OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Probleem van glijdende loonschaal het obstakel bij kabinetsformatie Harriman bracht het olie-geschi geen stap nader tot oplossing UNO-kringen voorzien verzoenende toon in Sovjet-Russische politiek Amerika wenst op eigen houtje verdrag met Franco te sluiten Weerbericht Terugtrekken buitenlandse troepen nog steeds lastig punt in Kaesong Bases tegen dollars Mei Franse en Britse bezwaren wordt weinig rekening gehouden Brussel maakte er een feestdag van Koninklijk Paar in 1952 naar de V.S. en Canada Het woord is aan FRANSE KOPZORGEN Hoofddoel zou zijn Westelijke defensie-plannen te vertragen De Italiaanse kabinetscrisis Delegaties maken nochtans vorderingen K.L.M.-toestel liep van de startbaan Amerikaan liet in Nederland een zeewaardig jacht bouwen EERSTE KAMER Wetsontwerpen Vijandelijk Vermogen aangenomen HET WEER AFGEBEELD 66e JAARGANG No 7 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 18 JULI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 171 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon- en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. HuijsmaD MADRID (Reuter). Admiraal Forrest Sherman, chef-operaties der Amerikaanse marine, heeft Maandag een bezoek gebracht aan het hoofd van de Spaanse staat, gene raal Franco. Dinsdag sprak admiraal Sherman op het ministerie van Marine ge durende twintig minuten met vice-admi- raal Estrada, chef van de Spaanse marine staf. Men acht het in Spaanse kringen mo gelijk, dat uit zijn bezoek een Spaans-Ame rikaanse overeenkomst zal voortvloeien, waarbij de Verenigde Staten het recht wordt verleend Amerikaanse oorlogssche pen gebruik te doen maken van Spaanse bases. Te Tarijs werd vernomen, dat Engeland en Frankrijk niet slechts gekant zijn tegen pogingen om Spanje op te nemen in het Noord-Atlantische verdrag, doch dat zij liet ook onjuist zouden achten indien de Verenigde Staten een militaire overeen komst met Spanje zouden sluiten. De Brit se en Franse regeringen zouden het er niet mee eens zijn dat te Madrid Spaans-Ame rikaanse besprekingen worden gehouden; zü zouden te Washington tegen het bezoek van admiraal Sherman aan Madrid hebben geprotesteerd. Uit Washington wordt gemeld, dat de woordvoerder van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken, McDermott Dinsdag heeft medegedeeld dat beide rege ringen op de hoogte zijn gehouden van het Amerikaanse standpunt. A.F.P. meldt, dat te Washington wordt bevestigd dat admiraal Sherman generaal Franco Maandag heeft verzocht te over wegen of Spanje de Verenigde Staten het gebruik kan toestaan van een aantal zee- en luchtbases, in het bijzonder de vlieg velden van Madrid, Barcelona en Sevilla, de havens van Cadix en Carthagena en enige strategische punten in Spaans- Marokko. Admiraal Sherman zou tegenover generaal Franco hebben verklaard, dat dit zou kunnen geschieden op grond van een Spaans-Amerikaanse overeenkomst, zonder dat het nodig zou zijn Spanje tot het At lantisch pact te doen toetreden. Van dezelfde zijde wordt nog vernomen dat admiraal Sherman generaal Franco als tegenwicht zou hebben voorgesteld; uitge breide Amerikaanse economische hulp en het verstrekken van moderne uitrusting voor het Spaanse leger. In Washington wordt aangenomen, dat admiraal Sherman Donderdag zal doorrei zen naar Parijs, waar hij besprekingen zal voeren met generaal Eisenhower. Vrijdag gaat hij naar Londen. Commentaar Senator Tom Connally, voorzitter van de Amerikaanse senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen, heeft tegenover journalisten verklaard, dat- het voor Ame rika zeer gewenst is lucht- en zeebases in Spanje te bezitten. „Engeland zou zich niet hierin moeten mengen", zo voegde hij er aan toe. De democratische senator Harry Bird, lid van de senaatscommissie voor de strijd krachten, zeide, dat men Engelands protest in deze dient te negeren. De voorzitter van deze commissie, Richard Russell, verklaar de, dat het van belang is voor de Verenigde Staten en hun vrienden