Radio geeft Donderdag PANDA EN DE GEHEIMZINNIGE KLUIZENAAR Leerlingen Haarlemse kweekschool gaan naar internationale jeugdweek op Wight JAGT KI. Houtstraat 105 Wereldnieuws 2 Drie dagen te gast bij de Londense Rotary Clubs Heringa Wathrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Kamer uitgebrand in woonhuis op de Baan Kleine volksdansers smulden paling in Spaarndam De heer A. Th. Lamping in Nederland ris de i^uxe Verbetering van het technisch onderwijs HORLOGES Wetsontwerp tot verhoging der buitengewone pensioenen Besprekingen over Duitse schulden zijn geëindigd Tour de France De Haarlemmer Peters staakt de strijd Financiële basis van het N.O.C. Sportbond heeft ongeslagen de leiding WOENSDAG 18 JULI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vanmorgen om kwart over negen zijn zestien leerlingen van de Haarlemse kweekschool onder leiding van hun direc teur, de heer J, van der Meulen, en hun Engelse leraar, de heer A. van Meerten, met de boottrein naar Hoek van Holland vertrokken, om vandaar uit koers te zet ten naar Engeland, Zij zijn namelijk door het gemeentebestuur van Wight uitgeno digd deel te nemen aan een internationale jeugdweek, die daar voor Scandinavische, Franse en Nederlandse jongeren van 21 tot 28 Juli wordt gehouden. In Londen zal men van de achttiende tot de een-en- twlntigste de gast zijn van Londense Rotary-clubs. Van het Furzedown College uit, waar de Haarlemmers zullen logeren, worden verscheidene excursies gemaakt. Zo zullen zij onder meer een bezoek bren gen aan het Festival of Britain, de Tower en St. Pauls Cathedral, het Buckingham Palace en Changing of the Guards in Whitehall. Op Zaterdag 21 Juli vertrekt het gezel schap naar Wight, waar door het gemeen tebestuur een aantrekkelijk programma is samengesteld: wandelingen over het eiland, de bezichtiging van Carjsbrooke Castle, bustochten, dansavonden en een voorstel ling in het Town Hall Theatre. Vrijdagavond 27 Juli vertrekken de Haarlemmers naar Londen, waar zij de nacht zullen doorbrengen. Zaterdagmor gen 28 Juli wordt de terugreis naar Ne derland aanvaard. ADVERTENTIE BAUU-LJOKIWTRAAT 20 TEL 13430 WINDJACKETS De Haak-ln-tentoonstelling Zoals reeds gemeld is komt de Haak-In- tentoonstelling ten bate van het Koningin Wilhehninafonds voor de kankerbestrij ding van 24 tot 28 Juli in het Krelagehuis te Haarlem. Deze tentoonstelling, welke als expositie reeds interessant is door de originele cadeaux, welke de N.C.R.V. kreeg, zal daarnaast aantrekkelijk gemaakt worden door allerlei attracties. Frans du Mee, radio-confórentier, alsook Bas Meegdes en zijn amusementsorkest hebben hun mede werking aangeboden om de middagen en de avonden op te vrolijken. Het Krelage huis zal feestelijk versierd worden. advertentie Vanmorgen vertrokken met de boottrein van Haarlem uit zestien enthousiaste leer lingen van de Haarlemse kweekschool naar Hoek van Holland, van waar zij naar Engeland zullen oversteken om er deel te nemen aan een internationale jeugdweek op Wight. HILVERSUM I. m M. 7.00 Nieuws, 745 Platen, 7.50 Dagoeenrng, 8,00 Nieuws, 8.15 Platen. 9.0Q Morgenwijding 0.15 Platen, 9.35 Platen. 10.30 Pe Antwogr» man. 10.45 Platen. 10.50 Vqor kleuters. 11.00 Kamerorkest. 11.45 Abstrpete levens. 12,00 Liehte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Piano. 13.00 Nieuws. 13-15 Metropole-orkest. 13.45 U kunt het geloven of niet. 13.SO Platen. 14.00 Strijkkw. en piano. 14.50 Hoorspel. 16.00 Operette. 17.15 Veqr de jeugd. 17.45 Platen. 17.50 Regeringsujts;, 18,00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Concert. 19.00 De Auster^vliegtuigen op Soesterberg, 19.10 Amusementsmuziek. 19,40 Studievoorlichting. 