukel en H. Laros, uitgegroeid tot een zeer belangwekkend tournooi. De speler van „St. Bavo" H. Willemse zorgde in de eerste ronde voor een verras sing door tegen P. Roozenburg remise te spelen. Na twee ronden heeft B. Dukel de leiding met vier punten, gevolgd d'oor J. B. Sluyter en W. de Jong, beiden met drie punten. De uitslagen luiden: Hoofdklasse: P. Roozenburg—H. Willemse 1-1, H. Laros—W. de Jong 1-1, J. B. Sluyter Y. de Jong 1-1, B. Dukel—T. Postma 2-0, W. de JongA. de Jong 2-0, Y. de Jong— H. Willemse 1-1, B. DukelH. Laros 2-0, T. Postma—J. B. Sluyter 0-2. Eerste klasse: N. M. OudD. van Duyn 0-2, H. Berghuis—J. van Oussoren 0-2, H. M. de LeeuwW. de Graaf 1-1, D. van Duyn H. Berghuis 1-1. kilometer reed met een gemiddelde snel heid van bijna 90 km per uur. Het tweede onderdeel, een achtervolging over 10 km met staande start, leverde een Nederlandse overwinning op. Met een tijd van 7 min. 21.8 sec. verbeterde Pronk het baanrecord over 10 km, dat sinds 1929 op naam van Schlebaum stond met 8 min. 31 sec. Het laatste onderdeel, de rit over 25 km, moest dus de beslissing brengen en in deze rit heeft Lesueur wel getoond dat Pronk zich geen illusies behoeft te maken, als het werkelijk op rijden aankomt. De Fransman won in 19 min. 47.6 sec. en had een voor sprong van drie lengten. ADVERTENTIE verleende 33 Door het overladen programma van de Kennemer Turnkring werd op aandringen van enige verenigingen besloten, de athle- tiek-competitie dit jaar wel te houden doch het aantal avonden terug te brengen van drie op twee en Concordia heeft zich met de organisatie belast. De eerste avond is gehouden en vijf en twintig groepen hebben er aan deelgenomen. Het programma voor deze avond bestond uit kogelstoten, vérspringen en 80 meter hardlopen voor de dames en discuswerpen, hoogspringen en 100 meter hardlopen voor de heren. De beste prestaties voor de dames waren: 80 meter hardlopen: 1. M. van Egmont, Concordia, 19.9 sec., 2. I. Waesdorp, T.V. Santpoort, 11 sec. Vérspringen: 1. I. Waasdorp, T.V. Sant poort, 4.44 meter, 2. H. Kamphuizen, T.V. Santpoort, 4.41 meter, 3. T. Hop, T.V. Sant poort, 4.40 meter. Kogelstoten: 1. M. de Koning, Bloemen- daalse G.V., 9,53 meter, 2. I. Waasdorp, T.V. Santpoort, 9.27 meter. Bij de heren waren de beste préstaties: 100 meter hardlopen: 1. G. Haldeman, O.S.S. Zandvoort, 12.1 sec.. 2. T. Braaksma, Concordia, 12.2 sec., 3. A. van Zweeden, Bloemendaalse G.V., 12.2 sec. Discuswerpen: 1. A. van Zweeden, Bloe mendaalse G.V., 33.44 meter, 2. J. de Vries, Bloemendaalse G.V.. 27.54 meter. Hoogspringen: 1. A. van Zweeden, Bloe mendaalse G.V., 1.68 meter, 2. L. Bekman, G.V. Heemstede, 1.58 meter. Te Spa (België) werd een aanvang ge maakt met het internationaal concours-hip- pique, waaraan ook door een Nederlandse ruiter-équipe wordt deelgenomen. Voor de Prix des Bruyères, een jachtpar- cours van 500 meter met 15 hindernissen hadden 40 deelnemers ingeschreven. Dit in ternationale nummer werd gewonnen door mejuffrouw Mahieu (België) met Presto, die het parcours foutloos aflegde in 77 4/5 sec. Onze landgenoot W. G. Hendrikx be zette met Bijou de vijfde plaats. Hij maakte geen fouten. Zijn tijd was 86 sec. T. Timmer uit Scheveningen legde eveneens een fout loos parcours af en werd met „Zwarte Piet" tiende geklasseerd in een tijd van 93 2/5 sec. ADVERTENTIE 31) Er volgde een vreselijke stilte op zijn woorden. En dan was er ineens een ruk van een stoel, die achteruitgeschoven werd. De stoel van Dick Terwolde. En meteen stond de jonge dokter vlak voor de politie man, een