Opruiming In Haarlem en omgeving zijn in verhouding nu weinig werklozen Sterk verlaagde prijzen WIJ VERHUREN STOFZUIGERS Expositie in de Centrale school II had een tweeledig doel Twee belangrijke woningobjecten voor Haarlem-Noord en -Oost Alleen in textielindustrie spant het Ü*e hoed! Ziekenhuis „St. Joannes de Deo" te Haarlem Ontslagen en benoemingen bij het onderwijs Ongevallendiensf bij het kermisterrein W. van den Eijkhof 25 jaar krantenbezorger Georgette Hagedoorn naar West-lndië Koningin en Prins bezoeken de Noord-Oostpolder Hamstervoorraad bij kellner in Zandvoort gevonden Roodkapje in de Hout Verhoging verpleegprijzen St. Elisabeths Gasthuis Nieuwe normen voor geldleningen Tafeltjes en stoelen op de Haarlemse scholen Flatwoningen aan de Planetenlaan Afronding bebouwing Prins Bernhardlaan Zes mille gevraagd voor schilderen van Concertzaal Brandweerexperts komen naar Haarlem Saneringsplan Overveen Een teleurgestelde aspirant-emigrant VKIJDAG 13 JULI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Wij deelden dezer dagen mede dat in Nederland in de maand Juni het aantal werklozen verminderd is van 64.953 tot 56.501. Een daling dus van 13 Maar in diezelfde tijd daalde het aantal mannelijke werklozen in Haarlem, Bloe- mendaai, Heemstede en Bennebroek van 1600 tot 1307. Dat is een vermindering van 247 o£ bijna I8V2 In vergelijking tot andere streken in Ne derland zijn er thans in Haarlem en om streken weinig werklozen. Dit is een ge volg van de omstandigheid dat er in onze omgeving vele industrieën zijn die, al zijn zij niet direct bij de oorlogsindustrie be trokken, toch profiteren van de opgevoerde productie die daarmee zijdelings verband houdt. De industrialisatie boven het Noordzee kanaal gaat in snel tempo voort. Ook Haarlem profiteert daarvan in belangrijke mate. Er wordt daar zoveel gebouwd (in het bijzonder bii de Hoogovens) dat er steeds een tekort aan bouwvakarbeiders is. Practisch is er dan ook in Haarlem geen bouwvakarbeider zonder werk. Het was dezer dagen zelfs nodig 60 timmerlieden uit Amsterdam en Leiden te halen. Onder de 1307 werklozen uit Haarlem en omgeving, die nu ingeschreven staan, zijn 235 kantoor- en handelsbedienden. Onder die groep vallen ook verscheidene gere- patrieerden, waaronder mensen die belang rijke functies in het bedrijfsleven in Indo nesië bekleed hebben. Het is zeer moeilijk om voor deze groep weer een betrekking- te vinden. Jongelui kunnen meestal vlot op een kantoor geplaatst worden, maar als de mensen boven de 35 jaar zijn, wordt het bezwaarlijk. De toestand in de metaalnijverheid is zeer gunstig. In alle branches is een tekort aan geschoolden. Er staan nog wel 110 metaalbewerkers bij het Arbeidsbureau als werkzoekenden ingeschreven, maar daar onder zijn vele bejaarden en ook mensen die niet volkomen bekwaam zijn voor hun werk. Een goed vakman staat nooit lang ingeschreven. In Haarlem worden arbeiders voor Beijnes opgeleid Beijnes in Beverwijk heeft behoefte aan meer goede vakkundige metaalbewerkers. Daarom is een regeling getroffen met de Rijkswerkplaats voor vakopleiding te Haarlem om volgens een twee-jarenplan 50 constructiebankwerkers op te leiden. De opleiding van ongeschoolden op deze rijks werkplaats duurt in de regel 4, 6 of 8 maanden. De metaalbewerkers die voor Beijnes bestemd zijn, krijgen na hun gewone opleiding nog een verlengcursus van een maand. De rijks werk plaats te Haarlem is nog steeds volledig bezet. Er worden ook veel arbeiders voor de bouwvakken geschoold. Allen, die de cursus doorlopen hebben, worden vlot door het bedrijfsleven opge nomen, waaruit ook blijkt dat er behoefte is aan vakarbeiders. Slapte in het textielbedrijf De textielbedrijven in Haarlem hebben met slapte te kampen. Een verschijnsel ADVERTENTIE eet* ïüev^*,/vtJ Wij ontvingen het verslag over 1950 van het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" te Haarlem. Het aantal verpleegdagen was 53402, tegen 52391 in 1949. Op 1 Januari 1950 waren er 144 patiënten, in de loop van het jaar werden er 1898 opgenomen en 1783 ontslagen. 