AAenirigsverschillen in Eerste Kamer over ontvijanding E Nederlander Wim van Est in een ravijn van zeventig meter diepte gevallen Chefarine „4" doet wonderen Oorlogsschade-vergoedin g gerepatrieerden WOENSDAG 18 JULI 1951 8 Prof. Anema is het niet eens met mr. Stikker dat beëindiging van de staat van oorlog uitsluitend tot de bevoegdheid van de Kroon behoort Agenda voor Haarlem Kamer is het niet eens met het afwijzend standpunt der regering De Jan van Brakel na vijf jaar weer thuis Dief van 113.000 zond taart aan zijn vroegere collega's Rijden „bij nacht" Dr. B. J. Alfrink tot bisschop gewijd De Kennemerduinen Cosmopolitan smokkelde meer dan men dacht Boerderij afgebrand Ronde van Frankrijk Haarlemse AAT'er winnaar van eerste deel der vijfkamp Haarlem boekte weer een overwinning Indeling derde klassers Knock-outzege van Luc van Dam 9 (Van onze parlementaire redacteur) „Het meest onsympathieke wetsontwerp sinds mijn lidmaatschap van de Staten- Generaal hier ooit ter tafel gekomen," zo zag jhr. mr. Ruysde Beerenbrouck (K.V.P.) de ontworpen regeling inzake de bestemming van het vijandelijk vermogen. „Nu men vrede wil met Duitsland moeten wij niet tegenover zoveel persoonlijk on schuldige Duitsers iets onbillijks en on rechtvaardigs doen. Verkeerd is te hunnen opzichte kwaad met X5ad vergelden. Alle gedupeerden zullen er bij hun regering op blijven aandringen deze dingen ongedaan te maken. Dat kan ons straks schade be rokkenen, gegeven onze belangen om geen tegen ons gerichte maatregelen te onder vinden van de zijde van het Duitse „ach terland" waarop wij zozeer zijn aange wezen. Men denke ook aan het gevaar voor het Nederlandse bezit in het grensgebied en de Nederlandse investeringen in Duits land. De regering heeft in heel haar politiek op dit gebied veel te weinig gelet op het „heden wij, morgen gij". De Duitse Bonds regering ziet in het ontwerp een onrecht. Jhr. Ruys de Beerenbrouck betoogde voorts dat de confiscatie van vijandelijk particu lier onroerend goed volkenrechtelijk on toelaatbaar zou zijn en evenzeer door haat en wraak is ingegeven als met de vredes- óictaten van 1919 het geval was. Op ziin minst had de Hoge Geallieerde Autoriteit de Duitse regering moeten verplichten aan degenen, die ook door de Nederlandse con fiscatie hun goed kwijt geraakt zijn, scha deloosstelling te geven. Na deze algemene felle aanval volgde een pleidooi zowel voor de grensboeren als voor de oorspronkelijk Nederlandse met Duitsers gehuwde, daar wonende vi-ouwen, die „goed" gebleven zijn. Schrijnend noem de hij het, zo lang en volhardend als Ka merlid te moeten pleiten voor onschuldige pro-Nederlandse vrouwen, hoewel Duitsers die van economisch belang voor ons worden geacht, zo maar een verklaring krijgen van „niet-vijand" te zijn. Prof. Anema (A.R.) had eveneens ernstig volkenrechtelijk bezwaar tegen con fiscatie van goederen van particulieren. Gaarne zou prof. Anema van de minister een bevredigende verklaring krijgen om trent, bereidheid tot soepele en zo billijk mogelijke toepassing van wat als beginsel, in de wet moest komen. Staatsrechtelijk was fout het standpunt der regering, dat de Kroon, zonder toestemming bij de wet, tot beëindiging van de staat van oorlog zou kunnen besluiten, naar de A.R.