De bloemenstad Haarlem haalde Koningin Flora plechtiglijk in J AKKERTJES m De radio geeft Dinsdag Nare dagen Pleidooi voor Monteverdi door Nederlands Kamerkoor Wereldnieuws MAANDAG 16 JULI 1951 OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Rijtoer voerde ook naar zieken en ouden van dagen 'n TIP, VAN BOOT. BOEKHANDEL VEKO V Programma voor het Bloemenfeest Kennemer Zweefclub bouwde eigen toestel Dodelijk verkeersongeluk op Rijksstraatweg Jubileum bij „Nederland" Brandweerlieden N.S. boekten succes in Vlaardingen Jongen viel van de „Rotor" op het Lunapark Gereformeerde kerk te Overveen Burgerlijke stand van Haarlem Holland Festival PANDA EN DE GEHEIMZINNIGE KLUIZENAAR Michael Redgrave vertolkte teksten van Shakespeare Van Beinum dirigeerde het laatste Festivalconcert 2 BLOEMENWEEK GEOPEND De Haarlemse Bloemenweek is Zaterdag ingezet met het feestelijk binnenhalen van de bloemenkoningin, Hare Koninklijke Hoogheid Flora 1951. Het zou overdreven lijn te zeggen, dat deze aankomst het glo- rieuse enthousiasme ontketende, dat men zo graag bij een feest van fleur en gratie vindt, maar de Haarlemmers plegen bij zulke gelegenheden nu eenmaal ietwat bin nensmonds en dus nogal lastig waarneem baar te juichen. Wil men het geheel een wat joyeuzer aanschijn verschaffen, dan Wethouder Geluk ontving de Bloemen koningin op het Haarlemse stadhuis. zal men de bloemenkoningin en deze lieftallige Flora 1951 verdiende dat zeker in een wat passender entourage moeten presenteren, bij voorbeeld in een sprookjes karos met een nobel vierspan er voor. Een klein bloemenbombardement zou trouwens ook geen kwaad kunnen. Nochtans werd ook deze bescheidener opzet best gewaardeerd, vooral op de Grote Markt, waar duizenden samengestroomd waren en die nu eenmaal historisch de plaats is, waar de Haarlemmer wat vrije- lijker aan zijn vervoering uiting geeft. Hier klaterde dan ook een hartelijk ap plaus op toen de in een smaakvolle lila robe gestoken vorstin-voor-een-week de trappen van het stadhuis afdaalde, om geven door haar vier hofdametjes van twee turven hoog, die er in hun rose jurkjes allerliefst uitzagen. Flora stapte in een vorstelijke lichtblauwe Lincoln-cabriolet, haar gevolg in een open Buick en met de uiteraard wat mineur schilderachtige auto riteiten bescheidenlijk weggedoken in een dichte wagen, werd de stoet gesloten, die Haarlems vorstin in een rijtoer aan den volke ging vertonen. Van de Grote Markt ging het naar het Lunapark, dat. door Flora plechtig werd geopend en daarna kreeg de Kruisweg nog een extra-bezoekje vanwege zijn aardige molentjes-versiering. De stoet ging vervol gens Noordwaarts waar vooral de Cronjé- straat voor een hartelijk welkpm zorgde en via de Kleverlaan en de Zijlweg werd de binnenstad weer opgezocht, waar de druk te (ook wel een beetje door de uitverkoop) en de vrolijke vlaggen-versiering voor een feestelijk beeld zorgden. Expositie geopend In het Concertgebouw bezocht Flora de ouden van dagen, die hun vreugde niet onder stoelen of banken staken en haar hartelijk toezongen en vandaar vertrok de stoet naar de vishal, of liever gezegd de ADVERTENTIE De borrel is weer in prijs gestegen. Hier een „tip" om te overwegen. Indien voortaan TIP besteld. Kost 't eigenlijk (half) geld. Omdat dubbel genot wordt verkregen. Inr. Hr. J. v. a. P. te Nijmegen ontv. 1 fles TIP. expositie-zaal „Onder de St. Bavo", voor de opening der tentoonstelling van Marok kaanse schilderijen van de schilder