20,00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten, 20,15 Phil- harmonisch Orkest, 21.25 Operafantasie. 22.15 Plitpn en gesproken brief uit Londen. 23-00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24,00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.60 Nieuws. 745 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7,45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9,00 Voor de buisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.1a Morgendienst, 10.45 Orgel. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12,00 Angelus. 12-03 Platen 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.50 Ronde van Frankrijk. 13,00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.35 Zang en orgel. 14.00 Promenade- qrkest, 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Strijk kwartet. 13.43 Platen. 18-00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Actualiteiten voor de jeugd. 17.30 Voordracht. 17.50 Platen. 18,00 Verzoek- programma. 18.30 De Veehouderij in 1950 1954. 18.43 Platen. 19.00 Nieuws. 10,15 Levens vragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 In dienst van het Vader land. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20,05 Platen 20.40 Familiegeschiedenis. 20.55 Viool en piano, 21.30 Amusementsmuziek. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen, 22.45 Avondoverdenking. 23,00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 42.33 Voor landbouwers. 12.40 Platen, 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14,00 Prairieliedjes. 14.30 Koor. 15.00 Engelse les. 15.15 Platen. 15-40 Franse les. 16.00 Omroeporkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Pla ten. 17.15 Voor kinderen, 1845 Marsen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang en plano. 19.50 Lezing. 20.00 Verzoekprogram- ma. 21.00 Klankbeeld. 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.13 Viool en cello. 23.00 Nieuws. 23,05-34,00 Platen- Bewoner sprong met zoontje uit tram die juist voorbijreed Hedenmorgen omstreeks half tien werd de bewoonster van perceel Baan 31 door buren opmerkzaam gemaakt op. rook en vlammen, die achter een raam op de bo venste verdieping te zien waren. Mevrouw Gorter ijlde de trap op en bemerkte dat de vlammen reeds onder de deur van een kamer uitsloegen. De buren hadden inmid dels de brandweer gewaarschuwd en bin nen vijf minuten was deze aanwezig, waarna het vuur spoedig werd geblust. De kamer was toen echter geheel uitgebrand en het hierin opgeslagen materiaal, waar onder houten stellingen met fotostandaards, werd vrijwel geheel vernield. De schade wordt door verzekering ge dekt. Hoe de brand is ontstaan weet men nog niet. De heer Gorter was kort tevoren in de Tempeliersstraat met zijn zoontje in de tram naar Amesterdam gestapt. Toen deze tram langs zijn huis reed, zag hij tot zijn schrik dat er brand was. Met het kind op de arm is hij uit de rijdende tram- ge sprongen, hetgeen gelukkig goed afliep. Sinds twee dagen verzetten de speel tuinverenigingen in Haarlem en omgeving veel extra werk. De schoolvacanties zijn begonnen en enerzijds om de ouders enigs zins te ontlasten, anderzijds de kinderen aangenaam bezig te houden, heeft het Verbond van Haarlemse Speeltuinvereni gingen een bijzonder aantrekkelijk va- cantieprogramma samengesteld. De com missie, die hiervan de leiding heeft, streeft er naar de vacantiespelen zoveel mogelijk te centraliseren en zij is daar reeds voor treffelijk in geslaagd. Er zijn vacantie spelen georganiseerd, die een maand zullen, duren en in deze vier weken komen de kinderen van de verschillende speeltuinen onder vertrouwde en deskundige leiding