in Europa om in Spanje en elders in Europa bases te ver krijgen. McCarthy (Rep.) verklaarde, dat let geen zin zou hebben te pogen West- Europa te verdedigen, als men niet de be- BRUSSEL (ANP). De stad Brussel heeft na het einde van de plechtigheden der eedsaflegging spoedig een Zondags uiterlijk aangenomen. Winkels, kantoren en fabrieken waren gesloten om de bevol king de gelegenheid te geven deze dag als nationale feestdag te vieren. Onmid dellijk na het middaguur is dan ook een uittocht naar de bossen rond de stad be gonnen. Ten paleize hebben de deputaties van Kamer en Senaat in de loop van de middag hun nota's van antwoord op de troonrede aangeboden. De eerste-minister heeft reeds gister middag de ontslagaanvrage van zijn kabinet willen indienen, doch de Koning heeft hem verzocht deze aanvrage tot heden uit te stellen. Aangenomen wordt dat de Koning het ontslag niet zal aanvaarden. Inmiddels werd in politieke kringen be vestigd dat het uitblijven van een rede door Boudewijn bij gelegenheid van de troonsafstand door zijn vader een politieke achtergrond heeft. Het is, aldus wordt in Katholieke kringen verklaard, terug te voeren tot een door dc leider der socialis tische partij uitgesproken wens, dat enkele zinsneden, waarin hulde werd gebracht aan Leopold, uit de rede zouden worden ge schrapt. Onder deze omstandigheden heeft Bou dewijn er liever van afgezien de rede te houden. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gisteren het volgende telegram ge stuurd aan Koning Boudewijn: „Op deze dag van uw plechtige troons bestijging zenden wij u onze allerbeste wensen voor een voorspoedige regering. In de overtuiging dat de vervulling van uw zware taak het Belgische volle tot zegen zal strekken, spreken wij tevens ons ver trouwen uit in de steeds groeiende samen- Werking en vriendschap tussen onze beide volken." Koning Boudewijn heeft het ontslag van de regering niet aanvaard en premier Rholien hedenochtend verzocht aan te blijven. schikking verwierf over de West-Duitse en de Spaanse hulpbronnen. McFarland (Dem.) verklaarde: „Wij kunnen niet alléén de vrede handhaven. Wij hebben de hulp nodig van alle anti communistische landen". Generaal Franco heeft Dinsdag een aan tal personen ontvangen, van wie verwacht wordt, dat zij deze week zitting zullen nemen in een gereorganiseerd kabinet. Waarnemers zijn van gevoelen, dat de re organisatie geen verandering in het regiem tengevolge zal hebben, doch nieuw bloed in de regering en een verbetering van het regeringsapparaat zal brengen. De Amerikaanse republikeinse senator William Knowland heeft in een radioi-ede verklaard, dat het belangrijk is dat Spanje, ondanks bezwaren van Engeland en Frank rijk, in het Atlantisch pact wordt opgeno men. Hij verklaarde zeer teleurgesteld te zijn over de bijdrage van de Europese geallieerden aan de strijd in Korea en zei, dat zij het systeem voor gemeenschappe lijke veiligheid in gevaar brengen „als zij het in Europa niet beter doen". Moreel verzet United Press meldt nog uit Londen, dat gezaghebbende Britse kringen van oordeel zijn, dat Engeland ten minste de morele leiding op zich hoort te nemen van een Eui*opees front, dat zich verzet tegen een bondgenootschap met Franco. Indien de morele basis van het Atlantische pact wordt aangetast, zou het pact een lege dop worden, zeiden zij. Engeland, aldus werd gezegd, is niet van plan zijn alliantie met de V.S. te niet te doen om deze kwestie en als de V.S. er mee doorgaan zal men het als een voldongen feit moeten aanvaarden, doch deze gedwongen aanvaarding zou een gevoel van onbehagen scheppen onder de Atlantische deelgenoten. Dinsdagmiddag heeft Koningin Juliana te Baarn een aantal huizen voor bewoning opengesteld. Deze woningen, gebouwd uit het bouwvolume van de stichting Pelita, zijn bestemd om te worden betrokken door uit Indonesië gerepatrieerde Nederlanders. Na de openingsplechtigheid bezichtigde de Koningin, begeleid door de burgemeester van Baarn de heer mr. F. J. van Beeck Calkoen het complex woningen. Uitnodigingen