Dooye- waard. De „couleur locale" werd hier nog verhoogd door twee Marokkaanse schonen, die de erewijn ronddienden. Na het welkomstwoord van de lieer P. Leffelaar werd deze nog eens verdiend ge huldigd in de openingsrede van wethouder Geluk, die de initiatiefnemer prees om zijn idealisme en zijn liefde voor de stad Haar lem, die de drijfveren waren bij het be werkstelligen, dat de oude vishal expo sitie-ruimte werd. Een bestemming die zij nog wel even zal houden, aangezien er nog geen geld is om haar te verbouwen tol de geproj ecteerde j eugd-leesbibliotheek Dat het initiatief van de heer Leffelaar ook door het publiek op prijs werd gesteld, bleek wel uit het bezoek van de honderden Haarlemmers, die meteen na de opening dankbaar gebruik maakten van de moge lijkheid om nu eens gratis met de heden daagse schilderkunst in contact te komen. Na de opening van deze expositie ver trok de charmante koningin voor een be zoek aan de vier grote Haarlemse zieken huizen. In ieder bood zij aan één patiënt, die er reeds lang vertoeft, bloemen aan en zij bracht daarmee ook op de ziekenzalen een vleugje van de warmte en blijheid eter bloemen, in wier teken de stad Haarlem een week lang zal staan. Geslaagd Bal Cliampêtre Zaterdagavond om acht uur stonden op de Grote Markt reeds groepjes jongelui met spanning te wachten op de herken ningsmelodie van het orkestje „de Witte Kraaien", dat ruim een uur daarna de mu ziek ging verzorgen voor het Bal Cham- pêtre. Nog geen twee minuten' nadat de laatste klanken van een lied van het Leger des Heils waren weggestorven schalde de foxtrot „C'est ci bon" over de Grote Markt, die inmiddels was ingenomen door een on telbaar aantal dans- en kijklustigen. Van de bovenste omloop van de verlichte toren van de Grote Kerk af leek het asphalt rond de starre figuur van „Louwtje" bezaaid met duizenden demonstranten, gewikkeld in een grootscheepse vechtpartij. De jongelui hielden elkaar echter op een zachtzinniger manier omarmd en het merendeel zal het gespeten hebben, dat het feest om twaalf uur werd besloten. Van negen uur tot half elf bestond er voor belangstellenden gelegenheid de met kaarsen verlichte hal van het stadhuis te bezichtigen, waarvan zeer druk gebruik werd gemaakt. Interessante en sensationele courses op het „Haarlem"- terreln Op het „Haarlem"-terrein werden Zon dagmiddag aemonstratierennen voor wind honden gehouden door de Windhonden Renvereniging „Amsterdam". Hoewel deze sport in de Spaarnestad nog niet zo bekend is, heeft niettemin een groot aantal toe schouwers kennis gemaakt met windhon- denrensport. In Engeland gaan iedere Zaterdag tien duizenden naar de wedloop achter het „haasje" kijken. Albion is dan ook (Je ba kermat van deze sport. Als bijonderheid zij hier vermeld, dat van de 30.000 wind honden die jaarlijks in Engeland worden geboren, slechts 43 voor de rennen ge schikt zijn. Gistermiddag liepen de honden in drie groepen: greyhounds, die een uurgemiddel de van ongeveer 55 kilometer bereikten; whippets, kleine pittige jachthondjes, en Afghanen, de aristocraten onder de honden. Begonnen werd met een race voor de ge muilkorfde greyhounds, die vijf in getal met veel moeite in het starthok werden losgelaten door de „slipsters" de dames, die de honden begeleiden. Op het ogenblik dat de helper de klep van dit hok omhoog liet, stortten de honden zich met een schrik barende snelheid in het zog van het voortjagende hazenvelletje. Na de vierde en laatste course voor greyhounds kwamen de „peuters" aan de start. Met hun slanke lijfjes gierden de whippets over het par- ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Bas en piano. 