-hoogleraar nog aantoonde. Zelf heeft de regering de zwakheid van haar bewering wel gevoeld. Daarom was zij bereid de Staten-Generaal gelegenheid te geven zich te doen horen vóór het tot bedoeld besluit komt. Mr. P o 11 e m a (C.H.) kwam de minister steun verlenen toen hij vaststelde dat de geuite criliek op het voorgestelde overdre ven en eenzijdig was. „Is er voldoende rechtsgrond voor eenzijdige confiscatie zonder dat Duitsland de slachtoffers dezer wet schadeloos stelt?" Met zijn „gouverne- mentale gezindheid" (gelach) verheugde spreker zich de regering te kunnen steunen, die zich immers in een dwangpositie be vindt, doordat de Westelijke mogendheden de vaststelling van de oorlogsschade-ver goeding aan de Hoge Autoriteit hebben voorbehouden. De onteigening is geregeld in een inter nationaal verdrag. In zijn nationale wet geving moet Nederland' zich bij de inter nationale regeling aansluiten.Wat de grens boeren en de vóór de jongste oorlog met Duitsers gehuwde Nederlandse wouwen betreft, hoopte spreker dat de regering met de West-Duitse regering tot een regeling ten behoeve van die twee groepen zal komen. „Wil de regering werkelijk vrede, dan moet zij niet door dit ontwerp op het vredesverdrag met Duitsland, dat een een heid dient te worden, vooruit lopen" ver klaarde de heer Van Santen (Comm.). Prof. Molenaar (V.V.D.) juichte in beginsel toe, dat het Eesluit Vijandelijk Vermogen, nu we de oorlogstoestand met Duitsland gaan beëindigen, straks niet meer voor Duitsers zal gelden. De confiscatie die krachtens deze wet een feit zullen zijn ge worden, achtte spreker niet in strijd met het volkenrecht. Overigens moest men wel bedenken, dat destijds 90 pet. van het Duitse volk achter Hitier stond. Door de overweging, dat we de Duitsers nodig heb ben en zij een zekere weerwraak kunnen plegen, moet men zich niet op de vlucht laten slaan. De Duitsers hebben tot dusverre weinig blijk gegeven van een gezindheid Neder land schadeloos te stellen. Tot besluit gaf de heer Al gr a (A.R.) nog een voorbeeld van de wijze waarop een kleine gemeenschap zeer zwaar door een regeling als nu besproken is, getroffen kan worden. Minister Stikker begreep niet hoe de heer Van Santen het wetsontwerp met het oogmerk van splitsing van Duitsland in verband kon brengen. Tegenover de staats rechtelijke critiek van prof. Anema hield de bewindsman vol dat beëindiging van de staat van oorlog binnen de bevoegdheid van de Kroon valt. Op het gebied van de confiscatie is nog rechtsvorming aan de gang. Nederland kan niet zelfstandig uit maken wat er moet gebeuren. De geschie denis (te beginnen met de overeenkomst van Yalta) leert, dat we te maken hebben met een internationale regeling inzake de schadevergoeding. Een nieuw aspect is, dat de Hoge Geallieerde Autoriteit heeft aan gekondigd, dat er een wet komt waarin wordt vastgelegd dat de vroegere Duitse eigenaar- van zijn recht op wat hij elders bezat en geconfisceerd is, vervallen wordt Vèrklaard. De Nederlandse regering is bereid met de WOENSDAG 18 JULI Rembrandt: „A milkman", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Louise-Lotte", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur (tot en met Don derdag „De Wildstroper", 10.30 uur, alle leeft.). Luxor: „Jungle-regiment", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Robin Hood junior", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „De jongen met de trompet", 18 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het Duivelseiland", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 19 JULI Grote Kerk: Orgelconcert, 3 uur. Biosco pen: Middag- en avondvoorstellingen. Duitse regering over de kwestie betreffende de grensboeren te onderhandelen. Duits land keert zich niet tegen toekenning van schadeloosstelling aan geconfisceerden, waartoe het, naar de minister van Justitie later nog aanstipte, ook in ander opzicht