zijn in beginsel aanvaard 's-GRAVENHAGE. De president van de Verenigde Staten van Amerika en me vrouw Truman, alsmede de gouverneur- generaal van Canada en Lady Alexander of Tunis hebben uitnodigingen gericht tot H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins dei- Nederlanden om in de loop van het volgend j2ar officiële staatsbezoeken aan de Ver enigde Staten en Canada te brengen. De Koningin en de Prins hebben deze uitnodigingen in beginsel aanvaard. Het tijdstip zal nader worden vastgesteld. Ebner-Eschenbach: De verveling, die in menig boek heerst, strekt het tot heil: de cri- tiek, die de speer reeds opgeheven had, slaapt in voor zij hem. heeft geworpen. Door een spiegelruit gedrukt Dinsdagmorgen reed een met een paard bespannen draaiox-gel achteruit de Peuze- Iaarsteeg in. Deze manoeuvre werd niet opgemerkt door een 32-jarige dame. Het draaiorgel raakte haai*, waardoor zij door een winkelruit werd gedrukt met het ge volg, dat zij enkele snij wonden aan haar arm kreeg. Nadat zij in het Grote Gast huis was verbonden, kon de dame zich naar haar woning begeven. TEHERAN (Reuter), Trumans spe ciale afgezant Harriman heeft laten door schemeren, dat de eerste twee dagen van zijn besprekingen met dc Perzische premier Mossadcq het Brits-Perzische oliegeschil niet dichter bij een oplossing hebben ge bracht. Hij zei op een persconferentie, dat Mossadeqs standpunt nog steeds is, dat de nationalisatie van de olie voortgang moet hebben. Desondanks was Harriman niet van plan zijn pogingen om een regeling tot stand te brengen op te geven. Harriman verklaarde, dat het voor Per- zië niet mogelijk is de wet op de nationa lisatie te veranderen. Harriman zeide vei'der gepoogd te heb- NEW YORK (Reuter). Diplomatieke waarnemers bij de U.N.O. zijn van mening, dat de Russische regering bezig is haar buitenlandse politiek geheel te wijzigen, waarbij een eerste stap in deze richting het bewerken van een vrede in Korea zou zijn, aldus meldt Reuters correspondent bij de U.N.O., Michael Fry. Dc jongste berich ten uit Moskou bevestigden de kern van de vertrouwelijke mededelingen, welke een diplomaat uit Oost-Europa kort voor de radio-rede van Jacob Malik aan Fry had gedaan. Deze diplomaat gaf toe, dat de Russische buitenlandse politiek in de afgelopen vier jaar zes grote nederlagen had geleden, te weten: De in 1946 begonnen pogingen om de vrijheid in Griekenland te niet te doen. De actie om het plan-Marshall onmoge lijk te maken. De aanval van de Russische regering tegen het Atlantisch pact, waarbij pogingen waren gedaan enige Scandinavische en Europese landen te intimideren. De Russische politiek jegens Duitsland, met inbegrip van de blokkade van West- Berlijn. De Russisch-Chinese plannen ten aan zien van Korea. De politiek van de Russische regering binnen en buiten de U.N.O. die tot resul taat had, dat de Westelijke mogendheden zich nauwer verbonden. Voorts was het zwaartepunt in de U.N.O. van de Veiligheidsi*aad, waar het veto recht geldt, naar de Algemene Vergadering verschoven, die dit instituut niet kent. In het licht van het gebeuren der afge lopen vier jaar hebben enige diplomaten bij de U.N.O. voorspeld, dat de Russische buitenlandse politiek van de „aggressieve" tot de „consoliderende" fase zal overgaan. Het hoofddoel zou zijn, zo meende men, het verminderen van de internationale spanningen teneinde de uitvoering van de Westelijke defensieplannen te vertragen en de Sovjet-Unie in staat te stellen haar binnenlandse economie op te bouwen. De eerste toets voor de oprechte wens van Rusland om de spanning te verminde ren zou zijn, zo meent men, het volledig medewerken met de meex-derheid van de U.N.O. om tot een onafhankelijk, democra tisch en verenigd Korea te komen, aldus Michael Fx*y. ben de Perzische leiders duidelijk te ma ken dat hun geestdrift voor een nationali satie der olie-industrie gepaard moet gaan met redelijkheid, hieraan toevoegend: „Doch tot nu toe heb ik in hoofdzaak geluisterd". Harriman besloot zijn persconferentie met