bij elkaar op bezoek om gezamenlijk te dansen, sporten, spelen en bovenal: op een verantwoorde manier plezier te maken. Het sluitingsfeest is bepaald op 10 Augus tus in het Openluchttheater te Bloemen- daal, waar zal optreden mr. Janno's Jeugd- amusementsgezelsohap. Dinsdagmiddag was de Spaarndamse speeltuinvereniging Nieuw Leven gast- vrouwe van de verenigingen Te Zaanen, Weltevreden, DVS, Vondelkwartier en Frans Hals. Voor een totaal van ongeveer 550 kinderen was een volksdansmiddag bereid onder leiding van mevrouw Te Venema. De jongens en meisjes waren reeds om elf uur in Spaarndam en de grootste attraetie was ongetwijfeld de ge zamenlijke „lunch", waarbij ietier kind een paling kreeg. Om half drie werd een aanvang ge maakt met de massale dansen, waarbij de muziek werd verzorgd door twee jeugdige accordeonspelers. De kinderen werden in een grote kring opgesteld en met dansjes als „Zeg ken jij de mosselman", „Marie, mara, marusjka- ka", „de Papegaai", waren zii in hun element, zoals althans aan de enthousiaste en verhitte geziehtjes te zien wa Na een kleine pauze kwamen de grotere kinderen aan de beurt voor „heuselijke" volksdansen; ook al weer onder leiding van mevrouw Venema, die in iedere Haar lemse speeltuin een goede bekende voor de kinderen en een geziene figuur voor de ouders js. De algemeen leider, de heer Th. van Leersum, verzekerde ons, dat het van bijzonder groot belang is, dat de ouders het doel van het Verbond inzien, Hun wordt dan ook herhaadelijk verzocht, zich op de hoogte te stellen van hetgeen hun kinderen in de vacant let ij d doen. Er wordt onder andere op aangedrongen dat de ouders de speeltuinen bezoeken, want de kinderen vooral de kleinere vin den het prettig wanneer moeder of vader in de tuin aanwezig is. En daarbij geeft het de leiding het gevoel, dat hun werk wordt gewaardeerd. Goed afgelopen Dinsdagavond om kwart over acht reed de bestuurder van een personenauto, die te voren in de Frans Halsstraat te Haarlem geparkeerd stond, zonder op het verkeer te letten naar het midden van de rijweg, waardoor de linker-voorzijde van de wa gen een juist passerende 27-jarige wiel- rijdster raakte. Zij viel zodanig, dat de lin- kerwielen van de auto over haar beide benen reden. Gelukkig kreeg zij slechts enkele lichte ontvellingen. Jeugdkoor „Inter Nos" naar Zwitserland Evenals vorige zomer gaat ook deze zomer een 40-tal jongens en meisjes van het jeugdkoor Inter-Nos, dirigent Jan Booda, een reis maken naar Zwitserland. Zij vertrekken met een autobus a.s. Zon dagmorgen om 6 uur van de Grote Markt. De tocht gaat over Luxemburg (waar de eerste nacht geslapen zal worden) en Frankrijk. De kinderen zullen aan het Thunermeer gedurende 12 dagen logeren. Het programma vermeldt tochten naar Bern, Luzei-n, Kandersteg en Genève, al waar in diverse ziekenhuizen gezongen zal worden. Onschuld gebleken Zaterdag ontleenden wij aan het Haar lemse politierapport dat A. A. R., kellner in Noordwijk, was aangehouden onder ver denking van diefstal van 300 gulden uit de pastorie van de R.K. kerk aan de Klever parkweg te Haarlem. Maandag deelde de politie ons mede, dat de aangehoudene was vrijgelaten wegens onvoldoende bewijs. De politie vult thans dit bericht aan met de mededeling dat het onderzoek heeft aange toond dat R. met deze diefstal niets te ma ken heeft. Groot wantrouwen beïnvloedt verhouding NederlandIndonesië De Nedei'landse Hoge Commissaris in Indonesië, de heer A. Th. Lamping, is in ons land aangekomen om overleg te ple gen met de regering, in het bijzonder over de Indonesische wensen ten aanzien van een herziening van de Nederlands-Indone sische Unie. De heer Lamping hoopt