11.30 Hoorspel. 11.45 Platen. 12.00 Ha- waiianmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.20 Financieel weekoverzicht. 13.30 Musette-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 15.20 Hoorspel. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kinderkoor. 17.20 Platen. 17.30 Dansmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Salon-orkest. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Zigeunermuziek. 19.25 Cither. 19.50 Militaire causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.00 Zang en piano. 21.15 De antwoordman. 21.30 Causerie over de Italiaanse opera. 22.15 Concert.. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Kinder koor. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Phil- harmonisch orkest. 10.15 Inleiding op de plechtigheden. 10.30 Plechtige Bisschop wijding van mgr. dr. B, J. Alfrink. Daarna Nieuws. 13.30 Actualiteiten. 13.35 Amuse- ments-orkest. 14.00 Gevarieerde muziek. 14.53 Platen. 14.30 Ben je zestig? 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regerings uitzending. 18.00 Platen. 18.10 Filmmuziek. 18.30 Piano. 18.45 Ronde van Frankrijk. 18.54 Dit is leven. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Hier is Europa. 19.52 Politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Holland Festival: Koor en Concertgebouw-orkest. 21.50 Platen. 22.05 Klankbeeld. 22.25 Viool en orgel. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Pla ten. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12,32 Omroep-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Opera. 1-1.00 Dansmuziek. 15.00 Platen. 16.00 Ruma's. 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Dansmuziek. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Jeugdgroepen komen voor de micro. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Populaire mnuziek. 19.50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 20.30 Platen. 22.15 Orgel. 21.45 Actualiteiten. 22.00'Nieuws. 22.15 Platen, S.QO Nieuws. 23,05—24.00 Platen, zijn voor de moderne vrouw geen „verloren" dagen meer. Zij verdrijft de periodieke pijnen direct met een paar ...die helpen direct! ADVERTENTIE Geniet volop, 't is verdiend Maardenk er even aan, morgen de BOEKENLIJST bij VEKO te bren gen. Dan ontbreekt er geen enkel boek, als de nieuwe cursus begint. ZIJLSTRAAT 98 2e huis vanaf 't Stadhuis cours en de commentator verzekerde de en thousiaste toeschouwers, dat deze hondjes bijna even goede tijden maken als hun grote collega's, omdat zij kortere bochten kunnen maken. Een van de sensationeelste rennen was de hinderniscourse voor greyhounds. Met sprongen van zes zeven meter zweven deze windhonden over de opgestelde hek ken. Dat zij voor niets en niemand op zij gaan, bewees „Mustafa", toen hij een van de helpers met een snelheid van om en nabij de 50 kilometer eenvoudigweg ramde. Het slachtoffer sloeg met zijn achterhoofd op de grasmat, zonder zich overigens te bezeren. Ook een oudere dame ontzag „Snelboy" niet. Met het hoofd omlaag werd zij letterlijk door de lucht gesmeten, gelukkig eveneens zonder ernstige gevol gen. De race van de Afghanen was mis schien wel de mooiste van deze bijzonder geslaagde demonstratie. Deze Oosterse windhonden met hun voornaam uiterlijk en de wapperende lange haren stuiven in een elegante stijl achter de kunsthaas aan. „Allai" was hier favoriet. Alles bijeen genomen zullen de toeschou wers geen spijt hebben gehad van hun be zoek aan het „Haarlem"-terrein. De interessante races en alles wat hier aan vooraf ging, waren een lust voor het oog. MAANDAG: 10 tot 24 uur: Lunapark. 