in beginsel wei bereid blijkt te zijn. Minister M u 1 d e r ij e betoogde dat Duitsland wel degelijk, ook zonder ver drag, verplicht is de geconfisceerden scha deloos te stellen. Overigens is de confiscatie moreel gerechtvaardigd door de volkomen gewijzigde oorlogsomstandigheden. Hier is nieuwe rechtsvorming gaande en een be roep op de oude volkenrechtelijke verhou dingen gaat niet op. Toch mag er geen sprake zijn van een „oog om oog, tand om tand"-gedachte. Wel moet men zich nog eens scherp voor ogen stellen wat onder de totale oorlog is geschied, hetgeen de con fiscatie thans zeker kan rechtvaardigen. Nadat de minister van een zekere ontspan ning gewag had gemaakt, sinds Duitsland principieel de verplichting tot schadeloos stelling aan zijn geconfisceerden blijkt te erkennen, schetste hij welk een chaotische rechtsonzekerheid zou ontstaan als men een ADVERTENTIE BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN F 0.75 regeling als nu wordt voorgesteld niet tot stand liet komen. Wat de met Nederlanders gehuwde vrouwen aangaat, die moeten alleen de beschikking over haar vermogen krijgen als zij in positieve zin voor de geallieerde zaak gehandeld hebben. Alleen een platonische welwillende houding tegenover de Neder landse staat is te weinig. De welwillende gezindheid met gekruiste armen acht de regering onvoldoende. Een krijgsman kan niet vóór de strijd zijn tactiek openbaren en zo kan er aan de richtlijnen voor het Beheersinstituut geen openbaarheid wor den gegeven. Bij de replieken bleek vooral jhr. mr. R u y s onvoldaan. Hij kwam met twee milde moties voor de grensboeren en voor de in Duitsland met Duitsers gehuwde Nederlandse vrouwen. Beide bestreed mi nister Mulderije, die tegen een meer arm slag biedende motie van prof. Molenaar voor de vrouwen in kwestie geen bezwaar had, mits goed werd begrepen dat er een positieve daad moet zijn verricht om voor ontvijanding in aanmerking te kunnen komen. Vandaag wordt gestemd over de moties en de wetsontwerpen. Enkele Schotten uit Glasgow, die. hun vacantie in ons land doorbrengen, hebben gisteren in Scheveningen kennis gemaakt met het volksvermaak van het pootje 'baden", hetgeen resulteerde in deze grappige -foto. TWEEDE KAMER De Tweede Kamer sprak zich gisteren met algemene stemmen uit tegen het af wijzende standpunt der regering inzake een recht op vergoeding van de gerepa trieerden voor destijds in Indonesië ge leden materiële oorlogsschade. Naar aanleiding van een 20 maanden oude motie van de heer Hoogcarspel (Comm.) had de Kamer Maandagavond langdurig over die kwestie gediscussieerd, waarna als slot een motie-De Graaff (K. V.P.) namens de grootste vijf fracties werd voorgesteld. Hierin werd verzocht, de toe gezegde commissie met spoed in te stellen en haar te laten rapporteren ook over be doeld recht op oorlogsschade-vergoeding naast de kwesties van rehabilitatie en „backpay". De motie-Hoogcarspel werd verworpen met 70 tegen 7 stemmen (vóór: Communis ten en de heren Gerbrandy en Weiter). De motie-De Graaff werd aangenomen met 780 stemmen. Assurantie-bemiddeling Zonder hoofdelijke stemming aanvaard de de Kamer het wetsontwerp tot regeling van het assurantiebemiddelingsbedrijf. De heer Hoxstra (Arbeid) vroeg, of de regering bereid was een staatscommissie in te stellen, om de wenselijkheid of nood zaak te onde. zoeken van socialisatie van het gehele verzekeringsbedrijf. Minister L i e f t i n c k wees evenwel het verlangen van de heer Hofstra als thans niet ter zake doende van de hand. De be windsman zei, dat het ontwerp een be perkte strekking