op 13 September weer in Indonesië terug te zijn. De terugreis zal hij met de „Oranje" maken. De heer Lamping is van mening dat de verhouding tussen Nederland en Indone sië wordt beïnvloed door een groot wan trouwen. Hij bevestigde, dat talrijke amb tenaren en andere Nederlanders Indonesië verlaten, omdat zij de toestand te inoeiuj* vinden, Er is ook een grote groep die meent ook onder deze omstandigheden te moeten blijven. De veiligheid is een moei lijk punt. In de laatste tien jaar heeft In donesië een soort revolutie doorgemaakt en de hieruit voortgekomen spanning kan niet in één dag verdwijnen. Het zijn niet speciaal de Nederlanders die onder de on veiligheid hebben te leiden. De benden vallen ook anderen aan, ook Indonesiërs en vaak ook politieposten, omdat zij wa pens nodig hebben. Bij een inspectiereis, die de heer Lamping heeft gemaakt, is hem echter gebleken, dat op Oost- en West-Java een verbetering is ingetreden. De Indonesische regering is zich volkomen bewust van deze zeer ongewenste toestand en doet alles om verbetering te bereiken. Zij heeft hiertoe ondermeer militaire operaties verricht. ADVERTENTIE Een prettige vacantie met: Plain ol Cork •lipped 1 1 per doosje v. 20 st. Hunler Mild 10 75 per pakje Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 17 Juli 1951 GEHUWD: 17 Juli, G. H. Guise en A. A. M. Stevens, BEVALLEN van een soon: 15 Juli, J. P. P. Sweijen— Kops; 16 Juli, A. Reuter—Pilkes; M, J. C, Schoits—Dam; 17 Juli, L. H. Atsma- Veenstra; A, G Hengst—Ude; C. P. den Nijs—van Ressum; Jkvr. C. J. de Bléeourt— Teding van Berkhout. BEVALLEN van een dochter: 16 Juli, H. J. van Petegem—Langendorf; M. E, Jaoae— Griffioen; 17 Juli, G- Pronk—VerheijG, W. J. Heemskerk—Rellergert; M. Kroodei'— Schaap, OVERLEDEN: 12 Juli, A. Plouwie, 68 J., Kenaupark; 15 Juli, A. Reitsma—de Goede, 52 j., Faradaystraat; H. Koning—te Kloese, 51 j., Raamsingel; J. W. Elberse, 1 m., Ver- gierdeweg; 16 Juli, G. de Vries, 62 j., Witte Heerenstraat; J, M. Piers—Cornet, 77 j., Ged, Voldersgracht. Werkgeversorganisaties richten zich tot Kamerleden De vier centrale werkgeversorganisaties, het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Katholiek Verbond van Werkgevers vakverenigingen en het Verbond van Pro testants-Christelijke Werkgevers in Ne derland hebben een bi-ief gezonden aan de leden der Staten-Generaal naar aanleiding van een nota van de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen aan de Tweede Kamer betreffende de stand van het lager en middelbaar technisch onder wijs voor jongens. Met grote waardering en instemming heeft men kennis genomen van de inzich ten van de minister waaronder de bevorde ring van de algemene ontwikkeling van de toekomstige vakman. De organisaties me nen dat de industrialisatie gediend wordt, indien de Staten-Generaal aandrang op de regering zouden uitoefenen om de verwe zenlijking van de in de nota uitgesproken denkbeelden met voorrang tot stand te brengen. Reeds het lager onderwijs dient meer belangstelling te wekken voor het maatschappelijke leven, waaronder struc tuur en technologie van het bedrijfsleven. Als zeer urgent worden beschouwd maat regelen tot uitbreiding van het landelijke leerlingstelsel per bedrijfstak of combina tie van bedrijfstakken en het scheppen van mogelijkheden tot het in het leven roepen van plaatselijke of regionale organen, die de landelijke opleidingsorganen bij hun ac tiviteiten kunnen ondersteunen, voorts het op grotere schaal bij technische scholen in voeren van het voox-bereidende leerjaar, vooral met het oog op de algemene vorming en de selectie. Tenslotte zijn de organisaties van me ning, dat de in de nota