125 patiënten overleden. Er werden 1665 operaties verricht. In het afgelopen jaar is veel zorg besteed aan modernisering van gebouwen en outillage. Zo kon de opnieuw ingerichte en verbouwde longafdeling in gebruik ge nomen worden. Tenslotte werden dit jaar de poliklinie ken verbouwd, evenals de wachtkamer van ae polikliniek. De chirurgische polikliniek werd geheel vernieuwd en opnieuw geïn stalleerd. Sinds Mei van het afgelopen jaar werd aan „Het Wit-Gele Kruis" ruimte ter be schikking gesteld voor het consultatie bureau voor zuigelingen. Voor 20 leerling-verplegers werd een paviljoen gebouwd omdat er in het zieken huis gebrek aan ruimte was. In de Woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlem zullen aan de orde komen verzoeken om ontslag van mejuffrouw J. Baron als lerares en onderdirectrice aan de HBS voor Meisjes, van mejuffrouw J. A. Hos als onderwijze res aan de Linschotenschool, van de heer G. A. Hoogenbos, als onderwijzer aan de Beatrixschool, van mevrouw A. J. Muldex-- Morren en mejuffrouw C. Ph. A. J. Bou- rcian, beiden als onderwijzeres bij het ge meentelijk voorbereidend onderwijs. B. en W. stellen de gemeenteraad voor te benoemen tot tijdelijk leraar in, de wis kunde aan de Hogere Burgerschool A met vijfjarige cursus de heer W. J. de Jongh, tot tijdelijk leraar in de plantkunde aan de H.B.S. B dr. A. W. Boerman te Haar lem en lot tijdelijk leraar in de natuur lijke historie aan het Lorentzlyceum de beer F. Müller te Winschoten. De voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de Linschotenschool luidt: 1 mejuffrouw H. Jonker te Anloo; 2 mejuffrouw W. van Abs; 3 mejuffrouw H. Joosten, beiden te Haarlem. Tijdens de bloemenfeestweek van 14 tot 22 Juli zal bij het Lunapark op het Phoe- nixterrein, en wel in de T. M. Ketelaar- school aan de Parklaan 108, een vaste post van de Ongcvallenclienst worden inge richt. Deze post zal elke avond van 7 tot 12 uur geopend zijn. dat zich ook elders in het land voordoet. Enkele bedrijven hebben reeds personeel ontslagen. Er wordt, ook aan gedacht om een deel van het personeel op wachtgeld te stellen. De ontslagen betreffen vrijwel uitslui tend vrouwelijk personeel. Dit is voor een groot deel weer te werk gesteld in wasse rijen, waar behoefte was aan arbeids krachten. Als er vrede in Korea komt... De verwachting in de kring van leiders van de gewestelijke arbeidsbureaux in Nederland is, dat er werkloosheid zai komen als er vrede in Korea komt. Het is nog niet te voorzien welke invloed die vrede zal hebben op de oorlogsindustrie en de industrie die zijdelings daarbij betrok ken is, maar het wordt wel als zeker aan genomen dat er dan de eerste tijd meer werklozen zullen komen. Maar men ver moedde toch niet dat He werkloosheid zo sterk zou toenemen dat het nodig zou zijn reeds over te gaan tot het opvangen daar van door bijzondere objecten te laten uit voeren. Wij hebben indertijd al meegedeeld dat er van regeringswege voorbereidingen zijn getroffen om werken voor te bereiden die in uitvoering genomen zullen worden als er werkloosheid in grote omvang mocht komen. ADVERTENTIE Ged. Oude Gracht 52 - Tel. 12762 tegenover de kerk. 4.60 per maand. Min. 2 maanden. Rep. vrfl. Vandaag is het 25 jaar geleden dat de heer W. van den Eijkhof als krantenbezor ger in dienst trad bij Haarlems Dagblad. Hedenmorgen om half tien werd de ju bilaris toegesproken door de directeur van