10 tot 12, 14 tot 17 en 19 tot 21 uur: Stadskweektuin. 19.30 uur: Volksdansen door Schotse en Zweedse volks dansgroepen op het plein voor de J. P. Coenschool in de Gijsbrecht van Aemstelstraat. 20 uur: Kerkconcert door „Polyhymnia", „Vox Humana" en symphonie-orkest „Haerlem". 20 uur: Concert in Den Hout. DINSDAG: 10 tot 24 uur: Lunapark. 10 tot 12, 14 tot 17 en 19 tot 21 uur: Stadskweektuin. 20 uur: Orgelconcert door George Robert in de Grote Kerk. 20 uur: Opvoering van het sprookje „Roodkapje" in de tuin van „Dreefzicht". 21 uur: Dansultvoering door Maud Kool en haar groep in Noorder Sportpark. TENTOONSTELLINGEN in het Waaggebouw (Kunst Zij Ons Doel); in het Huls van Looy (Nederlandse Aquarellislenkring) en in de Vishal (Marokkaanse schilderijen van Willem Dooijewaard). 21 tot 22.30 uur: Gelegenheid tot bezoek aan de verlichte hal van het Stadhuis. De leden van de Kennemer Zweefvlieg- club hebben in hun vrije tijd een over gangstrainer van het type Grünau-baby gebouwd. Het toestel is dezer dagen gereed gekomen. De zweefvlieger H. A. Veder van de Zuidhollandse vliegclub maakte er Zon dag op het vliegveld Valkenburg de eerste vluchten mede, welke een bevredigend ver loop hadden. Weldra kunnen de zweefvlie gers uit Kennemerland trots met hun eigen bouwsel de lucht in. Haarlems stralende Bloemenkoningin 1951 tijdens haar rijtoer door de Spaarnestad. De 51-jarige mevrouw H. Koning-te Kloeze uit Zandvoort is Zondagavond het slachtoffer geworden van een verkeers ongeluk op de Rijksstraatweg in Haarlem- Noord. Mevrouw Koning stak. omstreeks half tien ter hoogte van de Spaarnhovenstraat de rijweg over terwijl uit de richting Sant poort een personenauto naderde. De be stuurder kon niet meer voldoende uitwij ken om een aanrijding te voorkomen, met het gevolg dat de voetgangstor werd ^ge schept" en op het asfalt werd geslingerd. Zij overleed enkele ogenblikken later. Het stoffelijk overschot is naar het St. Elisa- behts Gasthuis overgebracht. De adjunct-directeur van de N.V. Fabriek en Handelskamer „Nederland" aan het Donkere Spaarne te Haarlem, de heer H. Smith, herdacht Zaterdag 14 Juli de dag waarop hij een kwart eeuw geleden aan deze N.V. verbonden werd. De directeur, de heer P. J. Zondervan, en vertegenwoordigers van personeelsgroe pen gaven uiting aan hun waardering en hoogachting voor de jubilaris. De vele mon delinge gelukwensen gingen menigmaal met fraaie geschenken vergezeld. De heer Smith dankte tenslotte in een toespraak, die naast ernst ook van veel humor getuigde, voor de huldiging die hem zo spontaan was bereid. Prins Bernhard heeft in de afgelopen nacht een oefening bijgewoond van een ge deelte der 7 December-divisie op de Elspeetse heide. Ploeg A van de bedrijfsbrandweer van de Centrale Werkplaats der Nederlandse Spoorwegen te Haarlem, heeft na de suc cesvolle eerste wedstrijd te Huizen, Zater dag ook te Vlaardingen de prijs en het landskampioenschap'van de bedrljfsbrand- weren en gemeentelijke vrijwillige brand weren in klasse 3 A behaald. De ploeg stond onder bevel van de heer J. Kuperes. Na de wedstrijden werd een défilé gehouden voor de Commissaris der Koningin en de