voorgestelde verbe teringen inzake het lager en middelbaar technisch onderwijs alleen dan tot het ge stelde doel kunnen leiden, indien aan de opleiding van leerkrachten grotere aan dacht wordt besteedt dan tot nu toe. ADVERTENTIE voordelige prijzen BIM-BAM-KLOKKEN de mooiste modellen. Grote sortering. - U koopt bij een vakman. Dij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot tijdelijke verhoging van de buitengewone pensioenen krachtens de Wet Buitengewoon Pensioen 1940-1945. Met dit wetsontwerp wordt aanpassing aan de met ingang van 16 Maart 1951 voorgeschreven loonsverhoging beoogd. Daar deze loonsvex-hoging op de inkomsten uit andere hoofde van de gerechtigden op het buitengewoon pensioen van invloed is, wordt het uit te keren pensioenbedrag ver laagd, hetgeen een besparing op de daar voor uitgetrokken rijksuitgaven betekent. De in het wetsontwerp voorgestelde ver hoging zal echter aanzienlijk hoger zijn dan de bezuiniging. Zij zal de jaarlijkse uitgavepost volgens raming met een be drag van Ongeveer'/'600.000 verhogen. - LONDEN, (Reuter). Na afloop van de geheime besprekingen over de buitenland se schulden van Duitsland heeft de „Com missie van Drie" het volgende commu niqué uitgegeven: „De voorlopige besprekingen te Londen tussen de „Commissie van Drie" voor de Duitse schulden, de delegatie van. de Duit se federale republiek, vertegenwoordigers van crediteuren-organisaties in Frankrijk, de Verenigde Staten en hot Verenigd Ko ninkrijk, vertegenwoordigers van Duitse debiteuren en waarnemers uit enkele 'lan den met de voornaamste crediteuren-be langen (waaronder Nederland) zijn ge ëindigd. Tijdens de bijeenkomsten hebben de vertegenwoordigde belangen de gelegen heid gehad tot gedetailleerde uitwisseling van meningen. Deze gedaehtenwisselingen zullen het werk van de volledige confe rentie, die in de herfst gehouden zal wor den, vergemakkelijken Op die conferentie zullen alle voor naamste belanghebbende partijen met in begrip van crediteuren in landen, die tot- dusverre niet vertegenwoordigd waren, trachten oplossingen te bereiken, die in een intergouvernementale overeenkomst zouden kunnen worden vastgelegd". De leider van de Duitse delegatie sprak zijn voldoening uit over de geest van sa menwerking, die door de andere delegaties en de vertegenwoordigers van de buiten landse crediteuren aan de dag gelegd werd. „Ik zou er nog eens op willen wijzen", zo zeide hij, „dat wij al het mogelijke zul len doen, om een bevredigende oplossing van het vraagstuk der Duitse schulden te vinden en de middelen, die het ons moge lijk maken tot betaling in Duitse Mar ken en in transferabele deviezen over te gaan", De Haarlemmer Gerard Peters heeft van morgen besloten niet verder te rijden in de Ronde van Frankrijk. Een uur voor de start in Tarbes deelde hij het besluit mee. Acht en tachtig renners zijn vanmorgen voor de veertiende étappe (142 km.) gestart. Er zijn nog drie Nederlanders in de ronde. In de algemene vergadering van het Ne derlands Olympisch Comité, welke 6 Mei 1951 werd gehouden, werd bij de behande ling van de begroting over het jaar 1951 de instelling van een financiële propaganda- commissie wenselijk geacht. Bij nader in zien gaf het bestuur van het N.O.C. de vooi'keur aan de instelling van een finan ciële commissie, welke tot taak kreeg de mogelijkheid te onderzoeken, van het ves tigen van een bredere financiële basis van het N.O.C. Een commissie werd samenge steld die een rapport heeft uitgebracht. In de nota van deze commissie, welke tijdens een buitengewone algemene verga dering van het N.O.C., op 3 Augustus zal worden toegelicht, wordt opgemerkt, dat een gemiddeld jaarlijks