Haarlems Dagblad - Oprechte Haarlemsche Courant - de heer P. W. Peereboom, die hem een enveloppe met een geschenk over handigde en er aan herinnerde, dat de heer Van den Eijkhof al twintig jaar van de vijf en twintig jaar de wijk in de Amsterdamse buurt bedient en dat hij daar een bijzonder bekende en geziene figuur is geworden. Hij begon vroeg met kranten bezorgen, want reeds op tienjarige leeftijd hielp hij zijn ouders zijn vader is indertijd bij het uitoefenen van zijn werkzaamheden ten ge volge van een tragisch ongeval om het leven gekomen bij het dagelijks in de bus wer pen van Haarlems Dagblad. De jubilaris brengt deze dag verder in huiselijke kring door. Morgen zullen de abonnés in de Amsterdamse buurt de heer Van den Eijkhof wederom met het bekende opgewekte gezicht Haarlems Dagblad rond zien brengen. F. J van de Waal veertig jaar bij Ruys' Handelsvereniging Op Dinsdag 17 Juli hoopt de heer F. J. van de Waal, chef van het Haarlemse fi liaal van Ruy's Handelsvereniging N.V., de dag te herdenken, dat hij vóór veertig jaar in dienst van dit bedrijf trad. In 1911 begon hij zijn loopbaan bij het kantoor te Am sterdam en na enige jaren van gedegen oplei ding in moderne administratie methoden en in kennis van kan toormachines van de meest uiteen lopende aard, werd hij in het corps der verte genwoordigers opgenomen. Ge zien de belang rijke resultaten welke hij wist te boeken, werd hem in 1930 door de directie het beheer toever trouwd van het inmiddels opgerichte fi liaal te Haarlem. In de loop der jaren heeft de jubilaris met onverflauwde energie zijn district bewerkt en het filiaal tot grote bloei gebracht, daarbij krachtig ter zijde gestaan door zijn echgenote. Zowel rijks- als gemeente-instellingen, banken, industrieën, instellingen op gebied van onderwijs, kunsten en wetenschappen, verenigingen en talloze particulieren niet het minst in de bollenstreek vor men een geregelde clientèle. De heer Van de Waal is thans een van de oudste medewerkers van de ruim vijf tig-jarige Ruys' Handelsvereniging. De jubilaris zal op 17 Juli van 35 uur recipieeren in „Brinkmann". Renteloze voorschotten aan woningbouwcorporaties B. en W. hebben de raad voorgesteld aan vijf Haai'lemse woningbouwvereni gingen tot wederopzegging renteloze voor schotten te verstrekken tot een totaal van bijna 53 mille. Dit bedrag houdt verband met de nadelige exploitatiesaldi van deze verenigingen over 1949, waardoor in de rekening-courant van de corporaties bij de centrale kas der gemeente grote debet- saldi zijn ontstaan. Georgette Hagedoorn zal in November een tournée naar West-lndië maken. Na afloop daarvan keert zij via New York naar Nederland terug. Georgette Hage doorn zal in October in Haarlem optreden met de Christelijke Oratorium Vereniging, die ter gelegenheid van haar veertigjarig bestaan onder leiding van Georges Robert Jeanne d'Arc au bucher zal uitvoeren. Georgette Hagedoorn vertolkt daarbij de rol van Jeanne d'Arc. Vandaag hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard voor dc eerste keer een be zoek gebracht aan de Noord-Oostpolder. De Prins arriveerde om 10 uur in Ramspol aan de Zuid-Oostelijke punt van de polder, waar hij werd begroet door dr. ir. S. Sme ding, directeur van de Dienst der Noord- Oostpolderwerken en dr. A. Blaauboer, landdrost van de polder. Ongeveer twintig minuten later arriveerde daar ook Koningin ■Juliana. Ir. C. J. van den Bout van de Dienst der Zuiderzeewerken gaf een over zicht van de werken in de polder. Toege juicht door vele polderbewoners vertrok ken de Koningin en de Prins daarna van Ramspol om een autotocht door de polder te maken. De politie heeft gisteravond bij een 53- jarige Zandvoortse kellner een grote voor raad levensmidelen