burgemeester. Zaterdagavond omstreeks tien uur ver loor een zeventienjarige Haarlemse jongen het evenwicht op het ogenblik, dat hij op de trap van de „Rotor" op het Lunapark zou aMalen en viel, ten gevolge waarvan hij een zwaré hersenschudding opliep. De jongen is met een ziekenauto naar zijn woning vervoerd. In de vacature ds. Fijn van Draat is be roepen als predikant der Gereformeerde kerk te Overveen ds. D. Ringnalda van Makassar. HAARLEM, 14 Juli 1951 ONDERTROUWD: 14 Juli, A. Planteijdt en A. M. van Gogh. GEHUWD: 14 Juli. C. H. Klerk en M. R. P. van Tol. BEVALLEN van een zoon: 13 Juli, H. Knaap—Scheunhage; J. Kunnen—Mulder; A. M. Zandstra—van der lindén; B. van der Huure—van Wort; G. C. KraaijLuikel; Jkvr. M. E. Wiebenga—Van Winning; 14 Juli, J. RoubosPloeg; A. M. BosAdmiraal. BEVALLEN van een dochter: 13 Juli, P. J. Kramer—Voorneveld; A. C. M. Pennings Groen; J. A. SmitVlug. OVERLEDEN: 12 Juli. B. M. Vervaart, 14 m., Duvenvoordestraat; L. G. F. van Berkel, 57 j., Zijlweg; 13 Juli, J. P. C. Schut—Del- forno, 80 j., Brouwerskade; G. J. Acker, 67 j., Hoeufftstraat. Het Holland Festival 1951 heeft een paar belangrijke bijdragen geleverd om de -figuur van Monteverdi, de grote omwen- telaar der muziek in de eerste helft der zeventiende eeuw, nader tot het publiek te brongen. Na het „Combattimento di Tan- credi e di Clorinda" (vertoond door de English Opera Group) bracht Felix de Nobel eergisteren in de Bachzaal te Am sterdam met zijn Nederlands Kamerkoor, het Omroep-Kamerorkest en de organist Albert de Klerk een uitgebreid religieus werk van de wonderlijke meester, name lijk de Vespro della Beata Vergina", dat in zijn soort al even belangrijk is als de ge zongen en gemimeerde ballade in de Stads schouwburg. Deze vespermuziek in concertante stijl typeert Claudio Monteverdi ten voeten uit als zoeker en ook als vinder van nieuwe uitdrukkingsvormen, met de niets ontziende durf van het genie, terwijl hij tevens de basis van de traditie, dat wil zeggen van de klassieke polyphonie der Nederlanders met haar evolutie in Veneti- aanse zin onder Willaert en zijn discipelen, nauwelijks loslaat. Soms wijkt hij betrek kelijk weinig af van de oeroude practljken van cantus-firmus-teehniek, psalmodie in faux-bourdonstijl en weet hij 't wezen van een Gregoriaanse hymne ongerept te be waren. Wat dit laatste betreft zij gewezen op het „Ave Marisstella", een ongemeen prachtig stuk en toch eigenlijk slechts een vrije interpretatie van de oude Gregori aanse hymne, waarvan de vele strofen door instrumentale tussenspelen gescheiden zijn. Maar de effecten die hij al parafraserend bereikt typeren de dringende persoonlijk heid van een genie dat wat anders wil zonder de oude kern los te laten. Een dergelijke Vespermuziek was in Monteverdi's tijd (en speciaal in Venetië) slechts bedoeld voor bijzondere feestelijke gelegenheden, maar dan accentueerde zij die feeststemming ook op brillante wijze. Een onderdeel als de psalm „Lauda Jeru salem" is wel een bijzonder prachtig vocaal fresco. Frappant in het werk is de voort durende afwisseling van stijl. Opvallend is c 63. De pachters waren in hun hart eigen lijk aardige, vriendelijke personen; ze wa ren alleen een beetje prikkelbaar geworden door die slaapziekte. Dat zou iedereen worden die steeds maar op ongelegen mo menten in slaap viel, nietwaar? Maar door de mededelingen van Zwilbikker begrepen ze nu, dat het niemand minder dan de kluizenaar was, die hen bij de neus had genomen! „Dan was die kluizenaar een gemenerd!", zeiden ze tegen elkaar. „Hij probeerde die aardige meneer Panda zijn goud en diamanten af te zetten!