inkomen van onge veer 70.000 gulden volkomen ontoereikend is voor een lichaam als het N.O.C., dat zo wel tot taak heeft de uitzending naar de Olympische Spelen te verzorgen als de be hartiging van nationale sportbelangen. De commissie is dan ook van mening, dat, in dien op korte termijn de inkomsten van het N.O.C. niet aanzienlijk toenemen en op een solide grondslag worden opgebouwd, onafhankelijk van wisselvalligheden, de werkzaamheden met betrekking tot de meer algemene taak, welke het N.O.C. is opgedragen, niet kunnen worden doorge voerd. In de door do commissie ingediende be groting van uitgaven, verband houdende met de noodzakelijk geachte werkzaam- hederx is voor de nieuwe taken een bedrag uitgetrokken Vaxi ruim 100.000, waarvan het technisch werk (ruim 32.000) en de steun aan. de sportbonden 21.960) be langrijke posten zijn. Voor de zo noodzake lijke voorlichting acht de commissie een bedrag van 17.000 gewenst. In de begroting van ontvangsten zal be halve de gemiddelde jaarlijkse opbrengst van de Olympische Dag 60.000), een deel van de extra inkomsten moeten wor den verkregen uit de bijdragen van de bij de sportbonden aangesloten leden 10 cents per persoon per jaar, waarvan de totaal-opbrengst 85.000 zou zijn. Een ander deel zou moeten worden ge vormd uit de heffing ten behoeve van het N.O.C. op de entreeprijzen van internatio nale sportontmoetingen,- waarbij men een tótaal van 25.000 vooropstelt. In de motivering op deze cijfers stelt de commissie zich op het standpunt, dat- de sport de kosten, welice' met de aan het ovex-koepelingsorgaan opgedragen taken verband houden, voor een belangrijk deel zelf moeten dragen, in welk verband een heffing van 10 cents per lid is voorgesteld. Indien zou blijken, dat de sportbonden niet tot een dergelijke heffing zouden willen overgaan, dan geeft .do commissie het be stuur Van het N.O.C. in overweging het na tionale werk te staken. In haar slotconclusie legt de commissie er nogmaals de nadruk op, dat wanneer de sportbonden het N.O.C. wensen als een liehaam, dat voor nationale sportbelangen op de bres staat, moet worden ingezien, dat het werkt voor alle sportbeoefenaren en dus alle sportbeoefenaren gezamenlijk moe ten zorgen voor een gezonde financiële basis. Basketball Programma voor 18 Juli tot en met 25 Juli Woensdag 18 Juli, 19 uur: HOC II—OK IÏ (heren). Donderdag 19 Juli, 19 uur: Sportbond II Raoiditas (h.); 20 u.: Sportbond I—HG A (d.). Vrijdag 20 Juli, 19 uur: Sportbond I— PSVH I (h.)20 uur: Sportbond II—PSVH (dames). Maandag 23 Juli, 19 uur: PSVH II—HGW (heren). Dinsdag 24 Juli, 19 uur: QK—Sportbond II (d.); 20 uur: HOC I—OK I (h.), Woensdag 25 Juli, 19 uur: HOC II—HGA (dames). In de eerste klasse speelt het team van De Sportbond op het ogenblik een prima partij en de bovenste plaats (ongeslagen na vijf wedstrijden) is dan ook zeer verdiend te noemen. Zo goed als De Sportbond het doet, zo slecht zijn de resultaten van het team van HOC, welke ploeg na vijf wedstrijden nog zonder winstpunten onderaan hangt, hoewel wij wel de indruk hebben dat de ploeg nog wel enkele punten zal behalen, In de komende wedstrijd tegen HGA krijgt de ploeg wel kans. De politiemensen geven wjj in de komende strijd tegen Sportbond niet veel hoop, In de damoswedstrijd eerste klasse is een aardige strijd te verwachten tussen dg eerste teams van Hoe en OK, waarbij wij de dames van HOC de meeste kans geven. c 65. Dat was vreemd, nietwaar? Toen Ze ver Zwilbikker zag, dat niemand minder dan Joris Goedbloed, de geheimzinnige en sluwe kluizenaar was geweest, bleek deze op onverklaarbare wijze verdwenen te zijn! Alle aanwezigen staarden zoekend hel vertrek rond, maar