aangetroffen en in be slag genomen. Vanmorgen is men op het Zandvoortse politiebureau geruimen tijd bezig geweest met het sorteren van de goederen: zeven tig blikken vruchten, tien kilo cocosmeel, acht kilo thee, vijftien kilo amandelen, vijftig blikken melk, 150 stukken toiletzeep, honderd pakken lucifers, vijftig blikken vlees en vis, zes kilo cacao, veertig pakken waspoeder, dertig pakken stijfsel, vijftig tuben scheercréme, twaalf blikken augur ken, vijftien kilo rozijnen en honderd rollen closetpapier. Voorts werd een aanzienlijke hoeveelheid genotmiddelen gevonden. Tegen de kellner werd proces-verbaai opgemaakt wegens overtreding van de hamsterwet. Roodkapje was gisteravond in de Haar lemmerhout. Incognito. Om klokke zeven stapte ze voor een bankje achter „Dreef- zicht" van haar sportfiets. Het korfje voor grootmoeder stevig op de bagagedrager gebonden. Grootmoeder zelf was er trou wens ook. Nauwelijks had het tweetal een plaatsje onder de bomen gevonden of daar kwam de wolf aan. Hij was in vreedzaam gesprek gewikkeld met de jager, die on der zijn bonte blouse een omvangrijke klapperpistool verborgen hield, waarmee hij geen vlieg kwaad kon doen. Toen even later kabouter Zilverbaard onopgemerkt naderbij was gekomen en nog een paar andere sprookjesfiguren waren opgedoken, gingen ze met veel enthousiasme hun levensgeschiedenis repeteren. Het is na melijk zo, dat Roodkapje en de haren het prijzenswaardige plan hebben opgevat om tijdens de Haarlemse bloemenweek haar aloude sprookje op het mos te brengen. En om u niet te lang in raadsels te laten: het uitgelaten troepje kinderen, dat avond in, avond uit in het „Clubhuis naast d'appelaar" in de Damstraat van louter plezier de hele boel op stelten zet, heeft onder leiding van mevrouw E. Funkier en de heer H. Zwart dit sprookje ingestu deerd. Op 1,7 Juli zullen de resultaten van die studie in de Hout te bewonderen zijn. Het kan haast niet anders of de uitvoe ring wordt een groot succes. Dank zij vooral het geduld dat leidsters en leiders van het clubhuis aan de dag leggen om hun pupillen in het rechte spoor te hou den. Zo is er bijvoorbeeld een boekdeel goede woorden voor nodig geweest om de wolf niet al in het eerste bedrijf op groot mama te laten aanvliegen en de jager er toe te bewegen niet al te straffe maatre gelen toe te passen bij het onderhanden nemen van de veelvraat. Tot nog toe zijn wolf en jager goede vrienden en dat zal zo wel blijven. Ook na de zeventiende, naar wij van harte hopen. ADVERTENTIE Wij hebben geen opruimingsartikeien aangekocht, maar verkopen onze oude voorraad tegen Kamgaren costuums. blauw en grijs, vanaf Sportcostuums, enkele bruin, 09.50 47.50 37.50 19.35 stuks vanaf Sportcolberts, 2-rij model v.a. Pantalons, grijs en bruin v.a. Regenjassen, bok voor dames vanaf 36.50 In onze Herenmode-afdeling vindt U thans bijzondere koopjes in Overhemden. Ti'noshirts, ondergoe deren, sokken, hoeden, enz., enz. De verkoop vangt aan ZATERDAGMORGEN! kledingmagazijnen Spaarnwouderstraat 47—80 - Tel. 21392 Daar de verpleegprijzen in de zieken huizen en sanatoria krachtens een lande lijke regeling mogen worden verhoogd, hebben de regenten van het St. Elisa- tethsgasthuis het verzoek gedaan deze prijzenbeschikking ook toe te passen voor de verpleging in dat ziekenhuis en de sa natoria Eykcngaarde en Clarastichting. B. en W. stellen voor het tarief van ver- pleegkosten in die zin te wijzigen, hetgeen voor alle klassen een verhoging van de verpleegkosten met zich brengt. De datum, van ingang is 25 Juni 1951, behalve voor de verplicht verzekerden en de daarmee gelijk te stellen groepen. Hiervoor geldt de datum 19 Maart 1951. Voor de verzekerden in de gemeente lijke middenstandsziekenhuisverzekering