heeft: de verheffing van het beroep van assurantie-bemiddelaar en het wegnemen van misstanden in deze be drijfstak. Het beoogt een sanering van een beroep, waarin 40.000 nijvere landgenoten in harde arbeid een bestaan verdienen. Hoofdzaak is de bescherming van de titel van assurantie-tussenpersoon en de rege ling van zijn rechtspositie. Daartoe wordt de eis van deskundigheid gesteld en het beroep verdeeld in een viertal klassen, waartoe men slechts na examens kan wor den toegelaten. Ook zijn er eisen ten aan zien van de omvang der productie of de grootte der assurantie-portefeuille. Enige amendementen van de commissie van voorbereiding, om de vrijstelling van het examen voor handhaving in register C niet te doen gelden voor hen, die zich na de indiening van het ontwerp (dus na 22 Juni 1948) in nevenwerkzaamheid op assurantie bemiddeling zijn gaan toeleggen, werden door de minister overgenomen. Goederenvervoer met binnenschepen Voorts behandelde de Kamer het wets ontwerp „Regeling voor het vervoer van goederen met binnenschepen." Na de wet op het goederenvei*voer met vrachtauto's is het het volgende punt in het programma van wetgeving tot coördinatie van het ver- keer. Sprekers van alle fracties namen aan de gedachtenwisseling deel en konden zich in het algemeen met het ontwerp en met de daarin vervatte ordeningsgedachte vereni gen. Er bleven alleen op onderdelen wen sen over, die zich vooral concentreerden op het deelnemen van verladers in het beurs- bestuur en het vervoer op de Rijn door buitenlandse schippers. Minister W emmers zei, dat door de gelijkgerechtigheid van verladers in het bestuur der vrachtbeurzen de juiste coör dinatie tusen hen en vervoerders wordt be reikt. De schippers zijn altijd vrij een be paalde lading te weigeren. De Rijn en zijn uitmondingen kunnen niet buiten de bepalingen worden gehou den. Het begrip „vrije vaart" volgens de Acte van Mannheim' is hiermede niet in strijd. Het wetsontwerp handhaaft ten volle de vrijheid van de buitenlandse schippers. De acte heeft ten doel de internationale vaart te beschermen en niet de schippers binnen hun eigen land. De stemming over enkele amendementen en het ontwerp geschiedt heden. Dinsdagmiddag is het opnemingsvaartuig van de Koninklijke Marine, de Jan van Brakel, na een verblijf van ruim vijf jaren in de Indonesische wateren, in de haven van Nieuwediep aangekomen. Tussen Bom bay en Aden kreeg de Jan van Brakel het zwaar te verduren: er stond een zware storm en het schip slingerde hevig. Ver scheidene opvarenden moesten met een min of meer ernstige hersenschudding in de ziekenboeg worden opgenomen. Op het bureau van de gemeentelijke dienst voor Publieke Werken te Amsterdam is een grote taart bezorgd, waarop met suiker gespoten was: „Australië?" Toen de ambtenaren, die op dit bureau werken, bekomen waren van de vreugde over deze mysterieuze tractatie, werd het hun duidelijk, dat de milde gever van deze taart niemand anders kon zijn dan P. J. Bruin, de 23-jarige jongeman, die om streeks half Mei met een bedrag van 113.000 aan gemeentegelden verdween. De politie ontdekte weldra dat de taart in begin Juni was besteld met de opdracht haar pas half Juli af te leveren. Het signa lement van degene, die de taart besteld had, klopte duidelijk met dat van Bruin, zodat er voor de politie geen twijfel be staat of de jongeman heeft deze „grap" uitgehaald. Inmiddels is hierdoor wel onomstotelijk komen vast te staan, dat Bruin in begin Juni, dus enkele weken nadat hij zo plot seling zijn ontslag nam, nog in Amsterdam heeft vertoefd. Deze grap