de mededeling dat de Verenigde Staten bereid zijn Perzië hulp te verlenen over eenkomstig punt vier van Trumans pro gramma voor het verlenen van technische bijstand aan economisch onontwikkelde ge bieden. „Het verlenen van Amerikaanse economische hulp aan Perzië is niet afhan kelijk van het bereiken van een regeling voor het geschil met de „Anglo-Iranian", zeide hij. In antwoord op vragen deelde Harriman nog imede: „Ik ben niet in Perzië om te be middelen, doch om een atmosfeer te doen ontstaan, welke gunstig is voor het berei ken van een regeling. Ik heb geen bevoegd heid om als bemiddelaar namens de Britse iegex-ing op te treden en ik zal die ook wel nooit bezitten. In mijn ontmoetingen met premier Mossadeq heb ik tot hem als tot een vriend gesproken". ROME (Reuter). Palmiro Togliatti, leider van de Italiaanse communistische partij, heeft Dinsdag aangedrongen op het houden van nieuwe algemene verkiezin gen, nu de regering is afgetreden. „Naar onze mening moet de nieuwe re gering worden toevertrouwd aan een man, die boven de partijpolitiek staat", aldus Togliatti. Premier De Gasperi is Dinsdag begonnen met besprekingen om een nieuwe regering te vormen. TOKIO (Reuter). Nadat gisteren de besprekingen te Kaesong over een wapen stilstand op Korea in een hoopvolle en vriendelijke atmosfeer waren gehouden en radio-Peking had bericht, dat er vorderin gen waren gemaakt, zijn ook heden de de legaties weer hijeen geweest en wel in een ochtend- cn een middagzitting, die tezamen bijna drie uur duurden. De delegatie-leden weigerden mededelingen te doen, maar men vermoedde dat de besprekingen gingen over het opstellen van een agenda. De moeilijkheid zou nog steeds zijn, dat de UNO-delegatie weigert in dit stadium reeds over het terugtrekken van de buitenlandse troepen te praten. Volgens de correspondent van Reuter, Bachelor, zijn nauw in verbinding met de delegatie staande kringen optimistisch ge- steind over de kansen op succes, nu de con ferentie de belemmering van de vorige week heeft overwonnen. Om de besprekingen te bespoedigen heb ben de gedelegeerden van de U.N.O. twee door de communisten naar voren gebrachte punten aanvaard. Maar over tenminste één belangrijk agendapunt was nog geen be slissing genomen, toen de zesde bijeenkomst vandaag geëindigd was, zo werd heden nog gemeld. De onderhandelaars van de U.N.O. zei den na de besprekingen van gevoelen te zijn, dat enige voortgang is geboekt. De cox*respondent van Reuier, Ross Mark, In het parlement te Brussel heeft de nieuwe Koning der Belgen, Boudewijn, gister ochtend de eed op de- Grondwet afgelegd. Een overzicht van deze plechtigheid. zei dat de koude formaliteit, die het begin van de besprekingen tekende, aan het ver dwijnen was, tenminste buiten de confe rentiezaal. In de tuin van het conferentie gebouw spraken de mannen van de U.N.O. en de Noordelijken vrijelijk met elkaar en er heerste een vacantiestemming, vooral bij de picnic, waaraan men gezamenlijk aanzat. Ook de afgevaardigden zagen er meer ontspannen uit. Tei*wijl fotografen van de U.N.O. de Noordelijke afgevaardigden fo tografeerden, zwermden Chinese en Noord- Koreaanse fotografen om de U.N.O.- delegatie. Het achtste leger heeft Woensdag ge meld, dat Noordelijke troepen zijn waarge nomen ten Noorden en Noord-Westen van cie rivier de Imdjin. De verbonden troepen handhaafden het contact met de Noordelijken langs het front. De acties bleven echter beperkt tot het optreden van afdelingen ter sterkte van een peloton. Dinsdagmorgen is een K.L.M.