£n wij heb ben ons op laten stoken! We moeten ex cuus vragen.Joris Goedbloed merkte wel hoe de stemming werd, en hij zei dus zo vriendelijk als hij maar kon tot Panda: „Komaan, baaske thans niet langer ge draald! Ge hebt daar nu zo aardig op schrift gesteld dat ge Huize Hobbeldonk aan mij cadeau doetzet daar nu eventjes net jes uw naam onder, en dan is alles prettig geregeld„Nouhmik wéét het niet.zei Panda, die zijn pen had laten zinken; want nu de kluizenaar de schuldige bleek te zijn, en nu de pachters vriendelijk werden, wilde hjj Huize Hob beldonk eigenlijk wel houden. En ook Jol- liepop sprak indringend: „Ik moet ons ern stig waarschuwen tegen onberaden stappen, mijnheer Panda!" En nóg weet ik niet wat Panda gedaan zou hebben, als niet op dat ogenblik Zwilbikker langs zijn neus weg had gezegd: „Een grappig iemand, die klui zenaar! Hahaha! Een leukerd! Kijk dat is hem!" We moeten niet vergeten, dat Zwilbikker de enige was, die de kluizenaar ooit van dichtbij had gezien. En hij wees nu, lachend, op.... Joris Goedbloed! Al tijd dezelfde een te pas gebracht instrumentaal inter mezzo, een soort kerksonate, die de com ponist in treffende samenhang houdt.met het geheel door. er de sopranen van 't koor een Gregoriaans motief uit een, litanie doorheen te laten zingen. Een Oosterse pracht van vocaliserende stemmen mengt zich in Monteverdi's Vespermuziek met do Westerse elementen van de meerstemmig heid. Met dat al is het werk een geweldig zware opgave voor het koor en de onge noemde solisten die er uit te voorschijn treden. Wat bijvoorbeeld de tenorsolist Reinhard van Randwijk en de alt Catha- rina Hessels presteerden deed niet onder voor de belangrijkste vocale dingen, die wij in het Holland Festival hoorden van fameuze zangers uit het buitenland. Maar hier gebeurde dit alles in dienende functie en volstrekt anoniem; de buitenwacht heeft er niet eens erg. in wat er allemaal om gaat op zo'n avond en hoeveel studie er aan voorafgegaan is. De vraag dringt zich op wat deze kunst van Monteverdi voor onze tijd nog be tekent. Het grote publiek, voor wie de mu ziek bij Bach en Handel begint, zal er voor lopig vreemd tegenover staan. Maar als zij met mate wordt toegediend en er brok stukken als de psalm „Lauda Jerusalem", de hymne „Ave Marisstella" of het „Mag nificat" apart worden ingelast in koor programma's, lijkt zij mij alle kansen te hebbën tot algemene ontvankelijkheid. Haar eeuwenoude waarden, gestuwd door een machtig genie, zijn in ieder geval on vergankelijk. Daarom alle respect voor de daad die Felix de Nobel verrichtte om de grote figuren van Monteverdi in het licht der belangstelling te zetten. En niet min der voor de wijze waarop hij het deed. JOS. DE KLERK Zaterdagavond gaf de vermaarde Engel se acteur en onlangs op het festival te Cannes met de hoogste waardering onder scheiden filmster Michael Redgrave een programma ten beste, samengesteld uit fragmenten van vijf stukken van Shake speare, dat zinrijk begon met het bekende beroep op de verbeeldingskracht van het publiek uit de proloog tot „Koning Hen drik V". Daar deze solistische voordracht slechts op enkele punten verschilde van die in de kleine zaal van het Concertge bouw, welke wij enkele maanden geleden aan een bespreking onderwierpen, kunnen wij over deze enigszins uitgebreide herha ling