zullen de verpleegprijzen van 1 Juli. 1951 af bedragen: voor groep A en B: 9,25 per dag en voor groep C 11.50 per dag. Voor lagere publiekrechte lijke lichamen Het ministerie van Financiën deelt mede, dat nieuwe normen zijn gesteld voor de voorwaarden, waartegen de lagere pu bliekrechtelijke lichamen leningen kunnen aangaan. De hoogste rentenorm voor deze leningen is thans 4 percent en geldt voor leningen met een gemiddelde looptijd van tenminste 15 jaren. De hoogst toelaatbare rente voor lenin gen van lagere publiekrechtelijke lichamen is thans bij een gemiddelde looptijd van: tenminste doch korter dan 1 jaar 2 jaar 2 Vu percent 2 11 3 11 2% 3 11 4 11 2Va 4 11 5 11 3 5 19 6 11 2'A 6 11 10 11 3V2 10 11 15 11 3/4 15 11 4 De rente van kasgeldleningen mag ten hoogste 1% percent per jaar bedragen voor leningen korter dan één jaar en ten hoog ste 2 percent voor leningen aangegaan voor één jaar. In de overige bepalingen terzake van het aangaan van leningen, onder meer, die ten aanzien van vervroegde of versterkte af lossing, is geen wijziging gebracht. Dr. D. A. IJsselsiijn, de directeur van het West-Indische bedrijf van de K.L.M., zal over enige maanden de K.L.M. verlaten. Hij zal in Januari op Curacao een leidende functie aanvaarden bij de Curagaose Handel maatschappij. In Haarlem vindt men twee openbare scholen voor het Voortgezet Gewoon La ger Onderwijs; de Centrale School I, die de leerlingen opvangt Noordelijk van de spoorlijn, en de Centrale School II, waar de leerlingen, die Zuidelijk van de spoor lijn wonen, worden onderwezen. Het is gebleken, dat de opleiding na de zesde klas van de lagere school ook voor de volkskinderen van het grootste belang is. Het V.G.L.O. streeft er nu naar om met de oude opvattingen en methoden te bre ken. Onder leiding van een aantal beken de paedagogen zoekt men langs experi mentele weg naar een wetenschappelijk verantwoord leerplan voor de V.G.L.O.- school. Na de zesde klas kunnen de kin deren nog een zevende en zelfs een acht ste leerjaar volgen, want het grondbegin sel is altijd geweest: uitbreiding van de leertijd om daardoor te komen tot een rustiger en meer verantwoorde manier van v/erken op de lagere school. Het is bekend dat vele kinderen door tal van oorzaken terecht komen op scholen, waar op zij in het geheel niet thuis horen en dit moet voor een aanzienlijk deel gezocht worden in het feit, dat de tegenwoordige lagere school onvoldoende in staat is de richting van het kind te bepalen. Het V.G.L.O. nu biedt doorstromingsmogelijk- heden voor alle kinderen van 12 tot en met 15 jaar, die na het zesde leerjaar van de lagere school niet naar andere onder wijsinstellingen overgaan. Tengevolge van de sterke toeneming van het aantal leerlingen van de Haarlemse Openbare Lagere scholen met ingang van het a.s. cursusjaar, ook door de ver vroeging van de toelatingsleeftijd, is de aanwezige voorraad schoolbanken ontoe reikend. Rekening moet worden gehouden met een toeneming van het aantal leerlin gen met pl.m. 300. Met het oog op de toe passing van vernieuwingsideeën achten B. en W. de tijd gekomen thans een begin te maken met de geleidelijke aanschaffing van tafels en stoelen. Dit nieuwe meubilair zal worden gebruikt voor die scholen, waar zulks mogelijk is in verband met het aan tal te plaatsen leerlingen en waar het per soneel zelf het gebruik van dit meubilair op prijs stelt. De eventueel vrijkomende banken zullen direct worden gebruikt voor de aanvulling van het meubilair in andere scholen. De kosten van aanschaffing en plaatsing van 300 éénpersoons tafels en 300 stoelen worden geraamd op f 15.000. De Haarlemse raad zal zich in zijn eerstvolgende vergadering moeten uitspreken over twee belangrijke voorstellen met