-Constel- lation bij de start op Idle Wild (New York) door nog onbekende oorzaak van de zij kant van de startbaan afgelopen en moest daardoor ijlings tot stilstand worden ge bracht. De passagiers konden ongedeerd uitstap pen en de machine bleef ogenschijnlijk on beschadigd. Aan boord bevonden zich 21 passagiers. Na eeri oponthoud van vier uur vertrokken zij met een ander toestel. Maandagmorgen is van de werf van De Vries Lentsch te Amsterdam het 30 meter lange zeewaardig motor jacht Vagabondia te water gelaten. Het jacht is gebouwd in opdracht van dr. Th. Mellon uit Green wich in Connecticut (V.S.) en heeft een zeer grote actieradius met zijn brandstof tanks van 4240 gallons en zoetwatertanks van 1890 gallons. De dochter van de kapitein, mejuffrouw Roggeveen, verrichtte de doop. De Koningin heeft heden ten paleize Lange Voorhout in Den Haag dr. D. B. Bos man ontvangen ter overhandiging van zijn geloofsbrieven als buitengewoon ext gevol machtigd ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika. Voorts ontving de Koningin minister Staf en de heer Van Waardenburg, gouverneur van Nieuw Guinea. (Van onze correspondent te Parijs) Het is natuurlijk een bekend verschijn sel, dat tijdens een periode, waarin een nieuwe regering moet worden gevormd, de diverse partijen, die voor deelneming in aanmerking komen, hun programma-eisen stellen met een maximum aan kracht in de hoop er althans een minimum van aan vaard te krijgen. Niettemin moet uit de aandrang, waarmee van socialistische zijde in Frankrijk momenteel de eis inzake een glijdende loonschaal wordt gesteld een punt, dat met de schoolkwestie de diverse formateurs thans nog de meeste kopzorgen oplevert worden geconcludeerd, dat aan een eventueel compromis deze conditie zeer waarschijnlijk niet zonder meer zal worden opgeofferd. De eis wordt trouwens door de Katholieke vakcentrales krachtig onder steund, terwijl de communisten de glij dende loonschaal reeds sedert geruime tijd in hun actieprogram hebben opgenomen. Men kan dus wel zeggen, dat de glijdende loonschaal de regering door de hele Franse arbeidersklasse eensgezind als eis wordt voorgelegd. Even eensgezind wordt dit verlangen door de meer orthodoxe of liberale econo men echter afgewezen, omdat er inflatie van wordt geducht. Onder een glijdende loonschaal wordt, grof gesproken, de kop peling verstaan van de lonen aan de prij zen. Stijgende prijzen trekken dan dus automatisch de lonen mee de hoogte in. De spanningen tussen de lonen en de prijzen, die in een economisch slecht georganiseei'd land als Frankrijk periodiek op plegen te treden, zullen dan weliswaar niet zijn op geheven, doch zich évenmin meer mani festeren in stakingsacties en andere sociale ongeregeldheden. Aldus kan de nationale economie verlies aan arbeidskracht wor den bespaard. De keerzijde van de medaille, waarop vooral door de liberale economen wordt gewezen, is echter een „smeltende munt", omdat een glijdende loonschaal onafwend baar tot inflatie leidt en de waardever mindering van de franc dus doet versnel len. Met alle gevolgen van dien, als deva luatie, verkleinde concuri*entie-mogelijk- heden op de internationale markt, ver hoogde moeilijkheden om de nationale in dustrie in het buitenland van grondstof fen te voorzien. Een glijdende loonschaal, zo merken de tegenstanders, waaronder minister Petsche, op, werpt de laatste rem men naar een totale inflatie los, een han deling, die voor Frankrijk des te gevaar lijker is, aangezien het ambtelijk controle apparaat goeddeels is afgebroken sedert het dirigisme werd afgezwoi*en en het schip van staat in liberalistisch vaarwater geraakte. Liberale visie Een glijdende loonschaal behoefde in principe, zo betoogt men in deze kringen, misschien niet tot een economische cata strofe te leiden, indien de staat over vol doende andere middelen beschikt, waarmee de inflatie kan worden tegengehouden. Nu dit niet meer het geval is, bestaat de enige redding ter handhaving van het huidige levenspeil in een opvoering der productie. Op dit punt toont men zich in regerings kringen niet pessimistisch, getuige onder meer een uitlating van minister Buron, die verwacht, dat tegen het einde van dit jaar de nationale productie-coëfficient het getal 180 zal kunnen bereiken (in verhouding met 1938 toen dat cijfer op 100 werd ge steld). Thans schommelt het omstreeks de 140. De algemene perspectieven zouden dus geenszins ongunstig mogen heten, wanneer de gestegen grondstoffenprijzen gemid deld ruim 50 procent over het afgelopen jaar thans