vreemde schittering in zijn don kere ogen. „U moet mij arresteren, inspecteur! Meta heeft het niet gedaan, maar ik ben de schuldige!" HOOFDSTUK X. Michael Norelius was in de Helmers- straat blijven lunchen. Hij had met zijn huishoudster gesproken en zij had zich onmiddellijk bereid verklaard om bij hem terug te komen. Waarschijnlijk was haar het plotselinge afscheid van het huis aan de Binnenkant ook niet meegevallen en voelde zij berouw dat zij haar meneer zo maar in de steek gelaten had. Ze vroeg telkens hoe het met alles gegaan was. Maar Michael, van zijn kant, bekende ook vol mondig hoe hij tekort geschoten was: dat het hem speet dat hij altijd zo in zijn werk was opgegaan en dat hij zo weinig notitie van haar had genomen, dat zij dat stellig niet verdiend had en dat hij serieus zijn best zou doen om haar wat meer tegemoet te komen. Juffrouw Potmans zag hem, terwijl hij sprak, met enige verbazing aan: het was net of meneer anders was gewor den in die ene dag, gewoner, menselijker. En dat hij nu zoiets zou zeggen had zij ook nooit verwacht, maar hij meende het, zonder twijfel. Meneer Norelius zei nooit iets dat hij niet meende. Zij hadden afgesproken dat hij hier maar zou blijven eten, dan konden zij daarna samen naar de Binnenkant terug gaan, waar juffrouw Potmans dan de huis houdelijke machine weer op gang kon brengen. Maar nu kwam Kathrientje, aar zelend, naar hem toe en vroeg hem of hij haar een groot plezier wilde doen. Zij had twee kaarten voor het solisten-concert van vanmiddag,' waar zij met Meta naar toe zou gaan. Nu ging haar zuster natuurlijk niet mee en wilde ze vragen of hijHet was een concert dat ze zo vreselijk graag wou horen, de solist was Hubert Kruisberg en het was de enige maal dat hij speelde in Amsterdam. „Hubert Kruisberg? Is dat die violist die net uit Amerika is gekomen?" „Ja, hij gaat op tournée door Europa en blijft maar twee dagen hier in Amster dam. Hij is een van de allergrootsten. Zoudt u dat willen doen, met mij meegaan vanmiddag?" Zij zag hem in spanning aan. Michael Norelius voelde een uitzinnige blijdschap om deze invitatie, een blijd schap die, dat begreep hij zelf, in geen enkele proportie stond tot zijn liefde voor de muziek. Hij antwoordde: „Ik ga erg graag met je mee, Kathrientje. Erg graag. Maar jij, kun jij nu wel gaan na alles wat er gebeurd is?" „O ja. De dokter is vanmorgen vroeg alweer geweest. Hij zei dat ik helemaal beter was." „Dan vind ik het heerlijk om met je mee te gaan." Juffrouw Potmans beoefende deze Zon dag de ware deugd der gastvrijheid. Toen ze gisterenmorgen haar balletje gehakt had gehaald voor de Zondag, had ze na de onverwachte komst van haar zuster aangeboden om met haar te delen. Toen Kathrientje er bij was gekomen, had ze van haar twee balletjes er drie gemaakt en nu moest te elfder ure een nieuwe, in gewikkelde splitsing volgen. Maar on danks de gevierendeelde gehaktballetjes en het theeschoteltje griesmeelpudding was de sfeer, aan tafel toch heel prettig, waar bij de stemming van de beide jonge mensen afstraalde op de twee oudere vrouwen. Michael praatte veel, en zijn huishoudster zat hem af en toe in verbazing aan te sta ren, steeds meer overtuigd van het feit dat er iets gebeurd was met haar meneer. Wat, dat begreep ze niet. Maar de andere juffrouw Potmans, die altijd een moeder lijke liefde had gekoesterd voor de kleine Kathrientje, voelde instinctief de waarheid toen zij naar de ogen van het meisje keek. Er steeg een plotselinge blos naar haar gerimpelde appelwangetjes en zij wist niet of ze zich