betrekking tot de woningbouw. Het gaat om een plan voor de bouw van 83 flatwoningen met vijf garages op een terrein gelegen aan de Planetenlaan door de woningbouwvereniging „Huis ter Cleeff" en om een project van veertig huizen aan en bij de Prins Bernhardlaan ter afronding van het bestaande, het vorige jaar in gebruik genomen complex van de woning stichting „Ons Belang". Wat nu het plan van „Huis ter Cleeff" betreft: de afmetingen der woningen va rieert van 232 tot 350 kubieke meter. De totale ruimte voor de 83 gezinnen is als volgt verdeeld: 29 gezinnen van vier, 44 van vijf, twee van zes en acht gezinnen van acht personen. Er worden twee blok ken gebouwd, een van de Pegasusstraat tot de Neptunusstraat en een van de -Nep- tunusstraat tot de reeds bestaande be bouwing aan de Oostelijke zijde van de Pianetenlaan. Het gedeelte dat het dichtst zij de Pegasusstraat komt wordt in twee, het overige in drie woonlagen gebouwd. Het ligt in de bedoeling 75 woningen te doen bouwen op basis van de Premierege ling Woningbouw 1950. De inhoud van de acht woningen van 350 m» is te groot om in aanmerking te komen voor een bijdrage op basis van genoemde premie-regeling; deze woningen zouden kunnen worden ge bouwd ter vervulling van de door de ge meente overgenomen herbouwplicht van de percelen aan de Kleverlaan nos. 221. 223, 245 en 212, aan de Delftkade no. 6 en aan de Kleverparkweg nos. 234, 238 en 240. De stichtingskosten worden begroot op 963.350.voor de 75 woningen en op 143.760.voor de 8 woningen. Rekening houdende met de toekenning van een pre mie van 268.200.voor de 75 woningen en van een aanvullende rijksbijdrage, krachtens de Wet op de Materiële Oorlogs schaden van 43.170.voor de 8 wonin gen, zullen de huren onderscheidenlijk kunnen bedragen: voor de types A, B en D, naar grootte en ligging, van 46 tot 50 per maand; voor de woningen volgens type C, welke meer ruimte bieden, 55 en 58 per maand; en voor de 8 herbouwwoningen 67 per maand. Tezijnertijd zullen B. en W. een voorstel doen om de gronden in erfpacht uit te geven. In Haarlem-Oost Het plan voor „Ons Belang" omvat zes duplexhuizen, negen benedenwoningen, 21 bovenwoningen en vier winkelwoningen, een kantoortje en een bergplaats ter com- De Britse kruiser Euryalus(5770 ton), die de kruiser Mauritiuszal aflossen, welke sedert 27 Juni j.l. aan de kust nabij Abadan ligt ter bescherming vaji de Britse onderdanen in Perzië. pletering van het nieuwe complex aan Prins Bernhardlaan, Dunklerstraat en Bastiaanstraat. De kleinste woning is 198 kubieke meter groot, de grootste ruim 480. Zes-en-veertig gezinnen kunnen na het gereedkomen van dit project worden ge holpen, namelijk zes van twee, vijf van drie, zeven van vier, vier van vijf, zeven tien van zeven en zeven van negen per sonen. De stichtingskosten worden begroot op 581.150.De huren variëren van 6.85 tot 14.80 per week en per woning. Uiteraard is de uitvoering van de beide plannen geheel afhankelijk van het op heffen van de bouwstop. De exploitatie van het Gemeentelijk Concertgebouw in Haarlem ondervindt in steeds sterker mate de nadelige invloed, welke de geringe aantrekkelijkheid van het gebouw daarop uitoefent. Verschillende gebeurtenissen als congressen e.a., waar voor Haarlem wegens zijn gunstige ligging was uitgekozen, vonden elders plaats als gevolg van het schamele uiterlijk van het gebouw, zo schrijven B. en W. aan de raad. Voor gebeurtenissen, welke tot een soort traditïe voor het concertgebouw wa ren geworden, werd om dezelfde reden een andere plaats gekozen. De concurren tie, welke in deze van Amsterdam onder vonden wordt, is niet gering. Daar een en ander zeker niet in het be lang van de gemeente is, hebben B. en W. plannen in studie, welke een