door de binnenlandse prijzen zouden zijn geabsorbeerd. Dit is echter lang niet het geval, zodat met een. verdere stijging der binnenlandse prijzen rekening moet worden gehouden. Algemeen wordt dan ook wel de nood zaak erkend van een nieuwe Ioonronde, die in bepaalde sectoren zelfs al is ingezet. Zo werd aan bepaalde ambtenaren onlangs weer een loonsverhoging van 7 procent toe gestaan, tex*wijl het bankpersoneel 6 pro cent verhoging ontving. Zou een loonsherziening over de gehele linie echter niet tijdig worden afgekon digd, dan kan men, aldus wordt gevx*eesd, eind September, na de vacanties, verwach ten, dat van arbeiderszijde de alarmbel der stakingen weer wordt geluid. Dat gevaar kan nu nog worden afgewend, zo waar schuwen cle socialisten, door tijdige instel ling van een glijdende loonschaal. Bij de huidige politieke verhoudingen, waarbij zich in het parlement een verschuiving naar rechts heeft afgetekend, lijkt het evenwel niet aannemelijk, dat deze eis der socialisten door de meerdex*heid zou worden verhoord. Dc naaste toekomst zal leren welke consequentie de socialisten aan een eventuele verwerping van hun eis verbin den zullen. Genoegen nemen met een vaag compromis in de regering zou kunnen wor den nagestreefd, zich terugtrekken uit de coalitie, om gelijk dat vroeger al is ge schied, in het parlement een voorwaar delijke steun te verlenen, ofwel een alge hele oppositie voeren tegen een politiek, die speciaal op economisch gebied door hen als te rechts veroordeeld wordt. Zeker is in elk geval, dat de glijdende loonschaal, die van socialistische kant thans voor het eerst met ongekende klem wordt gesteld, met de schoolkwestie, hèt grote obstakel vormt bij de vorming ener nieuwe regering. Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft vanochtend de beide wetsontwerpen inzake vijandelijk vermogen aangenomen; het eerste, dienen de tot wijziging van het Besluit Vijandelijk Vermogen, zonder hoofdelijke stemming met alleen aantekening van het „tegen" der communisten; het tweede dat de be stemming van het vijandelijk vermogen be treft, met 34 tegen 4 stemmen. Met de communisten verklaarden zich mr. Witte- man en Jhr. mr. Ruys de Beex*enbrouck (beiden KVP) tegen. Laatstgenoemde trok zijn motie ten behoeve van met Duitsers getrouwde oorspronkelijk Nederlandse vrouwen in, nadat prof. Molenaar zijn daarop betrekking hebbende motie enigs zins had versterkt. Toen ging zij er met 31 tegen 6 stemmen door. De communisten en enkele leden van de P. v. d. A. stemden tegen. Tenslotte kreeg de motie-Ruys de Bee- renbrouck ten behoeve van de grensboeren fn meerdex*heid. Zij werd met 21 tegen stemmen aangenomen. De fi*acties van de P. v. d. A., C.H., Communisten en VVD (uitgezondei*d de heer Louwes) lieten het „tegen" horen. >0NBEW01KT.. Wcrtj'-'eLr «HALFBEW OZW4A» B£W GEHEEL BEW SFMfST' V *\$NEEÜVV' -fir, en f MOTREöIn' A HAGEL 7-8UIEN jVONWEER )2rÏMPtftAnib^ loos'iSbeAAP f'/ - B£tw»CBUr vftBSt AG' asmto CENTRA H MOGE DRUK L LAGE DRUK I—SCHt!AiNOSÜ^'.-BROIïTLfUSSES-LUCHTVkH HERKOMST AAK- eet* WIND.-' i: '.^SN£i.HeiïjvA*.«y:jF PS»v$ECOHDF. Tengevolge van de luchtdruk stijgingen in het zeegebied ten Noord-Westen en ten Westen van de Britse eilanden kon het fronten-systeem van de Noorse de pressed ver naar het Zuiden doordrin gen. Vannacht lag dit systeem op de Noordzee en in de loop van de dag trok het over Nederland hetgeen vooral in de ochtend met veel bewolking gepaard ging. Ten Westen van IJsland nadert een nieuwe storing. LATER OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk veel bewolking, maar later plaatselijk opklaringen Droog weer. Zwakke tot matige Noord- Westelijke wind Weinig verande ring in temperatuur 19 Juli Zon op 4.41 uur, onder 4.50 uur Maan op 21.42 uur, onder 4.57 uur Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 18 Juli Hoog water: 2.41 en 15.18 uur. Laag water: 10.45 en 23.22 uur. Donderdag 19 Juli Hoog water: 3.37 en 16.10 uur.. Laag water: 11.45 uur. cecoocc

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1