daar schoten ze niets mee op. „Hij ts weg!", mompelde Panda tenslotte. „Htf is gevlucht! Haha- hahal", lachte Zwilbikker. En Jolliepop sprak somber maar verstandig: „Inderdaad maakte de snoodaard zich uit de voeten, na mij persoonlijk in onaangenaamheden gebracht te hebben en daardoor verwar ring gesticht te hebben....". „Maar dan gaan we achter hem aan!", riepen de pach ters vastberaden en toen renden ze alle maal naar buiten om Joris te achtervolgen. Nu moet helaas opgemerkt worden, dat dit een volkomen foutieve gedragslijn was; want Joris had helemaal niet de wijk ge nomen naar buiten, doch zich slechts even terug getrokken in de grote staande klok, waarin ook Panda al eens een schuilplaats had gezocht. Toen het hele gezelschap nu opgewonden het huis uit stormde» kwam Joris kalm weer voor de dag. „Tut, tut! Ei, ei!", prevelde hij. „Gelukkig, voorwaar, dat een naald nog altijd een oog heeft waar een behendig persoon doorheen kan slip pen! Anders had ik daar nu toch voor de lelijkerd gestaan! Betreurenswaardig! Mis schien had men zelfs wel lijfelijk geweld op mij toegepast.de lagere standen kunnen soms zo ruw zijn jegens delicate personen! Jammer, dat die jongen van Panda zich in zulks mee laat sleuren en jammer, voorwaar, dat hij zijn hand tekening niet tijdig heeft gezet.;..". Aankomst. Dinsdagmorgen is op het vlieg veld van Beiroet het stoffelijk over schot van de voormalige premier van de Libanon, Riad el Solh, aangekomen. De op het vliegveld wachtende menigte stroomde naar het Jordaanse vliegtuig, waarin de met de Libanese en Jordaanse vlaggen gedekte kist werd vervoerd, en droeg de kist het vliegveld af. Het ver keer in Beiroet lag stil en het stoffelijk overschot werd door de weeklagende menigte door de straten van de stad eerst naar het parlementsgebouw en vervolgens naar de woning van de ex-premier gedragen. Uranium. De werkzaamheden in de enige uraniummijn van Noorwegen te Evje in de buurt van Kristiansand aan de Zuid kust, zullen gestaakt worden. De reden is, dat Noorwegen door het program van samenwerking tussen Nederland en Noorwegen op het gebied van het we tenschappelijk onderzoek de benodigde hoeveelheid uranium van Nederland krijgt. Met het werk in de mijn is men twee jaar geleden begonnen. Steun. De Amerikaanse „Ford Foundation", een instelling, gesticht door de zoon van wijlen de multi-milliormair Henry Ford, heeft de vrije universiteit van West- Berlijn een bedrag van 1.309.500 dol lar ter beschikking gesteld voor de bouw van een nieuwe vergaderzaal en de herinrichting van een bibliotheek. Protest. Albanië heeft bij Joegoslavië en Italië geprotesteerd wegens schending van het Albanese luchtruim. Volgens de nota hadden Italiaanse vliegtuigen pro pagandamateriaal uitgeworpen en de nota spreekt over „ernstige verantwoor delijkheid" van Italië voor activiteiten, die „er op gericht zijn de vrede te ver storen". In het protest tegen Joegosla vië wordt gezegd, dat een groep van „twintig agenten van afvalligen" ander halve kilometer op Albanees grondge bied waren doorgedrongen en drie Al banese soldaten hadden ontvoerd. Alba nië eist de uitlevering van de soldaten, Uitstel. Het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Verenigde Staten om uitstel verzocht van da datum, (20 Juli), waarop reacties op het ontwerp-vredesverdrag met Japan tegemoet gezien worden. Het ministerie van Buitenlandse Zaken meent, dat er te weinig tijd is om deze kwestie diep gaand te bestuderen. Deze aangelegen heid moet in het kabinet worden be sproken, waar tenslotte het standpunt bepaald zal moeten worden. Botsing. Een trein op het traject Syracuse- Catania (Sicilië) kwam Dinsdag zo