moest verheugen of niet. Na het eten vertrokken Michael en Ka thrientje. Ze liepen het hele eind naar de Van Baerlestraat in de druilerige mist en praatten aldoor samen. Het was of ze een schade van jaren moesten inhalen. In de Van Baerlestraat bleef hij plotseling staan. „Ezel die ik ben! Ik had je natuurlijk een taxi moeten aanbieden! Dat spreekt vanzelf na wat er gisteren gebeurd is. Dat is nu weer mijn vermaledijde verstrooid heid!" Het meisje glimlachte. „Maar ik loop veel liever. Werkelijk. Ik zit niet graag in zo'n rammelende taxi. En zo kun je ook beter praten." „Ja, zo kun je ook beter praten." Aan het Concergtebouw hingen de tal rijke affiches: HUBERT KRUISBERG. HUBERT KRUISBERG. Met grote let ters. Het meisje bleef staan om er naar te kijken. Dan vertelde ze: „Hij is de oom van Dick Terwolde. Dick Is de zoon van zijn zuster. Ik ben be nieuwd of zij op elkaar lijken." „Gaat dokter Terwolde dan niet naar dit concert?" „Ja, maar hij zou apart gaan, samen met zijn moeder. Meta en ik gingen niet offi cieel, ziet u. Het moest alles in het ge heim." „Om je vader?" „Ja, om mijn vader." Ze hadden mooie plaatsen, tamelijk vooraan. Het meisje keek even rond naar Terwolde, maar zag hem niet. Het liep stampvol. Op het podium zat al het orkest en stemde de instrumenten. Kathrientje zei: „Dat vind ik haast het allerheerlijkste ogenblik! Als het gaat beginnen." De dirigent kwam nu boven aan de trap te' voorschijn, daalde naar zijn lessenaar af. Een applaus klaterde op. Dan fluisterde het meisje: „Mag ik u iets vragen?" „Misschien vindt u het gek. Maar ik dacht.ik wou u graag ook bij uw voor naam noemen. Bent u er boos om?" „Boos om? Mijn kleine meid.Ik heet Michael." „Michael. Ze zagen elkaar aan. Ik hou van haar, dacht hij opeens. Ik hou van haar. Dan wendde zij haar ogen van hem af, precies zoals zij dat gisteren gedaan had, toen zij ontwaakte uit haar verdoving. De dirigent tikte af. En de muziek begon: Ifigenea in Aulis. Hij zag, onafgebroken, naar het meisje aan zijn zijde. Naar het gebogen hoofd met het gladde donkere haar onder het zwarte bontmutsje. Naar de fijne, smalle hand zonder handschoen die, mechanisch, lijn tjes trop op haar knie. De ring met de kostbare steen fonkelde. Wat dacht ze? Wat ging er in haar om? Luisterde, ze naar de muziek? Of dacht ze ook aan hem? Aan hem. Wat was hij? Een droge, dorre, wetenschappelijke kerel, een mummie-verzamelaar. Een kamerge leerde, die zich van de wereld had afgeslo- ten, een onmogelijke stoethaspel, een dwaas. Wat mocht hij verwachten van zo iets moois, zoiets fijns, zoiets liefs als dit meisje? De muziek, zoet, weemoedig, stroomde door hem heen. Het heimwee van de. jonk vrouw Ifigenea naar haar verre vaderland, hun hunkerend verlangen naar de zon, naar het licht en de warmte van Hellas. De violen zongen dat verlangen uit. Ver langen! Het was zijn eigen hart dat ver langde, even zoet en even weemoedig. Het stuk was nu uit, maar Kathrientje klapte niet. En nog altijd trok de smalle hand denkbeeldige figuren op haar knie. Hij boog zich naar haar over. „Vond je het mooi?" „Ja," zei ze. maar zag hem niet aan. En dan kwam het ogtfhblik, het grote ogenblik in het Amsterdamle muziekleven dat Hubert Kruisberg, de beroemde Hubert Kruisberg, afdaalde naar het podium. Een ander type dan Michael gedacht had: niet- Amerikaans. Lang en slank en met iets donkers. Hongaars, in zijn wezen. Zonder artiestenlokken en zeer sober in de wijze, waarop hij het eerste applaus in ontvangst nam. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6