heeft de politie echter niet veel wijzer gemaakt omtrent de huidige verblijf plaats van Bruin, die, ondanks het feit, dat de politie in geheel West-Eu*opa zijn signalement heeft en naar hem zoekt, nog steeds niet is gevonden. Vonnis van Hilversumse kantonrechter vernietigd Onlangs heeft een kantonrechter-plaats- vervanger te Hilversum iemand, die des avonds bij donker op de fiets gereden had zonder achterlicht, ontslagen van rechts vervolging op grond dat artikel 13 lid 3 van het wegenverkeersreglement spreekt van het rijden „bij nacht", hoewel daar onder wordt verstaan de tijd van een half uur na zonsondergang tot een half uur vóór zonsopgang. Het O.M. tekende van deze uitspraak cassatie aan. De Hoge Raad heeft nu het vonnis vernietigd en de geverbaliseerde tot een boete van vijf gulden veroordeeld. De Hoge Raad zegt dat de betekenis van de verbodsbepaling is, dat het de bestuur der van een voertuig verboden is daarmede te rijden op enig tijdstip, gelegen tussen een half uur na zonsondergang tot een half uur vóór zonsopgang indien het ten aan zien van de verlichting niet voldoet aan zekere voorgeschreven eisen. In de Sint Catharinakerk te Utrecht heeft de apostolisch internuntius te Den Haag, mgr. P. Giobbe, Dinsdagmorgen in tegen woordigheid van vele kerkvorsten en tal rijke wereldlijke autoriteiten, mgr. dr. B. J. Alfrink tot bisschop gewijd. De nieuwe bisschop zal optreden als coadjutor van kardinaal De Jong. Toen de kardinaal, de wijdeling en de assisterende geestelijkheid om half elf de kerk betraden, zong het koor van de kathe draal onder leiding van de heer J. H. Zo merdijk het Ecce sacerdos magnus van Bruckner. Voordat de plechtige heilige Mis werd opgedragen, werd de Pauselijke Lastbrief voorgelezen, waarin de benoeming van dr. Alfrink is vervat. Tijdens de heilige Mis werd de eigenlijke wijding voltrokken: de 'handoplegging, de zalving van handen en hoofd en de overreiking van staf, ring en evangelieboek. Na de plechtige dankzeg ging volgde de overreiking van de mijter en de handschoenen. De ceremoniën wer den besloten met de intronisatie en het zingen van het Te Deum. De nieuwe bis schop trok hierna in vol ornaat zegenend door de kerk. ADVERTENTIE Prijzenslag Een costuum van ƒ100.- voor 200.- Wij zagen tot onze grote verbazing een costuum dat kort geleden voor 100.ge prijsd stond, nu geprijsd staan voor 200.— met 50 pet. korting voor 93. Bij onze verdere tocht langs de z.g. goed kope kledingzaken bemerkten wij dat de prij zen bijna voor-oorlogs waren, doch dat de kwaliteit die was van vlak na de oorlog. Een dergelijke manier van zakendoen kun nen wij niet bewonderen Wat komt het er eigenlijk op aan of men 10, 20 of 50 pet. korting geeft of dat men zegt voordeliger of billijker te zijn, uiteinde lijk bepaalt de kwaliteit toch de prijs. Kwaliteitsgoederen behoeven niet wegge geven te worden. Douwma's kleding is kwaliteits-kleding Douwma's kamgaren costuums van 119.75 zijn kwaliteits-costuums. Douwma's regenjassen van ƒ42.50 zijn van prima kwaliteit. Wanneer U een degelijk stuk kleding wilt hebben, ga dan naar M. DOUWMA ZOON GEN. CRONJéSTRAAT 42—44 Een Amerikaanse soldaat te Kaesong geeft vuur aan een Noord-Kor eaanse collega terwijl zij beiden op de jeeps zitten, waarmee zij de onderhandelaars over de wapenstilstand naar Kaesong gebracht hebben. Meer rijwielpaden Nu er reeds ruim 15 km. wandelpaden aangelegd ziin in „De Kennemerduinen" is het mogelijk geworden het aantal wegen waarop wielrijders kunnen worden toege laten, uit te breiden. Met ingang van heden wordt de weg, die loept van „Beek en Berg" af (achter de Algemene Begraafplaats van de ge meente Bloemendaal) via het Jachtduin en de Ezelwei naar- het Groot Olmen, open gesteld voor wielrijders. Hierdoor' is hel mogelijk geworden om per rijwiel dwars door één der mooiste ge deelten van „De Kennemerduinen" te rij den naar het strand bij de theeschenkerij „Parnassia". Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: C. J. de Heer, transportondernemer, wo nende te Zaandam. Esdoornlaan 76. Rechter commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. J. F. Sachse, advocaat en procureur te Haarlem. D. Reens, wonende te Heemstede, Bachlaan 16 en handelende onder de naam La Beauté. Rechter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Cura tor: mr. K. Hugenholtz, advocaat en procu reur te Haarlem. W. J. Kales, handelende onder de naam Kleding Verkoop Centrale te Haarlem, Nieu we Gracht 76. Rechter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Curatrice: mej. mr, H. Muller, advocate en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: .T. A. van der Walle, timmerman, metselaar en aannemer, wonen de te Haarlem, Schouwtjeslaan 7. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van: J. H. J. Luiken, schoenwinkelier, wo nende to Zaandam, Westzijde 50. Surséance van betaling Bij beschikking der Haarlemse rechtbank van 17 Juli 1951 is voorlopig surséance van betaling verleend aan: G. Chr. Voortjes, wo nende te Badhoevedorp, gem. Haarlemmer meer, Akerdijk 94, zaakdrijvende te Amster dam aan de Hoogte Kadijk 15 onder de firma „Industrie- en Handelsonderneming Hervo", met benoeming van mr. W. S. Wolff de Beer, advocaat en procureur te Amsterdam, tot bewindvoerder. Het verhoor der schuldeisers is bepaald op Maandagmiddag 3 September 1951. Zoals wij reeds meedeelden is ruim een week geleden het Nederlandse schip Cos mopolitan wegens het drijven van smok kelhandel opgebracht naar Saeby in Jut land. Er werden toen 500 flessen cognac en 100.000 sigaretten gevonden. Politieonder- zoekingen zouden echter hebben uitgewe zen dat het schip met 3500 flessen cognac cn 400.000 sigaretten uit Nederland was vertrokken. Verondersteld wordt dan ook dat het grootste deel van de lading al ver kocht was toen de Cosmopolitan buiten de Deense territoriale wateren lag. Later dreef het schip af, kwam binnen de terri- toriale wateren en werd toen opgebracht. De kapitein-eigenaar is nog onder arrest. Dinsdagmiddag veroorzaakte hooibroei een boerderij brand in Cubaard nabij de gemeente Wommels. De bx-hixd werd ont dekt door het dienstmeisje, dat alleen thuis was. Zij waarschuwde direct de buren en de brandweer. Er viel weinig meer te red den. Slechts enig huisraad kon uit de wo ning, die geheel in vlammen opging, wor den gehaald. Zo vrolijk en opgewekt als de stemxrxing Maandagavond In het Nederlandse kamp was, toen Van Est na zijn prachtige zege tevens drager van de gele trui was gewor den, zo terneer geslagen was men Dinsdag na de dex-tiende étappe, die van Dax naar Tarbes. Wim van Est, de Nederlandse lei der van het algemeen klassement, had een ernstige val gemaakt en was daardoor voor verdere deelneming uitgeschakeld. Ondanks deze grote tegenslag heei-ste er toch grote dankbaarheid over het feit, dat Van Est er zo goed was afgekomen, want weinigen, die enkele kilometers na de pas van de Aubisque aan de afgrond hadden gestaan van het ravijn, waar bijna 70 meter in de diepte Van Est lag, xxadat deze de scherpe bocht was uitgevlogen, hadden op dat ogenblik nog de hoop gehad, dat de Bra bander er het leven had afgebracht. Van Est, die