hevig met een stier in botsing, dat het dier de lucht in geslingerd werd en daarna door het dak van een baanwach terswoning stortte, waar de baanwachter met zijn gezin juist aan tafel zat. De vrouw des huizes werd gewond, de stier was morsdood. Solidariteit. Arbeiders van een Australische kolenmijn hebben het werk neergelegd om een betere behandeling van de in de mijn gebruikte paarden te krijgen. Volgens de mijnwerkers hebben de die- ren te lang haar, waardoor zij zijh niet -'prettig voelen; .ook wordt er te veèï van hen gevergd. v Staal. Dinsdag is in Port Talbot (Wales) door de Britse minister van Financiën, Hugh Gaitskell, de grootste staalfabriek in Europa geopend. De bouw van do fabriek nam vier jaar in beslag en do bouwkosten belopen 60 millioen pond sterling. De fabriek zal 1V» millioen ton stalen platen blik per jaar produceren. - Zij heeft een van de grootste staal- strip-instailaties ter wereld, die 500 kilometer stalen plaat per week produ ceert. Boete. Op aanklacht van de negerzangeres Josephine Baker is een zakenman uit Dallas (Texas) Dinsdag in Los Angeles veroordeeld tot een boete van 100 dollar wegens verstoring der open bare orde. De man had, zittend aan een naburige tafel in het hótel waar de zangeres verbleef, de opmerking ge maakt: „Ik wens niet met negers in hetzelfde vertrek te zijn". Onrust. Seretse Khama, het verbannen hoofd van de Afrikaanse Bamangwato- stam, heeft Dinsdag een verklaring uitgegeven, waarin hij zich er over be klaagt, dat de Britse regering heeft ge weigerd hem toe te staan een kort be zoek aan zijn stam te brengen om de onrust aldaar te doen bedaren. Hij be schuldigde de regering er van „de toe stand voortdurend verkeerd te behan- delen". Hij verklaarde geen sehuld te hebben aan de ongeregeldheden in de afgelopen week. Tenslotte zei hij, dat hij alleen als hoofd van de stam de huidige moeilijkheden zonder gebruik van geweld zou kunnen oplossen. Gevangen, Dertien Amerikaanse commu nistische leiders hoorden gisteren voor de derde maal de gevangenisdeuren achter zich dicht slaan. Zij hadden te gen borgstelling op vrije voeten kunnen blijven, en te dien einde waren obli gaties bij de gerechtelijke autoriteiten gedeponeerd. Laatstgenoemden waren echter van mening, dat de herkomst der obligaties niet op bevredigende wijze was aangetoond. Zij weigerden daarom deze wijze van borgstelling goed te keyren. De thans gevangen ge zette Amerikaanse communistische lei ders worden er van beschuldigd pro paganda te maken voor een geweld dadige omverwerping van de regering der Verenigde Staten. Rechts. De nieuwe Franse Nationale Ver gadering heeft Dinsdag met 474 stem men tegen 127 stemmen besloten, dat de Gaullisten de uiterst rechtse plaat sen in de Kamer zullen innemen on danks hun protesten, dat zij geen rechtse partij vormen. Vóór stemden de socialisten, gematigden, radicalen en communisten. De volksrepublikeinen steunden de Gaullisten. Overstroming. De Amerikaanse Senaat heeft een wetsontwerp goedgekeurd, dat voorziet in het uittrekken van 23 millioen dollar voor de eerste hulp verlening aan de door overstromingen geteisterde gebieden in de staten Kansas en Missouri. Het peil van het water In de ondergelopen gebieden van Kansas City Is reeds sterk gedaald. President Truman bracht Dinsdag per vliegtuig zijn aangekondigde bezoek aan het geteisterde gebied. In Oost- Missourl werken vrijwilligers echter in koortsachtig tempo in het gebied van de benedenstroom van de Missouri, om te pogen de razende watermassa's, die in de richting van de samenvloeiing van Missouri en Misslsippi stromen, tg "bedwingen,

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2