kort zijn. Michael Redgrave is een eerbiedig dienaar van het dichterlijke woord, die echter het effectbejag geenszins schuwt. Het lukt hem niet altijd deze in stellingen op verantwoorde wijze te com bineren. In de monologen uit „Koning Lear" en „Macbeth" miste men dan ook de dramatische entourage, die reliëf aan de tekst zou hebben verleend. De meeste in druk wekte Redgrave met de alleenspraken van de gevoelige, soms in lichte hysterie uitbarstende Richard de Tweede en met de „choruses" uit „Koning Hendrik V". Doch dat schreven wij reeds eerder. Redgrave is een acteur van wie men direct moet houden om hem alles te kun nen vergeven. Ik kan het niet verder brengen dan tot bewondering van zijn eigenaardige virtuositeit, die mij soms wel boeit maar nimmer tot geestdrift'verleidt DAVID KONING. Met ingang van 16 Juli is bevorderd tot vice-admiraal schout bij nacht F. Stam, hoofd van de kfdeling materieel -biiihet ministerie van Marine. Onverzoenlijk. De Franse kabinetsforma teur, Maurice Petsche, heeft de 14e Juli volgens zijn eigen zeggen doorgebracht mei te trachten „de onverzoenlijken te verzoenen." Hij voerde besprekingen met Léon Jouhaux, leider van de arbeiders, partij, die hogere belastingen en lagere prijzen eiste, met André Dulin, voorzit- ter van de landbouwcommissie van de senaat, die hogere prijzen eiste en met Léon Gingembre, voorzitter van de ver. eniging van kleine industrieën, die lagere belastingen eiste. Probleem. Mr. G. J. van Heuven Goed hart, hoge commissaris van de UNO voor het vluchtelingenvraagstuk, heeft in zijn eerste rapport aan de algemene vergadering verklaard: „Het zou een ernstige misvatting zijn te menen dat het vluchtelingenvraagstuk is opgelost. Mijn voornaamste taak is het zoeken naar mogelijkheden om de vluchtelin gen vrijwillig naar hun landen van her komst te doen terugkeren, of te pogen hen door andere staten to doen opne men. Voor een aanzienlijk aantal vluch telingen is het vestigingsvraagstuk nog niet opgelost." Filialen. De geallieerde Hoge Commissie heeft Zaterdag de West-Duitse regering gemachtigd aan West-Duitse firma's toe te staan filialen in het buitenland te vestigen. In een nota aan de regering deelt de Hoge Commissie mede, dat deze vergunningen beperkt moeten worden tot die gevallen, waarbij duidelijk blijkt, dat de export er door zal toenemen. Vordering. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken en de admiraliteit heb. ben medegedeeld, dat twee scher~n, die in Engeland voor Poolse reders in aan bouw waren, op grond van de maat regelen voor de defensie gevorderd zijn, Grootmoeder. Een 23-jarige negerin te Picayune (V.S.) mag zich waarschijnlijk wel de jongste grootmoeder in de Ver enigde Staten noemen. Haar tienjarige dochter schonk het leven aan een wel geschapen zoon van 7V- pond. Moeder en zoon maken het goed. Geschokt. Zaterdag heeft president Tru man de Amerikaanse nationale veilig heidsraad vérzocht te onderzoeken, of het uitvoeren van de wet, die federale ministeries machtigt ambtenaren als ge vaarlijk voor de veiligheid te ontslaan, inbreuk maakt op de rechten van de enkeling. Truman zei, dat deze rechten beschermd moeten worden en dat hij ernstig getroffen was door berichten, dat sommige personen waren geschorst zonder voldoende gelegenheid gekregen te hebben om zichzelf te verdedigen. Verdrag. Zondag is een Amerikaanse nota aan Rusland gepubliceerd, waarin een Sovjet-Russische klacht, dat het Japan se vredesverdrag