op een stxxk grasgrond was beland, had wel enkele flinke schrammen en schaafwonden opgelopen, maar gebroken of gekneusd was er niets. Kort nadat hij aan een ketting van fietsbanden naar boven was gehesen en ixi een Rode Kruiswagen had plaats genomen, was hij over de ergste schrik heen. Een zwaar vei'lies voor de kranige Nederlandse ploeg, waarvan de resterexxde renners een opwekkend woord van Pellenaars nodig haddexx om de zwaar- moedigheid en de lust tot opgeven kwijt te raken. Met uitzondering van de 1700 meter hoge Col d'Aubisque met zijn gevaarlijke afda ling was het een vrij vlakke étappe. De eerste ontsnapping kwam reeds na 25 km. Dat de favorieten geen risico meer wilden lopen, bleek wel uit het feit dat bij de vluchtelingen ook Koblet met Hxxber en Coppi met twee helpers waren. Toch duur de het niet lang of het peloton had de stoutmoedigen weer opgeslokt. De tweede aanval was ernstiger. Een groep met Gémi- niani, Bauvin en Biagioni trok er tussenuit en xxog voor het bestijgen van de pas van de Aubisque hadden zij een voorsprong van tien minuten op de hoofdgroep. In de lange afdaling naar Tarbes lieten de leiders zich de kop niet meer ontnemen en de vluchtelingen zelf hielden elkaar zo goed in het oog dat de sprint de beslissing moest brengen. Géminiani ging het eerst over de eindstreep, maar Lauredi had hem een zetje gegeven bij het aantrekken van de spurt. De wedstrijdcommissarissen hadden dit ook gezien en Biagioni werd tot étappe winnaar verklaard. De uitslag luidt: 1. Biagioni (met bonifi catie 5.47.27). 2. Bauvin (met bonificatie 5.47.37). 3. Lauredi allen dezelfde tijd. 4. Géminiani 5.47.57 (met bonificatie 5.47.17). 5. Diot 5.55.52. 6. Brambilla. 7. Van Ende, beiden dezelfde tijd. 8. Bax-tali 5.57.12. 9. Deledda, 10. Ockers, 11. Somner, 12. Ko blet, 13. Walkoviack, 14. Coppi, 15. Desbats, 16. Magni, 17. Lucien Lazarides, 18. Ruiz, allen in dezelfde tijd als Bartali. Op de 30e In het ziekenhuis te Tarbes, waar het hem aan niets ontbrak, hervond de onfortuin lijke Van Est spoedig zijn opgewektheid. plaats ex aequo een groep van tien renners met onze landgenoot Voorting in 6.02.21. 53. Wagtmans 6.08.13. 58. ex aequo een groep renners met Peters in de tijd van 6.10. 86. Dekkers 6.25.53. Het algemeen klassement luidt thans: 1. Bauvin 74.23.07, 2. Géminiani 74.27.55. 3. Biagioni 74.29.35. 4. Meunier 74.32.42. 5. Koblet 74.35.33. 6. Lauredi 74.35.56. 7. De Mulder 74.35.58. 8. Bernardo Ruiz 74.38.20. 9. Lucien Lazarides 74.39.10. 10. Coppi 74.41.12. 19. Voorting 74.53.58. 25 Wagtmans 74.58.21. 49. Peters 75.21.04. 81. Dekkers 76.00.39. Evenals andere jaren worden in de om geving" van Amersfoort de wedstrijden ge houden der nationale vijfkamp, onder auspiciën van hel Nederlands Olympisch Comité. Ook thans wordt in dx-ie groepen gestre den door militairen en mariniers van land-, zee- en luchtmacht. De navolgende takken van sport worden in de loop van deze week beoefend: handgranaatwerpen. paardrijden of motorrijden, schermen, schieten, zwemmen en een veldloop. De uitslagen van het onderdeel handgra naatwerpen luiden: 1. C. A. Sterkman (AAT, Haarlem) juistheids- en vérworp respec tievelijk 3 punten en 1 punt; 2. B. de Vries (2de VOC. Ede) respectievelijk 1 plus 4 5 punten; 3. W. G. Voogd (AAT, Haarlem), 6 plus 2 8 punten. In de schermzalen van de Prins Willem Hl kazerne te Amersfoort werden de scherm- wedsi rijden gehouden als tweede onderdeel van de vijfkamp. De uitslagen zijn als volgt: Groep hand granaatwerpen: 1. F. O. van Kregten (Den Haag) 28 partijen, waarin hij 25 ti-effers plaatste; 