betere bruik baarheid en een beter aanzien van het concertgebouw beogen. Ongeacht deze plannen «achten zij het gewenst, dat, vóórdat de exploitatie in het aanstaande najaar wordt hervat, de grote zaal in frisse kleur wordt gezet. De kosten hiervan worden op f 6.000 geraamd. De deelnemers aan de studiereis van het Inter-Europese Rijksbrandweerwezen zul len op Dinsdag 17 Juli, 's morgens om half tien in Haarlem de brandbeveiligingsmaat regelen van de Grote Kerk bezichtigen. Daarna zullen zij die van de Nieuwe Kerk in ogenschouw nemen. Van Haarlem uit ver trekken de deelnemers naar Schiphol van waaruit de reis naar Berlijn wordt onder nomen. Voordat zij in Nederland aankwa men waren reeds studie-bezoeken aan Frankrijk en Engeland gebracht. De gemeenteraad van Bloemendaal heeft enige tijd geleden een saneringsplan aangenomen voor de omgeving van de Bloemendaalseweg nabij de Julianalaan. Het hoofdbestuur der PTT heeft bij Gede puteerde Staten van Noordholland bezwa ren ingebracht tegen dit plan en in het bijzonder over de plaats, waar het post kantoor van Overveen in de toekomst zou moeten staan, als tot verbouwing wordt overgegaan. Een commissie uit Gedepu teerde Staten komt Woensdagochtend om half tien in het Raadhuis van Bloemen daal bijeen. Dan zullen belanghebbenden bezwaren mondeling toe kunnen liehten. Een der belangrijkste beginselen van het V.G.L.O. is het algemeen vormend onderwijs, hetgeen wil zeggen het doen ontplooien van de totale persoon; eenvou diger gezegd „er uit halen wat er in zit". De kinderen leren op de Centrale Scholen niet alleen de zo belangrijke theorie, maai de nog veel belangrijker praktijk. In de Centrale School II aan de Lin- schotenstraat is drie dagen lang een ten toonstelling geweest van werkstukjes dooi de leerlingen van het V.G.L.O. gemaakt. In een der klassen, die als expositie ruimte was ingericht, kregen de bezoekers een indruk van hetgeen de leerlingen in de loop van de cursus hebben geleerd. Er waren jurken, tekeningen, van klei ge boetseerde beeldjes, presenteerbladen en de schoolkrant onder redactie van enige leerlingen. Aanvanklijk zou deze tentoon stelling slechts twee dagen geopend zijn, maar de grote toeloop deed de leerkrach ten besluiten, de expositie met nog één dag te verlengen. Door deze tentoonstel ling bestond er voor de ouders van de leerlingen tevens gelegenheid eens met de onderwijzers van gedachten te wisselen over de prestaties van hun zoon of doch ter. Niet alleen de kinderen zelf moeten begrip krijgen voor het doel van het V.G.L.O., ook de ouders dienen in te zien, waar het kernpunt van deze eenjarige cursus ligt. Zo wordt er dus langs experi mentele weg gezocht naar een weten schappelijk verantwoord leerplan voor de V.G.L.O-school. Want al verkeert deze nieuwe tak van onderwijs dan reeds in een vergevorderd stadium, de definitieve richt lijnen zijn nog niet vastgesteld, ofschoon deze zeker niet lang meer op zich zullen laten wachten. Klacht van de Haarlemmer Erpn inwoner van Haarlem schrijft ons: Ik ben vader van zes kinderen. Onge veer U/2 jaar geleden heb ik gevolg gege ven aan een oproep van emigranten voor Australië. Daartoe werd ik aangezet door het feit dat mijn loon slechts 50 gulden in de week bedraagt, wat geen ruim bestaan waarborgt, daar al mijn kinderen nog schoolgaan. e Toen ik mij voor emigratie meldde werd mij gevraagd of ik over 500 gulden be schikte. Om dit bedrag bij elkaar te krij gen heb ik mijn piano verkocht. Dat von den wij jammer voor de kinderen, want die studeerden daarop, maar die opoffe ring werd aanvaard met het oog op de toekomst. Ik liet foto's maken voor de emigratiestukken. Een stempel hierop en een stempel daarop. Na enige maanden was mijn subsidie er door en het