een stap naar aggres- sie tegen Rusland en communistisch China is, wordt verworpen. „Het ver drag belichaamt niet alleen de vorm van de vrede, doch ook de geest van da vrede", aldus de nota. Te zelfder tijd hernieuwen de Verenigde Staten de uitnodiging aan Moskou om deel te ne men aan de ondertekening van het ver drag. Doodvonnis. Volgens een bericht van radio- Praag zijn te Jihïava, Moravië, Zater dag zeven Tsjechoslowaken wegens moord, hoogverraad, sabotage, diefstal en misdaden tegen de arbeidende klas se ter dood veroordeeld. Twee anderen kregen lévenslange gevangenisstraf en vijf Ejnderen gevangenisstraffen va riërend van 22 tot 24 jaar. De veertien veroordeelden waren beschuldigd van medeplichtigheid aan het vermoorden van drie communistische ambtenaren en het verwonden van een andere amb tenaar bij Babice op 2 Juli, en het be ramen van moordaanslagen op 15 an dere communistische ambtenaren. Onafhankelijk. Wolfgang Hedler, die te Kiel voor een politiek delict terecht moet ^taan, is zonder opgave van re denen uit de „Deutsche Reichspartei" geroyeerd. Hij blijft onafhankelijk lid van het parlement. Door zijn royering is echter de DRP nog maar vier man sterk in de Bondsdag, zodat deze groep het karakter van fractie, waarvoor ten minste vijf leden vereist zijn, heeft verloren. Bezoek. Zeven Britse Quakers, onder wie drie vrouwen, zijn per vliegtuig via Amsterdam naar Moskou vertrokken op uitnodiging van het Sovjet-Russi sche vredescomité. Hun bezoek zal twee weken duren. Triest totaal. Tengevolge van overstro mingen en aardverschuivingen zijn 232 personen om het leven gekomen en 594 gewond op de Japanse eilanden Kioesjoe en Sjikokoe en op het Westelijk deel van het hoofdeiland Honsjoe, aldus een mededeling van het hoofdbureau van politie te Tokio. Ongeveer 267 personen worden vermist. Zaterdagavond wer den in het Zuid-Westen van Honsjoe 15 personen in 3 huizen door een grondverschuiving bedolven. Een red dingsploeg borg drie lijken en bevrijd de twee ernstig gewonden. Vlucht. Na een verblijf van twee jaar in de diergaarde van Dudley (Engeland) heeft een pelikaan zijn eerste en laat ste vlucht gemaakt. Hij kwam na een vlucht van 200 meter in een leeuwen kuil terecht en werd prompt door de daar aanwezige leeuw en diens twee gemalinnen opgegeten. Huwelijk. Volgens de Londense „Sunday Express" is op 7 Juli in Moskou de enige dochter van Stalin, de 27-jarige Svetlana, in het huwelijk getreden met kolonel Mihail Kaganowitsj, zoon van de commissaris voor industrie. Het bruidsfeest zou veertien dagen hebben geduurd en een millioen gulden hebben gekost, aldus de Sunday Express. Het paar maakt thans een huwelijksreis door de Oost-Europese staten. Het is Svetlana's tweede huwelijk. Het einde van het Holland Festival be tekende voor Eduard van Beinum zijn te rugkeer na de rustperiode die hem een jaar lang uit de concertzaal hield. Staande bracht het publiek hem gisteravond een ovatie, toen hij in "het Amsterdamse Con certgebouw voor het orkest verscheen. Het programma van dit buitengewone slotcon- cert bestond uit werden van Beethoven, Mozart en Rimsky Korsakoff. Een half uur nadat Van Beinum het Holland Festival had doen besluiten met het vólkslied, bevond hij zich te midden van talrijke kunstenaars in het Stedelijk Museum, waar B'. en W. van Amsterdam een receptie gaven. Talrijke kunstenaar, uit binnen- en buitenland waren hierbij aanwezig.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2