2. A. j, Kragting (Ede) 21 treffers: 3. G. H, IJzendoorn (Den Helder) 18 treffers; 4. C. A. Sterkman (Haarlem) 16 treffers; 7. H. Hospeh (Haarlem) 15 ti'effers; 9. L. H. J. van der Veer (Haarlem) 14 treffex-s. Groep paardrijden: 1. H. W. Handgraaf (Haarlem) 11 treffers; 2. G. R. Timmer (Den Haag) 9 treffers; 3. M. Sterk (Tilburg) 7 treffers. Groep motox-rijden: 1. S. Da Costa (Ede) 10 treffers; 2. A. Siebeler (Haarlem) 9 tref- fei's; 3. H. Schouten (Roosendaal) 9 treffers. Algemeen klassement: groep handgranaat- werpen: 1. C. A. Sterkman 5 punten; 2. A. J. Kragting 6 pnt,; 3. G. H. IJzendoorn 9 pnt. Gx-oep paardrijden: 1. W. H. Handgraaf 4 pnt.; 2. A. Beukers 5 pnt.; 3. G. R. Timmer 6 punten. Groep motorrijden: 1. Th. Schulize 5 pnt.; 2. S. Da Costa 6 pnt.; 3. A. E, J. Blom 7 pnt. Waterpolo Spoedig na het begin van Haarlem—Zian voor de hoofdklasse-competitie in Stoop's Bad opende Bijlsma de score en toen er nog geen minuut gespeeld was had Co van Doorenmaalen de stand op 20 gebracht. De Hagenaars gingen nu en dan tot de aanval over, maar een goede schutter ontbrak. Met een goed gericht schot van Braasem werd het 30. Steegman scoorde voor het ingaan van de rust op handige wijze tegen. In de tweede helft deden de Haarlemmers het wat kalmer aan. J. Paanakker en B. Diepersloot brachten de eindstand op 51 voor Haarlem. De stand is nu: 14 HZPC Haarlem SVH HVGB Meeuwen ZIAN Uitslagen: Haarlem 2—UZSC 2. eerste klasse A, 71. VZVDWT. tweede klasse C. 3—3. Kring competitie heren: Haarlem DWT 3 0—3. 1 39—18 27—16 32—40 17—20 18—24 15—30 reserve 6— Voetbal De Sportkroniek heeft de competitie indeling 19511952 van de derde klassers ge publiceerd. In district West I zijn de clubs als volgt ingedeeld: Derde klasse A: Always Forward. APGS, Bloemendaal of RKAVIC, DCG, Kinheim, De Meteoor, OWO, Rivalen, Terrasvogels, TOG. Velsen, Vitesse '22. Derde klasse B: DEC, DEM. Halfweg, Hil versum, JOS, KW, Rapiditas, RKVVA, SDW. Watergraafsmeer, WFC, ZSGO. Derde klasse C-: Alkm. Boys. Beverwijk, BKC, CSV. GVO. Hollandia. IW, QSC. Rip- perda, WSV '30. Wijk aan Zee, Zaandijk. Boksen In het circusgebouw te Scheveningen be haalde de Nederlandse kampioen in het middengewicht Luc van Dam een knoek-out- overwinning op de Italiaan Gino Caxxx- pagna. Voor 2500 toeschouwers werd Dixxsdag- avond een aantrekkelijk boksprogramma afgewerkt. In de hoofdpar'ij bokste Luc van Dam een fraaie knock-out-zege op de mid dengewicht-kampioen van Italië Campagna. die in de negende ronde door een keiharde opstoot werd geveld. Zonder deze knock-out had Van Dam zeer zeker eveneens gewonnen, omdat hij ruim op punten voorstond. De Nedeidandse kampioen maakte eexx uitste kende indruk. In de tweede profpartij verloor de Neder lander Schoenmaker verdiend op punten van de Belg Stierke Mino. Het resultaat van de amateurpartijen luidt: middengewicht: Pi.jtak (Nederland) bokst onbeslist tegen Van der Velde (België); halfzwaargewicht: Woppekanxp (N.) wint op punten van Van der Plas (B.); vedergewieht: De Jonge (N.) w. o. pnt. van De Hei'dt (B.); vlieggewicht: Hein van der Zee (N.) w. o. pnt. van Al Gerard (B.). Tennis DAVISCUPWEDSTRIJD DUITSLAND— ITALIë 3—2 Het beslissende enkelspel in de halve eindstrijd (Europese zóne) om de Daviscup tussen Duitsland en Italië is in een Duitse zege geëindigd. Von Cram sloeg Rolando del Bello met 7—5, 6—4, 46, 6—4. Duits land zal in dc finale (Europese zóne) uit- koxxxen tegen de winnaar van ZwedenPhi- lippijnen. De stand in deze wedstrijd was gisteren 20 voor Zweden.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5