zou vol gens de ambtenaar van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem niet lang meer duren of wij zouden kunnen vertrekken. Er werd ons gezegd: bereid u goed voor op de emigratie, leer Engels, koop er boeken voor, enzovoort. Ik had in die tijd een bijbetrekking om wat meer te verdienen. Deze gaf ik toen op om mijn tijd, die ik daardoor beschikbaar kreeg, te besteden aan het leren van Engels. Het zou immers nu niet lang meer duren. Maar nadat mijn papieren al een jaar helemaal in orde waren kreeg ik van de Stichting Landverhuizing bericht dat er voor mij, op grond van de overeenkomst, die Nederland met Australië over de emi gratie gesloten heeft, toestemming ge vraagd was voor mij om naar Australië te vertrekken. Het antwoord was evenwel afwijzend. Voor mij was het onder de nieuwe emigratie-overeenkomst niet mo gelijk te emigreren. Er werd aan toegevoegd: „Dit wil even wel nog niet zeggen dat alle kansen voor u om in de naaste toekomst naar Australië te emigreren zijn vervallen. Er staat wel licht voor u nog een mogelijkheid open, doch daarbij is het noodzakelijk, dat aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan, zo als bijvoorbeeld dat u over huisvesting in Australië beschikt". Practisch komt het. hierop neer dat er een streep door mijn emigratie-plan is ge haald. Nu is mijn vraag: wie vergoedt mij de kosten die ik gemaakt heb? Dit is toch geen methode om arme mensen te behandelen. Tot zover deze klacht. Bij informatie op de afdeling emigratie van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem bleek dat de klacht van deze lezer volkomen juist en ook gegrond is. Maar, helaas, er is niets aan te doen. Nederland en Australië hebben enige tijd geleden een nieuwe overeenkomst gesloten over de emigratie. Daarbij is bepaald, dat emigran ten hoogstens 4 kinderen onder de 16 jaar mogen hebben. Dit geldt voor geschoolde metaalbewerkers en geschoolde bouwvak arbeiders. Geschoolde landarbeiders mogen niet meer dan 2 kinderen hebben. Onge schoolde arbeiders worden alleen toege laten als zij geen kinderen hebben en als de vrouw genegen is om mee te werken. Hieruit blijkt dus dat een gezin met 6 kinderen geen kans heeft in Australië te worden toegelaten. Althans voorlopig niet. Het is mogelijk dat op den duur de voor waarden wat verzacht worden, maar daar op is nu. nog niet te rekenen. In Australië heerst woningnood en daarom zijn strenge bepalingen ingevoerd. Dit gezin met 6 kinderen onder de 16 jaar kan zijn plannen om naar Australië te gaan wel uit het hoofd zetten. Een gezin met 6 jonge kinderen vindt ook geen par ticulier bereid om het onderdak te ver lenen. Men kan zeggen dat het jammer is, dat er geen overgangsbepalingen gemaakt zijn voor personen die als-het-ware al klaar stonden om naar het nieuwe vaderland te trekken, maar dat is blijkbaar niet mogelijk geweest. Nu vraagt deze lezer: „Wie vergoedt mij de schade?" Een regeling daarvoor bestaat niet. Maar het is natuurlijk altijd mogelijk om een adres tot de minister van Sociale Zaken te richten om in zo'n bijzonder geval een vergoeding te geven. Wij kregen de zekerheid dat men op het bureau emigratie van het Arbeidsbureau alles wil doen om zo'n slachtoffer te hel pen. Maarer zijn er zeer vele hon derden, misschien wel duizenden in ons land die in gelijke omstandigheden ver keren. Misschien zou het mogelijk zijn in 1952 het Haarlemse gezin te helpen door tussen komst te verlenen om naar Canada te gaan. Aanrijding te Lisse Donderdag stak mejuffrouw W. zonder richting aan te geven de rijweg over van de Kanaalstraat. Zij werd door een mo torrijder aangereden en moest met enkele gebroken ribben naar huis vervoerd worden.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 9